علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۸۰۷۲۳ بازدید
 • 2,162
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

مشاوره تلفنی با پزشک

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. برای رفع مشکلاتی از قبیل نفخ شکم، می‌توانید با استفاده از امکان ویزیت تلفنی به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,162 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من ۳۹ سالمه خیلی وقته مشگل گوارش و معده دارم تو ماه رمضان از ۲۰دوباره مشکلم شروع شد اول نفخ شدید میکنه معدم و نفسم تنگ میشه واحساس سیری دارم روزی دوبار دستشویی میرم ولی ابکی میاد رفتم سی تی اسکن گفت پرگازی روده بخصوص در اطراف کانون میشه راهنمایی کنین

 2. با عرض سلام من ۳۷سال دارم یک ماهه نفخ شکم وروده و معده ام خیلی زیاد شده فشارم پایینه من باید چیکار کنم چه دارویی مصرف کنم ممنون از شما

 3. سلام و خسته نباشید.من بیست روزی هست که دچار کمی تنگی نفس شدم مخصوصا در شبها.واین سنگین شدن نفس کشیدنم بخاطر وجود کمی باد توی گلو هستش بیحالم میکنه وبخاطر بیحالی همیشه دوس دارم خواب باشم یا دراز کش باشم.وقتی کمی پیاده روی میکنم حدودا نیم ساعت یا فعالیت جسمی انجام میدم نفسم سنگین میشه و ته میفته وحتی احساس توخالی بودن سر وکمی سرگیجه هم میکنم وحتما باید یه چیزی بخورم ویه استراحتی بکنم.توی گلو روی لوزه ام چندثانیه یه خشکی احساس میکنم ودوباره تموم میشه.سی تی ریه دادم وهیچ مشکلی نداره ریه هام.دکتر داخلی رفتم دوتا قرص دومپریدون وپنتومید قبل از نهاروشام داده واسپری فلوتیکورت پلاس هم داده که دوازده ساعتی دوپاف میزنم.این داروها رو ده روزه مصرف میکنم ولی اثری نکرده وتغیری نکرده اصلا. وحتی این بیماری کل زندگیم ومختل کرده.دستور چیه خانم دکتر؟؟؟

  • سلام
   دوست گرامی به متخصص قلب مراجعه کنید تا از نظر قلبی بررسی شوید
   در صورت سالم بودن به روانپزشک مراجعه کنید

 4. باسلام وعرض اادب.می بخشین من نزدیک به یه ماهه که نفخ برام ایجادشده.قبلش دوروز کامل معده درد شدیدوحالت تهوع داشتم و اسهال.هیچی نمیتونستم بخورم خیلی معدم دردمیکرد.بعدش که گذشت بهترشدمم منتهی بعدهرغذا که میخورم معدم نفخش شدید میشه وباکمی درد همراهه.البته این نفخ رو توحالت عادی هم دارم.بعضی اوقات احساس سیری دارم وهیچی نمیخورم.میشه راهنمایی ام کنین علتش چی بوده وایا باید به پزشک مراجعه کنم

 5. سلام و خسته نباشید.خانمم چند روزه درد معده و حالت تهوع داره.تهوع بیشتر بعد از صرف غذا و مایعات.کاهش اشتها و وزن داره.در ضمن هلیکوباکتریا داره.چه داروهایی و غذاهایی بهتره مصرف کنه.امپرازول و آنتی بیوتیک و بیسموت مصرف میکنه.سپاسگزارم

 6. با سلام . ی چند وقتیه غذا میخورم انگار غذا داخل گلوم میمونه و معدمم سر و صدا داره.خیلی هم به ندرت اروغ میزنم بعد غذا . چند ماه پیش این حس موندن غذا در گلو رو داشتم رفتم متخصص بهم فاموتیدین40 داد با آلومینیوم ام جی و آلپرازولام داد ( چون اضطراب دارم و خیلی یکمم حالت پرخاشگری) . االان به نظرتون چی استفاده کنم . ممنون

  • سلام مجدد. ممنونم از پاسخ گوییتون.پارسال یک بار آزمایش بلع باریوم هم دادم هم از گلو -هم معده و روده که مشکلی نداشت ( البته یک ماه قبلش ی دوره کوتاه آمپرازول هم خوردم بعدش آزمایش دادم) ولی امسال باز ی خورده هر از گاهی اذیتم میکنه همیشه نیس. بیشتر هم وقتی که اضطراب یا حالت عصبی دارم اینجوری میشم اونم نه در حدی که خیلی اذیتم کنه . اشتهامم ی بار خوبه ی بار بد.خخخخ. درد معده هم ندارم حالت سنگینی اونم گاهی اوقات و فقط اسید معده که حس میکنم میزنه بالا اذیتم میکنه چون 2-3تا دندونامم کمی با بالا زدن اسید معده پوسیدگی پیدا کرد پارسال. شربت آلومینیوم ام جی بهم ساخت اون موقع که خوردم فاموتیدین هم تا حدی .فقط کلیندینیوم سی اثرات خواب آوری داره من دوماه دیگه کنکور ارشد علوم آزمایشگاهی دارم. خواب آوریش اذیت نمیکنه؟!

 7. باسلام پسرم ۸سالشه وشکمش از اندام های دیگش بزرگ تره وخیلی سفته سابقه انگل داشته علتش چیه چه ازمایشی نیازه

 8. سلام . من ترش میکنم . احساس میکنم غذا تو گلوم گیر کرده . احساس سنگینی دارم در معده . نفخ هم دارم . زیاد هم اشتها ندارم . اروغ هم دارم . دردو سوزش ندارم . ۲۰تا فاموتیدین خوردم شب ها و دومپیریدون ۲۰ تا . چند ماه پیش پنتوپرازول خوردم اون موقع اروغ میردم که خوب شد .

  • سلام اوقاتتون بخیر
   من اندوسکوپی و دوبار کلونوسکپی شدم انواع عکس ها سنوگرافی و کلی ازمایش دادم ولی مشکلی دیده نشده
   با این وجود من ناراحتی زیادی دارم درد از سر معده تا دور ناف که اطراف ناف شدید تره و بیشتر شبها اتفاق میوفته-در حین غذا خوردن معدم حالت اقباض میگیره و انگار دیگه هضم نمیکنه و دردش به کتفم میزنه و اصلا نمیتونم تکون بخورم و تا یک ربع بعد از غذا ادامه دارد و در این دردهای پشت ک حس نفس تنگی خفیفم و انگار معده بخاد غذاشو پس بزنه در مواقعی که غذا نمیخورم هم پیش میاد-هنگام دفع حالت اضطرار و علائم اسهال دارم در حالی که اصلا اسهال نیستم
   واقعا خسته شدم خیلی دکتر رفتم ده ساله که دنبالشم و راهی پیدا نمیکنم

 9. سلام. من ۵۳ سالمه صبح که بیدار میشم اصلا اشتها به خوردن ندارم حالت تهوع دارم تا شب . به زور وبا بی میلی چیزی میخورم بعد بلافاصله باید با انگشت حال خودمو بهم بزنم تا گازی که تو معدم هست با صدای زیاد از گلو خارج کنم بعد احساس سبکی میکنم خیلی دکتر رفتم انواع داروهارو خوردم ولی تاثیری نداشته نطر پزشکان بیشتر مشگل اعصابم بوده تور به خدا راهنماییم کنید

 10. سلام تشکر از مقاله ارزنده اتان. در موردجمع شدن گاز معده و تیر کشیدن شدید سمت راست پشت سر و همزمان با چند باد گلو قطع شدن درد و بعضی مواقع خواب آلودگی بعد از غذا و کمی هم غار و غورشکم لطفا راهنمائی بفرمائید.تنها داروئی که مصرف میکنم متفورمین است بمدت چند سال و سیگار و الکل مصرف نمیکنم و سن ام 65 سال.ممنون از لطف اتان

 11. سلام خسته نباشید ببخشید من از موقع قرنطینه به شدت نفخ میکنم حتی این پروسه باعث جلوگیری از مدفوع تا 4 روز هم می شود میخواستم بدونم باید چی کار کنم (اضافه کنم ک بواسیر هم داشتم و حدود شش ماه پیش عمل لیزر کردم ) الان هم گاهی اوقات قرص دایمیتیکون میخورم برای نفخ ک بعضی اوقات جواب میده بعضی اوقات هم نه .(سن 21 سال) ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

 12. سلام خسته نباشید.
  من مدت 4ماه ک نفخ شکم یاهمان بادشکم شدیددارم.همراه دل درد و اضطراب..چ دارویی مصرف کنم خوب شم؟؟؟لطفا کمکم کنید

 13. خانم ۵۴ ساله ام . حدود ۹ سال پیش با آندوسکوپی دکتر هلیکوباکتر و اسید زیاد تشخیص داد و درمان کردم . گاهی اسید زیاد اذیتم میکرد . الان حدود دو هفته است که اسید معده ام زیاد شده امپرازول حدود یک هفته ای میخورم ولی کامل خوب نشدم . صبحها حالم بدتره دایم حس میکنم تو معده م چنگ میزنن و حس گرسنگی دارم و نفخ هم میکنم

 14. سلام،،،همش نفخ دارم ،،،معده ام درد میکنه ،،،انگار چیزی توشه،،،،یبوست هم گرفتم

 15. سلام. سی و هفت سالمه. دو ماهه نفخ دارم.
  بمدت ده شب قرص مالتی ویتامین میخورم قبل از خواب که دچار نفخ شدم و الان دو ماهه نفخ دارم.وقتی غذا سبک و ساده میخورم مشکل ندارم ولی خدا نکنه یه بیسکویت بخورم تا دو روز نفخ دارم و سمت راست دلم احساس میکنم یه توده هواس. هیچگونه مشکل دیگه یی اعم از اسهال، بوبست، درد ندارم فقط نفخ دارم و باد شکمم زیاد وطولانی و بدون بو است مخصوصا بعد خوردن غذا وصبها

 16. سلام خسته نباشیدمن 19 سال سن دارم 2ساله که نفخ شکم شدید دارم بدون درد شکم اما معده درد دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

 17. سلام خسته نباشید من پنج ماهه زایمان کردم و نفخ شکم دارم گاهی مواقع دچار یبوست میشم دخترم هم نفخ داره که باعث شده نه بتونه درست بخوابه نه شیر بخوره مدتی هم بهش قطره دایمتیکون دادم اثر نداشت لطفا بگید چکار کنم به دخترم هم شیر خشک میدم هم شیر خودم

 18. سلام من شکمم تورم داره تنگی نفس دارم و بدنم و معده ام دردمیاد بنظرشما بیماری ام جدیه

 19. سلام خانمدکتر الان دوسه دفعه است وقتی به طرف راست میخوابم یک درد ناگهانی وبسیار شدید به مدت دوسه دقیقه تمام بالا تنه مو میگیره عرق شدید میکنم خلاصه میمیرم زنده میشم ربطی به صفرا دار؟

 20. سلام خانم دکتر.بهروز هستم ۴۳ ساله.قبلا درد معده داشتم و شربت المینیوم میخوردم و خوب میشدم ولی یه مدته هرچی میخورم معده من باد میکنه و اروغ شدید دارم و باد معده هم دارم.۳روزه دیگه هرچی میخورم بالا میارم و استفراغ میکنم.شکمم خیلی باد میکنه و بعضی اوقات باد خالی نمیشه.دیشب تا الان چند بار بالا اوردم.و غذا نمیتونم بخورم.خواهش میکنم کمکم کنید.حالم خیلی بده.

 21. باسلام اقا و۳۸سال دارم دردجناق سینه ومعده دارم نزدیک ب یکماه.نفخ شدیدمیکنم وواقعاخجالت میکشم توجمع باشم لطفاراهنماییم کنید

 22. سلام
  خانمی ۳۷ ساله هستم و چندین ساله که دچار نفخ شدید معده وورم معده هستم.وخوشبختانه مشکل گوارشی دیگه ای از جمله درد معده سوزش ویا…ندارم وفقط مشکلم ورم شدیده تا حدی هر کی منو می بینه میگه بارداری؟ اگه میشه منو راهنمایی کنید باتشکر

 23. سلام
  پدر بنده۶۵ ساله زخم معده داره و مدتی هس درد شکم به صورت خطی روی شکم دارد و تمام آزمایشات و سنوگرافی ها سالم هستن ولی با این وجود باز درد میکنه.ممنون راهنمایی کنید

 24. سلام من میکروب معده دارم وشکمم با وجود لاغریم خیلی بزرگ شده وباد شکمم بیش از حد است بعد خوردن کمی غذا یااب احساس میکنمالان شکمم میترکد دکتر امپرازول تجویز کرده ولی بهتر نشدم

 25. سلام من مشكل معده عصبي دارم با كوچكترين هيجان يا تپش قلب يا كوچكترين ناراحتي و…معده م بشدت اذيتم ميكنه خيلي نفخ دارم و دائم آروغ شديد دارم.حتي موقع ورزش كردن و فعاليت كردن معدم سوزش شديد داره اين ضربان قلب و فشار موقع ورزش و فعاليت مشكل معدمو تشديد ميكنه.
  ميخوام بدونم راهي هست بتونم اين مشكل و حل كنم فشارو از رو معدم كمتر كنم؟

 26. سلام من ۴۰سالمه؛ چندساله ناراحتی معده ونفخ شدیددارم انواع داروهاوشربت هاجویدنی قرصهارواستفاده کردم،، سه ماه پیش آندوسکوپی رفتم گفتش گاستریت آنترال شدیدوزخم اثنی عشر داری ،،که قرص بیسموت ساب؛شربت معده,, امپرازول ،فلوکستین ۲۰؛میترونیدازول ۲۵۰داد؛؛ دودوره استفاده کردم بازشکمم ومعده م نفخ داره خیلی شکمم بزرگ شده ؛؛چربی تری گلیسیریدکه فنوفیبرات۲۰۰ و لیورگل استفاده میکنم اگه راهنمایی کنیدچه دارویی قطع کنم یاچه دارویی بگیرم ممنون میشم خیلی اذیتم

 27. سلام.باردار هستم ۳۳هفته هستم.
  چندروزی خیلی نفخ میکنم اوایل بارداری هم اینجور بودم.الان شدیدتر شده.باید چکار کنم

 28. توضیحات بسیار جامع و کامل

 29. سلام من حدودا ٢ ماه بعد از غذا و حتي هنگام خواب و بيدار شدن شكمم نفخ ميكنه و قبل نفخ درد هم دارم و واقعا خسته شدم چون قبلا اين مشكل هيچ وقت نداشتم و يك هفته پيش هم بادگلو هم ميزدم كه يك روز طول كشيد و درست شد ميشه منو راهنمايي كنين چه دارويي مصرف كنم و اينم بگم من مادرم ٣ ماه فوت شده و استرس و ناراحتي زياد دارم ممنون ميشم ٣٢ ساله هستم

 30. سلام
  من 38 سال دارم
  تقریبا اوایل سال 99 دچار مشکل سنگ گلیه شدم و سه بار تحت عمل جراحی دبل جی و سنگ شکن قرار گرفتم و آخرین بار که همین 10 روز پیش عمل شدم که هم سنگ شکن وهم لوله ی دبل جی رو برام درآوردن بعدش حال خیلی بدی داشتم
  به مدت یک روز با معده ی خالی استفراغ داشتم که مجبور به خوردن قرص دیمیترون شدم
  به مرور بهتر شدم ولی الان در حال حاضر ی حال بد تمام دل و روده ی منو درگیر کرده و بادهای بدی در معده و روده ی جمع میشه و واقعا منو اذیت میکنه در حدی که کلا منو بی حال میکنه همش حال ضعف و ناتوانی دارم ولی میل به غذا خوردن ندارم در کل اشتها ندارم
  از روزی که این عمل آخرو انجام دادم به حال و روز دچار شدم و واقعا حال خوبی ندارم
  حتی به راحتی باد از من دفع نمیشه همش این باد تو بدن من بالا پایین میشه و منو بسیار اذیت میکنه

  خواهش میکنم راه حلی به من پیشنهاد کنید
  با تشکر….

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر