سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

 • 1397-07-07
 • ۲۷۴۰۱۰ بازدید
 • 813
سینوزیت حاد و مزمن

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

اگر شما هم با مشکلات سینوزیت درگیر هستید و از آن رنج می‌برید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشکل خود را در سریع‌ترین زمان حل کنید.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با پزشک ارتباط برقرار کنید و از نگرانی های خود در این زمینه بکاهید.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

813 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون فقط یه سوال داشتم
  بنده حدود ۵ سال هست که چنین مشکلی رو دارم و توی این یه هفته سردرد در قسمت های گردن و گیجگاهی دارم عفونت در سینوس ندارم و مخاط بی رنگ میاد و هنگامی که با nacl محلول سینوس ها مو شتشو میدم مخاط زیادی میاد و گوش هام صدا میده
  و سمت چپ بینیم مسدود می شود و صدا های تلک تلکی هم از قسمت محدوده قرار گیری سینوس ها و بینی میشنوم
  یه چند روزی که شستشو دادم دردش کمتر شده
  میخواستم بدونم مشکل بنده چی هست
  در ضمن حساسیت نیز دارم
  خیلی ممنون میشم از پاسخگوییتون

 2. سلام من سابقە سینوزیت دارم بە طوری که کم خوابی، هوای سرد و گرم همه چی روی درد پیشانی و سینوسیم تاثیر گذاشته و موقعی که می خواهم عطسه کنم با مشکل مواجه میشم و عطسه م داخل بینیم گیر میکنه و بیرون نمیاد و احساس میکنم مث یه تیر داخل سرم بر می گرده و سردرد میگیرم تا عطسه هم نکنم رفع نمیشه بعضی وقتا چند روز طول میکشه.
  الانم چند روزی تو این حالت قرار دارم و نفس که میکشم داخل بینیم خیلی سرد میشه انگار زخم شده.
  قرص سیبروفلوکساسین ۵۰۰ مصرف میکنم آب نمکم مرتب استنشاق میکنم، کمپرس گرم میذارم. یه خورده بهتر شدم اما داخل بینیم خیلی سرد شده و وحشتناکه لطفا راهنماییم کنید.

 3. سلام خیلی ممنون بابت مقاله خوبتون… من تو پاییز و زمستون که هوا سرد میشه صبح ها که از خواب بیدار میشم سرم درد میکنه یا وقتایی که موتور سوار میشم تا سه چهار روز سرم درد میکنه…ممنون میشم راهنماییم کنید

 4. سلام وخسته نباشید من دو سه ماهه آبریزش بینی سر صبح ودر طی روز خیلی عطسه میکنم بینی‌هام‌کیب‌میشه‌وهفته یا دوهفته یه بار علایم‌سرماخوردگی‌دارم‌‌‌‌تب‌لرز‌خفیف‌استخوان‌درد‌‌وپیشانی‌زیر‌چشم‌هام‌سمت‌چپ‌وراست‌بینی‌درد.میکنه‌وبه‌طوری بینی‌هام‌کیب‌میشه‌که‌نفسم‌نمیاد‌وبا‌فقط‌اسپری‌فنیل‌آفرین‌باز‌میشه راه درمانش چیه و آیا سینوزیت‌هست‌یانه؟؟

 5. سلام مدت ۵ الی ۶ ماه است صبح ها ترشحات پشت حلق غلیظ و زرد رنگ دارم
  گرفتگی بینی و سردرد ندارم اما در طول روز ترشحات پشت حلق ادامه داره
  در یک هفته اخیر چندین بار این ترشحات همراه باه خون تازه بوده
  آیا مشکل از سینوس ها است یا از ریه برای درمان پیش کدوم دکتر مراجعه کنم

  (برای چرک داشتن گلو چند مدت آموکسی کلاو 625 مصرف کردم و همچنین برای مشکل معده از قرص پنتوپرازول ۲۰ استفاده میکنم)

 6. با سلام
  بنده حدودا ۲ماه میشه که سردرد پیشانی دارم بخصوص بعدازظهر ها،و گرفتگی بینی و تا حدودی حس بویاییم کم شده است،و مدتیه که بوی خیلی بدی داخل بینیم حس میکنم،اگر امکانش هست بنده رو راهنمایی دارویی کنید

 7. سلام برای من بسیار مفید و آموزنده بود..دست شما درد نکنه.. من درگیر ابن بیماری شدم.. البته تشخیص پزشک عمومی بود . من تو فک بالابیم احساس کشیدگی دارم که بهم استرس میده..سردرد عجیبی داره..خطر جدی هست؟

 8. سلام من دو سه روز سر درد نسبتا شدید داشتم اطراف بینی و چشمام هم درد داشتم دندون هامم گاهی اوقات درد میکرد بعد از دو سه روز اینا همگی خوب شدن و فقط حس بویاییم کلا از دست رفت الان چهار پنج روزه بویایی ندارم فقط به نظرتون چیه دکتر

 9. سلام
  حدودا از سه روز پیش بشدت گلو درد داشتم و مخاط گلو داشتم بعد تب هم شروع شد و پشت چشمم بشدت درد می کرد با آب نمک بینیمو شستشو دادم و آنتی بیوتیک مصرف کردم. سابقه سینوزیت دارم ممکنه که عفونت سینوزیت باشه؟ ممنون میشم راهنمائی کنید و بگید چی مصرف کنم بهتر میشم

 10. من الان ۱۸سال دارم و از بچگی همیشه موقع خوابیدن بینی ام و پیشانی ام درد میکرد و برای جلوگیری ازدرد دستم را روی بینی ام میگذاشتم ،متاسفانه الان تقریبایک سال هست که ازسردردشدید رنج میبرم شبها موقع خواب خیلی سردرددارم جوری که گونه هام و بالای ابروهام احساس سنگینی و تورم میکنم گاهی هم وقتی نشسته ام و بلندمیشوم سرم خیلی درد میکند و جلوی چشمام سیاه میشود جوری ک نمیتوانم ازجایم تکان بخورم ،حالت استفراغ هم خیلی کم بهم دست میدهد الان حتی گذاشتن دست روی بینی ام سردردم را بدترمیکند
  چطورمیتوانم ازاین درد که ازبچگی تحمل میکنم رهایی یابم لطفا راهنمایی ام کنید
  باسپاس ازشما

 11. سلام خانوم دکتر. وقتتون بخیر. من تقریبا سه روزه ناحیه پیشونی تا چشمام درد می کنه. نوسان داره یعنی کم و زیاد میشه. ممنون میشم راهنمایی کنین.

 12. سلام وخسته نباشید،سینوس جلوی پیشانی ام چند ساله درد میکنه طوریه که راه رفتن برام سخته لطفاً راهنمایی بفرمایید با تشکر

 13. سلام دکتر.
  من هرسال اول پاییز که میشه سرماخوردگیمم شروع میشه
  الان چند وقت پیش تب لرز شدید کردم دکتر عمومی یه دگزا نوشته یه درد شکن دوروز سرپا شدم ولی باز دوباره برگشته
  الان گلو درد همراه با سوزش،حس بویایی کلا از دست دادم سر درد(البته سردرد همیشه باهامه) دماغم کیپ نیست ولی یه حس بدی هست چشم درد همیشه هم صبح تا صبح ابریزش سوزش گلو میشه راهنماییم کنید..ممنون

 14. سلام
  همسر من بعضی مواقع که سرش به سمت جلو خم میکنه یهو از بینی ش چند قطره اب میچکه
  مشکل شون سینوزیت؟

 15. سلام. من میخوام فردا سی تی اسکن سینوزیت بدم ولی دو روز از مصرف یه دونه اموکسی سیلین و مترونیدازول که خوردم میگذره، ایا روی نتبجه سی تی تاثیر داره؟

 16. سلام من یه هفته اس سردردشدید گرفتگی بینی کاهش حس بویایی رو داشتم میدونید دلیلش چیه

  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شويد
   لطفا اين آزمايشات را انحام دهيد
   Cbc.diff esr crp
   Ldh covid igm and igg

 17. سلام خسته نباشید.من حدود یه ماه هست که سردرد دارم وقتی از خواب بیدار میشم هم درد دارم.موقعی که سرمو رو بالشت میزارم پشت سرم درد میگیره و باعث احساس فشار رو پیشونیم میشه.و درد و فشار در بینی و پیشانی و استخوان بالای چشم حتی دست میزنمم درد میگیره و شقیقه هام درد داره و اینم بگم که بعد از یه سرماخوردگی تقریبا یه هفته بعدش سردرد گرفتم و خوب نمیشه.دلیلش چی میتونه باشه؟

 18. سلام وقتتون بخیر من چند سالی میشه که با بوی بد دهان مواجه شدم فکر میکردم مشکل از دندونام ولی نبود
  شک کردم که سینوزیت باشه چون هر چند ثانیه یه بار خلط از گلوم پایین میره تا اینکه مطمئن شدم عامل بوی بد دهانم همین
  خواستم ازتون راهنمایی بگیرم که باید چیکار کنم تا کامل خوب بشم؟

 19. سلام دو روزه که ابریزش بینی دارم و بینی هام کیپ میشه پیشونیم بالای چشام و گونه هام درد میکنه و گلو درد هم دارم سابقه سینوزیت و حساسیت هم دارم میشه راهنماییم کنید

  • سلام وقت بخیر من مدتی سردرد شدید دلرم خستگی چشم تاری چشم دارم احساس کوفتگی هم میکنم بینی ام میگیره ایا مشکل سینوزیت دارم

 20. سلام من سینوزیت حاد دارم طوری که یه هفته بیمارستان بستری بودم حالا از روزی که ازبیمارستان اومدم سرفه شدید همراه استفراغ دارم باید چیکار کنم

  • سلام جهت معاینه مجدد به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. سلام من چهار ماهی میشد که این علائم رو داشتم👇👇
  قبلا روی پیشانیم احساس فشار می کردم و روی بینی و همینطور روی فکم احساس فشار میکنم و بین دو ابروهام هم احساس قلقلک میکنم
  اما الان ۵ روزی میشه که هیچ یک از این علائم رو ندارم
  آیا باز هم لازمه که برم دکتر؟؟

  • سلام علائم سينوزيت بوده اگه الان نداريد لازم نيست مراحعه كنيد

 22. سلام‌من/چند‌سال‌دچار/سینوزیت‌هستم‌بیشتر‌سرماخوردگی‌ها‌دردسمت‌چپ‌ص‌ورت‌گونه‌ها‌‌یاسردرد‌شدید‌میشم‌بعداز‌مصرف‌دارو/باز‌باسرماخوردگی‌بعد‌همین‌علایم‌دارم‌به‌آموکسی‌کلاو‌هم‌حساسیت‌شدیددارم‌به‌جای‌آموکسی‌کلاو‌چی‌مصرف‌کنم

 23. باسلام بنده حدود ۳۸ سالمه در زمینه خوانندگی هم فعالیت دارم اما به خاطر ترشحات بیش از اندازه مخاط دائما مجبورم گلو صاف کنم و این سی تی اسکن هم انجام دادم ولی پزشک مربوطه گفتن سینوزیت ندارم اما این موضوع خیلی باعث ازار و اذیتم میشه چه در هنگام حرف زدن چه در هنگتم خواندن لطفا راهنمائیم کنید انواع داروها و قرص ها رو هم استفاده کردم اما هیچ تاثیری در این موضوع نداشته ترشحاتم سینوسم خیلی زیاده

 24. سلام دکتر جان من از حدود سه ماه پیش درگیر ی درد مبهمم ک نمیدونم چیه گوشام درد میکنه احساس پری یا کیپی دارم میزنه ب استخون دماغم و صدا میپیچه تو سرم گاهی هم ی درد خفیف تو فکم همه دکتری رفتم مغز و اعصاب و چشم پزشک،گوش و حلق و ببنی کلی آزمایش همه میگن هیچ مشکلی نداری اما دیگه داره بی طاقتم میکنه گفتم شاید از دندونمه عکس گرفتم یکی از دندونای عقلم خراب بود کشیدم ولی بازم احساس پری و کیپی و فشار تو کوش دارم بینیمم یکم درد میکنه ب استخونش قشار میاد دوتا از دندونا عقلمو کشیدم اما بازم دندونای فک پایین احساس درد و فشار دارم، احسای فشار زیر چشم و درد در بینی و فشار و حس سیخ شدن موی سر در کنار شقیقه ها و پشت سر دارم خلط پشت حلق و بوی بد دهان هم دارم، نوار گوش هم گرفتم مشگلی نداشت و همینطور نوار قلب، دو دوره نه روزه ازیترومایسین مصرف کردم ک بعد از مصرف علایم برگشت، احساس نبض در بینی و زبان و همینطور سر دارم و جلو چشام سیاهی میره ی دکتر گفت سینوزیته چون سی تی دادم ایا اینا سینوزیته چکار کنم رفع بشه

 25. سلام ببخشید سابقه سینوزیت دارم الان یه 20روزی تقریبا میشه سرفه های خلط دار خیلی بدی میکنم ی 3 روز هم سردرد داشتم سردردم خوب شده ولی الان ته حلقم ی لکه سفید رنگی دیدم برا اولین بار باید چیکارکنم؟

 26. سلام
  چندین ساله احساس فشار و درد در چشم و پشت و اطراف چشم و پیشانی دارم
  از علائم دیگش گرفتگی بینی حس بویایی ضعیف گیجی و خلط …
  که چند بار هم، هم دارو دادن و هم اسپری
  و گفتن اگه خوب نشدی که نشدم باید بری مغز و اعصاب که اونجام رفتم عکس انداختم گفتن مشکلی نداری ولی باز ی قرصایی دادن که بی تاثیر بود

  عکس هم انداختم این مواردو نوشته
  افزایش ضخامت مخاطی در سینوش ماگزیلری راست مشهود هست
  کونکابولوزای راست دیده میشود
  انحراف سپدوم بینی دیده میشود
  در سینوس های پارانازال با ضخامت 5mm بدون کنتراست وریدی

  لطفا برای درمان راهنمایی کنید که باید چکار کنم

 27. سلام .من چند روزه داخل چشم هام درد میکنه بالای چشمم هم روی پیشونی درد میکنه وقتی میخام به اطرلف و پایین و بالا نگاه کنم سرگیجه وسط پیشونیم تیر میکشه رفتم دکتر قرص سرماخوردگی و آنتروتوماکسین بهم داده اصلا فایده ایی نداشته لطفا راهنماییم کنید

 28. سلام من 39 سالمه مدت یک هفته میشه که بعد از خارش بيني بینیم کیپ میشه بعد مخاط عفونی زیادی خارج میشه صبح که از خواب بیدار میشم ترشحات بو دار ورنگی خارج میشه لطفا بگید چکار باید انجام بدم

  • سلام خسته نباشید من موقعی که عطسه یا سرفه و یا خم میشم پایین سر درد شدید میگیرم
   و بعد از این ک بالا رو نگاه میکنم ی کم بهتر میشم
   دو سه بارم دکتر رفتم ولی بازم خوب نشدم قرص هام ک تموم میشه باز ب حالت قبل برمیگردم
   سی تی اسکن هم گرفتم گفت از سینوس های سرته
   چیکار کنم ترو خدا راهنماییم کنید

   • سلام
    اگر در سی تی اسکن تشخیص سینوزیت مزمن داده شده درمان دارویی جواب نمی دهد و نیاز به جراحی است

 29. سلام
  من ۱۴ سالمه
  یه ۴ساله هست که ترشحاتی از بینی دارم
  سرگیجه و بعدش گاهی وقت ها خون دماغ می شم
  و شب ها هم بینی ام کپ می شود و سخت نفس می کشم

 30. سلام‌من مدت زیادی ک دقیق یادم‌نیست اما با کمترین سرما صبح که بیدار میشم احساس عفونت توی گلوم میکنم به طوری ک بوی بدی احساس میکنم ابریزش بینی ندارم اما وقتی یهو میخندم‌اب کمی از بینی میاد احساس میکنه دیه ریه هم عفونت کرده باشه …سر درد خیلی شدید میگرم بیشتر دردنیم سر و چشم درد شدید واقعا ازبابات بوی بد عفونت خیلی اذیت میشم وهمینطور اصلا نمیتونم‌تو اتاق سرد بخوابم حتی اگ زیر پتو هم‌باشم‌بازم‌.گلوم میگیره ..ایا من سینوزیت دارم چه داروی بایدمصرف کنم

  • سلام بله احتمال سینوزیت می رود اما با توجه به مزمن بودن آن و عود مکرر اعلایم با مختصر بادسرد بهتر است معاینه و سی تی اسکن جهت بررسی سینوزیت مزمن و انحراف بینی انجام شود
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر