نشانه های بیماری فشار خون بالا: نکاتی که لازم است بخاطر بسپارید

  • 1396-11-14
  • 0

فشارخون بالا یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر جهان به حساب می آید که می تواند زمینه ساز بروز بیماری های دیگر باشد. شما اگر بدانید که عوامل، نشانه ها و راه های پیشگیری از فشار خون بالا چه هستند، می توانید با آگاهی بیشتر با بیماری فشار خون بالا برخورد کنید فلذا قادر خواهید بود کمک شایان توجهی در حفظ سلامتی تان کنید.

فشار خون را بهتر بشناسید؟

سیستم قلب و عروق شما، خون تازه و سرشار از اکسیژن را در سراسر بدن پخش و توزیع می کند. اگر فشاری که هنگام عبور کردن خون به دیواره رگ وارد می شود از حد طبیعی بیشتر باشد، پر فشاری خون ایجاد می شود.

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا فشار خون را با دو عدد اندازه می گیرند. بهتر است بدانید عدد بیشتر فشار خون در زمانی است که قلبتان در حال انقباض (فشار خون سیستول) و عدد کمتر مربوط به زمانی است که قلب در استراحت (فشار خون دیاستول) می باشد.

میزان فشار خون طبیعی در حالت استراحت در حدود 120 بر روی 80 است و فشار خون مساوی یا بالای 140 بر روی 90 به عنوان بیماری فشارخون بالا به حساب می آید، و فاصله بین این دو مقدار را مرحله مرزی (قبل از پرفشاری خون ) می نامند.

علایم و نشانه های بیماری فشار خون بالا

شما ممکن است بیماری فشار خون بالا را سالیان سال داشته باشید و چون علامتی ایجاد نکرده باشد، متوجه این بیماری نشده باشید. با در نظر داشتن این اصل مهم، پس لطفا طبق یک برنامه منظم، فشار خون خود را هر چند وقت یک بار اندازه گیری کنید.

هنگامی که فشار خون شما بالا می رود ممکن است یک یا چند نشانه از قبیل خون دماغ، احساس گرگرفتگی و سرخ شدن (گل انداختن) صورت، سردرد، خواب آلودگی یا بیقراری، اختلال در دید، احساس تپش قلب ایجاد شود.

توصیه های کلیدی درباره فشار خون

به شما توصیه می شود که یک برنامه ماهیانه برای اندازه گیری فشار خون خود داشته باشید. اگر سابقه بروز بیماری فشار خون در والدین و یا خواهر و برادر خود دارید لطفا این توصیه را بیش از پیش جدی بگیرید.

اگر شما نشانه های بالا بودن فشار خون را پیدا کردید، لطفا کم توجهی ننمایید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شده و توصیه های پیشگیرانه و درمانی برای شما تجویز شود.

دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نشانه های بیماری فشار خون بالا: نکاتی که لازم است بخاطر بسپارید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر