صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

 • 1397-08-10
 • ۴۱۳۶۹۶ بازدید
 • 1,292
علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟ پاسخ کامل این سوال را در این مطلب از مجله دکتردکتر بخوانید. ما به بررسی کامل دلایل وجود خون در مدفوع پرداخته‌ایم.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌ها و اختلالات مربوط به سیستم گوارش باشد. وجود خون در مدفوع، نشان‌دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود.)

علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای ما ترسناک است. علت‌های وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد. در ادامه به معرفی علل مشاهده خون در مدفوع می‌پردازیم.

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقداماتی برای نرم‌ کردن مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ‌های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا هموروئيد گويند. واريس حاصل اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولانی‌مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از: بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD با مصرف داروهایی که شامل استروئیدها و عوامل ایمن‌سازی هستند انجام می‌شود. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.

کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است. ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

سرطان روده

وجود مدفوع خونی نشان‌دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌تواند علت وجود خون در مدفوع باشد. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون‌زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ نشان از ديورتيکوليت دارد.

وجود اين ديورتيکول‌ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول‌ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

چه زمانی برای مشاهده خون در مدفوع به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند خیلی سریع به پزشک مراجعه کند.

برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم

هنگام مشاهده خون در مدفوع لازم است به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند و در ادامه روند درمان شما را آغاز کند.

آزمایش‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع

پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد، آزمایش‌‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع را درخواست می‌کند. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون غربالگری مدفوع: این آزمایشی است که وجود خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.
 • معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.
 • (EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف‌پذیر با دوربین کوچک در انتها، از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع‌آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
 • کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.
 • سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، ممکن است سیگموئیدوسکوپی پیشنهاد شود.

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در مطب دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد.

بهبود سبک زندگی در درمان خون در مدفوع

موارد ساده‌ای که می‌توانید به تنهایی در خانه انجام دهید به بهبود علائم شما و کاهش مشاهده خون در مدفوع کمک می‌کند؛ از جمله:

 • اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی
 • نشستن در حمام گرم
 • اجتناب از خوردن غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

منابع:

healthdirect

verywellhealth

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم دچار مشکل خون در مدفوع شده‌اید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,292 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام..من بیست و شش سالمه موقه ی که مدفوع خروج میکنه همراه اون خون قرمز میباشد تا موقه ی ک مدفوع خروج میکند خون با اون جریان دارد الان تقریبا سه ماه این وضعیت رو دارم …لطفا جواب دهید؟؟

 2. ببخشید ی سوال داشتم کسیکه سرطان روده داره وزنم میتونه اضافه کنه و سرحال تر بشه؟با فقط به مرور کم میکنه حتی اگ غذاام بخوره

  • سلام بله گاهی ممکن است در مراحل اولیه سرطان هیچ علامتی وجود نداشته باشد و کاهش وزن هم نداشته باشد و سرحال باشد

 3. سلام ۲۶ سالمه رفلاکس معده هم دارم الان چند روزی هست که مدفوعم یک طرفش قهوه ای و طرف دیگش تیره میشه یا اینکه یه تیکه هاییش تیره تر میشه ایا نیازی هست که به پزشک مراجعه کنم؟با کرونا میترسم..

  • سلام اگر مدفوع قیری رنگ و چسبنده و بد بو است بله نیاز به بررسی می باشد

 4. سلام خسته نباشید من 2روزه روی مدفوم خون رنگ روشن میبینم فکرمومشغول کرده دردم ندارم مدفوعم گمی سفته چیکارکنم؟

  • سلام بستگی دارند حجم خون کم باشد یا زیاد ؟
   همچنین همراه با کل مدفوع باشند یا انتهای مدفوع به شکل قطره قطره؟

 5. سلام من ۳۰ سالمه الان 2روزه کناره و روی مدفوع سمت راستم خون تازه وباحجم گم بدون دردو سوزشی مدفوم سفته اکثروقتا اولش نمیادتودومین مرحله خون دیده میشه ممنون میشم راهنماییم کنین؟

  • سلام بدليل يبوست خست اما هر نوع خون در مدفوع نياز به بررسي و پيگيري توسط متخصص گوارش دارد
   لذا به كتخصص گوارش مراجعه كنيد

 6. سلام خسته نباشید ۲۱سالمه من چن وقت قبل گاه به گاه تهوع میگرفتم و اسهال رفتم اندوسکوپی مشکلی نداشتم گفتن سندروم روده تحریک پذیره جون استرس برا کرونا به خودم خیلی وارد کردم.دو سه باری حس کردم تو التهاباتی ک با مدفوعم رگه دیدم ک نمیدونم خون بود یا نه دست احتیاط ازمایشات کامل خون و مدفوع و خون مخفی و کشت مدفوع و غیره دادم ۴مرحله مشکلی نداشتم و نرمال بود همه چی..الان بنظرتون من مشکلی ندارم؟میترسم اونایی ک دیدم خون بوده باشه ولی تو ازمایشم نباشه😩😭دکترام میگن الکی نگرانی اگه مشکلی میبود ازمایشت نشون میداد

 7. سلام وقتتون بخیر من باکتری معده یکماه هست دچار شدم یکسری دارو دکتر بهم داد مصرف کردم تموم شد دوباره بهشون مراجعه کردم گفتن با یکسری درمان نمیشه دوباره بهم دارو دادن مترونیدازول، آموکسی سیلین، پنتوپرازول، بیسموت دوروزه دارم مصرف میکنم دارو هارو منتها مدفوعم سیاه شده و اینکه امروز قبل از مدفوعم یه کم خون آبه اومد بعدش مدفوعم یه کمم مقعدم میسوخت و اینم بگم شکمم هرروز کار می‌کرد منتها یه کوچولو کم یبوست داشتم ممکنه از اون باشه خیلی ترسیدم چیکار کنم 20 سالمم هس

 8. سلام
  ببخشید من ی چند وقتی میشد زیر قفسه سینم درد میکرد..از موقعی ک درد شروع شد یکی ۲ روز بعدش بعد از مدفوع خون تازه ولی خیلی کمی میامد…رفتم داروخونه گفتم درد دارم گفت بخاطر کیسه صفراس و بهم قرص دادن ک خوب شد ولی خونریزی را هنوز بعد مدفوع دارم و انگار همون موقع خون میاد و از قبل نیست..حس میکنم راه خروج مدفوع هم تنگ تر شده

 9. باسلام
  عصر که به دستشویی رفتم مدفوعم دچار مشکلی نبود ولی شب که رفتم مدفوعم قرمز تیره شده بود و چیزهایی تیره رنگ مسل لخته خونی هم درش وجود داشت.
  به راحتی خارج نمیشد و کشنده بود ولی درعین حال به اسهال هم شبیه بود. میشه راهنمایبم کنین.ممنون میشم

  • سلام اگر مدفوع تیره رنگ ، قیری رنگ چسبنده و بد بو است یا به طور واضح و با حجم زیاد وجود دارد باید حتماً ویزیت شوید
   برای تکمیل شرح حال تان و بررسی دقیق علایم از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 10. با سلام خدمت شما دکتر محترم
  من 33 سالمه حدودا 6 ساله که به گفته دکتر متخصص گوارش بواسیر دارم. ولی نه دردی دارم نه به اون صورت خونریزی…. مثلا در موقعی که گرمیجات و مخصوصا ساندویچ میخورم روز بعدش خون شفاف میبینم و قبل اینکه خونریزی داشته باشم علائمی مثل سوزش و خارش و خشکی مقعد پیدا میشه…. من برا اولین باره که میبینم اول خونریزی داشتم بعد دفع مدفوع… و این حجم از خونریزی رو تا حالا نداشتم اگرم بوده بعد مدفوع بوده… میشه راهنمایی کنید چی شده؟ با این اوضاع کرونا بیمارستان نرم بهتره… ممنون از وقتی که میزارید و جواب میدید.

  • سلام اگر حجم خونریزی زیاد است و تکرار میشود و یا مدفوع تیره قیری رنگ و بدبو و چسبنده است باید جهت بررسی حتماً ویزیت شوید

 11. سلام من داخل مدفوهم خون میبینم خون روشن خواستم ببینم مشکلم چی هست

  • سلام ممكنه بدليل هموروئيد باشه اما چون در مدفوعتون هست بايد كلونوسكوپي انحام بديد

   • سلام من ۲۶ سالمه ی مدتی هست هروقت دسشویی میرم قبل از مدفوع مایع خیلی رقیق دفع میکنم و اصلا ماهیت اسهال هم نداره و بعضی وقتا کرمی رنگ و بعضی وقت ها هم تیره هست..آیا مشکل جدی دارم ؟

 12. سلام من ۱۷ سالمه امروز در هنگام دفع مدفوع چند قطره خون دیدم و قبلا هم همرویید داشتم ولی دیگه نشانه هایی ازش نیست لطف میکنید اگه بگین چیکار باید بکنم ممنون

  • سلام اگر یبوست دارید باید مایعات زیاد بخورید آلو و برگه انجیر بخورید
   شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی بخورید
   همچنین شیاف آنتی هموروئید هر شب یک عدد مصرف شود

 13. سلام من ۳۵ سالم همراه را مدفوع خون میادالبته باید بگم دوروزه این جور شدم فکرم کنم بیشتر انتهای مدفوم خون دارم با انگشتم می کنم داخل مقعدم خون نیست دردم ندارم لازمه بگم دور مدفوعم هست

 14. سلام من حدود یک هفته یا بیشتر بود که یبوس بودم بعد از اینکه دفع مدفوع انجام دادم داخل مدفوع خودم خون دیدیم مشکل من چه ؟

  • سلام می تواند به علت ایجاد زخم زخم یا بواسیر یا شقاق باشد باید معاینه شوید تا دقیقاً تشخیص داده شود

 15. سلام من ۱۰سال معده درددارم متخصص گوارش مراجعه کردم اندوسکوبی گفتن استرس ومعده دردعصبی دارم یکسال دارومصرف کردم بهترشدم بعدیکسال دوباره معده دردشروع شدهرروزمعده درددارم قرص وشربت معده استفاده میکنم ثاثیری به دردمعده ام نداره معده م ترش میکنه ورم معده رفلکیس معده وسوزش معده دارم ماه رمضان دردمعده ام بدترمیشه درحدی که نمیتونم غذابخورم بعضی مواقع یبوست یااسهال میشم بعضی شبا بادردمعده ازخواب بیدارمیشم لطفاراهنمایی کنیدتشکر

  • سلام لازمه مجددا اندوسكوپي كنيد و از نظر عفونت هليكوباكتر معده بررسي شويد
   قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد همراه با قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد

 16. سلام من ۱۰سال هست معده درددارم متخصص معده رفتم گفتن استرس ومعده دردعصبی دارم یکسال درمان کردم بهترشدم بعدیکسال هروزمعده درددارم قرص معده وشربت معده استفاده میکنم ثاثیری نداره ماه رمضان هامعده دردم به حدی بدترمیشه که نمیتونم غذابخورم ورم معده ورفلکس معده وسوزش معده دارم بعضی مواقع یبوست یااسهال میشم معده م ترش میکنه بعضی شبابادردمعده ازخواب بیدارمیشم کم خونی دارم لطفاراهنمایی کنیدتشکر

  • سلام با توجه به مزمن شدن آن به نظر بنده بهتر است آندوسکوپی کنید
   میتواند قرص نولپازا ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص فاموتیدین همراه شام
   تا ۳ هفته مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید
   اگر بهتر نشدین جهت بررسی آندوسکوپی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 17. فکر نکنم یبوست داشته باشم. ولی خون همراه با مدفوع بود ولی توش نبود. آخرش هم بود جداگانه چند قطره

 18. سلام خسته نباشین.دخترم و 17 سالمه. من چند روزه که خون میبینم.اندازش فکر کنم متوسطه. توی مدفوع نیس. و مقعدمم سوزش داره.میشه راهنمایی کنین

 19. سلام خانم دکتر خسته نباشید 30سالمه یبوست دارم موقع دفع مدفوع بافشار خون میاد ولی بدون فشار دفع مدفوع خون نمیاد بیشتر مواقع هم سوزش معده دارم و همچنین شکمم زیاد نفخ میکنن ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • سلام
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   برای سوزش معده هم
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 20. سلام خسته نباشید من ۲۱سالمه چن وقته به دلیل استرس عملکرد روده هام به هم ریختع و اسهال میشم و مخاط میبینم ی بار تو مخاط یه رگه خییلی کوچیک دیدم و ترسیدم رفتم ازمایش مدفوع مشکلی بود ولی رگه باریکو خیلی کوچیکو یه ماه بعدشم دیدم.اصن مطمینم نیستم خونن اونا یا غذایی چیزی ولی خیلی میترسم ازمایش مدفوع چهارمرحله ای کاملا نرمال و خوب بود.بنظرتون جای نگرانی داره؟😔

  • سلام عزیزم
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت تا ۵ روز
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا، قرص کلیدینیوم سی قبل از هر وعده غذایی تا ۱۰ روز بخورین
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. ببخشید من دو روزه خون پنهان در مدفوع میبینم البته با عرض معذرت همون موقع مدفوع بزرگ دفع کردم
  قبلش ۲ماه سمت چپ شکمم درد میکرد و دوهفته هم سنگینی معده داشتم
  الان ولی به جز خون در مدفوع هیچ علامتی ندارم میشه بگید. که اینا نشانه چیه؟ سرطانه؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدید

 22. سلام ببخشید ازمدفوع من همیشه خون میادبعضی وقت هم یبوست دارم ۳۴سالمه

  • سلام
   برای برطرف کردن یبوست مایعات زیاد و میوه های ملین بخورین
   شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی
   شیاف آنتی همورویید هر شب یکی تا ۱۰ شب
   اگه خوب نشدین جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 23. سلام
  دو…سه روز پیش کمی خون دیدم همراه مدفوع خون دیدم.دوباره امروز مثل آب خون ریخت و یه خط خونی
  همراه مدفوع دیدم.باید چیکار کنم.؟

  • سلام بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد و كلونوسموپي انحام بديد

  • سلام
   من پونزده سالمه
   همراه مدفوع دو روزه خون کمی هم میبینم و بیشتر مواقع مدفوعم سفته
   دلیلش چیه؟
   باید چیکار کنم تا خوب شم؟

   • سلام
    برای رفع یبوست مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک مصرف کنین
    شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی مصرف شود

  • سلام خانم دکتر من چند ماه پهلو سمت چپم درد میکنه دکتر رفتم با علائمی ک داشتم گفت سندروم روده تحریک پذیر داری کپسول مبورین دادن بهتر شدم ولی باز همون دردو دارم چند بار هم رگه های خونی خیلی کم تو مدفوع دیدم البته از قبل مشگل یبوست داشتم ممنون میشم جوابمو بدین

   • سلام حتي اگر هم ستبقه يبوست داشتيد چون خون در مدفوعتون هست بايد كلونوسكوپي انحام بديد

 24. سلام خانم دکتر خسته نباشید بنده ۲۷ سالمه هر چند روز یک بار موقعی ک مدفوعم با فشار نیاد خون نمیاد ولی اکثر مواقع ک با فشار میاد بعد از یک مدفوع بزرگ خون میاد و بعضی مواقع سوزش نزدیک مقعدی دارم ممنون میشم اگ بهم بگید

 25. سلام خانم دکتر خسته نباشید من هر چند روز ی بار مواقعی ک مدفعوم با فشار نیاد خون نیست ولی اکثر مواقع ک با فشار میاد و مدفعوع بزرگ باشه بعد از اون خون میاد و بعضی مواقع ک خون میاد احساس سوزش نزدیک درون مقعدم میکنم ممنون میشم راهنمایم کنید

  • سلام
   احتمالا همورویید یا شقاق دارین
   برای برطرف کردن یبوست مایعات زیاد و میوه های ملین بخورین
   شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی
   شیاف آنتی همورویید هر شب یکی تا ۱۰ شب

 26. “با عرض سلام و خدا قوت”
  بنده پسری 26 ساله هستم ک متاسفانه از زمانی که یادم میاد یبوست داشتم و خانوادمم به جای کمک بهم مسخرم میکردن :/ تقریبا یک سال قبل در مدفوعم خون مشاهده کردم ک ب علت سهل انگاری 3ماه بعدش رفتم متخصص گوارشی بعد چنتا ازمایش و یک ماه استفاده از دارو مانند مترو نیدازول و … و پرهیز از شیرینیجات خوب نشدم و دوباره رفتم محضر دکتر اینار نوشتن برم اندوسکوپی یا نمیدونم کلینسکوپی مقعدی (این دوتارو همیشه قاطی میکنم) بعد جواب ازمایش اوردم گفتن ازمایشتون مشکلی نشون نمیده و سالم هستین بعد چند ماه دوباره اواخر مدفوع خون دیدم اینبار رفتم متخصص داخلی گفتن به احتمال زیاد مشکل از یبوست شماست باید یبوستتونو برطرف کنیم تا این مشکلتونم برطرف بشه چنتا دارو دادن : پماد دیلتیازم 2%(هر صبح و شب بعد از اجابت مزاج) ، شیافت آنتی هموروئید (هر شب یک عدد)،فاموتیدین(هر 12 ساعت قبل از غذا)،پودر سوربیتول(هر12ساعت یک بسته ی 5 گرمی)و مترونیدازول500(هر 8 ساعت بعد از غذا) الان تقریبا یک هفته میشه ک اینارو استفاده میکنم ولی بدجور خسته و بیحال میشم انگار که عجلم اومده و میخوام بمیرم حالا 1 روزه داروهارو استفاده نمیکنم حالم بهتر شده ولی اواخر مدفوعم بازم خون میاد نمیدونم دیگه چیکار کنم ممنونتون میشم اگه کمکم کنید

  • سلام
   داروها رو به جز مترونیدارول مصرف کنید
   علاوه بر اون در رژیم غذایی مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک انجام شه
   و شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی مصرف شود

 27. سلام من 34سالمه آلن حدود سه ماه در مدفوعم خون می بینم خون روان ودرزیر نام احساس درد دارم امکان دارمال این باشه که قلیان می کشم بعضی وقتا شکمم خیلی درد می کنه ممنون میشم جوابمو بدین

  • سلام خیر نمیتوان به قلیان ارتباط داد
   باید معاینه و آزمایش بشین و در صورت نیاز آندوسکوپی و کولونوسکوپی شین
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کتید

 28. سلام من یه دوماهی هست که همش یبوست دارم الان دوهفته ای میشه بامدفوعم خون مشاهده میکنم من بایدچکارکنم ممنون میشم به من کمک کنید.

  • سلام
   شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد تا ده شب
   شربت لاکتولوز هر 8 ساعت یک قاشق مصرف کنید

 29. سلام مادرمن ۴۸ ساله هستن و۲روزپشت سرهم لخته خون ازمدفون شون می اومد.میگه وقتی دستشویی میرم مثل اسهال شدن خون میومدبعدلخته خون ممکن ازچی باشه

  • سلام ايشون بايد كلونوسكوپي شن و توسط
   متخصص گوارش معاينه شن

  • سلام من۳۴ سال دارم از چها روز پیش که اسهال داشتم بعداز اسهال مقداری خون از مقدم خارج شد روز بعدش اسهال داشتم ولی خونی خارج نشد دیروز باز دوباره اسهال شدم ومقداری خون بعد از اسهال ازم خارج شد امروز هم اسهالدنداشتم مدفوعم روشن بود بعد از مدفوع مقداری خون از مقعدم خارج شد که نسبت به دو روز قبلرکمتر بود ورنگ خون قرمز روشن بود کمی هم در قسمت مقعد احساس سوزش داشتم در ضمن دوسال پیش پزشک داخلی تشخیص داد که دچار ibsنوع c هستم وبیشتر مواقعراسهالدهستم ولی تواین دوسال تا بحال دچار خونریزی نشده بودم ممنون می شم درمورد درمان وعلت خونریزی راهنمایی کنید

 30. سلام من تازہ سزارین شدم اولاش یبوست داشتم الان ھم بعد از تمام شدن مدفوع کلی خونریزی میکنم کمکم کنین لطفا

  • سلام معمولا خونريزي بدنبال هموروئيد خيلي كمه در حدي هست كه روي مدفوع نميريزه
   بايد كلونوسكوپي شيد و توسط متخصص گوارش ويزيت شيد
   براي برطرف كردن يبوستتون شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر