سرطان معده؛ علت، علائم، پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری

 • 1397-07-30
 • ۱۴۲۱۹۳ بازدید
 • 191

علائم سرطان معده چیست؟ درد سرطان معده چگونه است؟ در ادامه این مطلب به بررسی کامل علائم سرطان معده، راه‌های تشخیص و درمان سرطان معده می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

بیماری سرطان معده یکی از بیماری‌های دستگاه گوارش است که  با نام گاستریک کانسر (gastric cancer) هم شناخته می‌شود و معمولاً به آرامی در طول چندین سال گسترش پیدا می‌کند.

زمانی که سلول‌های سرطانی در لایه‌ داخلی معده تشکیل شوند، سرطان معده آغاز می‌شود. این سلول‌ها می‌توانند تبدیل به تومورهای سرطانی شوند. شناخت علائم و نشانه‌های این بیماری به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می‌کند و در نهایت درمان بیماری موثرتر خواهد بود.

آشنایی با آناتومی معده و عملکرد آن

معده اندامی کیسه مانند است که بین مری و روده‌ کوچک قرار دارد. معده علاوه بر گوارش مواد غذایی در ذخیره‌ غذا هم نقش دارد. از نظر آناتومی، معده به ۵ ناحیه‌ مختلف تقسیم می‌شود: دهانه‌ معده، طاق معده، جسم معده، آنتروم و پیلور معده

اجزای اصلی معده

علاوه بر این؛ معده از ۵ لایه‌ بافتی نیز تشکیل شده است: لایه‌ مخاطی، لایه‌ زیر مخاطی، لایه ماهیچه‌ای، لایه زیرسروزی و  لایه‌ سروزی

از طرفی دیگر معده ارتباط تنگاتنگی با عقده‌های لنفاوی بدن دارد. اگر سرطان معده تا گره‌‌های لنفی پیش‌روی کند، روند بیماری شدیدتر و وخیم‌تر خواهد بود.

نگاه کلی بر سرطان معده

سرطان معده در جهان به‌ عنوان چهارمین سرطان شایع و دومین عامل مرگ بر اثر سرطان شناخته می‌شود. این نوع از سرطان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های بدخیم در سراسر جهان است.

شیوع این سرطان ناشی از فرآیند ایجاد بافت سرطانی در معده، چند مرحله د ارد و جز بیماری‌های چند عاملی (Multifactorial) دسته‌بندی می‌شود. دلیل آن هم ایجاد سرطان بر اثر وجود عوامل عفونی، محیطی و ژنتیکی در افراد است.

همان‌طور که گفتیم ديواره معده از پنج لايه تشكيل شده است. داخلی‌ترین لايه كه حائز اهميت خاص است، لايه مخاطی ناميده می‌شود. اكثر سرطان‌های معده از لایه مخاطی شروع می‌شود. هر چه سرطان به بافت‌های زيرين نفوذ کند، احتمال بهبودی كاهش می‌یابد.

درد سرطان معده

سرطان معده در طی ساليان و با آرامی رشد می‌کند ولی قبل از اينكه سرطان به معنای واقعی ايجاد شود، تغييراتی در لایه‌های معده ايجاد می‌شود. علائم سرطان معده در مراحل اولیه و پس از رشد سلول‌های سرطانی در داخل دیواره معده به سختی قابل تشخیص است تا زمانی که به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.

انواع سرطان معده

برخی از انواع شایع و غیر شایع سرطان معده را با هم مرور می‌کنیم: 

آدنوكارسینوم (Gastric adenocarcinoma)

 شایع‌ترین نوع از سرطان معده، آدنوكارسینوم است و خود به دو زیر شاخه روده‌ای و منتشر تقسیم می‌شود. آدنوکارسینوم روده‌ای معمولا از آن بخشی از معده که در نزدیکی روده کوچک قرار دارد، آغاز می‌شود و غالباً افراد بالای 80 سال را درگیر می‌کند. آدنوکارسینوم منتشر غالباً در افراد جوان‌تر و افرادی با گروه خونی A  دیده می‌شود. آدنوکارسینوم منتشر همان چیزی است که به عنوان سرطان معده شناخته می‌شود.

تومور استرومال گوارشی (Gastrointestinal Stromal Tumor (GIST))

درباره‌ تومور استرومال گوارشی باید بگوییم که  این نوع از سرطان معده غیر شایع است. سلول‌های بینابینی کاجال  که مسئول تنظیم انقباضات روده‌ای هستند، به عنوان نقطه‌ آغازین این نوع از سرطان معده شناخته می‌شوند.

ﻟﯿﻮﻣﯿﻮﺳﺎرﮐﻮم (Gastrointestinal Leiomyosarcoma)

 برای سرطان ﻟﯿﻮﻣﯿﻮﺳﺎرﮐﻮم نیز باید گفت که این نوع از سرطان معده غیر شایع است و به ندرت به درون گره‌های لنفی انتشار می‌یابد. این نوع از بیماری از ماهیچه‌های صاف لایه‌ ماهیچه‌ای معده یا از بافت لامیناپروپریا که خود بخشی از لایه‌ مخاطی معده است، آغاز می‌شود.

کارسینویید (Gastrointestinal Carcinoid)

این نوع از سرطان معده غیر شایع است، سرطان کارسینویید از لایه‌ مخاطی معده در قسمت جسم و طاق معده شروع می‌شود. امکان انتشار یا متاستاز این گونه از سرطان معده به دیگر اندام‌ها کم است. 

لنفوما (Gastrointestinal lymphoma)

 این نوع از سرطان معده غیر شایع است، معمولاً معده را درگیر می‌کند، سرطان لنفوما در عین حال می‌تواند در هر بخش  دیگری از لوله‌ گوارشی هم به وجود آید.

علائم سرطان معده

علائم سرطان معده را باید جدی گرفت ولی هر کدام از این علائم به تنهایی نمی‌تواند نشانه سرطان معده باشد. پس بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. سرطان معده در مراحل ابتدایی پیشرفت خود این نشانه‌ها را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند:

 • سو هاضمه 
 • نفخ کردن بعد از غذا خوردن 
 • سوزش سر دل
 • حالت تهوع
 • از دست دادن اشتها

سو هاضمه یا احساس سوزش سر دل بعد از مصرف غذا به معنی سرطان معده نیست. اما اگر این علائم و نشانه‌ها را مدام مشاهده می‌کنید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک باقی ریسک فاکتورها را بررسی می‌کند و مشکل را تشخیص خواهد داد.

با گذشت زمان و رشد تومور علائم وخیم‌تری ظاهر خواهند شد که عبارتند از:

 • درد معده 
 • مدفوع در خون 
 • استفراغ
 • از دست دادن وزن بدون هیچ دلیل خاصی 
 • مشکلات در بلع غذا 
 • پوست و چشم زرد رنگ 
 • یبوست یا اسهال 
 • ضعف و احساس خستگی 
 • احساس سوزش سر دل

چه وقت به پزشک مراجعه کنم؟

اگر علائمی که نام بردیم در شما وجود دارد به یک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. پزشک احتمالاً نشانه‌ها را بررسی خواهد کرد و علت علائم شما را تشخیص خواهد داد.

علت سرطان معده

دانشمندان به درستی نمی‌دانند که چه عاملی در همان ابتدا باعث رشد سلول‌های سرطانی در معده می‌شود، با این همه عواملی که خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهد را به خوبی می‌شناسند. یکی از این عوامل عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری است.

عوارض ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری:

 • ایجاد زخم معده
 • گاستریت یا ورم معده
 • نوعی از کم‌خونی طولانی‌مدت و مداوم به نام کم‌خونی پرنیسیوز یا کم‌خونی فقر ویتامین B12
 • رشد پولیپ‌ها در معده
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان معده تا حد زیاد

سایر عواملی که نقش مهمی در افزایش خطر ابتلا به سرطان معده بازی می‌کنند، عبارتند از:

 • سیگار کشیدن 
 • اضافه وزن و چاقی 
 • رژیم غذایی سرشار از مواد فراوری شده دودی، ترشیجات یا غذاهای شور 
 • جراحی معده برای درمان زخم معده 
 • گروه خونی A
 • عفونت ویروسی اپشتین–بار
 • برخی ژن‌ها
 • کار کردن در محیط‌های صنعتی که فرد با ذغال سنگ، فلز، الوار چوب یا لاستیک سر و کار دارد

تشخیص سرطان معده

پزشکان معمولاً بررسی‌های لازم به منظور وجود احتمالی سرطان معده را انجام نمی‌دهند؛ ولی اگر فرد به دلایلی که ذکر کردیم، شانس بالایی برای ابتلا به این بیماری را داشته باشد، پزشک او را تحت نظر خواهد داشت. اگر فرد نشانه‌ها و علائم خاصی نشان دهد، پزشک آزمایش‌های تشخیصی را انجام خواهد داد. 

از کجا بفهمیم سرطان معده داریم

برای تشخیص سرطان معده، پزشک ابتدا معاینه‌ فیزیکی انجام می‌دهد. سپس از فرد در مورد سابقه‌ بیماری‌هایش سوال خواهد شد، پزشک باید بداند که آیا در خانواده بیمار کسی به سرطان معده مبتلا بوده یا خیر؟ یا اینکه شخص ریسک فاکتورهای این بیماری را دارد یا نه؟ بعد از این پزشک برای تشخیص بهتر چندین آزمایش انجام خواهد داد:

آزمایش خون

برای بررسی علائم و نشانه‌های وجود سرطان در بدن از از آزمایش خون استفاده می‌شود.

آندوسکوپی مجاری فوقانی گوارشی

  از طریق دهان لوله‌ای باریک و انعطاف‌پذیر که به انتهای آن دوربین کوچکی متصل است به بدن وارد می‌شود و به کمک آن قسمت داخلی معده بررسی می‌شود.

رادیوگرافی دستگاه گوارش فوقانی

مایعی گچی متشکل از ماده‌ای به نام باریم (barium) به فرد خورانده می‌شود. این ماده معده را می‌پوشاند و در نهایت باعث می‌شود تصویر روشن‌تری در تصویربرداری با اشعه ایکس به دست بیاید. 

سی‌تی اسکن

سی‌تی‌اسکن نوعی از تصویربرداری با اشعه ایکس است که جزئیات بیش‌تر و دقیق‌تری از داخل بدن را به فرد نشان می‌دهد. 

نمونه‌برداری برای تشخیص سرطان معده

پزشک معالج بخش کوچکی از بافت معده را خارج کرده و بعد برای وجود احتمالی سلول‌های سرطانی آن را به دقت زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند. گاهی در خلال آندوسکوپی، نمونه‌برداری هم انجام می‌شود. 

درمان سرطان معده

بیش‌تر درمان‌ها می‌توانند تا حد زیادی با بیماری سرطان معده مبارزه کنند. درمانی که پزشک انتخاب می‌کند به مدت زمانی که فرد با بیماری درگیر است، شدت وخامت بیماری و مقداری که بیماری منتشر شده، بستگی دارد.

به طور کلی سرطان معده با یک یا چند مورد زیر درمان می‌شود:

 • شیمی‌ درمانی
 • پرتو درمانی
 • عمل جراحی
 • ایمونوتراپی، مانند واکسن و دارو

طرح دقیق درمان شما بستگی به مبدأ و علت سرطان دارد. سن و سلامت کلی نیز می‌توانند نقش داشته باشند. هدف درمان سرطان معده به غیر از درمان سلول‌های سرطانی این است که از پخش شدن این سلول‌ها جلوگیری شود.

سرطان معده ممکن است به نقاط زیر نیز آسیب برساند:

 • ریه‌ها
 • گره‌های لنفاوی
 • استخوان‌ها
 • کبد و سایر نقاط بدن

میزان انتشار سرطان معده در بدن در چند مرحله طبقه بندی شده است:

مرحله صفر سرطان معده

در این مرحله  گروهی از سلول‌های معیوب بافت داخلی معده تبدیل به سلول‌های سرطانی می‌شوند. در مرحله صفر معمولا درمان جراحی موفقیت‌آمیز خواهد بود. در این مرحله پزشک ممکن است بخشی از معده و یا تمام آن را از بدن خارج کند. در جراحی، گروهی از گره‌های لنفی نزدیک معده هم از بدن خارج می‌شوند. لنف‌ها ارگان‌های کوچکی در بدن هستند که به عنوان بخشی از سیستم دفاعی بدن ایفای نقش می‌کنند.

مرحله یک سرطان معده

در این مرحله در لایه مخاطی معده تومورهای سرطانی به وجود می‌آیند. این تومورها ممکن است  گره‌های لنفی را هم درگیر کنند. مانند مرحله‌ صفر در این مرحله هم با کمک جراحی بخشی یا تمام معده خارج خواهد شد. در این مرحله شیمی درمانی یا کمورادیوتراپی هم انجام می‌شود. این درمان‌ها قبل از جراحی برای کوچک‌تر کردن تومور و یا بعد از آن برای کشتن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده استفاده می‌شوند.

مراحل سرطان معده

در شیمی درمانی از داروهایی استفاده می‌شود که به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند. کمورادیوتراپی ترکیبی از شیمی‌درمانی و رادیوتراپی است که در آن سلول‌های سرطانی با ذراتی که دارای انرژی بالایی هستند، نابود می‌شوند.

مرحله دو سرطان معده

 در این مرحله سرطان به لایه‌های داخلی‌تر معده نفوذ کرده و حتی امکان دارد به نزدیکی گره‌های لنفی هم رسیده باشد. این مرحله هم با کمک جراحی بخشی یا تمام معده و گره‌های لنفی خارج خواهد شد. در این مرحله قبل یا بعد از جراحی هم از درمان‌های شیمی درمانی و کمورادیودرمانی هم استفاده می‌شود.

مرحله سه سرطان معده

در این مرحله سرطان تمام لایه‌های معده و حتی اندام‌های مجاور مانند روده‌ کوچک و طحال را درگیر کرده است. گاهی در این مرحله اندام‌های مجاور درگیر نمی‌شوند، تنها سرطان به گره‌های لنفی خواهد رسید. در این مرحله به کمک جراحی کل معده خارج خواهد شد و علاوه بر آن شیمی درمانی هم ادامه خواهد داشت. این روش درمانی معمولاً به معالجه‌ کامل بیماری یا حداقل به کاهش علائم و نشانه‌های بیماری منجر خواهد شد.

مرحله چهار سرطان معده

 این مرحله آخرین سطح از سرطان معده است. در این مرحله سرطان به سرعت در بدن منتشر شده و باقی ارگان‌ها مانند کبد، ریه‌ها و حتی مغز را هم درگیر می‌کند. در این مرحله درمان سرطان تقریباً غیر ممکن است، ولی پزشک می‌تواند برای کم کردن شدت علائم و نشانه‌های بیماری و افزایش آسایش بیمار اقداماتی را انجام دهد.

اگر تومورهای سرطانی بخشی از لوله گوارشی را مسدود کند، این اقدامات انجام می‌شود:

 • به کمک لوله‌ نازک آندوسکوپی لیزر وارد بدن شده و بخشی از تومور نابود می‌شود. 
 • یک استنت لوله‌ فلزی توخالی برای جلوگیری از انسداد معده توسط تومور در محل ورود معده به روده یا در محل ورود مری به معده قرار داده می‌شود و اجازه می‌دهد تا مایعات و غذا جریان داشته باشند. 
 • عمل بای‌پس معده یا کنارگذاری معده (Gastric bypass) انجام می‌شود. گاهی تومور مسیر خروجی معده را مسدود می‌کند، بنابراین با عمل جراحی قسمت ابتدایی معده را به قسمت ابتدایی روده کوچک متصل می‌کنند تا غذا و مایعات به جریان خود ادامه دهند.
 • انجام جراحی برای خارج کردن بخشی از معده 

شیمی درمانی، رادیوتراپی و یا هر دو آن‌ها در این مرحله از بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مرحله درمان هدفمند یا تارگت‌تراپی هم انجام می‌شود. در این روش درمانی دارو تنها سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد و باقی سلول‌ها سالم و دست نخورده می‌مانند، بنابراین عوارض جانبی این روش بسیار ناچیز است.

عوامل خطر

عواملی که خطر سرطان معده را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • بازگشت اسید به مری
 • چاقی
 • رژیم غذایی سرشار از غذاهای شور و دودی
 • رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات
 • سابقه خانوادگی سرطان معده
 • عفونت با هلیکوباکتر پیلوری
 • التهاب طولانی‌مدت معده (ورم معده)
 • سیگار کشیدن
 • پولیپ‌های معده

جلوگیری از سرطان معده

روشن نیست که چه چیزی عامل اصلی و علت سرطان معده در انسان است، بنابراین هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک در زندگی روزمره اقدامات لازم برای کاهش خطر ابتلا به این نوع از سرطان را انجام دهید.

درمان عفونت‌های معده برای جلوگیری از سرطان معده

اگر به دلیل عفونت هلیکوباکتری شخص به زخم معده  دچار باشد، باید هر چه سریع‌تر این بیماری را درمان کند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باکتری را در بین برده و دیگر داروها به التیام زخم‌های ایجاد شده در لایه داخلی معده کمک کرده و خطر ابتلا به سرطان معده کاهش خواهد یافت.

پیشگیری از سرطان معده با تغذیه‌ سالم

هر روز در برنامه‌ غذایی خود مقادیر کافی میوه و سبزی قرار دهید. در این مواد غذایی فیبر بالا و ویتامین‌های خوبی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان را تا حدود زیادی کاهش می‌دهند.

پنیرهای دودی، سوسیس و کالباس، گوشت‌های دودی مانند ماهی و هات‌داگ دودی، غذاهای نمک‌سود شده، شور و ترشیجات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. وزن خود را در حالت طبیعی قرار دهید، اضافه وزن و چاقی خطر ابتلا به سرطان معده را در افراد تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

پیشگیری از سرطان معده با سیگار نکشیدن

در صورت مصرف دخانیات و تنباکو شانس ابتلا به سرطان معده دو برابر می‌شود.

جلوگیری از مصرف بی‌رویه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و آسپرین

اگر به دلیل بیماری قلبی روزانه آسپرین (aspirin) مصرف می‌کنید، یا برای درمان التهاب مفاصل مجبور به استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (arthritis) هستید، در مورد چگونگی اثر این داروها بر احتمال ابتلا به سرطان معده حتماً با پزشک معالج خود صحبت کنید. 

منابع:

webmd

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سرطان معده؛ علت، علائم، پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

191 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید الان چند سالی هستش مشکل معده دردای شدید دارم که باقرص و شربت سر میکردم و. الان ۵ماه میشه که دکتر نرفتم و بعد اون دردای معده بیشتر شده و الان یک ۷ته هستش نفس کشیدن بعد هر نوبت غذای کم یا زیاد برام سخته و تا جای که دستم رو نمیتونم رو معده بزارم ..اشتهام کم شده نفس کشیدنم سخت شده حالت تهوه بهم دست میده مشکل مدفوع دارم زخم شدید معده دارم و بیش از هد معده ام میسوزه و سوزش معده واسید معده زیادی دارم و الان جوری شدم که نفس کشیدنم سخترشده و علائم دیگه ای که با سوال شاید بتونم متوجه کنم میشه لطف کنید یه راهنمای کنید ممنون تشکر

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به علایمی که گفتین باید آندوسکوپی و ازمایش اچ پیلوری بدهید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 2. سلام خسته نباشید پارسال متوجه شدیم پدرم به سرطان معده مبتلا شده است و بد از شیمیی درمانی هیج غذایی داخل معدش نمیموند همشو بالا میاورد بد از اون دکتر نوبت برای جراحی زد بد از جراحی پدرم عفونت شدید کرد که عفونت خشک شد که دوباره بد از شیمیی درمانی دوباره عفونت کرد تا دکتر یک ماه شیمیی درمانی پدرمو عقب انداخت تا چند روز پیش دوباره بد از شیمیی درمانی دوم عفونت کرد مشکل از چیه چرا انقدر عفونت میکنه ایا راه حلی داره

  • سلام بدليل شيمي درماني سيستم ايمني بدن ضعيف ميشه علت عفونتشون همينه

 3. سلام من الان یک هفته هست صورتم زرد شده و بی اشتها شد و مدفوع سیاه رنگ و خونی دارم و ۱۴ سالم است آیا نشانه سرطان آست

  • سلام بايد از نظر خونريزي گوارشي بررسي شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. با سلام و خسته نباشید ببخشید دوهفته پیش پدرم فشار و قندش بالا و پایین میکرد استفراغ و سرگیجه هم داشت چند روز بیمارستان بستری شدن کنترل شد فشارو قندش اندوسکپی هم گرفتن گفتند التهاب معده و عفونت داره برای سرگیجش هم سی تی اسکن گرفتن گفتند آب لایه میانی گوشاش کم شده خیلی ازش میترسیم چون سابقه خانوادگی سرطان معده دارند بخاطر عفونت معدش هم الان یک هفته هست سرم با امپول تجویز کردند

  • سلام فعلا تحت نظر و درمان باشن
   بر اساس نمونه برداري از معدشون بايد درمانشون ادامه پيدا كنه

 5. سلام وقتتون بخیر بنده مدتیه مدفوعم خیلی بد میاد طوری که احساس میکنم مدفوعم خالی نشده و سوزش دارم از کپسول های امپرازول به صورت ناشتا استفاده کردم یه کم بهترم اما هنوز گاهی اینطوری میشم با سوزش هنگام مدفوع لطفا میشه راهنماییم کنیند

 6. سلام من وزنم به صورت ناگهانی کاهش پیدا کرد و بعضی اوقات هم ناراحتی معده دارم و در طول روز بدون انجام هیچ کاری احساس خستگی و بی حالی میکنم

 7. سلام من دو ماهی میشه که حالت تهوع و سر درد شدید بهم دست میده یه چیزی انگار تو گلوم گیر کرده وباعث میشه که اروق بزنم لطفا من راهنمایی کنید

  • سلام از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده نمایید

 8. سلام پدر من مدت چند ساله معده درد داره اما چن روزه یبوست و کمبود اشتها داره علت چی میتونه باشه

  • سلام بايد اندوسكوپي و كلونوسكوپي بدن تا دستگاه گوارششون بررسي شه

   • سلام من سه ماهی هست همیشه اسهال هستم هرچی میخورم بد تر میشه معده درد و سوزش معده دارم سیگار هم میکشیدم و زود سیر میشم این امکان داره سرطان معده باشه

    • سلام نه ، سرطان نيست اما بايد از نظر عفونت روده بررسي شيد و كلونوسكوپي بديد و

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 9. با سلام.سال 94 آندوسکوپی انجام دادم.هلیوکوباکتری با کمی خراش معده اعلام شد.
  درمان به مدت 4 ماه انجام شد.
  تست اوره انجام گرفت.خوشبختانه میکروب ریشه کن شد.
  هر سال تست هلیکوباکتری انجام می دهم و منفی است.
  از همان سالها ورم معده و گاهی ترش کردن دارم.هر موقع لانسوپرازول مصرف می کنم بهتر می شوم.
  چد روزیه که درد معده به ورم اضافه شده.اشتها دارم.وزن کم نمی کنم.مدفوع عادی است. تمامی آزمایشات خون هم نرمال است.
  علت درد معده قبل و بعد از غذا چیه و علت ورم شدید معده چیست.
  سن 47 وزن 89
  تشکر از شما

  • سلام دوست عزیز ممکن است زخم معده زخم دوازدهه و گاستریت علت مشکل شما باشد
   لطفاً داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید پس از ۳ ماه مجددا به پزشک خود مراجعه کنید

 10. عرض سلام و‌خسته نباشید
  من از یک سال پیش کم کم بعضی از غذاها رو معدم نتونست هضم کنه رفته رفته همه غذاها رو کنار گذاشتم ماکارونی، فست فود، کنسروها، الان هم برنج و همینطور با هر موادی که طبعش سرد هست معدم اذیت میشه آروغ های مکرر و شدیدی میزنم و احساس میکنم غذا هضم نشده و در وعده بعدی یک ذره هم‌گشنم نمیشه (چندین ساله که بیماری کولیت اوسر هم دارم ولی از لحاظ خوراک هیچ غذایی تاثیر منفی به معدم نمیذاشت)حالا بعضی ها میگن تنبلی معده هست بعضیا میگن میکروب معده بعضیا میگن سردی معده بعضیا میگن سرطان معده هست و چون کرونا هست ترس دارم از اینکه به پزشک مراجعه کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  • سلام دوست گرامی شما باید به متخصص داخلی مراجعه کنید در صورت نیاز آندوسکوپی انجام شود و مشکل شما رفع گردد

 11. سلام چند وقته سوزش سردل اروغ مکرر احساس توده درگلوو خارش وگرفتگی گلو دارم علایم چیه؟ چکارکنم؟

 12. سلام.
  من از قرص میترا نندازول کپسول امپرازول استفاده میکنم برای درمان عفونت معده آیا دل درد بعد غذا ربطی به استفاده از این داروها دارد یا باید به متخصص مراجعه کنم
  ممنون

 13. سلام معده من سوزش داره در حدی که روزی چند تا مسکن میخورم میشه بگید اعلاءم چی

 14. سلام من ۳۵سالمه چند هفته است به حالت عجیبی لرزش بدن وحالت بیحالی بهم دست میده واینکه حالت تهوع دارم .درد معده شدید هم دارم پراپرانول و قرصهایی ک مربوط به دردمعده بود خوردم ولی هیچ تاثیری نداشت

  • سلام اين آزمايشات را بديد و از نظر كرونا بررسي شويد
   Cbc.diff esr crp
   Covid igm and igg

 15. سلام وقتتون بخیر، من بعد از هر مسافرتی که به خانه برمی گردم بعد از 24تا48ساعت به مدت یک تا دو روز اسهال و استفراغ شدید دارم و معمولاً بعد از استفراغ حالت لرز دارم علت این موارد چی می تونه باشه،

 16. سلام من ۱۸ سالمه و تقریبا دو هفتست که درد معده و شکم شدید و حالت تهوع مداوم دارم
  به سختی غذا می خورم و نمی تونم غذامو هضم کنم
  من دچار گاستریت معده و سندرم روده تحریک پذیر هستم و واسشون دارو مصرف کردم اما بهتر نشدم
  چند روزی هم هست که رفلاکس معده دارم
  میشه لطفاً راهنمایی کنید

 17. سلام خسته نباشید
  دو ماهی میشه درد معده و سوزش دارم و درد شکم و یبوست و اسهال حالت تهوع اصلا بدنم به هم ریخته چی کار کنم خیلی ممنون.

 18. سلام
  من به مدت ۱ماه که بعد از ۲قاشق غذا خوردن سیر میشم و سوزش شدید معده در بعضی مواقع دارم و الان چند روز نفخ دارم

  • سلام. چندین سال هست که اب یا چای میخورم بلافاصله بالا میارم. اگ روی غذا اب یانوشیدنی بخورم بالامیارم. مری و دستگاه گوارش شرو به سوختن میکنن. وترش میکنه. از پارسال دوطرف سینه ام شروع به سوختن میکنه حالتی فکرمیکنم برشته شده.. خواهشا دکترعزیزراهنمایی کنید

 19. سلام من ۲هفته میشه که سوزش شدید معده دارم و همچنین بعد از غذا خوردن دچار نفخ میشم قبلا به ورم معده مبتلا بودم

 20. سلام من پسر ۱۹ساله هستم دوماهی هست حالت تهوع دارم به صورت خفیف استفراغ نداشتم اوضاع مدوع هم بد نیست فقط گاهی یبوست میکنم و بیشتر اوقات اروغ میزنم و سرمعدم میسوزه وزنم هم زیاد بالا نمیره شریت المینیوم ام جی هم میخورم خوبه نمیخورم شروع میشه

 21. سلام من خانم ۴۰ساله هستم موقع عصبانیت ونزدیک پریود شدن معده ام زیاد میجوشه واسید معده ام میا توی گلوم.تکرر ادرار هم درهر دوحالت زیاد میشه چکارکنم خوب بشم

 22. سلام دکتر خسته نباشید من ۳۹ سالمه به محض خوردن چای معده ام ورم میگند وواقعا ازیت میشم ودست وپاهایم به لرزه در میا میشه لطف بگنید راهنمای کنید واصلان اروغ هم نمیزنم

  • سلام
   چای میتونه سبب ریفلاگس شه
   چای نخورین یا بسیار کمرنگ باشه

 23. سلام …آروغ زدن زیاد بعد از غذا باید چکار کرد

 24. سلام مادرم چهار هفتس که سردرد شدید و معده درد داره پزشک گفته کروناست معدش ورم کرده بشدت درد معده داره احساس ضعف شدید داره اما میلی به غذا خوردن ندارن لطفا راهنمای کنید؟

 25. سلام وقت بخیر
  همسرم ۳۳سال دارد از کودکی ورم معده داشته اما الان ۴سالی میشه که بعضی وقتا درد معده شدید استفراغ ویا بعضی مواقع خونریزی معده هم پیدا میکنه و بیشتر احساس سیری میکنه
  لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم ممنون میشم

 26. من اندوسکوپی دادم و به طور متعدد زخم هست تو معدم و معدم پلیپ داشته و برداشتن دادن ازمایش میشه بگید پلیپ برای چی هست و احتمال چی هست؟؟؟

  • پوليپ بصورت ژنتيكي اتفاق ميوفته، بايد نوعش مشخص شه تا درمان لازمو براش انجام بديد

 27. سلام چند وقتی هست احساس تهوع دارم غذا میخورم خوب میشه اما بعد از چند دقیقه دوباره همینطوری میشه فشار میدم به معده خوب میشه دستمو بر میدارم درد میگیره و یا موقع تکون خوردن حس بدی دارم نشونه چی هست؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر