عوامل بیماری های قلب و عروق چه هستند؟

  • 1396-11-02
  • ۹۳۳ بازدید
  • 0

مجموعه ای از عوامل که سبب ایجاد بیماری های قلب و عروق می شوند بطور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از: عوامل بیماری های قلب و عروق  که غیر قابل کنترل اند وعوامل بیماری های قلب و عروق  که قابل کنترل می باشند.

عوامل بیماری های قلب و عروق : غیر قابل کنترل

جنسيت : بطور کلی تا قبل از رسیدن خانم ها به سن یائسگی, بروز بيماري هاي قلب عروق در آقايان نسبت به خانم ها بيشتر است. از شروع دوران یائسگی, به علت ایجاد شدن مجموعه ای از تغییرات هورمونی در بانوان, خطر بروز بیماری های قلب و عروق درآنها به طور فزاینده ای رشد قابل توجهی خواهد داشت.

سن : خطرانسداد سرخرگ ها و بيماري هاي قلب عروق با افزايش سن بيشتر می شود. این نکته قابل توجه است که بیماری انسداد سرخرگ کرونری اگرچه از سنین اولیه زندگی شروع می شود ولی در سنین میانسالی علامتدار می شود. سن بالاتر از 60 سال محدوده ای است که سن علامتدار شدن بیماری های قلب و عروق اطلاق می شود.

وراثت و سابقه خانوادگی : بیماری های قلب  و عروق از جمله بیماری هایی به حساب می آیند که نقش وراثت و سابقه خانوادگی در آن غیر قابل انکار است. شما از نظر ژنتیکی در خطر بیماری های قلب و عروق هستید اگر پدر یا برادرتان در سن قبل از 55 سالگی و یا مادر و خواهرتان قبل از 65 سالگی دچار بیماری قلب و عروق شده باشند.

عوامل بیماری های قلب و عروق : قابل کنترل

این دسته از عوامل خطرزا را می توان با اصلاح سبک زندگی, تشخیص به موقع, روش های پیشگیرانه و مدیریت کردن به شیوه ای با کفایت در کنترل در آورد و از بیماری زایی این عوامل جلوگیری کرد.

استعمال دخانیات: سبب افزایش ضربان قلب شما می گردد و فشار خون را بالا می برد و البته با اثرگذاری روی سیستم خونی باعث تغلیظ خون و تشکیل شدن لخته و تنگی و انسداد سرخرگ های قلب می شوند. سیگار با ایجاد کردن حالت وابستگی روانی, سلامت فیزیکی و روان تان را تخریب می کند و انواع بیماری های ریوی, قلبی و عروقی را در بدن ایجاد می کند.

فشار خون بالا: در صورتیکه فشار خون, بالا و کنترل نشده باشد باعث اعمال فشار بر قلب و دیواره ی سرخرگ ها می شود و روند مسدود شدن سرخرگ کرونر را تسریع می کند. به طور کلی فشار خون بالا در صورتی که برای مدت طولانی کنترل نشده باقی بماند زمینه ساز طیف وسیعی از بیماری های قلب و عروق خواهد شد.

چربی خون بالا: اگر کلسترول خون شما بالاتر از حد نرمال باشد, ذرات چربی در دیواره سرخرگ های قلبی تجمع پیدا می کنند و عامل اصلی تصلب شرایین به حساب می آید. لازم است بدانید که دو نوع اصلی کلسترول وجود دارد که عبارتند از: نوع اول: کلسترول بد یا LDL که اگر سطح آن بیشتر از نرمال باشد یکی از مهم ترین عوامل بیماری های قلب و عروق است, نوع دوم: کلسترول خوب یا HDL که اگر سطح آن کمتر از نرمال باشد بیماری زا می باشد.

دیابت کنترل نشده: دیابت قندی نوع دو از جمله مهم ترین عوامل بیماری های قلب و عروق می باشد. این نکته لازم به ذکر است که دیابت به خودی خود زمینه را برای انسداد سرخرگ کرونری قلب مهیا می کند, حال اگر این بیماری در وضعیت تحت کنترل نباشد و بیمار قند خون بیش از حد مجاز داشته باشد مجموعه ای از بیماری های عروقی را سبب خواهد شد. به شما نوصیه می شود که در صورتیکه مبتلا به بیماری دیابت هستید, همواره در تلاش باشید که قند خون تان را در محدوده طبیعی نگه دارید که این اقدامی موثر برای جلوگیری از بروز بیماری قلب و عروق است.

چاقی: اضافه وزن موجب افزایش مقاومت سلول های بدن نسبت به انسولین می شود. چاقی علاوه بر اینکه مستقیما بر افزایش بیماری قلب و عروق اثر دارد, از سوی دیگر با افزایش دادن میزان فشارخون, قند  و چربی, پروسه انسداد سرخرگ کرونر را تسریع می کند.

کم تحرکی: از جمله عوامل بیماری های قلب و عروق است که امروزه با ماشینی شدن زندگی انسانها به یکی از مهم ترین مسبب های بیماری زا تبدیل شده است. اگر شما فرصتهاي حال حاضر براي تحرك ، ورزش و فعاليت منظم بدني را از دست بدهيد به اندازه هر روز هدر دادن چنين فرصت هایی ، از روزهاي عمر خود كاهش مي دهيد . فقط روزانه 30 دقيقه ورزش کردن در سه دوره 10 دقيقه اي به طور چشمگیری, بروز بیماری قلب و عروق را کاهش می دهد.

رژیم غذایی نامناسب سرشار از چربی, نمک و یا قند و همچنین زندگی کردن با استرس مداوم از جمله فاکتورهای خطر ساز و غیر قابل انکار از مجموعه عوامل بیماری های قلب و عروق به شمار می آیند.

دیتابیس اطلاعات پزشکی Mayo Clinic

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عوامل بیماری های قلب و عروق چه هستند؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر