مجله پزشکی دکتر دکتر

سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

7 مهر 1397

862

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

اگر شما هم با مشکلات سینوزیت درگیر هستید و از آن رنج می‌برید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشکل خود را در سریع‌ترین زمان حل کنید.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با پزشک ارتباط برقرار کنید و از نگرانی های خود در این زمینه بکاهید.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن»

862 پاسخ به “سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن”

 1. سارا گفت:

  سلام و عرض ادب
  من 30 سن دارم و از چند سال قبل الرژی داشتم اما حالا احساس میکنم سینوزیت هم دارم البته سرم درد نمیکنه و مشکلات دیگه ایی هم ندارم ولی دائم بینیم گرفته ست هر سال هنگام بهار و پاییز آمپول میزدم دیگه مشکلی نداشتم اما امسال به خاطر کرونا نزدن و فقط دارو مصرف کردم که زیاد افاقه نکرد. اما چیزی که جای نگرانیمه اینکه من یه مدت دم نوش میخورم و بخور میگیرم و تو این مدت به شدت مخاطم زیاد شده و زرد رنگم هست و هر بارم که تخلیه میکنم بازم بینیم باز نمیشه آیا این علامت جای مشکلی هست یا خیر ممنونم

 2. مریم گفت:

  با سلام خدمت شما دکتر عزیز. من 4 روزی هست سردرد دارم و درد بیشتر در قسمت زیر ابرو وکاسه ی چشم در سمت چپ هست طوری که اطراف را نگاه می کنم درد احساس میکنم و تب و سرگیجه و ابریزش بینی و خلط پشت حلق و احساس ضعف و خستگی هم دارم میشه بفرمایید سینوزیت هست یا خیر؟ واینکه چگونه درمان شوم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بررسی از نظر کرونا ضروری است

 3. صیدی گفت:

  سلام وقت بخیر من چندساله علائم سینوزیت دارم ولی اصلا متوجه نشدم دوسال پیش رفتم دکتر سی تی اسکن برام گرفتن گفتن انحراف بینی داری باید عمل کنی چند ماه بعدش پیش یه دکتر دیگه رفتم وگفتم انحراف دارم همزمان میخوام عمل زیبایم انجام بدم الان یه الو نیمه عمل انجام دادم ولی همچنان درد شدیدی دارم وخیلی عذیت میشم دردمم اینه فشار زیادی روی وسط بینیم یعنی چشمو بینیم درگیره سوراخ سمت چپ بینیمم گرفته میشه البته قبل عمل استخان بینیمم خیلی درد داشت ولی الان اینجوری نیست ولی حتی بعضی وقتا دوروز پشت هم این دردو میکشم چند روز درمیونم اینجوری میشم به دکترم گفتن گفت مشکلی نیس بینیتو باپماد جنتامایسین روزی دوبار چرب کن این کار هروزمه ولی تغییری نکردم تا چند وقت پیش دختر عمم بهم گفتن سینوزیت نداری بعضی وقتا بینیت ورهم میکنه گفتن نمیدونم وقتی توگوگل سرچ کردم دیدم علائم سینوزیته ببخش سوالم طولانی شد ممنون میشم راهنمای کنی وبگید چه داروی مصرف کنم ازاین مریضی خلاص شم واقعا دیگه خسته شدم خیلی دردم شدیده بعضی وقتام قرص مسکن استفاده میکنم یکم بهترمیشم تو گوگلم سرچ کردم رفتم داروخانه اون دارو هارو نداشتن فقط یه اسپری بینی فلوتیکومکس گرفتم ولی ترسیدم استفاده کنم

 4. امجد گفت:

  سلام و عرض ادب
  اینکه دیدم سایتتون به روز هست و جوابها داده میشه بر خلاف سایر سایتها حسابی لذت بردم دستتون درد نکنه

  من 30 سال عمر دارم از چند سال پیش الرژی گرفتم و هر سال با امپول زدن کنترل میکردم امسال اما امپول نزدن برام و دارو دادن که زیاد موثر نبود

  این اواخر دایم گرفنگی بینی دارم و بخور میگیرم که بعد از چند ساعت مخاطم خیلی زیاد تخلیه میشه و زرد رنگ هست
  و هروقت از خواب بیدار میشم بلافاصله عطسه دارم در حدود 7 الی 10 تا و بعد از اون عطسه نمیکنم

  سرم درد نمیکنه احساس خستگی ندارم سیگار مصرف نمیکنم و سیگاری هم تو خونه نداریم اما عمده نگرانیم بابت مخاطم هست ممنون میشم راهنمایی فرمایید
  لازم به ذکره دارو هم استفاده نمیکنم فقط بخور میگیرم به همراه خوردن دمنوش

 5. سحر گفت:

  سلام من الان ۴روزه که بینی ام گرفته هیچ بویایی ندارم یک کمی هم نفسم میگیره امروزرفتم دکترمیگه سینوزیت داری میشه راهنماییم کنی چیکارکنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست عزیز لطفا با مراجعه به متخصص داخلی از عدم ابتلا به کرونا مطمین شوید

 6. یوسف گفت:

  سلام من ۲۹ سالمه ۴ سال سینوزیت دارم دکتر هم رفتم فقط اموکسی کلاو و سرم نوشتن انقدر سرم مصرف کددم اخر از بینی خون اومد عفونت پشت حلق زیاد دارم بوی بد هم از دهنم میاد میشه بگید چی مصرف گنم

 7. مهندس گفت:

  باسلام من چند مدت هست که حس میکنم دچار سینوزیت شدم باتوجه به علایم یعنی سردرد در قسمت بالای چشم ها و وسط ۲تا ابرو و پیشانی و البته قفسه سینه هم درد میکند ممکن است راهنمایی بفرماید که سینوزیت هست یاخیر؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چند روزه علایم ایجاد شده؟
   خلط پشت حلق هم دارین؟
   درد بدن و ضعف؟سرفه ؟

 8. حمید گفت:

  با سلام من ۳۴ سال سن دارم به محض اینکه با به سرم میخوره البته در تابستان(به صورت هفتگی) بیشتر آبریزش شدید بینی و چشم وعطسه خیلی زیاد(۵و۶تا با شدت زیاد) پیدا میکنم البته عفونت ندارم با یک قرص کلداکس و سیتریزین۱۰ مصرف میکنم خوب میشم سوال من اینکه اولا علائم مربوط به سینوزیت من هست و اینکه مصرف دارو برام خطرناک نباشه ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر بیشتر آلرژی مطرحه و داروها هم موردی ندارن

  • افشار گفت:

   سلام و عرض ادب،
   من دچار سینوزیت مزمن هستم.قبلا کوآموکسی کلاو مصرف کردم.
   الان سه ماهه دچار درد پشت چشم و شقیقه ها شم و پیشانی هم کمی ورم داره .سرم را پایین میندازم خیلی اذیت میشم.
   ام آرآی گرفتم گفتنند سینوزیت گسترده داری،
   الان با این شیوع کرونا درمانم چیه؟
   سپاس
   ب

 9. Aylar گفت:

  با سلام. من ۱۵ سال سن دارم و از دوسال پیش هر چند مدتی یه دفعه دچار مشکل تنفسی و سرگیجه میشم . الان حدود ۴ روز میشه سر درد خیلی بدی دارم در قسمت پیشانی و شقیقه ها و هر چند ثانیه یک بار سرم خیلی بد تیر میکشه . ممنون میشم راهنمایی کنید . و آیا مشکل من سینوزیت هست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درد سر و صورت بازعلائم تنفسي به سينوزيت ميخوره اما بهتره بصورت حضوري معاينه شيد تا تشخيص قطعي داده شود

 10. معصومه گفت:

  سلام،من حدود دوهفته سردرد خیلی شدید دارم البته قبلا هم سردرد داشتم ولی نه انقدر طولانی هرچی مسکن میخورم خوب نمیشم،دکتر مغز واعصاب رفتم احتمال میگرن داد برام ام ار آی نوشت انجام دادم که گفتن چهارتا گفتن پلات(پلاک) وجود داره با ام ار آی قبلی که برای سه سال پیش تعداد۳تابود تطبیق دادن گفتن به احتمال ۹۰درصد میگرنِ،و بیماری ام اس نیست،وچندتا آزمایش نوشتن گفتن اگه منفی بشه همون میگرنه،قرص پرگابالین۵۰ شبی ۱عدد وپروپرانول ۱۰ هر۱۲ساعت دادن سه شبِ که میخورم ولی سردردم هنوز قطع نشده کمتر شده هرازگاهی یکدفعه کناره های سرم درد میگیره بعد میزنه به پشت سرم وبعضی اوقات گردنم درد میگیره.رفتم ام ار آی انجام بدم اونجا ی دکتر بودن دیدن گفتن به احتمال زیاد سینوس هاته باید بری پیش متخصص گوش،حلق،بینی ولی به دکتر خودم که گفتم گفتن نه نیازی نیست ولی بعضی اوقات من احساس میکنم ی چیزی تو گلوم گیر کرده میخوام آب دهان قورت بدم گلوم درد میگیره گوش هام ی حالتی هستن وقسمت لوزه هام درد میکنه و پیشونم بعضی اوقات درد میکنه وسنگینِ باز خودش خوب میشه وقسمت گیجگاهیم درد میکنه ویکدفعه نبض شدید میزنه.به نظر شما چیکار باید بکنم.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه خلط پشت حلق یا کیپی بینی، تشدید سردرد با خم شدن و سجده دارین سی تی اسکن از سینوس ها انجام شود

 11. صبا گفت:

  سلام من سینوسام چرک کرده
  خلطم سفید مایل به خاکستریه
  چه انتیبوتیکی باید تا چند روز مصرف کنم؟

 12. سمین گفت:

  با سلام، دکتر من سینوزیت دارم و به قرص ازیترومایسین حساسیت دارم یه بار خوردم اسهال شدید شدم چه جایگزینی هست برای این قرص؟

 13. پارسا گفت:

  سلام خسته نباشین من ۴ ۵سال هست سینوزیت دارم انتی بیوتیک اموکسیسیلین کلاو مصرف کردم ولی نمیدونم به علت مصرف نامنظم تاثیری نداشته سر درد هام زیاد شده الان یه نسخه عالی میخوام اگه میشه ریشه کن بشه بنظرتون چی مصرف باید کنم انتی بیوتیک دیگه یا داروی دیگه یا دستورالعمل هایی که راحتم کنهـ…

 14. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من یک ماهی هست که روی پیشونیم وروی بینیمو و صورتم احساس فشار میکنم یه جوری که وقتی سرمو خم میکنم پایین احساس میکنم ازروی سرم یه وزنه اویزون شده ان ار ای دادم مشکلی نداشتم دکتر مغز و اعصاب گفت سینوسات فعال شده یه دوره دارو استفاده کردم خوب نشدم میشه راهنماییم کنیدخ

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله سينوزيت داربد،
   به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد و سي ني اسكن انجام دخيد.

  • مهدی گروسی گفت:

   سلام سرکار خانم دکتر نازلی چند روزی سردرد مداوم دارم در پیشانی وشقیقه های هر دوسمت سر و درد بینی احتمال عفونت سینوس هست مسکن خوردم و شیاف دیکلوفناک ۱۰۰ میزنم تا اثرش ازبین میره دوباره درد شروع میشه ممکنه راهنمایی کنین سپاسگزارم

 15. ایراندوست گفت:

  سلام وقت بخیر
  دکتر من خانمی 52 ساله هستم داخل بینی از تیغه بینی بسیار شدید درد میکنه میزنه به پیشونیم سرتاسر درد میکنه خودم احساس میکنم پیشانیم سرد میشه و سنگینه هنگام پلک زده بالای چشمم درد میکنه سنگینه موقع حرکت سر به سمت چپ و راست سرم درد میکنه احساس سرگیجه و خستگی هم دارم لطف میکنید راهنماییم کنید

 16. Zahra گفت:

  سلام من دوهفته پیش به کرونا مبتلا شدم باتوجه به سینوزیتی که دارم الان احساس میکنم بینیم سنگینه وصدامم ازطرف بینی گرفتست خلط پشت گلوام دارم کلا چهارده روزه این شکلی ام چیکارکنم

 17. ملکی گفت:

  سلام . دو هفته ی میشه بینیم گرفته خصوصا شبا موقع خواب کامل کیپ میشه و باید با دهان نفس بکشم خیلی اذیت میشم.سابق سینوزیت مزمن دارم. ولی این مدت موقع فین کردن ترشحات زرد و غلیظ و زیاده تمومی نداره. سردردم مال بد خوابیه. یعنی فقط این مدت بینیم گرفته یعنی درد در صورت یا سرم ندارم چون قبلا که سینوزیت داشتم اغلب بینیم گرفته بود و سر و صورتم درد میکرد. ده روزی میشه اموکسی سیلین مصرف میکنم ترشحات بیشتر خارج میشه ولی باز خوب نشدم. بنظر شما میتونه سینوزیت قارچی باشه چون چند جا خوندم که ترشحات زرد و غلیظ میتونه نشانه قارچی باشه به درمان پاسخ نمیده و باید عمل بشه. توصیه شما چیه؟ چی مصرف کنم؟

 18. مهدی حیدری گفت:

  سلام دکتر من حدودا ۳ روزه ک سر درد و سرگیجه یکم گلو درد خلط بدن درد و درد خیلی زیادی پشت چشمام دارم همیشه ام روی موتور سیکلتم و کلاه نمیزارم و در معرض سرما هستم.تشخیص شما چیه یعنی عفونت سینوسه یا کرونا؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به اینکه بدن درد هم دارین احتمال کرونا بیشتر هست

 19. مافی پور گفت:

  سلام
  خانم دکتر من چندین ساله بطور مداوم ترشحات سفید پشت حلق دارم بعضی اوقات درد شدیدی از بینی به چشمم بعد به سرم میزنه هرچی مسکنم میخورم خوب نمیشم الان هم ترشحات سفید پشت حلق هم خارش گوش و درد گلو دارم بینی امم سمت چپ کیپ میشه و بیشتر اوقات شبها دردش شدید تر میشه لطف میکنید راهنمایی کنید چی کنم با مشکل ؟؟

 20. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر.من حدودا دو هفته هست که پشت چشمام و بعضی شب ها گونه ی راستم درد میگیره و آبریزش بینی ندارم اما بینیم و پشت حلقم میسوزه گاهی، و ترشحات و خلط خیلی زیادی داره و چرک. میشه لطفا راهنمایی کنید با توجه به اینکه امکان دکتر رفتن نیست توی این اوضاع. خیلی خیلی ممنون

 21. شیرویه گفت:

  با سلام چندین ساله که مشکل سینوزیت دارم بعلت مصرف مکرر انتی بیوتیک در زمانهای حاد شدن سینوزیتم دچار مشکل معده شدم بطوری که در حال حاضر امکان مصرف انتی بیوتیک های نظیر سفتراکس کلاریمایسین و آموکسی کلاو رو ندارم امروز به پزشک مراجعه کردم برام آمپول پنیسیلین تجویز کرد تست که انجام دادم به پنیسیلن حساسیت دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید که از چه انتی بیوتیکی میتونم استفاده کنم چه تزریقی چه خوراکی

 22. اصغرخانی گفت:

  سلام ببخشید من الان حدود 4ماهه بویایی وچشایموازدست دادم آزیترومایسین وآموکسی کلاوهم باویتامینb استفاده کردم که اثرنداشته میشه بگیم چی مصرف کنم که خوب شم

 23. محمد طاهر گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید.ببخشید من گه گاهی دچار تنگی نفس میشم و بینی هم حالت گرفتگی داره و احساس غلط در حلقم دارم و دچار تب خفیفی میشم البته حالت سرگیجه هم دارم ولی احساس سبکی نمیکنم بلکه حالت گرفتگی پیشانی سرم را دارم در ضمن ۱۹ سال سن دارم

 24. محسن گفت:

  با سلام من ۸ ماه بینی ام کیپ میشود دکتر رفتم اسپری بینی بهم داد یک بار سوراخ سمت چپ کیپ میشود یک بار سمت راست وقتی می خوابم بیشتر کیپ میشود قرص آزیترمایسین وقرص مونته لوکاست بهم داد باز هم خواب نشده ام وهر روز با آب نمک شستشو می دهم شب ها خیلی اذیت ام می کند الان چکار کنم

 25. زارع گفت:

  سلام. من حدود سه هفته هست درگیر سینوزیت هستم.. در آخرین مراجعه دکتر برام سفوروکسیم تجویز کردن.. الان بعد از ده روز استفاده حال عمومی بهتر شده ولی هنوز خلط و ترشح پشت حلق دارم.. چاره چیست؟

 26. اعطم زارع گفت:

  با سلام من یماهه که دچار حالت زکامی یعنی ابریزش شدید وعطسه شدم والان سینوسام عفونی شده من سینوزیت دارم چه انتی بیوتیکی تجویز میکنید؟

 27. ناشناس گفت:

  سلام.ببخشیدمن سینوس هام عفونت داره وروزهاخوبم ولی شب هااصلانمیتونم بخوابم بینی هام کیپ میشه اگه میشه راهنماییم کنیدممنون میشم

 28. اصغر گفت:

  سلام ببخشید من سینوس هام عفونت کرده وبویایموازدست دادم به چه دارویی برام تجویزمیکنیدممنون

 29. پوریا محمودی گفت:

  سلام خیلی ممنون از مطالب و سایت خوبتون یه چند سوال داشتم بنده حدود یک هفته هست که سردرد شدید دارم و بیشتر قسمت های گردن و قسمت دو طرف گیجگاهی بنده درد می کند و هنگام استفاده از اب نمک برای شستشوی سینوس ها عامل عفونی دیده نمی شود ولی بینی هایم کیپ می شوند و هنگام شستشوی سینوس ها گوش هایم صدا می دهند و بعضی از زمان ها با یک صدای تلک تلکی احساس میکنم چیزی از سینوس ها به پایین می ایند و بنده حساسیت نیز دارم به همراه سینوزیت و دکتر بنده رو چک کردن گفتن عفونت نداری

  • حسین جان رسا گفت:

   سلام حدود سه روز میشه شدیدا علایم شبه درد سینوزوییت داد رم اولا حس میکردم ریزش یا سرما خوردگی باشه ولی تازه دارم مطمئین میشم که سینوزوزت باشد لطفا توصیه های طبی تانرا بل ما شریک نمایید ??

 30. علی برزویی گفت:

  سلام من 3روز پیش رفتم حموم آمدم بلافاصله با موتور حدود20کیلومتر رفتم شب بدن درد گرفتم صبح بدن درد شدید شد ب همراه تب ولرز شدید حالت تهوع هم داشتم سرفه ام داشتم امروزرفتم دکتر بهم یدونه سروم آمپول پنی سیلین و استامینوفن وشربت برم هگزوین و قرص واس حالت تهوع داد حالم یخورده بهتر شده ولی سرفه چرکی میکنم احساس می‌کنم گلوم چرک داره هنوز آیا کرونا
  درضمن سابقه سینوزیت هم داشتم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...