صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم

 • 1397-08-10
 • 851
علت وجود خون در مدفوع

پیدا کردن خون در مدفوع برای افراد ترسناک است. علت وجود خون در مدفوع می‌تواند متفاوت و نشانه‌ای از چندین بیماری جدی پزشکی باشد.

در پزشکی، دیده شدن خون در مدفوع معمولاً می‌تواند به علت بیماری‌های مرتبط گوارشی باشد. خون در مدفوع، نشان دهنده خونریزی در جایی از دستگاه گوارش است. (اگر خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی باشد، ظاهر مدفوع سیاه و قهوه‌ای رنگ می‌شود).

با استفاده از جزئیات، معاینه فیزیکی، آزمایش‌های تشخیصی و غیره، پزشکان می‌توانند علت وجود خون در مدفوع را تشخیص دهند. در این مقاله به بررسی علت وجود خون در مدفوع می‌پردازیم.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم

از آنجا که مدفوع خونین می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت بیماری‌های جدی باشد، پیشنهاد می‌شود هر کسی که خون در مدفوع می‌بیند به پزشک متخصص گوارش مراجعه کند تا علت وجود خون در مدفوع را تعیین کند.

 

علت وجود خون در مدفوع

خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی

شایع‌ترین علت وجود خون در مدفوع، خونریزی دستگاه گوارش فوقانی است. به منظور تشخیص اینکه خونریزی گوارش فوقانی دارید، متخصص گوارش آندوسکوپی را انجام می‌دهد. بعد از اقدامات لازم، بیماران مبتلا به خونریزی جدی دستگاه گوارش فوقانی، نیاز به عمل جراحی دارند.

آنال فیشر

آنال فیشر یا شقاق مقعد، وضعیتی بسیار دردناک است که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای ایجاد می‌شود و چون این ناحیه حسگرهای بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند.

آنال فیشر شایع‌ترین علت جود خون در مدفوع نوزادان است. این شکاف‌ها به علت یبوست یا عبور مدفوع بزرگ به وجود می‌آیند. خوشبختانه، شکاف‌های مقعد معمولاً خود را درمان می‌کنند، اما اقدامات نرم کننده مدفوع و استفاده از ژل و یا برخی از کرم‌های دیگر می‌تواند به بهبود درد و ناراحتی کمک کند.

پولیپ‌ها

پولیپ روده بافت اضافی است که در داخل روده به علت رشد بیش از حد سلول ایجاد و باعث تغییرات بافتی منجر به سرطانی شدن روده می‌شود. پولیپ‌ها از پوشش داخلی روده بزرگ منشأ می‌گیرند. معمولاً هیچ علامتی ندارند و اغلب به‌ طور تصادفی کشف می‌شوند. چندین نوع پولیپ وجود دارد که بسته به هیستولوژی و ارائه آن متفاوت است. پولیپ های آدنوماتوز بسیار رایج هستند که حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 50 ساله را تحت تأثیر قرار می‌دهند.علت وجود خون در مدفوع

هموروئید یا بواسیر

به زبان ساده واريس سیاهرگ‌های مخرج یا مقعد را بواسير يا همورئيد گويند. واريس اتساع و گشاد شدن و پيچ در پيچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن است. شایع‌ترین علت بواسیر يبوست طولاني مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع است. در صورت داشتن بواسیر، وجود خون در مدفوع طبیعی است.

آنژیودیسپلازی ( Angiodysplasia)

هنگامی که علت وجود خون در مدفوع نامشخص باشد، احتمالاً مربوط به آنژیودیسپلازی یا ناهنجاری عروق خونی است. آنژیودیسپلازی معمولاً با بیماری von WIllebrand و نارسایی کلیه در مرحله پایانی ارتباط دارد. با توجه به محل، آنژیودیسپلازی را می‌توان با آندوسکوپی درمان کرد. درمان‌های دیگر شامل هورمون درمانی، انتقال خون دوره‌ای و مکمل‌های آهن است. خوشبختانه، در اکثر افراد، آنژیودیسپلازی، خود به خود درمان می‌شود.

بیماری روده‌ای التهابی (IBD)

بیماری روده التهابی (IBD) یک اصطلاح عمومی برای بیماری‌های خود ایمنی است که سبب التهاب روده می‌شود. دو نوع شایع IBD عبارت‌اند از بیماری کرون و کولیت زخمی. در ابتدا، درمان IBD، مصرف داروهایی است که شامل استروئید ها و عوامل ایمن سازی هستند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به IBD در نهایت به جراحی نیاز دارند.علت وجود خون در مدفوع

سرطان

وجود مدفوع خونی نشان دهنده وضعیت جدی در دستگاه گوارش است که نیاز به بررسی‌های دقیق‌تر برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع دارد. یکی از موارد احتمالی در این مواقع، سرطان روده است. با تشخیص به موقع و انجام اقدامات لازم احتمال زنده ماندن فرد، بالا می‌رود.

بیماری دیورتیکولیت

دیورتیکولیت می‌توانند دردناک و علت وجود خون در مدفوع باشند. به التهاب دیورتیکول‌های جدار روده به خصوص روده بزرگ، دیورتیکولیت Diverticulitis گفته می‌شود. بیماری دیورتیکولیت به‌ندرت در روده باریک مشاهده می‌شود. وجود بيرون زدگی‌های کوچک کيسه مانند که به آن ديورتيکول می‌گویند، در ديواره روده بزرگ را ديورتيکوليت می‌گویند.

وجود اين ديورتيکول ها ممکن است علامتی به همراه نداشته باشد. ديورتيکولیت مسری يا سرطانی نيست. در حدود ۳۰% افراد بالای ۵۰ سال اين ديورتيکول ها وجود دارند. با گذشت هر دهه از زندگی به تعداد آنها افزوده می‌شود. این بیماری بر دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد. علت دقيق ديورتيکولیت ناشناخته است. خونریزی از دیورتیکولیت می‌تواند در طی آندوسکوپی یا جراحی شکم متوقف شود.


کولیت ایسکمیک

کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم‌های طولانی مدت در دستگاه گوارش می‌شود. کولیت روی پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) و رکتوم تأثیر می‌گذارد و باعث التهاب آنها می‌شود. برای دانشمندان علت کولیت هنوز ناشناخته است، ۹۰درصد همه موارد کولیت ایسکمیک بر سالمندان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند حاد یا مزمن باشد.

رنگ‌دانه مواد غذایی

گاهی اوقات، رنگ‌دانه‌ها و رنگ مواد غذایی که ما می‌خوریم مانند Kool-Aid، Hawaiian Punch، ژلاتین قرمز و حتی چغندر می‌تواند رنگ مدفوع را به قرمز تغییر دهد که جای هیچ نگرانی نیست.

علت وجود خون در مدفوع

آزمایش‌های تشخیصی

آزمایشات لازم برای تشخیص علت وجود خون در مدفوع، توسط پزشک بعد از معاینه فیزیکی و پرسش و پاسخ در مورد بیماری‌های فرد انجام می‌گیرد. دکتر با توجه به سن، علائم و تاریخچه پزشکی شما، آزمایش مناسب را انتخاب خواهد کرد. آزمون‌های احتمالی عبارت‌اند از:

آزمایش خون غربالگری مدفوع: این یک آزمایش است که خون را در مدفوع بررسی می‌کند. اگر خون تشخیص داده شود، آزمایش‌های اضافی برای تعیین منبع خونریزی مفید خواهد بود.

معاینه رکتوم یا آزمایش دیورتیک رکتال (DRE): اگر خونریزی رکتال را تجربه کنید، پزشک شما ممکن است یک معاینه دیسک رکتال را برای یافتن منبع خونریزی انجام دهد.

(Esophagogastroduodenoscopy EGD): در طی این روش، آندوسکوپ یا لوله انعطاف پذیر با دوربین کوچک در انتها از طریق دهان و مری به داخل معده و دوازدهه وارد می‌شود. پزشک شما می‌تواند از این روش برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند و همچنین ممکن است برای جمع آوری نمونه‌های بافت کوچک برای آزمایش بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

کولونوسکوپی: اگر شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید، کولونوسکوپی به احتمال زیاد کامل خواهد شد. این روش شبیه به EGD است، مگر اینکه محدوده از طریق رکتوم وارد شود تا نمونه‌های کولون را ببیند و نمونه بگیرد.

سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی کولون و حذف رشدهای کوچک، یک سیگموئیدوسکوپی ممکن است پیشنهاد شود.

آندوسکوپی یا پروکتوسکوپیعلت وجود خون در مدفوع

درمان خون در مدفوع

اکثر بیمارانی که تنها چند قطره خون در مدفوع خود دارند، به عنوان خونریزی خفیف رکتوم تشخیص داده می‌شود. معمولاً خونریزی خفیف رکتال را می‌توان در دفتر دکتر بررسی و درمان کرد و نیازی به درمان فوری یا بستری در بیمارستان نیست.

در موارد دیگر، بیماران به طور مرتب میزان خونریزی را که ممکن است با لخته شدن خون همراه باشد، گزارش می‌دهند. این خونریزی متوسط ​​و شدید رکتوم می‌تواند باعث کاهش خون، ضعف، فشار خون پایین، سرگیجه یا غش کردن شود.

(مقاله‌ مربوط به علت سرگیجه را نیز بخوانید)

خونریزی متوسط ​​و شدید رکتال اغلب نیاز به ارزیابی و درمان در بیمارستان دارد. بسته به نتایج آزمایش، درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای ضد التهابی، برای جراحی باشد. درمان دیگر ممکن است شامل موارد ساده‌ای باشد که می‌توانید به تنهایی انجام دهید مانند اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی، نشستن در حمام گرم یا اجتناب از غذاهای خاصی که علائم شما را تحریک می‌کنند.

منابع:

healthdirect

verywellhealth

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «صفر تا صد علت وجود خون در مدفوع را بدانیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

851 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید من دختری بیست و دو ساله هستم از دیشب از مقعدم خون مثله اب میره و قسمت دلم هم همش انگار ناارومه و پیچ میخوره ولی اصلا درد ندارم و اینکه چند روزی هست که به نواحی روستایی اومدم اما فقط من دچار این مشکل شدم و دسترسی به پزشک ندارم . مشکل من جدیه یا نگرانیم بی مورد هستش

  • سلام
   نیاز است جهت ازمایش مدفوع اقدام کنید
   اگر دسترسی ندارید از قرص نالیدیکسیک اسید هر ۶ ساعت یکی تا یک هفته استفاده کنید

 2. سلام
  دخترم ۶ سالشه
  موقع مدفوع از خون میاد
  البته مدفوعش سفته
  ولی برای خروجش زور نمیزنه

  • سلام
   اگر دچار تب،دل درد و دلپیچه می باشد جهت ازمایش مدفوع اقدام کنید
   در غیر این صورت شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق مرباخوری استفاده کند
   مایعات ،سبزی و میوه فراوان مصرف شود

 3. سلام دختری ۲۱ ساله چند وقت پیش همراه مدفوع چند رگه خون دیدم بعد تا هفته پیش که چند قطره خون همراه مدفوع دیدم اسهال یه روزه شدم و امروز یه رگه خون تو مدفوعم دیدم البته حالت یبوست داشتم در کل دوران نه درد نه سوزش داشتم
  مشکل من چیه؟لطفا جواب بدید خیلی نگرانم

  • سلام
   دوست گرامی اگر دچار اسهال ،دل پیچه،تب و خون در مدفوع هستید جهت ازمایش مدفوع اقدام کنید
   اگر علایم بالا را ندارید و بیشتر روزها یبوست دارید و خون در مدفوع مخلوط نیست بیشتر احتمال همورویید مطرح می باشد
   که از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق استفاده کنید

 4. سلام کنکوری هستم قرص تیرویید لووتیروکسین 50 مصرف کردم به مدت سه ماه تموم شد حالا این شرایط پیش اومد حدود سه ماهه شاید بیشتر قرصام تموم شده یه دفع قطع کردم مشکلی نیست الان بعضی وقتا قلبم درد میگیره دچار یبوست هم هستم الان چکار کنم

  • سلام
   شما نباید دارو را قطع کنید
   جهت ازمایش TSH اقدام کنید تا با توجه به ازمایش دوز دارو برای شما تعیین شود

 5. سلام پسر هستم ۲۰ سالمه حدودا ۵۰ روز هست که خون از مقعدم میاد همراه با درد سوزش زیاد هنگام دفع مدفوع یک دفعه که درد شدید داشتم دو ساعت بعد تب ولرز شدید داشتم خواستم بدون تب لرز به امدن خون ریطی داره ممنون

 6. سلام من چند وقته(مدت طولانی اما چون شدتش پایینه دکتر نرفنم) یبوست شدم و به تازی احساس میکنم در مدفوعم خون میبینم ولی خ کم هستش و مثل لخته است و منو به شک میندازه ک خونه یا نه باید چه کار کنم؟

  • سلام
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 7. سلام آقایی ۳۹ساله بدون مشکل نفخ یا یبوست بدون درد یا علائم خاصی چندین بار با فاصله در چند هفته مدفوع خود یکی دوباری هم در ادرار خود خون مشاهده کرده.بخاطر شرایط کرونا حاضر به مراجعه به پزشک نیست!ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که علت چیست!؟فقط اینکه کبد چرب با گرید ۱ داره میتونه ربطی به کبدش داشته باشه؟

  • سلام
   اولین کار انجام ازمایش ادرار و مدفوع می باشد
   به متخصص جراحی عمومی مراجعه شود

 8. با سلام. 29 ساله هستم و دو هفته ای میشه که بعضا موقع دفع مدفوع چند قطره خون از مقعدم خارج میشه. میخاستم بدونم که باید چیکار کنم؟
  با تشکر

  • درود
   دوست گرامی فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
   مراجعه کنید

 9. باسلام من یک خانم 17 ساله هستم ویک 3 ماهی یا بیشتر خونریزی شدید دستگاه گوارش دارم …والان یه یک ماهی میشه یبوست با درد باهاش همراه شده…ومدفوعم اصولا تیره است…اینا میتونه مشکل خطرناکی باشه؟؟؟…

  • سلام
   باید حتما جهت معاینه به متخصص جراحی عمومی یا فوق تخصص گوارش مراجعه فرمایید

 10. باسلام و احترام،، من ۵۳ سال دارم و متاسفانه چندساله که بیشتر اوقات یبوست دارم ، ولی در این هفته که فقط دوباره شکمم کار کرد هر دوبار همراه با خون بسیار زیادی بود ، البته هر دوبار یبوست شدید داشتم ، درضمن دوسال پیش تصادف سخت داشتم و الان دوساله که تحریک بدنی اصلا ندارم ، فقط از تختم تا سرویس بهداشتی ، چه باید بکنم ؟ آیا امکان داره بخاطر یبوست سخت ، دچار پارگی دهانه معقد شده باشم .

  • سلام
   بی تحرکی ، یبوست می تواند سبب همورویید شوند
   ولی از ان جایی که سن شما بالا است باید حتما توسط متخصص جراحی عمومی معاینه و در صورت لزوم کلونوسکوپی نیز شوید

 11. سلام خسته نباشید .من ۲۹ سالمه دو روزه هنگام مدفوع کردن از پشتم خون میادکه فکر کردم پریود شدم .تازه ام زایمان کردم بعد کمیم یبوست داشتم .باید چیکار کنم

  • درود
   دوست گرامی فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
   مراجعه کنید

 12. باعرض سلام خدمت شما بنده مردی 42ساله ودارای استرس وپریشانی شغلی واجتماعی هستم وحدود دوسال پیش کولونوسکوپی کرده وشقاقم راعمل کردم ولی مجدد در چندروز گذشته مدفوعم همراه باخون پررنگ وغلیظ وبعداز مدفوع هم یکی دوقطره خون میاید وهروقت غذا میخورم چنددقیقه بعددوباره احساس گرسنگی ودل ضعفه شدید ودردشکم دارم به دکتر فوق تحصص گوارش مراجعه کردم آزمایش نوشتندکه متاسفانه جواب مثبت شد وجواب دکتر کولونوسکوپی بود که باید چندروز دیگه انجام بدم ولی ازوضعیت کنونی مطب وبیمارستان وکرونا نگرانم ودل ضعف کردن شدید دارم ضمنا نوشابه وترشی وسس وسوسیس کالباس اصلا نمیخورم توراخدا اگه پیامم رسید هرچه زودتر کمکم کنیدکه چه کاری باید بکنم چون دکتر سفارش به کولونوسکوپی کردن واز نظر روحی خیلی داغون شدم به این ماه عزیز کمک…..

  • سلام
   دوست گرامی بهتر است همان طور که پزشک شما فرموده اند تحت کولونوسکوپی قرار بگیرید

 13. با سلام. من 30 ساله هستم و یکی دو هفته ای هست که بعضی اوقات بعد از دفع مدفوع چند قطره خون از مقعدم خارج میشه. درد خاصی هنگام دفع ندارم و اگه هم دردی باشه اونقدری نیست که توجهم رو جلب کنه و آزارم بده. خواستم بدونم باید چیکار کنم؟

  • درود
   دوست گرامی فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
   مراجعه کنید

 14. سلام خسته نباشید من دیشب برای اولین بار توی مدفوع مقداری خون مشاهده کردم(زیاد نبود اما بیشتر از چند قطره بود و حس میکنم جدای از مدفوع بود) مدفوع سخت یا آزاردهنده نبود اما خیلی کم سوزش هم داشتم گاهی اوقات هم دچار یبوست و به طبع اون سوزش در ناحیه مقعد میشوم اما خیلی کم این اتفاق رخ میدهد و گاهی اوقات با اینکه مدفوع سفت و خشک نیست احساس میکنم دفع کامل صورت نگرفته است لازم به ذکر است که نوزاد ۸ ماهه دارم که از شیر خودم تغذیه میکند با این تفاسیر نیاز به چه درمانی دارم
  ممنون از توجه شما پزشک گرامی

  • درود
   دوست گرامی فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
   مراجعه کنید

 15. سلام من 17 سالمه نزدیک شاید 3ماه یا بیشتر خونریزی نسبتا شدید دستگاه گوارش دارم…یبوست همراه با دردم یه یک ماهی میشه باهاش همراه شده …و رنگ مدفوعم اصولا تیره هستش …..واینکه من هنگام دفع کل مدت خونریزی شدید دارم….این بنظرتون میتونه مشکل خطر آفرینی باشه؟

 16. سلام روزتون بخیر من 23سالمه و امروز بعدازسه روز دوباره خون شفاف به مقدار زیاد ولی بدون درد در مدفوع دیدم الانم نگران شدم و باتوجه به شرایط کرونا ممنون میشم راهنماییم کنین

  • درود
   دوست گرامی فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
   مراجعه کنید

 17. سلام خسته نباشید بنده ۲۴سالمه و خانم هستم
  از دیشب از دستگاه گوارشم صدا میومد و صبح ببخشید اسهال شدم
  و شب از مدفوع و مقعد خون اومد اول فکر کردم پریود شدم بعد دیدم از مقعدم اومده
  احتمال مشکل جدی وجود داره یا خیر من خیلی نگران شدم

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • سلام من 16 سالمه و از مدفوع خون میاد،و مدفوع سفت و تیره هست
    دل درد هم دارم،سر درد هم دارم
    لطفا به من بگید مشکل چیه. خیلی ممنون💖

    • ابتدا باید آزمایش کم خونی فقرآهن،آرمایش مدفوع و بررسی خون مخفی مدفوع انجام دهید
     همچنین توصیه به رفع یبوست مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک انجام شود
     قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
     در صورت عدم بهبود به متخصص جراحی مراجعه کنید

 18. سلام حدودیکسال واندی هست رفلاکس معده دارم هرچندماه خون شفاف در مدفوع والان هم خون نسبتاً خشک مثل یبوست مدفوع ،درمدفوع دید میشود راهنمایی کنید

  • سلام
   با توجه به علایم باید معاینه شوید
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • سلام من ۲۰ سالمه بعد از ۳ روز روزه گرفتن خلط معمولی در هنگام دفع مدفوع دیدم اما فرداش یه خلط قرمز که فکر کردم خونی هست دیدم که جدای از مدفوعم خارج شد همان روز احساس کمبود آب زیاد در بدنم حس کردم که حتی یه کلیه م درد گرفته بود و بعدش خوب شد، ۲ روز قبلش البته هندونه خورده بودم ولی از اون روز تا حالا ۲۳ روز میگذره دیگه هیچ خلط در مدفوعم ندیدم اما حدود ۴ بار مدفوع کردن از اون روز هر کدوم به فاصله ۲ الا ۳ روز در مدفوعم یه جاهاییش قرمز بود اما هر دفع کمتر میشد و این اخیرا که مدفوع کردم رنگ قرمزی ندیدم ولی اون رنگ قرمز رو نتونستم تشخیص بدم یعنی از خون هست یا نه
    آیا مشکل جدی ای دارم ؟

    • سلام
     قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد تا ۵ روز مصرف شود
     در صورت عدم بهبود آزمایش مدفوع بدهید

 19. من امروز یکم خون از مقعدم اومد یکم درد داشتم در مدفوع که یکم خون دیدم در مدفوم ،دلیلش چیه ،آیا نیاز است برم دکتر یا با مراقبت یا راهکارهای شما خوب میشم

  • سلام
   پماد آنتی همورویید و لیدوکایین هر ۱۲ ساعت مصرف شود
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

  • سلام من مرد هستم و چهل و هشت ساله چند وقتی هست بعضی اوقات همیشگی نیست اخر مدفوع چند قطره خون شفاف و.کمی لخته روی کاسه توالت میبینم و اصلا درد یا ضعف ندارم لطفا راهنمایی کنید

   • سلام
    ممکن است دچار همورویید باشید
    ولی به خاطر سن شما بهتر است توسط متخصص جراحی عمومی معاینه و در صورت نیاز کلونوسکوپی شوید

  • علت خون در مدفوع ممکن از غذاهای تند باشه؟ در عرض این ۸ ماه ۳ بار در مدفوع خون دیدم ولی از چند قطره بیشتر بود.مشکل یبوست ندارم ، ممکن راهنمایی کلید

   • سلام
    باید آزمایش مدفوع و بررسی مدفوع از نظر خون مخفی انجام شود

 20. سلام وقت بخیر. من پسر ۲۶ ساله ام.
  چند بار بعد از مدفوع چند قطره خون دیدم کمی هم اسهال دارم ولی هنگام دفع دردی ندارم ولی قبلا در قسمت مقعد درد نسبتا زیادی داشتم که به مرور کم شد ولی الان بعضی مواقع درد کمی در ناحیه نشیمنگاه دارم به علاوه اینکه هر چند روز یکبار دو سه قطره خون بعداز مدفوع از بدنم خارج میشه. ممنون میشم کمکم کنید

 21. سلام خسته نباشین من 25 سالمه و چند روزه بلغم یا خلط دفع میکنم که بعضی وقت ها داخلش رگه های لخته خون بصورت خیلی کم هست و سمت چپ شکمم هم بعضی وقت ها تیر میکشه با توجه به شرایط کرونا ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص سفیکسیم ۲۰۰ روزی یک عدد
   تا یک هفته مصرف شود

 22. سلام چند روزی هست که همراه مدفوع خون میادبیرون بعضی اوقات هم بدون اینکه مدفوع بیاد فقط خون میاد هیچ دردی هم ندارم لازمه بگم که ۳روزی یبوست بودم و روزه گرفته بود بعد از آن این اتفاق واسم افتاده

  • سلام
   درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید

 23. سلام پسر م18 ماهشه تا حالا دوبار داخل مدفوع خون دیدیم به فاصله چند روز البته خون داخل مدفوع بوده به صورت خطی نیست باید چه کار کنیم

  • سلام
   آزمایش مدفوع و بررسی از نظر خون مخفی مدفوع بدهید

 24. با سلام. من 30سالمه و هر چند وقت به مدت دو یا سه روز حالت تهوع و مدفوع خونی دارم که خودش رفع میشه. این موضوع هم اکثرا صبح به سراغم میاد. احساس میکنم که خون جدا از مدفوع است و چند قطره هم اخر مدفوع میاد نظرتون لطفا

 25. سلام من ۲۰ سالم هست و همیشه ورزش کامل دارم و سبزیجات هم‌مصرف میکنم ، ولی نزدیک سه هفته ی قبل دچار اسهال شدم و تا ۱۰ روز اسهال داشتم تا اینکه قرص دمیترونُ استفاده کردم به مدت دو روز ، ولی بعد از اون دچار یبوست شدم و احساس میکنم که بخشی از مدفوع من به صورت سفت شده در راست روده ام هستش و خارج نمیشه ، یه احساس خارش ریزی هم در ناحیه ی مقعدم دارم ،برای دفع مدفوع هم یه مقدار مشکل دارم و باید زور بزنم ، و امروز در مدفوع ک هربار به مقدار کمی از من خارج میشه یک رگه ی خونی مشاهده کردم ؛ مشکل چی میتونه باشه ؟!

  • سلام
   پماد آنتی همورویید و لیدوکایین هر ۱۲ ساعت مصرف شود
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 26. با سلام. من 45 سالمه و حدود 3سال پیش تو مدفوع خودم مقدار زیادی خونریزی داشتم، ولی بدون درد، الان پریود شدم چند قطره بیشتر نبود و تموم شد پریودم خیلی سبک بود. ولی باز تو مدفوع خودم خونریزی شدید داشتم باز بدون درد.لطفا راهنماییم کنید خانم دکتر نقیب.که علت کم بودن خون قائدگی با خونریزی مقعد ربطی داره؟

  • سلام
   دوست گرامی این دو به هم ربطی ندارند
   فعلا با شک به همورویید از شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   استفاده کنید
   برای جلوگیری از یبوست اب و مایعات فراوان بنوشید
   غذاهای فیبردار مصرف کنید
   سبزی و میوه زیاد مصرف کنید
   از ملین ها مثل برگه زردالو و … استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود حداکثر تا ۶ هفته به متخصص جراحی عمومی
   مراجعه کنید

  • سلام خسته نباشید من حدودا دوماه پیش ازمدفوعم خون میومد همراه با درد زیاد دل و پیچ زدن دلم بستری شدم بیمارستان علتشو متوجه نشدن ولی خوب شدم مرخص شدم بعد سه روز امروز بدون اینکه دسشویی کنم از مقعدم خون اومد دلیلش چی میتونه باشه

 27. سلام خسته نباشید من مرد ۳۶ ساله هستم بواسیر دارم خیلی بزرگن تقریبا ۵ سال یا بیشتر. نمی تونم عملش کنم جون فلجرم خیلی واسم سخته الان امروز خون تو ادار و مدفوع دیدم دلپیچه یهویی مدفوع آبکی میاد؟ لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 28. سلام خسته نباشید. من 21 سالمه طی این سه روز مدفوعم همراه باخون هستش که مثل آب از مقعدم خارج میشه و بعضی وقتام هم به مدفوع چسبیده ولی هیچ سوزشی هم ندارم. امروز هم ته گلوم احساس کردم خون هستش. من چند سال پی‌م دچار بواسیر شدم و عمل کردم خوب شدم. میشه بگید چیکار کنم چون واقعا میترسم

 29. مادرم ۶۵ ساله است و خییییلی به ندرت در چند دوره خون کمی در مدفوعش احساس کرده بدون اینکه علائمی مثل درد سوزش یا …داشته باشه …میشه راهنماییمون کنید ک علتش چی میتونه باشه

  • سلام
   با توجه به سن بالای ۵۰ سال جهت اطمینان خاطر ویزیت شوند
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • سلام دکتر
    من ۱۶سالمه و ورزشکارم زیاد افت وزن دارم و چند وقت پیش خون بالا اوردم که رنگش تیره بود الان ۲۰روز گذشته و من چند بار در مدفوعم خون دیدم و بعد از مدفوع از مقعدم خون میاد و هیچ دردی ندارم بجز گاهی وقتا معده درد که گفتن معدم مشکلی نداره
    اطرافیان میگن شاید چون بعد از چند ماه باشگله رفتی ک ۱۸۰ زدی این طوری شدی و بهت فشار اومده
    در صورتی که من هیچ وقت این طوری نمیشدم لطفا راهنماییم کنید

 30. سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان عزیز سایت ببخشید بنده ی مشکلی داشتم چند روز پیش خون مدفوع خودم دیدم و اینکه نفخ معدم زیاده و بوی وحشتناکی رو باید تحمل کنم و باعث اعتماد به نفس من شده ممنون میشم اگه راهنمایم کنید با تشکر از همه عزیزان سایت مجله اینترنتی دکتر دکتر

  • سلام
   جهت نفخ معده ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
   حجم خون درصورتی که در حد چند قطره است فعلا میتوانید تا فرصت مناسب جهت ویزیت صبر کنید
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   اگر حجم خون زیاد بود یا مدفوع چسبنده و قیری بود یا سرگیجه و بی حالی داشتید فورا ویزیت شوید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر