علت خشکی پوست صورت و بدن

  • 1396-11-03
  • ۷۸۲۳ بازدید
  • 0

پوست به عنوان سطحی ترین لایه حفاظتی بدن مستقیما تحت تاثیر شرایط محیطی قرار می گیرد. خشکی پوست و متعاقبا خارش و ایجاد ترک های سطحی و گاها عمیق در محل خشکی پوست از جمله شایع ترین بیماری های پوست در مردان و زنان در تمام سنین به حساب می آیند.

هر عاملی که باعث شود رطوبت کافی برای پوست تامین نشود, بروز خشکی و خارش و ترک برداشتن پوست دست, گونه ها، اطراف لب و چشم ها را بطور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

علل خشکی پوست

خشکی پوست هم تحت تاثیر وراثت و هم عوامل اکتسابی می باشد. از جمله مهم ترین آنها عبارتند از:

شستن مکرر دست و صورت با آب و مواد بهداشتی از قبیل صابون و مایع ضدعفونی کننده, باعث سفت و خشن شدن پوست می شود و اگر از کرم نرم کننده استفاده نشود خشکی و خارش پوست ایجاد می شود. لازم بذکر است که در افرادی که دچار بیماری وسواس تمیزی و شستشو هستند, بروز این بیماری پوستی نیز وجود دارد.

استفاده بیش از اندازه از مواد آرایشی در بانوان 

غده های چربی که وظیفه چرب کردن سطح پوست را برعهده دارند از خشکی پوست جلوگیری می کنند. هرگاه تولید چربی از غده ها کاهش پیدا کند, خشکی و ترک های سطحی روی پوست ظاهر می شود.

کمبود عنصر روی و سلنیوم می توانند باعث خشکی پوست شوند. سوال اینجاست که کمبود عناصر چگونه ایجاد می شود؟ مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند گوشت قرمز، گردو، ماهی و غذاهای دریایی عناصر روی و سلنیوم مورد نیاز بدن را تامین می کند. مصرف نکردن غذاهای فوق الذکر ممکن است که کمبود عناصر روی و سلنیوم را ایجاد کند.

کمبود ویتامین ها از قبیل ویتامین آ و ب و ث در بدن می توانند زمینه ساز خشکی پوست شوند.

نقش تغییرات آب و هوایی در روزهای بسیار سرد زمستان و بسیار گرم تابستان در بروز خشکی پوست غیر قابل انکار است.

افرادی که سابقه بیماری های پوستی از قبیل درماتیت یا اگزما (التهاب و آماس پوست), بیماری پوستی صدف (پسوریازیس), سبوره (ترشح نشدن غده های عرق و چربی پوست), زخم های دیابتی در پوست و بافت های زیر پوست دارند, بیشتر در معرض خشکی و خارش پوست هستند.

افرادی که بیماری های متابولسیمی مانند دیابت و کم کاری تیرویید دارند, ترشحات غده های پوستی در آنها کاهش پیدا می کند و بروز خشکی پوست محتمل است.

مصرف بعضی از داروها هم خشکی پوست ایجاد می کنند از آن دسته عبارتند از: داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامین), داروهای شل کننده عضله (آنتی اسپاسم) و داروهای ادرار آور که در بیماران کلیوی و نارسایی قلب استفاده می شوند (دیورتیک ها)

دیتابیس اطلاعات پزشکی Mayo Clinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت خشکی پوست صورت و بدن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر