ده باور غلط در مورد بیماری‌های قلبی و عروقی

 • 1397-07-10
 • ۱۶۸۸ بازدید
 • 2
بیماری‌های قلبی و عروقی

بیماری‌های قلبی و عروقی علت اصلی مرگ در بسیاری از جمعیت جهان است. در این مقاله به ده باور اشتباه در مورد آنها می‌پردازیم.

در ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی عوامل زیادی از جمله فشار خون بالا، چربی خون بالا، اضافه وزن و چاقی، مصرف دخانیات، دیابت، فعالیت فیزیکی ناکافی و رژیم غذایی نامناسب دخالت دارند. اعتقاد به ایده‌ها و باورهای قدیمی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهد. در این مقاله سعی کردیم در مورد ده اشتباه و باور عمومی در مورد بیماری‌های قلبی و عروقی را با حقیقت در مورد آنها جایگزین کنیم.بیماری‌های قلبی و عروقی

بیماری‌های قلبی و عروقی

بیماری‌های قلبی و عروقی طیف وسیعی از شرایطی را که قلب شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد توصیف می‌کند. واژه بیماری قلبی معمولاً برای اشاره به حمله قلبی اشاره می‌شود، با این حال بیماری قلبی شامل سایر بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی، آریتمی قلبی و کاردیومیوپاتی است.

بیماری‌های قلبی و عروقی در حال تبدیل شدن به اصلی‌ترین عامل مرگ و میر و ناتوانی بشر در اغلب کشورهای جهان هستند. این بیماری‌ها در حال حاضر جزو سه علت اول مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا هست. اگرچه خطرات ناشی از بیماری‌های مسری به دلیل ماهیت واگیری آنها فوری و آنی‌تر است امّا عوارض ناشی از بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی و عروقی ماندگارتر، پرهزینه تر و ناتوان کننده تر هستند.

بیماری‌های قلبی و عروقی شامل بیماری‌های که بر قلب و خون‌رسانی به نواحی محیطی بدن اثر می‌گذارند. بیماری قلبی به طور کلی است اشاره به شرایط دارد که باعث تنگ شدن عروق کرونری و یا مسدود شده آنها می‌شود که می‌توانید به یک حمله قلبی، درد قفسه سینه (آنژین) و یا سکته منجر شود. دیگر ناراحتی‌های قلبی، مانند آنهایی که عضله، دریچه‌های قلب خود را و یا ریتم تأثیر می‌گذارد، نیز در نظر گرفته اشکال بیماری‌های قلبی هستند. شیوه زندگی ناسالم و عادات غذایی بد یکی از دلایل اصلی بیماری‌های قلبی و عروقی است. مصرف دخانیات، رژیم ناسالم، چاقی، عدم فعالیت فیزیکی و استفاده مضر از الکل، عامل اصلی خطر بیماری قلبی است. بسیاری از انواع بیماری‌های قلبی و عروقی را می‌توان با انتخاب شیوه زندگی سالم از بین برد.

باورهای غلط در مورد بیماری‌های قلبی و عروقی

حال که با تعریف بیماری‌های قلبی و عروقی آشنا شدیم به بررسی ده باور غلط در مورد آن می‌پردازیم. اگر بیماری قلبی دارید، باید آن را آسان کنید.

باور یک: اگر بیماری قلبی و عروقی دارید باید کاملاً استراحت کنید

برای اکثریت قریب به اتفاق افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستند، آرامش و استراحت کامل یک ایده بد است که می‌تواند منجر به لخته شدن خون در پاها و کاهش میزان کلی فعالیت فیزیکی شود. فعالیت بدنی به تقویت عضلات قلب کمک می‌کند، جریان خون را به مغز و اندام‌های داخلی بهبود می‌بخشد و سلامت و رفاه عمومی را بهبود می‌بخشد.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: از پزشک خود بپرسید چه نوع ورزش برای شما مناسب است و چقدر باید آن را انجام دهید. اکثر مردم می‌توانند پیاده‌روی کنند، شما می‌توانید پیاده‌روی را به عنوان ورزش فعالیت بدنی انجام دهید.بیماری‌های قلبی و عروقی

باور دوم: اگر داروهای کاهش کلسترول را مصرف می‌کنید، می‌توانید هر چیزی را بخورید.

کلسترول در جریان خون از دو منبع دریافت می‌شود: کبد و غذاهایی که می‌خورید. استاتین ها مقدار کلسترول تولید شده توسط کبد را کاهش می‌دهد. این باعث می‌شود سطح کلسترول خون کاهش یابد که به نوبه خود باعث کاهش میزان کلسترول ذخیره شده در شریان‌ها می‌شود. اگر استاتین مصرف می‌کنید و همچنان به خوردن غذاهایی که کلسترول بالا و چربی اشباع هستید، دارو به اندازه موثر نیست و سطح کلسترول شما کاهش نمی‌یابد و حتی ممکن است افزایش یابد.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: کلسترول و مصرف چربی اشباع را محدود کنید، بنابراین استاتین می‌تواند کار خود را انجام دهد.بیماری‌های قلبی و عروقی

باور سوم: فشار خون بالا زمانی که سن شما بالاتر می‌رود، خوب است.

فشار خون با افزایش سن افزایش می‌یابد، اما این واقعیت که این روند عادی نیست، به این معنا نیست که برای شما مناسب است. این اتفاق با افزایش سن، رخ می‌دهد زیرا دیواره‌های شرایین با سن سفت می‌شوند. شریان‌های سفت، نیروی بیشتری برای پمپ خون از قلب را نیاز دارند، این یک چرخه بدی است. تپش بیشتر و محکم‌تر قلب برای پمپاژ خون در برابر دیواره‌های شريانی در طول زمان به آن آسیب می‌رساند. عضله قلب بیش از حد کار می‌کند و برای رفع نیاز بدن برای خون کمتر موثر است. فشار خون بالا خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید. اگر بیش از 140/90 میلی‌متر جیوه باشد، از پزشک خود بپرسید چه کاری می‌توانید انجام دهید تا آن را برطرف کنید.بیماری‌های قلبی و عروقی

باور چهارم: اگر داروهای دیابت را مصرف نکنید، بیماری قلبی نخواهید داشت.

داروهای دیابتی به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند. حفظ سطح قند خون طبیعی برای جلوگیری از عوارض ناشی از عروق خونی (عوارض میکروویروس) مانند بیماری کلیه، از بین رفتن، اختلال عملکرد نعوظ و آسیب عصبی مهم است؛ اما کنترل قند خون اثرات کمتري بر عروق خونی بزرگ دارد که باعث التهاب و بیماری می‌شود و خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: داروهای دیابت خود را برای جلوگیری از عوارض میکروویروس مصرف کنید. همچنین همه چیزهایی را که می‌توانید برای کاهش کلسترول بالا و فشار خون بالا، ترک سیگار و کاهش وزن اضافی انجام دهید. این اقدامات خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را کاهش می‌دهد.

باور پنج. شما می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را با ویتامین‌ها و مکمل‌ها کاهش دهید.

ویتامین‌های آنتی اکسیدان E، C و بتا کاروتن در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی. با این حال، آزمایش‌های بالینی انجام شده، نقش مکمل با این ویتامین‌ها را در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی به اثبات نرسانده است. هیچ شواهدی علمی برای توجیه استفاده از این ویتامین‌ها برای جلوگیری یا درمان بیماری‌های قلبی و عروقی وجود ندارد.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: به دلایلی که تا به حال درک نشده، بدن بهترین ویتامین‌ها و مواد معدنی را از مواد غذایی جذب می‌کند. برای اطمینان از اینکه ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز شما را دریافت می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید.بیماری‌های قلبی و عروقی

باور ششم: اگر سال‌ها سیگار کشید هاید، نمی‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را با ترک آن کاهش دهید.

مزایای ترک سیگار از لحظه‌ای که شما آن را ترک می‌کنید، شروع می‌شود. مهم نیست که چه سن دارید، چه مدت سیگار می‌کشید، یا چه تعداد سیگار در روز سیگار می‌کشید چقدر است. تنها یک سال پس از ترک سیگار، خطر حمله قلبی شما 50٪ کاهش می‌یابد.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: برای کمک به ترک سیگار تلاش کنید. بسیاری از مردم برای کمک به مبارزه با ترک سیگار، آدامس نیکوتین یا داروهای ترک سیگار نیاز دارند.

باور هفتم: بیماری‌های قلبی بیشتر در مردان رخ می‌دهد.

زنان بیشتر از مردان از بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برند. بیماری قلب عامل اصلی مرگ در زنان بالای 65 سال است، همانطور که قاتل اصلی مردان نیز است. 70 درصد مردان و زنان بیماری‌های قلبی و عروقی دارند که شامل بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا است. با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری در هر دو جنس، رو به افزایش می‌رود.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: آیا شما یک مرد یا یک زن هستید، از پزشک خود بخواهید که آزمایش قلب پایه را انجام دهد که شامل بررسی کلسترول و فشار خون می‌شود. سپس توصیه‌های دکتر خود را دنبال کنید.بیماری‌های قلبی و عروقی

باور هشتم: اگر بیماری قلبی دارید، باید چربی کمتری بخورید.

درست است که شما باید رژیم غذایی کم چربی اشباع، چربی هیدروژنه و چربی ترانس را مصرف کنید؛ اما چربی های دیگر، به ویژه چربی های غیر اشباع در روغن‌های گیاهی و سایر غذاها، مفید هستند. در واقع خوردن ماهی‌هایی که دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند، مانند ماهی آزاد، دو بار در هفته می‌تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: محصولات لبنی کم چرب، ماهی‌های چرب، آجیل و روغن زیتون در رژیم غذایی خود بگنجانید. از مصرف گوشت قرمز اجتناب کنید و بجای آن از گوشت ماهی یا گوشت سفید استفاده کنید.

بارو نهم: حمله قلبی کوچک، خطرناک نیست.

یک حمله قلبی کوچک نشانه هشدار عظیمی است که شما مبتلا به بیماری جدی قلبی هستید و حمله قلبی بعدی شما ممکن است شما را بکشد. پس اگر یک حمله کوچک قلبی داشتید حتماً برای بررسی و تشخیص بیماری‌های قلبی و عروقی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: خطر ابتلا به حمله قلبی را با نگه داشتن وزن، کلسترول و فشار خون در محدوده طبیعی، بدون سیگار کشیدن و به طور مرتب به پزشک مراجعه کردن را کاهش دهید.

بیماری‌های قلبی و عروقی

باور دهم: جراحی آنژیوپلاستی و استنت گذاری یا بای پس مشکل قلب شما را حل می‌کند.

جراحی آنژیوپلاستی و بای پس می‌تواند برای کاهش درد قفسه سینه (آنژین صدری) و بهبود کیفیت زندگی شگفت انگیز باشد؛ اما آنها بیماری بیماری-آترواسکلروز را متوقف نمی‌کنند. بدون اصلاح مشکلات مربوط به آترواسکلروز، شریان‌ها با پلاک چربی مسدود می‌شوند که ممکن است به معنای بازگشت آنژین یا بدتر شدن آن – حمله قلبی یا سکته مغزی باشد.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید: پس از عمل جراحی آنژیوپلاستی یا بایپس، مهم است که مشکلات را که منجر بیماری قلبی و انجام این کار شدند را ابتدا برطرف یا اصلاح کنید، مانند کلسترول بالا یا فشار خون، رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن یا عدم ورزش.

منابع:

health.harvard

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «ده باور غلط در مورد بیماری‌های قلبی و عروقی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام، ضمن تشکر و قدردانی از زحمات شما
  من حدود ۱/۵ سال است که آنژیوگرافی قلب انجام داده ام و قرصهای زیر را مصرف می کنم کنکور ۱۰ م گرم ، رزور کسین ۱۰م گرم ، دیورزید ۲۵ یا ۱/۲ نصف ۵۰ م گرم
  و قرص آسپرین
  مشکلی که بعد از ۶ ماه با مصرف این قرص ها برای من پیش آمده ناتوانی جنسی و عدم تمایل جنسی می باشد
  لطفاً راهنمایی بفرمایید
  جنسیت مرد ، سن ۵۶ ، شغل کارمند

  • سلام بايد با متخصص قلبتون در خصوص تعويض كنكور مشورت كنيد
   اما خودتون نميتونيد دستكاري كنيد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر