صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

 • 1397-08-10
 • ۴۱۶۴۹۲ بازدید
 • 1,500
علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع نشانه چیست؟ پاسخ کامل این سوال را در این مطلب از مجله دکتردکتر بخوانید. ما به بررسی کامل دلایل وجود خون در مدفوع پرداخته‌ایم.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌ها و اختلالات مربوط به سیستم گوارش باشد. وجود خون در مدفوع، نشان‌دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود.)

علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای ما ترسناک است. علت‌های وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد. در ادامه به معرفی علل مشاهده خون در مدفوع می‌پردازیم.

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقداماتی برای نرم‌ کردن مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ‌های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا هموروئيد گويند. واريس حاصل اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولانی‌مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از: بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD با مصرف داروهایی که شامل استروئیدها و عوامل ایمن‌سازی هستند انجام می‌شود. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.

کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است. ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

سرطان روده

وجود مدفوع خونی نشان‌دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌تواند علت وجود خون در مدفوع باشد. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون‌زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ نشان از ديورتيکوليت دارد.

وجود اين ديورتيکول‌ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول‌ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

چه زمانی برای مشاهده خون در مدفوع به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند خیلی سریع به پزشک مراجعه کند.

برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم

هنگام مشاهده خون در مدفوع لازم است به متخصص گوارش مراجعه کنید تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند و در ادامه روند درمان شما را آغاز کند.

آزمایش‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع

پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد، آزمایش‌‌های لازم برای تشخیص علت خون در مدفوع را درخواست می‌کند. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون غربالگری مدفوع: این آزمایشی است که وجود خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.
 • معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.
 • (EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف‌پذیر با دوربین کوچک در انتها، از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع‌آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
 • کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.
 • سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، ممکن است سیگموئیدوسکوپی پیشنهاد شود.

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در مطب دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد.

بهبود سبک زندگی در درمان خون در مدفوع

موارد ساده‌ای که می‌توانید به تنهایی در خانه انجام دهید به بهبود علائم شما و کاهش مشاهده خون در مدفوع کمک می‌کند؛ از جمله:

 • اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی
 • نشستن در حمام گرم
 • اجتناب از خوردن غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

منابع:

healthdirect

verywellhealth

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم دچار مشکل خون در مدفوع شده‌اید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,500 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من ۲۲سالمه چندروزه از مقعدم خون ریزی دارم علتش چی میتونه باشه

  • سلام
   آیا همراه با دفع خون درد و سوزش دارید ؟
   آیا سابقه یبوست دارید؟
   آیا در خانواده سابقه ای از هموروئید وجود دارد؟
   آیا همراه با دفع خون دفع خلط و چرک نیز دارید؟ آیا دل درد تهوع و استفراغ تب و .. دارید؟

 2. سلام من 22سالمه یه مدتم یبوست دارم ولی برای اولین باره تو مدفوع خون روشن دیدم اول به صورت لخته بود والان 2روزه این روزه ایم طوری شدم خونم کم نست در حد چند قطره نیست لطفا راهنمایم کنید چند بار پیام دادم جواب ندادید من خیلی نگرانم باید چز کار کنم

  • سلام
   از شیاف آنتی هموروئید هرشب یک عدد تا یک هفته شربت منیزیم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق استفاده کنید

 3. سلام خانم دکتر خسته نباشید من 22 سالمه مدتی هست ک درد از ناحیه مقعد دارم ب طوری ک غیر قابل تحمل هست تقریبا سالی یکی دو بار این طور میشم امروز برای اولین بار موقع دفع چند لخته خون سیاه توی مدفوعم دیدم و این ن یبوست دارم ن اسهال اگه میشه راهنماییم کنید

  • سلام لطفاً جهت معاینه به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید

 4. سلام من 33سالمه 8ماه پیش هالت تحوه داشتم بالااوردم کمی خون بودبعد2ساعت تومدفوعم سیاه غیری بود فتم پیش دکترسرم وتوسرم داروریخت خوب شدم تاالان مشکلی نداشتم الان استرس دارم الان نمیدونم خطری برام داره یانه توروخدامنوراهنمایی کنیین

  • سلام
   اگر درد و سوزش معده ندارید مشکل خاصی وجود ندارد

 5. سلام خسته نباشید من دو هفته هست که به کرونا مبتلا شدم و قرنطینه ام. معمولا مدفوعم شل هست و همیشه صبح ها اجابت مزاج میکنم اما امروز صبح مدفوعی نداشتم تا عصر در ابتدا مدفوعم سفت بود و به سختی دفع شد بعد در ادامه شل شد و در لحظه آخر کمی خون مشاهده کردم و سوزش زیادی هنگام دفع مدفوع داشتم یک ساعت بعد هم دوباره رفتم با سوزش همراه بود و شل و در آخر هم کمی خون دیدم . خودم حس میکنم زخم شده ممنون میشم راهنماییم کنید چون خیلی نگران شدم

  • سلام از پماد آنتی فیشر باریج هر شب یک اپلیکاتور تا یک هفته استفاده کنید

 6. سلام . من پسری ۲۰ ساله هستم . هیچ سابقه بیماری نداشتم . هفته گذشته در مدفوع خود خون روشن دیدم بدون کوچکترین درد که خون بیشتر از چند قطره بود فرداش آزمایش خون و ادرار دادم و منتظر نتیجه هستم ، حدود یک هفته گذشته و هیچ گونه خون در مدفوع مشاهده نکردم تا امروز که دوباره خون مشاهده شد! باز هم بدون درد و سرگیجه و هر موضوع دیگه‌ای.الان خیلی نگرانم و خواستم بدونم که ممکنه بیماری سخت نیاز به جراحی یا سرطان روده باشه؟

  • سلام
   دوست گرامی با توجه به سن کم شما احتمالا دچار هموروئید شده اید
   از شیاف آنتی هموروئید هر شب یک عدد تا یک هفته استفاده کنید
   از شربت لاکتولوز هر هشت ساعت یک قاشق میل کنید سبزی و میوه فراوان بخورید تا یبوست نداشته باشید
   در صورت تکرار خونریزی در مدفوع به متخصص جراحی عمومی جهت معاینه مراجعه فرمایید

 7. سلام من سه بار به فاصله یک ماه ازمایش مدفوع دادم وهر سه بار خون مخفی داشتم کمی هم شکم درد میکنه

  • سلام
   احتمالا نیاز به کلونوسکوپی دارید به متخصص جراحی عمومی جهت معاینه مراجعه فرمایید

 8. سلام من 21سالم بعضی وقت ها که دچار یبوست میشم همراه با مدفوع چند قطره خون روشنم هست 3 بار برام اتفاق افتاد بعد یکم خارش سوزشم دارم چ کار کنم ممنون

  • سلام از پماد آنتی هموروئید هر شب یک اپلیکاتور استفاده کنید
   شربت منیزیم هیدروکساید هر هشت ساعت یک قاشق میل کنید سبزی میوه و آب فراوان میل کنید

 9. سلام
  مامانم ۴۲سالشونه و خون تو مدفوعشون دیدن
  دفعه اول مدفوعشون سفت بود وخون ندیدن ولی دفعه بعدی ک مدفوعشون شل بود متوجه خون شدن(نه خیلی زیاد)واینکه درد وسوزش در ناحیه مقعد دارن
  علت چیه؟

  • سلام احتمالاً دچار فیشر شده اند اما با توجه به سنشان نیاز است که توسط متخصص جراحی عمومی معاینه گردند

 10. سلام پدر من 42ساله هستن چند روز پیش خون تو مدفوع اش دیده بودن و درد در قسمت راست بدن بالای سمت راست
  پدر من سابقه ی چربی کبد هم دارن

  خیلی نگرانم جواب بدین

  • سلام با توجه به سنشان نیاز است که به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایند

 11. سلام 25 سالمه چند بار اخیر بعد مدفوع خون آمده آیا امکان داره سببش قهوه باشه خون روشن هس باید چه کنم

  • سلام
   احتمالا دچار هموروئید شده اید
   شیاف آنتی هموروئید هر شب یک عدد به مدت یک هفته
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید

 12. سلام خانومی ۲۴ ساله هستم و الان دوماه و نیم از زایمان طبیعی میگذره ولی متاسفانه بعد زایمان دچار سنگ صفرا شدم که با عمل درش آوردن.بعد از عمل پشتم سمت راست روی دنده ها درد میکنه. درد مداوم ندارم یه دفعه درد میگیره که حتی سخته نفس بکشم. بعد از زایمان بیشتر دفعات خون میبینم در مدفوع. آیا عادیه؟

  • سلام
   خیر طبیعی نیست
   باید علت خون در مدفوع مشخص شود
   احتمالا دچار هموروئید هستید با این حال باید جهت معاینه به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید

 13. سلام وقت بخیر
  ببخشین من مدتی هس که تکه های قرمز کوچک در مدفوع میبینم.همیشه هم نیس بعضی وقتها.سابقه سندروم روده تحریک پذیر دارم و بعضی سبزیجات به صورت هضم نشده دفع میشن.چجوری میتونم تشخیص بدم تکه های قرمز مربوط به گوجه هستن که هضم نشدن یا خون هستن؟لطفا راهنمایی کنین.

 14. سلام خسته نباشید چندبار پرسیدم جواب ندادین ببخشید مامان من 49سالشه چند روز پیش خون تو مدفوع دیدن دیروزم بعد دفع خونریزی از مقعد داشته و خونش روشن بوده مدفوعشم مثل همیشه بوده یعنی نه شل و نه سفت و اینکه یبوست، درد شکم، تب و لرز، کاهش وزن و هیچگونه علائم دیگه ای نداره ممکنه خطرناک باشه؟

  • سلام خون روشن در مدفوع نشان دهنده اختلالاتي مثل هموروئيد هستش اما چون سنشون بالاي ٤٠ سال هست بايد حتما كلونوسكوپي بشن

 15. سلام خسته نباشید من ۲۰سالمه دیشب که رفتم دستشویی هنگام مدفوع مدفوعم یکم خون دورش بود و رنگ خونه روشن بود و هنگام مدفوع یکمم سوزش داشتم.ولی امروز که رفتم دستشویی نه سوزش داشتم نه مدفوعم خونی بود.بنظره شما مشکلم چیه؟و لازمه که دکتر برم؟

 16. سلام من چند روزه تو مدفوع کردن دچار مشکل میشم کلا نمیاد وقتی میادم خیلی سخت ودردانکه بواسیر هم دارم میسوزه امروز هم تو مدفوع خون لخته شده دیدم چندین قطره با مدفوع اومدعلتش از چی میتونه باشه ممنون میشم درمانشم بگید

  • سلام
   احتمالا به دلیل یبوست دچار فیشر شده اید
   از پماد آنتی فیشر هر شب یک اپلیکاتور تا یک هفته
   شربت لاکتولوز هر ٨ ساعت یک قاشق استفاده کنید برای جلوگیری از یبوست مایعات فراوان بنوشید سبزی و میوه بخورید از مواد ملین مثل خاکشیر برگه زردآلو و انجیر و … زیاداستفاده کنید

 17. سلام خانم دکتر خسته نباشید من مدتی بود شکمم شل کار میکرد ولی امروز موقع مدفوع شکمم خیلی سفت شد و اینکه توی مدفوعم خون خیلی روشن دیدم علتش چی میتونه باشه درضمن من درد شکمم سمت چپم و زیر دلمم دارم چندوقته

 18. سلام من یک دختر ۱۹ ساله هستم، مدتی است یبوست شدید دارم و حدود ۳ بار همراه با مدفوعم خون آمد الان هم خیلی دستشویی رفتنم عذاب آوره چکار کنم؟

  • سلام
   شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   همراه با مايعات زياد( روزي دو ليتر آب بخوريد)
   اگه بهتر نشديد بتيد به متخصص گوارش مراحعه كنيد

 19. سلام ۳۵ سن دارم
  چند روزی است بعضی وقت ها قبل از دفع درد شکم دارم وقتی اجابت مزاج میکنم درد هم کم میشه،امشب هنگام رفع حاجت قبل از دفع احساس کردم یک چیزی مثل حباب دفع کردم که متوجه شدم حباب خون بوده ولی مدفوعم هیچ خونی داخلش نبود.

  • سلام در صورت تکرار مشکل جهت معاینه به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

 20. با سلام حدود بیست روزه قرنطینه هستم امروز با عرض پوزش همراه دفع خون زیادروشن همراه مدفوع داشتم ک کمی هم درد در مقعد و فشار شکمی داشتم البته اول مدفوع حالت طبیعی بود نه روان بود نه سفت خیلی خشک ولی آخر مدفوع مدفوع شل و همراه خون زیاد روشن بود تو این دوران داروهای انتی بیوتیک و آمپول پنی سیلین و شربت و مسکن دکتر تجویز کرده و مصرف شده ولی همه جوره مایع جات اعم از آب سیب و هویج و دم نوش و لیمو شیرین و شربت عسل و … استفاده بسیار کردم لطفا راهنمایی کنید از کمک و توجه شما سپاسگزارم

  • سلام
   دوست گرامی شما چند سال سن دارید؟
   آیا سابقه یبوست دارید؟
   سابقه بواسیر یا هموروئید چطور؟

  • لطفا حتما پاسخ مو بدین چند روزی هست که همراه با مدفوع خون میبینم و سوزش هم دارم البته یبوست هم دارم

   • سلام احتمالاً دچار فیشرشده اید
    از پماد آنتی فیشر باریج هر شب یک اپلیکاتور به مدت یک هفته استفاده کنید
    سعی کنید غذاهای ملین و سبزیجات و میوه های فراوان مصرف کنید
    از شربت لاکتولوز هر هشت ساعت یک قاشق استفاده نمایید

 21. سلام وقتتون بخیر من خانمی 33 ساله هستم چند روزی است که در مدفوعم خون خیلی روشنی میبینم و این موضوع باعث نگرانیم شده
  هیچ علائمی هم ندارم
  فقط ببخشید بی ادبیه من وقتی با همسرم همبستر میشوم زیر دلم خیلی درد میکنه خواستم علتش را بدونم

  • سلام، خون روشن بدليل هموروئيد هست كه احتمالا سابقه مدفوع خشك و سفت داشتيد كه ايجاد شده
   شربت منيزيم هيدروكسايد به عنوان ملين هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد تا مدفوعتون نرم شه
   روزي دو ليتر آب بخوريد
   اما چون خون روي مدفوعتون بوده حتما بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد
   براي درد زير دلتون ، قرص مترونيدازول ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٦ روز همراه با قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم دوتا باهم فقط يك نوبت

 22. سلام خیلی وفقط هست که خارش مقعد دارم به طوری که با آب داغ رفع خارش میکنم تا به حال خونریزی ندیده بودم تا اینکه امروز دیدم برای بار اول خون رقیق و برای بار دوم و سوم کمی لختگی داخل مدفوع درد معده هم ندارم پماد ان ان برا یه خارش استفاده میکردم میشه راهنمایی کنید ۴۱ ساله هستم با تشکر

  • سلام
   با توجه به سنتون نیاز است که جهت معاینه به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید

 23. با سلام مدتی درد شکم در مواقعی سوزش در شکم دارم ودر مواقعی در مدفوع خون مشاهده میشود علت ان چیست و چه باید کرد

  • سلام بدليل هموروئيدتونه اما لازمه حتما
   متخصص گوارش ويزيتتون كنه و كلونوسكوپي بديد

  • سلام
   من به علت ورزش بیش از حد خسته شدم ضعف بدنی پیدا کردم و غذا کم خوردم و در مدفوع خود خون را مشاهده کردم ممنون میشم کمکم کنید

   • سلام بايد از نظر هموروئيد توسط متخصص گوارش ويزست شويد
    مايعات زياد بخوريد( روزي دو ليتر) و فيبر و ميوه هم زياد مصرف كنيد، نبايد بذاريد مدفوعتون خسك باشه

 24. سلام خسته نباشین خانم دکتر
  من ۳۴ سالمه چند روزی میشه هنگام مدفوع درد و سوزش زیادی دارم و اخر مدفوع خون مشاهده کردم ،سالی یکی دوبار هم ایجور میشم ،لطفا راهنمایی کنید
  در ضمن چون ما تو روستا هستیم متخصص خوب هم اینجا نیست لطفا اگه قرصی برا رفع مشکلم پیشنهاد دارید بفرمایید تا از داروخونه تهیه کنم

  • سلام نبايد بذاريد يبوست بگيريد، مايعات كافي بخوريد، شربت كنيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد
   پماد انتي هموروئيد مصرف كنيد
   و در اسرع وقت توسط متخصص داخلي ويزيت شويد

 25. سلام خسته نباشید، سوزش ادرارشدید داشتم رفتم دکتر ازمایشام نشون داد کلیه هام عفونت شدید داشته و چندین امپور پنی سیلین دادن بهم، سوزش ادرارم کمتر شده ولی خوب نشده الان هم چندروزه مایع سفید و بی رنگی مثل اب لباسمو خیس میکنه ومدفوعم خونی هستش علت اصلی این مشکلات رو میخاستم بدونم

  • سلام
   داروهای تجویزی پزشک را مصرف کنید و مایعات زیاد بنوشید یک هفته پس از اتمام داروها مجددا جهت آزمایش و کشت ادرار اقدام فرمایید
   در مورد وجود خون در مدفوع ایا اسهال دارید؟درد سکم؟تهوع و ایتفراغ؟؟

 26. سلام من چند وقت در مدفوع همراه با خون میاد ۴ روز یبوست ندارم علت میشه بگی ممنونم

  • سلام بدليل هموروئيدتون هست ، چون خون روي مدفوعتون بوده بايد توسط متخصص گوارش معاينه شويد
   اصلا زور نزنيد
   شربت منيزيم هيدروكسايد هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخوريد

 27. با سلام مادر من ٥١ ساله هست به تازگي آزمايش خون داده و wbc 3.45 بوده كمتر از حالت نرمال كه از ٤ شروع ميشه، و ديروز مدفوعش مقدار زيادي خون داشته ميتونه ربطي به آزمايش داشته باشه ؟ مشكل جدي هست

  • سلام
   دوست گرامی در مورد تعداد wbc ها بدون آگاهی از دیگر اندکس های خونی نمی توان نظر داد
   ولی در مورد وجود خون در مدفوع به دلیل سن بالای مادر باید جهت معاینه و در صورت لزوم کولونوسکوپی به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایند

 28. سلام ۱۸سالمه حدودا ۷ماهه که درشرایط استرس و یا خوردن یه ماده غذایی معدم بعد۱’۲ساعت واکنش میده به طوریکه اول شکمم کمی داغ میشه بعد بادگلو دارم اسهال و اشتهام خیلی کم میشه تا۳روز اینطوریم آزمایش دادم دکترم گف آرمایش خون مشکل نداره ولی برای مدفوع گفت خون دیده شده در صورتی که فقط موقع ازمایش اون روز مدفوعم تیره بود ولی بعدش حالت طبیعی داره و من اصلا خونی ندیدم تو مدفوع ام فقط فقط!!!آخرین بار که دوباره همین حالت بهم دس داد حس میکردم یه چیزی نزدیک ناف و بالا شکمم درجریانه و اونجا شک کردم فوق تخصص تجویز کردن برم آندسکوپی راستش مبلغش بالاست بنظرتون چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام
   ابتدا آزمایش مدفوع را مجددا تکرار کنید
   با مراجعه به پزشک از نظر هموروئید بررسی شوید در صورتی که هموروئید نداشتید و آزمایش مدفوع مجدد وجود خون در مدفوع را نشان میداد به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

 29. سلام در مدفوع خون مشاهده کردم ولی یبوست ندارم شقاق مقعدی دارم ۳۵ ساله هستم

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید و از پماد آنتی فیشر هر ۱۲ ساعت استفاده کنید
   توصیه به مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید

 30. سلام وقت بخیر من 20 سالمه حدود یک الی یک و نیم ماه هست ک احساس سوزش سردل داشتم اما بعدا شکمم درد کرد و این درد تا پهلو ها سرایت می‌کرد قبلا بواسیر هم داشتم اما الان خوب شدم اما الان به تازگی هنگام اجابت مزاج مدفوعم خون خیلی کم رنگی هم داشت نگران شدم مشکل چیه؟

  • سلام با توجه به سن کم شما احتمالاً همان بواسیر علت وجود خون در مدفوع می باشد به خصوص اگر یبوست داشته باشید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر