عوارض وحشتناک لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد بدن یکی از روش‌‌های محبوب رفع موهای زائد است. اما در میان خانم‌ها دغدغه‌های بسیاری در مورد عوارض لیزر وجود دارد. در این مطلب از مجله دکتردکتر به بررسی کامل عوارض و اقدامات قبل و بعد از لیزر می‌پردازیم؛ با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

امروزه استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد بر سایر روش‌های موزدایی همچون اپیلاسیون، کرم‌های موبر، وکس کردن، اصلاح کردن و … پیشی گرفته است. اکثر طرفداران لیزر را زنان تشکیل می‌دهند. همانطور که می‌دانید عوامل جهش‌زا در زنان بسیار خطرناک‌تر از مردان است. بنابراین مطالعات بسیاری در همه کشورها برای بررسی آثار لیزر انجام شده است.

لیزر چیست و چگونه باعث از بین بردن موهای زائد می‌شود؟

لیزر نوعی نور تک‌ رنگ و تک طول موج است که کاربردهای فراوانی دارد. از جمله استفاده‌های لیزر رفع موهای زائد است. برای این منظور با استفاده از دستگاهی امواج لیزر به پوست تابیده می‌شود.

نور لیزر توسط رنگ‌دانه‌های (ملانین) پوست جذب شده و درنتیجه سلول‌های مو یا به اصطلاح فولیکول‌های مو از بین می‌روند. به همین دلیل است که گفته می‌شود در لیزر موهای کلفت‌تر و مشکی‌تر بهتر از بین می‌روند و پاسخ بهتری به لیزر می‌دهند. (چون ملانین بیشتری دارند)

دستگاه لیزر موهای زائد

عوارض لیزر برای چه افرادی بیشتر است؟

افرادی که پوست روشن و موهای تیره و کلفت دارند بیشترین بهره را از لیزر می‌برند و کمترین آسیب متوجه این افراد است. به همین نسبت هر چه پوست افراد تیره‌تر باشد و یا موهای روشن‌تر و نازک‌تر داشته باشند؛ احتمال آسیب دیدن بر اثر لیزر افزایش می‌یابد.

پوست‌های تیر‌ه‌ ملانین بیشتری دارند و نسبت به پوست‌های روشن‌ امواج بیشتری را جذب می‌کنند.

عوارض لیزر موهای زائد در خانم‌های باردار

مجله بین‌المللی پوست و موی زنان در سال ۲۰۱۷ مقاله‌ای در مورد ایمن بودن فرایندهای زیبایی برای زنان باردار منتشر کرد.

محققان عقیده دارند که درمان با لیزر در مورد سنگ کلیه و زگیل ناحیه تناسلی در زنان باردار مشکلی ندارد، اما اطلاعات کاملی در مورد ایمنی لیزر موهای زائد در خانم‌های باردار وجود ندارد.

کمبود اطلاعات در این مورد احتمالا به زودی نیز تغییر نخواهد کرد. چرا که پزشکان قصد ندارند مادر و فرزند را به اختیار خود در معرض این فرایندی که به صورت بالقوه مضر است، قرار دهند.

لیزر موهای زائد در خانم‌های باردار

اگرچه به صورت کلی لیزر موهای زائد فرایندی ایمن تلقی می‌شود، اما پزشکان و متخصصان پوست، مو و زیبایی معمولا به خانم‌ها توصیه می‌کنند از انجام این کار در زمان بارداری پرهیز کنند. چرا که هیچ تحقیقاتی انجام نشده است که ثابت کند این فرایند برای مادر و فرزند خطری ندارد. از این رو که اطلاعات کاملی در این زمینه وجود ندارد، پزشکان سعی می‌کنند جانب احتیاط را رعایت کنند.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که شواهدی دال بر این که لیزر موهای زائد بر شانس حاملگی تاثیر می گذارد یا نه، وجود ندارد. اگر قصد بارداری دارید، قبل از شروع فرایند لیزر حتما با پزشک خود مشورت کنید.

انواع عوارض لیزر

 • قرمزی و التهاب: قرمزی پوست بعد از انجام لیزر در اطراف ناحیه تحت عمل، عارضه‌ای طبیعی است که در اکثر موارد رخ می‌دهد و بعد از چند روز خود به خود برطرف می‌شود.
 • پوسته پوسته شدن: کبودی خفیف و پوسته پوسته شدن پوست اطراف محل درمان؛ که بعد از چند روز ناپدید می‌شود. همچنین درد، احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در اطراف محل لیزر شده طبیعی است و در روزهای اول بروز می‌کند. البته جای نگرانی خاصی نیست چرا که همه‌ این موارد به دلیل تحریکات پوستی بوده و نیاز به اقدام خاصی ندارند و خود به خود بهبود پیدا می‌کنند.
 • تغییر در رنگ پوست: بعد از انجام لیزر ممکن است در اطراف محلی که آفتاب‌سوخته و به رنگ قهوه‌ای در آمده بوده است؛ پوست بنفش رنگ شود.
 • آسیب دیدن چشم: لیزر در موارد نادری ممکن است سبب آسیب به چشم‌ها شود. بنابراین لازم است که فرد مراقبت‌های ضروری را حین لیزر انجام دهد. مثلا فرد باید از عینک‌های مخصوص برای محافظت چشم استفاده کند.
عوارض لیزر موهای زائد
 • عفونت پوست: عارضه‌ای بسیار نادر که اهمیت زیادی دارد؛ عفونت در منطقه‌ای است که تحت لیزر قرار گرفته است. عفونت پوست می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین افراد باید ناحیه‌ای که لیزر شده است را به خوبی تمیز نگه دارند و برای شست و شوی محل در صورتی که پوست حساسی دارند از شوینده مخصوص، تجویز پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی استفاده کنند.
 • سوختگی و تاول: هنگام استفاده از لیزر همراه امواج تابیده شده گرمای زیادی هم به پوست تحمیل می‌شود. بنابراین احتمال سوختن پوست در برخی موارد خصوصا در پوست‌های حساس وجود دارد. در اکثر موارد این سوختگی سطحی است ولی گاهی اوقات شدید و عمیق می‌شود که بسیار خطرناک است.
 • خارش پوست: خارش پوست یک عارضه جانبی شایع است که هنگام انجام لیزر و یا بعد از آن ممکن است رخ دهد.
 • هایپرپیگمانتاسیون و هایپوپیگمانتاسیون: لیزر ممکن است باعث افزایش رنگدانه‌های پوست (هیپرپیگمانتاسیون) و یا کاهش رنگ‌دانه‌های پوست (هیپرپیگمانتاسیون) شود.
 • تورم اطراف فولیکول‌های مو: تورم در ناحیه‌ای که تحت لیزر قرار گرفته است؛ ممکن است رخ دهد که بروز آن تا چند روز بعد از لیزر طبیعی است. درصورت طولانی شدن تورم فولیکول‌ها باید به متخصص مراجعه شود.

عوارض لیزر موهای زائد و سرطان

اینکه گفته می‌شود لیزر موهای زائد باعث سرطان می‌شود، باوری نادرست است. لیزرها به گونه‌ای طراحی شدند که از سلول‌های پوست عبور کنند و روی سلول‌های هدف خود که فولیکول‌های مو هستند اثر بگذارند.

لیزرهایی که برای موهای زائد به کار برده می‌شوند میزان بسیار کمی اشعه تولید می‌کنند. با این حال، این اشعه مضر نیست و مدرکی دال بر اینکه لیزر موهای زائد سبب سرطان پوست شود وجود ندارد.

لیزر موهای زائد و سرطان

چه اقداماتی قبل از انجام لیزر برای کاهش عوارض لیزر می‌توان انجام داد؟

 • تا ۶ هفته قبل از انجام لیزر فرد باید تا حد امکان خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهد. در صورتی که مجبور است طی روز در فضای سرباز باشد، از ضد آفتاب‌هایی با SPF  بالا استفاده کند. (برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و عوارضی که به دنبال آن در محل‌های آفتاب‌سوخته رخ می‌دهد.)
 • اگر فرد سابقه‌ی تبخال دارد باید قبل از لیزر و بعد از آن از درمان‌های ضد ویروسی استفاده کند تا از عود تبخال و شدید شدن وضعیت آن جلوگیری کند.
 • حداقل ۳ تا ۸ روز قبل درمان، محلی که قرار است تحت لیزر قرار بگیرد را اصلاح نکنید. برای تاثیر بهتر ۱ تا ۲ هفته قبل از انجام لیزر اصلاح نکنید. هدف از این کار این است که پزشک بتواند رشد موها را به خوبی ببیند.
 • اگر قصد لیزر دارید حداقل ۴ تا ۶ هفته قبل از آن از انجام وکس، اپیلاسیون و نخ اصلاح در ناحیه‌ای که قرار است تحت لیزر قرار گیرد اجتناب کنید.
 • حداقل ۲۴ ساعت قبل از انجام لیزر از مصرف داروهای گیاهی و یا داروهایی که حساس به نور هستند خودداری کنید.

چه اقداماتی بعد از لیزر برای کاهش عوارض لیزر می‌توان انجام داد؟

 • همان طور که قبلا اشاره شد؛ قرمزی پوست و سوزش آن در ناحیه‌ای که تحت لیزر قرار گرفته تا چند ساعت طبیعی است. این مشکل در افرادی با پوست‌های تیره اندکی شدیدتر است. برای رفع این مشکل فرد می‌تواند از ژل آلوئه‌ورا استفاده کند که مدت استفاده از این ژل در افراد داری پوست تیره باید کمی طولانی‌تر باشد.
 • پس از انجام لیزر حداقل تا ۳ روز فرد نباید حمام آفتاب بگیرد. زیرا این کار موجب تحریک پوست شده و عوارض احتمالی را برای او به همراه دارد.
 • اگر تا ۲۴ ساعت بعد از انجام لیزر در منطقه تحت درمان احساس گرما کردید؛ از یخ و کمپرس یخ برای کاهش گرما، تورم و التهاب در محل استفاده کنید.
 • بعد از درمان با لیزر، تا چند روز از انواع لوازم آرایش در محلی که تحت درمان قرار گرفته استفاده نکنید.
 • تا چند روز بعد از انجام لیزر سعی کنید در معرض نور مستقیم خورشید نباشید ولی با این حال؛ در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ضدآفتاب‌هایی با SPF بالا استفاده کنید.
اقدامات بعد از انجام لیزر موهای زائد

سخن آخر

امروزه لیزر به عنوان روشی محبوب برای حذف موهای زائد شناخته می‌شود. البته عوارض لیزر نیز باید پیش از اقدام در نظر گرفته شود.

لیزر در افراد با جنس پوست و موی مختلف، اثرات و نتیجه متفاوتی دارد؛ بنابراین قبل از هر اقدامی توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد. اما به طور کلی لیزر برای بسیاری از افراد گزینه مناسبی است و اثرات جانبی وحشتناک به دنبال ندارد.

در خانم‌هایی که به هر دلیلی همچون هایپراندروژنیسم یا سندروم تخمدان‌ پلی‌کیستیک و … مبتلا به هیرسوتیسم هستند؛ انجام دادن لیزر برای رفع موهای زائد چندان سودمند به نظر نمی‌رسد. فقط در این صورت افراد یک هزینه اضافی را بر خود تحمیل کرده‌اند. این افراد ابتدا باید در صدد درمان عامل زمینه‌ای برآمده و مشکل زمینه‌ای خود را با مشورت پزشک متخصص غدد برطرف کنند سپس می‌توانند نسبت به انجام لیزر اقدام کنند.

در صوررتی که بعد از خواندن این مقاله هرگونه سوالی در مورد عوارض لیزر دارید که هنوز پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید؛ در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. پزشکان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

همچنین شما می‌توانید تجربیات خود در مورد لیزر و سایر روش‌های حذف موهای زائد را با سایر علاقه‌مندان و خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. نظرات شما در به‌روزرسانی محتوای این مقاله به ما کمک بسیاری خواهد کرد.

منبع:

healthline

medicalnewstoday

webmd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. Hni می گوید

  تنبلی تخمدان در دوره لیرز اثر منفی میزاره؟ باعث اختلال تو روند لیرز میشه؟ یا مشکلی ایجاد نمیکنه؟

 2. الهام می گوید

  و همچنین تنبلی تخمدان گرفتم وتاریخ عادت ماهیانم بهم ریخته ربطی به انجام لیزر داشته

 3. الهام می گوید

  سلام وقتتون بخیر من در قسمت تیروئید م ندول دارم و لیزر هم انجام دادم اما فکر میکنم اونجور که باید جواب نگرفتم
  آیا ندول تاثیری روی رشد مجدد مو زائد داره

 4. Makahan می گوید

  سلام.خداقوت.من ۷جلسه لیزر پا و نقاط دیگر را انجام داده ام.و ماه بعد عمل جراحی واریس پا دارم.میخواستم بپرسم ایرادی نداره بعدعمل لیزر پاهامو انجام بدم؟؟

 5. مهناز پور عباسی می گوید

  سلام خسته نباشید من 5جلسه لیزر انجان دادم سه جلش بعد لیزر بکینی زیر شکم درد میگیره این دفعه که جلسه 5بود الان امروز6روز میگذرد زیر شکمدرد دارم امروز دردش بیشتر شده تاحدی که بخندم یا راه برم دردش بیشتر میشه ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شوید

 6. لیلا.س می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم انجام لیزر ممکنه باعث درد عضلانی در ناحیه پاها بشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام خير

 7. بهار می گوید

  سلام خسته نباشید
  من بعد از انجام لیزر ، جلسه دوم در ناحیه ساق پا دچار خارش شدید و التهاب شدم الان بیشتر از ده روزه
  و از کرک ترمیم کننده و شامپو بدن ضد التهاب استفاده میکنم
  اما هنوز کامل خوب نشدم فقط مقداری کم تر شده
  به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه ؟؟
  من واقعا نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید توسط متخصص پوست معاینه شوید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

 8. Zinab می گوید

  ایا افرادی که دارای بیماری ویتیلیگو و یا همون پیسی یا برص هستند میتونن لیزر موی بدن برن ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله مشكلي نداره

 9. سارا می گوید

  سلام .من مجردم نمیدونستم سوالم رو از کجا بپرسم .ممنون میشم لطف‌کنید وقت بذارید و جوابمو بدید.سوالم:من حس میکنم واژنم تیره هست و البته میشه گفت نسبتا تیره س. خواستم بدونم لیزر کنم ؟و هزینه ش چقدره و من اگزما دارم ممکمه مشکلی پیش بیاد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزيزم پوست واژن نسبت به بقيه جاها تيره تر هسدر مورد ليزر و هزينش ما اطلاعي نداريم بايد از متخصص پوست بپرسيد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر