علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

839 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  ممکنه سوال منو جواب بدید
  چه آزمایش هایی برای علت نفخ شدید وجود دارد؟؟؟
  نفخ شدید طی چندسال بدون هیچ درد معده و شوم درد خاص
  من فقط آزمایش باکتری دادم منفی بود

  • سلام
   آزمایش مدفوع بدهید اگر خوب بود میتواند بعلت طبیعت و مدل دستگاه گوارش شما باشد
   نیم ساعت قبل از غذا قرص دمپریدون و بعد غذا دایمتیکون جویدنی مصرف کنید

 2. سپاس فراوان از خانم دکتر مرشدی

 3. سلام
  خانمی ۲۷ ساله هستم شدیدا استرسی هستم
  وبیشتر مواقع نفخ شکمی زیاد دارم.خیلی زیاد میخوابم.شکمم خیلی بزرگ شده .خیلی رنج میبرم.غذا خیلی تند میخورم. فاصله بندی بین غذاها رو خیلی رعایت نمیکنم.اگر ی مقدار میوه بخورم انقدر بعد خوردن نفخ میکنم و حالم بد میشه.خواهش میکنم راهنمایی ام کنید

  • سلام.برای درمان نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا بک عدد
   قرص دمپریدون و قرص کلیدینیوم سی یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود

 4. سلام
  ۲۵سالمه نزدیک هفت ماه نفخ دارم حتا اگه ی لیوان آبم بخورم شکمم میاد بالا همچنین دچار یبوست هم شدم دکتر رفتم بهم فمی لاکت داد ولی خوب نشدم.

  • سلام
   برای درمان نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا بک عدد
   قرص دمپریدون و قرص کلیدینیوم سی یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود
   برای رفع یبوست مایعات زیاد و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر مصرف شود
   همچنین میتوانید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 5. سلام من حدود هفت ماه نفخ و یبوست دارم ۲۵سالمه
  لاغرم ولی وقتی حتا ی لیوان آبم که میخورم شکمم میاد بالا ،دکتر رفتم فمی لاکت بهم داد ولی خوب نشدم

  • سلام
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید

 6. پرسش و پاسخ

  سلام من ۳۴ سال سن دارم تقریبا چند سالی مشکل رفلکس معده دارم پیش دکتر رفتم آندوسکوپی گرفت معده پولیب داشت نمونه برداری کرد آزمایشگاه تشخیص عفونت باکتریایی داد یه دوره دارو بهم داد کاملا خوب شدم نتیجه آزمایش باکتری منفی شد ولی مدتی رفلکس معده شروع شد و بعد از خوردن دچار نفخ شدید و شکم درد و احساس سوزش و گرفتگی گلو دارم بخصوص شبها وقت خواب خیلی اذیتم می کنم بعضی موقع یبوست هم دارم در ضمن معده خیلی عصبی هر وقت استرس داشته باشم علایم شدید میشه لطفاً راهنمایی کنید.

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت منیزیوم هیدروکساید ظهرو شب یک قاشق پس از غذا
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   استفاده کنید

 7. سلام من مردی ۴۹ ساله هستم و مدتی شکم نفخ و بزرگ‌شدن شکم مواجه شدم دکترها داروهایی دادندتاثیر نداشته و الان از بزرگ‌شدن شکم‌ فکری استرس گرفتم چکار کنم البته قبلا معده درد داشتم‌و ترش میکردم که دکتر رفتم و تحت درمان هستم و مشکل قبلی تقریبا حل شده

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا

 8. پرسش و پاسخ

  سلام من ۳۴ سال سن دارم تقریبا چند سالی مشکل رفلکس معده دارم پیش دکتر رفتم آندوسکوپی گرفت معده پولیب داشت نمونه برداری کرد آزمایشگاه تشخیص عفونت باکتریایی داد یه دوره دارو بهم داد کاملا خوب شدم نتیجه آزمایش باکتری منفی شد ولی مدتی رفلکس معده شروع شد و بعد از خوردن دچار نفخ شدید و شکم درد و احساس سوزش و گرفتگی گلو دارم بخصوص شبها وقت خواب خیلی اذیتم می کنم بعضی موقع یبوست هم دارم در ضمن معده خیلی عصبی هر وقت استرس داشته باشم علایم شدید میشه لطفاً راهنمایی کنید.

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت منیزیوم هیدروکساید ظهر و شب یک قاشق پس از غذا
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا استفاده کنید

 9. سلام من 22سالمه
  یه دوسه ماهی درد شکم دارم به اندازه سه بند انگشت از ناف م بالاتر نمیدونم معده هست یا روده
  نفخ هم دارم
  ممنون
  چه دارویی بخرم درست شم.

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا استفاده کنید

 10. سلام وقتتون بخیر
  ۳۰ سالمه و روزه میگیرم
  من نفخ شکم زیادی دارم و چند روزه خیلی بیشتر شده ولی درد معده ندارم
  با چای و نبات روزه م رو باز میکنم. چی‌مصرف کنم بهتر شم؟ و به چه مدت؟ ممنون میشم و آیا گاهی وقتی بوی خیلی نامطبوع باشه جای نگرانی مریضی نیس؟؟

  • سلام
   قرص دومپریدون سحر و افطار نیم ساعت قبل از مصرف غذا استفاده کنید

 11. سلام من ۲۲ سالمه.
  دو سه ماهه شکمم بعضی وقتا درد میکنه یعنی به فاصله سه بند انگشت از نافم بالاتر. نمیدونم معده است یا روده وزیاد هم نفخ دارم .اگه دارو یا قرصی داره بگید ممنون.

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
   میل کنید

 12. سلام خسته نباشید
  ۲۷سالمه مدتی دارو برای باشگاه مصرف میکنم ورژیم غذایی گرفتم معدم نفخ کرده همش باد معده دارم در حدی که نمیتونم نفس عمیق بکشم خیلی اذیتم میکنه زمانی که باد معدم خارج میشه میتونم نفس عمیق بکشم
  توی رژیم غذاییم گوشت مرغ ماهی تخم مرغ دارم با سالاد گوجه خیار و کلم بروکلین

 13. سلام.من در طول روز نفخ زیادی دارم.وقتی صبح از خواب بلند میشم درد زیادی در ناحیه انتهای کمر دارم.که بعد از خروج گاز روده درد هم ساکت میشود.راه حل درمان چیست؟

 14. سلام خسته نباشید.
  من اضافه وزن شدید 20 کیلویی پیدا کردم طی چند ماه و نفخ شدید دارم و دکتر رفتم تاثیر نداشت.
  ورزش زیاد میکنم ولی بازم تاثیر نداشت.
  وزنم58 بوده الان 77

  • سلام
   با مراجعه به متخصص تغذیه و برنامه رژیمی که توسط ایشان برای شما نوشته می شود زیر نظر پزشک وزن کم کنید

 15. سلام.من الان ب مدت دو هفته است ک یبوست دارم درحالکیه قبل از اون حتی ب ندرت برام پیش میومد ک ماهی یکبار یبوست داشته باشم و یبوستم همراه با تفخ زیاد است بنظرتون چیکار کنم؟
  تشکر از راهنماییتون

  • سلام
   از شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا استفاده کنید

 16. با سلام و احترام.
  بنده معلم هستم تا قبل کرونا معدم درست کار میکرد بعد تعطیلات چند شب دیر خوابیدم و صبحانه نخوردم الانم چه معده خالی چه پر یه تنگی نفس در شکم دارم و اروغ زیاد میزنم بعضی وقت ها احساس میکنم غذا برمیگرده. به نوعی انگار خوب هضم نمیشه! البته تا حدودی اضطرابم دارم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید یا دارویی معرفی کنید
  با تشکر فراوان

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا
   مصرف کنید

 17. سلام من تقریبا همیشه بعد از غذا خوردن دچار درد شکم و نفخ شدید بخصوص شبها هنگام خیلی شدید حتی احساس میکنم نفس بالا نمیاد در ضمن مشکل رفلکس شدید دارم صبح هنگام بیدار شدن برگشت محتوایات معده دارم .در ضمن معده خیلی عصبی

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق بعد از غذا
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد قبا از غذا میل نمایید

 18. سلام خانم دکتر من چند وقته که نفخ شکم دارم و نمیتونم جلوی این نفخ رو بگیرم کلا یک دقیقه بعد از اینکه از wcمیام بیرون شکمم دوباره نفخ میکنه و تخمدان سمت راستم شروع میکنه به درد کردن و شکم دردم میگیره خسته شدم از این وضعیت چیکار کنم ؟؟؟؟

  • سلام
   از قرص دایجستیو ظهر و شب یک عدد پس از غذا استفاده کنید

 19. سلام.من۴۵ سالمه.مدتیست که ناخوداگاه عادت به خوردن برنج خام دارم.و نمیدانم نفخ و باد شکمم مربوط به ان است چون قبلا هم داشتم .به هر حال برای نفخ زیاد شکمم چه کنم

  • سلام
   از خوردن برنج خام پرهیز کنید
   از قرص دایجستیو ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید

 20. سلام وقت بخیر .میخواستم ببینم برای نفخ وخصوصا گاز معده که از روده خارج میشود چکار باید کرد چه دارویی مصرف کرد

  • سلام
   از قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیو ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید

   • با سلام
    من مدتی هست بعد خوردن شام شدیدا نفخ معده میگیرم اسید معدم وارد حلقم میشه و گاها وارد ریه و باعث گرفتگی صدام میشه ، آمپرازول صبحها کمی بهترم میکنه ولی گاز معدم برطرف نمیشه. وحشتناک معدم پر هوا میشه گاها ساعتها عارق میزنم تا خالی بشه.با تشکر

    • سلام
     به مدت ۳ هفته
     قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
     قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
     و قرص فاموتیدین همراه غذا
     مصرف شود
     از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید
     در صورت عدم بهبود به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 21. سلام
  من ۲۲سالمه و مشکل نفخ شکم دارم بطوری که هرچیزی میخورم نفخ میکنم و گاهی حتی اسهال
  برای رفع این نفخ شکم و درمانش چه دارویی استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   به مدت ۳ هفته
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف

 22. سلام خسته نباشید.خانمم از درد شدیده معده رنج میبره.داشتن تهوع ودرد موقع خوردن غذای کم و مایعات.کاهش اشتها و وزن داره.دکتر براش امپرازول و آنتی بیوتیک داده.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 23. سلام خسته نباشید چند روز پیش معده ام ترش میکرد و سوزش داشت رفتم دکتر پنتوپرازول و آلومینیوم ام جی داد اینارو مصرف کردم ترشی دهانم رفع شد اما دو روزه معده درد دارم که خیلی اذیت می‌کنه نمیتونم چیزی بخورم دردش به پشتم میزنه و آروغمم زیاد شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   داروها قطع شود
   قرص فاموتیدین و قرص کلیدینیوم سی همراه هر وعده غذایی مصرف شود

 24. سلام خوب هستید من دوره کنکور نفخ شدید داشتم رفتم پیش روانپزشک ibsتشخیص داد ولی داروهای ضد اضطراب داد که موثر واقع نشد چند سال خیلی خوب بودم قشنگ خوب شده بودم تقریبا سه سال تمام ولی بعد از اتمام درسم شاغل شدم شغلم ازمایشگاه بیمارستان خیلی استرس داره بازم اون مشکل رو باشدت کم دارم راستش اعتماد به نفسم رو گرفته وتصمیم گرفتم ازدواج نکنم قرص دمیترون و کلینیدیوم هم مصرف کردم تاثیر نداشت

  • سلام
   قرص دمپریدون و قرص کلیدینیوم سی یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا تا ۲ هفته
   و قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت تا ۵ روز مصرف شود

 25. سلام
  من دو روز پیش مریض شدم و اسهال داشتم و استفراغ و کمی تب ، رفتم دکتر سرم و آمپول زدم خوب شدم ولی اسهالم قطع نشده و باد معده م به شدت زیاد شده
  چی کنم؟

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود

 26. سلام.۳۵سالمه و الان حدود دو ماه است که شکمم بزرگ شده و مدام نفخ میکند واحساس میکنم هر روز بزرگتر میشه و گاز معده خیلی اذیتم میکنه.آیا نیاز به آزمایش یادسونوگرافی است.

  • سلام
   دوست عزیز به مدت ۲ هفته داروهای زیر را مصرف کنید اگر بهبود نیافتید به متخصص داخلی مراجعه کنید
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 27. سلام هنگام مدفوع یا خروج باد درد خیلی شدیدی زیر شکمم میگیره طوریکه نفسم بند میاد مثل درد پریودی دلیلش چیه فقط زیر شکمم هست نه نفخ دارم نه هیچی فقط درد زیر شکم شدید

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل غذا مصرف شود

 28. سلام پسری هستم 21 ساله که دوسه سال قبل به علت مصرف فلفل دچار اظهال شدید شدم بطوری که حدود دو هفته بیشتر اوقات در WC بودم بعد از دو هفته که کاملا بدنم خشک و بی آب شد اظهالم قطع شد اما هنوز نفق میکنم و خیلی گرمم میشه وزنمم خیلی پایین هست 53 ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام
   دوست عزیز
   آزمایش تیرویید انجام شود
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 29. سلام خسته نباشید توی این شش ماه دو سه کیلو کم کردم از ۵۴ کلیو رسیدم به ۵۲ کیلو کلا لاغر اندام هستم و توی این شرایط کرونا واقعا بهم استرس وارد شده
  ده سال پیش پزشک تشخیص داد که دو تا بیماری سندروم روده تحریک پذیر ( بیشتر اسهال داشتم) و سندروم ژیلبرت دارم و بیلیروبین خونم بالاست
  حدودا یکماه هست نفخ شکم دارم و حالت تهوع بهم دست میده و وقتی پ خوری کنم استفراغ میکنم ولی اکثرا چیزی خارج نمیشه فقط عوق میزنم توی مدفوع خون نیست ، ادرار و مدفوع من همیشه تا حدودی زرد رنگ هست بخاطر سندروم ژیلبرت.

  ممنونم میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   از قرص پروپرانولول ۱۰ هر صبح یک عدد
   قرص متوکلوپرامید ظهر و شب یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   استفاده نمایید

 30. سلام
  اقا 38 ساله هستم
  گاز بیش از حد معمول و مکرر از روده م خارج میشه مشکل عاروق زدن ندارم یک مقدار رو دل میکنم که با خوردن چند روز امپرازول مشکلم راحت حل میشه اما عمده مشکلم گاز روده مکرر هست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   از قرص دایجستیو ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید

  • سلام من آقا ۳۵ ساله هستم
   من همیشه باد روده دارم و اکثرا اسهال و نفخ هستم هنگام دفع با صدای زیاد همراه هست و تازگی ها هم درد نقطه ای در ناحیه زیر خط شکم سمت راست دارم بیشتر کارمم نشستنی است اکثرا هم موقع صبح دفع دارم معمولا هم باید دوبار دفع متوالی داشته باشم تا احساس کنم راحت شدم بیشترین تجمع گازهم در پایین شکمم هست اصلا آسودگی ندارم متاسفانه و دستگاه گوارشم خوب کار نمی کنه خلاصه خواهش میکنم کمکم کنید.باتشکر

   • سلام
    از قرص دایجستیو ظهر و شب یک عدد پس از غذا استفاده کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر