مجله پزشکی دکتر دکتر

سرطان معده؛ علت، علائم، پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری

30 مهر 1397

199

بیماری‌های گوارش
سرطان معده؛ علت، علائم، پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علائم سرطان معده چیست؟ درد سرطان معده چگونه است؟ در ادامه این مطلب به بررسی کامل علائم سرطان معده، راه‌های تشخیص و درمان سرطان معده می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

بیماری سرطان معده یکی از بیماری‌های دستگاه گوارش است که  با نام گاستریک کانسر (gastric cancer) هم شناخته می‌شود و معمولاً به آرامی در طول چندین سال گسترش پیدا می‌کند.

زمانی که سلول‌های سرطانی در لایه‌ داخلی معده تشکیل شوند، سرطان معده آغاز می‌شود. این سلول‌ها می‌توانند تبدیل به تومورهای سرطانی شوند. شناخت علائم و نشانه‌های این بیماری به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می‌کند و در نهایت درمان بیماری موثرتر خواهد بود.

آشنایی با آناتومی معده و عملکرد آن

معده اندامی کیسه مانند است که بین مری و روده‌ کوچک قرار دارد. معده علاوه بر گوارش مواد غذایی در ذخیره‌ غذا هم نقش دارد. از نظر آناتومی، معده به ۵ ناحیه‌ مختلف تقسیم می‌شود: دهانه‌ معده، طاق معده، جسم معده، آنتروم و پیلور معده

اجزای اصلی معده

علاوه بر این؛ معده از ۵ لایه‌ بافتی نیز تشکیل شده است: لایه‌ مخاطی، لایه‌ زیر مخاطی، لایه ماهیچه‌ای، لایه زیرسروزی و  لایه‌ سروزی

از طرفی دیگر معده ارتباط تنگاتنگی با عقده‌های لنفاوی بدن دارد. اگر سرطان معده تا گره‌‌های لنفی پیش‌روی کند، روند بیماری شدیدتر و وخیم‌تر خواهد بود.

نگاه کلی بر سرطان معده

سرطان معده در جهان به‌ عنوان چهارمین سرطان شایع و دومین عامل مرگ بر اثر سرطان شناخته می‌شود. این نوع از سرطان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های بدخیم در سراسر جهان است.

شیوع این سرطان ناشی از فرآیند ایجاد بافت سرطانی در معده، چند مرحله د ارد و جز بیماری‌های چند عاملی (Multifactorial) دسته‌بندی می‌شود. دلیل آن هم ایجاد سرطان بر اثر وجود عوامل عفونی، محیطی و ژنتیکی در افراد است.

همان‌طور که گفتیم ديواره معده از پنج لايه تشكيل شده است. داخلی‌ترین لايه كه حائز اهميت خاص است، لايه مخاطی ناميده می‌شود. اكثر سرطان‌های معده از لایه مخاطی شروع می‌شود. هر چه سرطان به بافت‌های زيرين نفوذ کند، احتمال بهبودی كاهش می‌یابد.

درد سرطان معده

سرطان معده در طی ساليان و با آرامی رشد می‌کند ولی قبل از اينكه سرطان به معنای واقعی ايجاد شود، تغييراتی در لایه‌های معده ايجاد می‌شود. علائم سرطان معده در مراحل اولیه و پس از رشد سلول‌های سرطانی در داخل دیواره معده به سختی قابل تشخیص است تا زمانی که به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.

انواع سرطان معده

برخی از انواع شایع و غیر شایع سرطان معده را با هم مرور می‌کنیم: 

آدنوكارسینوم (Gastric adenocarcinoma)

 شایع‌ترین نوع از سرطان معده، آدنوكارسینوم است و خود به دو زیر شاخه روده‌ای و منتشر تقسیم می‌شود. آدنوکارسینوم روده‌ای معمولا از آن بخشی از معده که در نزدیکی روده کوچک قرار دارد، آغاز می‌شود و غالباً افراد بالای 80 سال را درگیر می‌کند. آدنوکارسینوم منتشر غالباً در افراد جوان‌تر و افرادی با گروه خونی A  دیده می‌شود. آدنوکارسینوم منتشر همان چیزی است که به عنوان سرطان معده شناخته می‌شود.

تومور استرومال گوارشی (Gastrointestinal Stromal Tumor (GIST))

درباره‌ تومور استرومال گوارشی باید بگوییم که  این نوع از سرطان معده غیر شایع است. سلول‌های بینابینی کاجال  که مسئول تنظیم انقباضات روده‌ای هستند، به عنوان نقطه‌ آغازین این نوع از سرطان معده شناخته می‌شوند.

ﻟﯿﻮﻣﯿﻮﺳﺎرﮐﻮم (Gastrointestinal Leiomyosarcoma)

 برای سرطان ﻟﯿﻮﻣﯿﻮﺳﺎرﮐﻮم نیز باید گفت که این نوع از سرطان معده غیر شایع است و به ندرت به درون گره‌های لنفی انتشار می‌یابد. این نوع از بیماری از ماهیچه‌های صاف لایه‌ ماهیچه‌ای معده یا از بافت لامیناپروپریا که خود بخشی از لایه‌ مخاطی معده است، آغاز می‌شود.

کارسینویید (Gastrointestinal Carcinoid)

این نوع از سرطان معده غیر شایع است، سرطان کارسینویید از لایه‌ مخاطی معده در قسمت جسم و طاق معده شروع می‌شود. امکان انتشار یا متاستاز این گونه از سرطان معده به دیگر اندام‌ها کم است. 

لنفوما (Gastrointestinal lymphoma)

 این نوع از سرطان معده غیر شایع است، معمولاً معده را درگیر می‌کند، سرطان لنفوما در عین حال می‌تواند در هر بخش  دیگری از لوله‌ گوارشی هم به وجود آید.

علائم سرطان معده

علائم سرطان معده را باید جدی گرفت ولی هر کدام از این علائم به تنهایی نمی‌تواند نشانه سرطان معده باشد. پس بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. سرطان معده در مراحل ابتدایی پیشرفت خود این نشانه‌ها را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند:

 • سو هاضمه 
 • نفخ کردن بعد از غذا خوردن 
 • سوزش سر دل
 • حالت تهوع
 • از دست دادن اشتها

سو هاضمه یا احساس سوزش سر دل بعد از مصرف غذا به معنی سرطان معده نیست. اما اگر این علائم و نشانه‌ها را مدام مشاهده می‌کنید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک باقی ریسک فاکتورها را بررسی می‌کند و مشکل را تشخیص خواهد داد.

با گذشت زمان و رشد تومور علائم وخیم‌تری ظاهر خواهند شد که عبارتند از:

 • درد معده 
 • مدفوع در خون 
 • استفراغ
 • از دست دادن وزن بدون هیچ دلیل خاصی 
 • مشکلات در بلع غذا 
 • پوست و چشم زرد رنگ 
 • یبوست یا اسهال 
 • ضعف و احساس خستگی 
 • احساس سوزش سر دل

چه وقت به پزشک مراجعه کنم؟

اگر علائمی که نام بردیم در شما وجود دارد به یک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. پزشک احتمالاً نشانه‌ها را بررسی خواهد کرد و علت علائم شما را تشخیص خواهد داد.

علت سرطان معده

دانشمندان به درستی نمی‌دانند که چه عاملی در همان ابتدا باعث رشد سلول‌های سرطانی در معده می‌شود، با این همه عواملی که خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهد را به خوبی می‌شناسند. یکی از این عوامل عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری است.

عوارض ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری:

 • ایجاد زخم معده
 • گاستریت یا ورم معده
 • نوعی از کم‌خونی طولانی‌مدت و مداوم به نام کم‌خونی پرنیسیوز یا کم‌خونی فقر ویتامین B12
 • رشد پولیپ‌ها در معده
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان معده تا حد زیاد

سایر عواملی که نقش مهمی در افزایش خطر ابتلا به سرطان معده بازی می‌کنند، عبارتند از:

 • سیگار کشیدن 
 • اضافه وزن و چاقی 
 • رژیم غذایی سرشار از مواد فراوری شده دودی، ترشیجات یا غذاهای شور 
 • جراحی معده برای درمان زخم معده 
 • گروه خونی A
 • عفونت ویروسی اپشتین–بار
 • برخی ژن‌ها
 • کار کردن در محیط‌های صنعتی که فرد با ذغال سنگ، فلز، الوار چوب یا لاستیک سر و کار دارد

تشخیص سرطان معده

پزشکان معمولاً بررسی‌های لازم به منظور وجود احتمالی سرطان معده را انجام نمی‌دهند؛ ولی اگر فرد به دلایلی که ذکر کردیم، شانس بالایی برای ابتلا به این بیماری را داشته باشد، پزشک او را تحت نظر خواهد داشت. اگر فرد نشانه‌ها و علائم خاصی نشان دهد، پزشک آزمایش‌های تشخیصی را انجام خواهد داد. 

از کجا بفهمیم سرطان معده داریم

برای تشخیص سرطان معده، پزشک ابتدا معاینه‌ فیزیکی انجام می‌دهد. سپس از فرد در مورد سابقه‌ بیماری‌هایش سوال خواهد شد، پزشک باید بداند که آیا در خانواده بیمار کسی به سرطان معده مبتلا بوده یا خیر؟ یا اینکه شخص ریسک فاکتورهای این بیماری را دارد یا نه؟ بعد از این پزشک برای تشخیص بهتر چندین آزمایش انجام خواهد داد:

آزمایش خون

برای بررسی علائم و نشانه‌های وجود سرطان در بدن از از آزمایش خون استفاده می‌شود.

آندوسکوپی مجاری فوقانی گوارشی

  از طریق دهان لوله‌ای باریک و انعطاف‌پذیر که به انتهای آن دوربین کوچکی متصل است به بدن وارد می‌شود و به کمک آن قسمت داخلی معده بررسی می‌شود.

رادیوگرافی دستگاه گوارش فوقانی

مایعی گچی متشکل از ماده‌ای به نام باریم (barium) به فرد خورانده می‌شود. این ماده معده را می‌پوشاند و در نهایت باعث می‌شود تصویر روشن‌تری در تصویربرداری با اشعه ایکس به دست بیاید. 

سی‌تی اسکن

سی‌تی‌اسکن نوعی از تصویربرداری با اشعه ایکس است که جزئیات بیش‌تر و دقیق‌تری از داخل بدن را به فرد نشان می‌دهد. 

نمونه‌برداری برای تشخیص سرطان معده

پزشک معالج بخش کوچکی از بافت معده را خارج کرده و بعد برای وجود احتمالی سلول‌های سرطانی آن را به دقت زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند. گاهی در خلال آندوسکوپی، نمونه‌برداری هم انجام می‌شود. 

درمان سرطان معده

بیش‌تر درمان‌ها می‌توانند تا حد زیادی با بیماری سرطان معده مبارزه کنند. درمانی که پزشک انتخاب می‌کند به مدت زمانی که فرد با بیماری درگیر است، شدت وخامت بیماری و مقداری که بیماری منتشر شده، بستگی دارد.

به طور کلی سرطان معده با یک یا چند مورد زیر درمان می‌شود:

 • شیمی‌ درمانی
 • پرتو درمانی
 • عمل جراحی
 • ایمونوتراپی، مانند واکسن و دارو

طرح دقیق درمان شما بستگی به مبدأ و علت سرطان دارد. سن و سلامت کلی نیز می‌توانند نقش داشته باشند. هدف درمان سرطان معده به غیر از درمان سلول‌های سرطانی این است که از پخش شدن این سلول‌ها جلوگیری شود.

سرطان معده ممکن است به نقاط زیر نیز آسیب برساند:

 • ریه‌ها
 • گره‌های لنفاوی
 • استخوان‌ها
 • کبد و سایر نقاط بدن

میزان انتشار سرطان معده در بدن در چند مرحله طبقه بندی شده است:

مرحله صفر سرطان معده

در این مرحله  گروهی از سلول‌های معیوب بافت داخلی معده تبدیل به سلول‌های سرطانی می‌شوند. در مرحله صفر معمولا درمان جراحی موفقیت‌آمیز خواهد بود. در این مرحله پزشک ممکن است بخشی از معده و یا تمام آن را از بدن خارج کند. در جراحی، گروهی از گره‌های لنفی نزدیک معده هم از بدن خارج می‌شوند. لنف‌ها ارگان‌های کوچکی در بدن هستند که به عنوان بخشی از سیستم دفاعی بدن ایفای نقش می‌کنند.

مرحله یک سرطان معده

در این مرحله در لایه مخاطی معده تومورهای سرطانی به وجود می‌آیند. این تومورها ممکن است  گره‌های لنفی را هم درگیر کنند. مانند مرحله‌ صفر در این مرحله هم با کمک جراحی بخشی یا تمام معده خارج خواهد شد. در این مرحله شیمی درمانی یا کمورادیوتراپی هم انجام می‌شود. این درمان‌ها قبل از جراحی برای کوچک‌تر کردن تومور و یا بعد از آن برای کشتن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده استفاده می‌شوند.

مراحل سرطان معده

در شیمی درمانی از داروهایی استفاده می‌شود که به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند. کمورادیوتراپی ترکیبی از شیمی‌درمانی و رادیوتراپی است که در آن سلول‌های سرطانی با ذراتی که دارای انرژی بالایی هستند، نابود می‌شوند.

مرحله دو سرطان معده

 در این مرحله سرطان به لایه‌های داخلی‌تر معده نفوذ کرده و حتی امکان دارد به نزدیکی گره‌های لنفی هم رسیده باشد. این مرحله هم با کمک جراحی بخشی یا تمام معده و گره‌های لنفی خارج خواهد شد. در این مرحله قبل یا بعد از جراحی هم از درمان‌های شیمی درمانی و کمورادیودرمانی هم استفاده می‌شود.

مرحله سه سرطان معده

در این مرحله سرطان تمام لایه‌های معده و حتی اندام‌های مجاور مانند روده‌ کوچک و طحال را درگیر کرده است. گاهی در این مرحله اندام‌های مجاور درگیر نمی‌شوند، تنها سرطان به گره‌های لنفی خواهد رسید. در این مرحله به کمک جراحی کل معده خارج خواهد شد و علاوه بر آن شیمی درمانی هم ادامه خواهد داشت. این روش درمانی معمولاً به معالجه‌ کامل بیماری یا حداقل به کاهش علائم و نشانه‌های بیماری منجر خواهد شد.

مرحله چهار سرطان معده

 این مرحله آخرین سطح از سرطان معده است. در این مرحله سرطان به سرعت در بدن منتشر شده و باقی ارگان‌ها مانند کبد، ریه‌ها و حتی مغز را هم درگیر می‌کند. در این مرحله درمان سرطان تقریباً غیر ممکن است، ولی پزشک می‌تواند برای کم کردن شدت علائم و نشانه‌های بیماری و افزایش آسایش بیمار اقداماتی را انجام دهد.

اگر تومورهای سرطانی بخشی از لوله گوارشی را مسدود کند، این اقدامات انجام می‌شود:

 • به کمک لوله‌ نازک آندوسکوپی لیزر وارد بدن شده و بخشی از تومور نابود می‌شود. 
 • یک استنت لوله‌ فلزی توخالی برای جلوگیری از انسداد معده توسط تومور در محل ورود معده به روده یا در محل ورود مری به معده قرار داده می‌شود و اجازه می‌دهد تا مایعات و غذا جریان داشته باشند. 
 • عمل بای‌پس معده یا کنارگذاری معده (Gastric bypass) انجام می‌شود. گاهی تومور مسیر خروجی معده را مسدود می‌کند، بنابراین با عمل جراحی قسمت ابتدایی معده را به قسمت ابتدایی روده کوچک متصل می‌کنند تا غذا و مایعات به جریان خود ادامه دهند.
 • انجام جراحی برای خارج کردن بخشی از معده 

شیمی درمانی، رادیوتراپی و یا هر دو آن‌ها در این مرحله از بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مرحله درمان هدفمند یا تارگت‌تراپی هم انجام می‌شود. در این روش درمانی دارو تنها سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد و باقی سلول‌ها سالم و دست نخورده می‌مانند، بنابراین عوارض جانبی این روش بسیار ناچیز است.

عوامل خطر

عواملی که خطر سرطان معده را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • بازگشت اسید به مری
 • چاقی
 • رژیم غذایی سرشار از غذاهای شور و دودی
 • رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات
 • سابقه خانوادگی سرطان معده
 • عفونت با هلیکوباکتر پیلوری
 • التهاب طولانی‌مدت معده (ورم معده)
 • سیگار کشیدن
 • پولیپ‌های معده

جلوگیری از سرطان معده

روشن نیست که چه چیزی عامل اصلی و علت سرطان معده در انسان است، بنابراین هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک در زندگی روزمره اقدامات لازم برای کاهش خطر ابتلا به این نوع از سرطان را انجام دهید.

درمان عفونت‌های معده برای جلوگیری از سرطان معده

اگر به دلیل عفونت هلیکوباکتری شخص به زخم معده  دچار باشد، باید هر چه سریع‌تر این بیماری را درمان کند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باکتری را در بین برده و دیگر داروها به التیام زخم‌های ایجاد شده در لایه داخلی معده کمک کرده و خطر ابتلا به سرطان معده کاهش خواهد یافت.

پیشگیری از سرطان معده با تغذیه‌ سالم

هر روز در برنامه‌ غذایی خود مقادیر کافی میوه و سبزی قرار دهید. در این مواد غذایی فیبر بالا و ویتامین‌های خوبی وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان را تا حدود زیادی کاهش می‌دهند.

پنیرهای دودی، سوسیس و کالباس، گوشت‌های دودی مانند ماهی و هات‌داگ دودی، غذاهای نمک‌سود شده، شور و ترشیجات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. وزن خود را در حالت طبیعی قرار دهید، اضافه وزن و چاقی خطر ابتلا به سرطان معده را در افراد تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

پیشگیری از سرطان معده با سیگار نکشیدن

در صورت مصرف دخانیات و تنباکو شانس ابتلا به سرطان معده دو برابر می‌شود.

جلوگیری از مصرف بی‌رویه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و آسپرین

اگر به دلیل بیماری قلبی روزانه آسپرین (aspirin) مصرف می‌کنید، یا برای درمان التهاب مفاصل مجبور به استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (arthritis) هستید، در مورد چگونگی اثر این داروها بر احتمال ابتلا به سرطان معده حتماً با پزشک معالج خود صحبت کنید. 

منابع:

webmd

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سرطان معده؛ علت، علائم، پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری»

199 پاسخ به “سرطان معده؛ علت، علائم، پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری”

 1. ناشناس گفت:

  سلام مامان من هم معده درد داره هم میگه سینه درددارم وگاهی اوقت هم‌ گلو درد میشه بگین باید چیکار کنیم

 2. الهه گفت:

  سلام
  من یه دختر 20 سالم که حدود 4ساله ک معده درد دارم. از درد حس مرگ بهم دست میداد و بالا میاوردم. حس میکردم دارم از تو اتش میگیرم.
  اوایل گفتن التهاب معده و رودست. بعد گفتن عفونت معده و رودست و حدودا یک سال پیش بعد اندوسکوپی گفتن رفلاکس هستش.
  اما با دارو ها کاملا خوب نشدم.
  بعد غذا تنگی نفس میگیرم. حتی نون پنیر هم بخورم معدم رو درد میاره در حدی که حس میکنم استخونام داره میشکنه.
  تپش قلب میگیرم. نفسم بالا نمیاد.
  نمیتونم بخوابم و حتی اب هم میخورم میخوام استفراغ کنم.
  وزنم هم اصلا بیشتر نمیشه بلکه کم هم میشه.
  قدم 175 هست و وزنم 48.
  البته کلا از بچگی وزنم کم بود اما الان خیلی بدتر شده.
  یه مدت که شدم 45کیلو و حالا باز ی مدته شدم 48
  من باید چکار کنم.
  زندگیم کاملا تحت تاثیر قرار گرفته و مختل شده.

 3. حسین گفت:

  سلام من چن وقته که معدم درد میکنه و استفراغ دارم نفخ هم دارم هر وقتم سوسیس یا شیر میخورم استفراغ میکنم
  پیشونیمم جوش زده احساس خستگی هم دارم

 4. زهرا خاوری گفت:

  سلام من بیشتر اوقات احساس خستگی وبی حالی دارم بیشتر اوقات در سمت چپم که از معده گرفته تا هتا گاهی قلبم احساس آزردگی ودرد دارم که چند هفتیی هست که دردش به زیر شکمم که بازهم بیشتر سمت چپم هست رسیده

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام براي مشكلتون اول اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Fbs
   Ferritin
   Tsh
   U/A

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام براي مشكلتون اول اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Fbs
   Ferritin
   Tsh
   U/A
   احتمالا عفونت ادراري كردين بهتره اول آزمايش ادرار بدين بعد انتي بيوتيك مصرف كنيد

 5. احسان گفت:

  سلام وقتی غذا میخورم انگار به سختی از گلوم پایین میره و چهار کیلو وزن کم کردم (البته ورزش زیاد میکنم) اما بعضا احساس بی حالی و خستگی دارم معدم هم نسبت به اکثر غذاها حساس شده و تقریبا اکثر غذاها اذیتم میکنن و باعث احساس سنگینی درمن میشوند

 6. ستایش گفت:

  سلام خانم هستم ۳۸سالمه چند ماهی هست که بین دوسینه احساس سنگینی ودرد خفیف دارم
  هیچ وقت معده درد نداشتم وکلا دستگاه گوارشم مشکلی نداشته اول فکر میکردم ریه هام دچار مشکل شده اسکن گرفتم گفتن ریه مشکلی نداره ریفلاکس معده ندارم فقط بعضی اوقات تنگی نفس دارم خیلی کم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   جهت بررسی بابد به متخصص قلب مراجعه کنید تا از نظر قلبی خیالمان راحت شود

 7. هانیه گفت:

  سلام مامان من تقريباهرشب بعدغذاخوردن احساس سنگيني توی معده اش داره وتقريباتوي مدت8ماه4کيلووزن کم کرده که البته یه مقدارام ازغذاش کم کرده ايانگران کننده ست?!

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله وزن كم كردن نگران كنندس
   بايد حتما توسط متخصص گوارش ويزيت شن و اندوسكوپي شوند

 8. شیوا گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشیدببخشیدهمسرمن بیشترازدوهفته است که بدن دردوخستگی ومعده دردداره اوایل یبوست هم داشت که برطرف شدونفخ وآروغ زیادداره سیتی گرفتیم گفتن ریه سمت چپش عفونت داره وجواب کرونامنفی دراومدمیخواستم بپرسم علت معده دردچه چیزه آیاعلامت سرطانه یاعفونت باتشکر

 9. امین گفت:

  سلام من ۲۲ سالمه بیشتر وقت ها معده درد دارم و دردش جوریه که انگار دارن از داخل یه چیزیی رو میتراشن یا بعضی موقع که غذا میخورم با رفتن لقمه پایین دردم میگیره

 10. نفس گفت:

  سلام من معده ام هرازگاهی درد میکنه و بدجور میسوزه سوزشش تا گلوم میاد درد میکنه رفتم دکتر دارو داد خوردم خوب شد بعد یه مدت باز دردکرد.وپیشانیم دوماهه جوش زده از وقتی معده ام باز شروع کرده به دردکردن .میگن جوش پیشانی اینه تومعده ات مشکل داری

 11. علیرضا برومند گفت:

  سلام ۳۳سال سن دارم هرشب موقع خواب دل درد من شروع میشه تا صبح درد دارم.یبوست داشتم بهتر شدم ولی دل درد درطول روز بخصوص موقع خواب هم دارم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   محل درد شکم و علایم همراه و همچنین معاینه شکم مهم هستند
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 12. سمیه گفت:

  سلام من از زمان که یادم میاد همیشه ورم معده داشتم اما چند سالی شدید شد اواخر ا نقد شده که گاه دستمم بزارم روشکمم حالت تهوع میگیرم و درد اکثر مواقع ترش میکنم سوزش معده و حالت تهوع بی دلیل زیاد دارم ازمایش سی بی سی مشکل نداشت فقط ذخیره اهن پایین بود و تو مدفوع خون مخفی خیلی کم که گفتن شاید مربوط به رژیم عدایی و از طرفی مشکل روده دارم یهو یبوست میشم یهو اسهال و یه روز نشده خوب میشه سمت چپ پهلومم یه نقطه بخصوص میسوزه اما هردکتری میرم تشخیص خاصی ندادن میگن سی بی سی سالمه سرطان رد میشه امروز بعد خوردن قرص پنتوپرازول و بیسموت ساب سیترات اولین بار خوردم بعد یه ساعت بالا اوردم و تهوع شدید که بالا اوردنم چیزی شبیه خون تیره و لخته بود باید چه کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   برخی از علایم شما نشان دهنده سندروم روده تحریک پذیر می باشد
   علاوه بر آن با مشورت با متخصص داخلی باید تحت اندوسکوپی قرار بگیرید

 13. Z.raeisi گفت:

  سلام خسته نباشید
  تقریبا چند وقت زیادی هست سوزش معده دارم یک وقت هایی رفلکس ام دارم یک وقت هایی با قرص رانتدین آروم میشم
  غذا ها سیر دار. ترشی ام باعث سوزش معده ام میشه
  معده ام یکم بهم ریخته هست
  یبوست ام دارم

 14. N گفت:

  سلام خسته نباشید ، من ۵۳ سالمه و متاستاتیک استخوان دارم و قبلا سرطان سینه داشتم ، چند روزی مری ام بسته شده ، اکثر علائم گفته شده را دارم‌اما تهوع ندارم میتونه دلیلی بر سرطان معده باشه ؟ یا فقط زخم‌معده اس ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام با توجه به شرايطتون بابد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

  • نفس گفت:

   سلام من ۲۳سالمه و از علاعمی که گفته شد فقط تهوع دارم و وزنمم از نوجوانی تا الان همیشه کم بوده مربوط به ژن میشه
   ممکنه سرطان باشه؟ترخدا جواب بدید

   • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

    سلام
    صرف داشتن فقط تهوع نمی توان گفت فردی سرطان دارد!!
    با توجه به اینکه شما سن کمی هم دارید
    با مراجعه به پزشک جهت تشخیص علت تهوع و درمان اقدام کنید

 15. ساناز گفت:

  سلام من22سالمه چندساله که از درد معده رنج میبرم دکترهای زیادی رفتم و داروهای زیادی مصرف کردم اما تاثیر نداشتن آندوسکوپی انجام دادم گفتن ورم معدس آزمایش هلیکوباکتری هم انجام دادم عفونت معده داشتم امادارو که مصرف میکنم تا2ماه خوبم بعدش بازهم دردمعدم شروع میشه همیشه احساس سیری دارم ومعدم بخصوص صبح که از خواب پامیشم درد شدیدی داره چکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 16. دهقانی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  مدتی هست درد معده دارم و هر موقع بالا اوردم با خون بوده همیشه حالت تهوع دارم و اشتهام نسبت به قبل به شدت کاهش یافته ولی در ناحیه معده و شکم ورم دارم و با این که کم اشتها شدم افزایش وزن داشتم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شماربايد اندوسكوپي شويد و توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 17. هستي گفت:

  سلام خسته نباشيد.من2بار ريفلاكس داشتم و تاحدي حالم بد شد كه حس ميكردم معده ام از دهنم داره مياد بيرون.ورم معده هم دارم.حدود2ساله كه بي دليل لاغر شدم و وقتي غذا ميخورم زود سير ميشم بيشتر مواقع هم اشتها ندارم درحاليكه قبلا خيلي پرخوري ميكردم.براي معاينات بيشتر نيازه به پزشك مراجعه كنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله با توجه به علایم بهتر است جهت انجام آندوسکوپی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

  • تینا گفت:

   سلام،من ۱۸ سالمه از بچگی مشکل گوارشی و یبوست داشتم ولی نزدیک به یک ساله ک معده درد و رفلکس معده دارم جدیدا خیلی شدید تر شده و مدام احساس ضعف و افت فشار و افت قند خون دارم و همچنین احساس درد ،لرز،سوزش معده ،رفلکس و توی استفراغم خون دیدم.
   .

 18. وحید گفت:

  سلام ۳۷ سالمه مرد . از یک سال قبل دهنم تلخ می شد و سوزش سر دل داشتم . تمام ازمایشات من تو چک اپ سالم بود . فقط ازمایش هلیکو باکتر igg 100 بود. و مثبت .دوره کامل چهار دارویی رابزول و بیسموت و اموکسی مصرف کردم . تا یک ماه خوب بودم ولی دوباره شروع شد با مصرف حبوبات و لبنیات . و تخم مرغ بلافاصله دهنم تلخ میشه . وقتی استرس دارم بد تر میشه.دکتر من سندروم روده هم دارم . و دقت کردم هر موقه روده ها درد نمی کنه سوزش سر دل وتلخی دهنم هم نیست . یه سوال دیگه اینکه بعداز خوردن پروتئین مثل لوبیا یا پنیر و تخم مرغ رنگ پوستم تیره میشه ( قهوه ای روشن ) بعد چند ساعت ادرارم پر رنگ تیره و رنگ پوستم به حالت اول بر می گرده . و هر موقع روده هام درد می کنه همه مشکلات بالا بیشتر می شه .

 19. سو گل گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  19 ساله هستم شب ها قبل از خواب معده درد میگیرم، و اشتها برای خوردن‌ غذا ندارم و همیشه احساس خستگی دارم
  ایا ممکن است مشکلم جدی باشد
  ممنون میشم پاسخ بدین

 20. هوادار گفت:

  سلام‌مادر من چمدتی کاهش وزن داره و غذای کمی مصرف میکنه و اشتهایی نداره.گاهی اوقات با سوزش معده مواجه میشه …میخوام بدونم اینا از علائم سرطان ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به علایم جهت تشخیص باید آندوسکوپی شود
   نگران نباشید ممکن است ریفلاکس یا عفونت معده مطرح باشد

 21. صنم اوصیا گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من خانمی ۳۹ ساله هستم‌که تقریبا از ۱۸ سالگی ورم معده همواره با من بوده.
  بطوریکه ۹۰ درصد مواقع معده من بسیار برجسته است.
  حدودا ۹ سال هست که دچار کم کاری تیروئید هم شدم و لووتیروکسین مصرف میکنم و هاشیموتو هم دارم.
  در حال حاضر بیش از چند هفته است که احساس میکنم از انتهای حلقم بوی تعفن احساس میکنم.
  همینطور بعد از خوردن غذا دل درد دارم که البته شدید نیست.
  گاهی هم غذا در راه بلع در مری من گیر می کند و حدودا یک دقیقه طول میکشد که بلع صورت بپذیرد. البته تعداد دفعلت این موضوع زیاد نیست.
  اما حالت تهوع هایم تکرارشان بیشتر است.
  بیشتر از هرچیزی بوی تعفنی که خودم احساس میکنم ، نگرانم کرده است.
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.
  البته من بشدت نسبت به آندوسکوپی ترس دارم که بهیچ وجه حاضر نیستم انجام بدم.
  از توجه شما پیشاپیش سپاسگزارم.
  صنم اوصیا

  • علیرضا گفت:

   سلام خسته نباشی پسری ۲۹ ساله هستم چند مدتی هست ک زیر دنده سمت راستم درد میکنه بعد اینکه غذا میخورم سونوگرافی دادم برای کیسه صفر و کبد همه چی نرمال گفتن و ازمایش خون و مدفوع دادم گفتن کم خونی دارم و خونریزی معده و یک نوع باکتری در معده هم ک قرص خوردم ولی همچنان این درد زیر دنده راست هست خوشحال میشم راهنمایم کنید میترسم سرطان باشه

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    دوست گرامی ذکر نکردید که آیا آندوسکوپی و کولونوسکوپی شده اید یا خیر؟
    اگر کم خونی دارید و از نوع فقر آهن است باید آندوسکوپی و کولونوسکوپی توسط فوق تخصص گوارش انجام شود

  • خدیجه گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   من از پارسال خلط خونی داشتم بعد یبار قبل عید خیلی خون اومد از گلوم بعدش احساس سنگینی کردم تو سینه ام.وقتی رفتم دکتر داخلی گفتن ویتامین نداری.بعد دو ماه دوباره و اینبار خیلی بیشتر خون اومد بطوریکه در عرض دو ساعت ۴ دفعه خون اومد از گلوم که بازم احساس سنگینی میکردم و فقط حس میکردم دهنم آهن گذاشتم.که دکتر گفتن احتمالا از عفونته ولی وقتی علایم سرطان معده رو نگاه میکنم میبینم هم نفغ دارم هم حالت تهوع اکثر مواقع و هم خیلی زود خسته میشم. نمیتونم مثلا یه فلاکس رو زیاد دستم نگه دارم زود حالم بهم میخوره.تازگیا یبوست هم پیدا کردم.ممکنه سرطان معده داشته باشم؟مادرم هم سرطان خون دارن که الان پیوند شدن

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    اولا نگران نباشید میتواند مسایل ساده ای مانند عفونت باشد
    اما با توجه به علایم باید یک چکاپ کامل و آزمایش خون و همچنین آندوسکوپی زیر نظر فوق تخصص گوارش
    و همینطکر عکس یا سی تی ریه انجام شود

 22. فاطمه گفت:

  مادرم ۴۵ سالشه چهار روز پیش بدون سابقه فشار خونش میره رو بیست و البته قبلش سرما خورده بود و الان چند روز هست که روزی چندین مرتبه معده درد همراه با عرق سرد و همراه با بیحالی و زرد شدن پوست و حالت غش سراغش میاد و کاملا یکدفعه احساس ضعف معده میکنه و گاهی اوقات میگه پشت معده احساس درد و نبض زدن محکم میکنه .اگه میشه راهنمایی بفرمائید متشکرم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ايشون بايد از نظر قلبي بررسي شوند
   آنزيم هاي قلبيشون چك شه و اكو قلب دهند

 23. ناشناس گفت:

  سلام من 33سالمه 2سال پیش اندوسکوپی گرفتم دیواره معده ام کاملا زخم شده بود دارو نخوردم ولی با رعایت بهتر شدم و مصرف شیرین بیان و سیر رو زیاد کردم و بهتر شدم الان دوباره یک هفته میشه معده درد دارم با حالت تهوع میشه لطف کنید راهنماییم کنید

 24. توکلی گفت:

  با سلام من سه ماهی میشه که بد حالم باعلاعم سبکی سر. سردرد ،بیحالی، خستگی، بی اشتهایی ،سرگیجه ،به هم ریخته گی مزاج،اضطراب ،لرز ماهیچه‌های دست وپا ،به پزشک مراجهه کردم ازمایش ،نوار مغز ،ام ار،آی انجام دادم ،تشخیص افسردگی واضطراب دادن،متخصص مغز واعصاب،قرص پروکساید 5،پرانول واسنترا ،تجویذ کردن چهلروز استفاده کردم بهتر شدم ،ولی الان بی اشتهایی وسوزش معده وضعف پاهام برگشته ممکن این علاعم سرطان معده باشه ممنون که پاسخ میدید،

 25. Jh گفت:

  سلام
  فردی 52 ساله در هنگام گرسنگی احساس معده درد میکند و سوزش معده و حالت تهوع هم ندارد . جواب آزمایش میکروب معده هم مثبت بوده
  لطفا راهنمایی کنید . با تشکر

 26. پرست گفت:

  سلام خانوم دكتر مادر من ٤٣سالشه و چند روزه كه صبحها حالت تهوع بدون استفراغ داره الان نزديك ٤-٣روزه كه پشت سر هم اين حالت و داره بيشتر در صبحا و در طول روزهم كم و بيش وجود داره اين حالت سوزش معده هم چند روزه داره ميگه معده ام داغه لطفا دليل اين حالت تهوع مكرر چى ميتونه باشه؟

 27. hossein گفت:

  سلام خسته نباشید. من یک ساله دچار نفخ هستم، کم اشتها شدم، تو ۴ ماه اخیر حدود ۳کیلو وزن کم کردم اکثرا احساس پری معده دارم، در قسمت قفسه سینه هم بعضی مواقع تیر میکشه، اکثر اوقات احساس خستگی دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏🙏

 28. پریا نصیردخت گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید پدرمن ۳ماهی هس که پدر من وقتی غذا میخوره بعضی موقع احساس درد میکنه خیلی زود خسته میشه و وزنشم ۶ گیلو کم شده

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت اندوسکوپی و بررسی های بیشتر به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه شود

 29. Ak گفت:

  با سلام خدمت خانم دکتر بنده خانم 45 ساله ام خیلی دسترسی عصبی هستم تقریبا 10 ساله که مشکل معده دارم بخصوص شبها نباید میوه و سبزیجات مصرف کنم چون سوزش معده از خواب بیدار م میکرد حالا از اسفند ماه سوزش سر دل شروع شد بعد گلو درد و اینکه به سختی چیزی رو قورت بدم
  الان یک ماهه درد معده میزنه یه پشتم یعنی هم طرف چپ و هم طرف راستم طوری که نفسم بالا نمیاد اشکم در میاد حدود 20 روزه پنتوس 20-دایجستیو 30 جویدنی -کلردیازپوکساید 5 مصرف میکنم دو سه روز خوب بود ولی الان خیلی درد شدیدی دارم تا حالا آندوسکوپی نکردم لطفا راهنمایی بفرمائید متشکرم.

 30. پرویز جلالیان گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید مادر اینجانب مدتی هست که از سوزش معده رنج میبرد و چیزی نمی‌تواند بخورد و مداوم حالت تهوع دارد واسید معد ی بالای دارد و به شدت احساس تب و لرز دارد واستفراغ بیش از حد دارد و در آزمایشهای اخیر وآنتیسگوپی چیزی نشان داده ن شده هست

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   به دلیل وجود تب و لرز و استفراغ زیاد حتما باید بررسی بیشتر در مورد ایشان انجام شود
   به فوق تخصص گوارش مراجعه فرمایید

   • ناشناس گفت:

    سلام خسته نباشید چهار ساله که درد معده دارم همراه با تنگی نفس و گاهی وقتا هم حالت تهوع دارم و بعد از غذا خوردن نفخ.ده سالم که بود آندوسکوپی انجام دادم دکتر گفت ورم معده دارم باید برم سونوگرافی ولی نرفتم حالا سی سالمه در ضمن سوزش ندارم فقط درد معده دارم لطفا راهنمای بفرماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه بايد سونوگرافي انجام بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ٤-٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر خونريزي خفيف معده و روده بررسي شيد لطفا برای معاینه کا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام آزمايش مدفوع از نظر خون مخفي و calprotectin بديد و برای معاینه کامل و تجو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام لازمه مجددا سونوگرافي انجام بديد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اگه وزن كم نكرده و آزمايشاتش نرماله و سونوگرافيشم نرماله جاي نگران...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم نگران نباشيد اما ويزيت ماهيانه متخصص زنان را هم انجام بدي...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد اندوسكوپي انجام بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد mri گردن بديد و نوار عصب عضله انجام دهيد لطفا p> برای معاینه کامل...