علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۸۰۹۹۵ بازدید
 • 2,174
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

مشاوره تلفنی با پزشک

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. برای رفع مشکلاتی از قبیل نفخ شکم، می‌توانید با استفاده از امکان ویزیت تلفنی به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,174 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب بدید
  سه روزه که درد معده دارم و احساس نفخ و گاز معده بصورت آروغ بد بو…
  شربت آمونیوم ام جی و رانیتیدین و شربت آنتی رفلاکس بی هم میخورم متاسفانه تاثیری نداشته
  خواهش میکنم کمک کنید واقعا کلافه شدم

  • راجونه کوبیده شده از عطاری بگیر هر وقت احساس گاز کردی یه نصف قاشق چایخوری بریز تو یه فنجان اب بخور0917225248

 2. سلام دکتر عزیز. ۳۲ سالمه.مرد
  دو هفتست نفخ، آروغ، تنگی نفس دارم مخصوصا صبح هنگام حدود ساعت ۵ با ضربان زیاد قلب، از خاب میپرم و حس تنگی نفس دارم و میرم توو هوای سرد نفس می کشیم کمی آروغ میزنم یه خورده وامیشه.
  ۶ روز پیش ضربان قلبم شدید میزد و نامنظم بود و سمت چپم لمس، یخورده سرم سنگینی شد رفتم درمانگاه نوار قلب گرفت و قرص پرپرانول۲۰ و امپرازول ۵ داد که حدود سه روز استفاده کردم ولی متاسفانه چندان افاقه نکرد دوباره رفتم قرص دایمیتیکون و کلیدیمسین و… ولی بهبودی حاصل نشد. هنوز هم همون عوارض باد گلو، نفخ، ضربان نامنظم و بیحسی سمت چپ بدن و تنگی نفس و سنگینی سر ادامه داره. نا گفته نماند حدود ده رو از دمنوش های ترکیبی نعناع،تخم زنیان و شوید،آویشن همچنین هر از گاهی صبح ها سیاه دانه استفاده میکردم
  و خلط پشت حلق (نزله) نیز دارم. متاسفانه نه مطبی بازه و نه بیمارستان جای امنیه برای مراجعه
  لطفا درخصوص این مشکل راهنمایی نمایید. ممنون از لطف شما

 3. با سلام من هر غذایی که می خورم نفخ دارم ،گاها سردرد هم دارم برای مدفوع هم زیاد مجبورم که روی توالت بشینم وخیلیزمواقع نمیتونم وبه مقعد فشار میاد که دچار خونریزی میشه ویه برجستگی وبرآمدگی خروجی مقعد که همراهدبا سوزش ودرده وخیلی موارد هم از دستم کمک میگیرم که واقعا برام زجر آوره

 4. با سلام
  حدود دو هفته است که نفخ زیاد دارم و به محض اینکه چیزی میخورم نفس تنگی داشته و بعضا همراه با درد خفیف شکم و باد معده.
  علت چیست؟

 5. سلام ، من حدود ده روز هست که شکم درد شدید دارم و یبوست شدید و گاهی برعکس میشه اسهال ولی کم ، کلی باید تو دسشویی بمونم! شبا چند بار فشار دل درد از خواب بیدارم میکنه و هر سری یه رب میرم دسشویی، مدفوع تیره با حجم کم و گاهی شل، معدم همش نفخ داره انگار و اینکه یه دفه بهم فشار میاره برای دفع … ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. با عرض سلام.اقای 43ساله هستم.از 5 سال قبل مشکل نفخ ویبوست داشتم که طبق دستور پزشک آندوسکوپی شدم وآزمایش هلکو باکتر هم مثبت شد که با مصرف دارو درمان شد.از پارسال دوباره مشکلاتم شروع شده وهلکوباکتر مثبت است.پزشک بیسموت آموکسی سیلین پنتوپرازول لاکسی ژل تجویز کرد که دوهفته است مصرف میکنم اما اینقدر شدید نفخ میکنم که دیگر نمیتوانم نفس بکشم و به قلبم فشار میادو فشارم پایین میادکه احساس میکنم دارم میمیرم.دایمتیکون و رانیتیدین و جوشانده نعنا و ماست پروبیوتیک هم اثری ندارد.خیلی عذاب میکشم لطفا راهنمایی فرمایید. باتشکر

  • باعرض سلام وتشکر فراوان از لطف شما سرکار خانم دکتر مرشدی.لطفا بفرمایید این داروهایی که برام تجویز فرمودین با داروهای قبلی مصرف کنم یا اینکه اونهارو قطع کنم.بیسموت پنتوپرازول و اموکسی سیلین مصرف میکردم.درضمن بفرمایید که شربت لاکتولوز هم خوب هست یا نه.با تشکر فراوان

 7. سلام بنده چند 30 سالمه چند ماه پیش همراه شام پیاز زیاد خوردم و بعدش خوابیدم ولی صبح ک بیدار شدم احساس نفخ در شکمم داشتم و فک می کردم ک تا ظهر خوب میشم ولی تا الان خوب نشده و وقتی گرسنه میشم و سیرم و بعد غذا هم نفخم زیاده مخصوصا شبا و حس می کنم ک دارم وزن کم می کنم کلا روحیم رو خراب کرده ایا حالت روحی هم این امرو تشدید می کنه ممنون میشم راهنمایم کنیدبا تشکر .

 8. سلام من ۱۶روزه که کیست هموراژیک تخمدان راست داشتم که متاسفانه پاره شده بود وخونریزی داخلی داشتم ومجبور به حراحی شدم …بنده حدود ۱۰ساله که فیبروم ساب سروزال رحمی دارم که دقیقا ۱۰سانتی متر اندازش میشه…بندع از اواخر آذر ماه نفخ شدید شکمی دارم تا الان که بعد خوردن غذا شکمم شدیدا باد میکنه ومجبورم که قرص دایمتیکون مصرف کنم …بنده بعد جراحی کیست تخمدان هنگامی که می ایستم ساق پای راستم شدیدا درد میکنه …باتوجه به گفته ها چقدر احتمال میدید خدایی نکرده بنده به سرطان تخمدان مبتلا شده باشم؟؟؟؟

 9. سلام وقتتون بخیر، من 28 سالمه،هر چیزی میخورم نفخ میکنم و باد شکم خیلی زیادی دارم، حدود یه هفته ای هم هست که هم شکمم و هم روده هام صدای زیادی میدن و کلافم کردن، لطفا راهنماییم کنین

 10. سلام.۲۹سالم یمدتی تو شکمم نفخ دارم شدید باد تو شکمم میپیچه چنان غارو قوری را میندازه تا دومتری صداش میره هرچقدم دسشویی میرم درست نمیشه شدید اذیت میکنه مدفوع هم میکنم اذیت میشم سفت نیس ولی اذیت میشم باید زیاد بشینم و آخرشم باز بتد شکم رو دارم بعد دسشویی

  • سلام
   سندرم روده تحریک پذیر مطرح است
   لازم است به متخصص داخلی مراجعه کنید

 11. درود دوهفته است سوزش سینه خفیف و باد معده زیاد دارم دارم امپرازول مصرف میکنم ولی خوب نشدم خلط یا تنگی نفس ندارم ولی سینه ام گاهی اوقات میسوزه دستور چی میفرمایید

  • سلام
   همسر من ۴ سال پیش که دانشجو بودن از صبح تا شب توی دانشگاه بدلیل کارگاههای پشت سرهم گشنه گونده بودن و هیچ چیزی رو نخورده بودن تا اینکه شب موقع برگشتنشون به خونه بدلیل شروع دندون درد در مسیر بازگشت بلافاصله از شدت درد دندونشون با معده کاملا خالی قرص آموکسی سیلین خوردن با مسکن
   بعد از اون مشکلات گوارشی پیدا کردن و تا الان که ۴ سال میگذره ادامه داشته و خوب نمیشن

   احساس میکنن دریچه بالایی معده شون (کاردیا) دچار آسیب شده و نمیتونه بطور کامل اسید معده و کیموس معده رو توی معده نگه داره و باعث ریفلکس میشه که اوایل شدت ریفلکس شون شدید بود ولی کم کم با مطالعه و تحقیق با اصلاح تغذیه شون کنترل کردن و اون شدتی که در طول روز داشت رو با همین کنترل هاشون خیلی کمتر کردن ولی هنوزم این مشکل پابرجاست و ایشون خودشونو از خیلی از غذاها محروم کردن که خودش مشکلات زیادی رو ممکنه بدنبال داشته باشه و به محض خوردن غذاهای نفاخ گاز زی ادی در معده شون تولید میشه و باعث بزرگی معده شون میشه که بعضی موقع ها به قلبشون هم فشار میاره و باعث تحساس درد در ناحیه قلبشون میشه که با کنترل خودشون و آروغ زدن وقتی گاز رو تخلیه میکنن اون فشار روی قلبشون کمتر میشه و راحت تر میشن
   یه مشکل دائمی هم که ایجاد کرده اینه که شب وقتی میخوابن صبح که بیدار میشن کیموس معده به دهانشون بر میگرده البته حجمش اصلا زیاد نیست ولی در حدی هست که آب دهان شون زرد رنگ میشه و تکه های ریزی از غذا در دهانشون بر میگرده

   ایشون از آندوسکوپی هراس دارن و میگن من اگر شی بیرونی وارد حلقم بشه شدیدا دچار حالت تهوع میشم و ممکنه ضربان قلبمم بره بالا و دچار حمله قبلی بشم ، به خاطر همین موضوع چند سالی که این مشکلو دارن به پزشک مراجعه نمیکنن و سعی میکنن با کنترل خودشون بهبود بدن ، هر چند دو بار اون اوایل به پزشک مراجعه کردن و اون پزشکان هم چند تا قرص داده بودن که صرفا نقش کاهش دهندگی اسید معده رو داشت و خیلی تاثیر نداشت و ترجیح خ ودشون بعد اون مراجعات این شد که رعایت تغذیه بهتر از قرص و داروها هست به همین خاطر تا به امروز خودشون دارن کنترل میکنن و اتفاقا موفق هم هستن چون اون ریفلکس های روزانه ای که داشتن بشدت کم شده و دیگه ندارن مگر در مواقع مصرف غذاهایی که خودشون میدونن ، ولی اون بازگشت شبانه رو هیچ تاثیری نداشته و همچنان وجود داره که فکر میکنیم بدلیل تغییر شکل اسفنگتر کاردیا بعد زخم و آسیب بوده باشه

   خواهش میکنم یه راهنمایی بفرمایید ، چه روشی وجود داره بدون آندوسکوپی داخل معده رو دید چه نظر میکروبی چه از نظر ساختمان ظاهری دیواره که بتونیم درمان درست رو شروع کنیم و اصلا این مشکل چطور باید حل بشه که برای همیشه برطرف بشه

  • درود طبق دستور شما 20روز هست قرص پنتوپرازول40ناشتا و فاموتدین مصرف کردم افاقه نکرد رفتم نوارقلب گرفتم مشکل قلبی ندارم فشارخونم خوبه ولی سوزش سینه وبادمعده همچنان دارم بطوریکه روی قفسه سینه رو فشارمیدم احساس درد دارم بیشترزمانیکه گرسنه ام میشه این درد بیشترمیشه با معده خالی خیلی ازچیزها رو نمی تونم بخورم سوزش بهم دست میده همیشه احساس سنگینی روی سینه دارم سرفه وتنگی نفس هم ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید .

   • سلام
    دوست عزیزم
    با توجه به عدم بهبود ظرف ۲۰ روز و وجود علایم
    جهت بررسی بیشتر و احتمالا آندوسکوپی به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • سلام من یک سال هست کە نفخ میکنم و دور نافم و معدە م درد میکنە اروغ و ترش کردن معده م دارم و قولنج میکنم و یبوست هم دارم رفتم پیش دکتر روده عصبی و اسید معده تشخیص داد چه دارویی باید مصرف کنم و ایا تشخیص درست بوده ممنون میشم؟

 12. با سلام
  گاهی اوقات احساس می کنم گاز روده ام زیاد است ویبوست دارم وانتهای مقعد بر جستگی کوچیک ایجاد شده وهنگام دفع درد وبدون خونریزی میباشد واحساس میکنم تمام استخوان وشکم ودستها درد وبه شکل قولنج گرفتگی دارم لطفا راهنمایی فرمایید
  ب

 13. باعرض سلام من ۴۷سالمه یک هفته هست که نفخ دارم که باعث می‌شود نفسم خیلی تنگ شود به خصوص هنگام خوابیدن سرگیجه نیز دارم به دکتر هم رفتم که گاز داده
  واسم هایش کاتوسین پلاس ۲۵۰و سالبوترکس است وامپرازول ورانتدین ودایمتیکون هم مصرف کردم ولی اصلا اثری ندارد خواهش میکنم جواب بدهید چون تواین وضعیت کرونا نمیشود به دکتر رفت

  • سلام. بنده مراحی روده انجام دادم سال گذشته و مدتی هست که دفع گاز روده به مقدار بسیار زیاد دارم همراه با بوی نامطبوع میباشد . از لاکتوکر هم استفاده میکنم .دایمیتیکون هم میخورم ولی هیچ تاثیری نداره چیکار باید بکنم.

  • سلام خانم دکتر واقعا ممنون به خاطر پاسختان بینهایت تشکر

 14. باعرض سلام من یک هفته است که نفخ دارم که باعث تنگی نفس میشود دکتر هم رفتم گاز داده رانتدین و دایمتیکون هم مصرف میکنم ولی اصلا اثر نمیکنه علتش چیه واقعا نگرانم ممنون میشم اگه پاسخ بدین باتشکر

 15. سلام بیست سالی میشه که از سمت چپ پایین قفسه سینه نبضی شروع به تندتند زدن میکنه و با فشاردادن شش و حبس هوا رفع میشه و دکترهم قبلا رفت و میگن چیزی نیست میشه دلیلشو بگین

  • سلام
   نبض شکمی به طور طبیعی وجود دارد و مربوط به شریان آئورت شکمی است
   اگر نبض غیرنرمال و زیاد است سونوگرافی عروق شکمی انجام دهید

 16. سلام من نفخ معده ام زیاده مدفوع تیره و گاها همراه با مخاط و ورم شکم و معده هم دارم و اکثرا دچار یبوست میشم تقریبا یک ماهی میشه

 17. ببخشید من از وقتی بچه بودم کلا مفخ داشتم الان هم ۳۲ سالم است هنوز هم نفخی زیادی دارم قدری که بادر همراه است چیک آپ زیاد شدم میگن با لاکتوز حساسیت دارید آیا لاکتوز آنقدر مشکل ساز است؟، ممنون میشم جواب بدید.

 18. با سلام‌ و خسته نباشید.دخترمن ۹ سالشه‌.از زمان نوزادی تا الان باد معده خیلی داشته و داره. الان چون بزرگتر شده نگرانشم.خودشم معذب هست.جوریه که یه کم بخنده یا تکون بخوره ….لطفا راهنماییم کنید.با تشکر

 19. سلام ببخشید سوالی داشتم اینه که پدر من دو سال پیش جراحی واسه انسداد روده داشتن و مقداری از رودشون رو برداشتن الان حدود یه هفته ای هست که دچار باد گلوهای شدیدی هستن که حتی موجب تنگی نفس شده میخوام ببینم ممکنه به مشکل رودشون ربط داشته باشه

 20. علت نفق در حالت خوابهمراه عارق خروج گاز سرفه خشگ گرفتگي بيني و اسگ ريزيي

 21. سلام من دو روزی میشه که شکمم نفخ داره ومدفوع هم سیاه رنگ شده اگه می شه کمکم کنید

 22. سلام ببخشید من 22 ساله هستم علت یبوست و کار نکردن شکم چیست

 23. سلام من معده ام یکم اذیتم میکنه .. باد معده دارم و قرص امپرازول ۲۰ صبح ها میخورم نمیدونم دلیلش اسید معده یا اینکه نزدیک سه ماهی امپرازول خودم؟؟چندروزی امپرازول ترک کنم جاش راینتدین بخورم

  • سلام من مدت یک هفته است که تپش قلب همراه باتنگی نفس موقع خوابیدن ودردزیرقفسه سینه دارم، علت چیست لطفا راهنماییم فرمایید

 24. سلام.وبسایت خیلی خوبی دارید.دست
  گلتون درد نکنه

 25. سلام.. من ده سال پیش سندروم روده تحریک پذیر داشتم.. دارو خوردم خوب شدم الان صبح ها بیدار میشم دهنم و حلقم بزاق جمع شده. نفخ نسبتا زیادی دارم… کلا معده ی من حساس شده غذا می خورم متوجه میشم.. چندین سال هست گرفتارش شدم

 26. سلام من ۲۶ سالمه و یک مدت طولانی هست که همش احساس نفخ شدید دارم حتی زمانی که گرسنه هستم هم احساس نفخ دارم، صبح‌ها که از خواب بیدار میشم احساس نفخ دارم حتی اگر شام سبک خورده باشم، سعی میکنم مواد غذایی نفاخ هم مصرف نکنم، علت چی میتونه باشه؟

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به مدت بروز آن و اینکه اغلب روز احساس نفخ دارید بهتر است توسط متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش ویزیت شوید و حتما آنزیم کبدی بررسی کنید.در صورت لدم بهبود با درمان دارویی باید آندوسکوپی انجام شود

 27. سلام سیگار که میکشم نفخ میکنم انگار نفسم بالا نمیاد میخوام خفه شم قبلا اینجوری نبودم وقتی پلاکت خونم افت کرد اینجوری شدم راه درمان چیه ایا ربط داره

 28. ولی خب من فرد پرخوری نیسم، ورزشم میکنم و بین غذا هم اب نمی خورم نمیدونم چرا نفخ دارم؟

  • با سلام
   در درمان نفخ شکم ابتدا رعایت مسایل تغذیه ای همچون عدم مصرف غذاهای نفاخ مانند حبوبات و سبزی خوردن و پیاز خام و فلفل زیاد و…توصیه میشود.در صورتی که زیر ۴۰ سال دارید و کاهش وزن ندارید میتوانید زیر نظر متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش یک دوره درمان دارویی دریافت کنید و اگر باز هم برطرف نشد آندوسکوپی انجام شود

 29. سپاسگزارم.خوب بود

 30. باسلام مطلب خیلی خوبی بود و اطلاعات خوبی در رابطه با نفخ که من گرفتارش هستم در اختیارم گذاشت توفیق روز افزون برای دست اند کاران آروز مندم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر