قرص‌های مولتی ویتامین؛ موارد مصرف و عوارض آن

 • 1397-10-24
 • ۲۴۳۱۷۱ بازدید
 • 220
مولتی ویتامین

قرص مولتی ویتامین جز شایع‌ترین مکمل‌هایی است که افراد برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن استفاده می‌کنند. در این مقاله به طور کامل عوارض و فواید این قرص‌‌ها را بررسی می‌کنیم با ما همراه باشید.

مولتی ویتامین‌ها رایج‌ترین مکمل‌های مورد استفاده در جهان هستند. محبوبیت قرص‌های مولتی ویتامین در چند دهه اخیر به سرعت در حال افزایش است. برخی معتقد هستند که مولتی ویتامین می‌تواند به بهبود سلامت کمک کند، عادت‌های بد غذایی را جبران کند یا حتی خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش دهد. اما علم در مورد مولتی ویتامین‌ها چه می‌گوید؟ آیا این مکمل‌ها واقعا اثرگذار هستند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین‌ها مکمل‌هایی هستند که شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شوند و گاهی علاوه بر این‌ها برخی مواد مورد نیاز بدن نیز به ترکیب آن‌ها اضافه می‌شود. در مورد اینکه مولتی ویتامین باید شامل چه موادی باشد، استانداردی وجود ندارد و ترکیب مواد مغذی آن، در هر برند و محصولی متفاوت است.

این محصولات با اسم‌های گوناگون عرضه می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به مولتی ویتامین، مولتی مینرال، مولتیس، مولتیپل یا فقط ویتامین اشاره کرد.

این مکمل‌ها در شکل‌های مختلفی مثل قرص، کپسول، آدامس‌های جویدنی، پودر یا شربت در دسترس هستند. اغلب مولتی ویتامین‌ها باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. حتما قبل از مصرف برچسب آن را بخوانید و دستورالعمل‌های توصیه شده را دنبال کنید.

مولتی ویتامین‌ها در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف آنلاین در دسترس هستند.

مولتی ویتامین‌ها شامل چه موادی می‌شوند؟

۱۳ نوع ویتامین و حداقل ۱۶ ماده معدنی وجود دارد که برای سلامتی ضروری هستند. بسیاری از این مواد در واکنش‌های آنزیمی بدن شرکت دارند، یا مثل هورمون‌ها، مولکول‌های سیگنالینگ یا عناصر ساختاری عمل می‌کنند.

بدن برای تولید مثل، نگهداری، رشد و تنظیم فرآیندها به این مواد مغذی نیاز دارد. قرص‌های مولتی ویتامین ممکن است حاوی بسیاری از این ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد، اما در شکل‌ها و مقادیر مختلف. آن‌ها همچنین ممکن است مواد دیگری مثل گیاهان دارویی، آمینو اسید و اسیدهای چرب داشته باشند.

از آنجایی که مکمل‌های غذایی استاندارد خاصی ندارند، مولتی ویتامین‌ها ممکن است حاوی سطوح بالاتر یا پایین‌تری از مواد مغذی درج شده روی برچسب باشند.

در برخی موارد ممکن است آن‌ها حتی تمام مواد مغذی درج شده در فهرست برچسب را نداشته باشند. در صنعت مکمل‌ها، تقلب و فریب بسیار زیاد است، پس مهم است که محصول کدام برند را خریداری می‌کنید. همچنین ممکن است مواد مغذی موجود در مولتی ویتامین‌ها از  مواد غذایی واقعی تهیه شده باشند، یا به‌صورت مصنوعی در آزمایشگاه‌ها.

مولتی ویتامین‌ها و بیماری قلبی

بیماری‌های قلبی شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر در جهان است. بسیاری از مردم معتقد هستند که مصرف مولتی ویتامین می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک کند، اما شواهد علمی کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

نتایج مطالعات مشاهده‌ای در مورد مولتی ویتامین‌ها و بیماری قلبی متفاوت است. برخی مطالعات حکایت از این دارند که مصرف این مکمل‌ها خطر حمله قلبی و مرگ را کاهش می‌دهد؛ در عین حال، سایر مطالعات چنین تاثیراتی را اثبات نکرده‌اند. برای بیش از یک دهه «مطالعات سلامت پزشکان» تاثیرات مصرف روزانه مولتی ویتامین را در بیش از ۱۴ هزار پزشک مرد میانسال، مورد بررسی قرار داده‌اند.  این مطالعات نشان داد کاهشی در حمله قلبی یا سکته مغزی و حتی مرگ‌ومیر با مصرف مولتی ویتامین‌ها دیده نشده است.

یک مطالعه اخیر در میان زنان (نه مردان) حاکی از این است که مصرف مولتی ویتامین‌ها به مدت حداقل ۳ سال  باعث کاهش ۳۵ درصدی خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی می‌شود.

مولتی ویتامین‌ها و سرطان

شواهد در مورد ارتباط مستقیم مصرف مولتی ویتامین و کاهش خطر ابتلا به سرطان هم متفاوت است. برخی مطالعات نشان داده‌اند مصرف مولتی ویتامین هیچ تاثیری بر ابتلا به سرطان ندارد، در حالی که برخی دیگر می‌گویند ارتباطی بین مصرف مولتی ویتامین و سرطان وجود دارد.

مطالعه‌ای به بررسی نتایج ۵ آزمایش تصادفی کنترل‌شده (استاندارد طلایی تحقیق) با حدود ۴۷۲۸۹ شرکت‌کننده پرداخته است. نتیجه این بررسی نشان داد که زنان با مصرف مولتی ویتامین، ۳۱ درصد کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند، اما مصرف این مکمل‌ها هیچ تاثیری روی مردان نداشته است.

دو مطالعه مشاهده‌ای، یکی روی زنان و دیگری روی مردان، نشان از ارتباط بین مصرف طولانی‌مدت مولتی ویتامین و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دارد.

نتایج «مطالعات سلامت پزشکان» همچنین نشان می‌دهد که مصرف روزانه مولتی ویتامین به‌صورت طولانی‌مدت باعث کاهش ابتلا به سرطان در مردانی می‌شود که سابقه ابتلا به این بیماری را ندارند؛ با این حال در طول دوره مطالعه، مصرف این مکمل‌ها هیچ اثری بر خطر مرگ نداشت.

آیا مولتی ویتامین‌ها فواید دیگری برای سلامت انسان دارند؟

مولتی ویتامین‌ها برای اهداف دیگری نیز بررسی شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به عملکرد مغز و سلامت چشم اشاره کرد.

تاثیر مولیتی ویتامین بر عملکرد مغز

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که مصرف مولتی ویتامین‌ها باعث تقویت حافظه در بزرگسالان می‌شود. این مکمل‌ها همچنین می‌توانند باعث شوند فرد حال خوبی داشته باشد. این امر منطقی است، چون تحقیقات بسیار زیادی ارتباط بین خلق‌وخوی بد و کمبود مواد مغذی در بدن را تایید می‌کنند.

علاوه بر این، چند مطالعه دیگر نیز نشان از این دارند که قرص‌های مولتی ویتامین بر بهبود روحیه افراد و کاهش علائم افسردگی تاثیر مثبتی دارد. با این حال برخی مطالعات نیز ادعا می‌کنند این دو هیچ ارتباطی باهم ندارند.

نقش مولیتی ویتامین بر سلامت چشم

دژنراسیون وابسته به سن ماکولا یا همان بیماری تباهی لکه زرد یکی از مهم‌ترین دلایل نابینایی در جهان است. عدم توجه به مشکلات چنین بیماری می تواند پیشرفت این بیماری را افزایش دهد.

یک مطالعه نشان داده است که مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی آنتی‌اکسیدان ممکن است سرعت پیشرفت این بیماری را کندتر کند. با این حال مدرکی وجود ندارد که ثابت کند مصرف این مکمل‌ها در پیشگیری از پیشرفت بیماری در مراحل ابتدایی موثر است.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مولتی ویتامین‌ها می‌توانند خطر ابتلا به آب مروارید (یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی) را کاهش دهد.

مولتی ویتامین‌ها در برخی موارد ممکن است مضر باشند

افراط در تغذیه و بحث سلامتی همیشه مضر است. اگرچه دوز بالای برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید است، اما مصرف بیش از حد برخی دیگر می‌تواند به شدت مضر باشد.

ویتامین‌ها بر اساس انحلال‌پذیری آن‌ها در ۲ گروه طبقه‌بندی می‌شوند:

 • محلول در آب: مقدار اضافی این ویتامین‌ها توسط بدن دفع می‌شود.
 • محلول در چربی: بدن در دفع این ویتامین‌ها راه آسانی پیش رو ندارد و مصرف مقدار زیاد آن‌ها در طولانی‌مدت می‌تواند مشکل‌ساز باشد. از جمله این ویتامین‌ها می‌توان به ویتامین آ، دی، ای و کا اشاره کرد.

عوارض قرص مولتی ویتامین

ویتامین ای و کا نسبتا بی‌ضرر هستند. با این حال ویتامین آ و ویتامین دی می‌تواند بیش از نیاز بدن ذخیره شود و اثرات مخربی در بر داشته باشد. زنان باردار باید در مورد مصرف ویتامین آ احتیاط کنند، چون مقدار زیاد این ویتامین می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های مادرزادی در جنین شود.

عوارض ناشی از مصرف بیش از حد ویتامین دی نادر است و بعید است که با مصرف قرص‌های مولتی ویتامین ایجاد شود. اما عوارض مصرف بیش از حد ویتامین آ هر از گاهی اتفاق می‌افتد. اگر همراه غذاهایی که بسیار مغذی هستند، مولتی ویتامین قوی نیز مصرف کنید، حتما بیش از مقدار مورد نیاز روزانه، ویتامین و مواد معدنی دریافت می‌کنید.

افراد سیگاری نباید مولتی ویتامین‌هایی که حاوی مقدار زیادی بتا کاروتن یا ویتامین آ هستند، مصرف کنند، چون ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه در این افراد افزایش یابد. همچنین ممکن است مواد معدنی موجود مکمل‌های با دوزهای بالا مضر باشد. مثلا دوز بالای آهن می‌تواند در افرادی که به آن نیاز ندارند، به شدت خطرناک باشد.

علاوه بر این، محصولات معیوب معمولا حاوی مقدار زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که یک مکمل یا مولتی ویتامین در حالت عادی باید داشته باشد.

چه کسی باید مولتی ویتامین مصرف کند؟

 هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که هر کسی باید مولتی ویتامین مصرف کند. در حقیقت این امکان وجود دارد که مصرف مولتی ویتامین‌ها به برخی افراد آسیب بزند.

اما گروه‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند از فواید مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها در رژیم غذایی خود بهره ببرند که شامل گروه‌های زیر می‌شوند:

 • افراد مسن: جذب ویتامین ب ۱۲ با افزایش سن، کاهش می‌یابد؛ همچنین افراد مسن ممکن است به مقدار بیشتری از کلسیم و ویتامین دی نیاز داشته باشند.
 • وگان‌ها و گیاهخوران: این افراد در معرض کمبود ویتامین ب ۱۲ قرار دارند، چون این ویتامین فقط در گوشت حیوانات یافت می‌شود. همچنین گیاهخواران ممکن است کمبود کلسیم، زینک، آهن، ویتامین دی و اسیدهای چرب امگا ۳ داشته باشند.
 • خانم‌های باردار و شیرده: این دسته از خانم‌ها باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنند. خانم‌های باردار و شیرده به برخی مواد مغذی نیاز دارند و مصرف زیاد برخی دیگر از ویتامین‌ها ممکن است باعث بیماری‌های مادرزادی جنین شود.

گروه‌های دیگر نیز ممکن است به مصرف مولتی ویتامین‌ها نیاز داشته باشند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • افرادی که جراحی برای کاهش وزن انجام داده‌اند
 • کسانی که رژیم‌های غذایی کم‌کالری می‌گیرند
 • افرادی که اشتهای کمی دارند
 • کسانی که به دلایلی مواد مغذی کافی را از طریق غذا دریافت نمی‌کنند

غذای واقعی همیشه بهترین گزینه است

مولتی ویتامین‌ها بهترین گزینه برای تضمین سلامت بدن نیستند.

در حقیقت شواهدی که نشان دهد این مکمل‌ها در اکثر افراد باعث بهبود وضعیت سلامتی می‌شود، بسیار کم و البته متناقض است. مولتی ویتامین‌ها در برخی موارد ممکن است به فرد آسیب بزند.

اگر کمبود مواد مغذی دارید، بهتر است این کمبود را با مواد غذایی خاص برطرف کنید. مولتی ویتامین‌ها حاوی مقدار زیادی مواد دیگر نیز هستند که شاید شما اصلا به آن‌ها نیاز نداشته باشید.

علاوه بر این، مصرف مولتی ویتامین برای جبران یک رژیم غذایی ضعیف و نامناسب، ایده خوبی نیست. داشتن رژیم غذایی متعادل که شامل غذای واقعی است، در طولانی‌مدت سلامت بدن شما را تضمین می‌کند.

تا جایی که ممکن است، مواد مغذی مورد نیاز بدن را از طریق مصرف غذاهای سالم، میوه و سبزیجات تامین کنید، نه مکمل‌هایی مثل مولتی ویتامین‌ها. برای این منظور سعی کنید همواره غذای تازه مصرف کنید و میوه و سبزیجات را هیچ گاه از برنامه خود حذف نکنید.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما نیاز به یک رژیم غذایی مناسب دارید یا درگیر مشکلات تغذیه‌ای شده‌اید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری به پزشک، برای روز و ساعت دلخواه خود از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص تغذیه و سلامت روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص تغذیه و سلامت دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «قرص‌های مولتی ویتامین؛ موارد مصرف و عوارض آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

220 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام وقت بخير من براچاق شدن صورت قرص ويتامين e400و مولتي ويتامين منيرال وزنيک اپلاس استفاده ميکنم هر شب يک عدد به مدت يک ماه ايا ضرر داره ؟؟

  • سلام ويتامين E بايد يك روز درميان تا ٢٠ نوبت مصرف شه و بعدش تا ١ ماه قطعش كنيد

 2. سلام میخواستم نحوه استفاده مولتی ویتامین جوشان رو بدونم ک قبل غذاس یابعدش یا صب شب

 3. سلام وقت بخیر من ریزش ابرو دارم میتونم قرص هیرنیل بیوتی رابخورم خوب است برای ابرو

  • سلام
   عزیزم اول باید علت ریزش ابرو معلوم بشه ممکن قارچ و اگزما مطرح باشه و درمان باید طبق علت باشه
   قرصی ک گفتین در کل برای رشد مو و پوست خوبه اما درمان علت اصلی نیست

 4. سلام خسته نباشید آیا خوردن مولتی ویتامین خود سرانه بیش از دو سه ماه ضرر داره یا نه من 28 سالمه یانه مرسی

 5. با سلام وتشکر از اطلاعاتی که در خدمت مردم ارائه میدهید. 49 سالمه دچار ضعف عضلات هستم .خستکی مفرط و بی حوصلگی و بیشتر درد در پاهایم که فک میکنم به دیسک کمرم مربوط میباشد . برای بی حوصلگی و درد ضعف عضلاتم چه کنم .کبدم گرید 2 هست و لیور گل 140 مصرف میکنم هر روز یک عدد ناشتا …ممنون میشم برای سلامتی بهتر راهنماییم کنید.وایا میتونم مولتی ویتامین مصرف کنم .واگر میتونم چه قرص رو پیشنهاد میکنید.با تشکر از زحمات شما

  • سلام
   دوست عزیز شما اول باید یک چکاپ کامل بدین
   cbc, diff,Bun,Cr , , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, vit d3، ESR, crp,wright, 2ME,

 6. سلام ایا مصرف مولتی ویتامین برای افراد نقرسی مصمضمصر هست

 7. سلام وقتتون بخیر ببخشید من ۲۷ سالمه و ۱۲ کیلو اضافه وزن دارم ازمایش دادم تیرویید نداشتم ولی دکتر گفت روی بدنم پایین هست و قرص مولتی ویتامین اسوه نوشتن اگه مصرف کنم باعث چاقی بیشتر نمیشه؟

 8. سلام مولتی ویتانینها فرق دارن مثلا شرکتها کدوم کشور بهتره ..من خیلی وقتها بی حال بی حوصله میشم …

 9. سلام .من ۳۰ سالمه لاغرم آزمایش کامل انجام دادم و مشکلی نداشتم ولی بیماری سرع دارم الان قرص مولتی ویتامین بخورم برای چاق شدن تاثیر داره اگه داره مصرفش چقدر باشه.

 10. سلام خسته نباشید صبح که از خواب بیدار میشم باد می خوره به سرم آبریزش بینی فراوان وعطسه شدید میکنم تا بعد ظهر بعد قطع میشه. خواهشمند اینجانب را راهنمایی بفرماییدبا تشکر فراوان

  • سلام این حالت بخاطر حساسیت هست بهش میگیم رینیت آلرژیک
   هر 12 ساعت قرص سیتریزین 10 میلی گرم بخورید

 11. سلام… فوتبالیستم… و میخوام تو حین ورزش کردن بدنم از لحاظ ویتامین تامین باشه… آیا مولتی ویتامین مصرف کنم یا نه؟

 12. سلام بنده به دکتر گفتم که به اشتباه ده روز ویتامین دی خوردم و در ازمایش ویتامین دیم ۱۳۴ هست با این باز برام مولتی ویتامین نوشت که دراون ویتامین دی هم هست ایا برام ضرر نداره؟

  • سلام
   فعلا تا یک ماه مصرف نکنین و مجدد آزمایش ویتامین د۳ رو چک کنین

 13. سلام من باخوردن مولتی ویتامین لبم باد میکنه بعدازچندساعت خوب میشه
  ایرادی نداره؟؟ یا دیگه ادامه ندم؟؟

 14. سلام..پودر آمینو اکسپرس ک شامل بعضی ویتامین ها ومنیزیم که در مولتی ویتامین وجود داره رو مصرف میکنم ولی بیشتر ترکیبات مولتی ویتامینو نداره…این دو با هم تداخل ندارن مصرف کنم؟

 15. سلام خسته نباشین من موهام خیلی ریزش داشت 10روزقرص مولتی ویتامین خوردم ریزشش کم شدولی گفتن باید دکتر به تا مصرف کنی.من همون رومصرف کنم یاهمراهش چیزدیگه ای هم مصرف کنم تاریزش موهام کم شه؟(18ساله هستم)

  • سلام
   شما ابتدا باید آزمایشات زیر را انجام دهید
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, , zinc , EsR, crp, vitd3و تستوسترون و استروژن و پروژسترون
   اگر نرمال بود
   قرص زینک پلاس (روزی ۲ عدد صبح و شب)
   قرص فروس سولفات روزی یک عدد
   شامپو ضد ریزش مو دئودراگ
   محلول ضد ریزش مو الی ژن هر شب به کف سر
   تا ۲ ماه مصرف کنید

  • سلام
   برای اولین بار شربت مولتی ویتامین مصرف کردم برای کرونا
   دچار تپش قلب شدم
   مشکل چیه؟

 16. من با مادرم رفته بودیم دکتر دکتر بهش مولتی ویتامین نوشت گفت به پسرتم بده بخوره خوبه من نزدیک ۱ ورق خوردم فک میکنم عوارض داره چون تپش قلب گرفتم ایا این تپش قلبه کار این مولتی ویتامین هست یا چیز دیگه

 17. سلام.من 24سالمه میخواستم مصرف قرس مولتی ویتامین و پرل ویتامین E 400 رو بدونم ؟؟کی و چگونه بخورم

  • سلام ويتامين E يك روز درميان تا ٢٠ روز مصوف كنيد سپس قطع كنيد تا سه هفته
   مولتي ويتامين هم محدوديتي ندارد

 18. سلام تشکر میکنم مطالب خیلی خوب بود

 19. سلام خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه و یک هفتس شروع کردم به مصرف قرص لاغری و احساس میکنم موهام شکننده شده چون بلنده موهام بینشون موهای کوتاه هست و انگار تاب برداشته موهام اگه مولتی ویتامین مصرف کنم درست میشه؟

  • سلام زينك پلاس بخوريد همراه با قرص آهن اما با فاصله ٨ ساعت از هم

 20. سلام خسته نباشیدمن رژیم لاغری گرفتم و20کیلوکم کردم..دچار ریزش موشدم ازمایش ک دادم همه چیم خوب بود فقط ویتامین دی3 کم بود ک دکتر تجویز کرد و کپسول ماکاویت…ایا ویتامین دیگ ایم بهتره بخورم واس ریزش مو؟بگیدلطفن

 21. سلام معذرت میخام میخاستم بدونم قرص مولتی ویتامین برای استقامت بدن هم مفید هست یا ن اگه هست تا چه قدر تاثیر میزاره؟

  • سلام خوبه اما بگم معجزه ميكنه نه، تغذيه مهمتره تا مولتي ويتامين

 22. سلام،به مدت دویست روز قرص مولتی ویتامین مینرال استفاده کردم،دو هفته ای میشه که زیر سینه ام توده ای دردناک احساس میکنم،هر روز فولیک اسید هم میخورم همراه با مولتی ویتامین، پسر ۲۶ساله و مینور هستم.به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟ایا مولتی ویتامین رو ادامه بدهم؟

  • سلام بايد سونوگرافي بدين اول تا ماهيت توده مشخص شه

 23. سلام.می خواستم بدونم قرص مولتی ویتامین روی مو تاثیر داره

  • سلام
   بله
   زینک پلاس(زینک +ویتامین ) بخورید

   • سلام یک مدتی چند کیلو لاغر شدم اثاحساس میکنم ضعیف شدم ماهیچه عام بی حال احساس میکنم ضعف بدنی دارم ازمایش دادم مشکلی نداشتم

    • سلام
     عزیزم
     نتیجه آزمایشت باید بررسی شه تا ببینیم چه آیتم هایی چک شده
     چون‌کاهش وزن علل مختلفی داره و بعضیاش مهمه
     آزمایشات رو تایپ‌کن یا از مشاوره تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنین

 24. سلام .من ۳۰ سالمه لاغرم آزمایش کامل انجام دادم و مشکلی نداشتم الان قرص مولتی ویتامین بخورم برای چاق شدن تاثیر داره اگه داره مصرفش چقدر باشه.

 25. سلام خانم دکتر من فوتبالیستم و قبلا تنگی نفس نداشتم هنگام ورزش کردن اما الان ۳ ماهه که تنگی نفس دارم و رفتم داروخونه بهم مولتی ویتامین داد آیا تاثیری می گذاره رو تنگی نفسم یا نه؟
  اگه نه به نظرتون چی مصرف کنم؟
  خیلی ممنون

  • سلام
   خیر تاثیری نداره
   اگر تنگی نفس هنگام ورزش دارین باید از نظر قلب و ریه بررسی شوید
   به متخصص قلب و فوق تخصص ریه مراجعه کنید

 26. با عرض سلام ایا این قرص برای من مفید است من ۱۳و کم خون هستم نمره خونم۹است خوب است یانه

  • سلام
   باید اول آزمایش شما به دقت بررسی شه تا علت کم خونی مثل فقر آهن و تالاسمی مینور و…مشخص شه
   این قرص برای درمان کم خونی نیست

  • سلام من لاغرهستم ولب هام خشک وموهام زبروبدون رشدبودن ازداروخونه زینک پلاس ویتامین ای 400وامگا3 گرفتم روش مصرفش گفتن امگابعدشام ای وزینک بعدنهاربخورم درسته؟میتونم مولتی ویتامینم بخورم چون ویتامین دی واهن هم نیازدارم سی سالمه مادریک دختر2\5ساله برای بارداری بعدی مشکلی پیش نمیاد؟

   • سلام بله درسته
    آهن بايد از زينك ٨ ساعت فاصله داشته باشه اينو رعايت كنيد

 27. سلام من 25سالمه و قدم 180وزنمم60
  کاهش اشتها دارم انواع قرصهای مولتی ویتامین هم دارم مصرف میکنم ویتامین cهم میخورم فولیک اسید هم میخورم
  ازمایش هم دادم چندبار همه جای بدنم سالمه ولی همچنان وزنم کمه
  باید چ کنم؟!

  • سلام
   اگر آزمایش tsh, t4, cbc, diff, Ast, Alt, Alk-p انجام شده و مشکل تیروییدی و کم خونی و کبدی نداشتید باید زیر نظر متخصص تغذیه افزایش وزن صورت بگیرد
   قرص زینک پلاس (زینک سولفات+ویتامین) میتونه سبب افزایش اشتها بشه

 28. سلام. وقتتون بخیر
  ببخشید من دانشجو هستم 23 سالمه. الان که موقع امتحانات شده خیلی احساس خستگی میکنم قبلا از نوشیدنی های انرژی زا استفاده میکردم ولی به دلیل کافئین موجود و اعتیاد پیدا کردن قطع کردم. الان از قرص جوشان مولتی کیم استفاده میکنم. روزی دوتا یکی صبح یکی عصر. آیا مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟؟ و ی چیز دیگه برام سوال شد ویتامین های A E K به گفته خودتون محلول در چربیه! پس این چجوری تو قرص جوشان هست که تو آب حل میشه؟؟ ممنون میشم به سوالام پاسخ بدین

 29. با سلام ایا کپسول مولتی ویتامین اقایان وخانمها با هم فرق دارند؟لطفا اگر فرق دارند راهنمایی بفرمایید.سپاسگزام

 30. با عرض سلام و خسته نباشید.من کبد چرب گرید یک دارم و اضافه وزن دارم و تک کلیه مادرزاد هستم.میخواستم ببین برای گیجی در طول روز و همچنین جذب نشدن ویتامین Eدر بدنم میتونم از ویتامین مینرال استفاده کنم?چند روز است که مصرف میکنم و سر درد و گیجی ندارم عملکردم تو درسا هم بهتره اما طریقه مصرفش و همچنین چه وقتی از روز و همراه چی مصرف کنم رو نمیدونم و ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

  • سلام
   ویتامین E به تنهایی کاربردی ندارد
   شما ابتدا باید آزمایش کم خونی و تیرویید انجام دهید

   • سلام خوبی وقت بخیر من خیلی صورتم لاغره خودمم لاغرم چکار باید بکنم چه قرصی مصرف کنم تا هم صورت و هم بدنم چاق بشه شوهرم گلایه میکنه ک لاغرم آیا مولتی ویتامین مصرف کنم یانه

    • سلام عزیزم
     مولتی ویتامین سبب چاق شدن و پرشدن صورت نمیشه
     فقط در اغلب موارد ممکن باعث افزایش اشتها و پرخوری و بدنبال اون چاق شدن بشه
     برای پر شدن صورت باید از تزریق ژل و چربی کمک بگیرین

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه