سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

 • 1397-07-07
 • ۲۵۹۹۸۲ بازدید
 • 857
سینوزیت حاد و مزمن

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

اگر شما هم با مشکلات سینوزیت درگیر هستید و از آن رنج می‌برید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشکل خود را در سریع‌ترین زمان حل کنید.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با پزشک ارتباط برقرار کنید و از نگرانی های خود در این زمینه بکاهید.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

در صورت لزوم مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی لیستی از پزشکان را آماده کرده‌ایم. اگر نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک داشتید، به راحتی می‌توانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، تصویر زیر را کلیک کنید(یا لمس کنید).

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

857 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام،خانم دکتر من ۳۵ روز پیش با علایم شبیه کرونا به دکتر مراجعه کردم ،تمام آزمایشات کرونا دادم اما منفی بودش ولی هنوز گاهی اوقات تب میکنم،خلط پشت حلق دارم،وسرم درد میکنه،بغل بینیم ورم کرده،خیلی دارم اذیت میشم،البته من تو این مدت اصلا دارو استفاده نکردم،ممنون میشم راهنمایم کنید.

  • سلام
   میتواند سینوزیت مطرح باشد بهتره معاینه شید
   اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   اسپری نازونکس هر ۸ ساعت یک‌پاف تا یک هفته
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف شود

 2. سلام مدت زیادی هست که در ناحیه گلو دچار مشگگل هستم شبها خلط پشت حلقم این قدر زیاد میشه که خفه میشم وباید اب ولرم بخورم درد صورت هم دارم با سرم شستشو دادم وقرص سفکسیم ۴۰۰ از دارو خونه گرفتم ۶ عدد ۱۲ ساعتی خوردم هنوز خوب نشدم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 3. سلام من همه علائم ابتلا ب سینوزیت را دارم بینیم خیلی دردمیکنه دردش،میزنه به چشمام وپیشونیم و سرم لطفا راهنمایی کنیدچکارکنم حس بویاییم راهم ازدست دادم

  • سلام اول از نظر كرونا بررسي شويد و اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg
   قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يك عدد تا ٥ روز
   كپسول ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز

 4. سلام وقت بخیر خانم دکتر من چند سال پیش سینوزیت گرفتم ولی مدت دوساله معده درد ورفلاکس معده دارم موقعی که معدن درد میاد نفس های سنگین میزنم یعنی به زورنفس می کشم خلط تولدم جمع میشه بینیم سنگین میشه احساس میکنم داره تو گلویم صدا میاد صدا ی دریچه میاد که دیگه می خوام بمیرم ایابخاطرسینوزیت است

 5. سلام چند سالی هست که خیلی احساس بیحالی میکنم انگار هر روز ی کوه میکنم که خیلی خسته هستم پشت حلق هر روز با خلط سفت مواجه هستم صبح ها هم که هر روز چند تا صرفه دارم پشت حلقم پر شده از مخاط از دکتر عمومی گرفته تا فوق تخصص علاجی نشده تا حالا لطفا راهنمایی کنید از چه نوع دارویی استفاده کنم

  • سلام
   علایمی همچون سوزش سر دل و یا ترش کردن؟
   آبریزش بینی؟ عطسه؟کیپی بینی ؟
   درد پیشانی؟ دارین یا خیر؟
   تا کنون سی تی اسکن از سینوس ها انجام شده یا خیر؟

 6. سلام وقت بخیر
  چند وقته صدام تو دماغیه بعضی اوقات.
  و خلط گلو زیاد دارم.صبح ها فین زیاد میکنم
  شب ها خس خس گلو دارم سرفه که کنم قطع گیشه خس خس..و بعضی اوقات خارش گلو دارم.و این که در هفته ی بار داخل دهنم ترش میکنه..خواستم راهنمایی کنین چ دارویی مصرف کنم
  ممنون

 7. سلام ببخشید من حس بویاییم و از دست دادم تست کرونا دادم که منفی شد و سی تی اسکنم رفتم که چیزی نبود دکتر گف عفونت سینوزیت داری من باید چی کار کنم و چی بخورم

  • سلام قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يك عدد تا٥ روز
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا ١٤ روز
   شربت برونكلد هر ٨ ساعت ٥ سي سي تا ١٤ روز

 8. سلام سینوزیت دارم وهروقت شدید میشه گلوم چرک میکنه عفونت ادراری میگیرم و عفونت زنان.پوستم خشک میشه کسل میشم من خیلی رعایت میکنم تا سینوزیتم شدیدنشه الان دوساله که درگیرم..دکترهم میگه جراحی نکنی بهتره چون موقت ..من چه کنم با این بیماری

  • سلام سي تي اسكن بدين تا شدتش مشخص شه
   هر روز بايد قرص آزيترومايسين ٢٥٠ ميلي گرم و سيتريزين مصرف كنيد تا عودنكنه

 9. سلام من دچار سرما خوردگی طولانی هستم وابریزش بینی سردرد هم دارم هر وقت سرما می خورم دو سه ماه طول می کشد ایا سینوزیت دارم چه دارویی بخورم

  • سلام اگه زياد سرما ميخوريد و صورت درد داريد بله سينوزيت هست
   قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ستير روزها بك عدد مصرف كنيد
   همراه با قزص سيتريزين ١٠ ميلي گرم روزي يك عدد مصرف كنيد

 10. با سلام
  من اولش حساسیت خعلی زیادی داشتم ،خارش چشم و آبریزش بینی اما الان چند روزه گلو درد و پیشانی درد و انتهای چشمم خعلی درد می‌کنه ،حس میکنم گلوم رو سیخ میزنن،لطفا بهم کمک کنید …

  • سلام قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ستير روزها يك عدد تا ٥ روز
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد تا ٧ روز

 11. سلام.دیابتی هستم.سردرد دارم.پیشانیم خیلی درد داره که عفونتش به گلوم میرسه و به راحتی چرک رو تو ناحیه گلوم میبینم.چشن و گوشام عفونت دارن.هیچ داروی استفاده نکردم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يك عدد مصرف كنيد تا ٥ روز
   شوبت برونكلد هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد

 12. سلام وقتتون بخیر
  بنده چند ماه پیش از سردرد و بی حالی شدید به پزشک مراجعه کردم برام دوتا آمپول سفتریاکسون ۱۰۰۰ تجویز کردن خوب شدم.الان دوباره سردردام و بی حالیم شروع شده دوباره باید از همون امپول استفاده کنم؟

 13. تنها علایم سینوزیتم فقط سردرد وخلط پشت حلقِ

 14. سلام خانم دکتر من قبلا سینوزیت داشتم ولی از بهمن ۹۸ تا الان مرتب سردرد در ناحیه پیشانی دارم که اگه مسکن مصرف نکنم شدیدتر میشه انواع انتی بیوتیک ها رو مصرف کردم ولی اخیرامتخصص گوش دحلق و بینی بهم کلاریترومایسین و سرم شستشو اسپری بینی داد ولی هیچ فرقی نکردم بمحض اینکه یاد کولر بهم بخوره یاپیشونیم عرق داشته باشه یه بادمعمولیه بیرون بهش بخوره سریع سردرد میشم چندروز هم ادامه پیدا میکنه و باید یه مسکن قوی بخورم خیلی خسته شدم خواستم نظرتونو بهم بگید.ممنون

  • سلام بهتره سي تي اسكن بدين تا در صورت پر بودن سينوساتون جراحي شيد

 15. سلام خسته نباشید من به مدتی که سردرد درکاسه سرم دارم مه واقعا منو اذیت میکه وبینی که درد شدی احساس میکنم احساس میکنم مایعه ی توش هست بافشا ردادن منو سبک میکنه میخواستم بدونم سینوزیت

  • سلام بله خيلي به سينوزيت ميخوره
   قرص آزيترومايسين ٥٠٠ را سروع كنيد روز اول دوتا ساير روزها يك عدد تا ٥ روز
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز
   ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز

 16. با سلام من از اوایل پاییز سال قبل دچار علایم سینوزیت هستم البته فبلا هم بود ولی خود بخود رفع میشد پس از شیوع کرونا در اسفند متاسفانه علایم سینوزیتم ادامه داره الان ترشح همزمان از چشم و بینی دارم همراه با بیحالی و کسالت هنگام ترشح چشمام قرمز میشه و سوزش داره چندین بار با تجویز پزشک کواموکسی کلاو مصرف کردم ولی نتیجه نداده لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید
   قرص تاوانکس ۵۰۰ روزی یکی تا ۷ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   مصرف شود.درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 17. سلام .من هرچندساعت پشت گلوم و ریه هام پر خلط میشه ایا خلط سینوس به ریه ها وارد میتونه بشه .؟چیکار باید بکنم

  • سلام
   باید معاینه شوید تا علت مشخص شود
   ممکن است ریفلاکس،آلرژی،سینوزیت و…باشد

  • سلام یک سوال خانم دکتر از شما دارم،من درد و سوزش و تیر کشیدن و درد و احساس سنگینی سمت پیشانی دارم و اینکه من تقریبا بیست روز پیش سوار موتور شده بودم که هوا خیلی سرد بود که وقتی رسیدم به مقصد گوشام و سرم سوز داشت از بس هوا سرد بود بعد چند روز این علائم ظاهر شد بنظرتون از سینوس میتونه باشه و اگر هست دارو چی باید استفاده کنم ،منتظر پاسختون هستم🌹🙏

   • سلام بله بخاطر سينوزيت هست
    قوص آزيترومايسين ٥٠٠ روز اول دوتا ساير روزها يك عدد تا ٥ روز
    قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز مصرف كنيد

 18. سلام عرض ادب ایاسینوزیت تابستانه داریم که باگ رماعود

  • سلام بله

   • با سلام خدمت خانم دکتر
    من چند سالی هست که سردرد دارم تابستونا اگه جلوی کولر یا پنکه بودن خیلی اذیت میشم همینطور توی ماشین خیلی اذیت میشم هر دفعه باید چند بار سرم رو بخور بدم تا بهتر بشم به نظرتان چیکار کنم دکتر رفتم قرض حساسیت دادند با تشکر

    • سلام بدليل سينوزيت هستش قرص سيتريزين نر ١٢ ساعت يكي مصرف كنيد

 19. سلام
  من جلو باد کولر خواب برد چند روز اول گوشهام کمی کیپ شده بود و الان کمی گرفتگی بینی و خلط دارم و پیشانی و چشمم هم کمی حس درد داره 6 عدد قرص آزیترومایسین 500 ستفاده کردم کمی گوش ها بهتر شده ولی گرفتگی و آبریزش بینیم هنوز خوب نشده دندون هام هم کمی درد گرفته سینوزیت قبلا داشتم و حدود 2 ماه طول کشید خوب بشه ممکنه باز همون بیماری باشه و ممنون میشم راهنمایی کنید چه داروی استفاده کنم

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد در صورت درد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 20. سلام خانم دكتر من حدود دو هفته هست عطسه وگرفتگي بيني دارم مخصوصا سمت چپ و شبا كاملا گرفته ميشه
  ترشحات بيني غليظ و عفوني شده(زرد مايل به سبز) و گاهي بوي بدي حس ميكنم
  بعضي وقتا هم سردرد دارم خيلي اذيت ميشم ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 21. سلام خسته نباشید من همیشه سینوس هام عفونت میکنن بخاطر الرژی شدید که دارم سرفه میزنم هرچی انتی بیوتیک هم بهم میدن خوب نمیشم چکار باید بکنم

  • سلام
   باید سی تی اسکن از سینوس ها جهت بررسی سینوزیت مزمن انجام شود

 22. سلام خداقوت
  من تقریبا حدود ی سال ک گلو درد دارم طوری ک خوب میشه و دوباره برمیگرده، روی دو طرف لوزه هام سفیدی می زده و دهانم بوی عفونت میگیره،
  به پزشک ک مراجعه کردم گفت باکتری هستش و برام ۱۰ روز آنتی بیوتیک نوشت مصرف کردم اون سفیدی ها فعلا برطرف شده اما هنوز درد می‌کنه و قرمز هستش،
  خواستم بدونم می‌تونه از سینوس ها باشه؟
  البته تب هم ندارم

 23. سلام من قبلاً دچار سینوزیت بودم و درمان شدم اما الان حدود یک ساله که دوباره سینوسهام اذیتم می‌کنه. الان دوباره درد شدید در بالای ابروهام و بین چشمهایم دارم، خلط گلودارم و برای درمان سردردم همیشه استامینوفن کدیین میخورم، از عوارض خوردن مسکن میترسم،دکتر قبلاً بهم گفته سینوسهام حساسن، برای همین هیچ وقت بستنی یا چیز خیلی سرد نمیخورم، در تابستان جلوی کولر، کلاه پشمی سرم می‌زارم ولی بازم سردرد سینوسی امانمو بریده، لطفا کمک کنید از دست سینوزیت خلاص بشم.

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید، کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد در صورت درد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق، قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف مصرف شود
   هر ۱۲ ساعت بینی خود را با سرم شستشو بشویید
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 24. سلام دکتر الان چندروز بدجوری سینوزیتم اوت کرده طوری در دهانم تو سفق دهان زیر بینی بدجوری آبسه کرده خیلی هم درد داره کلا سمت چپ صورتم کاملا درد داره حتی دندانم ولثه ام بد جودی دارم عذاب میکشم متاسفانه کارم روی دکل نفتی وگازی دسترسی ب دکتر متخصص ندارم لطفا راهنمایم کنی چه کار کنم با سپاس

  • سلام
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد در صورت درد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 25. سلام من همیشه تو فصل سرما بخاطر سینوزیت پیشونیم درد میگرفت زود به زود سرما میخوردم الان چندهفته هست پیشونیم چشم و گونه هام و بینی هم درد وسوزش دارم اما ترشح بینی ندارم قبلا نفس میکشیدم بوی بدی دهانم میومد زبونم رو به کدری سفیدی هستش سرم نمکی زیاد استفاده کردم از روغن بفشه هم ماساژ پیشونی هم داخل بینی تو فصل سرما زیاد استفاده کردم الان هم که تو فصل گرما مدتی استفاده میکنم اما کوچکترین باد خنکی حالم تغییر میده سردرد میشم طوری شده داخل یک اتاق بدون کولر پنکه میمونم تا بادی به من نخوره ولی باز خیس عرق میشم کلافه شدم راهنمایی کنید ممنون میشم

  • سلام
   باید از تماس باد با پیشانی و صورت خودداری کنید
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد در صورت درد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 26. سلام، وقت بخير، من نزديك ١ سال هست كه زود زود احساس سرما خوردگى ميكنم، گلو درد و كوفتگى سرما خوردگى و بعضى وقتها ابريزش بينى،
  ولى از عيد به اينور بيشتر شده، تا باد كولر بهم ميخوره گلو درد خفيف ميگيرم، بدنم بى حال ميشه، چند وقتى هم هست ترشح پشت حلق دارم، ولى خيلى كم هست در حدى كه نميتونم تُفش كنم، و اينكه نفسم هم تنگ ميشه،
  ميخواستم بدونم اينا علائم سينوزيت هست؟؟ يه دكترى بهم گفت علائم سينوزيته و بايد عكس بگيرم از سينوسام

  • سلام
   بله میتواند علامت سینوزیت هم باشد
   اگر امکان معاینه ندارید
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 27. سلام خانم دکتر من یکی دوهفته بود سردرد وسر گیجه داشتم آزمایش دادم تری گلیسرینم ۳۰۵ بود دکتر فنو فیبرات تجویز کردن فشار خونمم گاهی اوقات ۱۳ یا۱۴ میشه روزی یکی لوزار ۲۵ مصرف میکنم الان یک هفته هست که بینی وجاهای مختلفی از سرم شروع به سوختن میکنه دوباره خوب میشه میتونه از سینوزیت باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   بعید است
   سینوزیت ترشح پشت حلق،سردرد پیشانی،تب و کیپی بینی میدهد

 28. سلام خانم دکتر من سینوزیتم خیلی شدیده دکتر هم زیاد رفتم داروهارو استفاده میکنم یه کم خوب میشم بعده یه مددتی دوباره برمیگرده به حالت اولش ،به نظرتون چیکار کنم دیگه خسته شدم همیشه گلو درد ابریزش بینی تنگی نقس وبعضی وقتا سرد درد هم دارم ،همیشه هم از سرم شستشو استفاده میکنم لطفا راهنمایم کنین

 29. سلام علیکم محمد یوسف هستم از افغانستان
  امروز رفتم پیش داکتر مشکل من سردردی، بدن گرم میشد،تب داشتم،تلخ بودن دهان بود.به پزشک هندی مراجعه کردم متخصص عصاب و معده بود از سرم من عکس گرفت و بعد گفتم که شما سینوزیت دارید برایم آمپول ceftriaxone به عدی ۸ تا و Pantoprazole به عدی ۸ تا داد البته مریضی دیگه هم داشتم که معرکه و زخم معده بودم این همه دوا برایم داد گفت تا چهار روز استفاده کن بعد باز بیا دیگه دوا برایت میدم . آیا این دوا و این علائم از سینوزیت است یا مریضی دیگه

 30. سلام دکتر عزیز جاسم ایرندگانی هستم راجب متن دیروزی که نوشته بودم بینی سمت چپ التهاب داره امروز خوب نگاه کردم اینطور نبود ولی انگار یک بوی شبیه بوی رنگ تو بینی ام گیر کرده طوری که همه چیز بوی رنگ میده من خودم رنگ آمیز هم هستم قبلا بو بیشتر بود الان کمتر شده ولی در کل بو هست قرص آزیترومایسین ۲۵۰ می خورم و قرص مونته لوکاست یک اسپری داد بهم میزدم بو بیشتر میشد بکلومتازون اگر اشتباه نکنم ولی موندم چکار کنم اینجا شهر مرزی است و تا مرکز استان فاصله زیاده و دکتر متخصص هم نیست شما را به خدا کمک کنید فقط همان بو است نه سردرد و نه تب و نه علائم دیگر

  • سلام
   نگران نباشید
   آزیترومایسین و مونته لوکاست را طبق دستور تا یک هفته مصرف کنید
   بینی و حلق خود را هر ۱۲ ساعت با آب نمک یا سرم شستشو بشویید
   اقدام بیشتری نیاز ندارد

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه