صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای افراد ترسناک است. علت وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌های مرتبط گوارشی باشد. خون در مدفوع، نشان دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود).

با استفاده از جزئیات، معاینه فیزیکی، آزمایش‌های تشخیصی و غیره، پزشکان می‌توانند علت وجود خون در مدفوع را تشخیص دهند. در این مقاله به بررسی علت وجود خون در مدفوع می‌پردازیم.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند به پزشک متخصص گوارش مراجعه کند تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند.

 

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی دکمه زیر کلیک کنید.

علت وجود خون در مدفوع

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت جود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقدامات نرم کننده مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.علت وجود خون در مدفوع

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا همورئيد گويند. واريس اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولاني مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری von WIllebrand و نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری روده‌ای التهابی (IBD)

بیماری روده التهابی (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD، مصرف داروهایی است که شامل استروئید ها و عوامل ایمن سازی هستند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.علت وجود خون در مدفوع

سرطان

وجود مدفوع خونی نشان دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌توانند دردناک و علت وجود خون در مدفوع باشند. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ را ديورتيکوليت می‌گویند.

وجود اين ديورتيکول ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است، ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند Kool-Aid، Hawaiian Punch، ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

علت وجود خون در مدفوع

آزمایش‌های تشخیصی

آزمایشات لازم برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع، توسط پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد انجام می‌گیرد. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

آزمایش خون غربالگری مدفوع: این یک آزمایش است که خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.

معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.

(Esophagogastroduodenoscopy EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف پذیر با دوربین کوچک در انتها از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.

سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، یک سیگموئیدوسکوپی ممکن است پیشنهاد شود.

آندوسکوپی یا پروکتوسکوپیعلت وجود خون در مدفوع

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در دفتر دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. این خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

(مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید)

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد. درمان دیگر ممکن است شامل موارد ساده‌ای باشد که می‌توانید به تنهایی انجام دهید مانند اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی، نشستن در حمام گرم یا اجتناب از غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از امکان تماس تلفنی دکتردکتر به صورت رایگان بهره‌مند شوید. برای دریافت نوبت یک ربع مشاوره پزشکی رایگان؛ روی تصویر زیر کلیک کنید.

مشاوره تلفنی رایگان با پزشک

منابع:

healthdirect

verywellhealth

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

589 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و خسته نباشید به شما
  ببخشید من17 سالمه و دوروزه هم یبوست دارم و در این دو روز هم مدفوع همراه با خون دارم مقدارشم تقریبا زیاده موقع دفع کردن و پس از اونم در ناحیه مقعد درد دارم
  تو این اوضاع کرونا میترسم برم دکتر

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 2. سلام .جوانی هستم ۳۶ ساله.چند روزیه مقداری خون در انتهای عملیات خروج مدفوع خود مشاهده کردم .مدفوع روشن مایل به حالت اضهال و هیچ سردرد و سرگیجه و درد شکمی هم ندارم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید.یرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 3. سلام خسته نباشید من22سالمه و هیچ سابقه ای از بیماری های گوارشی تا حالا نداشتم هيچ وقت حتی ریفلاکس
  ولی چن روزه احساس میکنم تو مدفوعم خون یا رگه های خونی میبینم و هیچ علامتی حتی دل پیچه یا یبوست و اینا ندارم…
  خیلی نگرانم
  لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 4. سلام خداقوت

  بنده کمتر از 1 ماه میشه که در هنگام دفع درد شدید دارم و بعد از دفع درد تسکین پیدا میکنه. گاهی اوقات خارش هم د ناحیه مقعد دارم. در طی این چند روز فقط 1 بار 2 قطره خون در مدفوع دیدم. چه کنم تا هنگام دفع درد نداشته باشم؟؟

  • سلام
   احتمالا شقاق مقعد یا بواسیر مطرح است .درصورتی که خون در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود

 5. سلام دکتر من یه ماه هست هفته دو بار بعد از مدفوع خون روشن میاد موقع مدفوع درد هم زیاد دارم و از بچگی اسهال داشتم چیکار کنم

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره و یا حجم کم است است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 6. سلام و سال نو مبارک.جوانی هستم ۳۶ساله .مدفوع من کمی به حالت اضهال است و در انتهای عملیات خروج مدفوع قرمزی خون مشاهده کردم و درد و سرگیجه ندارم شایان ذکر است این در ماه اخیر دارای استرس زیاد بودم لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت تا ۵ رور مصرف شود

 7. با سلام و احترام من پنجاه و دو سال سن دارم برای اولین بار امشب خون زیادی در مدفوع خودم مشاهده کردم که بسیار نگرانم کرده ،با توجه به وضعیت کرونایی بیمارستانها آیا دارویی هست که در منزل برایم تجویز کنید و به بیمارستان مراجعه نکنم ،در ضمن من مدتی هست که شکمم زیاد سر و صدا میکند ،ایا مشکل گوارشی دارم ، بنده هم سیگار میکشم ،هم حدود پنج سال پیش دچار سکته قلبی شدم و داروهای قلبی مثل آ اس آ ، متو پرولول، کپتوپریل، ایزوسورباید نیترات، اسپرنولاکتون،آتور استاتین ،مصرف میکنم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   دوست گرامی اگر حجم خون زیاد است لازم است حتما ویزیت شوید
   اما اگر در حد چند قطره است میتوان تا فرصت مناسب صبر کرد

 8. سلام خوبین
  من 17سالمه ریفلاکس معده دارم و دو ماه هست که بجای قرص شیمیایی شربت گیاهی استفاده میکنم
  سه ماه پیش حدود 14روز یبوست شدید داشتم و درست شد الان پنج روزه که یبوستم و گاهی هم اسهال خفیف دارم.امروز ناشتا داخل مدفوع کمم،خون دیدم
  چسبیده به مدفوع بود البته چن روزیه دل درد شدیدی دارم
  زیردلم و پهلوهام تیر میکشه و امروز خیلی بیشتر از دیروز شده
  چیزی نتونستم بخورم
  تو این اوضاع کرونا میترسم برم دکتر
  لطفا بگید چیکارکنم

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است.قرص هیوسین و قرص دی سیکلومین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 9. سلام من چند روزی بود که هنگام دفع یکم درد داشتم شیاف انتی هموروئید استفاده کردم درد برطرف شد قطع کردم دوباره یبوست گرفتم و هنگام دفع چند قطره خون قهوه ای میبینم دلیلش چیه؟

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 10. سلام سال نو مبارک دکتر من یک پسر چهارده ساله دارم چهار روز پیش در حال یبوستدر مدفوعش خون بوده امروز هم علیرغم اینکه مدفوع شلی داشته ولی مقدار کمی خون به همراه داشته ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 11. سلام خسته نباشید من 35 ساله هستم نزدیک به یک ماه هست خون توی مدفوع دارم خون به رنگ روشن هست بیشتر مواقع در انتهای مدفوع هستش که بازم گاهی جدا وگاهی هم چسبیده به مدفوع هست آزمایش کشت مدفوع انجام دادم وبه دکتر عمومی نشون دادم گفت کمی عفونت هست رنگ مدفوع هم زرد رنگ هستش یه کمم گلو بول سفید خون پایین بود بیشتر مواقع هم یبوست دارم دکتر عمومی چون به خاطر کرونا نمیشد مراجعه کنم به شهر واسه متخصص برام آنتی بیوتیک سیپرو فلوک ساسین. همراه با مترو نیدازول. تجویز کرد همراه با پنج تا آنتی هموروئید شیافت. سی لاکس روزی یه دونه. موتیدون قبل از غذا دایمتیکون جویدنی بعد از غذا که مصرف کردم آنتی بیوتیک ومترو نیدازول بیست عدد بودن که تمام شدن اما بقیه رو دارم ادامه میدم تو وان آب گرم با بتادین هم روزی دویا سه بار به مدت ده دقیقه میشینم اما هم چنان خون ریزی دارم و نمیدونم چیکار کنم خیلی کلافه شدم ممنون میشم راهنمایی کنین منو

 12. سلام من ۱۹ سالمه امروز روز دومیه که در هنگام دفع مدفوع خون می بینم قبلا هم چند سال پیش برام همچین مشکلی پیش اومد ولی فقط یک بار.
  مقدار خون روز اول خیلی کم بود و اما امروز یک مقدار بیشتر شده
  البته خون بر روی مدفوع است لطفا درمان این مشکل روبگید من ادم خجالتی هستم و اگه امکانش هست در مانی رو بهم بگید که به دکتر مراجعه نکنم
  با تشکر اگه میشه زود جواب بدین

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 13. سلام ببخشید بنده معدم سفت کار میکنه و وقتاییم ک سفت هست حدود دوسه قطره خون همراه با مدفوعم خارج میشه بدون درد و بدون سوزش فقط دیروز ب خارش داشتم دو سه باره ک اینطور شدم میشه بگید از چیه و آیا خیلی جديه و آیا دارویی هست خیلی میترسم راهنماییم کنید 20سالمه

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

  • سلام، خسته نباشید
   من در ماه گذشته در طول یک هفته ۷ الی ۸ بار خون در مدفوع دیدم که با درد و سوزش همراه بود رنگ مدفوع هم تیره بود البته خونریزی اغلب اخر مدفوع بود، یک کم هم دچار تنگی نفس همراه با تپش قلب شدم. من قبلا اغلب اسهال میشدم اما یه هفته هست که دیگه ندارم. خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

   • سلام.با توجه به همراهی خون با درد و سوزش شقاق مقعد میتواند مطرح باشد
    درفرصت مناسب به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید
    درصورت خونریزی شدید و یا مدفوع قیری و بدبو و چسبنده سریعا ویزیت شوید

 14. پسر هفت ساله ام حدود سه روز اسهال داشت که در پایان مدفوع چند قطره خون می آمد البته با پیچش شکم با مصرف دارو اسهالش بند آمد و حالت عادی دارد ولی امروز دوباره بعد از مدفوعش چند قطره خون آمد دلیلش چیست

 15. سلام من ۳۷ سالمه و دو روز هست که درمدفوعم خون دیدم. روز اول زیاد بود و لخته هم داشت
  شربت ایمیونیس و زینک خورده بودم امکان داره علتش این شربتها باشه
  در ضمن در دوره شیردهی هستم. پسرم ۱۸ ماهشه
  ممنون

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید
   خیر از داروهای مذکور نیست

 16. سلام خسته نباشيد
  ٣٨ سالمه و تقريباً ٤ ساله كه دكتر گفته كوليت روده دارم
  تقريباً ٢ ساله دارويي براي اين مشكل مصرف نكردم و اينكه مدفوعم هميشه شل هست و وقتي استرس دارم يا غذاي چرب ميخورم دلپيچه ميگيرم
  حدود ٦ ماهه كه تقريباً ماهي يك بار مدفوعم با چند قطره خون همراهه
  در اين اوضاع كرونا جرات نميكنم دكتر برم
  خواهش ميكنم راهنمايي كنيد

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

  • باعرض سلام.43ساله هستم قبلا در مورد وجود میکروب هلکوباکتر درمعده ام از شما سوال کرده بودم واینکه داروهایی که طبق تجویز پزشک مصرف کرده بودم هیچ تاثیری نداشت وسوزش معده وتنگی نفس شدید دارم غذا هم به سختی در حد یک نعلبکی میخورم.امروز عدد لخته خون در مدفوعم دیده شد.ولی رنگ کلی مدفوع تیره یا سیاه رنگ نیست.اما ضعف و بی حالی زیادی دارم نمیدونم به خطر خونریزی هست یا اینکه چون نمیتونم غذابخورم ضعیف شدم دکترم هم تا پنج شنبه نیستند.ایا اگر تا اونروز صبر کنم مشکلی پیش نمیاد.ایا دارویی هست که برای تسکین بخورم.الان هم مبورین.مب اکتو200 لاکسیژل لاکتولوز کولگوارد پنتوپرازول 40ورانیتیدین میخورم.در ضمن احساس میکنم اسید معده ام اینقدر زیاده که بینی ام کیپ میشه وتنگی نفس میگیرم. آیا شربت الو مینیوم بخورم یا خیر.باتشکر فراوان.

   • سلام
    درصورتی که در حد چند قطره است و حجم کم است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
    توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
    در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
    اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید
    بله میتوانید شربت آلمینیوم ام جی بخورید

 17. سلام دکتر
  21 سالمه صبح ناشتا برا اولین بار تویه مدفوعم مقدار کمی خون چسبیده به مدفوع شل دیدم در ضمن مدفوع اولش سفت بود بعد شل

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 18. سلام.. دلیل بی حالی بعد از وجود خون در مدفوع چی میتونه باشه؟

 19. سلام خسته نباشین ببخشین یه سوالی داشتم از خدمتتون بنده سال 95 بود که تو یه مجلسی تن ماهی خوردم فکر کنم نجوشونده بودنش بعد شبش که ما برگشتیم به خونه من همش چند سری پشت سر هم رفتم دستشویی مدفوع کردم و مدفوعمم اولش یه مایع چسبناک مانند گلاب به روتون خلط مانند میومد چند باری هم دکتر رفتم و ازمایش مدفوع هم دادم ولی تو ازمایشم اون مایعه ریخته نیومد بعضی اوقات اوایل مدفوعم اون مایع به شکل رنگ خون لخته ای مانند میاد بعضی موقعهام اصلا ناپدید میشه بعضی اوقات که مدفوع میکنم اصلا این علائم رو ندارم ولی بعضی اوقات دارم مدفوعمم راحت میاد اذیتم نمیکنه و نه سفته و نه شل عادی خواستم اگه راهی چیزی میدونین بهم دارویی بگین ممنون میشم دستتون درد نکنه قبلانا هم دمنوش پونه و اینا دم کردم خوردم ولی تاثیری برام نداشته ???

  • سلام
   آن مایع‌میتواند چربی یا‌خلط باشد
   اگر آزمایش مدفوع شما نرمال بوده نیاز به اقدام بیشتری نیست

 20. سلام وخسته نباشید من مادرم۵۸ساله هست وچندسالی هست که عفونت معده داره اما چندماهه که دچار مشکل دفع شده وچندباری باید به دست شویی برود تا دفع داشته باشد وچندباری ابتدالخته خون دارد وبعددفع ومیگوید بافشاراست.

 21. من ۴۰سالمه امروز برای اولین بار تو مدفون خون اومد بدون درد لطف کنید راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 22. سلام دکتر خسته نباشین ، امروز صبح ناشتا رفتم مدفوع کردم و یبوستم نداشتم بعد در مدفوعم خون دیدم ولی در ادامه مدفوعم که تقریبا نزدیک به اسهالم بود دیگه چیزی ندیدم ، چه کار بکنم ؟؟

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 23. سلام
  من ۵۳ سال دارد
  چند سالی هست در مدفوع خون میاد
  چند دفعه خون میاد خود بخود قطع میشد
  بعد از یک ماه دوباره میاد
  در ضمن من یک کلیه دارم

  • سلام
   با توجه به سابقه طولانی و سن بالای ۴۰ سال جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

  • سلام من ۲۲ سالمه من ۲ روره هنگام مدفوع وقتی زور میزنم به همرانه مدفوع خون هم هست و یه احساس سوزش خفیف در ناحیه مقعد میکنم و ولی در حالتی که با زور مدفوع خارج نشه این خون دیده نمیشه

   • سلام
    احتمالا شقاق مقعد یا بواسیر مطرح است .درصورتی که خون در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
    توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
    قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود

 24. با سلام. من حدود یک ماه پیش معدم شل کار مبکردو طی دو سه بار مدفوع با خون. این خون حل شد. اما دوباره از دیروز این بار دومه ک همراه با مدفوعم خونی روشن و بد بو خارج میشه فکر میکنم قسمت داخلیه مخرجم هستش میخواستم ببینم درمان خانگق داره و باید چکار کنم

  • سلام
   اگر خون به صورت مخلوط با مدفوع و همراه دل درد است و یا اینکه بدبوست و یا حجم آن زیاد است لازم است ویزیت شوید

   • سلام ببخشید بد بوست حجم آن در حد سه چهار قطره است آیا دارویی هست ک به بهبودیم کمک کنه

    • سلام
     درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید.داروی خاصی فعلا ندارد

 25. باسلام من ۱۸سالمه و تقریبا مدفوع خونی رو یکسالی به صورت کم داشتم که 3ال4ماه یک بار اتفاق میافتاد الان سه هفته یکماه یکبار اتفاق میافته با مقدار زیاد با رنگ روشن مخلوط مدفوع وبعد از اون سوزش مقعد و کمی احساس ضعف میکنم.چی کار بکنم که سریع درمان بشم و طول درمان ان چه مدت هست؟ اگر نیاز ب پزشک بود به چه دکتری مراجعه کنم.

  • سلام
   دوست گرامی با توجه به سابقه طولانی خونریزی و حجم زیاد خون و احساس ضعف لازم است به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 26. سلام بنده حدود یک ماهی پیش خون در مدفوع خود مشاهده کردم و مرتبا هم معدن شل کار میکرد، خوب بودم تا الان الان دوباره خون روشن و تا حدودی بد در مدوعم هست اولین خونی ک بعد از اون ماه برام اتفاق افتاد با سفت شدن مدفوع و به سختی خارج شدن مدفوع بود میشه راهنماییم کنید

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 27. با سلام و تبریک عید خدمت دکتر دکتر.
  من یک آقای ۳۴ ساله هستم هفته آخر بهمن ماه یک بار سه شنبه و یکبار جمعه بعد مدفوعم خون اومد همراه با درد شکم شدید. دکتر رفتم معاینه کرد بهم سیپرو ، مترونیدازول به همراه هیوسین دادند بعد اون یک مدتی درد شکم نداشتم و علامتی از خونریزی نبود اما دو سه روزه لگنم درد میکنه شکم درد خیلی خیلی کم دارم. دارو ها را هم همون دو هفته اول تموم کردم. خواستم ببینم الان چکار کنم. خیلی هم نگرانم. ممنون میشم راهنمایی کنید

 28. سلام خسته نباشید
  من ۲۲ سالمه چند وقتی هست که بعضی موقع ها مدفوع شل هستش و مایل به اسهال ولی بعضی موقع هام معمولیه
  امروز اسهال بودم و مقداری خون داخلش بود که با چشم معلوم بود ولی هیچ دردی ندارم.
  ۲ روز پیشم سرما خوردم تب و سر درد و یه مقدار بی حال داشتم که رفتم دکتر عمومی یه سری دارو داد که تا حالا نخوردم یه قرصم تجویز شده بود روزی ۱ عدد من دو تا خوردم یه دونه ظهر یه دونه شب فکر میکنم چرک خوش کنه میخواستم ببینم امکان داره برای اینا باشه ؟
  یه سری دارو های دیگم مصرف میکنم برای چربی سوزی و …
  بعضی اوقات هم دارو هارو ناشتا میخوردم

  • سلام
   قرص های چربی سوزی میتواند سبب اسهال و ….شود
   درحال حاضر اقدام خاصی نیاز نیست اگر اسهال و خونریزی شدید بود ویزیت شوید

 29. سلام
  من ۵۳ سال دارم
  من درد و سوزش برای دفع مدفوع ندارد
  ولی هر چند روز چندبار خون همراه مدفوع میاد و بعد از چند دفعه مدفوع کردن خود بخود خون ریزی قطع میشد
  درضمن یک کلیه دارم؟

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید ویزیت شوید

 30. سلام خسته نباشید دخترم ۳سال ونیم داره امشب چندقطره خون در مدفوعش دیدم میخواستم ببینم خطرناک هست باید در این اوضاع به پزشک مراجعه کنم

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر