عوارض دیابت نوع دو : بیشتر بدانید و بهتر درمان شوید

  • 1396-11-14
  • ۳۷۶۵ بازدید
  • 0

دیابت نوع دو به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های غدد و سوخت و ساز به شمار می آید. عوارض دیابت نوع دو اگرچه متعددند ولی با کنترل صحیح و به موقع بیماری دیابت، قابل پیشگیری و کنترل هستند.

دوست عزیز، اولین توصیه ای که به شما می کنیم این است که عوارض دیابت نوع دو را بشناسید، ولی نه به این معنی که اگر شما مبتلا به دیابت نوع دو هستید، قرار باشد حتما این عوارض را دیر یا زود تجربه کنید.

بیماری دیابت معمولا ممکن است مدت ها وجود داشته باشد ولی خودتان ندانید تا زمانیکه بخاطر بروز بعضی از علایم دیابت و یا بصورت کاملا اتفاقی توسط پزشک تشخیص داده شود. بنابراین عوارض دیابت نوع دو ممکن است گاهی زود و یا گاهی دیر نسبت به زمان تشخیص دیابت بروز پیدا کند.

عوارض دیابت نوع دو : فوری و اورژانسی

اگر شما در خانواده بیمار مبتلا به دیابت دارید، باید سعی شود داروها و تزریق انسولین دقیقا طبق دستور پزشک باشد. اگر سر از خود داروها کم یا زیاد مصرف گردد باعث می شود که سطح قند خون تغییرات ناگهانی پیدا کند.

دوست عزیز، اگر شما در خانواده، فرد سالمندی دارید که بیماری دیابت دارد باید در مصرف داروها و تزریق انسولین به او کمک کرده یا نظارت دقیق داشته باشید. گاهی سالمندان عزیز مقدار مصرف داروهایشان را فراموش می کنند یا مثلا در هنگام تزریق انسولین، چشمانشان به خوبی عدد روی دستگاه تزریق کننده را نمی بیند فلذا دارو با مقدار اشتباه استفاده می شود و ناگهان سطح قند خون تغییر می کند.

تغییرات ناگهانی قند خون باعث می شود که عوارضی مانند کاهش سطح هوشیاری، خواب آلودگی، عدم تعادل و زمین خوردگی، سردرد و سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ ایجاد کند. این عوارض جدی هستند و باید در اسرع وقت توسط پزشک ارزیابی شوند.

عوارض دیابت نوع دو : دراز مدت و نیازمند به پیگیری

عوارض دراز مدت دیابت نوع دو ممکن است از زمان تشخیص تا سالهای سال بعد از زمان تشخیص بیماری دیابت بروز پیدا کند. مهم این است که با پیگیری منظم و طبق برنامه، از بروز پیدا کردن این عوارض پیشگیری کرد. عوارض دراز مدت عبارتند از:

اختلال شبکیه چشم (رتینوپاتی دیابتی)

اگر شما مبتلا به دیابت نوع دو هستید و اخیرا احساس تاری دید و کم شدن بینایی پیدا کرده اید، به شما توصیه می شود که به پزشک مراجعه کرده تا چشم شما را معاینه کند.

لازم است بدانید که اگر پزشک دستور به معاینه چشم بصورت دوره ای به شما داده است و شما در حال حاضر مشکل بینایی و اختلال دید ندارید، باز هم شما باید دستور پزشک را اجرا کنید تا از وقوع این عارضه چشمی جلوگیری بعمل بیاید.

اختلال در کلیه و ادرار (نفروپاتی دیابتی)

قند خون بالا اگر تحت کنترل کافی و مناسب قرار نگیرد باعث آسیب رساندن به کلیه و اختلال عملکرد آن می شود.

به شما توصیه می شود که اگر پزشکتان صلاح دانست که آزمایش خون و ادرار برای بررسی عملکرد کلیه برای شما انجام شود، این دستور را بسیار جدی بگیرید و لطفا پشت گوش نیاندازید.

اختلال عصب (نوروپاتی دیابتی)

اگر شما مبتلا به دیابت نوع دو باشید، گزگز و مور مور شدن نوک انگشتان از علایم این بیماری به شمار می آید ولی بی حسی های عصبی نکته حائز اهمیت دیگری است.

قسمتی از بدن که دچار بی حسی عصبی دیابتی شده است اگر به آن ضربه ای وارد شود هیچ احساسی در فرد ایجاد نمی شود. به عنوان مثال اگر انگشتان پای راست دچار بی حسی عصبی دیابتی شود و آن انگشتان به جایی برخورد کنند و زخم شوند، شما ممکن است اصلا متوجه ضربه و زخم شدن نشوید.

زخم های طول کشیده

اگر شما مبتلا به دیابت نوع دو هستید، باید بیش از پیش احتیاط کنید که دچار زخم شدگی یا بریدگی های سطحی و عمقی پوست نشوید زیرا قند خون بالا باعث می شود که بهبود زخم و بریدگی های با تاخیر انجام شود فلذا مدت زمانی که طول می کشد تا زخم و بریدگی بسته شود و برطرف گردد بیشتر از یک فرد غیر دیابتی است.

بهتر است بدانید که اگر درمان موفق و صحیح دیابت برای شما اجرا گردد و شما پایبند به دستورات پزشک خود باشید و همچنین به خودتان برای کنترل دیابت کمک کنید، طبیعی است که در جلوگیری از عوارض دیابت موفق خواهید بود.

آکادمی و انجمن دیابت آمریکا

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عوارض دیابت نوع دو : بیشتر بدانید و بهتر درمان شوید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر