علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

839 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ۳۲ سالمه
  من اوخر اسفند ماه بعد از اینکه مخمر زیادی به نون زدم و خودم درست کردم بع از مصرف ترش شدیدی کردم به طوری که برای اینکه کمتر بشه دست توی گلوم‌کردم که اشتباه کردم و استفراغ کردم اما فقط اسید معده بالا اوردم بعد از اون فرداش احساس میکردم چیزی توی گلوم هستش و اینکه همش آروغ میزدم یعنی زمانی اروغ میزدم اون حس توی گلوم یک لحظه از بین میرفت چند ثانیه صبح ها از خواب پا میشدم این حس کم بود ولی رفته رفته بیشتر میشد رفتم دکتر گفت احتمالا گلوبوس هستش دارو بهم داد ستالوپرایم ۲۰ و اسم امپرازول ۴۰ و دمپریدون که من قرص ضد افسردگی رو به خاطر عوارضش مصرف نکردم بعد از حدود ۲ هفته یکمی بهتر شدم الان یک‌ماه میگذره دمپریدون ها تموم شده فقط اس امپرازول برای یک‌ماه دیگه مونده بهتر شدم ولی ته گلوم الان احساس خشکی دارم جوری که وقتی فک و زبانم رو تکان میدم احساس قل قلکی و اون حس تغییر میکنه وقتی به جای تگیه میدم که گردنم برخورد داره بعدش انگار یک چیزی میاد سر گلوم رو میگیره باید حتما بلند شم و آروغ بزنم تا درست بشه آیا ممکنه به خاطر اون بالا اوردن مری من زخم شده باشه ؟؟ فتق معده نباشه الان به نظرتون دارو رو ادامه بدم آروغ زیاد میزنم نمیدونم چرا شاید به خاطر اون حس باشه تحریک میشم ممکنه ؟؟البته اون حس توی گلوم نسبت به قبل کمتر شده مخصوصا روزهای اول وقتی میخوابیدم حس یک چیز شدید توی گلوم داشتم الان کمتر شده آیا اگر واقعا زخم باشه داروی نیست کمک کنه زودتر خوب بشه اصلا درد معده ندارم فقط آروغ زیادی میزنم قبلا احساس توده توی گلو بود الان تقریبا بعد مصرف داروها یکمی بهتر شدم و الان حس دقیقا زیر گلوم حس خشکی دارم و انگار قل قلک میده تا پایین معدمو یک حس ضعف مخصوصا وقتی گلومو با فکم تکون بدم کم و زیاد میشه و بیشتر حسش میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید موقع خوردن غذا اون حس خشکی و …. رو ندارم ولی وقتی تموم میشه بیشتر میشه همش احساس میکنم گلوم باز هستش طور رو خدا کمک کنید آیا اگر زخم شده به خاطر اسید ممکنه طول بکشه تا خوب
  بشه یا …..

  به سفارش یکی از دوستان چند روزه قرص شیرین بیان د رگلیس گرفتم یکی صیح میخورم یکی شب نمیدونم چقدر تاثیر داره به نظرتون خوبه ؟؟
  البته آروغ قبلا هم میزدم ولی نه به این شدت الان

  با تشکر

  • سلام
   به نظر بنده طبق دستور پزشک خود عمل کنید
   از قرص دومپریدون مجددا استفاده کنید
   قرص سیتالوپرام ۲۰ روزانه یک عدد میل کنید

   • با تشکر از شما

    ۱-یعنی فتق معده یا … نیست تشخیص شما هم همون حساسیت بیش از اندازه خودم است یا همون گلوبوس هستش ؟

    ۲-دمپریدون که میخورم همش مضطرب میشم ته گلو خشک خشک تر احساس میکنم بیشتر میشه آیا لازمه بخورم

    و۳- سوال آخر من اون قرص د- رگلیس شیرین بیان شرکت ایران دارک رو ادامه بدم به نظرتون ؟؟

    ناگفته نمونه به سفارش یکی از دوستان دو روزه ظهرها قبل غذا یک عدد قرص کلدنیوم سی میخورم احساس کردم خیلی خفیف یکمی بهتر شدم به نظرتون ادامه ندم ؟؟؟

    • سلام
     بهتر شدن شما با کلیدینیوم سی احتمال گلبوس را بیستر می کند
     به روانپزشک مراجعه کنید

 2. سلام
  من به مدت چند ماه است دچار نفخ شدید معده هستم اوایل فقط شبها بود و فکر می کردم بدلیل نوع غذایی است که شام خورده ام ولی الان در تمام مدت روز هم همین است.
  قبلا هم بدلیل وجود هلیکوباکتری در معده تحت درمان قرار گرفتم که تقریبا همین شرایط را داشتم .
  در حال حاضر صبح و شب قبل از غذا پنتاپرازول می خورم و بعد از هر وعده ی غذایی هم دایمتیکن ولی چندان تاثیر مثبتی نداشته است
  لطفا راهنمایی ام کنید

 3. وقت بخیر
  من ۳۰ سالمه و نزدیکه ۲ ساله گاز معده ام بیشتر از حد طبیعی شده و اگه یکم حواسم به غذا و میوه هایی که میخورم (یا اب نجوشیده بخورم) نباشه سریع اسهال میشم. باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید؟

  • سلام
   از کپسول فمی لاکت روزانه یک عدد پس از غذا استفاده کنید

 4. سلام ‌.من وزنم ۶۰ کیلو هست وقد ۱۶۰ .دور شکم ۸۷ .چند وقته که شکمم نفخ زیادی داره و واقعا انگار یه توپ تو شکمم هست و ورم دارم .چکار باید بکنم ؟

  • سلام
   از قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا
   و قرص دایجستیو پس از غذا استفاده کنید

 5. درود بر شما
  بنده چند ساله نفخ شدید دارم و از معده ام گاز های زیادی خارج میشه
  از طرفی غذا که میخورم طولی نمیکشه که مجدد گرسنه ام میشه
  دفع مدفوع هم معمولا اکثر اوقات کمی با فشار هستش
  ناشتا هر روز قرص اس امپرازول ۴۰ مصرف میکنم‌اگر‌چند روز مصرف نکنم‌ ترش میکنم و اسید معده ام زیاد میشه
  اندو و کلون شدم اما مشکلی نداشتم و فقط کمی التهاب معده و تحریک بودن روده داشتم

  ممنون‌میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود

 6. سلام خسته نباشید
  من چند ماهه مشکل شکم درد دارم همیشه شکمم روون کار میکنه و قرص لوپرامید استفاده میکنم
  موقع رفع حاجت هم همیشه باد خیلی زیادی خارج میشع و اکثر موقع هم کف و آب
  دلیلش چیع و راهکارش
  خیلی ممنون

  • سلام
   شما باید ابتدا یک آزمایش مدفوع و کشت آن را انجام دهید
   مصرف لوپرامید قطع شود
   با توجه به نتیجه آزمایش درمان صورت گیرد

 7. سلام ..من حدودیک ماهه احساس میکنم لقمه توگلوم گیر کرده واز بعدازظهرکه ناهار میخورم نفسم سنگین میشه وسعی میکنم بااروغ زدن نفس بکشم خیلی اذیت میشم هیچ کجام هم دردندارم داروهای پنتوپرازول..کلدنیوم..فاموتیدین..شربت المنیم ..وواستفاده کردم خوب نشدم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   علاوه بر پنتوپرازول و شربت الومینیوم ام جی اس از قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا استفاده کنید

 8. با عرض سلام و خسته نباشی. حدود 6 ساله نفخ شدید روده( مخصوصا شبها) و مشکل دفع دارم. نزدیک 5-6 تا دکتر گوارشی رفتم 3 بار کولونوسکوپی شدم انواع اقسام دوا خوردم( نفخ شکن-تقویت معده-هضم-دواهای مخصوص ibs ) ولی نهایت 10% تاثیر داشتن. اصلا زندگیم زهرررر مار شده نه میتونم به یه مهمونی برم نه… 32 سالمه شرایط ازدواجم دارم ولی به قدری زندگیمو این مشکل نابود کرده که اصلا به ازدواجم نمیتونم فکر کنم. خواهشا راهنمایی کنین دیگه خسته شدم…

  • سلام
   دوست عزیز
   داروهای خود را ذکر نکردید اما داروهای زیر را مصرف کنید
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد تا ۵ روز
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا تا ۳ هفته مصرف شود

 9. سلام من 29 سالمه نفخ شدید دارم درحدیه که دچار تنگی نفس میشم ولی آب ولرم میخورم تقریبا 2 ساعت خوبم بعد دوباره دچار تنگی نفس میشم و داخل دهنم خوشک میشه بزاغ دهن ندارم ودر حین غذا خوردن احساس خفگی میکنم خیلی میرم تو فکر دست خودم نیست آندوسکوپی هم دادم دکتر بهم گفته دستگاه گوارش شما تحریک پذریره از شما خواهش میکنم کمکم کنید ممنونم.

  • سلام
   دوست عزیز
   به مدت ۳ هفته
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   مصرف شود

 10. سلام وقت بخير
  من چند ماهی هست که داخل شکمم دل ميزنه بعضي وقتا انقد دل ميزنه که احساس ميکنم بچه توی شکممه مثل حرکت جنين توي شکمه…درد اصلا نداره همه قسمتاشم اينجوری ميشه ميخواستم دليلشو بدونم

  • سلام
   از قرص دایجستیو طهر و شب پس از غذا استفاده کنید

 11. سلام مدت یک هفته است یبوست سخت به طور ناگهانی گرفته ام به طوری تا قرص ویا چای سنا نخوروم بهتر نمیشه همه جور دارو هم تست کردم چکار کنم

  • سلام
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد
   و شربت لاکتولوز ۵ سی سی هر ۱۲ ساعت
   و شیاف بیزاکودیل هر ۱۲ ساعت مصرف شود

 12. باسلام و عرض ادب
  حدود چند ماه میشه کلا از صب تا شب معدم سروصدا داره و گاز معده بخصوص در شب ها ایجاد میشه , نوشابه رو حذف کردم , غذاهم اروم میخورم , و خیلی چیزایی که گفتیدو رعایت میکنم ,اما بازم این مشکلو دارم
  در ضمن قرص صبح لووتیروکسین و شب اهن مصرف میکنم
  ۲۹سالمه و مرد هستم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   به مدت ۳ هفته
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود

 13. سلام.دوهفتست اسهال دارم هرچی میخورم اسهال میشم.سر معدم هم درد میکنه و باد میکنه تا جایی که بالا میارم.کمکم کنید

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۵ روز
   و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و قبل از شام یک عدد
   مصرف شود

 14. سلام ، خدا قوت
  سی ساله هستم مدتی هست که نفخ روده شدید دارم مخصوصا صبح که باد شکم متوالی و زیاد دارم یه چند وقتی هم هست که شبها تو خواب بی اختیار باد شکم ازم خارج میشه در طول روز هم رودهام خیلی سروصدا میکنند اما نه سوزش معده دارم نه درد معده و شکم. باد شکم هم که دارم اکثرا بدون بو هستش ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود

 15. سلام خسته نباشید.ی چند وقتی هست هرچی میخورم معده و شکمم سریع ورم میکنه ،نفخ شدید دارم بادشکمم خیلی زیاده این باعث اذیت شدنم شده و توی ناحیه شکمم احساس درد میکنم خواهش میکنم کمکم کنید.

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود
   قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

 16. سلام باعرض پوزش مدتی است که معده درد دارم سردلم درد دارد زیاد نفخ میکنم وزیاد آروغ میزنم به پزشک هم مراجعه کردم یک سری دارو امیپرازول کلیدینیوم سی ودایمتیکون تجویز کرده استفاده کردم ولی باز هم بهتر نشدم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   به مدت ۴ هفته داروهای زیر را مصرف کنید اگر بعد از ۴ هفته نتیجه حاصل نشد آندوسکوپی کنید
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و شب یک عدد
   قرص فاموتیدین همراه غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   و قرص کلیدینیوم سی و دمپریدون نیم ساعت قبل غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 17. سلام خسته نباشید من الان نزدیک ۲۰ سال که نفخ در اطراف مقعد دارم هر وقت که شکمم کار می کنه یبوست هم ندارم ولی بعد از که شکمم کار می کنه احساس نفخ در اطراف مقعد حس میکنم و حرارت و درد مثل گرفتگی دارم حتی این درد در اطراف باینکه هم دارم ۲ بار کونواسکوبی انجام دادم و سالم بود و دکتر به من گفت که اعصاب هستش و من چیزهای نفخ دار نمی خورم حتی هم ترشی و فلفل میشه بگید که باید چکار کنم ممنون میشم

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 18. با سلام قاروقور شکم دارم نفخ شکم وهنگام غذا خوردن شکم نفخ میکنه و هنگام خاب شکم بی قرارمیکنه واکثر شب هم اسهال

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و شب یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   و قرص کلیدینیوم سی و دمپریدون نیم ساعت قبل غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 19. با سلام خدمت خانم دکترعزیزوبزرگوار
  بنده سی سالمه پانزده ساله که نفخ شدید میگیرم یه سالی هم میشه عمل هموروئیدکردم که بعد عمل یه زائده پوستی طبق گفته دکترجراحم ازمحل بخیه هادراومده که به اندازه یه عدس رشدکرده موقع رفتن به سرویس هم مقعدم شقاق برمیداره و خونریزی میکنه ازاین سه موضوع(نفخ انشقاق زائده پوستی که خارش داره وتیرمیکشه) واقعا خسته شدم خواهشاراهنماییم بفرماییدچیکارکنم

  • سلام
   جهت شقاق مقعد
   پماد آنتی همورویید و پماد لیدوکایین هر ۱۲ ساعت
   شیاف آنتی همورویید هر ۱۲ ساعت مصرف شود.
   جهت رفع نفخ
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 20. سلام یکی دو هفته است شکمم بد جور نفخ دارد که طرف چپم زیر معده میگم الان روده ام میترکه چکار کنم شکمم کم کار میکند

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 21. سلام من ۱۹ سال دارم و خیلی زیاد مضطرب میشم واسه هرچیزی بعدش مشکلات گوارشیم دارم به ویژه نفخ کردن که خیلی اذیتم میکنه به نظرتون به پزشک مراجعه کنم‌‌؟

  • سلام
   میتوانید قرص کلدینیوم سی و دمپریدون نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید
   درصورت عدم بهبود ویزیت شوید

 22. عرض سلام ادب احترام اینجانب مواقعی که حبوبات در غذا باشد ویا مصرف نوشابه نفخ شدید همراه باد معده مخصوصا در موقع شام وشب درضمن ماست سس مایونزوشیر هم اصلا نمیتونم بخورم معدم درهم وآشوب میشه ممنونم راهنمایی بفرمایید باتشکر از شما

  • سلام
   دوست عزیز
   رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا و شب یک عدد
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و
   قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 23. سلام خسته نباشید
  من بعد ازخوردن غذا ونوشیدن مایعات
  دچار معده درد ونفخ شدید میشم
  به حدی که کاملا مشخصه که معدم ورم کرده
  چیکار کنم؟آیا دارویی پیشنهاد میدین که حالم بهتر بشه ودچار نفخ نشم؟
  اینم بگم که متاسفانه تند تند غذا میخورم فردعصبی واسترسی هم هستم
  باتشکر

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و شب یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   و قرص کلیدینیوم سی و دمپریدون نیم ساعت قبل غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

  • سلام خسته نباشید من رفلکس معده دارم و گاز معده ی شدید دارم بطوری که پهلو هایم درد میگیره و شکمم شل هسته

   • سلام
    دوست عزیز
    قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
    و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود
    جهت رفلاکس
    به مدت ۳ هفته
    قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
    و قرص فاموتیدین همراه غذا
    و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود

 24. سلام. نفخ معده وشکم. یبوست مزمن

  • سلام
   دوست عزیز
   رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و
   قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
   برای یبوست مصرف مایعات زیاد و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 25. سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت و پزشک محترم
  من چند وقتیه دچار معده درد هستم، اکثر وقتا یه درد خفیفی تو معده دارم، حس میکنم بیشتر این درد بخاطر نفخ و گاز زیادی که تو معده ام ایجاد میشه و دفع هم نمیشه ، خعلی اذیتم ، دو سال پیش که اینجوری شدم، رفتم اورژانس ، معاینه شدم گفت مشکلی نیست، عکس رادیولوژی گرفت ، گفت همه چی خوبه، فقط گاز زیادی تو معده و روده ام جمع شده.
  بعضی وقتا هم معده ام مثه نبض میزنه ، بعضی وقتا شدید ، بعضی وقتا هم خفیفترِ.
  ممنون میشم راهنمتیی بفرمائین.

  • سلام
   به مدت ۴ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و شب قبل از شام
   و قرص کلیدینیوم سی و دمپریدون نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 26. سلام و وقت بخیر.بعد هر وعده غذایی احساس سنگینی دارم و دوساله هرشب فایمتیدین ۲۰میخورم اما دیگه به هضم کمک نمیکنه,چه پیشنهادی میدین؟

  • سلام
   به مدت ۴ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین و دایجستیو همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 27. با سلام
  من حدو دو سه روزه که احساس میکنم نفخ دارم ولی نمیدونم اصلا نفخه یا مشکل دیگه، روز اول شب تا صبح خیلی باد شکم داشتم و روده‌هام صدا میکرد ولی روز دوم دیگه صداش کمتر شد باده روده هم خیلی کمتر شد ولی هنوز هم احساس سنگینی و احساس دلپیچه دارم و اسهال هم ندارم، میخوام بدون این مشکل نفخه یا چیز دیگه؟ ممنونم

  • سلام
   بله نفخ است
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 28. سلام دکتر من از بچگی معده درد داشتم و قرص امپرازول مصرف میکردم الان احساس میکنم روده هام مشکل داره قرص کلپرمین مصرف میکنم درد روده هام کمتر میشه ولی احساس درد قفسه سینه و درد بالای کلیه سمت راست دارم

 29. سلام دکترپسرم نه سال داردهر غذای که میخوره باد معده تولید میشه وخودشو نمیتونه نگه داره وبوی بعدی دارددرضمن رفلاکس معده دارد ازبچه گی چکار باید کرد متشکرم

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۲۰ میلی صبح ناشتا نصف قرص
   قطره دایمتیکون روزی ۱۰ قطره
   تا دوهفته مصرف شود

 30. سلام مدتی دو هفته است مادرم که ۶۵ سال سن دارن بر اثر یه استرس عصبی شدید دچار نفخ معده . و حالت تهوع و رفلاکس شدن و الان حدود ۱۰ روزه قرص پنتو پرازول میخورن اما بعد باز هم حالت تهوع و کم اشتهایی دارن. و ببخشید در حالت تهوع فقط باد و مقداری اب خارج میشه ولی غذا رو بالا نمیارن. غذا شون کبابی مصرف میکنن .باید چکار کنم

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا و قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کند.بعد از غذا خوردن دراز نکشد

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر