صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

 • 1397-08-10
 • 947
علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟ پاسخ کامل این سوال را در این مطلب از مجله دکتردکتر بخوانید. ما به بررسی کامل دلایل وجود خون در مدفوع پرداخته‌ایم.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌ها و اختلالات مربوط به سیستم گوارش باشد. وجود خون در مدفوع، نشان‌دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود.)

علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای ما ترسناک است. علت‌های وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد. در ادامه به معرفی علل مشاهده خون در مدفوع می‌پردازیم.

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقداماتی برای نرم‌ کردن مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ‌های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا هموروئيد گويند. واريس حاصل اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولانی‌مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از: بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD با مصرف داروهایی که شامل استروئیدها و عوامل ایمن‌سازی هستند انجام می‌شود. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.

کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است. ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

سرطان روده

وجود مدفوع خونی نشان‌دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌تواند علت وجود خون در مدفوع باشد. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون‌زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ نشان از ديورتيکوليت دارد.

وجود اين ديورتيکول‌ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول‌ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

چه زمانی برای مشاهده خون در مدفوع به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند خیلی سریع به پزشک مراجعه کند.

برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم

هنگام مشاهده خون در مدفوع لازم است به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند و در ادامه روند درمان شما را آغاز کند.

آزمایش‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع

پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد، آزمایش‌‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع را درخواست می‌کند. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون غربالگری مدفوع: این آزمایشی است که وجود خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.
 • معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.
 • (EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف‌پذیر با دوربین کوچک در انتها، از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع‌آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
 • کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.
 • سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، ممکن است سیگموئیدوسکوپی پیشنهاد شود.

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در مطب دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد.

بهبود سبک زندگی در درمان خون در مدفوع

موارد ساده‌ای که می‌توانید به تنهایی در خانه انجام دهید به بهبود علائم شما و کاهش مشاهده خون در مدفوع کمک می‌کند؛ از جمله:

 • اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی
 • نشستن در حمام گرم
 • اجتناب از خوردن غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

منابع:

healthdirect

verywellhealth

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم دچار مشکل خون در مدفوع شده‌اید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

947 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید پدرم مدتیه در مدفوعش خون دیده درضمن نمیدونم ربطی داره یانه ولی قسمتی از موی سرش ب صورت چاله خالی شده و روز بروز این چاله بزرگتر شده یعنی موهاش میریزه قبلا موهاش ریخت امپول زدخوب شد الان دوباره اینطوری شد.این بیماری خطرناکه؟ اسمش چیه ؟راهنمایی کنید لطفا

  • سلام
   خیر ریزش مو ارتباطی ندارد
   پدر شما بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شود و معاینه و آزمایش خون و مدفوع و در صورت صلاحدید كولونوسكوپی انجام دهد

 2. سلام من 20سالمه..اخیرا در ناحیه مقعد احساس خارش شدید داشتم و چند بارم خون تو مدفوعم دیدم..بنظرتون به دکترمراجعه کنم یا پماد یا داروی خاصی هست؟

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید
   و فعلا شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی جهت رفع یبوست
   مصرف مایعات زیاد
   پماد لیدوکایین و پماد تریامسینولون ان ان هر ۱۲ ساعت به موضع تا یک هفته
   مصرف شود
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است فورا به پزشک مراجعه کنید

 3. سلام خانم دکتر من ۸ماهه میرم دستشویی همراه مدفوعم یه خون تیره میاد که دردشم مانند سوزش شدیدی است.و هر بارم که میرم دستشویی این خون‌میاد هرسری.به خاطر کروناهم میترسم برم دکتر.علتش چیه؟

  • سلام بخاطر زخم معده هستش
   حتما بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد و اندوسكوپي انجام دهيد.

 4. سلام وقت بخیر
  من ۲۳ سالمه سابقه یبوست هم چندین بار داشتم ولی الان علائمه یبوست وندارم و امروزبعد عمل مدفوع خون دیدم
  سرگیجه و حالت ضعف هم دارم نیاز دادم‌برم کتر یا خیر

  • سلام بله ، اين آزمايشاتم قبلش انجام بدين:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Stool exam
   بايد به متخصص گوارش مراجعه كنيد.

 5. سلام من دوهفته اب هست مدفوعم سبز لجنی بعضب وقتا شل بعضی وقتا کرمب شکل هست استرس واضطرابم خیلی دارم هیچ دردی هم ندارم خیلی ام دکتر رفتم فقط آمپول وقرص و..برای استرسمم قرص میخورم آزمابش خونم دادم کلی گفتن چیزی نبست حالا یعنی چی سنم ۲۷

 6. با سلام
  من 33 سالم هست. بعد از مدفوع که تخلیه میشود، در هنگام تمیز کردن، متوجه خون خیلی کمی می شوم، البته در خود مدفوع چیزی مشاهده نکردم. البته بعضی مواقع هم در سرفه می کنم و باد معده هم دارم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ؟

  • سلام بخاطر هموروئيد هستش
   شربت لاكتولوز هر ١٢ ساعت ٥ سي سي مصرف كنيد
   پماد انتي هموروئيد موضعي هر ٨ ساعت مصرف كنيد بايذ توسط ماخصص گوارش هم ويزيت شويد

 7. درود بر شما من 30 سال دارم و پارسال آزمایش مدفوع انجام دادم، که در مدفوع خون دیده شد و چار یبوست مزمن و نفخ شدید هم هستم، در طول این مدت به پزشک مراجعه نکردم چون از انجام کلونسکوپی بسیار می ترسم، پیشنهاد شما چیه

  • درود
   دوست گرامی
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید
   در صورت یبوست شدید از شیاف بیزاکودیل ۱۰ استفاده نمایید

 8. سلام.مادر من بعضی وقتها مدفوعش خونی هست چندهفته یک بار ودرد و سوزش مقعد نداره.فقط میگه گاهی شکمم درد میکنه.این علامت چه بیماری هست،امکان داره سرطان روده باشه؟

  • سلام
   شما بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد و معاینه و آزمایش خون و مدفوع و در صورت صلاحدید كولونوسكوپی انجام دهيد

 9. سلام خانمی 43 ساله هستم 5سال پیش خون در مدفوعم دیدم پزشک رفتم علت رو بواسیر داخلی دادن الان حدود یک هفته است مجددا در آخر مدفوعم خون روشن می بینم آیا علت همان بواسیر هست؟

 10. سلام
  ۴۶ سالمه
  دیروز بعد از مدفوع با حالت یبوست چندین قطره خون روشن بدون درد و سوزش دیدم و امروز بعد از مدفوع تقریبا عادی دو سه قطره خون شفاف بدون درد دیدم علت اش چیه و باید چکار کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید
   و فعلا شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی جهت رفع یبوست
   مصرف مایعات زیاد
   پماد لیدوکایین و پماد آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت به موضع تا یک هفته
   مصرف شود
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است فورا به پزشک مراجعه کنید

 11. سلام من دختر19ساله هستم ی ماه پیش عمل شنت گذاری کمرانجام دادم الان نزدیک ب دوهفته ست هنگام دفع مدفوع دردوسوزش شدیدی دارم وخون هم همراه بامدفوع دارم دلیلش چیست؟
  ممنون میشم

  • سلام، شما بايد توسط جراحتون ويزيت شويد همچنين منشا خونريزيتون مشخص شه بهتره توسط متخصص گوارش كلونوسكوپي انجام بدين.

 12. من دختری 17 ساله هستم امروز یک قطره خون بعد از مدفوع داشتم علت چیست؟ برای درمان چه باید کرد؟

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد و جهت آن در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنید
   و فعلا شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی جهت رفع یبوست
   مصرف مایعات زیاد
   پماد لیدوکایین و پماد آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت به موضع تا یک هفته
   مصرف شود
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است فورا به پزشک مراجعه کنید

 13. سلام من ۲۵سالم هست میرم دستشویی به جامدفوع خون درمیادبگید چیکارکنم

  • سلام
   شما بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد و معاینه و آزمایش خون و مدفوع و در صورت صلاحدید كولونوسكوپی انجام دهيد

 14. سلام ۳۴سالمه الان چند روز میرم دستشویی خون تو مدفوعم میبینم همینطور موقع شستن خیلی هم سوزش دارم

  • سلام شما بايد توسط متخصص گرارش ويزيت شويد و كلونوسكوپي انحام دهيد.

 15. سلام پدر من ۱ ماه پیش عمل قلب باز انجام دادن و دیروز مینیموم فشارشون پایین بوده و ۲ عدد آسپرین همزمان خوردن، امروز مدفوعشون سیاه و قیری رنگ بوده دلیلش چی میتونه باشه؟

  • سلام
   مراجعه به متخصص داخلی جهت اندازه گیری مجدد فشار خون و بررسی از نظر خونریزی معده ضروری است

 16. سلام 19 سالمه امروز واسه اولین بارخون شفاف در مدفوع خودم مشاهده کردم مقدارش هم زیاد بود البته دیشب هم با موتور از پشتمحکم روی زمین افتادم الان نگرانم کمی هم شکم درد دارم لطفن راهنمایی کنید

  • سلام
   مراجعه به پزشک،معاینه و بررسی های تکمیلی ضروری است

  • سلام هنسرم نزدیک به ۳۰ سال است ضایعه نخاعی از قسمت گردن میباشند چند وقتی دل درد شدید داشتن به پزشک مراجعه کردیم
   آندوسکوپی گرفتن و تشخیص زخم معده زیادی داستند با عفونت هلیکوبتری دارو استفاده کردن الان بهترن تازگیها یبوست شدید دارن مدفوعش قیر مانند است آیا احتیاج به بررسی دارد یا به موقعیت جسمی،البته ناگفته نماند بعلت کرونا چند وقتی است بیرون نمیروییم و در خانه میمانیم با تشکر از شما

   • سلام
    اگر مدفوع قیری،چسبنده ،شل و بوی بد همراه هست نیاز به بررسی توسط متخصص داخلی دارند

 17. سلام .
  من ۱۸ سالمه و تقریبا نزدیک به یک سال پیش چند قطره خون در مدفوعم دیدم اما دیگر ندیدم تا چند روز پیش دوباره با میزان خیلی بیشتری در مدفوعم خون دیدم .
  خیلی نگرانم
  ممنون میشم کمکم کنید .

  • درود
   دوست گرامی فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
   مراجعه کنید

 18. سلام
  من ۱۸ سال دارم (پسر)
  چند وقت است که روزی ۸الی۹بار میرم دستشویی و در این یکی دوهفته پیش مقعد سوزش داشت امروز بعد دفع مدفوع یک قطره خون از مقعد خارج شد که روشن بود
  قبلا فک میکردم که مقعدم جوش زده چون موقع طهارت میسوخت لطفا بگید چیکار کنم

  • سلام
   باشک به فیشر از پماد انتی فیشر باریج هر شب یک اپلیکاتور تا یک هفته
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید

 19. سلام من ۴۳ساله هستم امروز ناگهانی همراه مدفوع خود خون لخته شده دیدم و بماری دیابت هم دارم علت آن چیست؟؟؟ممنون

  • سلام
   علت های متفاوتی ممکن است مطرح باشد
   جهت توضیحات کامل و راهنمایی بهتر از مشاوره رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

   • با سلام ۳۷ ساله هستم
    خون در مدفوع هر چند هفته یکبار
    بعضی وقتها هر وچ۳ یا ۴ ماه یکبار
    ممنون میشم کمکم کنید.

    • درود
     دوست گرامی فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
     شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
     استفاده کنید
     برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
     غذاهای فیبردار مصرف کنید
     سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
     از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
     در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
     مراجعه کنید

 20. سلام من بیست و چهارسالمه و گاهی هم یبوست دارم و هر از گاهی در مدفوعم خون میاد آیا مشکل من جدیه؟

  • درود
   دوست گرامی فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
   مراجعه کنید

 21. سلام و عرض ادب،دختر ۳ونیم ساله ای دارم که ۵ روزه اسهال داره و شب اول و شب چهارم هم مجددا تب کرد.پودر کدیلاکت دادم اسهال کمتر شد ولی ۲روزه که در وعده صبح لخته های خونی دیدم
  میشه علت رو بفرمایید و آیا نیازه به پزشک مراجعه کنیم.

  • سلام
   ممکن است دچار عفونت ناشی از شیگلوز شده باشد
   مراجعه به متخصص اطفال و ازمایش مدفوع ضروری است

 22. سلام خسته نباشید من ۱۹سالمه امروز واسه اولین بار همراه مدفوع خون دیدم ایا لازم هست به دکتر مراجعه کنم یانه؟

  • سلام
   اگر با یبوست بوده یا خون کم و قطره ای و در آخر مدفوع است میتواند ناشی از شقاق باشد
   اما اگر حجم خود زیاد است یا همراه دل درد و یا مدفوع قیری رنگ است مراجعه کنید

   • سلام خسته نباشید۱۸سالمه من دوروزپیش مقدارکمی ازمقعدم خون می اومد ازدیروزتابه الان بیشترشده هرموقع میرم دستشویی ازمقعدم خون میادکمی دل دردهم دارم میشه بگیدچیکاربایدبکنم واین که من بواسیردارم پارسال یکدفعه بواسیرزدم

    • سلام
     اگر یبوست ندارید ودل درد دارید و خون هر بار خارج میشود باید توسط فوق تخصص گوارش یا متخصص داخلی ویزیت شوید

 23. سلام40 سالمه الان دوشبه که قبل مدفوع، خون شفافی میاد که منو ترسونده نه سابقه داره نه سوزش ونه درد شکم دارم به مقدار نیم کیلو البالو هم خوردم البته قبل از این اتفاق داستانش چیه

  • سلام
   جهت معاینه و بررسی از نظر همورویید به متخصص جراحی عمومی مراجعه شود

 24. سلام من قبلن درمدفوع خون می دیدم خیلی کم اماالان درددارم این نشانه چه بیماری هست

  • سلام
   ممکن است دچار فیشر یا شقاق شده باشید
   معاینه توسط پزشک به تشخیص کمک می کند

 25. با سلام من حدود یه سال اونیمه خونریزی روده دارم دکترم رفتم کولونوسکوپی کردن گفتن کولیت زخم دارم قرص مزالازین میخورم همراه آزارم ولی خونریزی،قطع نمیشه خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   دوز داروهای شما باید زیر نظر فوق تخصص گوارش افزایش و تغییر یابد

  • سلام من خانمی 39ساله هستم حدوددو ماه است که همراه مدفوع خلط میبینم وبعداز مدفوع درد شدیدی در شکم ورحم ومقعد خود احساس میکن م کولونسکوپی سی تی وسونوواژینال انجام دادم که هنوز هیچ تشخیصی ندادن آنتی فیشر ومترونیدازول واموکسی سیلین اسستفاده کردهام لطفا راهنمایی کنید باتشکر

   • سلام بهتره با مسورت متخصص زنان از نظر اندومتريوز بررسي شويد

 26. سلام خسته نباشید من ۱۹سالنه انروز واسه اولین بار همراه مدفوع خون دیدم ایا لازم هست به دکتر مراجعه کنم یانه؟

  • سلام
   بله؛اگر دسترسی به متخصص جراحی عمومی دارید مراجعه کنید

  • سلام سهام هستم الان مدت یک تا دو ماه درمدفوعم خون مبینم در حالی که هیچ دردی ندارم و بعضی اوقات خون با تیکه های چربی مانند هست نشانه ی چیست؟ چکار باید بکنم

 27. سلام من نزدیک دو هفته که خونریزی در مدفوع دارم الان درد شدید هنگام دفع مدفوع دارم رفتم دکتر شیاف دادن ولی شیاف هارو که استفاده میکنم خیلی دردم شدید میشه و حتی تنگی نفس میگیرم خواهش میکنم راهنمایی کنید چکار باید بکنم

  • سلام
   پماد انتی فیشر باریج هر شب یک اپلیکاتور تا یک هفته
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   مصرف کنید

 28. سلام وقت بخیر
  من دختر 19 ساله هستم.
  ببخشید من بعد از تموم شدن عمل مدفوع سوزش دارم و موقع شست و شو خون دیدم
  علتش چی میتونه باشه
  باید چیکار بکنم؟
  نگرانم

  • سلام
   علت ممکن است فیشر یا شقاق مقعد باشد
   پماد انتی فیشر هر شب یک اپلیکاتور
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید

 29. مدفوع مادرم حالت عادی داشت ولی بعد از مدفوع کمی خون هم دفع شد.نه سوزش نه خارشی داشت وهیچ حس بدی که آزاردهنده یا از علائم بیماری باشد نداشت.علتش چه چیزی میتواند باشد؟باتشکر

  • سلام
   اگر بالای ۴۰ سال سن دارند باید جهت معاینه و در صورت لزوم کلونوسکوپی به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنند

 30. سلام ، وقتتون بخیر ،حدودا یک هفتس ک در مدفوعم خون میبینم ،یبوست نیستم ،خون هم از مدفوع جداست، درد زیادیم ندارم ، قبلنم اتفاق نیوفتاده،علتش چی هست؟

  • سلام
   ممکن است علت همورویید باشد
   جهت معاینت به پزشک مراجعه کنید

   • سلام و خسته نباشید
    26سالمه
    چندروزه هنگام مدفوع وبعدش احساس خارش میکنم و خیلی کم احساس سوزش
    امروز هم بعد از مدفوع کمی خون رو دیدم
    چندماه پیش هم یکبار خون مشاهده کردم ولی خوب شدم
    لطفا راهنماییم کنین

    • سلام
     از پماد لیدوکایین اچ روزی دو بار موضعی استفاده کنید
     پماد آنتی فیشر هر شب یک اپلیکاتور تا یک هفته استفاده کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر