مجله پزشکی دکتر دکتر

سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

7 مهر 1397

862

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

اگر شما هم با مشکلات سینوزیت درگیر هستید و از آن رنج می‌برید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشکل خود را در سریع‌ترین زمان حل کنید.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با پزشک ارتباط برقرار کنید و از نگرانی های خود در این زمینه بکاهید.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن»

862 پاسخ به “سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن”

 1. اصغرخانی گفت:

  سلام ببخشیدمن خشکی گلوگرفتن وبویایی وچشایموازدست دادم رفتم دکتر بهم گفت سینوس هات عفونت کرده بهم آزیترومایسین داد وبرای برگشت بویاییم نگرانم چه دارویی تجویزمیکنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پماد ويتامين A موضعي داخل بيني استفاده كنيد همراه با اسپري مومتازون هر ١٢ ساعت دو پاف
   اگر بعد از يكماه بهتر نشديد بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 2. بهاره گفت:

  سلام خانمی ۲۹ ساله هستم که چندساله سنوزیت دارم چهارپنج سال پیش که عکس گرفتم گفتن سنوزیت داری ویکم انحراف بینی به سمت چپ زیاددکتررفتم
  هربار بعلت بادسریا خوردن میوه یاآب سرد یاازحموم بیرون میام بااینکه کامل خشک میکنم
  عود میکنه دچارسردرد وخلط پشت گلومیشم سفکسیم ۴۰۰ میخورم ده عدد بهتر میشم ونوافن
  وواسه رفلاکس معده وتنگه نفسی هم قرص پنتوپرازول ۴۰ روزی دوعدد وکلدنیوم سی عصریکی
  وستریزن ۱۰ شبی یکی وشربت ایمونس جهت تقویت سیستم ایمنی روزی یه قاشق درحال استفاده هستم
  یه مدت هم کوآموکسی خوردم زیادتاثیرنداشت واسپری بینی سدی
  ولی کافیه رعایت نکنم سردرد میگیرم . سنوزیت درمان قطعی نداره؟اخه بعضی میگن انحراف عمل کنی خوب میشی آیادرسته ؟ چه دارویی بهتره ممنون میشم بگید ؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   انحراف بینی مشکل شما را تشدید می کند
   و احتمال سینوزیت بیشتر می شود
   جهت مشاوره برای جراحی

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید.

 3. علی گفت:

  سلام من خیلی وقته که پیشانیم پشت ابروهام، بینی و گونه هام التهاب داره که بعدا بوجود اومده و عکسای کوچیکیم رو میبینم خبری از التهاب نیست، و این التهاب تو چهره ام هم تاثیر منفی گذاشته(علی الخصوص پیشانیم) ،چطوری میتونم این التهاب رو درمان کنم ممنون

 4. توکلی گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  پدر من 60 سالشه الان سرگیجه شدید داره . سرشو بالا پایین میکنه سرگیجه اش شدید میشه چشامشم سیاهی میره . تعادل هم ندارن . در کتفاشون احساس درد هم میکنن . فقط پدرم 30 سال پیش تصادف کردن ضربه مغزی شدن . تقریبا هر سالی اینجوری میشه لطف میکنید راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد ام ار اي مغزي بدن
   فشار خونشون چك شه و توسط متخصص مغز واعصاب ويزيت شن

 5. آناهیتا گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید ۲۱ سالمه دوماهه که سردرد دارم سردردام تو فصل سرما شروع شد و هیچ دارویی مصرف نمیکنم و با مسکن و استراحت خوب میشم میخواستم بپرسم آیا ممکنه سینوزیت باشه؟
  بیشتر پشت سرم و یک طرف سرم سمت راست درد داره گاهی اوقات پشت گوشم میشه راهنمایی کنید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله اين نوع سردرد به سينوزيت ميخوره
   لطفا به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد

 6. ویشکا گفت:

  سلام خسته نباشید
  ۱۹ سالم هست چند وقتیه سینوزیت دارم و هیچ دارویی مصرف نمیکنم باد سرد که بهم بخوره سر درد میگیرم و‌چشامم اشک می‌کنه و یه حالتی میشه گلومم بشدت میسوزه و التهاب داره به زور میتونم آب دهنمو قورت بدم میشه راهنمایی کنید که چه دارویی باید مصرف کنم و زیر بغلم یه جوش قرمز زده میخواستم بدونم ربطی به غدد لنفاوی و اینا نداره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 7. اردشیر رئوف گفت:

  سلام این سه ماه گرفتگی بینی دارم به زور از راه بینی نفس میکشم میرم بیرون دیگه بینیم خیلی کیپ میشه بینیم خیلی خشکه تازگیا رفتم دکتر دوهفته دارو مصرف کردم کمی بهتر شدم دکتر گفت حساسیت دارم سی تی انجام دادم گفت سینوزید ندارید ولی انحراف بینی داری آیا بهتر میشم ولی با هوای گرم بهتر نفس میکشم ولی هوای سرد کاملا کیپ میشه گلو هم میسوزه وخلط داره تند تند گلو صاف کنم از اول پاییز با یه باد سرد اینجوری شدم

 8. دریا گفت:

  باسلام خسته نباشید نزدیک دوهفته هست سرگیجه دارم ازپشت سر و بالای ابروهام درد میگیره سمت چپ فکم گاهی درد می‌کنه خلط پشت حلق هم داره انگارچسبیده گوشهامم بعضی وقتها تیرمیکشه پشت چشم چپمم بعضی وقتها حس سنگینی میکنم بینیمم کیپ میشه دوباره یواش یواش بازمیشه گوشهامم گاهی کیپ میشه آیا ازسینوزیته سرگیجه هم گاهی ظهرها یاغروب میاد سراغم وسرمو وچشامومیچرخونم گیج میشم وچشمام تارمیشه میخواستم ببینم سینوزیته چرک خشک کن هم نمیتونم بخورم چون بدنم ضعیفه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام دوست گرامی خلط پشت حلق و کیپ بودن بینی می‌تواند نشان‌دهنده سینوزیت باشد با این حال باید جهت معاینه و تایید تشخیص به پزشک مراجعه کنید

 9. پریوش گفت:

  سلام خانوم دکتر ۲۰ سالمه
  چند وقتی هست سردرد دارم به همراه درد بینی و فک
  بیشتر پشت سرم و پیشونیم درد داره و پشت گوشمم گاهی اوقات درد میگیره باد سرد که بهم بخوره بدتر میشم
  میخواستم بپرسم ممکنه سینوزیت باشه؟ چه‌ دارویی باید مصرف کنم؟ و اینکه سرمو رو به شوفاژ میزارمم بدتر میشه مشکل چی هست

 10. احسان گفت:

  سلام من ۲۳سالمه ، دوساله و نیمه که موتور دارم و بدون کلاه سوار میشم و سینوزید دارم،پارسال من طلاق گرفتم و خیلی غصه خوردم و توهمون زمان عینکی شدم و بعد از یک ماه که عینک زدم تا الان که یک سال شده با عینکم تار میبینم یعنی کتاب هم میخوام بخونم مثل سایه یا نور میبینم که خیلی اذیتم میکنه ولی از چشمام نیست فوق تخصص چشم که رفتم گفت چشمات مشکل نداره و نباید با عینک تار ببیببینی گفت یک چیزی رو چشمات فشار میاره

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام دوست گرامی شما باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید

 11. زهرا گفت:

  سلام من سه سال پیش عمل کردم گفتن تو بینیم یه تغيه ای هس باید عمل شه عمل کردم ولی خوب نشدم الانم بیشتر از ده تا دکتر رفتم میگن انحراف داره و اگه عملم بشه عوارضش زیاد احتمال پارگی یا سوراخ شدن داره سر درد شديدم دارم دکتر گف سینوزیت لطفا راهنمایی کنينن ممنون

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام دوست گرامی از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید

 12. مریم گفت:

  با سلام. من چند روز پیش یه دردی در قسمت چپ پیشانی و چشمم احساس کردم که تقریبا شدید بود وکم آبریزش چشم داشتم شب خوابیدم صبح یه کم دردش کم شده بود ولی از اون موقع درد در پشت سرم دارم و موقع باز کردن دهانم در مفصل فکم درد احساس می کنم در ضمن حالت تهوع دارم می خواستم بدونم این علایم می تونه از سینوزیت مزمن باشه؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام بعید است که دچار سینوزیت باشید
   با این حال معاینه توسط پزشک توصیه می شود

 13. .... گفت:

  سلام. خانم دکتر کند سالی هست که من سردرد های شدیدی دارم بعد از حمام هم سرم رو میپوشنم ولی حتی اگه یادم به پیشونیم بخوره سردرد میگیرم.
  بعضی اوقات توی گوشم تیر می‌کشه و توی بینم همون طرفی که درد داره میسوزه و گاهی درد می‌کنه
  دکتر زیاد رفتم همشون دارو دادن اما برای یه مدت کوتاه خوب شدم و دوباره سردردام شروع شد. گاهی هم گلوم درد می‌کنه
  آخرش راهش چیه؟نارحتی شدید معدم دارم نمیتونم دیگه از آنتی بیوتیک استفاده کنم
  چیکار کنم راهنماییم کنید لطفاً
  باتشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید سی تی اسکن از سینوس ها بگیرین که ببینیم سینوزیت مزمن هست یا خیر
   اگه جواب سی تی مثبت باشه در مواردی جراحی لازمه

 14. ناهید گفت:

  با سلام .چند روزه که بالای چشمام و بالای تیغه بینی درد دارم .این درد به پیشانی نیز تیر میکشه .ترشحات داخل بینی یه کم زیاد شده و گاهی بینیم کیپ میشه .همش احساس میکنم ته حلقم ترشح داره و باید صداما صاف کنم .احتمالا سنوزیت شدم .راهنمایی میکنید چی مصرف کنم .ممنون

 15. قاهری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دو روز هستش که آبریزش بینی و چشم دارم قسمت های بالای ابرو و تیغه بینی و کمی هم چشمم درد میکنه معمولا وقتی باد به سرم میخوره اینطوری مریض میشم فقط همین علائمی که گفتم و دارم میخواستم بدونم از سینوزیت هستش ؟ چه دارویی باید مصرف کنم ؟ و اینکه امکانش هست چرک خشک کن یا آنتی بیوتیک با سرم بهم تزریق بشه؟

 16. رضا گفت:

  سلام چند سالی است که سر دردای شدید میشم که احتمال میدم میگرن عصبی باشه،ولی تو هوای سرد سردردم بیشتر میشه،حدود یک هفته پیش تب شدید داشتم کل بدنم درد گرفت توی منزل استراحت کردم خوب خوب شدم ولی الان تنها مشکلم بویاییه هیچ بویی حس نمیکنم،داخل دهان و بینیمم حس میکنم پر از چرکه

 17. نیلو گفت:

  سلام من از 12 سالگی تا الان ی سری ترشحات از بینیم میاد 19 سالگی پولیپمو عمل کردم اما تقریبا دو هفتس تنفسم به شدت بد بو و گاهی سرفه میکنم و دندونامم گاهی درد میگیره،الان مشکلم چیه؟و چیکار باید بکنم؟!

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   برای تشخیص اینکه شما چه مشکلی دارید حتما باید معاینه صورت بگیرد لطفاً به پزشک مراجعه کنید

 18. مرتضی اکبری گفت:

  سلام‌. دکتر چند روز پیش من شب با دوچرخه ۲۰۰ متر رفتم و برگشتم تا اومدم خونه پشت چشم چپ و بالا پیشانی سمت چپ درد احساس کردم الان چند روزه که همین طورم‌.

 19. بهزاد گفت:

  سلام خانم دکتر اتش زر من با موتور زیاد میرم میام الان خیلی وقته هی داخل بینیم پرمیشه از چرکه چیه نمیدونم ترشحات دارم فرض کنید سرما خوردید و بینیتون پر آت آشغال میشه کلا یک دستم مونده تو بینیم برا تمیزکاری خیلی اذیت میشم راهنمایی کنید ممنون

 20. محمدرضا گفت:

  سلام الان سه چهار هفته هست نفسم بوی بد میده
  قبلش یک سرماخوردگی داشتم شدید الان حس بویایی ندارم نفسمم بوی بد میده نگران شدم الان خیلی وقته از استامینوفن استفاده میکنم خوب نشدم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایمتون به نفع کروناس
   و این استشمام بوی بد از عوارضشه

 21. کوروش گفت:

  سلام وقتتون به خیر اول یه سرما خوردگی کوچیک گرفتم الان هفت ماهی هستش حس بویایی و چشایی رو از دست دادم همیشه سردرد و بینی هم همیشه گرفته و امکان تخلیه وجود نداره دارم لطفا اگه امکانش راهنمایی کنین

 22. میلان گفت:

  سلام وقت بخیر
  یک هفته پیش تازه از حمام بیرون اومده بودم موهام خیس بود مجبور شدم برم بیرون هوا هم سرد بود بعد از آن سردرد پیدا کردم یعنی پیشانیم درد میکنه و کناره های ببینیم تیر می‌کشه و چند روز بود ببینیم کیپ بود تازه باز شده ولی هنوز سر درد دارم و وقتی در معرض هوای آزاد قرار می‌گیرم بیشتر میشه لطفاً راهنمای کنید دسترسی به دکتر ندارم

 23. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  دو سه روزی است که تب 37/5 تا حدود 39 درجه داشته ام و با قرص آدالت کلد و استامینوفن تب را کنترل کردم ، همینطور در پشت دو حدقه چشم دردی را احساس میکنم که با چرخش چشم محسوس تر است و مشکل تنفسی ندارم ، گاهی در هر چند ساعت یک تک سرفه از حلق نه ریه ، ضعف ندارم , و انرژی کافی دارم -ولی روزهای اول با حرکت سریع سر دچار سرگیجه خفیف ، دو بینی گذرا شده ام در حد 2 دقیقه می خواستم بدانم مشکل سینوزیت هست ؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام با توجه به داشتن دوبینی نیاز است که حتما توسط پزشک معاینه شوید

 24. مهدی گفت:

  سلام روز خوش
  از سه روز قبل تب دارم که با قرص سرماخوردگی و استامینوفن در حال کنترل هستم و گاهی قطع می شود ،سر درد دارم ، در پشت حدقه دو چشم احساس درد کمی دارم که با چرخش چشم به طرفین درد بیشتر رو احساس میکنم ، هر‌از گاهی با حرکت سریع سرگیجه کمی پیدا میکنم ،خیلی کم تک سرفه دارم که از حلق ناشی میشه نه از ریه , درد بدنی ناشی از تب‌دارم و سطح انرژی خوبی دارم ، آب ریزش بینی ندارم ، و مشکلی در ریه ام حس نمیکنم فعلا ، احساس ترشح کمی در پشت حلق دارم ولی گلو درد ندارم ، انحراف در جلوی تیغه بینی از خیلی قبل تر داشته ام ، گاهی یکی از حفره ها بسته و گاهی حفره ی دیگر در تنفس باز می شود ،می خواهم بدانم آیا مشکل سینوزیت هست و در صورت عدم مراجعه به پزشک در شرایط کرونایی چه راه حلی وجود دارد ، خانم دکتر !؟

 25. مهلا گفت:

  سلام وقت بخیر همسرم سینوزیت داره دوهفته پیش کرونا گرفته بودیم بعد بهبودی متاسفانه حساسیت فصلی سینوزیت اذیتش میکنه و نمیتونه خلط کامل خارج کنه و تمام شب خوابش نمیبره خلط پشت حلق اذیتش میکنه کلا آرامش نداره شبا میشه راهنمایی کنید

 26. اتتت گفت:

  سلام من یه ساله دردشدیدطرف راست سرداشتم الان یه هفته است دردگونه وگوش و چشم دارم یک صبح ازخواب بیدارشدم گونه طرف راستم یه کم ورم کرده بودقرص آموکسی کلاو۶۲۵هر۸ساعت دوروزه مصرف میکنم هنگام حمام کردن هم این دردها رادارم به خاطرکرونامیترسم دکتربرم لطفا راهنماییم کنیدچه دارویی مصرف کنم.باتشکر.

 27. عبدالمطلب ملازهی گفت:

  سلام من سالی دوبار فصل زمستان و تابستان اینجوری میشم خیلی هم اذیت میشم سردرد شدید که احساس خشکی دست و پا دارم یه مشاوره بهم بدین چیکارکنم دردش زودتر بره همیشه تقریبا۶یا۷روز اینجوریم تا امپول نزنم بهبود حاصل نمیکنم

 28. اردشیر رئوف گفت:

  سلام من دو ماه میشم گرفتی بینی دارم یعنی از خانه بیرون میزنم سرما بهم بزنه بینیم کیپ میشه باعث تنگی نفس میشم تو بینیم کمی درد داره صبح ها حالت تهو دارم دکتر رفتم هیچ داروی نداد گفت سی تی اس بیار گرفتم ولی الان دکتر نیست نشونش بدم خلط پشت گلو دارم کمی هم انحراف بینی دارم

 29. تارا گفت:

  سلام من بیست روز قبل به مدت ۱۴ روز تب بدن درد گلو درد نداشتم البته نه تنگی نفس داشتم نه ابریزش بینی نه حس بویاییمو از دست دادم بعد از چهارده روز تبم قط شد الان سرم درد میکنه سرمو پایین میندازم درد سنگینی میگیره صدامم از داخل بینی میاد خلط سفید پشت گلو دارم از داخل بینیام بوی چرک میاد ودیشبم تب خفیف داشتم میشه راهنمایی کنید از سینوس هستش یا چیزی دیگه است متشکرم
  بینیام کیپه پشت چشمام وشقیقه هام درد میگیره

 30. Mohi گفت:

  سلام من یک هفته اس استخوان بینیم درد میکنه چون هر روزمیرفتم حمام .یک طرف سمت چپ بینیم کیپ شده بعد همون طرف گلومم خفیف درد داره پشت پلکام از دیشب سنگین میشن گاهی سردردم ب بالای ابروها پیشانی منتقل میشه استخوان بینیم خیلی درد میکنه خانم دکتر چکار کنم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...