باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق

 • 1397-11-13
 • ۲۹۲۶۰۲ بازدید
 • 229
بیماری فتق

فتق چیست؟ آیا فتق درمان دارد؟ در این مطلب از مجله سلامت و درمان دکتردکتر به معرفی کامل بیماری باد فتق، فتق در مردان، فتق در زنان و فتق کودکان خواهیم پرداخت؛ در ادامه با ما همراه باشید.

فتق (Hernia) چیست؟

فتق به بیرون زدگی یا خارج شدن هر عضو بدن، از جای اصلی خود گفته می‌شود. به عبارتی دیگر: تغییر محل اعضایی از بدن به حفره یا بافت مجاور که موجب تورم یا پارگی شود را فتق می‌گویند.

بیماری فتق زمانی بروز می‌کند که یک ناحیه از یک عضو یا بافت از طریق یک لایه عضله ضعیف بیرون می‌زند.

فتق کجا ایجاد می‌شود؟

هر جایی از بدن که جداره بافت نگه‌دارنده یک اندام ضعیف باشد؛ فتق می‌تواند اتفاق بیافتد. فتق مزمن معولا در ناحیه شکمی رخ می‌دهد، همچنین فتق می‌تواند در ران، ناف و ناحیه کشاله ران دیده شود.

آیا زنان هم فتق دارند؟

ممکن است ما به طور مادرزادی با فتق به دنیا بیاییم و یا بعدا به آن مبتلا شویم؛ بنابراین تصور اینکه زنان فتق ندارند، اشتباه است. باد فتق در باور برخی ایرانیان مختص فتق بیضه در مردان است که باوری غلط و بی‌اساس است.

فتق در زنان

انواع فتق

بیماری فتق را می‌توان براساس نوع پیش‌رفتگی و محل ایجاد آن دسته‌بندی کرد. میزان شیوع فتق در کودکان، فتق در زنان و فتق در مردان براساس دسته‌بندی انواع باد فتق متفاوت است.

فتق داخلی

اگر پیش‌رفتگی یا بیرون‌زدگی فتق به سمت داخل بدن باشد به آن فتق داخلی می‌گوییم.

فتق خارجی

اگر پیش‌رفتگی یا بیرون‌زدگی فتق به سمت بیرون بدن باشد به آن فتق خارجی می‌گوییم. فتق می‌تواند از طریق ماهیچه به سمت بیرون بدن فشار آورد و در زیر پوست مشاهده شود.

فتق کشاله ران یا فتق اینگوینال (Inguinal hernia)

فتق اینگوینال به شکل برآمدگی در کشاله ران یا کیسه بیضه ظاهر می‌شود. فتق کشاله ران در مردان شایع‌تر از زنان است. این فتق هنگامی رخ می‌دهد که بخشی از روده‌ها یا بافت چربی از طریق یک نقطه ضعف یا پریشانی در دیواره شکمی در بالای قسمت ران، فشار آورند.

به فتق در کشاله ران فتق مغبنی هم گفته می‌شود.

فتق رانی (Femoral hernia)

فتق فمورال به صورت برآمدگی در قسمت بالایی ران ایجاد می‌شود. توده حاصل از این فتق با وارد آوردن فشار یا دراز کشیدن ناپدید خواهد شد و با سرفه یا زور زدن ممکن است که ظاهر شود. فتق رانی در زنان شایع‌تر از مردان است.

فتق شکافی

فتق شکافی در محل مربوط به جراحی شکمی یا عمل‌های لاپاروسکوپی ایجاد می‌شود؛ که به عنوان فتق پست لاپاروتومی هم شناخته می‌شود.

فتق نافی (Umbilical hernia)

برآمدگی اطراف منطقه ناف، شامل بخشی از روده یا بافت چربی که از طریق دیواره شکم در نزدیکی ناف بیرون می‌زند. فتق ناف در کودکان و نوزادان زیر ۶ ماه بیشتر دیده می‌شود.

فتق در نوزادان

فتق ناف در زنان بیشتر از فتق ناف در مردان گزارش شده است. چاقی، بارداری‌های متعدد و تومورهای داخل شکمی از علل فتق نافی در زنان است.

 • فتق اینکارسره: اگر فتق با فشار، به محل اصلی خود برنگردد در این حالت فتق گیر کرده (اینکارسره) نامیده می‌شود.
 • فتق مختنق: فتق گیرکرده (اینکارسره) در صورتی که با قطع جریان خون به بافت‌ها همراه باشد فتق مختنق (استرنگوله) نامیده می‌شود. فتق مختنق در صورتی که درمان نشود می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علت ایجاد فتق چیست؟

علت ایجاد فتق ترکیبی از ضعف عضلات و فشار است. بسته به علت آن، فتق ممکن است به سرعت یا در مدت زمان طولانی توسعه یابد. به طور طبیعی دیواره شکم دارای مناطقی است که احتمال ضعیف شدن آنها می‌رود. هر کس در هر سنی ممکن است به فتق دچار شود.

بیشتر موارد فتق در کودکان مادرزادی است. در بزرگسالان، ضعف طبیعی یا فشار ناشی از بلند کردن جسم سنگین، سرفه مداوم، مشکل در اجابت مزاج یا دفع ادرار باعث می‌شود دیواره شکم ضعیف یا گسسته شود.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و اهمیت در خانه ماندن برای کاهش زنجیره انتقال این بیماری؛ شما عزیزان می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر با پزشک متخصص ارتباط برقرارکرده و مشاوره دریافت کنید. برای دریافت مشاوره روی دکمه زیر کلیک (یا لمس) کنید.

علل ضعف عضلانی منجر به فتق

 • شکست دیواره شکم
 • نقص مادرزادی عضلات
 • سن
 • سرفه مزمن
 • آسیب وارد شده بر اثر جراحی

عواملی كه بدن ما را تحت فشار قرار می‌دهند و ممكن است باعث فتق شوند؛ به خصوص اگر عضلات ما ضعيف باشند، عبارتند از:

 • حاملگی
 • یبوست
 • بلند کردن وزنه سنگین
 • آبسه شکمی
 • افزایش ناگهانی وزن
 • جراحی
 • سرفه مداوم یا عطسه

علائم فتق چیست؟

شایع‌ترین علامت فتق یک عضله یا توده بیرون آمده در ناحیه آسیب دیده از بدن است. فتق ممکن است ایجاد دردهای بسیار شدید شکمی کند. همچنین با بروز مشکلات جدی دیگر ممکن است نیاز به جراحی اورژانسی پیدا کنید.

شاخص‌ترین علائم فتق عبارتند از:

 • درد در ناحیه کشاله ران که با خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین بدتر می‌شود.
 • وجود توده یا برآمدگی دردناک در کشاله ران یا ناحیه شکمی
 • وجود توده دردناک در ناحیه بیضه
 • احساس سنگینی در شکم
 • سوزش یا احساس درد در محل زخم
 • درد قفسه سینه
 • مشکل بلعیدن
 • درد شکمی
علائم فتق

روش‌های تشخیص فتق

تشخیص فتق معمولا ساده است: ممکن است یک برآمدگی زیر پوست را احساس کنیم یا ممکن است هنگام بلند کردن اشیا سنگین، سرفه کردن، زور زدن هنگام دفع ادرار یا اجابت مزاج و یا موقع نشستن یا ایستادن طولانی مدت احساس درد کنیم. درد ممکن است شدید باشد یا درد خفیفی که در طول روزشدت پیدا کند.

انواع مختلفی از بیماری فتق وجود دارد که هر کدام با مجموعه علائم خاص خود همراه هستند. پزشک براساس علائم و تاریخچه سلامت ما، معاینه فیزیکی و احتمالاً آزمایش خون یا اسکن تصویری در منطقه آسیب‌دیده، فتق را تشخیص می‌دهد.

علاوه بر معاینه فیزیکی پزشک ممکن است برخی از آزمایش‌ها از جمله: سونوگرافی، اشعه ایکس باریم و آندوسکوپی را برای تشخیص علت ایجاد فتق درخواست کند.

سونوگرافی برای تشخیص فتق

زمانی پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند که بیمار زن باشد تا از علل درد مربوط به دستگاه تناسلی مانند کیست تخمدان یا فیبروئید جلوگیری کند.

در مردان سونوگرافی برای ارزیابی فتق‌های کشاله‌ ران و یا فتق بیضه است. این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام‌های لگن انجام می‌شود. سونوگرافی کمک بزرگی است تا پزشک معالج به صورت دقیق وجود بیماری فتق یا عدم وجود آن را تایید کند.

تشخیص فتق

نقش اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) در تشخیص فتق

پزشک ممکن است این آزمایش را برای جلوگیری از شرایط دیگری که باعث درد و تورم شکم می‌شود، توصیه کند. سی‌تی‌اسکن با به کار بردن اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر شکم و اندام کاربرد دارد و شامل یک رنگ کنتراست است که در بازوی بیمار تزریق می‌شود.

این نوع تست ممکن است به دلیل برخی محدودیت‌های بیمار توصیه نشود. در واقع بنابر تشخیص پزشک معالج است که نیازی به سی‌تی‌اسکن وجود دارد یا خیر. اگر مشکل زمان یا دسترسی به پزشک را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از طریق تماس تلفنی با پزشک با پزشک متخصص نظر ایشان را در این باره جویا شوید.

تشخیص فتق با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

پزشک این آزمایش را زمانی به بیمار توصیه می‌کند که هنگام ورزش شدت دردش افزایش یابد؛ زیرا فعالیت بدنی می‌تواند عامل ایجاد بیماری فتق باشد.

اسکن MRI می‌تواند پارگی در ماهیچه‌های شکم را، حتی زمانی که هیچ ورمی نباشد، تشخیص دهد. این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر شکم و اندام بیمار است.

اگر تشخیص پزشک این باشد که فتق ممکن است عارضه ایجاد کند؛ مانند اینکه بیمار در حال از دست دادن خون یا قطع شدن جریان خون‌رسانی باشد، آزمایش‌های تصویربرداری و همچنین آزمایش خون را برای بررسی علائم عفونت انجام خواهد داد.

اهمیت تشخیص به موقع بیماری فتق را جدی بگیریم. مراجعه به پزشک در صورت مشاهده علائم یکی از ساده‌ترین راهکارها برای جلوگیری از بروز مشکلات حادتر خواهد بود.

درمان فتق

تقریبا همه انواع فتق نیاز به جراحی دارند. این که آیا ما نیاز به درمان داریم یا نه؟ به اندازه فتق و شدت علائم در ما بستگی دارد. گزینه‌های درمان برای فتق عبارتند از: تغییر سبک زندگی، مصرف دارو یا جراحی که در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

پرهیز از پرخوری برای پیشگیری از فتق

تغییر سبک زندگی برای درمان فتق شامل:

 • تغییرات غذایی اغلب ممکن است علائم فتق را از بین ببرد؛ اما فتق را از بین نمی‌برد.
 • از وعده‌های غذایی بزرگ یا پرخوری اجتناب کنید.
 • وزن بدن خود را در محدوده سالم نگه دارید
 • برخی تمرینات ممکن است به تقویت عضلات اطراف شکم کمک کنند و علائم فتق را کاهش دهند. با این حال، گاهی تمرینات انجام شده می‌توانند فشار را در این ناحیه افزایش دهند و در واقع باعث ایجاد فتق بیشتر شوند.

درمان دارویی فتق

برخی از مسکن‌ها مثل استامینوفن می‌توانند ناراحتی و درد حاصل از فتق را بهبود ببخشند.

عمل جراحی برای درمان فتق

اگر فتق در حال افزایش است یا باعث درد می‌شود، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که عمل جراحی را انجام دهد.

روش‌های جراحی فتق

فتق می‌تواند با جراحی باز یا لاپاروسکوپی انجام شود. در جراحی باز که ممکن است با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام شود، جراح یک برش در ناحیه کشاله ران ایجاد می‌کند و بافت بیرون زده را به شکم برمی‌گرداند. گاهی پزشک برای تقویت ضعف عضلات از مش (بستری مصنوعی برای افزایش استحکام بافت شکم) استفاده می‌کند.

جراحی فتق

پس از عمل جراحی، پزشک ما را تشویق می‌کند در اسرع وقت حرکت کنیم، اما ممکن است چند هفته زمان نیاز باشد تا فعالیت‌های معمول خود را از سر گیریم.

در روش لاپاروسکوپی که نیاز به بیهوشی عمومی دارد؛ جراح از طریق چند سوراخ کوچک در سطح شکم به داخل شکم دسترسی پیدا می‌کند و با استفاده از لوله‌های لاپاروسکوپ جراحی با حداقل تهاجم انجام می‌شود.

افرادی که تحت لاپاروسکوپی قرار می‌گیرند ممکن است ناراحتی کمتری پس از جراحی داشته باشند و زخمشان سریعتر بهبود یابد.

عوارض درمان نکردن باد فتق

اگر فتق درمان نشود، خون‌رسانی به بخش بیرون‌زده عضو انجام نمی‌شود و جریان خون متوقف می‌شود. امکان دارد سبب انسداد روده همراه با تب، درد شکمی شدید، استفراغ و شوک شود.

اگر بخشی از روده در دیواره شکم به دام افتاده باشد؛ می‌تواند حرکت روده را مختل کند و باعث درد شدید، حالت تهوع یا یبوست و خشکی مزاج شود. فتق در حالتی که درمان ندارد نیز می‌تواند فشار زیادی بر روی بافت‌های اطراف خود ایجاد کند. این حالت باعث تورم و درد در ناحیه اطراف فتق می‌شود.

عوارض جراحی فتق چیست؟

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که در جراحی به روش لاپاروسکوپی احتمال عود فتق وجود دارد. تبحر جراح در روش لاپاروسکوپی میزان این عارضه را کاهش می‌دهد. از دیگر عوارض جراحی فتق درد زیاد است که گاهی ممکن است تا یک سال طول بکشد.

آیا شما در معرض خطر فتق هستید؟

علت ایجاد فتق و فاکتورهایی که خطر ابتلا به فتق را افزایش می‌دهد عبارتند از:

 • سابقه فامیلی یا خانوادگی
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • سرفه مزمن
 • یبوست مزمن
 • سیگار کشیدنی که می‌تواند موجب سرفه مزمن شود
 • شرایطی مانند فیبروز کیستیک هم می‌تواند به طور غیر مستقیم خطر ابتلا به فتق را افزایش دهد. فیبروز کیستی عملکرد ریه‌ها را کاهش می‌دهد و باعث سرفه مزمن می‌شود.
عوامل ایجاد فتق

جلوگیری از فتق

اکثر فتق‌ها تهدیدکننده زندگی نیستند، فتق خود به خود از بین نمی‌رود و با گذشت زمان بهتر نمی‌شود.

ما نمی‌توانیم از ضعف عضلانی که علت ایجاد فتق است، جلوگیری کنیم. با این حال، می‌توانیم میزان فشار بر روی بدنمان را کاهش دهیم؛ این کار ممکن است به ما در جلوگیری از فتق کمک کند یا از افزایش شدت فتق جلوگیری کنید.

بعض نکات برای پیشگیری از فتق عبارتند از:

 • سیگار نکشیدن
 • حفظ وزن بدن در حالت نرمال
 • اجتناب از تنش در طی حرکات روده یا ادرار کردن
 • بلند نکردن اجسام سنگین

سخن آخر

بیماری فتق یا بیرون‌زدگی عضوی از بدن از جای اصلی خود، در هر جایی از بدن می‌تواند ایجاد شود. فتق همچنین در هر سنی و در تمام افراد ممکن است به وجود بیاید. فتق نوزادان و کودکان که بیشتر از نوع فتق نافی هست، در اکثر موارد یک بیماری مادرزادی است. بیماری فتق در بزرگسالی اکتسابی است.

بیماری فتق در اکثر موارد تنها با جراحی به صورت باز یا لاپاروسکوپی قابل درمان است. برای بهبود علائم فتق می‌توان تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کرد، همچنین مصرف بعضی از داروهای مسکن به تسکین دردهای ناشی از فتق کمک می‌کند.

بیماری فتق یکی از بیماری‌هایی است که ممکن است در هر صورت روزی به سراغ شما نیز بیاید. بنابراین در مواجهه با آن نگران نباشید. سعی کنید خیلی زود به پزشک مراجعه کنید و مراحل درمان را طبق نظر پزشک پیگیری کنید. در این صورت بدون هیچ نگرانی روند درمان شما سپری خواهد شد.

امیدواریم با نگارش این مقاله توانسته باشیم به سوالات شما در مورد بیماری فتق پاسخ دهیم. در صورتی که همچنان سوالی از انواع فتق، تشخیص و روش‌های درمان آن برای شما بدون جواب مانده، در قسمت نظرهای همین مطلب از ما بپرسید.

پزشکان و کارشناسان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به سوالات تک‌تک شما عزیزان هستند.

اگر برای درمان فتق روش‌های طب سنتی یا وسایل طبی مانند فتق‌بند را استفاده کرده‌اید؛ حتما تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. نظرات و تجربیات شما در به‌روزرسانی و بهتر شدن این مقاله به ما کمک زیادی خواهد کرد.

منابع:

Healthline

Everyday Health

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «باد فتق چیست؟ معرفی کامل بیماری فتق»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

229 دیدگاه در حال حاضر

 1. دختر 3سالم در کشاله ران سمت چپ هی ورم میکنه عین یک تیله زیر پوست میزنه بیرون باز میبینم نیست درد هم نداره ایا این فتق ممنون

  • سلام بايد سونوگرافي انجام بديد براش تا در صورتي كه فتق بود جراحي شود

 2. سلام من مدت زیادی است که فتق عمل کردم الان جای عملم درد وسوزش دارد چکار کنم لطفا راهنمایم کنید ممنونم

  • سلام بهتره سونوگرافي انجام بديد تا از نظر عفونت محل زخم بررسي شويد
   قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد تا ٧ روز

 3. من نامزدم ترکیدگی فتق داشته و عمل جراحی کرده میخواستم بدونم این اتفاق باعث ناباروری میشود و اون عقیم شده باشد

 4. سلام وقتتون بخیر من ۲۴ سالمه و بدنسازی کار میکنم
  دو سه هفته ای میشه زیر شکمم درد میکنه ( موقع ادرار و مدفوع و باد شکم ) که اول حس میکردم از مقعده و يبوستی که داشتم، اونموقه رفتم از داروخونه مگنی میلک گرفتم خوردم روده هام خالی شد چن روز خوب شدم ولی بازم درد دارم در قسمت زیر شکمم حتى موقع ای که باد معده جمع میشه حرکت باد و حس میکنم و درد زیاد میشه
  دست میزنم زیر شکمم فشار میدم درد میکنه یا شکممو به داخل میکشم درد دارم یا دویدنی
  به نظرتون فتخه ؟!

 5. سلام م خانم ۲۹ ساله ام سال ۹۰ زایمان داشته ام بعد متوجه شدم اطراف نافم اندازه فندق یه چیزی تکون میخوره من به پزشک مراجعه کردم ومعاینه ام شدم ، سو نو انجام دادم اون موقع گفتن چیزی نیست ولی پارسال که مجددابار دار شدم کشاله ران خیلی باد کرد رفتم دکتر گفت فتق بعداز بار داری کشاله بهتر شد ولی قسمت بالای نافم یعنی به سمت معده یه چیزی انگار در حال حرکته خودشم سفته هیچ دردی احساس نمیکنم ولی انگار فتق شکمی من دارم خواستم راهنمایی کنید هم از عمل میترسم هم از اینکه ممکنه خطرناک باشه تو این وضعیت بیماری نمیتونم برم بیمارستان !

 6. سلام من ۲۷سالمه وخانم هستم حدود۲ماه پیش درناحیه زیر شکم قسمت راست بدنم یک مقدار برامدگی ایجادشد ک از بالا کاملا مشخص بود سونوگرافی تخمدان انجام دادم و مشکلی نبود پزشک زنان معاینه کرد و گفت چون کشاله ران برامده نشده و درد نداری فتق نیست حتی متخصص گوارش کلونوسکپی هم انجام داد و خدارو شکر چیزی نبود اما تازگیها کمی احساس درد در ناحیه برامده و کشاله ران دارم آیا این مشکل فتق هست؟؟و باید ب کدام پزشک مراجعه کنم ؟؟ ممنون

 7. سلام
  من پسرم ۴۰ روزه ست. تو معاینه ۱۵ روزگیش فتق نداشت .ولی فک کنم بخاطر کولیکش انقد فشار اورد فتق داره الان . خیلی ناراحتم چیکار کنم . تا یکسالگی نمی خوام عملش کنم تا اون وقت چیکار کتنم که شایر درمان بشه بدون عمل

 8. سلام من یه پسرشش ساله دارم فتق داره دکترمیگه ببرین عمل کنن منم میترسم میخوام بزرگ بشه بدعمل کنیم ضرری نداره

  • سلام ، اگه دير عملش كنيد احتمال انسداد روده هست

  • سلام
   بستگی داره فتق کجاست و میزانش چقدر
   اگه به طور مکرر خودبخود هم بیرون میزنه و درد داره باید عمل شه عزیزم

 9. سلام من چند وقت پیش متوجه تورم در قسمت بالای واژنم شدم و بعد از سونوگرافی متوجه شدم که فتقه ایا عمل جراحی تنها روش درمانه؟
  با ورزش نمیتونم درمانش کنم؟
  و اینکه دکتر گفت شروع فتق و هنوز عود نکرده

  • سلام
   با ورزش که خیر
   اما با بستن فتق بند و رعایت عدم زورزدن و فعالیت هایی که فشار میاره
   و همچنین در صورت چاقی کاهش وزن
   ممکن بهبود پیدا کنه یا پیشرفت نکنه

 10. سلام.بی.نهایت.سپاس

 11. سلام
  من۱۲روز پیش زایمان طبیعی داشتم و حدود۲۰کیلو افزایش وزن نسبت به وزن نرمال خودم دارم
  ۱۶۰قد و الان حدود۸۳وزنم هست

  دو سه روزی هست که بالای ناف به اندازه سکه۲۵تومنی،وقتی لمس میکنم زیر دستم مشخص میشه و درد میکنه.
  قبل این دو۳روز یه کم به شکم با انجام ورزش احتمالا فشار وارد کردم
  احتمال داره فتق ناف باشه؟

 12. سلام من ۲۳ سالمه ی بار تو بچگی باد فتق داشتم و عمل کردم
  الان ی ماهی میشه ک موقع دویدن و شوت کردن توپ زیر شکمم درد میکنه و این درد تا دو سه روز ادامه داره
  میتونه فتق باشه ؟؟

  • سلام به هر خال جدار اون قسمت شكم شما استحكامش مثل بقيه قسمت ها نيست
   بهتره سونوگرافي از لحاظ عود فتق بديد

 13. سلام وقتتون بخیر
  ممنون از راهنماییهای خوبتون
  من ۴۸سالمه مدت طولانی هست که یبوستهای خیلی شدیدی داشتم وزنم به طور ناگهانی زیاد شده فقط در قسمت شکم چاق شدم مدتیه که یک قسمت داخل نافم سمت بالای ناف اندازه ی یک نخود برجسته شده وبا دست زدن درد داره سرفهای مزمن وخیلی شدید هم شبها دارم که حتما باید چنددقیقه ای درحالت نشسته باشم واب بخورم تا قطع بشه که گاهی تا چندبار در شب اتفاق میوفته الان مشکلم درد همون قسمت داخلیه نافم هست مقالهای شمارا که خوندم گفتم شاید مشکلم فتق باشه خواستم بدونم چیکار باید بکنم
  ممنون از شما بابت وقتی که میذارید

  • سلام علائمتون به كم كاري تيروييد ميخوره
   بايد از مظر كم كاري تيروييد بررسي شيد و تين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Tsh freet4
   Ferritin

 14. با سلام و عرض ادب پسری دارم 12ساله تقریبا هفته ای یک بار درد های شدیدی دارد سونوگرافی گرفتم باد فتق دارد و به یکی از بیضه ها فشار وارد می کنند آیا جراحی لازم دارد و آیا بهبودی حاصل می شود .تشکر از شما

  • سلام بله بايد جراحي شه و با جراحي بهبود پيدا ميكنه

 15. سلام شب بخیر من بعضی وقت ها سمت چپ شکمم درد میگیره به پام میزنه یه وقتایی از دردش حالت تهوع میگیرم ممکنه فتق باشه؟

  • سلام بايد معاينه شيد ممكنه فتق باشه ممكنم هست سنگ كليه باشه
   بهتره سونوگرافي شكم بديد

 16. سلام شب بخیر من چند سالیست که بابلند کردن مثلا حدو د پنج کیلو کل شکمم بزرگ میشود وزیر شکمم درد میکند وعموما تا پریودی درد و ورم ادامه دارد بعد از پریودی ورم خوب میشود لطفا راهنمایی کنید ممنون

 17. سلام ، من مدت چند روزه پهلوی چپم (‌بیشتر قسمت بالا ) درد میکنه ، وقتی باد معده دارم دردش بیشتر میشه ، سنوگرافی هم اخیرا انجام دادم و کاملا نرمال بوده ، امکان داره روده ام مشکلی داشته باشه ؟‌

  • سلام بله بدليل رودتونه قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يكي
   اگر بعد از يكماه بهتر نشديد لطفا توسط
   متخصص گوارش ويزيت شويد

 18. با سلام وخسته نباشید
  من احتمالا فتق کشاله ران دارم ولی بنده هموفیلی هستم به نظر شما عمل کنم بهتره یا نه

  • سلام بايد ديد سطح فاكتورهاتون چقدره و چقد براي عمل لازم داريد اگه سطح فاكتور٨ تون نرمال باشه عمل براتون مشكلي ايجاد نميكنه
   اما بهتره تحت نظر متخصص خون باشيد

 19. سلام
  (مرد)
  عطسه که میکنم یا میشینم و پا میشم زیر شکم سمت راست( عضلات قیفی شکل عضله سمت راست) درد میگیره
  وقتی دراز کشیده پای راست رو تو بدن جمع میکنم درد شدید میشه
  چی میتونه باشه؟ ورم یا قرمزی چیزی ندارم
  ممنون میشم کمک کنید.با تشکر

  • سلام اگر این درد چند روز است ایجاد شده ممکن است گرفتگی عضلانی باشد از پماد پیروکسیکام در محل درد هر ۸ ساعت استفاده کنید
   اگر بیش از ۱۰ روز طول کشید جهت بررسی فتق به متخصص جراحی مراجعه کنید

 20. سلام باتشکر از زحماتتون …ببخشید ضربه میتونه فتق ایجاد کنه؟!

  • سلام بله ممکن است سبب آسیب عضلات ناحیه و ایجاد فتق شود

 21. سلام ببخشید با جراحی کاملا فتق خوب میشه؟!

  • سلام بله برطرف ميشه

  • سلام من نزدیک۳الی۴ماهه که در زیر دنده سمت راست شکمم احساس درد دارم وقتی غذا میخورم یه خورده بیشتر میشه ولی وقتی خالیه درد ندارم و دردش خیلی کمه سونگرافی هم دادم گفت نه مشکل کبد داری نه طحال.گفتم امکان داره فتق داشته باشم؟

   • سلام احتمال در این منطقه بعید است
    بیشتر می‌تواند ناشی از التهاب معده و ورم معده باشد

 22. سلام من یک هفته پیش عمل فتق باز کردم آیا سفتی و کمی برآمدگی جای عمل طبیعیه من الان درد ندارم شکر خدا

  • سلام اگه قرمز نيست درد نداريد مشكلي نيست اما اگه تورمش بيشتر شد قرمز شد با درد همراه بود بايد به پزشك معالجتون مراجعه كنيد

 23. سلام دو سه بار به پزشک مراجعه کردم دارو دادند اما حدود 5ساله هر دو طرف بیضه هام درد دارم و هوای سرد دردشو چندبرابر میکنه زمستون کلافه میشم چه کار کنم

  • سلام بايد سونوگرافي داپلر بديد و از نظر واريكوسل بررسي شويد

 24. باعرض سلام بنده حدودا 45 سالمه ،سه سال میشه از ناحیه شکم و اطراف شکمم درد شدیدی دارم سونوگرافی و آندوسکوپی ونمونه برداری وسونوگرافی همه روانجام دادم دکترا فقط قرص نوشتند ولی بازم درد شدیدی بلاخص ورم شکم ومعده خیلی اذیتم میکنه با راهنمایی همکارم دکترگوارش دیگه رفتم ایشان فتق نافم رو تشخیص دادند.بعداز سونوگرافی از نافم درست بود. فقط میخوام بدونم آیا دردم امکان داره از پارگی نافم باشه لطفا جواب بدید ممنون از لطفتون

  • سلام
   درد شما ممکن است مربوط به فتق نافی باشد بهتر است جهت درمان به متخصص جراحی عمومی مراجعه نمایید

 25. سلام خسته نباشید من چندوقته سمت راست بیضه ام تیر میکشید رفتم سونو دادم.نوشته در اسکروتوم راست و چپ هیدوسل خفیف مشاهده گردید.ودر هردو طرف واریکوسل و هرنی مشاهده نگردید
  همچنین در بررسی نواحی اینگوینال راست و چپ درحد قابل بررسی defectپاتولوژیک کوچک در فاشیای طرف راست با مانور والسلوا ب نفع هرنی مشاهده گردید ودر سمت چپ درحال حاضر صایعه پاتولوژیک هرنی مشاهده نگردید..
  میخواستم برام توضیح بدین که من باید چیکار کنم احتیاج ب عمل هست یا میشه با تغییر سبک کارم بتونم عمل نکنم.اصلا احتیاج ب جراحی هست یا نه؟؟

  • سلام
   دوست عزیز در سونوگرافی شما آمده است که دچاره فتق اینگوینال هستید اینکه نیاز به عمل دارد یا خیر پزشک متخصص جراحی عمومی با معاینه تشخیص میدهد

 26. عالیه

  • سلام خسته نباشید من مطالب سایت رو خوندم بنده یه دو سه روزی هست بالای التم سمت چپ احساس درد دارم اما در صورتی ک هیچ کار سنگینی نکردم و ورم توده بدنی ندارم فقط احساس درد دارم نظر خودم تنگیه شورتم بوده اما بازم این درد ادامه داره مثلا در روز 3 بار دردم میگیره بنظر شما من فتخ دارم ؟ خیلی نگرانم و بخاطر این مثاله استرس دارم و احساس ناراحتی میکنم اگر میشه شما کمکم کنید لطفا چیکار کنم نگرانیم برطرف بشه

 27. سلام من حسین ۵۳ ساله از تقریبا یکسال پیش در ناحیه بالای دستگاه تناسلی هر دو طرف برآمدگی کوچکی احساس میکنم که با فشار و یا خوابیدن به داخل میره هیچ درد و ناراحتی هم ندارم ولی از یکسال پیش تا الان رو به پیشرفت هست میخواستم لطف کنید بفرمایید که آیا سرپا ماندن در طول روز میتونه سبب بروز یا تشدید این وضعیت باشه ورزش هم میکنم مشکلی هم ندارم
  ممنون

  • سلام
   دوست عزیز شما باید معاینه بشید تا مشخص شود که برآمدگی ها هرنی می باشند یا خیر
   هرچند از مشخصاتی که شما فرمودید احتمالاً دچار هرنی یا فتق هستید که نیاز به جراحی دارد
   انجام کار های سنگین ان را تشدید می کند

 28. حدود دوازده سال پیش فتق عمل کردم الان حدود ده روزه فتقم درد گرفته تورم و قرمزی نداره فقط زیر دستم سفت شده و درد میکنه هنگام سرفه عطسه ودم و باز دم شدید درد میگیره لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   باید معاینه شوید گاهی ممکن است در محل جراحی قبلی مجدد بیرون زدگی رخ دهد

  • سلام.همسر من فتق ناف و فتق اینگویینال داره و ۲۸ سالشه و سابقه بارداری هم نداره.آیا با درمان فتق در هنگام بارداری امکان برگشت یا خطرآفرینی برای مادر و فرزند هست؟؟؟؟؟؟

   • سلام احتمالش كمه اما بايد قبل از بارداري ترميم فتق انحام شه

 29. من واریکوسل دارم ولی بالای بیضم هم درد دارمحتی درد به شکمم هم میزنه چی میتونه باشه

  • سلام
   هم ممکنه درد شما مربوط به واریکوسل باشد و هم ممکن است علت های دیگری مطرح باشد
   در هر صورت نیاز به معاینه می باشد
   به پزشک مراجعه کنید

 30. سلام خسته نباشيد
  من دو روز پيش توى باشگاه دراز نشست ميزدم و فشار زيادى رو شكمم حس ميكردم. بعد از چند بار حركتو انجام دادن يهو درد زياد زير شكمم تقريبا وسط رو به سمت چپ حس كردم كه نتونستم ادامه بدم. الانم درد دارم و موقع بلند شدن و خوابيدن فقط همون قسمت درد دارم. ممكنه فتق باشه؟؟؟ خيلى ميترسم🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

  • سلام به نظر می رسد که بیشتر دچار اسپاسم عضلانی شده باشی قرص متوکاربامول هر هشت ساعت یک عدد مصرف کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر