علایم بیماری قلب و عروق را بیشتر بشناسید

  • 1396-11-02
  • ۳۹۲۰ بازدید
  • 0

هنگامی که بیماری انسداد سرخرگ کرونری بروز پیدا می کند, شما ممکن است یک یا چندین مورد از علایم بیماری قلب و عروق را تجربه کنید. این علایم به ترتیب عبارتند از:

دردهای قفسه سینه بعنوان مهم ترین علایم بیماری قلب و عروق

نکته اول: این درد در ناحیه پشت جناغ سینه احساس می شود و ممکن است به گردن, دست ها, پشت ویا شکم هم انتشار پیدا کند.

نکته دوم: ممکن است درد در هنگام فعالیت های بدنی و یا فشار های روحی و روانی که فعالیت قلب افزایش پیدا می کند ایجاد شود. شما چند دقیقه استراحت می کنید و احتمالا قرص نیتروگلیسرین یا زیر زبانی مصرف می کنید و درد تسکین می یابد.

نکته سوم: گاهی که بیماری قلب و عروق شما بیشتر پیشرفت کرده باشد ممکن است که دچار درد سینه به اندازه دست مشت کرده روی قفسه سینه در حالت استراحت بشوید.

نکته چهارم: درد قفسه سینه یا به عبارتی آنژین صدری یکی از مهم ترین علایم بیماری قلب و عروق و انسداد سرخرگ کرونر می باشد.

تنگی نفس

احساس تنگي نفس مي تواند از نشانه هاي بيماري انسداد سرخرگ كرونر قلب باشد اگرچه در بسياري از بيماري هاي تنفسي نيز اين حالت پديد می آيد. تنگی نفس به خصوص هنگامی که به همراه درد قفسه سینه در هنگام فعالیت نه چندان شدید بدنی به وجود بیاید بیشتر به عنوان تنگی نفس ناشی از بیماری قلب وعروق به حساب می آید ونه تنگی نفس ناشی از بیماری های ریوی و تنفسی.

تپش قلب

در این وضعیت, شما در هنگام فعالیت های بدنی مختصر یا حتی در هنگام استراحت ممکن است به طور ناراحت کننده ای ضربان و تپش قلب خود را احساس کنید. تپش قلب در حالت های اضطراب و برخی بیماری های دیگر نیز ممکن است ایجاد شود.

سوزش پشت جناغ

نکته اول: سوزش پشت جناغ نیز یکی از علایم بیماری قلب و عروق در بیماران می باشد که اصطلاحا سوزش قلب نامیده می شود. این علامت به این صورت است که بیمار احساس می کند که در ناحیه مرکز و سمت چپ قفسه سینه احساس سوزش لحظه ای و گاهی ادامه دار می کند.

نکته دوم: شما ممکن است این علامت را با سوزش ناشی از زخم معده و برگشتن اسید معده از معده به مری بعد از غذا خوردن اشتباه بگیرید.

سنگینی روی قفسه سینه

شما ممکن است احساس کنید که جسم نسبتا سنگینی روی قفسه سینه شما گذاشته شده است و این سنگینی بر قلب شما در حال اعمال کردن فشار است فلذا از این حالت, احساس ناراحتی می کنید. لازم بذکر است این علامت یعنی سنگینی روی قفسه سینه در صورت همراهی با سایر علایم فوق الذکر به عنوان یکی از علایم بیماری قلب و عروق شناخته می شود.

خیز یا ادم

اگر بیماری قلبی شما پیشرفته تر گردد و کار کرد پمپ قلب اشکال پیدا کند, مایع موجود در بافت های بدن به طور کامل تخلیه نمی شود و در زیر پوست و در اندام های مختلف به خصوص در پاها تجمع پیدا می کند. پاها و صورت حالت ورم کرده و پف آلود پیدا می کنند و این علامت بسیار مهمی از پیشرفت بیماری قلب و عروق یه سمت بدتر شدن است.

دیتابیس اطلاعات پزشکی Mayo Clinic

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علایم بیماری قلب و عروق را بیشتر بشناسید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر