مجله پزشکی دکتر دکتر

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک و عوارض آن در زنان را بدانیم

20 آبان 1397

40

بیماری‌های زنان و زایمان
علت سندرم تخمدان پلی کیستیک و عوارض آن در زنان را بدانیم

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی است که در میان زنان در سنین باروری رایج است. علت سندرم تخمدان پلی کیستیک هنوز ناشناخته است.زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، ممکن است دوره‌های قاعدگی غیر معمول و یا طولانی مدت داشته باشند یا سطح هورمون مردانه (آندروژن) آنها بیش از حد باشد. تشخیص و درمان اولیه همراه با کاهش وزن خطر عوارض طولانی مدت سندرم تخمدان پلی کیستیک را کاهش می‌دهد. در این مقاله به بررسی علائم و علت سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌پردازیم.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری است که روی سطح هورمون زنان تأثیر می‌گذارد. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، مقدار بیشتری از هورمون‌های مردانه را تولید می‌کنند. عدم تعادل هورمون باعث دوره‌های قاعدگی نامنظم و بر هم خوردن ریتم دوره و شانس بارداری کم‌تر می‌شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک همچنین باعث رشد مو در بدن و مشکلات درازمدت سلامت مانند دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شود.

قرص‌های کنترل قند و داروهای دیابت می‌توانند به رفع عدم تعادل هورمون و بهبود علائم کمک کنند. سندرم تخمدان پلی کیستیک بر اندام‌های تولید مثلی زن تأثیر می‌گذارد، اندام‌های تولید مثل استروژن و پروژسترون (هورمون‌های تنظیم چرخه قاعدگی) را تولید می‌کنند. تخمدان‌ها مقدار کمی هورمون‌های مردانه را به نام آندروژن تولید می‌کنند. تخمک گذاری، هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه (LH) را کنترل می کند. FSH تخمدان را تحریک می کند تا یک فولیکول (کیسه حاوی یک تخمک) تولید کند و سپس LH باعث تخریب تخمک‌های بالغ می‌شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک بر تخمدان و تخمک گذاری تأثیر می‌گذارد. سه ویژگی اصلی آن عبارت‌اند از:

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

در سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیسه‌های کوچک و پر شده از مایع، در داخل تخمدان‌ها رشد می‌کنند. کلمه “polycystic” به معنی کیست‌های زیاد است. این کیسه‌ها در واقع فولیکول‌ها هستند، هر کدام یک تخمک نابالغ هستند. عدم تخمک گذاری باعث تغییر سطوح استروژن، پروژسترون، FSH و LH می‌شود. در این بیماری، سطح استروژن و پروژسترون پایین‌تر از حد معمول و سطح آندروژن بالاتر است. هورمون‌های اضافی مردانه چرخه قاعدگی را مختل می‌کنند، بنابراین زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دوره‌های کمتر از حد معمول دارند.

علائم

علائم و نشانه‌های سندرم تخمدان پلی کیستیک، اغلب در اولین دوره قاعدگی در دوران بلوغ ایجاد می‌شود. بعضی اوقات سندرم تخمدان پلی کیستیک، در پاسخ به افزایش وزن قابل توجه، توسعه می‌یابد. علائم و نشانه‌های سندرم تخمدان پلی کیستیک متفاوت است. تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک زمانی اتفاق می‌افتد که حداقل دو مورد از این علائم را تجربه کنید:

دوره‌های قاعدگی نامنظم: رایج‌ترین علامت سندرم تخمدان پلی کیستیک دوره‌های قاعدگی نامنظم یا طولانی است. برای مثال، ممکن است فرد کمتر از 9 دوره در سال داشته باشد، یا فاصله بین دوره‌های او، بیش از 35 روز شود.

آندروژن بیش از حد: سطوح بالای هورمون مردانه ممکن است با نشانه‌های فیزیکی این حالت مانند رویش موهای بیش از حد صورت و بدن (هیرسوتیسم) و گاهی اوقات آکنه و چهره قهوه‌ای و طاسی همراه باشد.

تخمدان پلی کیستیک: تخمدان‌ها ممکن است بزرگ شوند و شامل فولیکول‌هایی باشند که تخمک را احاطه کرده‌اند. در نتیجه، تخمدان‌ها ممکن است به طور مرتب فعال باشند.

چاقی بیش از حد: افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، معمولاً چاق هستند.علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم

اگر نگرانی در مورد دوره‌های قاعدگی خود دارید یا علائم آندروژن بیش از حد مانند پر مویی یا هیرسوتیسم، آکنه دارید، باید به متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کنید. شما می‌توانید از لیست موجود در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر، استفاده کنید و پزشک متخصص خود را در سطح کشور انتخاب کنید. شما می‌توانید از اینجا، به لیست متخصصان مجرب زنان و زایمان در سطح کشور دسترسی داشته باشید.

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

علت سندرم تخمدان پلی کیستیک مشخص نیست. علل احتمالی سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارت‌اند از:

انسولین بیش از حد: انسولین، هورمون تولید شده در پانکراس است که اجازه ورود قند به داخل سلول‌ها و استفاده از آن را می‌دهد. اگر سلول‌ها به انسولین مقاوم باشند، سطح قند خون افزایش می‌یابد و بدن ممکن است انسولین بیشتری تولید کند. انسولین بیش از حد ممکن است تولید آندروژن را افزایش داده و سبب مشکل شدن تخمک گذاری شود. در نتیجه می‌توان داشتن دیابت را علت سندرم تخمدان پلی کیستیک دانست.

التهاب بدن: این اصطلاح برای توصیف تولید گلبول‌های سفید خون برای مبارزه با عفونت در بدن استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، نوعی التهاب دارند که باعث تحریک تخمدان‌ها برای تولید آندروژن ها می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلات قلب و رگ‌های خونی شود.

وراثت: تحقیقات نشان می‌دهد که ژن‌های خاص ممکن است، علت سندرم تخمدان پلی کیستیک باشند.

تولید آندروژن بیش از حد: تخمدان‌ها سطح غیر طبیعی آندروژن را تولید می‌کنند که منجر به هیرسوتیسم و آکنه می‌شود.علت سندرم تخمدان پلی کیستیک

تشخیص

هیچ تستی برای تشخیص قطعی علت سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد. احتمال دارد پزشک با بحث درباره سابقه پزشکی، از جمله دوره‌های قاعدگی و تغییرات وزن، شروع کند. معاینه فیزیکی شامل بررسی علائم رشد بیش از حد مو، مقاومت به انسولین و آکنه می‌شود. برای تشخیص علت سندرم تخمدان پلی کیستیک، متخصص زنان و زایمان، آزمایشات زیر را انجام خواهد داد:

معاینه لگن دکتر به صورت بصری و دستی، اندام‌های تناسلی را، جهت بررسی توده‌ها، رشد یا سایر اختلالات بازرسی می کند.

آزمایش خون برای اندازه‌گیری سطح هورمون، می‌توان خون فرد را تجزیه و تحلیل کرد. این تست می‌تواند علل احتمالی ناهنجاری‌های قاعدگی یا اضافه شدن ویتامین را بررسی کند. به‌علاوه آزمایش خون اضافی برای اندازه‌گیری تحمل گلوکز و سطح کلسترول و تری گلیسیرید ناشتا نیز انجام می‌شود.

سونوگرافی: پزشک شما با این روش ظاهر تخمدان‌ها و ضخامت پوشش رحم را بررسی می کند. یک دستگاه (مبدل) در واژن (سونوگرافی ترانس واژینال) قرار می‌گیرد. این مبدل امواج صوتی را منتشر می کند که به صورت تصاویر روی صفحه نمایش کامپیوتر منتقل می‌شود.

اگر پزشک، تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک بدهد، احتمالا آزمایش‌های بیشتری را برای یافتن علت سندرم تخمدان پلی کیستیک و عوارض احتمالی آن، توصیه کند. این آزمایشات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

اختلالات سلولی خون

درمان

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک، بر مدیریت مشکلات شخصی مانند ناباروری، هیرسوتیسم، آکنه و چاقی متمرکز است. درمان می‌تواند شامل تغییر سبک زندگی یا دارو باشد.

پزشک ممکن است کاهش وزن را از طریق یک رژیم کم کالری همراه با فعالیت‌های ورزشی متوسط توصیه کند. حتی کاهش جزئی وزن شما (به عنوان مثال، از دست دادن 5 درصد وزن) وضعیت را بهبود می‌بخشد. کاهش وزن ممکن است اثربخشی داروهایی را که پزشک شما برای علت سندرم تخمدان پلی کیستیک، توصیه کرده است، افزایش دهد. همچنین این کار، می‌تواند شانس باروری را افزایش دهد.

برای تنظیم چرخه قاعدگی، پزشک ممکن است قرص ترکیبی حاوی استروژن و پروژستروژن را برای کاهش تولید آندروژن و تنظیم استروژن تجویز کند. تنظیم هورمون می‌تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش دهد و خونریزی غیرطبیعی، رشد مو بیش از حد و آکنه را تصحیح کند.

مصرف پروژستین برای هر 10 تا 14 روز هر یک تا دو ماه می‌تواند دوره‌های قاعدگی را تنظیم کرده و از شما در برابر سرطان آندومتر محافظت کند. البته پروژستروژن درمانی سطح هورمون را بهبود نمی‌بخشد و از حاملگی جلوگیری نمی‌کند.

عوارض جانبی

عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارت‌اند از:

 • ناباروری
 • دیابت بارداری یا فشار خون بالا ناشی از بارداری
 • زایمان زودرس
 • هپاتیت غیر الکلی: التهاب شدید کبدی ناشی از تجمع چربی در کبد
 • سندرم متابولیک: مجموعه‌ای از شرایط از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا و میزان کلسترول غیر طبیعی یا تری گلیسیرید است که خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد
 • دیابت نوع 2 یا پیش دیابت
 • آپنه خواب
 • افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن
 • خونریزی رحمی غیرطبیعی
 • سرطان رحم ( اندومتریوز)
 • چاقی

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علت سندرم تخمدان پلی کیستیک و عوارض آن در زنان را بدانیم»

40 پاسخ به “علت سندرم تخمدان پلی کیستیک و عوارض آن در زنان را بدانیم”

 1. محبوب گفت:

  سلام، مقدار همدرمون انتی مولرین من 6.14 است و پریود نا منظم دارم، آیا کیست پلی کیستیک است؟

 2. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر مجردم و 18 سالمه دکتر بهم گفته که التهاب لوله دارم وعفونت لگنی نوشته شده و پلی کیستیک هم دارم و مجرد هم هستم خود ارضایی هم نمی کنم خواستم ببینم علتش میتونه استفاده ی مکرر از دستمال باشه

 3. لین گراهام گفت:

  سلام من دختری 18 ساله که دارای پلیکیستیک هستم و دکتر به من گفتن که التهاب رحم هم داری ولی من هنوز مجردم خواستم ببینم می تونه یه اشتباه پزشکی باشه خیلی نگرانم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام دختراي مجرد هم ميتونن دچار عفونت واژينال شوند
   مثل واژينوز باكتريال يا عفونت قارچي

 4. فاطمه گفت:

  سلام و عرض ادب
  من خانمی 34 ساله هستم
  پریودهام منظمه
  چاق هم نیستم
  موهای زائدم ندارم
  قبل از پریودی هام لکه بینی دارم حدودا 2 روز
  این دوره برای بارداری اقدام کردم ولی موفقیت آمیز نبود و پریود شدم
  میتونه علتش pcos باشه
  تشکر و سپاس

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه اصلا ، بهتره از كيت تخمك گذاري استفاده كنيد تا مشخص شه دقيقا چه تايمي تخمك گذاري داربد و بر اساس اون رابطه داشته باشيد

 5. سمیه گفت:

  سلام من پرولاکتین 1000 هست .خیلی نگرانم .کسی تجربه داره در این خصوص

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد mri از سر بديد حتما

   • Raha گفت:

    سلام ببخشیدمن پلی کیستیک تخمدان دارم وپیش دکتر هم رفتم دکترمم گفته هردوتخمدانت پرازکیست های ریزه الان بایدچکارکنم آیادرمان قطعی هم داره
    ایادوباره تخمدان هام فعال میشه لطفاراهنماییم کنید

 6. پریسا گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم آیا قرص دوفاستون باعث کاهش آندروژن میشه؟؟ یعنی میتونه مشکلاتی که به علت آفزایش اندروژن ایجاد شده رو برطرف کنه؟

 7. مژده گفت:

  سلام خسته نباشید
  من مدتی پیش یه تغییر رنگ مختصری در ناحیه تناسلیم داشتم و ریزش مو شدید گرفتم، به تازگی آزمایش دادم دکتر گفتن که تنبلی تخمدان دارم و دارو دادن، حالا میخوام بدونم که مشکل تغییر رنگ ناحیه تناسلیم با درمان تنبلی تخمدانم برطرف میشه؟؟ چون ظاهرا بهم مرتبطن

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بدليل اختلال هورموني هست ، هورمون اندروژنتون كه بالا بره اين اتفاقا ميوفته
   اندروژن هم هورمون مردانه هست

 8. یاس گفت:

  سلام من چند ماه پریدم نامنظم شده و دوماه پیشت سرهم درد شدید افت فشار خون تب و حالت تهوع و استفراغ داشتم که بعد خونریزی داشتم شدید داشتم الان دوماه پرید نشدم دکتر غدد رفتم آزمایش دادم و گفت آزمایش خونم خوبه برای بی نظمی پریدم بهم دوفاستون 10 داده هر هفته یک عدد گفته بخورم و بعد از دارو گفت سونوگرافی انجام بدم
  سونوگرافی انجام دادم نتیجه اینه
  رحم به ابعاد 90در 42mm بااکوی پارانشیم طبیعی ضخامت اندومتر دولایه 14mm افزایش یافته می باشد
  کیست به دیامتر 38mmدر تخمدان راست
  تخمدان راست با حجم 27 ccمشهود است
  تخمدان چپ با حجم 5.7cc با سایز و اکو نرمال
  مایع آزاد در لگن مشاهده نشد
  میشه بگید باید چی کارکنم چون دسترسی به دکتر زنان ندارم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   باید مدتی از دارو استفاده کنید و مجددا سونوگرافی انجام دهید
   p> اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص زنان، زایمان و نازایی استفاده کنید.

 9. کوثر گفت:

  سلام وقت بخیر
  دختر مجرد ۲۲ ساله هستم
  پریود نامنظم دارم – موهای زائد – موهای سرم نازکه و میریزه
  ميشه تشخيص و دارو عاي لازم رو بگین؟
  تخمدان چپ ۱۴/۳cc
  تخمدان راست ٢٢/6cc

 10. ناشناس گفت:

  سلام 25سالمه حدودچندسالی میشه هر2ماه پریودمیشم و نامنظمه سونودادم مشکلی نبودمیشه بگین مشکل ازکجاست البته موهای زائد دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه متاهليد سونوگرافي واژينال انجام بديد
   و نمونه برداري كنيد
   و از نظر سطح هورمون پروژسترون بايد چك شيد

 11. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید من از وقتی پریودم نامنظم شد پیگیری کردم و متوجه شدم که پلی کیستیک هستم بعد از اون دکتر قرص متفورمین بهم داد حال تهوع میگیرم وقتی مصرف میکنم روم تاثیر نداشت الان نزدیک دوساله پریود نمیشم ، ورزشم میکنم ، تحرک دارم چاق هم نیستم فقط موهام به شدت میریزه کم مونده دیگه موهامو از دست بدم تازگیا ۴ تا دونه موی زائدم زیر چونم در اوردم چیکار کنم توروخدا راهنماییم کنید خیلی نگرانم
  الان ۲۱ سالمه مجردم توروخدا بگید چیکار کنم فقط موهام برگردههه

 12. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من از وقتی پریودم نامنظم شد(17 سالگی ) پیگیری کردم و متوجه شدم که پلی کیستیک هستم بعد از اون دکتر قرص متفورمین بهم داد( حال تهوع میگیرم وقتی مصرف میکنم) ، روم تاثیر نداشت الان نزدیک دوساله پریود نمیشم ، ورزشم میکنم ، تحرک دارم چاق هم نیستم فقط موهام به شدت میریزه کم مونده دیگه موهامو از دست بدجوری که کف سرم معلومه تازگیا ۴ تا دونه موی زائدم زیر چونم در اوردم چیکار کنم توروخدا راهنماییم کنید خیلی خیلی خیلی نگرانم
  ۲۱ سالمه الان مجرد هم هستم
  لطف میکنید اگه بگید من الان باید چیکار کنم که هم موهام برگرده به اولش هم چیکار کنم پریود بشم
  خیلی خیلی خیلی ممنون میشم لطف میکنید

  • لیدا گفت:

   سلام من ۳۴ سالمهموهای زاید رو صورتم در میاد صورتم جوش میزنه و عادت ماهانه من به ده روز می رسه لکه بینی قبل و بعد از پریود میشم من چکار کنم ممنون میشم جواب بدین

 13. زیبا گفت:

  سلام من ۲۶سالمه پریودم فقط نامنظمه و یکمم چاق ام الان استرس دارم باید چیکار کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام دوست عزیز اول از همه باید سونوگرافی رحم و تخمدان انجام بدین تا ببینیم کیست یا پلی‌کیستیک هستید یا نه

 14. یگانه گفت:

  سلام من خانم ۲۸ سالمه پریودم نامرتب ریزش مو خیلی زیاد بخصوص قسمت جلو آزمایش پاپ اسمیر و سونوگرافی انجام دادم ولی چیزی نشون نداد لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 15. ناشناس گفت:

  سلام خانم 33سالمه هستم از 94 تا 99لکه بینی دارم البته موقع سکس هم خونریزی دارم فشار خونم بعضی وقت ها بال میره چندین بار دکتر رفتم ازماش سونوگرافی زیادی دادم علت معلوم نشد امکانش هست که سندروم تخمدان پلی کیستیک داشته باشم .ممنون میشم جواب بدید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   اگر دچار تخمدان پلی کیستیک بودید در سونوگرافی مشخص می شد
   شما باید پاپ اسمیر دهید

 16. Ghazal گفت:

  سلام من ی دختر هفده سالم که دوماه پریودم نامنظم شده بودوزودبه زودپریودمیشدم دکتررفتم گفت همین بیماریه ولی من روی صورتم موی زایداضافی رشد نکردولی بقیه بدنم موی زایدش خیلی زیادشده میشه بگین چیکارکنم

 17. مینا گفت:

  سلام من 16سالمه و مدتیه قاعدگیم نامنظم شده و من مدتیه رژیم گرفتم و کم خونی دارم و شاید دو ماه باشه که پریود نشدم پنج ماه بود که پریود نمیشدم بعد از پنج ماه پریود شدم والان دو ماه هست که پریود نشدم چی کار کنم که پریود بشم خیلی هم سرگیجه و حس گیجی دارم کمکم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید سونوگرافی رحم و تخمدان و ضمایم بدین عزیزم

 18. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دختری سی ساله هستم که پریود منظم دارم فقط ریزش مو و موهای زاید کم روی سینه و اندکی هم روی گردنم دارم و اینکه چندماهی هست صورتم جوش های چرکی خیلی بزرگی میزنه ممنون میشم علت و روش درمان رو بگین

 19. م. موسوی گفت:

  سلام من خانمی29ساله با پرید منظم بودم بعد از زایمان سزارین دومین بچم پریدم بهم ریخت بخاطر پلی کیستیک، از بهمن 98 تا مرداد 99،امروز،فقط4بار پرید شدم الان2 ماهه نشدم بخاطر کرونا هم نمیتونم برم دکتر، چه دارویی استفاده کنم تا پرید بشم؟ ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه چاق نيستيد و ميگرن نداريد سيگارم نميكشيد آمپول پروژسترون بزنيد

 20. ناشناس گفت:

  سلام من خانمی ۲۶ ساله پریود منظم داشتم چهار ساله زایمان کردم پریود نامظم و خیلی دیر پریود میشم رفتم دکتر سونگرافی دادم گفت سندرم تخمدان پلی کیستیک داری سه ماه دارو تجویز کرد گفت بازم بیا … بخاطر کرونا نرفتم بازم پریودم عقب میوفته

  • ناشناس گفت:

   سلام
   من موهای زائدم زیاده دقیقا ریش دارم و زیر چونم هم مثل حالت ریش مو دارم و همچنین سینه هام البته به این شدت نیستن
   ولی پریود هام منظمه ولی آلت تناسلیم و کشاله های رونم و زیر بغلم تیرس
   روی صورتم اصلا ولی روی رون هام و باسنم جوش بد جور میزنه
   دکترم نرفتم دلیلش ممکنه همین سندرم پلی کیستیک باشه ؟؟
   دخترم هستم و ۲۰ سالمه

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    میتونه باشه
    باید ازمایش هورمونی و سونوگرافی بدین

 21. ناشناس گفت:

  ب خسته نباشید
  دخترمن ۲۵ سالشه تقریبا۳پیش به علت نامنظمی پرید به دکتر مراجعه کرد تشخیص کیست تخمدان بود که هرروز قرص متفرمید میخره ۱۰روزی صورتش به خصوص پیشونی جوش چرکی میزنه علت چیه وچه باید کرد ممنون از شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...