لیزر و نکته های مهم توصیه شده از از لیزر درمانی

 • 1397-04-02
 • ۱۹۲۷ بازدید
 • 0

لیزر بهترین راه درمان برای انواع بیماری ها و مشکلات پوستی می باشد که  در طی دو دهه گذشته انقلابی عظیم را در صنعت پزشکی بر پا کرد. این تکنولوژی هم از نظر پزشکان تایید شده است و هم در بین کاربران به محبوبیت ویژه ای رسیده است در این مقاله سعی بر ان است تا همه موارد راجع به لیزر و اثر بخشی این روش  را بر بسیاری از مشکلات پوستی موشکافی کنیم

پوست و مشکلات پوستی

پوست بزرگترین و قابل رویت ترین قسمت بدن ما می باشد. این عضو بیشتر از سایر اعضا در معرض آسیب های محیطی می باشد و استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد بیش از همه بر روی پوست تاثیر می گذارد. دیگر خطری که بر روی پوست بی تاثیر نیست، بیماری و اسیب دیدگی سایر اعضای بدن می باشد که به طور حتم پوست اولین عضو از بدن می باشد که مورد اسیب واقع می شود و سن که عامل اثر گذار بی قید و شرط است.

بسیاری از مشکلات پوستی اعم از ژنتیکی و محیطی مانند پرمویی، بالا رفتن سن، ایجاد چین و چروک، اکنه، لکه های تیره دور چشم و غیره همه خود را بیشتر بر روی پوست صورت نشان می دهند و هیچ کدام از این موارد را نمی توانید از بین ببرید چرا که یک دوره ای باید باشند و به هر حال اثاری را از خود بر روی پوست صورت شما می گذارند.

حتی وجود ماسک ها و کرم ها، همگی وعده هستند و تنها برای یک دوره خاص و یا بیشتر جهت پیشگیری مناسب هستند و پاسخگوی درمان مناسب و قطعی  نیستند. اما در بین این درمان های کنونی لیزر درمانی است که همیشه جوابگو بیماری ها و مشکلات پوستی بوده و مورد اعتماد پزشکان و کاربران است. 

لیزر درمانی برای پوست

لیزر منبع نور قوی می باشد. پرتو لیزر در یک نقطه کوچک با انرژی بالا بر روی یک نقطه از پوست متمرکز می شود.پرتو لیزر می تواند به آرامی آسیب وارد شده بر بافت پوست را مانند چین و چروک، زخم، رگ های خونی و یا جای بخیه پوست  با طیف گسترده ای از نور برای هر یک درمان کند.

پالس شدید (IPL) دارای توانایی خاص برای درمان رگ های خونی و رنگدانه ها می باشد.این تکنیک، پرتوهای کوتاه و پرقدرت نور را بر روی پوست هدایت می کند،و لایه ای دیگر جای لایه اسیب دیده قرار می گیرد.

لیزر و درمان هایی خاص پوست

لیزر درمانی برای درمان بیماری های مختلف پوستی از جمله:

 • موهای زائد
 • خالکوبی و تاتو
 • جای جوش
 • مشکلات پیری پوست مانند خطوط ظریف و چین و چروک روی صورت
 • نشانه های تولد
 • رگ های عنکبوتی
 • پوست خشک و شل
 • لکه های حاملگی
 • بهبود لکه های تیره و دایره ای شکل در اطراف چشم
 • لکه های قهوه ای و روشن کردن پوست های تیره
 • زخم ها و بخیه های پوست
 • و بافت بی عیب و نقص جهت پیشگیری از ضایعات عروقی
 • سفت کردن پوست
 • و غیره ..

با استفاده از فن آوری های بهبود یافته و پیشرفته جدید، بسیاری از مشکلات و بیماری های پوستی نیز می توانند با استفاده از لیزر درمان شوند.

انواع لیزر در لیزر درمانی

انواع مختلفی از لیزرهای مورد استفاده در لیزر درمانی پوست وجود دارد. طول موج نور لیزر، طول پالس و نحوه جذب آن در پوست تحت درمان، کاربرد بالینی انواع لیزر را تعیین می کند. که دو دسته گسترده از لیزر عبارتند از:

Ablative

در این روش، طول موج شدید نور به داخل پوست هدایت می شود، که لایه های بیرونی پوست آسیب دیده یا آسیب پذیر را از بین می برد. لیزر پوست تحت درمان را تحریک می کند و منجر به تشکیل کلاژن و بهبود چین و چروک می شود. پس از انجام لیزر، پماد و پانسمان بر روی  پوست اعمال می شود. هنگامی که پوست پس از درمان به بهبود کامل رسید، پوست جدیدی شکل می گیرد که نرم و صاف تر است. لیزر Ablative خود نیز از شامل  نوع دیگری است:

دی اکسید کربن (CO 2)

این نوع روش برای اولین بار، اواخر دهه 60 معرفی شد و هنوز هم برای جوان سازی پوست استفاده می شود. با توجه به عوارض جانبی، عمدتا جایگزین لیزرهای فرکشنال بود که عوارض جانبی کمتری دارد و سریعتر بهبود می یابد. این نوع لیزر برای رنگ های پوست تیره تر مناسب نیست.

مناسب برای تمام شرایط پوستی

این نوع لیزر برای تمام شرایط پوستی مثل سرطان پوست، زخم های حاصل از  آکنه، چین و چروک ها، نشانه های تولد، سایر زگیل و زخم ها، برچسب های پوستی مثل تاتو، همچنین برای  پوست سالم جهت تولید کلاژن برای سفت شدن پوست)، میخچه در پا و آسیب های  حاصل از خورشید استفاده می شود.

مدت زیادی طول می کشد تا خطرات زیادی از رنگدانه، درد، خارش و احساس سوزش، قرمزی پوست و زخم های پوستی برطرف شود.

 الکساندرایت

این لیزر نوعی دیگر از لیزر می باشد که موجی از انرژی نور بالا را تولید می کند که به انرژی گرمایی تبدیل می شود. این عمل باعث آسیب رسیدن به منطقه مورد هدف می شود. این لیزر از فرآیند فوتوترمولیز استفاده می کند که با استفاده از نور برای گرم کردن یک منطقه انتخاب می شود و  برای تخریب و از بین بردن منطقه اسیب دیده به خوبی عمل می کند.

مناسب برای درمان لکه های پرتوهای خورشیدی

برای درمان لکه های قهوه که به علت پرتو های خورشیدی ایجاد شده اند، نشانه های رنگدانه ها و ضایعات دیگر  مورد استفاده قرار می گیرد. برای حذف مو، حذف خالکوبی و رگهای پای(واریس) هم بسیار خوب تاثیر می گذارد.

عوارض جانبی

درد در طول درمان شایع است. قرمزی، تورم و خارش ممکن است چند روز طول بکشد. همچنین ممکن است باعث تغییر در رنگ پوست هم  بشود.

نتایج و بازیابی انجام لیزر

نتایج آزمایشات لیزر و نور بر اساس تکنولوژی و درمان متفاوت است. وقتی که به درستی انجام شود، لیزر و درمان مبتنی بر نور می تواند به طور چشمگیری بهبود شرایط پوست و مشکلات را به دنبال داشته باشد و همچنین پوست را جوان، مقاوم و سفت کند و از شل شدگی. پیری زود هنگام جلوگیری کند.

این روز ها از لیزر همانطور که در متن اشاره شد استفاده های زیادی می شود اما بحث زیبایی ان در مورد پوست صورت و ضایعات آن بیشتر است. با اینکه این متد سال هاست که مورد انجام واقع شده اما توصیه پزشکان این است که برای لیزر نزد متخصصین پوست بروید و از آن ها مشورت بخواهید گاهی استفاده از لیزر بیش از قابلیت پوست آن را آسیب می زند و خطر ساز می شود.

برگرفته از سایت:

درمان های مناسب پوست

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «لیزر و نکته های مهم توصیه شده از از لیزر درمانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر