آسیب به مغز نوجوانان؛ فقط با چند نخ سیگار ماری جوانا

سیگار-ماری-جوانا

ماری جوانا ماده مخدری است که شاید افراد از عواقب مصرف آن اطلاعات چندانی نداشته باشند؛ این در حالی است که بسیار مضر و حتی کشنده است.

مصرف ماری جوانا، حتی به مقدار و دفعات کم، می‌تواند تغییراتی را در ساختار مغز مصرف‌کننده، به‌خصوص در نوجوانان ایجاد کند. مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده، نشان داده است که کشیدن فقط چند نخ سیگار ماری جوانا، باعث ایجاد تغییرات مخربی در ساختار مغز نوجوانان می‌شود.

اسکن‌های مغز نشان داده است که برخی از نوجوانانی که فقط چند بار اقدام به مصرف ماری جوانا می‌کنند، حجم قشر خاکستری بافت عصبی آن‌ها به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد. این تغییرات باعث افزایش خطر بروز نگرانی و اضطراب و کاهش توانایی فرد در انجام آزمایش‌های مربوط به تفکر و حافظه می‌شود.

کاترین اور (Catherine Orr)، پژوهشگر ارشد و استاد دانشگاه تکنولوژی Swinburne ملبورن استرالیا می‌گوید: «مهم است که بدانیم چرا برخی افراد حتی در مراحل اولیه استفاده از ماری جوانا و حشیش، در مقابل تاثیراتی که این مواد روی مغز می‌گذارد، بسیار آسیب‌پذیرتر هستند. دانستن دلیل این موضوع می‌تواند به ما در مورد درک اینکه چرا در برخی افراد، این امر به سو مصرف مواد مخدر منتهی می‌شود و در برخی دیگر نه، کمک کند.»

ماری-جوانا-چیست؟

وی در ادامه می‌گوید: «همچنین اگر ما بتوانیم برخی از عواملی که افراد را در معرض خطر این اثرات مغزی قرار می‌دهد؛ شناسایی کنیم، می‌توانیم آن‌ها را در اختیار مردم قرار دهیم تا با اطلاع از این عوامل، در مورد استفاده از مواد، آگاهانه تصمیم بگیرند.»

پائول آرمنتانو (Paul Armentano)، معاون مدیر کل NORML (گروه حمایت‌کننده برای اصلاح قوانین مربوط به ماری جوانا) می‌گوید: با این حال این یافته‌ها با مطالعات اولیه در تناقض است؛ مطالعاتی که هیچ تغییرات مهم طولانی مدتی در ساختار مغز یا مشکل در حافظه، تمرکز و حواس فرد یا مشکلات دیگر در عملکرد مغز که مربوط به استفاده از ماری جوانا باشد، نشان نداده است.

آرمنتانو در ادامه می‌گوید: «این نظریه که قرار گرفتن در معرض سطح بسیار کمی از ماری جوانا باعث ایجاد تغییرات بسیار مهمی در ساختار مغز می‌شود، با دهه‌ها مطالعه با ارزش علمی تناقض دارد. از این رو، این یافته‌ها باید با دقت بسیار مورد بررسی قرار گیرد.»

بسیاری از مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، بر تاثیر مصرف بسیار زیاد ماری جوانا بر مغز تمرکز داشته‌اند. این محققان می‌خواستند به جای آن، بر تغییراتی که ممکن است در اثر مصرف ماری جوانا در نوجوانان ایجاد شود، تمرکز کنند.

به همین منظور، محققان اطلاعات اسکن مغز را که بخشی از یک برنامه تحقیقاتی در مورد رشد مغز و سلامت روان نوجوانان بود، جمع‌آوری کردند.

محققان اسکن مغز ۴۶ کودک ۱۴ ساله از کشورهای ایرلند، انگلیس، فرانسه و آلمان را که گفته بودند یک یا دو بار از ماری جوانا استفاده کرده‌اند، مورد بررسی و آزمایش قرار دادند. آن‌ها همچنین نمرات این نوجوانان در آزمون‌های سلامت ادراکی و روانی را نیز بررسی کردند.

این تحقیقات نشان داد در نواحی مغز این نوجوانان نسبت به نوجوانانی که هیچ وقت ماری جوانا مصرف نکرده بودند، حجم ماده خاکستری مغز بیشتری وجود داشت که در اثر مصرف ماری جوانا ایجاد شده بود.

مناطقی که بیشتر از سایر نقاط بدن تحت تاثیر مصرف ماری جوانا قرار می‌گرفتند، آمیگدال (اعضای بادامی شکل بدن) بوده‌اند، که بیشتر در فرآیند ترس و دیگر احساسات فرد درگیر هستند؛ همچنین هیپوکامپ که مربوط به حافظه و استدلال است نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این یافته‌ها در ۱۴ ژانویه امسال در « Journal of Neuroscience» منتشر شدند.

Hugh Garavan، محقق ارشد و استاد روانپزشکی دانشگاه ورمونت می‌گوید: «شما با مصرف یک یا دو بار ماری جوانا، باعث ایجاد تغییراتی در مغز خود می‌شوید. بسیاری از افراد گمان می‌کنند مصرف یک یا دوبار از این ماده هیچ تاثیری بر بدن و سلامتی آن‌ها نخواهد داشت.»

Orr می‌گوید که محققان نمی‌توانند بگویند که این تغییرات در ساختار مغز دائمی است یا خیر. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند بر رشد مغز در نوجوانان تاثیر بگذارد که با اطلاعاتی که فعلا در دست محققان است، نمی‌توان آن‌ها را غیرمحتمل شمرد.

ماری-جوانا-در-نوجوانی

Orr در ادامه افزود: «تکنولوژی تصویربرداری که امروزه در دسترس ما است، این امکان را در اختیار ما قرار نمی‌دهد که بفهمیم تغییراتی که در مغز بزرگسالان ایجاد شده، کدام یک در اثر مصرف ماری جوانا در ۱۴ سالگی فرد است و کدام تغییرات مربوط به مطالعه و یادگیری زبان دوم یا حتی بازی‌های ویدئویی در نوجوانی فرد بوده است.»

Yasmin Hurd، مدیر موسسه اعتیاد در  Mount Sinai، در نیویورک سیتی می‌گوید: اگر نوجوانی بعد از یک یا دو بار مصرف ماری جوانا، مصرف این ماده را متوقف کند، احتمال دارد که مغز او به حالت نرمال برگردد.

Hurd  می‌گوید: «برای من بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود اگر فقط چند بار مصرف بسیار کم ماری جوانا، تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد.» از طرف دیگر، حتی تغییرات موقت در ساختار مغز ممکن است بعدها در طول زندگی، فرد را مستعد مشکلات احساسی یا شناختی کند.

Orr معتقد است اگر این افراد بعدها در طول زندگی مواد مخدر مصرف کنند یا در معرض تنش‌های شدید قرار بگیرند، بیشتر از سایر افرادی که در نوجوانی ماری جوانا مصرف نکرده‌اند، آسیب‌پذیر هستند. این امر نشان می‌دهد که مصرف هرگونه مواد مخدر حتما تاثیری روی مغز فرد می‌گذارد، اینکه این تاثیر، عواقب طولانی مدتی داشته باشد یا باعث ایجاد اختلال‌های دیگر شود، چیزی است که حتما باید روی آن تحقیقات زیادی انجام شود.

منبع:

Webmd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...