عفونت های گوش میانی و به دنبال راه چاره‌ای برای آن

 گوش میانی یکی از بخش های مهم گوش است که با بخش های مختلف بینی و حلق در ارتباط است. گوش میانی وظیفه مهم و اصلی جمع اوری اصوات را بر عهده دارد که به گوش داخلی مجموعه اصوات را انتقال می دهد. اگر این بخش به عفونت و بیماری الوده شود باید مراقبت های ویژه را به عمل اورد چرا که ممکن است اثرات جبران ناپذیری را در بر داشته باشد. عفونت گوش میانی بیشتر در کودکان و در فصول زمستان و بهار اتفاق می افتد.

انواع عفونت های گوش میانی:

دو نوع عفونت گوش میانی وجود دارد:

اوتیت حاد (AOM)   عفونت گوش میانی (OME) 

اوتیت حاد

این نوع عفونت گوش به سرعت اتفاق می افتد و با تورم و قرمزی در پشت گوش و در اطراف گوش  همراه است. تب، درد گوش و ضعف شنوائی اغلب به علت مایع و  یا مخاطی گیرنده در گوش میانی است.

عفونت گوش میانی  

گوش میانی شامل استخوان های کوچک به اندازه دانه های برنج بوده که هیچ گاه رشد نمی کنند و از ابتدای تولد در همان اندازه خواهند ماند. گوش میانی بخشی از گوش داخلی است و وظیفه ان انتقال اطلاعات  به گوش داخلی است که این کار را با استخوان های کوچکی که نام برده شد، انجام می دهد.

اما گاهی این بخش از گوش دچار اختلالاتی نظیر عفونت های باکتریایی و یا ویرورسی می شود و عملکرد ان را مختل می کنند. خوب است بدانید که عامل اصلی در عفونت گوش میانی، اختلال در عملکرد شیپور استاش است که این بخش وظایفی چون،  محافظت گوش از میکروب ها، باکتری ها و انواع ویروس ها و همچین تخلیه ترشحات گوش میانی را بر عهده دارد که وقتی نقص در ان ایجاد شود، وظایف گوش میانی را هم مختل می کند.

دلایل عفونت گوش میانی:

 دلایل متعددی وجود دارد که چرا اغلب کودکان عفونت گوش میانی دارند، که در بیشتر مواقع با درد های بسیاری همراه است و از ان جا که کودک نمی تواند صحبت کند برای او و والدین بسیار عذاب اور است.

این عفونت اغلب ناشی از عفونت های  قبلی حاصله از دستگاه تنفسی است که به گوش  انتقال یافته است. هنگامی که لوله ای که گوش میانی را به حنجره متصل می کند (لوله یوساقی) مسدود می شود، مایع در پشت پرده صماخ قرار می گیردو باکتری ها اغلب در مایع رشد می کنند و باعث درد و عفونت می شوند.

علایم عفونت گوش میانی :

علائم مختلفی در ارتباط با عفونت گوش میانی وجود دارد. برخی از رایج ترین ان ها عبارتند از:

درد گوش  مشکل خواب و استراحت، ترشح مایع شفاف، زرد رنگ و یا خونریزی از گوش ، از دست دادن تعادل، مشکلات شنوایی، تهوع و استفراغ ، اسهال، کاهش اشتها و احتقان همچنین سرگیجه

تشخیص عفونت

در ابتدا پزشک شما از سابقه پزشکی فرزند شما اطمینان حاصل خواهد کرد که قبلا مشکلات دیگری داشته یا نه؟ سپس معاینه فیزیکی انجام می دهد. در طول معاینه، دکتر گوش بیرونی و پرده صماخ را با استفاده از یک وسیله نورانی به نام اتوسکوپ جهت بررسی قرمزی، تورم، چرک و مایع بررسی می کند. پزشک شما همچنین ممکن است یک آزمایش به نام tympanometry انجام دهد تا تعیین کند که آیا گوش میانی به درستی کار می کند.

برای این آزمون، یک دستگاه در داخل کانال گوش قرار می دهد، فشار را تغییر می دهد و موجب ارتعاش گوشه می شود. اقدامات مربوط به آزمون ارتعاش و تغییر ارتعاشات توسط پزشک و سپس ثبت آنها بر روی یک نمودار، کمک می کنند تا  دکتر شما نتیجه و دلیل اصلی را بگوید.

بهترین راه برای درمان عفونت

روش های متعددی برای درمان عفونت گوش میانی موجود است. پزشک به مسائلی چون سن، سلامتی و سابقه پزشکی شما و یا فرزند تان ،ان ها را مد نظر قرار می دهد. از جمله این موارد به شرح ذیل اند:

شدت عفونت و توانایی کودک شما برای تحمل آنتی بیوتیک ها

 نظر والدین و اولویت دادن به نظر ان ها

بسته به شدت عفونت،

ایبوپروفن و برخی از مسکن های دیگر هم یکی دیگر عوامل  که تنها در کاهش درد موثر هستند و پزشک اغلب تجویز میکند.

نشانه هایی که بیش از سه روز طول می کشد معمولا به این معنی است که پزشک شما آنتی بیوتیک را توصیه می کند. با این حال، آنتی بیوتیک ها عفونت را درمان نمی کنند، به خصوص اگر این عفونت ها ناشی از ویروس باشند. 

 عوارض ناشی از عفونت

عوارض ناشی از عفونت گوش بسیار نادر است اما می تواند اتفاق بیفتد. برخی از عوارض ناشی از عفونت گوش میانی عبارتند از:

عفونتی که به استخوان گوش گسترش می یابد 

عفونتی که به مایع در اطراف مغز و نخاع گسترش می یابد 

کم شنوایی دائمی

جلوگیری از عفونت

از آن جایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است به چد نکته دقت کنید و سعی بر رعایت آن داشته باشید تا از عفونت گوش میانی با توجه به عوارض ان در امان باشید.راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت گوش میانی برای شما وجود دارد:

دست های خود و دست های کودک خود را اغلب بشویید، اگر با کمک  شیشه شیر به کودک خود  شیر می دهید سعی بر آن داشته باشید که شیشه شیر را به خوبی بشویید و همیشه تمیز نگه دارید و زمانی که به یک سالگی رسیدند آن ها را از شیشه شیر بر دارید، از محیط های دودی به شدت پرهیز کنید.

حفظ ایمنی کودکان خود را همیشه در الویت های خود قرار دهید.از زمانی که آنها 1 ساله هستند، کودک خود را از پستانک بردارید.

 انجمن آمریکایی استئوپاتیک همچنین توصیه می کند که به کودک خود شیر مادر بدهید که کمک موثری به کاهش عفونت گوش میانی است.

بعد از درمان عفونت گوش میانی

طبق روند درمانی که در بالا اشاره شد. بعد از درمان و بعد از اینکه عفونت از بین رفت گاهی وجود مایع و مخاطی در گوش میانی را خواهید داشت، این عمل باعث می شود که احساس گوش کامل شود و توانایی شما جهت شنید اصواتبه حالت عادی برگردد.

برگرفته از سایت:  healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عفونت های گوش میانی و به دنبال راه چاره‌ای برای آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

158 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید،ببخشید من مدتیه گردن درد دارم و توی گوش چپم وقتایی که لمسش میکنم صدا احساس میکنم ،قسمت چپ سرمم درد دارم،و سرگیجه هم دارم،ممنون میشم راهنمایی کنید ،چون با وضع کرونا دکتر رفتن واقعا سخت شده

  • سلام ممكنه گوش مياميتون عفونت كرده باشه
   قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم مصرف كنيد
   روز اول دوتا ستير روزها يك عدد تا ٥ روز
   قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز

 2. باسلام
  من ۶ ماه هست که نقص عملکرد شیپور استاش رو کاملا هس میکنم. از اون روز احساس پری در گوش سمت راستم دارم. کم کم شدید شد و به کاهش شنوایی سرگیجه شدید حالت تهوع و وزوز و سوت بسیار شدید در همون گوش منجرب شد. از همین سایت ۴دارو یادداشت کردم و از داروخانه گرفتم. البته با مطالعه سوالات و جوابهای شما متوجه شدم عفونت گوش میانی هستش. داروهارو مصرف کردم. حدودا نود درصد بهبود داشتم. اما بعد از یک ماه با کوچکترین بادی که به گوشم خورد دقیقا مثل اول شد. رفتم دکتر. همون داروهارو دار بعلاوه اسپری بینی فلوسینوس.خوب شدم. یه ماه بعدش دوباره اینجوری شدم. الان درمانه این مشکل من چیه؟ تا الان ۳ دور کوآموکسی کلاو ۶۲۵ خوردم.البته با فاصله. جراحی میرونگوتومی تنها چارمه؟؟؟؟

  • سلام
   بدون معاینه نمی توان تشخیص داد
   به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 3. سلام خسته نباشید
  من حدود یه هفته ای میشه که گوش راستم درد میکنه و میزنه به قسمت جلو و بالای گوشم و ماهیچه ی گردنم و صدای خیلی بلندی داره و کلا گوشم خیلی به صدا حساس شده و این صدا های گوشم انقدر بلنده که نمیذاره خوب بشنوم و همین طور و یه برامدگی های سفت شبیه جوش اطراف و یه دونه داخل گوشم در اومده که درد داره اما مثل جوش چرک نداره من تو یه شهر کوچیکی زندگی میکنم که دکتر نداره و الان نمی تونم برم شهرای دیگه دکتر بخاطر کرونا لطفا بگید چیکار کنم

  • سلام
   قرص ایبوپروفن ۴۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف کنید

 4. سلام من چند روزی هست که سرگیجه وحالت تهوع دارم دکتر هم رفتم گفتن گوشت عفونت داره قرص آزیروسین رو مصرف کردم ولی خوب نشدم ممنون میشم اگه راهنمایم کنین؟

  • سلام
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی تا یک هفته میل کنید

 5. باعرض سلام من 3 بار عمل گوش انجام دادم 2 بار عمل گوش راست ویک بار عمل گوش چپ والان چند روزی میشه که دوباره سرگیچه ی شدیدی دارم وگوش راستم هی میخواره چیکار کنم لطفاراهنمایی کنیید

  • سلام قرص بتاهيستين هر ٨ ساعت مصرف كنيد توسط متخصص گوش و خلق و بيني هم محددا ويزيت شويد

 6. درگوش میانی بچه من ترشحات بود طوری که دکتر گفت پردهوشش پیدا نیست وبچه ام کمی سرگیجه داشت ایاممکن هست علتش این باشد؟

  • سلام بله، بتيد با قطره گليسرين فنيكات ترسحات رقيق و خارح شود
   از گوش پاك كن فقط ىاسه قسمت خارجي لاله گوشش استفاده كنيد
   واسه كانال گوشش استفاده نكنبد

 7. سلام سلام وقت بخیر، من چند وقته احساس خارش در گوش دارم، دکترم گفت آلرژی فصلیه، الان چند روزه فهمیدم که جرم داخل گوشم بوی ناخوشایندی داره، احتمال داره عفونت باشه، البته باید بگم من خیلی از هندزفری استفاده میکنم

  • سلام
   جهت معاینه گوش به پزشک مراجعه کنید
   در صورت‌وجود جرم پس از تجویز قطره گلیسیرین و استفاده از ان جهت ساکشن ترشحات گوش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 8. سلام خسته نباشید.من هر ماه یا دوماه یکبار گوش سمت راست صدایی مثل اینکه موتور روشنه توش ایجاد میشه وانگار حالت کپ شده.اما کاملا میشنوم و فقط این صدا اذیتم میکنه.به دکتر عمومی نشون دادم گفت پرده گوشت ساله و مشکلی نداری. برو نوار گوش بگیر که منم نتونستم برم ممنون میشم بگید چیکار کنم وعلتش چی میتونه باشه

  • سلام گاهي اضطراب باغث احساس وز وز گوش يا سداي بادو طوفان در گوش ميشود يا حالت ضرباني، آيا اضطراب داريد؟

 9. سلام وقت بخیر ببخشد من این حدود دو هفته ای هست سرم گیج میکنه رفتم آزمایش دادام گفت هیچی نیست بعد امارایی هم دادام گفت سرت هم هیچ مشکلی نداره گفتند ممکنه گوشت باشه وقتی رفت پیش دکتر گوش گفت هیچ مشکلی نداری فقط یکمی مایع گوش جا به جا شده الان چیکار کنم خوب بشم

  • سلام
   اگر التهاب مایع گوش مطرح شده جهت تسکین سرگیجه قرص بتاهیستین هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 10. سلام وقتتون بخیر
  من کامل خوب و سرحال بود یهویی از دیشب احساس سرگیجه بهم دست میده وقتی تکون میخورم یا راه میرم. چون سینوزیت دارم و دوماه پیش لوزم عفونی شده بود که دکتر پنی سیلین داد و الان هم داخل گلوم مدت زیادیه احساس ترشح میکنم گفتم شاید از گوش میانی باشه
  چیکار باید کنم؟
  ممنونم

  • سلام
   قرص بتاهیستین هر ۸ ساعت یکی تا سه روز استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود

  • سلام در گوشم احساس میکنم که مایع هست و این مایع پشت یه پرده هست و بیرون نمیاد و اینکه حالت کیپ مانند داره ایجاد درد شدید میشه و مشکل خواب بخاطر دردش دارم بخاطر ویروس کرونا نمیتونم به دکتر مراجعه کنم چیکار کنم چه نوع دارویی بخورم
   ممنونم

   • با سلام
    دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
    اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
    و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر