شایع ترین بیماری قلب و عروق چیست؟

  • 1396-10-25
  • 0

بیماری انسداد سرخرگ کرونری به عنوان شایع ترین بیماری قلب و عروق می باشد و زمانی به وجود می آید که سرخرگ کرونری به عنوان اصلی ترین رگ خونی که تغذیه کننده ی بافت قلب با خون, اکسیژن و مواد غذایی است دچار بیماری شود.

بیماری انسداد سرخرگ کرونری؛ شایع ترین بیماری قلب و عروق

شایع ترین بیماری قلب و عروق چگونه ایجاد می شود؟

مهم ترین و شایع ترین علت تنگی یا انسداد کامل سرخرگ کرونری تصلب شرائین یا آترواسکلروز است. التهاب دیواره سرخرگ ها که اصطلاحاٌ آرتریت گفته می شود، آسیب های شیمیایی و فیزیکی، بیماری مادرزادی و گاهاٌ قرستاده شدن ذرات معلق چربی به داخل عروق کرونر هم از علل بیماری انسداد سرخرگ کرونری هستند.

تجمع چربی و سپس فعال شدن التهاب در سرخرگ کرونری باعث به وجود آمدن درجه هایی از تنگی های داخل رگ می شود تا جایی که انسداد قابل توجهی به وجود می آید. این انسداد داخل سرخرگ کرونری باعث می شود که کاهش جریان خون و کاهش توزیع و پخش اکسیژن و مواد غذایی در قسمت هایی از قلب که بعد ازمحل انسداد سرخرگ است به وجود بیاید.

بهتر است بدانید که بوجود آمدن بیماری انسداد سرخرگ کرونری به عنوان شایع ترین بیماری قلب و عروق, تقریبا از سال های اولیه زندگی شروع می شود و چندین دهه طول می کشد تا به سمت علامتدار شدن پیش برود.

شایع ترین بیماری قلب و عروق چه زمانی علامتدار می شود؟

با گذشت سال ها تجمعات داخل سرخرگ وسیع تر می شود و سبب تنگ تر شدن بیشتر و بیشتر فضای انتقال داخلی خون و سلول های خون و هچنین اکسیژن و کواد غذایی در عروق کرونر می شوند و نهایتا مرحله ای ایجاد می شود که آستانه بحرانی است.

این حد بحرانی معمولاٌ زمانی است که پروسه جمع شدگی چربی ها و التهاب, باعث کم شدن سطح مقطع رگ به میزان حداقل ۷۵٪ شود. وقتی به دنبال تنگی و مسدود شدن, خونرسانی به بافت قلب به طور موثری کم شود, احساس دردی در قفسه سینه ایجاد خواهد شد.

در این شرایط وقتی بیمار در حال استراحت کردن است میزان نیاز قلب به جریان خون توسط سرخرگ کرونری در حال توزیع و پخش است و اتفاقی رخ نمی دهد و بیمار هنوز هیچ علامتی ندارد.

اما وقتی این بیمار فعالیت فیزیکی پیدا می کند یا دچار استرس جسمی و روانی می شود فعالیت سیستم قلب و عروق افزایش پیدا می کند، میزان خونی که از رگ های کرونر تنگ شده عبور می کند. برای تامین نیاز های قلب کافی نخواهد بود و یک عدم تعادل بین میزان نیازبه خون اکسیژن دار و میزان توزیع و پخش خون مورد نیاز پیدا می شود.

اگر انسداد در سرخرگ کرونری به طور کامل شود, در این وضعیت است که حمله ناگهانی و سکته قلبی ایجاد خواهد شد.

منبع اصلی مقاله

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «شایع ترین بیماری قلب و عروق چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر