باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق

 • 1397-11-13
 • ۲۹۱۶۱۱ بازدید
 • 183
بیماری فتق

فتق چیست؟ آیا فتق درمان دارد؟ در این مطلب از مجله سلامت و درمان دکتردکتر به معرفی کامل بیماری باد فتق، فتق در مردان، فتق در زنان و فتق کودکان خواهیم پرداخت؛ در ادامه با ما همراه باشید.

فتق (Hernia) چیست؟

فتق به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از جای اصلی خود گفته می‌شود. به عبارتی دیگر: تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند.

بیماری فتق زمانی بروز می‌کند که یک ناحیه از یک عضو یا بافت از طریق یک لایه عضله ضعیف بیرون می‌زند.

فتق کجا ایجاد می‌شود؟

هر جایی از بدن که جداره بافت نگه‌دارنده یک اندام ضعیف باشد؛ فتق می‌تواند اتفاق بیافتد. فتق مزمن معولا در ناحیه شکمی رخ می‌دهد، همچنین فتق می‌تواند در ران، ناف و ناحیه کشاله ران دیده شود.

آیا زنان هم فتق دارند؟

ممکن است ما به طور مادرزادی با فتق به دنیا بیاییم و یا بعدا به آن مبتلا شویم؛ بنابراین تصور اینکه زنان فتق ندارند، اشتباه است. باد فتق در باور برخی ایرانیان مختص فتق بیضه در مردان است که باوری غلط و بی‌اساس است.

فتق در زنان

انواع فتق

بیماری فتق را می‌توان براساس نوع پیش‌رفتگی و محل ایجاد آن دسته‌بندی کرد. میزان شیوع فتق در کودکان، فتق در زنان و فتق در مردان براساس دسته‌بندی انواع باد فتق متفاوت است.

فتق داخلی

اگر پیش‌رفتگی یا بیرون‌زدگی فتق به سمت داخل بدن باشد به آن فتق داخلی می‌گوییم.

فتق خارجی

اگر پیش‌رفتگی یا بیرون‌زدگی فتق به سمت بیرون بدن باشد به آن فتق خارجی می‌گوییم. فتق می‌تواند از طریق ماهیچه به سمت بیرون بدن فشار آورد و در زیر پوست مشاهده شود.

فتق کشاله ران یا فتق اینگوینال (Inguinal hernia)

فتق اینگوینال به شکل برآمدگی در کشاله ران یا کیسه بیضه ظاهر می‌شود. فتق کشاله ران در مردان شایع‌تر از زنان است. این فتق هنگامی رخ می‌دهد که بخشی از روده‌ها یا بافت چربی از طریق یک نقطه ضعف یا پریشانی در دیواره شکمی در بالای قسمت ران، فشار آورند.

به فتق در کشاله ران فتق مغبنی هم گفته می‌شود.

فتق رانی (Femoral hernia)

فتق فمورال به صورت برآمدگی در قسمت بالایی ران ایجاد می‌شود. توده حاصل از این فتق با وارد آوردن فشار یا دراز کشیدن ناپدید خواهد شد و با سرفه یا زور زدن ممکن است که ظاهر شود. فتق رانی در زنان شایع‌تر از مردان است.

فتق شکافی

فتق شکافی در محل مربوط به جراحی شکمی یا عمل‌های لاپاروسکوپی ایجاد می‌شود؛ که به عنوان فتق پست لاپاروتومی هم شناخته می‌شود.

فتق نافی (Umbilical hernia)

برآمدگی اطراف منطقه ناف، شامل بخشی از روده یا بافت چربی که از طریق دیواره شکم در نزدیکی ناف بیرون می‌زند. فتق ناف در کودکان و نوزادان زیر ۶ ماه بیشتر دیده می‌شود.

فتق در نوزادان

فتق ناف در زنان بیشتر از فتق ناف در مردان گزارش شده است. چاقی، بارداری‌های متعدد و تومورهای داخل شکمی از علل فتق نافی در زنان است.

 • فتق اینکارسره: اگر فتق با فشار، به محل اصلی خود برنگردد در این حالت فتق گیر کرده (اینکارسره) نامیده می‌شود.
 • فتق مختنق: فتق گیرکرده (اینکارسره) در صورتی که با قطع جریان خون به بافت‌ها همراه باشد فتق مختنق (استرنگوله) نامیده می‌شود. فتق مختنق در صورتی که درمان نشود می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علت ایجاد فتق چیست؟

علت ایجاد فتق ترکیبی از ضعف عضلات و فشار است. بسته به علت آن، فتق ممکن است به سرعت یا در مدت زمان طولانی توسعه یابد. به طور طبیعی دیواره شکم دارای مناطقی است که احتمال ضعیف شدن آنها می‌رود. هر کس در هر سنی ممکن است به فتق دچار شود.

بیشتر موارد فتق در کودکان مادرزادی است. در بزرگسالان، ضعف طبیعی یا فشار ناشی از بلند کردن جسم سنگین، سرفه مداوم، مشکل در اجابت مزاج یا دفع ادرار باعث می‌شود دیواره شکم ضعیف یا گسسته شود.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک متخصص ارتباط برقرارکرده و مشاوره دریافت کنید. برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک (یا لمس) کنید.

علل ضعف عضلانی منجر به فتق

 • شکست دیواره شکم
 • نقص مادرزادی عضلات
 • سن
 • سرفه مزمن
 • آسیب وارد شده بر اثر جراحی

عواملی كه بدن ما را تحت فشار قرار می‌دهند و ممكن است باعث فتق شوند؛ به خصوص اگر عضلات ما ضعيف باشند، عبارتند از:

 • حاملگی
 • یبوست
 • بلند کردن وزنه سنگین
 • آبسه شکمی
 • افزایش ناگهانی وزن
 • جراحی
 • سرفه مداوم یا عطسه

علائم فتق چیست؟

شایع‌ترین علامت فتق یک عضله یا توده بیرون آمده در ناحیه آسیب دیده از بدن است. فتق ممکن است ایجاد دردهای بسیار شدید شکمی کند. همچنین با بروز مشکلات جدی دیگر ممکن است نیاز به جراحی اورژانسی پیدا کنید.

شاخص‌ترین علائم فتق عبارتند از:

 • درد در ناحیه کشاله ران که با خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین بدتر می‌شود.
 • وجود توده یا برآمدگی دردناک در کشاله ران یا ناحیه شکمی
 • وجود توده دردناک در ناحیه بیضه
 • احساس سنگینی در شکم
 • سوزش یا احساس درد در محل زخم
 • درد قفسه سینه
 • مشکل بلعیدن
 • درد شکمی
علائم فتق

روش‌های تشخیص فتق

تشخیص فتق معمولا ساده است: ممکن است یک برآمدگی زیر پوست را احساس کنیم یا ممکن است هنگام بلند کردن اشیا سنگین، سرفه کردن، زور زدن هنگام دفع ادرار یا اجابت مزاج و یا موقع نشستن یا ایستادن طولانی مدت احساس درد کنیم. درد ممکن است شدید باشد یا درد خفیفی که در طول روزشدت پیدا کند.

انواع مختلفی از بیماری فتق وجود دارد که هر کدام با مجموعه علائم خاص خود همراه هستند. پزشک براساس علائم و تاریخچه سلامت ما، معاینه فیزیکی و احتمالاً آزمایش خون یا اسکن تصویری در منطقه آسیب‌دیده، فتق را تشخیص می‌دهد.

علاوه بر معاینه فیزیکی پزشک ممکن است برخی از آزمایش‌ها از جمله: سونوگرافی، اشعه ایکس باریم و آندوسکوپی را برای تشخیص علت ایجاد فتق درخواست کند.

سونوگرافی برای تشخیص فتق

زمانی پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند که بیمار زن باشد تا از علل درد مربوط به دستگاه تناسلی مانند کیست تخمدان یا فیبروئید جلوگیری کند.

در مردان سونوگرافی برای ارزیابی فتق‌های کشاله‌ ران و یا فتق بیضه است. این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام‌های لگن انجام می‌شود. سونوگرافی کمک بزرگی است تا پزشک معالج به صورت دقیق وجود بیماری فتق یا عدم وجود آن را تایید کند.

تشخیص فتق

نقش اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) در تشخیص فتق

پزشک ممکن است این آزمایش را برای جلوگیری از شرایط دیگری که باعث درد و تورم شکم می‌شود، توصیه کند. سی‌تی‌اسکن با به کار بردن اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر شکم و اندام کاربرد دارد و شامل یک رنگ کنتراست است که در بازوی بیمار تزریق می‌شود.

این نوع تست ممکن است به دلیل برخی محدودیت‌های بیمار توصیه نشود. در واقع بنابر تشخیص پزشک معالج است که نیازی به سی‌تی‌اسکن وجود دارد یا خیر. اگر مشکل زمان یا دسترسی به پزشک را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق تماس تلفنی با پزشک با پزشک متخصص نظر ایشان را در این باره جویا شوید.

تشخیص فتق با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

پزشک این آزمایش را زمانی به بیمار توصیه می‌کند که هنگام ورزش شدت دردش افزایش یابد؛ زیرا فعالیت بدنی می‌تواند عامل ایجاد بیماری فتق باشد.

اسکن MRI می‌تواند پارگی در ماهیچه‌های شکم را، حتی زمانی که هیچ ورمی نباشد، تشخیص دهد. این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام بیمار است.

اگر تشخیص پزشک این باشد که فتق ممکن است عارضه ایجاد کند؛ مانند اینکه بیمار در حال از دست دادن خون یا قطع شدن جریان خون‌رسانی باشد، آزمایش‌های تصویربرداری و همچنین آزمایش خون را برای بررسی علائم عفونت انجام خواهد داد.

اهمیت تشخیص به موقع بیماری فتق را جدی بگیریم. مراجعه به پزشک در صورت مشاهده علائم یکی از ساده‌ترین راهکارها برای جلوگیری از بروز مشکلات حادتر خواهد بود.

درمان فتق

تقریبا همه انواع فتق نیاز به جراحی دارند. این که آیا ما نیاز به درمان داریم یا نه؟ به اندازه فتق و شدت علائم در ما بستگی دارد. گزینه‌های درمان برای فتق عبارتند از: تغییر سبک زندگی، مصرف دارو یا جراحی که در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

پرهیز از پرخوری برای پیشگیری از فتق

تغییر سبک زندگی برای درمان فتق شامل:

 • تغییرات غذایی اغلب ممکن است علائم فتق را از بین ببرد؛ اما فتق را از بین نمی‌برد.
 • از وعده‌های غذایی بزرگ یا پرخوری اجتناب کنید.
 • وزن بدن خود را در محدوده سالم نگه دارید
 • برخی تمرینات ممکن است به تقویت عضلات اطراف شکم کمک کنند و علائم فتق را کاهش دهند. با این حال، گاهی تمرینات انجام شده می‌توانند فشار را در این ناحیه افزایش دهند و در واقع باعث ایجاد فتق بیشتر شوند.

درمان دارویی فتق

برخی از مسکن‌ها مثل استامینوفن می‌توانند ناراحتی و درد حاصل از فتق را بهبود ببخشند.

عمل جراحی برای درمان فتق

اگر فتق در حال افزایش است یا باعث درد می‌شود، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که عمل جراحی را انجام دهد.

روش‌های جراحی فتق

فتق می‌تواند با جراحی باز یا لاپاروسکوپی انجام شود. در جراحی باز که ممکن است با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام شود، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ایجاد می‌کند و بافت بیرون زده را به شکم برمی‌گرداند. گاهی پزشک برای تقویت ضعف عضلات از مش (بستری مصنوعی برای افزایش استحکام بافت شکم) استفاده می‌کند.

جراحی فتق

پس از عمل جراحی، پزشک ما را تشویق می‌کند در اسرع وقت حرکت کنیم، اما ممکن است چند هفته زمان نیاز باشد تا فعالیت‌های معمول خود را از سر گیریم.

در روش لاپاروسکوپی که نیاز به بیهوشی عمومی دارد؛ جراح از طریق چند سوراخ کوچک در سطح شکم به داخل شکم دسترسی پیدا می‌کند و با استفاده از لوله‌های لاپاروسکوپ جراحی با حداقل تهاجم انجام می‌شود.

افرادی که تحت لاپاروسکوپی قرار می‌گیرند ممکن است ناراحتی کمتری پس از جراحی داشته باشند و زخمشان سریعتر بهبود یابد.

عوارض درمان نکردن باد فتق

اگر فتق درمان نشود، خون‌رسانی به بخش بیرون‌زده عضو انجام نمی‌شود و جریان خون متوقف می‌شود. امکان دارد سبب انسداد روده همراه با تب، درد شکمی شدید، استفراغ و شوک شود.

اگر بخشی از روده در دیواره شکم به دام افتاده باشد؛ می‌تواند حرکت روده را مختل کند و باعث درد شدید، حالت تهوع یا یبوست و خشکی مزاج شود. فتق در حالتی که درمان ندارد نیز می‌تواند فشار زیادی بر روی بافت‌های اطراف خود ایجاد کند. این حالت باعث تورم و درد در ناحیه اطراف فتق می‌شود.

عوارض جراحی فتق چیست؟

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که در جراحی به روش لاپاروسکوپی احتمال عود فتق وجود دارد. تبحر جراح در روش لاپاروسکوپی میزان این عارضه را کاهش می‌دهد. از دیگر عوارض جراحی فتق درد زیاد است که گاهی ممکن است تا یک سال طول بکشد.

آیا شما در معرض خطر فتق هستید؟

علت ایجاد فتق و فاکتورهایی که خطر ابتلا به فتق را افزایش می‌دهد عبارتند از:

 • سابقه فامیلی یا خانوادگی
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • سرفه مزمن
 • یبوست مزمن
 • سیگار کشیدنی که می‌تواند موجب سرفه مزمن شود
 • شرایطی مانند فیبروز کیستیک هم می‌تواند به طور غیر مستقیم خطر ابتلا به فتق را افزایش دهد. فیبروز کیستی عملکرد ریه‌ها را کاهش می‌دهد و باعث سرفه مزمن می‌شود.
عوامل ایجاد فتق

جلوگیری از فتق

اکثر فتق‌ها تهدیدکننده زندگی نیستند، فتق خود به خود از بین نمی‌رود و با گذشت زمان بهتر نمی‌شود.

ما نمی‌توانیم از ضعف عضلانی که علت ایجاد فتق است، جلوگیری کنیم. با این حال، می‌توانیم میزان فشار بر روی بدنمان را کاهش دهیم؛ این کار ممکن است به ما در جلوگیری از فتق کمک کند یا از افزایش شدت فتق جلوگیری کنید.

بعض نکات برای پیشگیری از فتق عبارتند از:

 • سیگار نکشیدن
 • حفظ وزن بدن در حالت نرمال
 • اجتناب از تنش در طی حرکات روده یا ادرار کردن
 • بلند نکردن اجسام سنگین

سخن آخر

بیماری فتق یا بیرون‌زدگی عضوی از بدن از جای اصلی خود، در هر جایی از بدن می‌تواند ایجاد شود. فتق همچنین در هر سنی و در تمام افراد ممکن است به وجود بیاید. فتق نوزادان و کودکان که بیشتر از نوع فتق نافی هست، در اکثر موارد یک بیماری مادرزادی است. بیماری فتق در بزرگسالی اکتسابی است.

بیماری فتق در اکثر موارد تنها با جراحی به صورت باز یا لاپاروسکوپی قابل درمان است. برای بهبود علائم فتق می‌توان تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کرد، همچنین مصرف بعضی از داروهای مسکن به تسکین دردهای ناشی از فتق کمک می‌کند.

بیماری فتق یکی از بیماری‌هایی است که ممکن است در هر صورت روزی به سراغ شما نیز بیاید. بنابراین در مواجهه با آن نگران نباشید. سعی کنید خیلی زود به پزشک مراجعه کنید و مراحل درمان را طبق نظر پزشک پیگیری کنید. در این صورت بدون هیچ نگرانی روند درمان شما سپری خواهد شد.

امیدواریم با نگارش این مقاله توانسته باشیم به سوالات شما در مورد بیماری فتق پاسخ دهیم. در صورتی که همچنان سوالی از انواع فتق، تشخیص و روش‌های درمان آن برای شما بدون جواب مانده، در قسمت نظرهای همین مطلب از ما بپرسید.

پزشکان و کارشناسان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به سوالات تک‌تک شما عزیزان هستند.

اگر برای درمان فتق روش‌های طب سنتی یا وسایل طبی مانند فتق‌بند را استفاده کرده‌اید؛ حتما تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. نظرات و تجربیات شما در به‌روزرسانی و بهتر شدن این مقاله به ما کمک زیادی خواهد کرد.

منابع:

Healthline

Everyday Health

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

183 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام وقت به خیر
  دکتر برام تشخیص فتق دادن، زیر شکم قسمت سمت راست بالای بیضه.اورژانسی نیست اما پیشنهاد جراحی داد.
  ولی تقریبا همه از این کار منعم کردن و گفتن بهتره از طب سنتی استفاده کنی با دلیل و سند
  نظر شما چیه؟

  • سلام من مخالف طب سنتي هستم جراحي را پيشنهاد ميكنم چون تنها درمان قطعيشن

 2. سلام من حدودا ۳۰ سال است که پارگی فتق کشاله ران بالای بیضه راست دارم تا کنون دردی احساس نکردم فقط بالای بیضه راستم ورم داشته ولی اکنون احساس درد می کنم که موقع خم شدن درد بیشتر می شود احساس می کنم بیضه ام به داخل شکمم رفته چکار با بی د بکنم

 3. سلام دکتر من در قسمت راست مثانه یک روزه درد کمی حس میکنم موقع دست میزنم دردش بیشترمیشود و الت تناسلی ورم داره

  • سلام باید معاینه بشید به متخصص ارولوژی مراجعه کنید

 4. سلام.ایاامکان داره یهودچارکم شدن کنترل مقعدی بشی مال فتق باشه؟

  • سلام
   فقط در صورتی که فتق گیر افتاده ایجاد شده باشد می تواند سبب درد شدید شکم و عدم خروج گاز و مدفوع شود

 5. سلام آیا فتق در سن ۲۵ سالگی در مردان خطرناک است ؟

 6. سلام وقت بخیر
  مادرم یک سال پیش عمل هیسترکتومی داشتن الان موقع لمس سمت چپ شکمشون یه توده بزرگ احساس میشه بعضی مواقع یه ذره احساس سوزش دارن ممکنه فتق باشه؟
  مرسی از لطفتون🌹

 7. با سلام من برای بار دوم پیام میدم چون بار اول جوابی ندادین.
  ۴۱ سال دارم حدود ۲ ماه پیش در مایع منی خون دیدم پزشک عمومی قرص چرک خشک کن داد که خون برطرف شد.دکتر متخصص هم هم قرص تامسلوسین دادن و گفتن روزی ۲ بار تو آب گرم بشینم.ولی الان مدتیه رنگ کف پاهام بعضی موقع ها تا شکمم به رنگ زرد میشه ولی تا شکمم همیشه نیست همش کف پاهامه و مدتی هم هس دردهایی نه شدید در طرف چپ و راست و وسط شکمم دارم بشتر وقتی فعالیت میکنم این موارد پیش میاد.بعضی موقع ها هم استخوان های پاهام درد میکنه.یه مقدار کوچک هم سردرد و بعضی موقع ها بیضه درد.رنگ ادرارمم زرد پر رنگ یا مایل به قهوه ای بود که دیگه خدا را شکر نیست.کم خونم شدم.چون این روزها مراکز پزشکی آلوده به کرونا هستن نرفتم آزمایش از شما میخوام منو راهنمایی کنید

  • سلام
   شما باید تحت بررسی بیشتر قرار بگیرید
   باید آزمایش خون و ادرار بدهید و سونوگرافی کلیه مثانه و پروستات شوید و از نظر پروستاتیت بررسی گردید

 8. سلام وقت بخیر
  من ۲روزی میشه کشاله سمت چپم درد میکنه
  موقع نشست و برخواست و راه رفتن و خوابیدن هم درد دارم.
  ورم هم ندارم
  چی میتونه باشه؟

  • سلام
   میتواند فتق باشد اگر ادامه دار شد به متخصص جراحی مراجعه کنید

 9. سلام خسته نباشید.الان تو هفته 25بارداری هستم از اوایل بارداری احساس درد روی ناحیه آلت تناسلی سمت راستم شدم که به مرور باد کرده دو بار دکتر رفتم گفتن فشار بچست.ولی زمانی که دراز میکشم خوبه تا بلند میشم دوباره همون طوره خیلی درد دارم اگه میشه لطفاً پاسخ بدید

 10. سلام من مادرم وقتی میره دستشویی خیلی به راحتی نمیتونه دفع را انجام بده و میگه که محل دفع خون میاد و احساس میکنه که زده بیرون بنظرتون این فتقه؟اصلا نم آب نمیخوره فقط چایی شاید روزی ۱۰ استکان چایی بخوره.

 11. سلام ،من فتق کساله ران عمل کردم ولی هنوز ی کم ورم داره ،یک ماه هست که عمل کردم ،و درد خفیف ابن طبعی هس یا بر دکترو از مش استفاده کرن ،و حس نداره

 12. سلام خسته نباشید من یه دو روزی هست که سمت چپ بدنم یعنی بغل مثانه یکمی سمت چپ یه رگ ورم کرده بعد دست که بهش میزنم دردش تا کشاله ران میره روز اول درد زیادی داش ولی الان یکمی بهتر شده بنظرتون فتقه ؟؟؟

 13. سلام.دو ماه پیش عمل آپاندیس انجام دادم،بعد دو سه هفته یه برآمدگی یمقدار پایین تر سمت کشاله رونم حس کردم، رفتم دکتر و سونوگرافی انجام دادم اما چیزی نبود.و هنوز اون برآمدگی دیده میشه و بعضی وقتها سفت تر هست،اما وقتی میخوابم محو میشه.امکان داره فتق باشه یا جای عمل آپاندیس باشه؟لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم.

  • سلام اگه سونوتون نرمال بوده بعيد ميدونم فتق باشه در هر حال بهتره جراحتون باز شمارو معاينه كنه

 14. سلام خانومم یه پارگی 8میلی متری زیر پوست شکمش داره وهنوز هیچ دردی نداره فقط در ناحیه ناف واطراف پارگی ورم هست ایا نیاز به عمل جراحی داره

  • سلام بهتره جراحي شه چون طولاني مدت خطر انسداد روده دارد

 15. سلام.من سال قبل یبوست داشتم.برای خارج شدن مدفوع به خودم فشار آوردم و همون لحظه زیر نافم تیر شدیدی کشید و تا چند روز دردناک بود.بعد چند روز خوب شد. تا اینکه امروز بعد یک روز یبوست داشتن ، رفتم دستشویی و بدون فشار اجابت مزاج کردم.اما اون نقطه زیر نافم دوباره شروع کرد به درد کردن و تیر کشیدن. سابقه بیرون زدگی فتق نداشتم.اون نقطه ی زیر نافم هم که میگم درد میکنه آثار تورم یا … نداره.و در ضمن اینکه من دو سالی میشه که بشدت کم تحرک شدم و هم شکم زدم و هم عضلات شکمیم ضعیف شده نسبت به قبل.ممنونم لطفا جواب بدید خیلی نگرانم کرده.جنسیت مذکر سن۲۰

  • سلام ٢ هفته مايعات زيادي بخوزيد ميوه و سلزي زياد بخوريد و از شربت كنيزيم هيدروكسايد هر ٨ ساعت ٥ سي سي استفاده كنيد
   اگه بهتر نشدين به متخصص گوارش مراجعه كنيد

 16. سلام من ۲۳ سالمه.یکبار عمل فتق سمت راست انجام دادم.بعد از چند ماه سمت چپ هم پاره شد و عمل کردم.بعد از عمل دوم کار سنگینی نداشتم ولی سمت چپ دوباره پاره شد الان یک ساله چکار باید انجام بدم؟ایا عمل دوباره فایده ایی داره؟

  • سلام
   بله
   مجددا می توان جراحی انجام داد
   البته نظر جراح عمومی در این باره ارجح است

 17. سلام دکتر من از وقتی که سنگ سنگین برداشتم انگار فتق شده زیر نافم
  الان بیضه هام ورم دارن و خیلی درد دارم مخوام ببینم فتقم در چه حده آزمایشی یا سونگرافی یا چی باید برام بنویسی که مشخص بشه فتق پاره شده یا نه

 18. سلام من زیرشکم دردمیکردبه به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی اونجام دادم ،،با انجام مانوروالسالواتصویرهرتی در نواحی اینگوعینال دوطرف رویت شد.(دیفکت فاسیا درناحیه اینگوعینال چپ=۱۰م م درناحیه اینگوعینال راست ۸م م است تصویر توده فضاگیری دیگردرنواحی مذکور مشاهده نگردیده آیا نیاز به عمل دارم به جراح مراجعه کردم گفته وزن کم کن وزنم ۸۳وقدم۱۷۵وسن ۴۳میباشد لطف راهنمایم کنید

 19. سلام من از بچگی درناحیه چپ فتق داشتم . در سن 65 سالگی برامدگی و درد در زیر ناحیه شکم سمت چپ ظاهر شد وجراحی کردم. دوباره در سن 70 سالگی درسمت راست برامدگی فتق در سمت راست ظاهر شد ودوباره جراحی کردم. الان بعد از پنج سال بعد از یک روز که گاز شدید در معده ظاهر شد ناگهان همزمان در دو ناحیه چپ و راست و بدون هیچ برامدگی یا تغییر شکل احساس سوزش گاه به گاه در همان دو ناحیه. ایا میشود با دارو یا ورزش عضلات شکم را درمان کرد؟ سپاس

 20. سلام خانم دکتر مادر شوهرم یک ساله که عمل فتق انجام داده والان چند قسمت شکمش ورم کرده و صدای غار و غور بلندی میده حتی ما کنارش هستیم میشنویم سونوگرافی هم انجام داده نوشته سوراخی دیده شده که روش رو چربی گرفته تو رو خدا راهنمایی کنید که چکار کنیم واقعن نگران هستیم ممنونم

  • سلام عزيزم نگران نباشيد عارضه بعد جراحيشونه بايد توسط جراحشون معاينه شن

 21. سلام وخسته نباشید چندوقتی هست که زیر شکم سمت کشاله رانم متورم شده هیچ دردی ندارم سنوگرافی کردم که مشخص شد فتق دارم حدود 4سانت میخواستم بدونم باید حتما عمل فتق انجام بدم با اینکه هیچ دردی ندارم ممنون

 22. سلام خسته نباشید ببخشید من بعد از انجام خودارضایی شدید بیضه هام گاهی اوقات تیر می کشن راه که می رم یا تکون می خورم از درد می میرم دردش هم مثل زمانی هست که به بیضه ضربه وارد می شه و دردش پخش می شه و به مثانه کشیده می شه خیلی هم دستشویی می رم حجم ادارم زیاد شده الان واقعا ناراحتم که چرا به بدن خودم صدمه زدم لطفا راهنمایم کنید چه کاری انجام بدم حداقل قبل مراجعه حضوری به پزشک

 23. سلام دکتر من فتق کشاله ران سمت راست داشتم حدود 10سال و 23 سالمه با وزن 95و الان 14 روز هست که عمل کردم و مش گذاشتن دردی ندارم خداروشکر جز اینکه بعضی مواقع پهلوی راستم تیر میکشه هنگام راه رفتن، مشکل اصلیم الان ورم بیضه راستمه که کم نمیشه از بعد عمل دچار ورم شده و واقعا نمیدونم چیکار کنم و حتی نمیدونم راه برم یا نرم چقدر راه برم وچند ساعت مضر نباشه یا اینکه چه دارویی مصرف کنم تا ورم بیضه ام بخوابه ، من همش میترسم عود کنه چون خیلی عذاب کشیدم سرش لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

  • سلام بايد سونوگرافي بدين از نظر واريكوسل بررسي شويد و سپس توسط جراح اورولوژي معاينه شويد

   • سلام مجدد بنده پزشک جراحم من رو معاینه کردن گفتن واریکوسل نیستش و گفتن مایعه جمع شده داخل بیضه راستم بعد عمل طبیعه من الان 15 روزه عمل کردم فقط میخوام بدونم چقدر زمان میبره به حالت اولش برگرده و اینکه دارویی هست و یا راهکاری که کمک کنه بهش ؟

    • حداقل دو هفته طول ميكشه
     داري خاصي نيست فقط بايد بي تحرك نباشيد

 24. سلام الان دوماهی میشه که طرف چپ کشاله رانم درمیکنه میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم

  • سلام ممكنه كشيدگي عضلاني باشه
   پماد پيروكسيكام بزنيد همچنين سونوگرافي هم بديد از نظر فتق

 25. سلام
  با عرض ارادت در سونوگرافى همسر بنده تشخيص كيست تخمدان رأست داده شده.ايا اين تشخيص ميتونه اشتباه باشه و فتق باشه يا نه
  ضمنا چون قبلا لاپارسكوپى كرده براى در اوردن كيسه صفرا ،جراح به ماگفت كه ايشون(همسرم) فتق هم داره
  ممنون

 26. سلام مقاله مفیدوکاملی بود فقطدرموردفتق بندتوضیح ندادید .پدرمن 79سالشه یک ماه پیش بادردشکمی ومراجعه به پزشک وسونو تشخیص بادفتق گرفت درحال حاضرازفتق بند استفاده میکنه.سوالم اینه که فتق بند چقدر موثره؟تاکی باید استفاده کنه؟آیاتوصیه دیگه ای دارید؟

  • سلام
   اثرش موقتی و در جهت جلوگیری و پیشگیری از بدتر شدن است
   در موارد خفیف میتونه سبب درمان هم بشه

 27. من مدت زمان کوتاهی هست که به فتق دچار شدم در حال کار های سبک ونیمه سنگین درد دارم وبه یه پزشک مراجع کردم زیادی اهمیت نداد در باره این بیماری ولی من نگرانم حالا باید چکار کنم من نان اور خونه هستم مجبورم برم سرکار

 28. ممنون همه چیزرو خوب توضیح دادین .فقط یه سوال که من توسن ۸ سالگی فتق کشاله ران رو عمل کردم وخیلی هم راضی بودم الان توسن ۳۶ سالگی همون قسمت درد می کنه وخیلی وحشتناک تیر میکشه .می خواستم بدونم امکان بازگشت فتق هست یا من مشکل دیگه ای دارم .درضمن من خانم هستم.

 29. سلام تورم در کشاله ران دوتیکس بهش دست میزنم درد داره
  ‌امکان داره فتق باشه ؟
  با فتق بند حل نمیشه ؟

 30. سلام خسته نباشید من ۱۸سالمه و سمت راست شکمم تقریبا تزدیک جای جراحی اپاندیسم دو تا فتق دارم که فاصله کمی از هم دارن دردش خیلی زیاده و به قفسه هم فشار میاره..حتما باید عمل شم؟

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر