عفونت های گوش میانی و به دنبال راه چاره‌ای برای آن

 • 1397-02-27
 • 156

 گوش میانی یکی از بخش های مهم گوش است که با بخش های مختلف بینی و حلق در ارتباط است. گوش میانی وظیفه مهم و اصلی جمع اوری اصوات را بر عهده دارد که به گوش داخلی مجموعه اصوات را انتقال می دهد. اگر این بخش به عفونت و بیماری الوده شود باید مراقبت های ویژه را به عمل اورد چرا که ممکن است اثرات جبران ناپذیری را در بر داشته باشد. عفونت گوش میانی بیشتر در کودکان و در فصول زمستان و بهار اتفاق می افتد.

انواع عفونت های گوش میانی:

دو نوع عفونت گوش میانی وجود دارد:

اوتیت حاد (AOM)   عفونت گوش میانی (OME) 

اوتیت حاد

این نوع عفونت گوش به سرعت اتفاق می افتد و با تورم و قرمزی در پشت گوش و در اطراف گوش  همراه است. تب، درد گوش و ضعف شنوائی اغلب به علت مایع و  یا مخاطی گیرنده در گوش میانی است.

عفونت گوش میانی  

گوش میانی شامل استخوان های کوچک به اندازه دانه های برنج بوده که هیچ گاه رشد نمی کنند و از ابتدای تولد در همان اندازه خواهند ماند. گوش میانی بخشی از گوش داخلی است و وظیفه ان انتقال اطلاعات  به گوش داخلی است که این کار را با استخوان های کوچکی که نام برده شد، انجام می دهد.

اما گاهی این بخش از گوش دچار اختلالاتی نظیر عفونت های باکتریایی و یا ویرورسی می شود و عملکرد ان را مختل می کنند. خوب است بدانید که عامل اصلی در عفونت گوش میانی، اختلال در عملکرد شیپور استاش است که این بخش وظایفی چون،  محافظت گوش از میکروب ها، باکتری ها و انواع ویروس ها و همچین تخلیه ترشحات گوش میانی را بر عهده دارد که وقتی نقص در ان ایجاد شود، وظایف گوش میانی را هم مختل می کند.

دلایل عفونت گوش میانی:

 دلایل متعددی وجود دارد که چرا اغلب کودکان عفونت گوش میانی دارند، که در بیشتر مواقع با درد های بسیاری همراه است و از ان جا که کودک نمی تواند صحبت کند برای او و والدین بسیار عذاب اور است.

این عفونت اغلب ناشی از عفونت های  قبلی حاصله از دستگاه تنفسی است که به گوش  انتقال یافته است. هنگامی که لوله ای که گوش میانی را به حنجره متصل می کند (لوله یوساقی) مسدود می شود، مایع در پشت پرده صماخ قرار می گیردو باکتری ها اغلب در مایع رشد می کنند و باعث درد و عفونت می شوند.

علایم عفونت گوش میانی :

علائم مختلفی در ارتباط با عفونت گوش میانی وجود دارد. برخی از رایج ترین ان ها عبارتند از:

درد گوش  مشکل خواب و استراحت، ترشح مایع شفاف، زرد رنگ و یا خونریزی از گوش ، از دست دادن تعادل، مشکلات شنوایی، تهوع و استفراغ ، اسهال، کاهش اشتها و احتقان همچنین سرگیجه

تشخیص عفونت

در ابتدا پزشک شما از سابقه پزشکی فرزند شما اطمینان حاصل خواهد کرد که قبلا مشکلات دیگری داشته یا نه؟ سپس معاینه فیزیکی انجام می دهد. در طول معاینه، دکتر گوش بیرونی و پرده صماخ را با استفاده از یک وسیله نورانی به نام اتوسکوپ جهت بررسی قرمزی، تورم، چرک و مایع بررسی می کند. پزشک شما همچنین ممکن است یک آزمایش به نام tympanometry انجام دهد تا تعیین کند که آیا گوش میانی به درستی کار می کند.

برای این آزمون، یک دستگاه در داخل کانال گوش قرار می دهد، فشار را تغییر می دهد و موجب ارتعاش گوشه می شود. اقدامات مربوط به آزمون ارتعاش و تغییر ارتعاشات توسط پزشک و سپس ثبت آنها بر روی یک نمودار، کمک می کنند تا  دکتر شما نتیجه و دلیل اصلی را بگوید.

بهترین راه برای درمان عفونت

روش های متعددی برای درمان عفونت گوش میانی موجود است. پزشک به مسائلی چون سن، سلامتی و سابقه پزشکی شما و یا فرزند تان ،ان ها را مد نظر قرار می دهد. از جمله این موارد به شرح ذیل اند:

شدت عفونت و توانایی کودک شما برای تحمل آنتی بیوتیک ها

 نظر والدین و اولویت دادن به نظر ان ها

بسته به شدت عفونت،

ایبوپروفن و برخی از مسکن های دیگر هم یکی دیگر عوامل  که تنها در کاهش درد موثر هستند و پزشک اغلب تجویز میکند.

نشانه هایی که بیش از سه روز طول می کشد معمولا به این معنی است که پزشک شما آنتی بیوتیک را توصیه می کند. با این حال، آنتی بیوتیک ها عفونت را درمان نمی کنند، به خصوص اگر این عفونت ها ناشی از ویروس باشند. 

 عوارض ناشی از عفونت

عوارض ناشی از عفونت گوش بسیار نادر است اما می تواند اتفاق بیفتد. برخی از عوارض ناشی از عفونت گوش میانی عبارتند از:

عفونتی که به استخوان گوش گسترش می یابد 

عفونتی که به مایع در اطراف مغز و نخاع گسترش می یابد 

کم شنوایی دائمی

جلوگیری از عفونت

از آن جایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است به چد نکته دقت کنید و سعی بر رعایت آن داشته باشید تا از عفونت گوش میانی با توجه به عوارض ان در امان باشید.راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت گوش میانی برای شما وجود دارد:

دست های خود و دست های کودک خود را اغلب بشویید، اگر با کمک  شیشه شیر به کودک خود  شیر می دهید سعی بر آن داشته باشید که شیشه شیر را به خوبی بشویید و همیشه تمیز نگه دارید و زمانی که به یک سالگی رسیدند آن ها را از شیشه شیر بر دارید، از محیط های دودی به شدت پرهیز کنید.

حفظ ایمنی کودکان خود را همیشه در الویت های خود قرار دهید.از زمانی که آنها 1 ساله هستند، کودک خود را از پستانک بردارید.

 انجمن آمریکایی استئوپاتیک همچنین توصیه می کند که به کودک خود شیر مادر بدهید که کمک موثری به کاهش عفونت گوش میانی است.

بعد از درمان عفونت گوش میانی

طبق روند درمانی که در بالا اشاره شد. بعد از درمان و بعد از اینکه عفونت از بین رفت گاهی وجود مایع و مخاطی در گوش میانی را خواهید داشت، این عمل باعث می شود که احساس گوش کامل شود و توانایی شما جهت شنید اصواتبه حالت عادی برگردد.

برگرفته از سایت:  healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عفونت های گوش میانی و به دنبال راه چاره‌ای برای آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

156 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام وقتتون بخير ٨ روز پيش جراحي بيني داشتم
  از ديروز گوش دردم طوريكه سرم گردنم درد ميكنه و وقتي بلند ميشم چشمام سياهي ميره و سرم عجيب درد
  رفتم دكتر عمومي گفت كه استخون نزديك پرده سياه رنگ ديده ميشه بايد بري متخصص خوردم به تعطيلات
  نظرتون چيه؟

 2. مادری هستم ۳۰ ساله و یک نوزاد یک ماهه دارم و تو دوران شیردهی هستم ، هفته پیش گوش میانیم ( گوش راستم) عفونت کرده ، گوش راستم انگار ۵٪ میشنوه ناجور تب و لرز و سرگیجه داشتم ، بعد رفتم دکتر گفت عفونت گوش میانی شده ولی پرده گوش معلوم نیست پاره شده یا نه ، بعد داروی ایبوپروفن و سیپروفلوکساسین و دوتا قطره سیپلکس و دگزامتازون داد، ولی الان ک تو شیر دهی هستم داروی سیپروفلوکساسین مصرف نمیکنم چون میگن شیرو ترشح میکنه و‌عوارض شدیدی داره،،، موندم چیکار کنم ، توروخدااااا کمکم کنین .. ایا شنواییم برمیگرده؟؟

  • سلام
   شما می توانید در شیردهی از سیپروفلوکساسین استفاده کنید
   بهتر است ۳-۴ ساعت پس از مصرف دارو به کودک خود شیر دهید

 3. سلام وقت بخیر
  من ۳۶ سال دارم. سال ۹۶ پیش پرده گوشم پاره شد و به تشخیص دکتر جراحی انجام شد. پرده ترمیم شد ولی بعد از یکسال دوباره پاره شده. علتش چی میتونه باشه؟ آیا عرق کردن و مرطوب بودن گوش میتونه موجب عفونت گوش میانی و پارگی پرده صماخ شده باشه؟ الان یک سال و خورده ای هست که پرده گوشم پاره هست و شنواییم هم کم شده، گفتند باید جراحی بشه ولی دیگه برای جراحی مجدد مراجعه نکردم. سه روز پیش پیاده روی توی ارتفاعات داشتم ، الان دو روز هست که گوشم به شدت درد میکنه و از گوشم مایع زرد رنگ به همراه جرم ترشح میشه. علتش چیه؟ آیا عرق کردن و تغییر فشار باعث عفونت و تحریک گوش شده؟ اصولا عرق کردن در صورت پاره بودن پرده گوش منجر به عفونت خواهد شد یا نه؟

  • سلام
   تعریق با عفونت گوش ارتباط ندارد
   از قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی تا یک هفته استفاده کنید

 4. سلام من 50سال سن دارم دو روز است که گوش چپم درددارد دکتر عمومی رفتم گفت عفونت دارد ویک قطره
  متازون وکپسول آزیترومایسین داده ولی دیشب گوشم درد داشت وغذا هم به سختی می خورم آیانیاز به درمان مجدد دارد یادرمان دارویی راتکمیل کوم

  • سلام
   اگر پس از دو روزهیچ گونه بهبودی حاصل نشده است به جای ازیترومایسین از قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد استفاده کنید

 5. سلام خسته نباشید من بعضی موقع ها با هنسفری اهنگ گوش میکنم با صدای بلند الان چند روز هست که گوش چپم کپ شده درد نداره یعنی صدا رو میشنوم ولی احساس میکنم کپه وقتی حرف میزنم صدای خودم رو میشنوم حتی غذا هم میخورم میشنوم واقعا ازار دهنده است تو رو خدا یه راهکار برا من بگید تو خونه پرستار مریض هستم نمیتونم برم دکتر با این کرونا.واقعا ازتون ممنون میشم با تشکر .

 6. سلام وقت بخیر
  خانمی ۳۸ ساله هستم
  ۳ روز بود که در گوش راستم احساس سنگینی میکردم
  امشب همسرم با نور گوشم رو رید و گفت گه به نسبت گوش سمت چپم روی پرده صماخ برجستگی میبینه ممکنه راهنمایی بفرمایید چون هیچ علامت دیگه ای ندارم ممنون

  • سلام
   اگر درد گوش ندارید باید حتما گوش معاینه شود ممکن است جسم خارجی همچون حشره یا جرم گوش باشد

 7. با سلام
  یه مدتی هست که داخل گوشم صدای گور. گور یا مثل اینکه پروانه داخل گوشم بال بزنه .. احساس میشه..
  و جدیدا باعث سرگیجه و حالت تهوع میشه، و تعادلم هم به هم میخوره.
  گوشم درد ویا هیچ ترشحی نداره..
  ممنون میشم راهنمایی کنید علایم چی هست

  • با سلام
   اگر سرگیجه بیشتر هنگام حرکت دادن سر یا خوابیدن روی یک طرف رخ میدهد میتواند ناشی از التهاب گوش میانی باشد
   قرص بتاهیستین و قرص متوکلوپرامید هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 8. باسلام
  چند روزه که پشت گوش راستم (پشت نرمه ی گوشم)برآمده متورم و سفت شده و پوست این قسمت ترشحات بی رنگ داره احساس سنگینی تو گوشم حس میکنم . امکانش رو ندارم به پزشک مراجعه کنم . لطفا راهنماییم بفرمایید

  • سلام
   قرص سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت یکی تا پنج روز استفاده کنید

 9. سلام.سایت خیلی خوبی دارین.
  من تقریبا یک ماهه که سرگیجه دارم درحد اینکه فکر میکنم قراره یک ثانیه بعد مغزم خاموش شه و از حال برم.آزمایش خون فقط بیلی روبین بالا و کمی پرخونی رو نشون میده و نوار مغزی چیزی نشون نداده.هیچ دردی یا کم شنوایی ندارم تو گوشم.بعضی اوقات بعد خواب خوب میشه ولی جدیدا موقع خواب هم اذیت میکنه سرگیجه و خیلی از خواب میپرم.اصلا سرگیجه دورانی نیست و حس از حال رفتن داره.ممکنه از گوش میانی باشه؟ممنون میشم راهنمایی کنین واقعا دیگه خسته شدم…

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به شرح حال
   شما باید با نظر متخصص مغز و اعصاب mri یا سی تی انجام دهید
   سرگیجه ناشی از گوش بیشتر هنگام حرکت دادن سر یا خوابیدن روی یک طرف رخ میدهد میتواند ناشی از التهاب گوش میانی باشد
   اگر سرگیجه شما اینگونه است قرص بتاهیستین و قرص متوکلوپرامید هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 10. با سلام.من ۴۵ساله هستم وهیچ ناراحتی دیگه ندارم.دندونهام چرک کرده بود…آمپی سیلین ۵۰۰بامترونیدازول ۲۵۰میخورم…بعدگوشهام عفونت کرده شدیدا درد میکنند…به غیراز اینها سفیکسیم ۴۰۰همطبق تجویزپزشک روزی یک عدد می خورم…بعداز۳روزاماافاقه نکرده و همچنان ترشح زردبدبو ودردو گرفتگی گوش هم دارم.راهنمایی فرماییدمتشکرم.

  • سلام
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد
   شربت سودوافدرین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص ناپروکسن ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   تا یک هفته استفاده کنید

 11. سلام
  من ۳۲ سالمه ۵روزه سرگیجه همراه با حالت تهوع دارم و وقتی به طرف چپ سرمو میچرخونم خیلی بدتر میشه بطوری که اگر ایستاده باشم تعادلم بهم میخوره
  پشت چشم هام هم کمی درد دارم
  آب دهانم رو که قورت میدم گوشام صدا میده
  خیلی کم آبریزش بینی دارم

  • سلام
   جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید

 12. سلام وقت شما بخیر خانم دکتر
  با تشکر از ازهنمایی های مفید شما
  من یک هفته ای هست گوش درد دارم، بعضی مواقع کیپ میگیره. تیر میکشه و یکم سرم کج می کنم دردش بیشتر میشه. به گوشم دست میزنم درد احساس می کنم. کلافه شدم. امکان رفتن بیرون ندارم. چون بچه کوچیک دارم و هراس دارم به خاطر کرونا. سپاس فراوان

  • سلام
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص ناپروکسن ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   تا یک هفته میل کرده
   در صورت عدم بهبودپس از سه روز جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 13. سلام. من ۸ ماه پیش سرگیجه شدید شدم. تا حالا ۱۰ تا دکتر رفتم خسته شدم دیگه. مرد هستم ۳۲ ساله آزمایش خون کلی دادم همه چی عالی بود خداروشکر
  بعضی دکترها میگن مایع گوش میانی ولی من سر گیجه هام ترسناکه. گردن درد هم بعضی اوقات دارم. ولی فکر میکنم از گوشم باشه چون خمیازه که میکشم سر گیجه هام بهتر میشه خیلی و دوباره به تعادل بر میگردم. دکتر خسته شدم دیگه. این گوش عملی یا چیزی شبیه عمل نداره ؟ که من بتونم انجام بدم. واینکه قرص و اینا دیگه نمیخام بخورم چون خسته شدم واقعا

  • سلام
   نوع سرگیجه باید مشخص گردد و به دنبال ان درمان صورت پذیرد
   ابتدا به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید
   اگر سرگیجه شما از نوع خوش خیم وضعیتی باشد
   پزشک با انجام مانور اپلی سبب درمان ان می شود

 14. سلام مجرا داخل گوشم دانه چرکی شده ک در عمق گوشمه و با چشم دیده نمیشه موقع جویدن غذام درد وحشتناکی داره دکتر رفتم آنتی بیوتیک داده گفته بعد ی هفته خوب میشه آیا واقعاً اینطوره

 15. سلام،من یه هفتست گوشم کیپ شده و درد شدید دارم تیر میکشه مدام،و گاهی سرم تب میکنه و داغ میشه دکتر عمومی بهم قطره سیپرو فلوکساسین هر 8 ساعت،اسید بوریک روزی 1 بار،قرص لووفلوکساسین روزی 1 بار و نووفن هر ساعت داد مرتب استفاده کردم هیچ تاثیری نداشته و بعداز یک هفته هنوز درد شدید و گرفتگی دارم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص ناپروکسن ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید
   شربت سودوافدرین هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف نمایید
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف کنید

 16. باسلام،من چند روز یه که گوش چپم درد میکنه ولی الان بعد ۳ روز متوجه شدم که گوش راستمم همون مشکلات رو پیدا کرده،هردو گوشمم میگیرن و باز میشن،گرفتگی بینی هم ندارم،ابریزشم ندارم،فقط یکم احساس سرگیجه،سردرد و تهوع دارم،حس میکنم سرمم پره و چرک دارم، غدد لنفاوی زیر گردنمم یکم باد کرده و گلومم درد میکنه موقع قورت دادن،بخاطر کروناهم نمیتونم برم پیش متخصص چی کار باید بکنم؟

  • سلام
   قرص ایبوپروفن ۴۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید
   شربت سودوافدرین هر ۸ ساعت یک قاشق میل نمایید
   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف کنید

 17. سلام. دختر 5ساله ام نزدیک یه ساله گوش درد داره امروز بردمش دکتر گفت اب پشت پرده گوشش جنع شده و انتی بیوتیک و کتوتیفن داده گفت بعد یه ماه دوباره بیارش…. یعنی درمان میشه

  • سلام
   بله نگران نباشید
   آنتی بیوتیک تا ۱۴ روز مرتب مصرف شود

   • سلام،من خانمی هستم37 ساله به مدت یکسالی هست که سرگیجه دارم و موقع راه رفتن تعادل ندارم ،توی سرم هم یه جوریه فکر میکنم الان غش میکنم،توی بدنم هم میلرزه تا توی سرم هم لرزش را حس میکنم،به نظر شما من چه مشکلی دارم؟

 18. سلام خسته نباشید
  من ۳ ماه هر دو هفته یا ۱۰ روز به مدت ۳ ۴ روز سرگیجه کم حالت تهوع کم ولی گیجی زیاد دارم رفتم دکتر عمومی گفت مربوط به گوش میتونه باشه فشار خون گرفت خوب بود قرص حالت تهوع و سرگیجه داد به نظر شما مشکل چیه؟
  من یک غده ترشحی (یا پولیپ) در بینی دارم اسپری رستانکس مصرف میکردم الان چند ماهه استفاده نمیکنم

 19. با سلام خدمت دکتر گرامی، بنده ۴۹ساله هستم بهمن ماه مریض شدم تمام علائم کرونا بود دختر ۸ساله ام هم چند ساعت بعد من مریض شد ده روزی سرکار هم نرفتم بخاطر تب الان بخام بفهمم که کرونا بوده یا آنفلانزا آزمایشی هست که مشخص بشه چی بوده؟ ولی الان دوماه از اون موقع گذشته ممنون از زحمات بی دریغ شما

 20. سلام خسته نباشید من چندساله گوشم عفونت داره مایع زرد زرنگ همراه بوی زننده ازش بیرون میاد میشه راهنماییم کنید ک چیکار کنم مایع از بین بره بدون درد هم هست فقط بعضی وقتا درد میگیره

 21. سلام ببخشید من چهار ماه درگیر گوش میانی هستم البته دوماه فهمیدم غیر ازمشکل سینوزیت. گوش میانی ام عفونت کرده هر دفعه میرم دکتر پرده گوش سالم مشکل داخل گوش چرک خشک بخور خوب میشی خوب شدم ولی تا چرک خشک کن و قطع میکنم سرم سنگین میشه یعنی گوشم داخلی ام دوباره عفونت کرده خستع شدم انقدر دکتر رفتم

  • سلام
   جهت درمان عفونت گوش و سینوس
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص آزیترومایسین ۲۵۰ هر شب یک عد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی یا گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 22. باسلام،حدود ۳هفته است که احساس کیپ بودن در گوش سمت چپ دارم شنوایی همان گوشم نیز کم شده است با استحمام این شرایط بیشتر شده و امروز نیز بعد از استحمام دچار همون حالت به همراه درد شده ام لطفاً راهنمایی بفرمایید.

 23. سلام من چندسال پیش مایع گوش میانی تکون خورد سرگیجه داشتم دوبار اینجوری شدم و دکترا فقط بتاهیستین تجویزمیکردن یه هفته پیش باز مایع گوشم تکون خورد و یه هفته خواب بودم تاخوب شدم الان باز همون‌جوری شدم سینوزیت هم دارم والان بااین وضع کرونا متخصص گوش نیست لطفاً راهنماییم کنید

  • با سلام
   باید فشار خون چک شود و معاینه تعادل و گوش انجام شود
   اگرامکان ویزیت ندارید و سرگیجه بیشتر هنگام حرکت دادن سر یا خوابیدن روی یک طرف رخ میدهد میتواند ناشی از التهاب گوش میانی باشد
   قرص بتاهیستین و قرص متوکلوپرامید هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 24. سلام 40 سالمه گوش چپم کمی درد میکند واحساس پری میکنم بعضی وقتها میگیردکه باگرفتن بینی باز میشود ولی مجدد چند دقیقه بعد میگیرد بعضی وقتها مایع بی رنگی مثل اب خیلی کم خارج میشود سینوزیت هم دارم گوش راستم دوماه پیش پر شده بود ساکشن کردم ترشح پشت حلق دارم بی رنگ است گرفتگی بینی هم دارم

  • سلام
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص ایبوپروفن ۴۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   شربت سودوافدرین هر ۸ ساعت یک قاشق تا یک هفته استفاده کنید

 25. باسلام و خسته نباشید
  من 32 سال دارم و در گوش سمت چپم احساس صدا باد می کنم و کم شنوا شده ام البته هر دو گوشم هم کم شنوا شده ولی مال چپم خیلی کم می شنوم رفتم دکتر گفت عفونت پشت پرده هست و بهم یه آمپول زد و یه شربت سودوافدرین و سه بسته کوترایکسول400/80 داده چند روزه مصرف می کنم ولی هیچ تغییری نکردم ممنون میشم کمکم کنید
  پیشاپیش از زحمات شما متشکرم

  • سلام
   به جای کوتریموکسازول از قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود مجددا به پزشک خود مراجعه کنید

 26. سلام، مادرشوهرم ۷۰ ساله هستن،۲۵ سال پیش روی گوششون عمل ترمیم پرده صماخ انجام دادن و از صمعک استفاده میکنن! گوششون یکماه دچار عفونت شدید شده یک سری آنتی بیوتیک قوی مصرف کردن درمان نشدن! الان پزشک سی تی اسکن گرفته و گفته استخوان گوششون سیاه شده! باید عمل بشن! ایشون به دلیل آسم و مشکلات قلبی و مغزی نمیتونن بیهوش بشن!
  میخوام بدونم با درمان آنتی بیوتیک تزریقی مثل پنسیلین های کریستال از طریق سرم، نمیشه عفونت رو از بین برد؟ چون کپسول ها هیچ تاثیری ندارن!
  لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  • سلام
   طبق دستور پزشک باید جراحی انجام شود
   برای اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید

 27. سلام خانم ۲۰ ساله هستم الان ۶روزه دچار عفونت گوش میانی شدم
  گوشم کم میشنوه و مقداری ترشخ قهوه ای از گوشم خارج میشه دردش مثل قلنج میمونه
  چطور درمان کنم
  ممنون میشم هر چه سریع تر پاسخ بدید

  • سلام
   دوست گرامی احتمالا ترشح قهوه ای جرم گوش شما می باشد و علت کم شدن شنوایی تجمع جرم گوش داخل کانال می باشد
   از قطره گلیسیرین فنیکه هر ۶ ساعت ۳ قطره به مدت ۴-۵ روز استفاده کنید و سپس برای شست و شوی گوش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 28. سلام خسته نباشدمن گوش راستم یک سال هست که دردوهمچنین صدای گوررروگورررمیده وقتی سرموروی بالشت میذارم صداقطع میشه وقتی بلندمیشم دوباره شروع میشه هرچندوقت هم شدیددردمیکنه میزنه به سرم گردنم وچشمام ودردش خیلی وحشتناکه تاوقتی که هوا نکشه خوبه ولی هرچقدرهوایابادمیخوره بدترمیشه وقتی پنبه به گوشم میذارم دردش متوقف میشه البته شنوایی این گوشم خوب هست ولی گوش چپم خیلی کمه ممنون میشم بگیدچیکارکنم

 29. سلام مادر بنده ۵۰ ساله هستن و یک هفته هست که از گوش درد، سرگیجه و درد در ناحیه پشت سر رنج میبرن. وضعیتشون هر روز بدتر از روز قبل هست و شب ها از سر درد نمیتونن بخوابن. بیماری خاصی ندارن بجز فشار خون بالا. با توجه به اینکه در این روزها امکان مراجعه به پزشک نیست، توصیه میکنید برای درمان فعلی در منزل چه کاری میتوان انجام داد

  • سلام
   دوست عزیز
   با توجه به علایم ایشان جهت تکمیل شرح حال و بررسی دقیق از از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 30. سلام،من پشت گوش چپم درد میکرد رفتم پزشک عمومی بهم مفنامیک اسید و نئوتادین با قطره گوش داده ولی اصلا دردم کم نشده و زیر گوشم وقتی دست میزنم تیر میکشه گردنمو هم وقتی به سمت راست میچرخونم خیلی درد میگیره،داخل گوشمم درد دارم اما نه متورم هست و نه تب دارم

  • با سلام
   دوست گرامی علاوه بر داروهای خودتان داروهای زیر را مصرف کنید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد
   و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر