مهم ترین علل بروز آکنه و جوش صورت چه هستند؟

  • 1396-12-06
  • 0

آکنه و جوش صورت به عنوان شایع ترین مشکل مزمن پوستی به شمار می آید که از سنین نوجوانی تا بزرگسالی امکان بارز شدن بر روی پوست صورت دارند. اگرچه بیماری خطرناکی نیست ولی به لحاظ اثری که بر زیبایی ظاهری صورت می گذارد، از نظر تشخیص و درمان به موقع اهمیت بسیار بالایی دارد.

جوش صورت از چند عامل اصلی ناشی می‌شود که عبارتند از: تولید بیش از حد چربی در پوست، بسته شدن منافذ سطح پوست که مانع از خروج چربی ‌شوند، رشد باکتری‌ها درون فضاهای مسدود شده می باشد.

لازم است بدانید که آکنه و جوش صورت از اوایل بلوغ به علت تغییرات هورمونی تا حوالی 30 سالگی مکررا روی پوست ظاهر شده و خود به خود برطرف می شوند و مجددا ظاهر می گردند.

نکته ای که اهمیت دارد این است که در این ظاهر شدن ها و برطرف شدن های خودبه خودی، شما اگر دستکاری و اشتباهاتی در برخورد با پوستتان داشته باشید، احتمال ایجاد شدن اثر جوش ها و جوشگاه بر سطح پوست وجود دارد.

عوامل تشدید کننده بروز آکنه و جوش صورت

در بروز آکنه و جوش صورت، عوامل وجود دارند که اگرچه به عنوان عامل اصلی تشکیل جوش به شمار نمی آیند ولی تشدید کننده و تسریع کننده هستند، یعنی باعث می شوند که زود به زود و با وسعت زیادی آکنه و جوش صورت بر چهره شما نمایان شود.

عدم رعایت بهداشت فردی

عدم استحمام و شستشوی صورت و بدن رای چندین بار درهفته، باعث می شود که چربی های سطح پوست بیش از اندازه شده و در منافذ پوستی گیر افتاده و احتمال تشکیل جوش صورت بیشتر شود.

شستشوی نامناسب صورت

به شما توصیه می کنیم که با آب خیلی گرم یا خیلی سرد، صورتتان را نشویید بدین دلیل که چربی سطحی و مورد نیاز پوست از بین رفته و خشکی ایجاد می گردد که مستعد کننده بروز آکنه و جوش صورت است.

بهتر است بدانید که روزانه دو بار شستشو با شوینده مناسب جنس پوستتان لازم است تا پوست در معرض آسیب برای بروز جوش قرار نگیرد.

رژیم غذایی و تغذیه: یک معمای حل نشده

تابحال هیچ رژیم غذایی و غذای خاصی که ایجاد کننده آکنه و جوش صورت باشد، گزارش نشده است. معمولا غذا باعث ايجاد جوش نميشود. اگرچه غذاهای چرب و شيرين در بعضی افراد جوشها را بدتر می کنند ولی اين عمومی نيست و بقيه افراد نياز به رژيم غذایی ندارند.

به شما توصیه می کنیم اگر بعد از مصرف بعضی از غذاها، آکنه و جوش ها صورتتان بدتر شد، حدالمقدور سعی کنید از آن غذا و رژیم غذایی کمتر استفاده نمایید.

تماس با تابش مسقیم نور خورشید

اگر برای ساعات متمادی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داشته باشید، ترشح چربی های سطح پوست صورتتان بیشتر می شود.

به شما توصیه می گردد که طولانی مدت در معرض نور آفتاب نباشید و همچنین از کرم های ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.

مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب و بیش از اندازه

اگر عادت به آرایش کردن مکرر صورت خود در تمام ساعات شبانه روز دارید، لطفا این عادت اشتباه را ترک کنید. پوست هم نیاز به نفس کشیدن دارد! و باید اکسیژن و رطوبت در سطح خارجی خود داشته باشد. به شما توصیه می کنیم به پوست خود، فرصتی برای بازسازی و طراوت دهید.

کاملا آشکار است که لوازم آرایشی ناسازگار با جنس پوستتان نقش قابل توجهی در تشدید آکنه و جوش صورت دارد.

به شما توصیه می کنیم که اگر جنس پوستتان چرب است، از مواد آرایشی بهداشتی چرب استفاده نکنید. چربی تحمیل شده و بیش از اندازه به سطح پوست، یک عامل تشدید کننده قوی برای آکنه و جوش صورت است.

شما مستعد بروز آکنه پوست هستید اگر:

– استعمال دخانیات، سیگار و مواد مخدر داشته باشید.

– آلودگی هوا در محیط زندگی تان باشد.

– فعالیت و تحرک ورزشی نداشته باشید.

– مبتلا به اختلالات هورمونی باشید.

– استرس و تنش های عصبی دارید.

– مکررا با ناخن، جوش ها را دستکاری کنید.

دوست عزیز، جوش صورت بیشتر از اینکه نیاز به درمان داشته باشد، نیاز به مراقبت و پیشگیری دارد. به شما توصیه می کنیم که با رعایت کردن اصول بهداشتی و دوری از عواملی که سبب تشدید آکنه و جوش صورت می شوند، سعی کنید زیبایی، جوانی و شفافیت پوست صورتتان را حفظ نمایید.

برگرفته از: دیتابیس اطلاعات پزشکی NHS: Your health, Your choices

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «مهم ترین علل بروز آکنه و جوش صورت چه هستند؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر