قرص‌های مولتی ویتامین ؛ موارد مصرف و عوارض آن

 • 1397-10-24
 • 162
مولتی ویتامین

قرص‌های مولتی ویتامین جزو شایع‌ترین مکمل‌هایی است که افراد برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن استفاده می‌کنند.

مولتی ویتامین‌ها رایج‌ترین مکمل‌های مورد استفاده در جهان هستند. محبوبیت قرص‌های مولتی ویتامین در چند دهه اخیر به سرعت در حال افزایش است. برخی معتقد هستند که مولتی ویتامین می‌تواند به بهبود سلامت کمک کند، عادت‌های بد غذایی را جبران کند یا حتی خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش دهد. اما علم در مورد مولتی ویتامین‌ها چه می‌گوید؟ آیا این مکمل‌ها واقعا اثرگذار هستند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین‌ها مکمل‌هایی هستند که شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شوند و گاهی علاوه بر این‌ها برخی مواد مورد نیاز بدن نیز به ترکیب آن‌ها اضافه می‌شود.

در مورد اینکه مولتی ویتامین باید شامل چه موادی باشد، استانداردی وجود ندارد و ترکیب مواد مغذی آن، در هر برند و محصولی متفاوت است.

این محصولات با اسم‌های گوناگون عرضه می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به مولتی ویتامین، مولتی مینرال، مولتیس، مولتیپل یا فقط ویتامین اشاره کرد.

این مکمل‌ها در شکل‌های مختلفی مثل قرص، کپسول، آدامس‌های جویدنی، پودر یا شربت در دسترس هستند.  اغلب مولتی ویتامین‌ها باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. حتما قبل از مصرف برچسب را بخوانید و دستورالعمل‌های توصیه شده را دنبال کنید.

مولتی ویتامین‌ها در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف آنلاین در دسترس هستند.

مولتی ویتامین‌ها شامل چه موادی می‌شوند؟

۱۳ نوع ویتامین و حداقل ۱۶ ماده معدنی وجود دارد که برای سلامتی ضروری هستند. بسیاری از این مواد در واکنش‌های آنزیمی بدن شرکت دارند، یا مثل هورمون‌ها، مولکول‌های سیگنالینگ یا عناصر ساختاری عمل می‌کنند.

بدن برای تولید مثل، نگهداری، رشد و تنظیم فرآیندها به این مواد مغذی نیاز دارد. قرص‌های مولتی ویتامین ممکن است حاوی بسیاری از این ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد، اما در شکل‌ها و مقادیر مختلف. آن‌ها همچنین ممکن است مواد دیگری مثل گیاهان دارویی، آمینو اسید و اسیدهای چرب داشته باشند.

از آنجایی که مکمل‌های غذایی استاندارد خاصی ندارند، مولتی ویتامین‌ها ممکن است حاوی سطوح بالاتر یا پایین‌تری از مواد مغذی درج شده روی برچسب  باشند.

در برخی موارد ممکن است آن‌ها حتی تمام مواد مغذی درج شده در فهرست برچسب را نداشته باشند. در صنعت مکمل‌ها، تقلب و فریب بسیار زیاد است، پس مهم است که محصول کدام برند را خریداری می‌کنید.

همچنین ممکن است مواد مغذی موجود در مولتی ویتامین‌ها از  مواد غذایی واقعی تهیه شده باشند، یا به‌صورت مصنوعی در آزمایشگاه‌ها.

خرید قرص مولتی ویتامین

مولتی ویتامین‌ها و بیماری قلبی

بیماری‌های قلبی شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر در جهان است. بسیاری از مردم معتقد هستند که مصرف مولتی ویتامین می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک کند، اما شواهد علمی کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

نتایج مطالعات مشاهده‌ای در مورد مولتی ویتامین‌ها و بیماری قلبی متفاوت است. برخی مطالعات حکایت از این دارند که مصرف این مکمل‌ها خطر حمله قلبی و مرگ را کاهش می‌دهد؛ در عین حال، سایر مطالعات چنین تاثیراتی را اثبات نکرده‌اند. برای بیش از یک دهه، «مطالعات سلامت پزشکان» تاثیرات مصرف روزانه مولتی ویتامین را در بیش از ۱۴ هزار پزشک مرد میانسال، مورد بررسی قرار داده‌اند.  این مطالعات نشان داد کاهشی در حمله قلبی یا سکته مغزی و حتی مرگ و میر با مصرف مولتی ویتامین‌ها دیده نشده است.

یک مطالعه اخیر در میان زنان (نه مردان) حاکی از این است که مصرف مولتی ویتامین‌ها به مدت حداقل ۳ سال  باعث کاهش ۳۵ درصدی خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی می‌شود.

مولتی ویتامین‌ها و سرطان

شواهد در مورد ارتباط مستقیم مصرف مولتی ویتامین و کاهش خطر ابتلا به سرطان هم متفاوت است.

برخی مطالعات نشان داده‌اند مصرف مولتی ویتامین هیچ تاثیری بر ابتلا به سرطان ندارد، در حالی که برخی دیگر می‌گویند ارتباطی بین مصرف مولتی ویتامین و سرطان وجود دارد.

مطالعه‌ای به بررسی نتایج ۵ آزمایش تصادفی کنترل‌شده (استاندارد طلایی تحقیق) با حدود ۴۷۲۸۹ شرکت‌کننده پرداخته است. نتیجه این بررسی نشان داد که زنان با مصرف مولتی ویتامین، ۳۱ درصد کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند، اما مصرف این مکمل‌ها هیچ تاثیری روی مردان نداشته است.

دو مطالعه مشاهده‌ای، یکی روی زنان و دیگری روی مردان، نشان از ارتباط بین مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دارد.

نتایج «مطالعات سلامت پزشکان» همچنین نشان می‌دهد که مصرف روزانه مولتی ویتامین به‌صورت طولانی مدت باعث کاهش ابتلا به سرطان در مردانی می‌شود که سابقه ابتلا به این بیماری را ندارند؛ با این حال در طول دوره مطالعه، مصرف این مکمل‌ها هیچ اثری بر خطر مرگ نداشت.

مولتی ویتامین میوه ای

آیا مولتی ویتامین‌ها فواید دیگری برای سلامت انسان دارند؟

مولتی ویتامین‌ها برای اهداف دیگری نیز بررسی شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به عملکرد مغز و سلامت چشم اشاره کرد.

عملکرد مغز

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که مصرف مولتی ویتامین‌ها باعث تقویت حافظه در بزرگسالان می‌شود. این مکمل‌ها همچنین می‌توانند باعث شوند فرد حال خوبی داشته باشد. این امر منطقی است، چون تحقیقات بسیار زیادی ارتباط بین خلق و خوی بد و کمبود مواد مغذی در بدن را تایید می‌کنند.

علاوه بر این، چند مطالعه دیگر نیز نشان از این دارند که قرص‌های مولتی ویتامین بر بهبود روحیه افراد و کاهش علائم افسردگی تاثیر مثبتی دارد.

با این حال برخی مطالعات نیز ادعا می‌کنند این دو هیچ ارتباطی باهم ندارند.

سلامت چشم

دژنراسیون وابسته به سن ماکولا یا همان بیماری تباهی لکه زرد یکی از مهم‌ترین دلایل نابینایی در جهان است. عدم توجه به مشکلات چنین بیماری می تواند پیشرفت این بیماری را افزایش دهد.

یک مطالعه نشان داده است که مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی آنتی اکسیدان ممکن است سرعت پیشرفت این بیماری را کندتر کند. با این حال مدرکی وجود ندارد که ثابت کند مصرف این مکمل‌ها در پیشگیری از پیشرفت بیماری در مراحل ابتدایی موثر است.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مولتی ویتامین‌ها می‌توانند خطر ابتلا به آب مروارید (یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی) را کاهش دهد.

مولتی ویتامین‌ها در برخی موارد ممکن است مضر باشند

افراط در تغذیه و بحث سلامتی همیشه مضر است. اگرچه دوز بالای برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید است، اما مصرف بیش از حد برخی دیگر می‌تواند به شدت مضر باشد.

ویتامین‌ها بر اساس انحلال‌پذیری آن‌ها در ۲ گروه طبقه‌بندی می‌شوند:

محلول در آب: مقدار اضافی این ویتامین‌ها توسط بدن دفع می‌شود.

محلول در چربی: بدن در دفع این ویتامین‌ها راه آسانی پیش رو ندارد و مصرف مقدار زیاد آن‌ها در طولانی مدت می‌تواند مشکل‌ساز باشد. از جمله این ویتامین‌ها می‌توان به ویتامین آ، دی، ای و کا اشاره کرد.

ویتامین ای و کا نسبتا بی‌ضرر هستند. با این حال ویتامین آ و ویتامین دی می‌تواند بیش از نیاز بدن ذخیره شود و اثرات مخربی دربر داشته باشد.

زنان باردار باید در مورد مصرف ویتامین آ احتیاط کنند، چون مقدار زیاد این ویتامین می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های مادرزادی در جنین شود.

عوارض ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین دی نادر است و بعید است که با مصرف قرص‌های مولتی ویتامین ایجاد شود. اما عوارض مصرف بیش از حد ویتامین آ هر از گاهی اتفاق می‌افتد.

اگر همراه غذاهایی که بسیار مغذی هستند، مولتی ویتامین قوی نیز مصرف کنید، حتما بیش از مقدار مورد نیاز روزانه، ویتامین و مواد معدنی دریافت می‌کنید.

افراد سیگاری نباید مولتی ویتامین‌هایی که حاوی مقدار زیادی بتا کاروتن یا ویتامین آ هستند، مصرف کنند، چون ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه در این افراد افزایش یابد.

همچنین ممکن است مواد معدنی موجود مکمل‌های با دوزهای بالا مضر باشد. مثلا دوز بالای آهن می‌تواند در افرادی که به آن نیاز ندارند، به شدت خطرناک باشد.

علاوه بر این، محصولات معیوب معمولا حاوی مقدار زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که یک مکمل یا مولتی ویتامین در حالت عادی باید داشته باشد.

قرص های مولتی ویتامین

چه کسی باید مولتی ویتامین مصرف کند؟

 هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که هر کسی باید مولتی ویتامین مصرف کند. در حقیقت این امکان وجود دارد که مصرف مولتی ویتامین‌ها به برخی افراد آسیب بزند.

اما گروه‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند از فواید مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها در رژیم غذایی خود بهره ببرند که شامل گروه‌های زیر می‌شوند:

افراد مسن: جذب ویتامین ب ۱۲ با افزایش سن، کاهش می‌یابد؛ همچنین افراد مسن ممکن است به مقدار بیشتری از کلسیم و ویتامین دی نیاز داشته باشند.

وگان‌ها و گیاهخوران: این افراد در معرض کمبود ویتامین ب ۱۲ قرار دارند، چون این ویتامین فقط در گوشت حیوانات یافت می‌شود. همچنین گیاهخواران ممکن است کمبود کلسیم، زینک، آهن، ویتامین دی و اسیدهای چرب امگا ۳ داشته باشند.

خانم‌های باردار و شیرده: این دسته از خانم‌ها باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنند. خانم‌های باردار و شیرده به برخی مواد مغذی نیاز دارند و مصرف زیاد برخی دیگر از ویتامین‌ها ممکن است باعث بیماری‌های مادرزادی جنین شود.

گروه‌های دیگر نیز ممکن است به مصرف مولتی ویتامین‌ها نیاز داشته باشند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • افرادی که جراحی برای کاهش وزن انجام داده‌اند
 • کسانی که رژیم‌های غذایی کم‌کالری می‌گیرند
 • افرادی که اشتهای کمی دارند
 • کسانی که به دلایلی مواد مغذی کافی را از طریق غذا دریافت نمی‌کنند

غذای واقعی همیشه بهترین گزینه است

مولتی ویتامین‌ها بهترین گزینه برای تضمین سلامت بدن نیستند.

در حقیقت شواهدی که نشان دهد این مکمل‌ها در اکثر افراد باعث بهبود وضعیت سلامتی می‌شود، بسیار کم و البته متناقض است. مولتی ویتامین‌ها در برخی موارد ممکن است به فرد آسیب بزند.

میوه سرشار از مولتی ویتامین

اگر کمبود مواد مغذی دارید، بهتر است این کمبود را با مواد غذایی خاص برطرف کنید. مولتی ویتامین‌ها حاوی مقدار زیادی مواد دیگر نیز هستند که شاید شما اصلا به آن‌ها نیاز نداشته باشید.

علاوه بر این، مصرف مولتی ویتامین برای جبران یک رژیم غذایی ضعیف و نامناسب، ایده خوبی نیست. داشتن رژیم غذایی متعادل که شامل غذای واقعی است، در طولانی مدت سلامت بدن شما را تضمین می‌کند.

تا جایی که ممکن است، مواد مغذی مورد نیاز بدن را از طریق مصرف غذاهای سالم، میوه و سبزیجات تامین کنید، نه مکمل‌هایی مثل مولتی ویتامین‌ها. برای این منظور سعی کنید همواره غذای تازه مصرف کنید و میوه و سبزیجات را هیچ گاه از برنامه خود حذف نکنید.

منبع:

healthline

این مقاله در پاسخ به سوال یکی از کاربران در بخش پرسش‌وپاسخ، منتشر شده است. شما هم اگر نیاز به مقاله‌ای در موضوعات پزشکی دارید، سوال خود را از بخش مشاوره پزشکی برای ما ارسال کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «قرص‌های مولتی ویتامین ؛ موارد مصرف و عوارض آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

162 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام دکتر
  من حدود ۸ ماه قرص ول من مصرف میکردم جهت تقویت اسپرم.که انجام هم شد.
  بخاطر توانایی جسمی و جنسی که بهم میده دوست دارم مصرف کنم آیا خطری داره؟؟

 2. سلام من ۱۹سالمه از زمان کنکورم به خاطر استرس کلی لاغر شدم الان هم اشتهام کم شده و نمیتونم غذا بخورم و حالت تهوع میگیرم مولتی ویتامین میتونه اشتهامو زیاد کنه و یکم چاق تر بشم ؟ واینکه من معدمم مشکل داشت چندبار کپسول امپرازول طبق دستور پزشک مصرف کردم

 3. سلام
  من ۱۹ سالمه اشتهام خیلی ضعیفه کدوم قرص هارو بخورم تا اشتهام قوی بشه کم خونی هم دارم

  • سلام
   قرص زینک پلاس یوروویتال
   قرص فروفورت دئودنال
   روزی یک عدد
   تا ۲ ماه

 4. سلام بنده ۳۶ ساله هستم و همیشه بدن درد دارم ودرخواب بیشتر میشه اما موقع بیداری درد کمتری دارم.وبیشتر درد در استخوانها و مفاصل هست میخواستم بدونم بدن من آیا کلسیم کم داره . اگه کلسیم کم داره قرص کلسیم سنگ کلیه تولید نمیکنه؟ ممنون میشم پاسخ بدید

 5. سلام من حدود ۴ ماهه با برنامه کالری شماری حدود ۹کیلو وزن کم کردم البته اینم بگم که همه نوع غذا ومیوه و سبزیجات مصرف کردم .فقط به مقدار کم یعنی روزانه حدود ۱۰۸۰کالری ولی الان به شدت ریزش مو دارم ..آیا مولتی ویتامین مصرف کنم .در ضمن آزمایش تیروئید دادم که ۴.۶ بود و دکتر گفت پرکاری تیرویید داری وقرص تیروکسین مصرف میکنم .و ویتامین دی هم آزمایش دادم و پایین بود هفته ای یه قرص خوردم .ولی ریزش موهام بیشتر شده

  • سلام
   از امپول بیوتین و بپانتین هر کدام ۶ عدد
   و از هرکدام هفته ای یکی تزریق کنید

 6. مقاله شمادرمورد قرصهای مولتی ویتامین راخواندم. پدرمن 86سال سن دارد. ازنظربنیه نسبتاضعیف محسوب میشود. دارای لرزش دست بوده وحافظه کوتاه مدت ضعیفی هست. غذاهم کم می خوردوبه میوه وسبزی علاقه کمتری نشان میدهد. شیرینیجات زیاددوست داردومی خورد. آیابرای جایگزینی عدم مصرف میوه وسبزی، مصرف ویتامین توصیه می شود؟ کدام ویتامین هاومال کدام شرکت توصیه می شودکه تقلب وفیک کمترداشته باشد؟

 7. سلام مصرف روزانه مولتی ویتامین تراپوتیک رو توصیه میکنید؟ ضرر نداره که؟

  • سلام
   مصرف مولتی ویتامین ها در صورت کمبود و بنابر صلاح دید پزشک باید صورت گیرد

 8. سلام خسته نباشین
  سوالم این هست که آیا استفادا از قرص های حاوی مواد ریز مغذی بهتره یا نه همین مواد طبیعی که در محیط هستش
  البته با وجود شرایط کنونی که جمعیت افزایش پیدا کرده ایا ممکنه که تمام این مواد رو به صورت طبیعی دریافت کنیم?

  • سلام
   مواد مکمل به صورت قرص در کنار مواد غذایی مصرف شود

 9. سلام من شنیدم مولتی ویتامین برای پوست و مو خوبه و خیلی دلم میخواد مصرف کنم..خصوصا که ریزش مو دارم و یه دوره ای رژیم گرفتم و صورتم لاغر شده و حس میکنم پوستم نیاز به رسیدگی داره..بنظرتون سرخود و بدون آزمایش مصرف مولتی ویتامین یا یونی زینک مشکلی به وجود میاره؟اگه آزمایش لازمه چه آزمایشی باید انجام بدم؟و تا چه مدت میتونم مصرف کنم؟ناگفته نماند همیشه بدنم بی حاله..ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   میتوانید مصرف کنید
   به مدت ۳ ماه روزی یک عدد

 10. سلام ، من ۲۱ سالمه و ریزش مو شدیدی دارم البته موهام بلند میشه ولی از ریزش موهام خیلی نازک شده و من هرکاری میکنم ریزش مو هام قطع نمیشه
  بهم توصیه شده مولتی ویتامین استفاده کنم آیا واقعا تاثیر میزاره ؟ و میخوام بدونم ریزش شدید مو از کمبود کدوم ویتامین هس یا دلیلش چی میتونه باشه
  ممنون میشم یه راه چاره بگین ?

  • سلام
   دوست عزیز
   باید آزمایش هورمونی و تیرویید و بررسی زینک و ویتامین د۳ انجام‌شود
   اگر کمبود ویتامین های گروه ب مطرح باشد میتوانید
   قرص زینک پلاس یوروویتال هر ۱۲ ساعت یک عدد
   قرص هماتینیک روزی یک عدد
   شامپو ضد ریزش مو دئودراگ جهت استحمام
   محلول ضد ریزش مو الی ژن هرشب به کف سر
   تا ۲ ماه مصرف شود

 11. سلام بنده پس از ۳۰ کیلو کاهش وزن اخیرا ریزش مو پیدا کردم و ۳ روزه از مولتی ویتامین مینرال استفاده میکنم اما به شدت تکرر ادرار دارم ( هر ۱۰ دقیقه ) و افزایش اشتها..تکرر ادرار نشونه ی چیه؟ آیا مصرف ویتامین رو قطع کنم؟

  • سلام
   تکرر ادرار میتواند نشانه عفونت ادراری،قند بالا و غیره باشد
   خیر قطع نشود
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ شبی یک عدد و قرص فنازوپریدین شبی یک عدد جهت عفونت ادرار احتمالی تا ۷ روز مصرف شود

 12. سلام دکتر گرامی
  ببخشید این یه ماه که تب خفیفی دارم و این تب رو میگرم بعدش میره و دوباره تب میگرم که روند همینطوری ادامه داره به نظرتون کمبود ویتامین دارم که نیازی به خوردن مولتی ویتامین می باشد در ظمن کم خونی هم دارم

  • سلام
   دوست عزیز
   با توجه به تب خفیف یک ماهه باید آزمایش کامل زیر نظر پزشک انجام شود
   به پزشک مراجعه کنید

 13. باسلام. بنده بدنم ضعیف هست و ازمایش خون دادم. دکترم گفت ضعف استخوان شدید داری(نرمی استخوان) و برام قرص هایی نوشت: سوپرابیون(کلسیترا). ویتامین د3. قرص اهن. گاباپنتین. ویتامین ب1
  خودم هم بصورت خودسرانه مولتی ویتامین مصرف میکنم. که زودتر جواب بگیرم. در ازمایش بعد گفت بهتر شدی ولی بازم جا داره بهتر بشی. خواستم بدونم چه نوع مولتی ویتامینی میتونم مصرف کنم؟ راستی من سنگین وزن بودم و به توصیه یکی از دوستان هر روز ناشتا یک عدد سیر با اب گرم میخوردم. و خیلی خوب وزن کم کردم. اما الان دو ماهی میشه سیر نمیخورم ولی هنوزم دارم وزن کم میکنم. نمیدونم چرا. شاید غذا هم بیشتر بخورم. میشه از قرص هایی باشه که مصرف میکنم؟ ممنونم از راهنماییتون.

  • سلام
   دوست گرامی اگر بدون رژیم و ورزش در حال کم کردن وزن به طور محسوس هستید نیاز به انجام ازمایش کامل و بررسی و معاینه کامل توسط متخصص داخلی می باشد

 14. سلام
  من ۲۳سالمه بخاطر آلرژیم درطول سه چهار ماه ۱۲کیلو وزن کم کردم خیلی ضعیف شدم خیلی کم اشتهام چند مدت کپسول مولتی ویتامین استفاده کنم ؟ک روی اشتهام تاثیر داشته باشه بتونم این افت وزنو جبران کنم؟!
  ممنون میشم جواب بدین

  • سلام
   دوست عزیز
   چه نوع آلرژی دارید؟
   اگر کاهش وزن بدون کم شدن غذای شما باشد باید جهت بررسی چکاپ بدهید

   • آلرژیم ب گل و گیاه و گردوخاکه دقیقا علاعمش مث آلرژی فصل بهاره ولی من چهار فصل اینجورم.آزمایشم دادم هم کم خونی دارم هم کمبود ویتامین B۱۲ و ویتامینD دارم پزشکم ی دوره آمپول B12وقرص آهن برام نوشت استفادم کردم ولی ب شدت کم اشتهام دلیل استفادم از کپسول مولتی ویتامین برای افزایش اشتهامه نظر شما چیه فکر میکنید تاثیر گذار باشه رو اشتهام اگه آره چند مدت استفاده کنم

    • سلام
     دوست عزیز میتوانید از قرص زینک پلاس روزی ۲ عدد و همچنین قرص سیپروهپتادین عصرها یک چهارم الی نصف قرص(در هفته اول ممکن است خواب آور باشد) مصرف کنید

 15. سلام من ١٧ساله هستم و اخیرا بدلیل لاغر بودنم قرص مولتی ویتامین مینرال استفاده میکنم
  اما از آن روز تا الان سرگیجه و سردرد دارم و هنگام نشست و برخواست چشمانم سیاهی می رود
  آیا امکان دارد که از عوارض این قرص باشد اگر خیر بنظر شما علت از چیست
  کم خونی و کمبود آهن هم ندارم چون قرص آهن قبل از شروع قرص مولتی ویتامین مصرف کرده ام

  • سلام
   دوست گرامی در وهله اول نیاز است ازمایش CBC fbs_diff,ferritin,tsh,ESR جهت بررسی از نظر فقر اهن ،تیرویید و قندخون بدهید

  • دخترم هروقت کپسول مولتی ویتامین مینرال میخوره سرگیجه سنگینی سر وسردرد میگیره یک ساعت بعدازمصرف عوارض میده..دلیل خاصی داره؟

 16. با سلام
  من ضعف بدنی بسیار شدیدی دارم و همچنان بسیار لاغرم. شرایط اقتصادی ما خوب نیست به همین خاطر نمی توانیم مواد مغذی مورد نیاز را تهیه کنیم. و همینطور مشکل هیدرونفروز خفیف دارم. می توانم از مولتی ویتامین به صورت روزانه یا یکی در میان در روز مصرف کنم؟ و اگر به صورت طولانی مدت یا حتی مداوم مصرف کنم برای کلیه یا کبدم مشکلی پیش نمیاد؟

  • سلام
   دوست عزیز
   بله میتوانید مصرف کنید یک روز درمیان
   علت هیدرونفروز هم باید مشخص شود

 17. سلام ایا مولتی ویتامین میتونه چاق کننده هم باشه.لاغرم میخام چاق بشم بهم گفتن مصرف کنم

  • سلام
   مولتی ویتامین و زینک سولفات میتواند سبب افزایش اشتها و متعاقب آن افزایش وزن شود

 18. سلام.ببخشید من یک سال پیش شبها سربالایی و سرازیری رو میدویدم و از اون موقع زانو درد شدید گرفتم و گذشته از این مسئله الان هم بالاتنه ام رو ورزش میدم اما بیشتر اوقات دچار گرفتگی عضلات هستم یعنی هم گرفتگی عضله زیاد دارم هم ضعف استخوان پاها و زانو درد به نظرتون چه دارویی باید مصرف کنم؟

  • سلام
   دوست عزیز
   شما لازم است در ابتدا یک آزمایش خون و کلسیم و منیزیوم و ویتامین د۳ بدهید
   همچنین عکس رادیولوژی از زانو گرفته شود

 19. سلام..آیا مصرف مولتی ویتامین به مدت چند ماه میتونه در افزایش وزن موثر باشه؟؟؟

  • سلام
   میتواند افزایش اشتها بدهد اما به تنهایی افزایش وزن نمیدهد

 20. سلام خسته نباشید من ۲۸سالمه وهمش ازپاردرد وبی حالی زیاد رنج می برم به گفته یکی ازدوستان دارم مولتی ویتامین مصرف میکنم میخواستم ببینم هروز باید ازاین کپسول استفاده کنم

  • سلام
   ابتدا باید چکاپ و بررسی آزمایش کم خونی و تیرویید و کلسیم و….انجام شود

 21. سلام. بعد از ۸ سال مصرف سیگار و ترک ناگهانی از فرداش به تنگی نفس مبتلا شدم و الان خیلی بهتر شدم. دکتر بهم مولتی ویتامین برام نوشت مصرف میکنم ولی الان کاهش اشتها دارم . گرسنه هستم ولی میل به غذا ندارم. از اثرات دارو هست یا از عوارض ترک سیگار. چکاب دادم از لحاظ قند و چربی و کلسترول و کبد سالم هستم. حتی دو بار هم ازقفسه سینم عکس گرفتم گفتن ریه هات سالم هستن. روزانه یک ساعت ورزش میکنم ولی الان به مدت دو هفته کم اشتها شدم گرسنه میشم ولی نمیتونم غذا بخورم . لطفا راهنمایی بفرمائید. با تشکر.

  • سلام
   قرص زینک سولفات مصرف کنید
   غذاهایی که علاقه دارید را در تعداد وعده های غذایی بیشتر و هربار به مقدار کمتر مصرف کنید
   ورزش را ادامه دهید و نشاط خود را حفظ کنید
   اگر ظرف ۲ هفته کم کم بهبودی حاصل نشد به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. سلام آقای دکتر من پسوریازیس دارم و حدود ۶۷ سال سن دارم استدعا دارم به بنده بفرمائید که میتوانم از قرض مولتی ویتامین استفاده کنم یا نه.ممنون از پاسخگوئی شما

  • سلام
   بله می توانید
   البته زیاده روی در مصرف هر دارو حتی ویتامین ها باعث بروز مشکلات می شود
   به همین دلیل تنها در صورت کمبود ویتامین بدن از مولتی ویتامین استفادع کنید

   • سلام خسته نباشین من الا چند ماه رژیم گرفتم ده کیلو کم کردم الا احساس بی حالی بیشتر خواب دارم هیچ مریضی ندارم چکارکنم قرص مولتی مکس گرفتم الا دوروز میخورم روزی یکی کمک میکن

    • سلام
     سعی کنید از سبزی و میوه فراوان استفاده کنید
     هیچ کدام از گروه های غذایی و وعده های غذایی را حذف نکنید
     زیر نظر متخصص تغذیه رژیم بگیرید
     ورزش کنید

  • سلام
   دختر من ۱۹ سالشه وگاهی اوقات که جاش بلند میشه سرگیجه داره در ایام پریود فولیک اسید ویا ففول مصرف میکنه متاسفانه بخاطر ترس از آزمایش تا بحال چکاپ نداده

   • سلام
    دوست عزیز
    باید آزمایش تیرویید و کم خونی بدهد
    سرگیجه هنگام بلند شدن ناشی از کم خونی یا افت فشار خون لحظه ای است

 23. سلام ببخشید من 9ماهه شیر میدم تغذیه غذایم کامله یکساله مولتی ویتامین منیرال استفاده میکنم جدیدا غده لنفاوی بدنم دچار مشکل داره امکانش هست از مصرف زیاد اون باشه؟

  • سلام
   متاسفانه منظور شما را از مشکل دار شدن غده لنفاوی متوجه نشدم

 24. سلام
  ببخشید من معمولا بصورت مداوم ورزش میکنم بخاطر همین صورتم لاغر شده، میخاستم بدونم مصرف ویتامین ای و مولتی ویتامین تاثیری هم داره برای من.
  ممنون

  • سلام
   جهت پر کردن صورت خیر

  • سلام وقتتون بخیر
   من مشکل خاصی ندارم فقط در مواقعی خاص و خیلی کم احساس ضعف دارم و اخیرا جهت پیشگیری از ویروس کرونا بهم توصیه شده قرص مولتی ویتامین و انواع ویتامین رو روزانه مصرف کنم به نظر شما ضروروتی داره و تاثیرگذار هست؟
   ممنون ?

   • سلام
    دوست عزیز
    بله میتوانید قرص زینک‌پلاس(که حاوی ویتامین هاست) را هر روز یک عدد مصرف کنید

  • سلام من سندروم روده تحریک پذیر دارم ، گاهی چند روز خیبی ضعف شدید دارم ، خوردن مولتی ویتامین توصیه میشه؟

   • سلام
    بتید علت ضعف مشخص شود
    جهت معاینه و اقدامات تشخیصی به متخصص داخلی مراجعه شود

 25. سلام اون دسته از افراد مسن ڪه کم کاری کلیوی دارند مصرف مولتی ویتامن ضرر نداره براشون!؟

 26. سلام بنده کبدم گیرد دو هست البته آنزیم آمده پایین ولی ۱۱ کیلو وزن حدودا ۹۵ روز کم کردم و ضعیف شدم امگا۳ و ویتامین E در هفته دوتا استفاده میکنم ولی بدنم همش ضعف داره میتونم مولتی ویتامین az استفاده کنم و در هفته چندتا ممنون

  • سلام
   بله
   اگر کبد چرب دارید و آنزیم نرمال است
   یک روز درمیان یا روزانه میتوانید استفاده کنید

 27. سلام آیا مصرف ویتامین و پروتئین برای سلامت مو و چشم مفید هست؟؟و لطفا بگید پروتئین چجوری مصرف میشه چجوری تهیه کنیم آیا فقط افراد ورزشکار میتونن مصرف کنن؟؟

  • سلام
   زبنک و مولتی ویتامین برای بدن مفید است
   اما پروتین باید از غذاها مثل گوشت و حبوبات و تخم مرغ تامین شود و کافی است

 28. مولتی ویتامین das gesunde plus A-Z complete ایا مشکلی برای زیر ۱۸ سال نداره بخاطر ورزش مصرف میکنم

 29. سلام وقت بخیر ایا مصرف مولتی ویتامین به صورت قرص جوشان به صورت خودسرانه مشکلی داره اگه خیر چند روز در هفته باید مصرف کنم

 30. دختر۱۰ساله من میتونه کپسول مولتی مینرال بخوره؟ بدون نظرپزشک و جهت جبران مواد مغذی بدن

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر