مجله پزشکی دکتر دکتر

علایم دیابت نوع دو: نشانه هایی که زنگ خطر را به صدا در می‌آورد

12 بهمن 1396

46

غدد
علایم دیابت نوع دو: نشانه هایی که زنگ خطر را به صدا در می‌آورد

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

دیابت نوع دو یکی از شایع ترین بیماری های غدد در بزرگسالان به حساب می آید که با پیشگیری، تشخیص به موقع و درمان در اسرع وقت، می توان از عوارض آن جلوگیری کرد. غیر قابل انکار است که آشنایی با علایم دیابت نوع دو در کنترل کردن بیمری دیابت به ما کمک شایان توجهی می کند.

در بیماری دیابت نوع دو، پانکراس انسولین را به اندازه کافی و مورد نیاز بدن ترشح می کند اما عواملی در بدن وجود دارند که باعث می شود انسولین اثر نکند و قند خون بالا برود و مرض قند ایجاد شود.

علایم دیابت نوع دو به تدریج بروز می‌کنند به شکلی که گاهی اوقات آن‌ علایم و زنگ خطرها را نادیده می گیرید یا با این بیماری مرتبط نمی‌دانید.

مهم ترین علایم دیابت نوع دو چه هستند؟

شما ممکن است یکسری علایم و نشانه های خطر در خود داشته باشید که ندانید علت آنها چیست، به پزشک مراجعه می کنید، اما در کمال تعجب متوجه می‌شوید که مبتلا به دیابت نوع دو شده اید.

سوال شما شاید این باشد، آیا اگر این علایم را می شناختم، ممکن بود بیماری دیابت زودتر تشخیص داده شود و روند بهبودی زودتر اجرا گردد؟

پاسخ ما به شما این است که هر چه زودتر علایم دیابت نوع دو تشخیص داده شود، عوارض دیابت کمتر، سیر بهبودی شما زودتر خواهد بود.

* سوال اول: آیا شما تکرر ادرار (پرادراری) دارید؟

اگر شما اخیرا بیش از پیش جهت تخلیه ادرار به سرویس بهداشتی می روید و یا حجم ادرار شما نسبت به گذشته بیشتر شده است و این حالات برای مدتی شما را رنج داده است احتمالا شما دچار پر ادراری شده اید.

در بیماری دیابت نوع دو، قند خون بالا است و کلیه ها تلاش می کند که مقداری از این قند خون اضافه در بدن شما را از طریق ادرار خارج کند. وقتی کلیه های شما قند اضافی را خارج می کند، آب بیشتری هم به دنبال قند از بدن خارج می کند فلذا شما احساس می کنید که مقدار ادرار شما بیش از پیش شده است.

* سوال دوم: آیا شما اخیرا آب زیادی می نوشید؟

در دیابت نوع دو، میزان تمایل به نوشیدن آب چندین برابر می شود.

کلیه ها از سویی آب و قند اضافی را به شکل ادرار از بدن خارج می کند فلذا شما کمبود آب و احساس تشنگی خواهید کرد، به همین دلیل مکررا آب می نوشید تا آب از دست رفته را جبران کنید

یک توصیه مهم به شما دوست عزیز: اگر شما احساس می کنید تعداد دفعات تخلیه ادرار و حجم نسبت به قبل بیشتر شده است و همزمان پرنوشی هم پیدا کرده اید، به شما توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید تا بررسی ساده و اولیه از نظر دیابت را برای شما انجام دهد.

* سوال سوم: آیا احساس خستگی می کنید؟

یکی از علایم دیابت نوع دو، احساس خستگی زود به زود و بیش از حد می باشد، بدین صورت که شما حتی بعد از استراحت و خواب کافی، باز هم خسته اید.

* سوال چهارم: آیا بینایی شما دچار اختلال شده است؟

قند خون بالا در هنگام تخلیه شدن، مقدار قابل توجهی از آب بدن را نیز خارج می کند. احتمال دارد به خاطر کم شدن مایع مرطوب کننده لنزها، کمی شدت و توانایی بینایی کاهش پیدا کنید.

* سوال پنجم: آیا روند ترمیم زخم ها، بریدگی ها و عفونت ها طولانی شده است؟

اگر زخم، بریدگی یا عفونتی در بدن شما وجود دارد باید در محدوده زمانی مشخصی بهبود پیدا کند. اگر مدت زمان طولانی تر گذشت و هنوز زخم و بریدگی شما بسته نشده است یا عفونت همچنان فعال است، می توان به عنوان یک زنگ هشدار برای دیابت تلقی گردد.

بهتر است این را بدانید که قند خون بالا قدرت سیستم دفاعی و توانایی بازسازی سلول های بدن را کاهش می دهد فلذا رفع عفونت در بیمار دیابتی، به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

* سوال ششم: آیا مکرر احساس گرسنگی می کنید؟

احساس گرسنگی، افزایش اشتها و تمایل به پرخوری یکی از علایم دیابت نوع دو به حساب می آیند.

جالب است این را بدانید که علی رغم افزایش اشتها و تمایل به پرخوری و پرنوشی در بیماری دیابت نوع دو، ممکن است افزایش یا کاهش وزن غیر طبیعی اتفاق بیافتد.

* سوال هفتم: آیا احساس بی حسی و مور مور شدن در دست و پاها دارید؟

قند خون بالا بر سیستم اعصاب محیطی در انتهای اندام به خصوص نوک انگشتان دست ها و پاها اثر آسیب رسان دارد.

در بیماری دیابت نوع دو، احساس گزگز و مور مور شدن در نوک انگشتان وجود دارد.

اگر قند خون همچنان بیشتر و بیشتر شود و درمان برای کنترل سطح قند خون شروع نشود، بی حسی انتهای دست و پا ایجاد می شود به این شکل که دست و پاهای فرد بیمار ممکن است به اشیا اطراف برخورد کند، آسیب ببیند، زخم شود ولی هیچ احساس دردی نداشته باشد.

* سوال هشتم: آیا میل جنسی کاهش داشته است؟

بیماری دیابت نوع دو ممکن است که بر رگ های خونی و عصب های اطراف ناحیه تناسلی اثر تخریب داشته باشد. کم شدن میل جنسی نیز یکی از علایم بیماری دیابت به حساب می آید.

پیشنهاد ما به شما این است که به هشت سوال فوق در خصوص نشانه های هشدار دهنده بیماری دیابت پاسخ دهید، اگر همه یا چند مورد از علایم بیماری دیابت نوع دو را داشتید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم برای تشخیص دیابت انجام گیرد.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علایم دیابت نوع دو: نشانه هایی که زنگ خطر را به صدا در می‌آورد»

46 پاسخ به “علایم دیابت نوع دو: نشانه هایی که زنگ خطر را به صدا در می‌آورد”

 1. معصومه گفت:

  سلام من ۵۰سالمه دو سه سالی میشه که وزنم از ۸۸کیلو رسیده به ۷۰کیلو دست راستم ورم داره گفتن رو ماتیسم دارم رفتم پیش متخصص ولی خوب نشدم الان بی اشتهایی دارم رو زمین نمیتونم بشینم حتی نمازمو باید رو صندلی بخونم بعضی از غذاها رو که میخورم معده ام سوزش داره همیشه خستم دستام بعضی وقتها کفش سفید و کبوپ میشه نمیدونم چیکار کنم

 2. ایهان گفت:

  سلام من سرگیجی احساس خستگی پرخوری پرنوشی دارم واب دهنم زود زود خشک میشود آیا دیابت دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد fbs خونتون بصورت ناشتا چك شه

 3. راحله گفت:

  سلام من امروز تست قند خون در خانه گرفتم و نا شتا ۱۱۴ بود ولی هیچ گونه ا علائم قند را ندارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلتم تست را در آزمايشگاه تكرار كنيد و Hba1c را هم چك كنيد

 4. نرگس گفت:

  سلام، من ۳۷ سالمه و مادر و برادرم دیابت نوع ۱ دارند، یک روزه که یهو دچار ضعف میشمو بدنم خالی میکنه، آب هم زیاد مینوشم، خیلی وقت هم هست که احساس خستگی مداوم رو دارم که فکر کنم به خاطر تالاسمیم باشه، احتمالش هست دیابت گرفته باشم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آدمايش fbs بديد از نظر كرونا هم بررسي شيد

 5. مرضیه گفت:

  سلام ۵۰ سالمه خانم هستم پرادراری رو همیشه داشتم حتی زمانی که خیلی جوانتر بودم ولی همیشگی نبود یه حالتی مثل سردی بدن بود ولی اخیرا پرادراری رو گاهی دارم گاهی ندارم ولی همراه این پرادراری پرنوشی ندارم منتها گاهی دیدم یه کم ضعیف میشه خودم فکر می کنم در معرض دیابت هستم قبلا هربار آزمایش می دادم روی ۷۵ یا ۸۰ بود بودم ولی الان دوسه بار هست آزمایش می دم ۹۰ تا ۹۵ بوده احساس می کنم در شرف گرفتن قند خون هستم چکار کنم تا بتوانم بدون خوردن دارو اون و کنترل کنم ضمنا از طرف مادری ژنش رو دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ورزش منظم مثل پیاده روی
   اگه اضافه وزن دارین کاهش وزن
   کنترل مصرف برنج و نان و شیرینیجات

 6. محمد علی گفت:

  سلام
  من ۴۱ سال سن دارم. از حدود ۴ ماه پیش انگشتان پای راست من گز گز می کرد و بی حس شده بود. چکاپ کامل دادم. قند خونم ۹۷ بود. و البته میزان ویتامین دی خیلی پایین بود. پیش متخصص روماتولوژی رفتم، تشخیص ایشان سیاتیک بود، یک دوره دو ماهه کپسول گاباپنتین و بعد هم کپسول نوروتک تجویز کرد، اما شرایط بهتر نشد. قبلاً این گز گز و بی حسی فقط در پای راست بود، اما حالا چند روزی هست که پای چپ هم همین شرایط رو داره. حدود ۸۲ کیلو وزن دارم که حدود ۵ کیلو اضافه وزن میشه.

  آیا لازمه برای قند خون مجدد آزمایش بدم یا اینکه تشخیص سیاتیک درست بوده؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   Mri از ستون مهره ها انجام دادین؟‌ اگه انجام نشده باید بررسی شه حتما

 7. زهره گفت:

  سلام من چند وقت پیش آزمایش ناشتای ادرار و خون دادم قند ناشتا 99 بود لب مرز
  علائم پرخوری
  سردرد شدید
  تمایل ب شیرینی جات
  حالت تهوع
  خستگی
  گز گز نوک انگشتان پا و دست ها

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا Hba1c و چك مجدد FBs بديد

 8. ملائی گفت:

  سلام
  من گاهی انگشتهای پاهام و مخصوصا شست پای راستم احساس داغی و گرمی میکنم. سایر علائم را ندارم. ۴۱ ساله هستم. مرد. مادرم دیابت نوع ۲ دارد.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ازمایش cbc, diff, bun, cr, fbs, tg, chol باید بدهبد

 9. مهسا گفت:

  سلام بنده وزن خیلی خیلی بالایی دارم و زخم در بدنم دارم که یک مدت خوب میشه دوباره عفونت میکنه، البته با استفاده از پماد تتراسایکلین خوب میشه.ایا دیابت دارم؟۳۲ سال دارم.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به وزن بالا بهتره یک چکاپ کامل بدهید
   Cbc, diff, bun, cr, ast, alt, alkp, fbs, tg, chol

 10. علیرضا گفت:

  با سلام
  من حدود 38سال سن دارم و قند خون ناشتای من حدود 92 و اینها هست.به نظر شما برای این سن و سال زیاد نیست؟البته میدونم که توی رنج نرمال هست ولی به نظرم نزدیک مرز دیابت هست.لطفا پاسخ بدین.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   جای نگرانی نیست
   ورزش منظم داشته باشید مثل هفته ای ۳ بار پیاده روی یک ساعته
   ۳ ماه دیگر fbs, hba1c انجام شود

 11. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید
  تازگی هایک مدتی شده بود که بی اختیاری ادار ولی خیلی کم پیدا کرده بودم بعضی وقت ها با یک عطسه ممکن بود کمی لباسم خیس شود بعد از مدت ها این حالت دیگه پیش نیومد و برای ادار فقد بعد از ادار اصلی کمی به حالت قطره قطره می یومد
  و تازگی ها هم کمی دستم خشک شده من میگم ممکنه دیابت داشته باشم
  ولی یک چیزی هم هست من دانش آموز هستم و برای همین مدرسه مکرر از صد عفونی استفاده می کردم ولی خشکی دست من مربوط به مچ تا آرنج می‌شود و هر وقت هم می یومدم خونه صورت و دستا هارا تا آرنج با صابون گلنار می شستم ا ولی تازگی ها دیگه این کار رو کمتر انجام نمی دم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خشکی دست ربطی به ادرارتان و دیابت ندارد
   باید اول ازهمه ازمایش ادرار و کشت ادرار بدین و

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 12. zahra گفت:

  سلام من یکی دوبار دست هام گز گز کرده اماهیچکدم علامت دیگر دیابت ندارم وفقط کشاله رانم خارش شدید داره.و وقتی ماکارونی میخورم دوست دارم آب بنوشم در غیر اینصورت من اصلٵ آب نمینوشم آیا دیابت دارم؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نشخيص ديابت بر استس قند خون ناشتا هست
   Fbs و hba1c را چك كنيد لطفا

 13. هومن گفت:

  ۵۴سالمه انگشت شست دستم ۱۰ روزه ضربه دیده و متورم شده با اینکه دکتر انتی بیوتیک داده اما بهتر نشده احتمال داره قند خونم بالا باشه ۷ علامت دیگه رو ندارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عفونت است و اگر داروی خوراکی جواب نداده تزریقی لازم است.این علامتتان ربطی به دیابت ندارد

 14. محمد ز گفت:

  سلام خسته نباشید ، 28 سالمه مدتیه وقتی گرسنه میشم سرگیجه میگیرم و حس میکنم تمرکز کمی دارم
  بعد از خوردن غذا بی حال میشم ولی کم کم سرگیجه و منگی از بین میره، قبلا اینجوری نبودم و ساعات زیاد گرسنگی رو تحمب میکردم ،fbsهم 81هست ، پزشک‌گف ازمایشت نرماله
  مدتی مشکل اضطرابی و گوارش داشتم الان فاموتدین مصرف میکنم خوب شده مشکلاتم تقریباً
  ممنونم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه با فاموتیدین خوب شدین که بعلت ریفلاکس هست مشکلتون

 15. گل ناز محمدی گفت:

  ۵۳ سالمه قند خونم تا پارسال ۸۰ بوده ولی دیروز گرفتم ۹۳ استرس گرفتم نکنه با افزایش سن دچار دیابت بشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نرماله نگران نباشيد
   فقط شبها نون و برنج نخوريد

 16. سجاد گفت:

  سلام من بیشتر این شرایط نوع دو را دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   آزمایش fbs بدهید

   • رحیمی ازرشت گفت:

    سلام خانم رحیمی ازرشت دوستم زیادی خشک زیر کف پام خشک زخمی میشود متواند علایم دیابت باشد

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     این علامت به تنهایی خیر
     باید از نظر انسداد و نارسایی وریدی و شریانی بررسی شوند و

     با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 17. ایناس گفت:

  سلام من مدام سرگیجه و تار بینی و حالت تهوع دارم میتونه ب دلیل قند خون بالا باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر نمیتوان فقط به این نسبت داد
   با توجه به تاری دید لازمه بررسی شین حتما
   جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

  • فریده گفت:

   سلام خسته نباشی یائسگی هم به بالا رفتن قند تاثیر داره

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام نه عزيزم ، بالا رفتن قند بيشتر جنبه ژنتيمي و البته تغذيه اي و اضافه وزن داره

 18. علی گفت:

  سلام ببخشید من هیچ کدوم از علایم دیابت رو ندارم فقط وزنم از 73 کیلو اومده 69 کیلو و شیرینی جات هم زیاد مصرف میکردم ایا ممکنه دیابت بگیرم البته تازگی ها کلا مواد قندی رو کنار گذاشتم ویه نکته 19 سال هم سن دارم لطفا کمکم کنین مرسی

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بعيده ، آزمايش fbs بديد تا خيالتون راحت شه

 19. Zhra گفت:

  سلام من همیشه گرسنمه ولی پر نوشی و تکرر ادرار ندارم ( با وجود زیاد غذا خوردن چاق نمیشم ثابت موندم خودمم تعجب میکنم)
  ممکنه دیابت باشه؟ ( سابقه ژنتیکی هم داریم)

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه اين بخاطر متابوليسم بالاي بدنتونه
   گرچه بهتره مواد غذايي كه شيرين هستند نخوريد

 20. فرشید گفت:

  سلام من تکرر ادرار دارم و اب هم زیاد می نوشم. سوی چشمام هم ضعیف شده. امروز سمت چپ پایین شکمم هم درد میکرد. ممکنه دیابت باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام اگر پرنوشی و پرادراری دارید و چشمتان هم ضعیف شده آزمایش FBS ,hbA1c بدهید تا از نظر دیابت بررسی شوید

 21. راضیه گفت:

  سلام من تکرر ادرار دارم و خارش شدید بدن مقداری هم اضافه وزن پیدا کردم همیشه هم احساس خستگی و خواب آلودگی دارم آیا ممکنه به دیابت مبتلا باشم لطفا کمکم کنید با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام تست fbs بديد ممكنه عفونت ادراري باشه يا بدليل اضطراب باشه يا عفونت قارچي واژينال

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام آزمايش ادرار بديد سونوگرافي هم بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از كرم ترميم كننده استفاده كنيد هان اسكين هم خوبه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه درماتيت سبوره هستش بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد هر شب بينيتونو با سديم كلرايد بشوريد اسپري داخل بيني بكلومتا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر جسم خارجي بررسي شه اگه جسم خارجي نبود ممكنه حساسيت باشه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه لباس زير نايلني يا عدم رعايت بهداشت ميتونه اين حالتو ايجاد ك...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام پركاري تيروييد داريد بايد تحت نظر متخصص غدد باشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم طبيعيه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نشانه شروع بلوغ هستش عزيزم اين روند طبيعيه...