سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

 • 1397-07-07
 • 441
سینوزیت حاد و مزمن

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

441 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و عرض خسته نباشید ۲۵ سالمه و سابقه هیچ بیماری ندارم ولی الان ۳-۴ روزی میشه که احساس میکنم توی گلوم چیزی هست و حالت خفگی دارم و به استخوان های بینی ام یکم فشار میاره ولی بلع و تنفسم مشکلی نداره ترشحات پشت حلق هم دارم خیلی وقته مدام باید گلو صاف کنم تشخیص شما چیست؟ با تشکر

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص مونته لوکاست ۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص لوراتادین هر ۱۲ ساعت یک عدد
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 2. سلام
  وقت به خیر چهل سال دارم چند سالی هست که الرژی دارم و در فصل گرم و خشک و گردوخاک ابریزش شدید عطسه و مسدود شدن مجاری تنفسی شدید داشتم که با مصرف تلفست علایم بهبود پیدا میکرد
  اما اخیرا و طی یک سال گذشته علایم فوق کاهش پیدا کرده و از بینی ترشحات زرد رنگ و چسب ناک خارج میشه و هنگام رانندگی در ارتفاعات درد شدیدی در ناحیه صورت و چشم به مدت چند ساعت ایجاد میشه و طی این مدت موقع تخلیه بینی احساس باز شدن بیشتر بینی و عبور هوا کمی با فشار در پیشانی همراه باصدای کم و همچنین در همین مواقع احساس بوی عفونت از بینی دارم
  لطفا راهنمایی کنید
  باسپاس

  • سلام
   سلام
   برای یک دوره داروهای زیر را مصرف کنید
   شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   قرص مونته لوکاست ه هر ۱۲ ساعت یک عدد
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   قرص تلفست هر ۱۲ ساعت یک عدد
   در صورت عدم بهبود به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 3. سلام خسته نباشید من حکمت الله از افغانستان باشما هستم
  دوکتر من سيونوزیت حاد يا شديد دارم وعلایم بسيار مسل کم زوری چشم سوستی بدن …

  • سلام
   اگر امکان ویزیت ندارید
   قرص ناپروکسن هنگام درد هر ۱۲ ساعت
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 4. سلام من تقریبا یه ماه و نیمه که سردرد از ناحیه پیشونی،چشم،شقیقه،پشت سر و وسط سر دارم گلومم یه مدتیه که درد میکنه و نمیتونم عطسه کنم این علاعم کدوم بیماری دکتر؟؟

  • سلام
   علایم به نفع سینوزیت است
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 5. سلام
  خانم دکتر سه ماهی هست که احساس خلط در گلو و سردرد و خستگی دارم با اینکه دو دوره آزیترومایسین مصرف کردم الان هم با تشخیص پزشک گفته شاید سینوزیت باشه و کپسول اموکسی کولا هر۱۲ساعت بو قرص لاراتادین شبی ۱ داده و الان ۴ روز از مصرف میگذره ولی تفاوت چندانی نکردم در ضمن افت فشار هم پیدا کردم ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • سلام
   داروها تا ۱۰ روز مصرف شود
   قطره بینی فنیل افرین هر ۸ ساعت یک قطره تا ۴ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 6. سلام
  من وقتی میرم حموم همیشه بعدش سرم در میگیره و بیشتر پیشونی یا پشت چشم هام در میگیره. نمیدونم از چیه!
  زیاد یا کم بمونم توی حموم، آب داغ یا سرد باشه، سرم رو با سشوار خشک بکنم یا نکنم باز هم فرقی نداره.
  ممکنه از سینوس ها باشه؟

  • سلام
   خیر بعید است
   ممکن است افت فشار خون باشد
   فشار خون پس از استحمام چک شود

 7. سلام
  من حدود یک ماه پیش گلودرد داشتم و گلوم عفونت کرده بود با یه تب خفیف اما رفتم دکتر انتی بیوتیک داد و گلودرد و تب رفع شد اما الان نمیتونم راحت نفس بکشم و هوارو داخل ریه میدم و همش از ته دلم باید نفس بکشم بخاطر شرایط کرونا ایا دارویی هس ک همینجوری مصرف کنم؟و دکتر نرم
  متشکرم درضمن سینوزیت هم دارم

  • سلام
   قرص مونته لوکاست ۵ هر ۱۲ ساعت
   قرص سیتریزین هر ۱۲ ساعت تا ۵ روز مصرف شود.
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 8. سلام خدمت دکتر عزیز 5تا6روز میشه که دماغم از درون قرمز شد اول فکر کردم شکسته رفتم دکتر گفت عفونت هست سه‌تا آمپول نوشت دوتاقرص دادسیپروفلوکساسین و سفالکسین500 وقتی کهداروها رو استفاده کردم درد بینی کمتر شده ولی کماشتها شدم و در تو پیشانیم میاد و میره

  • سلام
   قرص سیتریزین هر ۱۲ ساعت یک عدد
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 9. سلام و عرض ادب
  31 سالمه حدود 4 ساله اکثر اوقات آبریزیش بینی و گلودرد دارم بعضا با خلط گلو
  بالاخص زمانی که در معرض هوای سرد یا باد کولر باشم
  صبحها که بیدار میشم تا ظهر آبریزش بینی و عطسه دارم خیلی اذیتم میکنه یکی دو ماهه بیشتر شده
  از علائمی که گفتید
  اینارو دارم
  آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است
  درمان چیه یا درصورت نیاز به معاینه چه پزشکی باید برم
  احتمال داره آلرژی باشه؟
  ممنون

 10. سلام دکتر جان از پنج ماه پیش که دچار سردرد و گلودرد و کسالت میشدم خلط پشت گلو هم دارم. چند بار به دکتر مراجعه کردم که اوایل گفتن آنفلونزاست شاید در هفته سه بار هم رفتم دکتر. یه هفته خوب شدم تا اینکه چند وقت پیش مجددا با همان علایم و اینبار بی میلی حتی به غذا هم داشتم رفتم و عکس و سی تی اسکن دادم گفتن مشکل سیونوزیت دارک شدید هم هست دارو آمپول دادن استفاده کردم چندروزی یکم بهتر شدم اما الان مجددا شروع شده سرموپایین که میکیرم میخام بیارم بالا تمام بینی و شقیقه ها و بالای ابروم تیر میکشه گلچم درد میکنه و سرفه هم دارم. البته مدان بخور گرم میکیرم و سعی میکنم جلوی باد کولر روی پیشونیمو پوشونده باشم الان چکار کنم چه دارویی استفاده کنم خواهش میکنم کمکم کنید پشت کنکوری هستم و این موضوع خیلی روحیه ام رو‌خراب کرده

  • سلام
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 11. با سلام و خسته نباشيد
  من ٣٠ساله هستم از اسفند ماه دچار پرش پلك چشم چپ شدم كه همراه با حس سنگيني سر و حس سنگيني پلكهاست از اسفند تا اواخر فروردين هر روز اين مشكل رو داشتم حدود يك ماه قطع شده بود و حالا يك هفتست كه دوباره شروع شده در طول بيداري روز اين مشكل رو دارم

  • سلام
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود
   درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

 12. سلام خدمت شماخانم دکتر عزیز خسته نباشید.خانم۳۸ساله هستم از اول اسفند سال گذشته خشکی شدید گلو با مخاط پشت حلق دارم گاهی اوقات درد شدیداز ناحیه راست صورت،از بینی تا قسمتی ازسردارم،گاهی اوقات هم لخته خون درون بینیم هس،مثل اینکه خون دماغ میشم ولی لخته میشه،
  چند وقت پیش هم آزمایش تیروئید دادم،کم کار نشون دادممنون میشم راهنماییم کنید آیا سینوزیت دارم ی ن؟

  • سلام
   میتواند سینوزیت باشد
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد هنگام درد
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 13. سلام خسته نباشید

 14. سلام، من از حدودا 3.4 ماه پیش یه سری سرفه های ریز داشتم که به مرور یه کم بیشتر شد، دکتر برام چن نوع آنتی هیستامین تجویز کرد که خوب نشدم.چن وقت بعد یه گلو درد خفیف هم بهش اضافه شد.دکتر حلق و بینی گفتن ممکنه از سینوس ها باشه چون گاهی با خم کردن سر احساس پری در ناحیه بینی داشتم.ایشون هم یه اسپری و لوراتادین تجویز کردن.بعد مدتی سرفم کمی بهتر شد ولی کاملا برطرف نشد و همچنین الان علاوه بر سرفه و گاهی اوقات گلو درد، بعضی وقتا توی گوشام تیر میکشه و گره های لنفاوی گردن و زیرچانه گاهی درد میگیره، یه دوره هم آموکسی سیلین مصرف کردم تاثیری نداشت.خواهش میکنم منو راهنمایی کنید، تا الان 3 بار دکتر رفتم و تاثیری نداشته!

  • سلام
   جهت عکس برداری از قفسه سینه اقدام کنید
   در صورتی که درد و مشکلات مربوط به معده دارید از کپسول امپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت آلومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا مصرف کنید

 15. سلام‌ ۲ سالی میشه که سینوزیت دارم و چند بار دکتر رفتم قرص های آموکسی کلاو سیتریزن تاوانکس تلفست و اسپری بینی استفاده کردم اثری نداشت..: 2 ساله که حسه بویایی ندارم و خیلی اذیتم میکنه الان بینیم رو با آب نمک شستشو میدم و بخار هم انجام میدم… از دارو گیاهی روغن گرفتم ترکیب سیاهدانه بابونه و نعناس ..: فقط از بینیم چرک میاد به رنگ زرد و بعضی وقتا سفید این نشانه چیه ؟ سینوزیتم خوب میشه یا عوارض داده؟

  • سلام
   به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید
   تا در صورت نیاز اقدام به جراحی صورت گیرد

 16. سلام وقت بخیر
  خانم 33 ساله هستم حدود یک هفته ای هست بینیم گرفته عفونت مجاری بینی ندارم و صدام تو دماغی هستش
  تا حدودی حس بویایی و چشایم فعاله. تب آنچنانی ندارم بدن درد ندارم
  اولین بار هستش که اینجوری شدم
  امکان داره راهنمایی کنید چه آنتی بیوتیکی استفاده کنم

  • سلام
   فعلا آنتی بیوتیک لازم نیست
   قطره بینی فنیل افرین هر ۸ ساعت یک قطره
   قرص آنتی هیستامین دکونژستان هر ۱۲ ساعت
   تا ۵ روز
   در صورت عدم بهبود ویزیت شوید

 17. سلام خانم دکترخسته نباشید ببخشید من یه هفته بیشتره که ناحیه ی پیشانیم مخصوصا ابروهام سنگین میشه و ۴۰ دقیقه طول میکشه که خوب بشه ،دیشب هم فکر میکنم بخاطر استرس زیاد با یکم لرز و تهوع قابل تحمل همراه بود. تلخی و بوی بد دهان هم دارم . یکم حس کیپ بودن سمت راست بینیم هم دارم ولی خلط بینی یا گلو ندارم،۳.۴ روز هم قبل شروع این علائما به صورت مستقیم یخ رو روی صورتم میزاشتم بخاطر پوستم ۴ بار تکرارش کردم. میتونه سینوزیت باشه؟؟

  • سلام
   بله میتواند سینوزیت باشد
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد هنگام درد
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص مونته لوکاست ۵ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   قطره بینی فنیل افرین هر ۸ ساعت یک قطره تا ۴ روز
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 18. سلام خسته نباشید.
  خانم دکتر من ۱۸ سالمه و سینوزیت حاد دارم دارو هم مصرف کردم نتیجه نداده دو روزه سردرد همراه با چشم درد(ورم هم داره) دارم حتی نمیتونم سرم تکون بدم باید ثابت نگهش دارم .خیلی اذیتم میکنه لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون

  • سلام
   قرص ایبوپروفن ۴۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف کنید

 19. با سلام
  من حدود پنج الی شش ماه میشه که خلط پشت گلو دارم و صبح ها سرفه دارم اما حدود یک هفته پیش خارش گلو و سرفه خشک داشتم ولی فقط یک روز بعدش بینیم ی طرفه کیپ میشد و اون هم خوب شد ولی الان احساس گرفتگی بینی دارم و حس بویایی ام ضعیف شده و در ناحیه پیشانی و ابروها و پشت سر احساس درد دارم و تب هم ندارم خیلی استرس دارم به نظرتون تو این شرایط کرونا نیاز به درمانگاه یا پزشک هست؟

  • سلام
   از قرص ستیریزین هر شب یک عدد
   اسپری بینی بکلومتازون هر ۱۲ ساعت یک پاف
   تا پنج روز استفاده کنید

 20. سلام من الان یک ماه میشه که ترشحاتی احساس میکنم داخل بینی که به سمت حلق خیلی تلخ هست و سوراخ سمت راست بینیم وقتی نفس میکشم انگار بازه به سمت حلقم و دکتر رفتم گفت شاید سینوزیت باشه آ زیترومایسین دادن با آستامینوفن وzincوقتی مصرف کردم بهتر شدم تا اینکه خرک خشکم تموم شد دوباره بینیم مثل اولش شد وفتی فین میکنم فقط یه سوراخ بینیم ترشح داره تقریبا ۳ماه پیش سرماخوردگی هم داشتم و الانم حس بویای کم شده ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس گزارم

  • سلام

   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 21. سلام چندروزی هست که احساس درد از پیشانی و بالای ابروها شقیقه و احساس سرگیجی خفیف با تب خفیف دارم دکترعمومی رفتم قرص آفا کلاو وسرم سدیم و قطره برای سه وعده داد همین ها را مصرف کنم یا داروی دیگری هم مصرف کنم

 22. سلام چند وقته حدودا چند ماهه که زیر چشمام و گونه هام پف و ترک (چین و چروک پیدا کرده حتی گونه ها پف کرده و زیر چشم ترک شده زیاد هم هستن حالا اگر راهی داره عکس بفرستم لطف کنید بفرمایید مصرف مایعاتم خوبه لطف کنید راهنمایی کنید؟

  • سلام
   دوست عزیز شما در مورد سن خود،سابقه بیماری،مصرف دارو،مدت زمان شروع علایم و … چیزی نگفته اید
   از تماس تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 23. سلام
  من 4ماهه سرگیجه و عدم تعادل دارم تو گوشم گرفتگی حس میکنم تو پیشونیم با گیجگاهمم احساس گرفتگی میکنم چشمام تا میبینن دوبار هم رفتم چشم پزشکی گفتن چشمات سالمه 7بار دکتر متخصص رفتم نیمی گفتن از عصابه نیمی گفتن از گوش میانیه یدونشونم گفت از سینوساته .نظر شما چیه

  • سلام
   از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص مغز و اعصاب استفاده کنید

 24. سلام
  خانوم دکتر عزیز من ۲۲ ساله هستم ومتاسفانه نزدیک به ۶ ماهه که ناحیه شقیقه و ابروهام دردناکه…چشم هام بانور گوشی سریع قرمز میشن و چشم چپم و حتی گاهی گونه م هم خیلی درد داره.ترشحات پشت حلق هم دارم
  به متخصص چشم مراجعه کردم و مشکلی نبود.
  بهدمتخصص ENTهم مراجعه کردم ولی ایشون فقط سیتریزین و یه NSAID تحویز کردن که جواب نداده متاسفانه.
  میخواستم نظر شمارو بدونم لطفا؟
  واینکه آنتی بیوتیک رو شروع کنم بهتر نیست؟

  • سلام
   با توجه به شرح حال و درد ابروها بهتر است درمان سینوزیت یک دوره انجام شود
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 25. با سلام
  بیش از ۱۰ روز میشه که احساس ناخوشیندی در ناحیه گلو دارم (احساس وجود ناهمواری در ناحیه گلو)و به همراه اون آبریزش خفیف از بینی که باعث کیپ شدن نسبی بینی میشه و همچنین خلط تقریبا زیاد دارم به همراه تب خفیف و تازگیا هم کوفتگی و گرفتگی ماهیچه ناحیه پهلو و درد بالای قفسه سینه و فک هم بهش اضافه شده لطفاً راه نمایی کنید این حالت خیلی منو اذیت میکنه

  • سلام
   با توجه به علایم باید معاینه شوید
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

  • سلام خسته نباشید من یه چند سال یه که سینوزیت دارم قرص انتی بیوتیک هر از گاهی میخوردم بهتر شده بودم یه هفته پیش رفتم کوه اونجا هوا سرد بود و بادش به سرم خورد همون جا سر درد گرفتم الان ده روزه هم سرم درد میکنه هم دست و پام از جون میره لطفا اگه راهکار برای درمانش دارین لطفا راهنماییم کنین . ممنون

   • سلام
    ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
    قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد هنگام درد
    کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
    شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
    اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
    در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
    در صورت عدم بهبود به
    متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 26. سلام خسته نباشید بنده مدت چن روز میشه که دردای عضلانی دارم و خلت و سردرد و سرگیجه کاشه چشامم درد میکنه رفتم دکتر دوتا سرم داد بهم یکم بهتر شدم ولی هنوز اون حالت مریضیو دارم حالت تهوع و گلو درد میل زیاد به خواب دارم آیا بنظرتون سینوزیت هست یا چیز دیگ لطفا بگید اگه راه کاری بلدید خیلی زجر میکشم

 27. سلام دکتر خسته نباشید
  من 24 سالمه و سه ماهه سرفه دارم گاهی خشک و گاهی تر و در موارد نادر خلط سفید و بیشتر موقع هی باید گلو صاف کنم من خیلی دکتر رفتم ولی گفتن عفونت ریه داری داروی عفونت ریه مصرف کردم عکس ایکس ری ریه هم گرفتم مشکلی نداشت فقط دکتر گفت ریت پر هوا هوا نگه میداره داروی انتی بیوتیک خیلی مصرف کردم ولی باز خوب نشدم تست معده هم دادم ایرادی نداره معدم تا بحال سه تا دکتر عفونی رفتم در ضمن تایم صبح و شب شدت سرفه بیشتره نمیدونم مشکل از چیه ممکنه از سینوس باشه ؟ سردرد و درد دوره چشم و بینی ندارم من چیکار کنم بنظرتون واقعا کلافم کرده

  • سلام
   میتواند ریفلاکس باشد
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و شب قبل از شام یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و قرص سیتریزین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

   • مرسی دکتر این داروها چه مدت باید مصرف شود ایا بعد ترک دارو امکان بازگشت رفلاکس هست ؟ این بیماری همیشگیه ؟

    • سلام
     تا ۳ الی ۴ هفته مصرف شود.بله امکان بازکشت وجود دارد
     در مواردی که بعلت شل بودن دریچه معده رخ میدهد همیشگی میباشد

 28. با سلام چند روزه از بینیم ترشح سبز میاد و درد هنگام حرکت چشم ها داشتم و حس بویایی و چشایی ندارم و دکتر رفتم سی تی اسکن ریه نوشت و انجام دادم بیان شد سالم هستم و قرص آزیترومایسین ۲۵۰ شبی یکی و قرص ناپروکسن و قطره نفازولین چشمی برای بینی داد ولی فقط ترشحات بینی الان دیده نمی‌شوند و بینی کیپ هست و احساس پری در بینی دارم . چه کار کنم حس بویایی و چشایی من باز گردد . متشکرم 🌹آلرژی هم دارم رینیت و واکسن استفاده می کنم .

  • سلام
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 29. با سلاام ،پسرم ۲۸ساله ،سابقه الرژی دارد، ترشح پشت حلق دو ماهه دارد ،دو دوره تاوانکس مصرف کرده و زاتیدین مرتب ،تاوانکس تموم میشه ترشحات شروع میشه و میریزه داخل ریه ،هیچ ترشحی بیرون نمیاد ،همه پشت حلق ،مرتب شستشو میده ولی فایده ای ندارد ،بشدت به بو حساس شده و تحریک میشه ،خیلی مواظبیم هیچ ضد عفونی کننده ای نمیزنیم کنارش ،حتی بوی غذا اذیتش میکنه بینی کیپ میشه و ترشح پشت حلق لطفاااا راهنمایی بفرمایید متشکرم

  • سلام

   اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 30. سلام و عرض ادب.دو ماهی هستش پس از درد شدید و تورم ناحیه پیشانی و مراجعه به پزشک عمومی دکتر تشخیص سینوزیت حاد دادن و سپس درمان دارویی و خانگی انجام میدم اما تا بحال نتیجه درمان موثر نبود و همچنان با سینوزیت شدید و علایم آن آزارم میده راهنمایی بفرماین چکار کنم؟

  • سلام
   اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر