با علل گرفتگی قاعدگی در زنان، بیشتر آشنا شویم

 • 1397-09-07
 • ۲۵۶۲۶ بازدید
 • 48

علل گرفتگی قاعدگی که باعث درد شکمی یا کمردرد در بسیاری از زنان قبل و بعد از قاعدگی می‌شود را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

برای بعضی از زنان، این حالت باعث ناراحتی کمی می‌شود، اما برای برخی از زنان، گرفتگی قاعدگی می‌تواند به اندازه کافی شدید باشد تا جایی که برای چند روز در فعالیت‌های روزمره اختلال ایجاد کند. از علل گرفتگی قاعدگی می‌توان شرایطی مانند آندومتریوز یا فیبروئید رحم که باعث درد شکم در زمان قاعدگی می‌شود را نام برد. درمان علل گرفتگی قاعدگی، کلیدی برای کاهش درد است.

گرفتگی قاعدگی چیست؟

گرفتگی قاعدگی احساسات دردناک است که روی بسیاری از زنان قبل و بعد از قاعدگی تأثیر می‌گذارد. درد گرفتگی قاعدگی (که همچنین، به نام دیسمنوره یا درد دوره‌ای نیز شناخته می‌شود)، از خشن و آزار دهنده تا شدید، متغیر است. زمانی که یک تخمک از تخمدان‌ها آزاد می‌شود و بعد از آن لوله فالوپی را طی می‌کند، گرفتگی عضلات قاعدگی شروع می‌شود. درد در پایین شکم و کمر رخ می‌دهد.

این حالت، معمولاً 1 تا 2 روز قبل از قاعدگی شروع می‌شود و از 2 تا 4 روز طول می‌کشد. دردی که فقط با روند قاعدگی همراه است، به عنوان دیسمنوره اولیه شناخته می‌شود. اگر درد گرفتگی قاعدگی ناشی از یک مشکل پزشکی قابل شناسایی مانند اندومتریوز، فیبروئید رحم یا بیماری التهابی لگن باشد، دیسمنوره ثانویه نامیده می‌شود.علل گرفتگی قاعدگی

علائم گرفتگی قاعدگی

گرفتگی قاعدگی معمولاً به درد ناخوشایند، سوزش، گرفتگی دردناک در قسمت پایین شکم، درست بالای استخوان لگن اشاره دارد. سایر علائم عبارت‌اند از:

اگر علائم به طور فزاینده‌ای بدتر می‌شود، حتماً به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا علل گرفتگی قاعدگی شما را دقیق تشخیص دهد.علل گرفتگی قاعدگی

 

علل گرفتگی قاعدگی

در طول دوره قاعدگی، مواد هورمونیک (پروستاگلاندین) که درگیر درد و التهاب هستند باعث انقباض عضله رحم می‌شوند. سطح بالاتر پروستاگلاندین‌ها با گرفتگی‌های شدید قاعدگی همراه است. از علل گرفتگی قاعدگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آندومتریوز: از علل گرفتگی قاعدگی، مبتلا بودن به اندمتریوز است. آندومتریوز، قرار گرفتن آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از عضله رحم است. لگن شایع‌ترین محل آندومتریوز است.

فیبروئید رحم: رشد غیر انسدادی در دیواره رحم می‌تواند از علل گرفتگی قاعدگی و درد در ناحیه شکم باشد.

آدنومیوز نیز می‌تواند از علل گرفتگی قاعدگی در زنان باشد. آدنومیوز زمانی در زنان اتفاق می‌افتد که بافت آندومتر دیواره رحم به سمت دیواره ماهیچه‌ای رحم کشیده می‌شود. رشد این بافت‌های نابجا به طور نرمال در هر چرخه قاعدگی ادامه می‌یابد.

بیماری التهابی لگن: این عفونت اندام‌های زنانه تولید مثل معمولاً توسط باکتری‌ها منتقل می‌شود که در صورت شدید بودن می‌تواند از علل گرفتگی قاعدگی و درد در ناحیه شکم باشد.

تنگی دهانه رحم: در برخی از زنان، دهانه رحم به اندازه‌ای کوچک است که مانع جریان قاعدگی و باعث افزایش درد در هنگام قاعدگی می‌شود.علل گرفتگی قاعدگی

تشخیص گرفتگی قاعدگی

پزشک متخصص زنان و زایمان، سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و معاینه فیزیکی از جمله امتحان لگن را انجام می‌دهد. در طول آزمایش لگن، دکتر علائم غیر طبیعی در اندام‌های تناسلی را ارزیابی و علائم عفونت را بررسی می‌کند. اگر پزشک متخصص، به عوامل اختلال و گرفتگی قاعدگی در شما مشکوک شود، برای تشخیص دقیق‌تر علل گرفتگی قاعدگی، آزمایشات زیر را درخواست می‌کند:

سونوگراف:. این آزمایش با استفاده از امواج صوتی، تصویری از رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان را تشکیل می‌دهند.

سایر تست‌های تصویربرداری: یک اسکن سی تی اسکن یا اسکن MRI اطلاعات بیشتری نسبت به سونوگرافی فراهم می‌کند و می‌تواند به تشخیص پزشکان در یافتن علل گرفتگی قاعدگی، کمک کند.  CT ترکیبی از تصاویر اشعه ایکس گرفته شده از بسیاری از زوایا برای تولید تصاویر مقطعی از استخوانها، اندام‌ها و دیگر بافت‌های نرم در داخل بدن شما است. MRI با استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قدرتمند برای تولید تصاویر دقیق از ساختارهای داخلی است. هر دو تست غیر تهاجمی و بدون درد هستند.

لاپاراسکوپی: اگرچه این آزمایش معمولاً برای تشخیص نقص‌های قاعدگی لازم نیست، اما می‌تواند به تشخیص یک بیماری زمینه‌ای مانند اندومتریوز، چسبندگی، فیبروئیدها، کیست تخمدان و حاملگی خارج رحمی کمک کند. در طی این عمل جراحی سرپایی، دکتر متخصص زنان و زایمان، حفره شکم و اندام‌های تولید مثل را با انجام برش‌های کوچک در شکم و قرار دادن یک لوله فیبر نوری با یک لنز دوربین کوچک مشاهده می‌کند.علل گرفتگی قاعدگی

درمان گرفتگی قاعدگی

برای تسکین گرفتگی قاعدگی، پزشک موارد زیر را توصیه می‌کند:

مسکن‌ها: داروهای ضد درد مانند ibuprofen یا ناپروکسن سدیم (Aleve)، در دوزهای منظم و مشخص، می‌توانند به کنترل درد ناشی از گرفتگی کمک کنند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز برای این شرایط موجود است. در ابتدای دوره پریودی، شروع به مصرف مسکن کنید یا به محض اینکه احساس می‌کنید علائم شدیدتر می‌شوند، به مدت دو تا سه روز یا تا زمانی که علائم شما از بین رفت، دارو مصرف کنید.

کنترل هورمونی: قرص‌های ضد بارداری حاوی هورمون‌هایی هستند که مانع تخمک گذاری می‌شوند و شدت گرفتگی قاعدگی را کاهش می‌دهند.

عمل جراحی: اگر گرفتگی قاعدگی شما ناشی از یک بیماری مانند اندومتریوز یا فیبروئیدها باشد، جراحی برای اصلاح مشکل کمک می‌کند.

درمان‌های خانگی گرفتگی قاعدگی 

 • یک حمام داغ می‌تواند درمانی غیر دارویی برای گرفتگی قاعدگی باشد.
 • استفاده از گرما، به عنوان مثال، قرار دادن بطری آب گرم، یا کیسه آب گرم روی ناحیه شکمی و کمر
 • تحریک الکتریکی عصب (TENS)
 • برخی از گزینه‌های رژیم غذایی، از جمله گیاهان و مکمل‌های ویتامین، ممکن است کمک کنند. بعضی از گیاهان مانند اسطوخودوس رازیانه نیز می‌تواند به تسکین درد کمک کند. یک مطالعه نشان می‌دهد که پودر زنجبیل ممکن است در طول 3 تا 4 روز اول قاعدگی، باعث کاهش درد شود.
 • استراحت و خواب راحت و ورزش منظم

علل گرفتگی قاعدگی

عوامل خطر

ممکن است در معرض خطر ابتلا به گرفتگی‌های قاعدگی باشید، اگر:

 • کمتر از 30 سال سن داشته باشید
 • بلوغ زودرس را در سن 11 سالگی یا کمتر شروع کردید
 • در طول دوره، خونریزی شدید (منوراژی) داشته باشید
 • خونریزی نامنظم قاعدگی (metrorrhagia)
 •  سابقه خانوادگی سندرم قاعدگی (دیسمنوره) دارید
 • سیگاری باشید

عوارض جانبی

گرفتگی قاعدگی باعث عوارض دیگر پزشکی نمی‌شود. اما می‌تواند در فعالیت‌های روزانه، کار و فعالیت‌های اجتماعی دخالت کند. هرچند شرایط خاصی در ارتباط با علل گرفتگی قاعدگی، می‌تواند عوارضی داشته باشد. به عنوان مثال، آندومتریوز می‌تواند مشکلات باروری را ایجاد کند. بیماری التهابی لگن می‌تواند لوله‌های فالوپ تهاجمی را افزایش دهد و خطر ابتلا به تخمک گذاری در خارج از رحم (حاملگی خارج رحمی) را افزایش دهد.

منابع:

medicalnewstoday

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «با علل گرفتگی قاعدگی در زنان، بیشتر آشنا شویم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

48 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  من از ۱۲سالگی پریود شدم و تا یسال اول هیچ دردی نداشتم اما یبار یروز قبل از پریودم رفتم استخر و از اون موقع تا حالا که حدود دوسالی میگدره درد خیلی خیلی شدیدی دارم میخواستم بدونم این ربطی به استخر داره و برای درمانش باید چکار کنم؟

  • سلام
   اگه ترشح رنگی و خارش و سوزش ندارین ربطی به استخر نداره
   اگه درد بسیار شدید و غیرقابل تحمل سونوگرافی بدین تا از نظر کیست بررسی شین

 2. سلام.من ۲۵ ساله هستم.موقع پریودی دردی نداشتم ولی الان ۵ روز دیر کردم و کمر و رون پام خیلی درد داره و همچنین تکرر ادرار.مشکل چی میتونه باشه؟

  • سلام اگه ازدواج كرديد تست بتا بديد
   اگرم ازدواج نكرديد عفونت ادراري هست
   قرص سفكسيم ٢٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٧ روز

 3. سلام من 21سالمه و متاهلم و ماه قبل اقدام کردیم برای بچه. همیشه 1روز قبل از پریود پادرد داشتم تا روز اول پریودی ولی اینبار یه هفته قبل پری درد پا شروع شد.3روز دیگ موعدمه. و معدمم میسوزه. همچنین ی چیزی شبیه آب کم انگار تو سینمه.ایا امکانش هست ک باردار باشم؟؟؟

  • سلام بله عزيزم ممكنه بايد تست بتا خون بديد

 4. سلام
  من 8 ماه میشه که ازدواج کردم و بخطر سنم بچه نمیخوام
  الان 3 روز از تاریخی که باید پريود میشدم گذشته ولی پریود نشدم و امروز خیلی درد دارم اما خبری از خونریزی نیست
  ممکنه باردار باشم؟
  و این که واژنم مدام خیسه و عفونت دارم همراه با درد

 5. سلام من ۲۷سالمه و یکی دو ساله ک پریودم خیلی نامنظم شده در کل ۷روز دو روز اول خونریزی داشتم اونم خیلی کم ولی الان ۳ماه هست ک پریود نمیشم هر ماه درد دارم ولی خون ریزی ندارم بخاطر شرایط کرونا دکتر هم نرفتم ولی از داروهای گیاهی استفاده کردم این ماه درد زیاد در کمر،بیشر لگن درد ،پاهام،دل درد،و تهوع ،سرگیجه وسردرد دارم خون ریزی ندارم ولی موقع ادرار وخشک کردن با دستمال کاغذی خیلی کم خون روی دستمال هست.آیا مریضیم جدیه؟؟یا چه چیز هایی باید استفاده کنم. ممنون میشم جوابم رو بدید.

  • سلام
   عزیزم شما باید حتما سونوگرافی رحم و تخمدان و ازمایش هورمونی بدین.

 6. سلام من 22 سالمه و یک مشکل روحی روانی پیش اومده برام ک قرص مصرف میکردم و یک سال پریودیم رو ب تاخیر انداخته و الان بعد از یک سال قراره پریود بشم و خودم جوری حساب کردم باید 25 همین ماه پریود بشم ولی نشدم و یک دو هفته پیش هم یک رابطع نزدیکی داشتم که دخولی انجام نشده و برای احتیاط من قرص اورژانسی مصرف کردم و چند روز پیش هم رفتم تست خون بارداری ک منفی شد جوابش ولی الان لکه قهوه ای دیدم رو شرتم و گرفتگی عضلات پیدا کردم زیر شکمم کمرم و رونام و تا سر انگشتام و درست نمیتونم راه برم ایا پریودیم نزدیکه؟ یا نکنه دارم حامله میشم؟اخه قرص خوردم و تست بارداریم چند روز پیش منفی بود ممنون میشم کمکم کنین

  • سلام بدليل قرص اورژانسي هست اين لكه بيني احتمالا به خونريزي تبديل شه و تاريخ پرسودتون ميشه از همين لكه بيني
   احتمال بارداريتون خيلي كمه نگران نباشيد

   • سلام خانوم دکتر بنده چند روزه لکه بینی دارم قهوه ای و روز اول ترشحات قهوه ای داشتم روز دوم ترشحات پر رنگ قهوه ای و روز سوم ک ب رنگ خون تبدیل شد و یکم بوده و از دیروز قطع شده چرا؟خیلی نگران دارم میشم لطفا کمکم کنین نکنه دارم بچه دار میشم؟

    • سلام قرص مترونيدازول ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٦ روز همراه با قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم دوتا باهم فقط يك نوبت
     ( همسرتونم بايد مصرف كنند و تو اين مدت رابطه جنسي نداشته باشن)

 7. سلام من ۱۵سالمه و از ۱۳سالگی پریود شدم تا یه یکسال پیش هم هیچ دردی نداشتم اما الان به شدت درد دارم تو ناحیه شکم و کمر وحالت تهوع و ضعف و کسالت دارم تقریبا یه سال که موقع پریود شدن قرص مفنامیک اسید رو میخورم خواستم بدونم ایا عآارضی داره قرص مفنامیک؟؟
  باید چیکار کنم؟
  چه قرصی بخورم؟
  ممنون میشم جوابم رو بدین

  • سلام
   عوارضی نداره
   اگر درد خیلی شدید یا پریودتون نامنظم برای بررسی کیست سونوگرافی بدین

 8. سلام من ۳۹ سال سن دارم متاهل هستم چند روز قبل از عادت ماهانه درد کمر وشکم داشتم و الان هم یک هفته از عادت گذشته ولی دردم کم نشده لطفا راهنمایی کنید سپاس

  • سلام احتمال عفونت واژينال مطرح هست
   قرص مترونيدازول ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٦ روز همراه با پماد كليندامايسين موضعي هر شب يك اپليكاتور تا ١٠ شب

 9. سلام وقت بخیر..۳ماه قرص ال دی مصرف کردم و دوماه که تموم شده.ماه قبل یک هفته پریودم جلو افتاد و الان از زمان پریود ماه قبلم ۱۴ روز گذشته
  سکس کامل ندارم.باکره هستم..باید چکار کنم؟ ایا امکان حاملگی هس؟

 10. سلام من 14 سالمه و وقتی پریود میشم اولاش درد ندارم ولی وقتی تحرک دارم بشدت شکمم درد میگیره بعد ک میشینم یکساعت بعدش درست میشم ولی بعدش باز زیاد تحرک داشته باشم به همین رواله طبیعیه؟

  • سلام بايد به محض ديدن لكه يك عدد ژلوفن بخوريد تا از ترشح مواد دردزا در بدن جلوگيري كنيد

 11. سلام من ۲۱ سالمه هر ماه که پریود میشم ب شدت احساس درد در قسمت های شکم و کمر ران دارم ب طوری که مدته چند ساعتی در اولین روزه پریودم غیر قابل تحمله برام محصوصا دو قسمت کناری شکمم
  مشکل چیه راهنمایی کنین ممنون میشم

  • سلام بايد سونوگرافي رحم بديد و توسط متخصص زنان ويزيت شويد
   بعضي وقتا فيبروم يا اندومتريوز منجر به دردهاي شديد در دوران پريود ميشه
   گاهي هم علت خاصي نداره

   • سلام خانم دکتر من دخترم 14 سالش هست از پنجم که می‌خواست پریود بشه کمر درد ودل درد گرفتش همین الان هم کمر درد و دل درد و داره ولی الان شدید تر شده و پریودم نمیشه باید چیکار کنم

 12. سلام
  من قبلاً پریودم نامنظم بود هر 4.5ماه میشد اونم خیلی خیلی شدیداما الان بعدازدواجم سه بار ب طورمنظم پریودشدم اما الان پنجم باید میشدم ولی خبری نیست ناحیه رحمم خیلی درد دارم سرگیجه سردرد حالت تهوع هم دارم چیکار کنم

  • سلام بايد به متخصص زنان مراجعه كنيد
   سونوگرافي رحم و تخمدان بديد
   احتمالا كيست تخمدان داريد

 13. سلام من 18ساله هستم ومجردم
  از یک روز قبل از قاعدگی کمردرم شروع شد تا الان که سه روز از قاعدگی ام میگذرد چیکارکنم خوب بشه

  • سلام قرص هيوسين بخوريد همراه با قرص ايبوبروفن ٢٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد

   • سلام من ۴۳ سال دارم مدت یکساله که پریودم نامنظم شده گاهی درماه تا ۱۵روز ادامه داره گاهی هم تا سه ماه پریود نمیشم نمیدونم علتش چیه برای درمان باید چکارکنم

    • سلام بايد سونوگرافي واژينال بديد و ضخامت اندومترتون اندازه گرفته شه
     ممكنه فيبروم داشته باشيد يا پوليپ رحم باشه يا ضخامت اندومترتون زياد شده باشه

 14. و یه سوال دیگه هم دارم…
  من گاهی وقت ها مثلا نیم ساعت یا یکمی قبل از اینکه بخوام پریود شم واژنم خیلی کم و در حد یک ثانیه تیر میکشه
  این یچیز عادی و طبیعیه؟

 15. سلام ازوقتی ازدواج کردم درد پریودی نداشتم ده سال گذشته اما جدیدا از درد شکم ران بیدار میشوم

  • سلام
   اگر تغییر علایم دوران قاعدگی از جمله افزایش درد دارید بهتره جهت اطمینان خاطر سونوگرافی کنید

 16. سلام خسته نباشید من 42سالم الان حدود دو سال خونریزی عادتم شدید تیروئیدم پرکار ه حالا قبل از عادتم احساس گر گرفتگی خستگی ضربان قلبم بالا میر ه تبش قلبم زیاد میشه سرگیجه حالت تهوع دارم سونوگرافی از رحم دادم گفت ی کم لایه رحمت زخیمه

  • سلام
   اگر افزایش ضخامت قطر آندومتر دارید باید قطر دقیق مورد بررسی قرار بگیره و درصورت نیاز نمونه برداری شه
   باید به متخصص زنان مراجعه کنید

 17. سلام خسته نباشيد من ٢٩ سالمه ماه پيش به خاطري كه باعث تعويق پريوديم باشم قرص ال دي استفاده كردم و متاسفانه ماه جديد داره تموم ميشه اما پريود نشدم ؟؟؟

  • سلام
   بخاطر مصرف دارو هست نگران نباشید
   فعلا صبر کنید اگر عدم پریودی طولانی شد قرص پروژسترون برای یک هفته بخوربد و سپس قطع کنید تا پریود شین

   • سلام خسته نباشید من چهار روزه که پاک شدم برا بارداری اقدام کردیم الان زیر شکمم درد میکنه میخواستم دلیل دلدردمو بدونم آیا احتمال بارداری هست یانع

    • سلام احتمالش هست، ممكنه عفونت ادراري هم باشه
     اگه سوزش ادرار نداريد احتمال بارداري هست فعلا بايد منتظر باشيد

 18. سلام من ۱۷ سالمه و ماه پیش بیستم ماه پریود شدم که علارغم دفعات قبل هیچگونه درد آزار دهنده نداشتم. امروز ماده سفید رنگم همراه با خون بود و احساس گرفتگی در زیر شکمم دارم البته اینم بگم که به مدت پریودم هنوز ۱۱ روز مونده . علت چی میتونه باشه؟

  • سلام، قرص سفكسيم ٤٠٠ ميلي گرم هر شب يك عدد مصرف كنيد تا ٦ شب
   بخاطر عفونت هستش

 19. سلام من ۱۳ ساله ام هست ۱۲ سالگی پریود شدم من هرماه هرماه مریض نمیشدم دوماهی یه بار مریض میشدم همیشه همون روزی که پریود میشدم ۲ ماه بعدش همون روز پریود میشدم ۴اسفند پریود شدم دیگه نباید پریود میشدم تا اردیبهشت بعد یه دفعه ۳ فروردین پریود شدم ۳ روز طول کشید من همیشه دوران پریودم ۷ روز بود ِبعد دوباره ۲۷ فروردین پریود شدم تا الان دیگه پریود نشدم میتوتین کمکم کنید

  • سلام
   در یک سال اول پریودی معمولا نامنظمی وجود دارد
   اگر بیشتر از یک سال از شروع پریودی شما گذاشته جهت ازمایش و سونوگرافی به متخصص زنان مراجعه کنید

   • سلام من یک روز قبل پریودیم شانه راستم درد میگیره تاپانزده روز بشدت درد میکنه این چهارساله اینطورم هرچ هم دکتر رفتم بی فایده بوده همش مسکن میخورم

    • سلام
     دوست گرامی علایم قبل از قاعدگی تحت عنوان سندروم پیش از قاعدگی نامیده می شوند می توانید باذمشورت با روانپزشک از داروهایی نظیر سرترالین استفاده کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر