علایم دیابت نوع دو: نشانه هایی که زنگ خطر را به صدا در می‌آورد

 • 1396-11-12
 • ۲۷۸۸۵ بازدید
 • 26

دیابت نوع دو یکی از شایع ترین بیماری های غدد در بزرگسالان به حساب می آید که با پیشگیری، تشخیص به موقع و درمان در اسرع وقت، می توان از عوارض آن جلوگیری کرد. غیر قابل انکار است که آشنایی با علایم دیابت نوع دو در کنترل کردن بیمری دیابت به ما کمک شایان توجهی می کند.

در بیماری دیابت نوع دو، پانکراس انسولین را به اندازه کافی و مورد نیاز بدن ترشح می کند اما عواملی در بدن وجود دارند که باعث می شود انسولین اثر نکند و قند خون بالا برود و مرض قند ایجاد شود.

علایم دیابت نوع دو به تدریج بروز می‌کنند به شکلی که گاهی اوقات آن‌ علایم و زنگ خطرها را نادیده می گیرید یا با این بیماری مرتبط نمی‌دانید.

مهم ترین علایم دیابت نوع دو چه هستند؟

شما ممکن است یکسری علایم و نشانه های خطر در خود داشته باشید که ندانید علت آنها چیست، به پزشک مراجعه می کنید، اما در کمال تعجب متوجه می‌شوید که مبتلا به دیابت نوع دو شده اید.

سوال شما شاید این باشد، آیا اگر این علایم را می شناختم، ممکن بود بیماری دیابت زودتر تشخیص داده شود و روند بهبودی زودتر اجرا گردد؟

پاسخ ما به شما این است که هر چه زودتر علایم دیابت نوع دو تشخیص داده شود، عوارض دیابت کمتر، سیر بهبودی شما زودتر خواهد بود.

* سوال اول: آیا شما تکرر ادرار (پرادراری) دارید؟

اگر شما اخیرا بیش از پیش جهت تخلیه ادرار به سرویس بهداشتی می روید و یا حجم ادرار شما نسبت به گذشته بیشتر شده است و این حالات برای مدتی شما را رنج داده است احتمالا شما دچار پر ادراری شده اید.

در بیماری دیابت نوع دو، قند خون بالا است و کلیه ها تلاش می کند که مقداری از این قند خون اضافه در بدن شما را از طریق ادرار خارج کند. وقتی کلیه های شما قند اضافی را خارج می کند، آب بیشتری هم به دنبال قند از بدن خارج می کند فلذا شما احساس می کنید که مقدار ادرار شما بیش از پیش شده است.

* سوال دوم: آیا شما اخیرا آب زیادی می نوشید؟

در دیابت نوع دو، میزان تمایل به نوشیدن آب چندین برابر می شود.

کلیه ها از سویی آب و قند اضافی را به شکل ادرار از بدن خارج می کند فلذا شما کمبود آب و احساس تشنگی خواهید کرد، به همین دلیل مکررا آب می نوشید تا آب از دست رفته را جبران کنید

یک توصیه مهم به شما دوست عزیز: اگر شما احساس می کنید تعداد دفعات تخلیه ادرار و حجم نسبت به قبل بیشتر شده است و همزمان پرنوشی هم پیدا کرده اید، به شما توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید تا بررسی ساده و اولیه از نظر دیابت را برای شما انجام دهد.

* سوال سوم: آیا احساس خستگی می کنید؟

یکی از علایم دیابت نوع دو، احساس خستگی زود به زود و بیش از حد می باشد، بدین صورت که شما حتی بعد از استراحت و خواب کافی، باز هم خسته اید.

* سوال چهارم: آیا بینایی شما دچار اختلال شده است؟

قند خون بالا در هنگام تخلیه شدن، مقدار قابل توجهی از آب بدن را نیز خارج می کند. احتمال دارد به خاطر کم شدن مایع مرطوب کننده لنزها، کمی شدت و توانایی بینایی کاهش پیدا کنید.

* سوال پنجم: آیا روند ترمیم زخم ها، بریدگی ها و عفونت ها طولانی شده است؟

اگر زخم، بریدگی یا عفونتی در بدن شما وجود دارد باید در محدوده زمانی مشخصی بهبود پیدا کند. اگر مدت زمان طولانی تر گذشت و هنوز زخم و بریدگی شما بسته نشده است یا عفونت همچنان فعال است، می توان به عنوان یک زنگ هشدار برای دیابت تلقی گردد.

بهتر است این را بدانید که قند خون بالا قدرت سیستم دفاعی و توانایی بازسازی سلول های بدن را کاهش می دهد فلذا رفع عفونت در بیمار دیابتی، به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

* سوال ششم: آیا مکرر احساس گرسنگی می کنید؟

احساس گرسنگی، افزایش اشتها و تمایل به پرخوری یکی از علایم دیابت نوع دو به حساب می آیند.

جالب است این را بدانید که علی رغم افزایش اشتها و تمایل به پرخوری و پرنوشی در بیماری دیابت نوع دو، ممکن است افزایش یا کاهش وزن غیر طبیعی اتفاق بیافتد.

* سوال هفتم: آیا احساس بی حسی و مور مور شدن در دست و پاها دارید؟

قند خون بالا بر سیستم اعصاب محیطی در انتهای اندام به خصوص نوک انگشتان دست ها و پاها اثر آسیب رسان دارد.

در بیماری دیابت نوع دو، احساس گزگز و مور مور شدن در نوک انگشتان وجود دارد.

اگر قند خون همچنان بیشتر و بیشتر شود و درمان برای کنترل سطح قند خون شروع نشود، بی حسی انتهای دست و پا ایجاد می شود به این شکل که دست و پاهای فرد بیمار ممکن است به اشیا اطراف برخورد کند، آسیب ببیند، زخم شود ولی هیچ احساس دردی نداشته باشد.

* سوال هشتم: آیا میل جنسی کاهش داشته است؟

بیماری دیابت نوع دو ممکن است که بر رگ های خونی و عصب های اطراف ناحیه تناسلی اثر تخریب داشته باشد. کم شدن میل جنسی نیز یکی از علایم بیماری دیابت به حساب می آید.

پیشنهاد ما به شما این است که به هشت سوال فوق در خصوص نشانه های هشدار دهنده بیماری دیابت پاسخ دهید، اگر همه یا چند مورد از علایم بیماری دیابت نوع دو را داشتید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم برای تشخیص دیابت انجام گیرد.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علایم دیابت نوع دو: نشانه هایی که زنگ خطر را به صدا در می‌آورد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

26 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید
  تازگی هایک مدتی شده بود که بی اختیاری ادار ولی خیلی کم پیدا کرده بودم بعضی وقت ها با یک عطسه ممکن بود کمی لباسم خیس شود بعد از مدت ها این حالت دیگه پیش نیومد و برای ادار فقد بعد از ادار اصلی کمی به حالت قطره قطره می یومد
  و تازگی ها هم کمی دستم خشک شده من میگم ممکنه دیابت داشته باشم
  ولی یک چیزی هم هست من دانش آموز هستم و برای همین مدرسه مکرر از صد عفونی استفاده می کردم ولی خشکی دست من مربوط به مچ تا آرنج می‌شود و هر وقت هم می یومدم خونه صورت و دستا هارا تا آرنج با صابون گلنار می شستم ا ولی تازگی ها دیگه این کار رو کمتر انجام نمی دم

  • سلام
   خشکی دست ربطی به ادرارتان و دیابت ندارد
   باید اول ازهمه ازمایش ادرار و کشت ادرار بدین و

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 2. سلام من یکی دوبار دست هام گز گز کرده اماهیچکدم علامت دیگر دیابت ندارم وفقط کشاله رانم خارش شدید داره.و وقتی ماکارونی میخورم دوست دارم آب بنوشم در غیر اینصورت من اصلٵ آب نمینوشم آیا دیابت دارم؟؟

  • سلام نشخيص ديابت بر استس قند خون ناشتا هست
   Fbs و hba1c را چك كنيد لطفا

 3. ۵۴سالمه انگشت شست دستم ۱۰ روزه ضربه دیده و متورم شده با اینکه دکتر انتی بیوتیک داده اما بهتر نشده احتمال داره قند خونم بالا باشه ۷ علامت دیگه رو ندارم

  • سلام
   عفونت است و اگر داروی خوراکی جواب نداده تزریقی لازم است.این علامتتان ربطی به دیابت ندارد

 4. سلام خسته نباشید ، 28 سالمه مدتیه وقتی گرسنه میشم سرگیجه میگیرم و حس میکنم تمرکز کمی دارم
  بعد از خوردن غذا بی حال میشم ولی کم کم سرگیجه و منگی از بین میره، قبلا اینجوری نبودم و ساعات زیاد گرسنگی رو تحمب میکردم ،fbsهم 81هست ، پزشک‌گف ازمایشت نرماله
  مدتی مشکل اضطرابی و گوارش داشتم الان فاموتدین مصرف میکنم خوب شده مشکلاتم تقریباً
  ممنونم راهنماییم کنید

  • سلام
   اگه با فاموتیدین خوب شدین که بعلت ریفلاکس هست مشکلتون

 5. ۵۳ سالمه قند خونم تا پارسال ۸۰ بوده ولی دیروز گرفتم ۹۳ استرس گرفتم نکنه با افزایش سن دچار دیابت بشم

 6. سلام من بیشتر این شرایط نوع دو را دارم

 7. سلام من مدام سرگیجه و تار بینی و حالت تهوع دارم میتونه ب دلیل قند خون بالا باشه؟

 8. سلام ببخشید من هیچ کدوم از علایم دیابت رو ندارم فقط وزنم از 73 کیلو اومده 69 کیلو و شیرینی جات هم زیاد مصرف میکردم ایا ممکنه دیابت بگیرم البته تازگی ها کلا مواد قندی رو کنار گذاشتم ویه نکته 19 سال هم سن دارم لطفا کمکم کنین مرسی

 9. سلام من همیشه گرسنمه ولی پر نوشی و تکرر ادرار ندارم ( با وجود زیاد غذا خوردن چاق نمیشم ثابت موندم خودمم تعجب میکنم)
  ممکنه دیابت باشه؟ ( سابقه ژنتیکی هم داریم)

  • سلام نه اين بخاطر متابوليسم بالاي بدنتونه
   گرچه بهتره مواد غذايي كه شيرين هستند نخوريد

 10. سلام من تکرر ادرار دارم و اب هم زیاد می نوشم. سوی چشمام هم ضعیف شده. امروز سمت چپ پایین شکمم هم درد میکرد. ممکنه دیابت باشه؟

  • سلام اگر پرنوشی و پرادراری دارید و چشمتان هم ضعیف شده آزمایش FBS ,hbA1c بدهید تا از نظر دیابت بررسی شوید

 11. سلام من تکرر ادرار دارم و خارش شدید بدن مقداری هم اضافه وزن پیدا کردم همیشه هم احساس خستگی و خواب آلودگی دارم آیا ممکنه به دیابت مبتلا باشم لطفا کمکم کنید با تشکر

  • سلام تست fbs بديد ممكنه عفونت ادراري باشه يا بدليل اضطراب باشه يا عفونت قارچي واژينال

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر