شایعترین بیماری های پوست در زمستان تهران: توصیه های کلیدی

 • 1396-10-27
 • ۱۱۹۴ بازدید
 • 2

تغییرات آب و هوایی بصورت سرد و خشک و کم شدن میزان رطوبت و از سوی دیگر افزایش و تغلیظ آلاینده های موجود در هوا در شهرهای بزرگ مانند تهران در فصل زمستان, پوست را بعنوان سطحی ترین لایه حفاظتی بدن تحت تاثیر قرار می دهد. خشکی و خارش پوست و ایجاد شدن ترک های سطحی از جمله شایعترین بیماری های پوست در زمستان تهران به حساب می آیند و یکی از مرسوم ترین عوامل مراجعه شهروندان تهرانی به خصوص کودکان, سالمندان و بانوان به متخصصین پوست می باشد.

پنج توصیه کلیدی برای جلوگیری از بیماری های پوست در زمستان تهران

لباس مناسب و گرم کننده ای که تمام سطح بدنتان را پوشش دهد بر تن کنید

شما ممکن است در فصل زمستان از جمله افرادی باشید که پلیور و کاپشن بر تن می کنید و کلاه گرم کننده ای بر سرتان میگذارید. آیا برای حفاظت پوست صورت و دستتان در زمستان در برابر سرما اقدامی می کنید. خشکی پوست صورت و دست در زمستان یک شکایت شایع بیماران است. یکی از دلایل پیش پا افتاده این است که پوست صورت و دست به درستی محافظت نمی شود.

توصیه می شود دستکش مناسب به دست کنید و با شال بخشی از صورتتان را از تاثیر سرما در امان نگه دارید. اگرچه توصیه ساده ای است ولی برای دوری از خشکی پوست بعنوان شایعترین بیماری های پوست در زمستان تهران موثر است.

[layerslider id=”2″]

کرم مرطوب کننده استفاده کنید

استفاده از کرم های مرطوب کننده باعث حفظ میزان رطوبت و آب سطح خارجی پوست می شود که در برطرف کردن خشکی پوست در زمستان بسیار موثر است. بهتر است قبل از خارج شدن از خانه حتما مرطوب کننده بر سطح پوست خود بمالید.

متناسب با فصل باید استحمام کنید

در زمستان بدلیل سرما, شما ممکن است تمایل به استحمام با آب داغ داشته باشید. توصیه می شود با آب ولرم استحمام کنید بدین دلیل که آب داغ ممکن است پوست را خشک و پوسته پوسته کند و رطوبت پوست را کاهش دهد.

ترکیبات شیمیایی صابون ها با یکدیگر متفاوت است فلذا اگر بعد از استفاده از صابونی دچار خشکی پوست شدید بهتر است که صابونتان را عوض کنید. صابونی که کمترین واکنش پوستی را در شما ایجاد کند را انتخاب نمایید.

بعد از حمام رفتن, لوسیون بدن را روی سراسر پوست خود بمالید. لوسیون بر حفظ رطوبت سطح پوست  شما در فصل زمستان کمک می کند.

کرم های ضدآفتاب در زمستان را فراموش نکنید

تفکر اشتباهی که بین اکثر مردم موحود است این است که فکر می کنند اهمیت کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب های پوستی صرفا در فصل تابستان است. اهمیت مالیدن کرم ضد آفتاب بر سطح پوست در فصل زمستان کمتر از فصل تابستان نیست. به شما توصیه می شود که کرم های ضد آفتاب مناسب و مرطوب کننده بر روی پوست خود بمالید.

تغدیه مناسب در فصل زمستان داشته باشید

آب کافی موجود در بدن به حفظ رطوبت سطح پوست کمک شایان توجهی می کند. مصرف هشت لیوان آب در شبانه روز را فراموش نکنید.

به شما توصیه می شود که روزانه یک تا دو قاشق غذاخوری روغن گیاهی  از قیبل روغن زيتون، روغن ذرت و سایر مواد غذایی حاوی چربی مانند سويا و آجیل مصرف کنید.

رژیم غذایی کافی, متنوع و سالم که تامین کننده ویتامین ها و عناصری مانند روی و سلنیوم باشد استفاده کنید. از این رو متخصصین تغذیه می توانند رژیم های غذایی مناسب فصل زمستان به شما پیشنهاد دهند تا پوست مرطوب تری داشته باشید.

اگر شما در زمستان دچار خشکی و خارش پوست شده اید به شما توصیه می شود در این فصل از سال, یکبار توسط متخصص پوست, معاینه و بررسی شوید.

چنانچه پوست خود را چرب و مرطوب نگه داشته اید و همینطور در مقابل هوای سرد از سلامت پوست خود محافظت کرده اید, اما باز هم دچار سرخی و خشکی در پوست خود شده اید برای بررسی بیشتر حتما به پزشک مراجعه نمایید.

Salamat.News Magazine

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «شایعترین بیماری های پوست در زمستان تهران: توصیه های کلیدی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام، خداقوت
  دکتر مدت زیادیه که روی بازوهای من جوش هایی میزنه و جای زخم و لکه شون می مونه.
  دیگه خسته شدم مشکل چیه باید چه کار کنم؟
  ممنون

  • سلام محلول كليندامايسين موضعي استفاده كنيد
   همراه با پماد بنزوئيل پروكسايد ١٥ دقيقه روي جوشهاتون باشن بعد بشوريدش و محلول كليندامايسين بزنيد
   اين آزمايشاتم بديد و از تظر كبد چرب بررسي شيد
   Cbc.diff esr crp
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر