صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

 • 1397-08-10
 • ۴۲۳۳۲۴ بازدید
 • 1,508
علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟ پاسخ کامل این سوال را در این مطلب از مجله دکتردکتر بخوانید. ما به بررسی کامل دلایل وجود خون در مدفوع پرداخته‌ایم.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌ها و اختلالات مربوط به سیستم گوارش باشد. وجود خون در مدفوع، نشان‌دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود.)

علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای ما ترسناک است. علت‌های وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد. در ادامه به معرفی علل مشاهده خون در مدفوع می‌پردازیم.

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقداماتی برای نرم‌ کردن مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ‌های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا هموروئيد گويند. واريس حاصل اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولانی‌مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از: بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD با مصرف داروهایی که شامل استروئیدها و عوامل ایمن‌سازی هستند انجام می‌شود. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.

کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است. ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

سرطان روده

وجود مدفوع خونی نشان‌دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌تواند علت وجود خون در مدفوع باشد. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون‌زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ نشان از ديورتيکوليت دارد.

وجود اين ديورتيکول‌ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول‌ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

چه زمانی برای مشاهده خون در مدفوع به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند خیلی سریع به پزشک مراجعه کند.

برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم

هنگام مشاهده خون در مدفوع لازم است به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند و در ادامه روند درمان شما را آغاز کند.

آزمایش‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع

پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد، آزمایش‌‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع را درخواست می‌کند. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون غربالگری مدفوع: این آزمایشی است که وجود خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.
 • معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.
 • (EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف‌پذیر با دوربین کوچک در انتها، از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع‌آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
 • کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.
 • سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، ممکن است سیگموئیدوسکوپی پیشنهاد شود.

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در مطب دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد.

بهبود سبک زندگی در درمان خون در مدفوع

موارد ساده‌ای که می‌توانید به تنهایی در خانه انجام دهید به بهبود علائم شما و کاهش مشاهده خون در مدفوع کمک می‌کند؛ از جمله:

 • اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی
 • نشستن در حمام گرم
 • اجتناب از خوردن غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

منابع:

healthdirect

verywellhealth

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم دچار مشکل خون در مدفوع شده‌اید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,508 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام بله خانم دکتر من ب مدت طولانی هست ک دچار این مشکل هستم خونریزی کم بود و حالت تهوع و استفراغ بیشتر بود ولی الان خونریزی بیشتر شده است وقتی بیمار میشوم باید بستری شوم و پنتوپروازل تزریق شود تا از سرکیجه و تهوع و لرز جلوگیری شود و دورهایی ک تحت دوسال درمان مصرف میکرده ام موتیدون و دمیترون و کولوفک و ریفاکسیمین و ژلاکس نیستات رانورازونیوم و…دکترها میگویند برای استرس است و جایی نگرانی نیس ولی خونریزی و لخته خون مرا میترساند

  • با سلام
   لازم است جهت بررسی کولیت خودایمنی زیر نظر فوق تخصص گوارش کولونوسکوپی و آندوسکوپی انجام شود

 2. من ۲۲سالمه و طی دوساله که تحت درمانم ولی دکترا تشخصیص نمیدهند یا میگویند عفونت روده است و زخم معده هم مدتی دچار بودم خونریزی شدید روشن در مدفوع همراه درد و بعضی اوقات لخته های خون است آیا احتمال این بیماری چیست

  • با‌ سلام
   دوست گرامی توضیحات شما کامل نیست.دو سال تحت درمان چه داروهایی مصرف کرده اید؟
   اگر علایم شما به مزمن و طولانی مدت و به شکل درد شکم و خونریزی است میتواند التهاب روماتیسمی روده ها(کولیت) که یک بیماری خودایمنی است مطرح باشد به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 3. من ۲۲سالمه و طی دوساله که تحت درمانم ولی دکترا تشخصیص نمیدهند یا میگویند عفونت روده است و زخم معده هم مدتی دچار بودم خونریزی شدید روشن در مدفوع همراه درد و بعضی اوقات لخته های خون است آیا احتمال این بیماری چیست

  • با‌ سلام
   دوست گرامی توضیحات شما کامل نیست.دو سال تحت درمان چه داروهایی مصرف کرده اید؟
   اگر علایم شما به مزمن و طولانی مدت و به شکل درد شکم و خونریزی است میتواند التهاب روماتیسمی روده ها(کولیت) که یک بیماری خودایمنی است مطرح باشد به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 4. باسلام من ۱۷سالمه چهارماه پیش سزارین شدم که بیست روز بعدش یبوست خیلی شدید گرفتم که ازدارو خانه بیزاکودیل گرفتم ده روزی استفاده کردم بعدش مدفوم کمی شل شد بعد دوسه روز لخته خون بدون مدفوع اومدبعدش همش داخل مدفوم رگه های خون یالخته پیدا میشه یکی دوبار هم قطره خون تازه تاپنج قطره اومد الان خیلی رگه های خون کمترشده ولی تازگیا کمی درددارم هنگام بیرون روی بعدش هم خارش فوقاالعاده شدید لطفا کمکم کنید

  • با سلام
   لازم است معاینه انجام شود.ممکن است زخم یا بواسیر وجود داشته باشد.به متخصص جراحی مراجعه کنید

 5. سلام . ببخشید من جدیدا برای رفتن به سرویس بهداشتی موقع مدفوع کردن احساس میکنم که مدفوع بزور خارج میشه و درد دارم جدیدا خون هم دیده میشه ولی کم من 15 سالمه آیا مشکلی وجود داره ؟؟

  • با سلام
   احتمالا یبوست سبب زخم و خونریزی شده‌.میتواند بواسیر نیز باسد.فعلا مثرف مایعات و سبزیجات و جلوگیری از یبوست انجام شود.درصورت درد زیاد و یا خونریزی زیاد به پزشک مراجعه کنید

 6. سلام وقت بخیر 

  دکتر عزیز

  یه سوال داشتم 

  من چند وقتی هستش در مدفوع خون میبینم البته هر روز نیستش شاید دو سه روزی یکی دوبار(البته دقیق هم نمیدونم تعداد روزهایی که هستش ولی هر روز خون نیست) مشاهده میشه و اینکه یک توده  (یا به عبارتی گوشت اضافی) درناحیه مقعد دارم 

  این خون در مدفوع و گوشت اضافی احتمال هستش خدای ناکرده سرطان باشه 
  ضمنا اینکه احساس میکنم عفونت اداری هم دارم چون کل ادرار از مثانه ام خارج نمیشه این هم میتونه دلیل چی باشه
  خیییلی خییییلی ممنون میشم راهنماییم کنی

  • با سلام
   در مورد مدفوع احتمالا بواسیر مطرح است اما نیاز به ویزیت دارد.
   جهت ادرار نیز آزمایش ادرار بدهید

 7. سلام
  سی و دوساله و مجرد هستم. شغل کارمندی دارم که در روز نه ساعت پشت میز می‌شینم. از حدود سه ماه قبل دفع مدفوعم، از روزانه به یک یا چند روز یک بار تغییر کرد، و اکثرا مدفوع خیلی سفت و تکه تکه و رنگ تیره دارم (کاملا سیاه نبود). البته گاهی به شکل عادی بر میگردد(رنک قهوه ای و حالت خمیری). امروز خیلی اتفاقی چند رگه خون روشن اطراف مدفوعم دیدم که واقعا برام نگران کننده بود. قطعا باید برای بررسی بیشتر مراجعه حضوری داشته باشم ولی می‌خوام بدونم به علت چه مشکلاتی ممکن است این شرایط پیش اومده باشه؟

 8. سلام.
  مرد۵۲ساله هستم که مدت ۳ماه هست هنگام دفع مدفوع داخل نشیمنگاهم احساس درد وسوزش دارم احساس می کنم یک برآمدگی کوچک زیر پوست نشیمنگاه وجود دارد بعضی مواقع هنگام پیاده روی هم همین حالت دست می دهد یک بار هم خون دیدم تازگی
  به دلیل بیماری کرونا ترس دارم مراجعه کنم به پزشک خواشا راهنمایی کنید.

  • با سلام
   میتواند بواسیر یا زخم در ناحیه مقعد باشد
   فعلا رفع یبوست با مایعات زیاد و روغن زیتون و ….انجام شود‌.در صورتی که خون زیاد بروز کرد یا همراه دل درد بود ویزیت شوید

 9. با سلام ، من مردی 65 ساله هستم در چک آپ سالیانه دو مرحله آزمایش مدفوع نیز داده ام و طبق نظر پذشک دارای خون مخفی در مدفوع هستم ، لطفا” راهنمایی فرمایید مشکل چیست و درمان چگونه است ، با تشکر

  • با سلام
   باید به فوق تخصص گوارش جهت بررسی بیشتر از جمله کولونوسکوپی مراجعه کنید

   • با تشکر از اظهار نظر و راهنمایی ، جهت اعلام دقیق تر آزمایش انجام شده ،OCCULT BLOOD#1 POSITIVE و OCCULT BLOOD 2 , OCCULT BLOOD 3 هر دو منفی بوده است

    • در صورت سن بالای ۴۰ سال،وجود خونریزی واضح،کم خونی در آزمایش حتی به مقدار کم و سابقه سرطان درخانواده حتما کولونوسکوپی انجام و در صورت عدم موارد فوق جهت انجام رکتوسیگموییدوسکوپی با نظر فوق تخصص گوارش مشورت شود

 10. سلام دکتر من قبلا گاهی تو مدفوع لکه خونی میدیدم اما امروز یکدفه یه لخته خونی بعد از مدفوع ازم اومد و بعدش هم یکم خون اومد میشه دلیلش رو بگید؟

  • با سلام
   دوست گرامی لازم است آزمایش مدفوع و معاینه توسط فوق تخصص گوارش انجام شود.علل میتواند از زخم روده و مقعد تا بواسیر و یا التهاب روده متفاوت باسد

 11. سلام منم میخواستم سوالی از دکتر بپرسم چطورباید بپرسم؟

  • سلام دوست عزیز،
   شما در قسمت دیدگاه‌ها سوالات پزشکی خودتون رو می‌تونین بپرسین. پزشک مربوطه به سوالات شما در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخ می‌دن.

 12. سلام من ۱۷سالمه امروز متوجه شدن خون داخل مدفوع من هس ۵یا ۶قطره خون اومد مشکل چیه به پزشک مراجعه کنم یا نه

  • با سلام
   اگر وجود خون همراه با یبوست و درد بوده میتواند ناشی از یبوست باشد.اگر همراه اسهال و دلپیچه باشد علل عفونی مطرح میشود.جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 13. سلام من دختری 27 ساله هستم. یه چند وقتی به دلیل نداشتن حرکت و فعالیت بدنی یا همون ورزش، درد در سمت راستم زیر دنده ها احساس کردم و طوری بود که این درد به پشتمم میزد که من اوایل فکر میکردم به خاطر کمر درد هست. اما الان دردش افتاده و یه یکی دوروزی هست که یه قطره کوچیک خون در مدفوعم دیدم و خیلی ترسیدم. قبلا حدود 2 سال پیش کیسه صفرا عمل کرده بودم و دکتر بهم گفته بود که ورزش کنم تا یبوست نگیرم اما حدود دو ماهی هست که ورزش رو ترک کردم. یعنی ممکنه دلیل دیگه ای داشته باشه؟

  • با سلام
   اگر وجود خون همراه با یبوست و درد بوده میتواند ناشی از یبوست باشد.جای نگرانی نیست اما جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

   • سلام. ممنون از توجهتون. راستش یه وقتایی به خاطر نبود صفرام خود دکترم بهم گفت که ممکنه اگه فعالیت نداشته باشی، یبوست بیاد سراغت . اما اون یکی دوبار که یه قطره خون دیدم همراه با درد نبوده.

 14. سلام. 30 سال سن دارم. 3 روز هست که دچار اسهال شدم و با گذشت 3 روز رنگ مدفوع تیره تر شده و از 6 روز قبل سرفه های شدیدی دارم که بدون علایم سرما خوردگی است. البته از یک ماه قبل در کنار مقعد توده ای متورم داشتم که با گذشت زمان از تورم کم شده و بسیارک کوچک شده. تب ندارم و دل پیچ های خیلی خفیف دارم که میتونم احساسشون کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز به معاینه ریه میباشد.اسهال نیز اگر بیش از ۴ بار در روز و باحجم زیاد است و یا تغییر رنگ داده نیاز به درمان دارویی دارد.جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

   • سلام 40 سال سن دارم دو سال پیش عمل هموروئید انجام دادم امروز در مدفوع خون زیادی مشاهده کردم و نمیدانم علتش چی هست؟

    • با سلام
     با توجه به حجم زیاد خون که ذکر کرده اید نیاز به بررسی و معاینه توسط پزشک دارد

    • سلام
     من ۴۳ سال سن دارم مدتی هست ک من بطور نامنظم در مدفوعم خون میبینم البته سال قبل از سمت سوراخه معقدم متورم شد بطوری که نمتونستم خوبراه بروم و با مراجعه ب دکتر ومصرف دارو بر طرف شد ولی دو بار هم بعد از اون بصورت خفیف تر همونطوری شدم و بعضی وقتا هم زیر شکمم سمت راست درد خفیف دارم ولی خون در مدفوعم تیره نیست الان بعداز سه روز دوباره خون دیدم ممنون میشم راهنماییم کنید

 15. سلام دکتر ، بنده چند ماهی هست که رگه های خونی تو مدفوع میبینم ، ولی الان خون ریزی شدیدتر شده و قطره قطره میریزه (حدودا 10 قطره) و رگه هایی هم تو مدفوع هست ، بنظر شما خطرناکه؟
  یه بار هم دکتر داخلی رفتم که چکاب کامل نوشت گفت سالمی چیزی نیست ، دارو داد ولی باز هم خون ریزی دارم و شدیدتر شده!

 16. سلام
  ۳۲ سال سن دارم. از کودکی دچار یبوست بودم. که به مرور زمان بدتر میشد. تا اینکه حدود دوسال پیش به قدری شدید شد که بین دو نوبت مدفوع کردنم بیش از ده روز فاصله می‌افتاد. و هر بار با خونریزی همراه بود (ظاهراً به دلیل شقاق) البته اون زمان پرکاری شدید پاراتیروئید داشتم و کلسیم خونم بالا (۱۲) و ویتامین دی خونم پایین (زیر ۱۰) بود. بعداز جراحی پاراتیروئید و همینطور مصرف قرص ویتامین دی مشکل یبوستم تا حدود زیادی برطرف شده بود. یکی دو ماه بعداز عمل مجدداً چند باری خون در مدفوع دیدم اما زود رفع شد (حتی در آزمایش مدفوع خون دیده نشد) الان بعداز حدود یازده ماه از عملم دوباره دفع خون همراه با مدفوع دارم (البته این‌بار یه مقدار متفاوت هست و بعد از مدفوع دفع خون به صورت قطره‌ای یا سوزش مقعد ندارم) حجم خون هم در حد سه چهار قطره روی مدفوع هست. به نظرتون نیاز به پیگیری داره؟

  • با سلام
   در صورتی که همچنان یبوست دارید میتواند ناشی از یبوست باشد در غیر اینصورت بهتر است مجددا بررسی شود

 17. من ۱۶سالمه و دو روزه مدفوعم خیلی تیره شده و خون جدا از مدفوع و به صورت قطره قطره هست و خیلی زیاده. هیچ دردی هم ندارم
  بلید چی کار کنم؟

 18. سلام من ۱۵سالمه و دو سه روزه مدفوعم تیره شده و خون خیلی زیادی میبینم و هیچ دردی هم ندارم ب نظرتون باید چی کار کنم؟

 19. با سلام.ببخشید من چند سالی هست ک بخاطر مصرف دارو یبوست شدید دارم و گاهی اوقات ک یبوستم با مصرف فیبرها رفع میشه رگه های خونی مخلوط با مدفوعم میبینم. و مدتی هست ک یک نقطه از شکمم گاهی وقتا درد میکنه. بنظرتون مشکل جدی هست؟

 20. سلام جواتی ۱۵ ساله هستم اولین باره خون در مدفوعم دیدم و میوه و سبزی و چیزای فیبر دار استفاده نمیکنم آیا ممکنه دلیلش این باشه؟

 21. با سلام خدمت شما دکتر عزیز جوانی هستم سی و چهار ساله
  الان نزدیک به بیست روزه سه بار شکمم کار کرده و مدفوم روشن و الویی رنگ هستش در حد ده پونزده قطره خون هر سه دفعه همراه با مدفوع هستش درد و سوزشی هم درناحیه شکمی یا مقعدی هم حس نمیکنم فقط عصبی میشم البته دوسال پیش هم فقط یکبار اینجور شدم بنظرتون دلیلش چیه لطفا راهنماییم کنین

 22. سلام
  من ۱۶ سالمه و یک سال پیش به مدت دوماه خونریزی داشتم و خونریزی قبل دفع بود بعد گذشت اون دو ماه دیگه خونریزیم قطع شد و بعد دوباره شروع شد و دوباره قطع شد و باز شروع شده و خونریزیم زیاده بیشتر از ۱۰ قطره،چن دیقه بعد خونریزی شکمم و پهلوهام درد میگیره و دردش ب پاهام میزنه و حس سستی میکنم،موقع دفع سوزش و درد ندارم.اخرین باری ک خونریزی داشتم یعنی دیروز خون ب همراه لخته بود.بعد خونریزی تپش قلب میگیرم و سرم گیج میره و نفسم تنگ میشه.ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به تکرار خونریزی به صورت دوره های متناوب لازم است بررسی بیشتر و معاینه صورت گیرد.میتواندالتهاب روده ها و یا بواسیر و‌..باشد.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 23. سلام من دو سالی هست که سالی حداقل ۲یا سه بار هر بار به مدت ۳الی ۵ روز دچارخونریزی همراه مدفوع یا خونریزی خالی میشوم‌بدون سوزش لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   نیاز به معاینه و بررسی های تکمیلی میباشد.با توجه به تکرار آن حتما به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

 24. سلام خسته نباشید 28ساله هستم الان چند سالی میشه که همراه مدفوع و بعد مدفوع از مقعدم خون میچیکه طوری خودم متوجه گرمی و تازگی خون میشم ، گاهی اوقات هم همراه با خونریزی درد شدید شکم دارم به حدی که دچار ضعف میشم
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز به بررسی بیشتر و آزمایش مدفوع و در مواردی حتی کولونوسکوپی است.علل ممکن است از بواسیر یا شقاق مقعد باشد و یا پولیپ روده و کولیت روده و…حتما به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

 25. با سلام بنده یع ۳ روز هست که مدفوع تیره و خونی دارم و هنگام بلند شدن هم سر گیجه میگیرم و دل درد شدیدی دارم و یه جوان ۱۵ ساله هستم به نظر شما چی میتونی باشه و خجالت میکشم به والدینم صحبت کنم ممنون میشم کمک کنید

  • با سلام
   حتما جهت ویزیت به اورژانس بیمارستان و یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.میتواند ناشی از زخم دستگاه گوارش و خونریزی آن و یا پولیپ روده و…باشد.نیاز به ویزیت جهت تشخیص علت است

 26. باسلام من ۲ هفته پیش در مدفوعم رگه های خونی دیدم چندین ماه پیش هم یکبار دیگر این طور شده بودم بعضی اوقات هم دل درد دارم چه دلیلی میتونه داشته باشه ؟

  • با سلام
   دوست گرامی باید آزمایش مدفوع انجام دهید.با توجه به دل درد و خونریزی جهت بررسی های بیشتر به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.علت میتواند از عفونت روده تا کولیت و التهاب جدار روده یا پولیپ و….متغییر باشد

 27. سایت خوبی ‌تاثیر گذرای داریدمن دوهفته دچارخون ریزی معقدشده م ازناحیه معده وروده کوچکی درد دارم مدفوبدبوع وتیره هست راهنمای کنیدممنون میشم ازتون

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز است معاینه شوید و آزمایش خون و مدفوع بدهید و بررسی های دیگر مانند کولونوسکوپی درصورت اشکال درآزمایشات. احتمال خونریزی از زخم های معده و روده ،پولیپ و…مطرح است. حتما نیاز به بررسی دارد.به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • سلام.من در مدفوعم خون دیدم.خون شفاف و روشن.اما هیچ دردی ندارم.نه دل درد و نه درد مقعدی.به نظر شما مشکل از چی میتونه باشه؟؟بار اول هم است که چنین چیزی میبینم

    • با سلام
     در صورتی که همراه مدفوع و مخلوط با آن باشد میتواند ناشی از عفونت یا التهاب روده باشد .و اگر جدا از مدفوع و در انتهای آن بروز کند بیشتر ناشی از زخم مقعد و بواسیر و…است.به متخصص داخلی مراجعه کنید

   • سلام من دو سال پیش ضربه مغزی شدم جمجمه ام شکسته بود زیر نظر دکتر بدون عمل جراحی خوب شدم آلانم دو ساله خوب شدم تازه نزدیکه هشت ماهه سرفه میکنم احساس می کنم تو سینم خلط است اینقدر سرفه می کنم تا خلط بیاد در حالی که هیچ خلطی نیست دکتر هم نرفتم آیا احتمال داره تیک اعصاب باشه بعد اون ماجرای ضربه مغزی که بودم ممنون میشم کمکم کنید لطف اونو جبران میکنم

    • سلام دوست عزیز
     نمیشه بگیم فقط تیک مطرحه شما باید حتما معاینه ریه بشین و رادیوگرافی یا سی تی اسکن قفسه سینه انجام بشه
     به متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. سلام من دوهفته پیش درقسمت مقعدم دچارخونریزی شدم البته ازصبح تا غروب شکم دردداشتم سمت راست شکمم دردداشت شب دچارخونریزی شدم ودوباره دیروزسمت چپ شکمم درد داشت ودوباره خونریزی داشتم دلیل اصلی چه چیزی متونه باشه سرگیجه وحالت تهوع مداوم نیز دارم

  • با سلام
   دوست گرامی لازم است فشار خون و علایم حیاتی چک شود.ممکن است افت فشار خون بدنبال خونریزی پیدا کرده باشید که نیاز به درمان فوری دارد.اگر هیچکونه از سابقه همچین حالاتی ندارید میتواند ناشی از خونریزی از زخم دستگاه گوارش و یا التهاب روده ها باشد.به اورژانس بیمارستان یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید.

 29. سلام خسته نباشید مدتی است دو طرف پهلوم سوزش دار وامروز خون درمدفوع دیده شد بصورت روشن

  • با سلام و احترام

   دوست گرامی نیاز به معاینه و بررسی آزمایشگاهی است. جهت ویزیت به متخصص جراحی مراجعه نمایید.

   با آرزوی سلامتی برای شما

  • سلام دقیقا من هم همینطور هستم دوست عزیز اگه تونستید بفهمید مشکل چیه بنده رو هم در جریان بزارید من هم سوزش در ناحیه پایین دنده ها و خونریزی دارم

 30. سلام یه سوال داشتم من دوهفته پیش در مدفوع خودم خون دیدم و یکمی هم سوزش داشتم ولی دیگه تکرار نشد تا امروز ایا مشکل جدی هست؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر