علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,241 دیدگاه در حال حاضر

 1. من در روز روزی ده تا دوازده بار ادرار میکنم سونوگرافی دادم سالم بود ایا ضرر داره یا نه دیسک کمر هم دارم بخاطر دیسک کمر باشه آدم باید روزی چند بار در روز نرمال است

  • سلام
   آزمایش ادرار و کشت آن را انجام دهید

   • … سلام بعضی وقتها نهار یا شام میخورم شکمم باد میکنه ۲یا ۳ساعت طول میشه

    • سلام
     نفخ معده پس از غذا با رعایت عدم مصرف غذاهای نفاخ و حبوبات یا غذای چرب و سنگین کنترل کنید
     میتوانید پس از غذا قرص دایمتیکون جویدنی و قرص فاموتیدین مصرف کنید
     در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

  • با عرض سلام
   من احساس ميكنم ورم معده دارم، دو تا ليوان اب ميخورم زير قفسه سينم ورم ميكنه، سايز دور شيكمم اصلا چاق نيست،بعد خوردن غذا هم احساس پري و ورم معده دارم،معدم خالي باشه شيكم و معدم تخت ميشه🤔 سن ٣٢ وزن ٦٨ قد ١٧٠
   ممنون

   • سلام
    صبح و ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا از قرص دومپریدون استفاده کنید

 2. سلام خسته نباشید.من ۲۵ سالمه حدود چهارسال پیش صبح قبل اینکه چایی یا اب بخورم نون بربری خوردم و به سختی قورت دادم وازهمون لحظه به بعد احساس درد شدید در گلوم پیدا شد و رفته رفته کناره های لوزه هام چرک سفید رنگ ظاهرشد .به دکتر ک مراجعه کردم قرص آموکسی سیلین دادن بعد یه هفته خوب شدم ولی از اون زمان به بعد تقریبا هر یکی دوماه بازم اون چرک های سفید رنگ به وجود میان و بعد از مدتی کنده شده و همراه غذا رفع میشوند لوزم هم ملتهب شده و درد میگیره و حتی صدامم دورگه میشه و جدیدا تُل نیز میشوم یعنی تکه ی غذا توو گلوم گیر میکنه و باعث اذیتم میشه خواهشا راهنماییم کنید من باید چیکار کنم ک این علاعمم برای همیشه رفع شوند ؟؟؟لازم به ذکر است ک من کرم معده (هلیکوباکتر پیلوری)نیز دارم و الان قرصهای مربوط به رفع آن را مصرف میکنم .در ماه رمضان اسید معدم زیاد شد وبه گلوم نیز اثر گذاشت الان به شدت گلوم ملتهب شده آیا قرصهایی ک برای رفع کرم مصرف میکنم (آزیترومایسین پنتوپرازول مترونیدازول و بیسموت ساب سیترات )میتوانند در بهبودی گلو نیز موثر باشند

  • سلام
   دانه های سفید رنگ احتمالا چرک نیست و سنگ لوزه است و درمان قطعی ندارد
   فقط غرغره آب نمک و دهانشویه توصیه میشود
   جهت درمان ناراحتی معده مصرف داروها را طبق دستور تا ۲ هفته و پنتوپرازول تا ۶ هفته ادامه یابد

 3. من نفخ شکم دارم، ازداخل شکمم صدای زیاد بیرون می شود، سیستم غذایی برایم توصیه کنید.

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 4. با سلام و عرض ادب
  لطفا بفرمائید که احساس ناراحتی در معده ممکن است منجر به تنگی نفس و در نتیجه اضطراب شود یا خیر؟بخصوص تمایل زیاد به کشیدن نفس عمیق که گاهی با کامل نبودن آن همراه است.در صورتی که این اختلال مربوط به معده میشود چه درمانی را پیشنهاد میکنید؟
  سن : 30 سال
  وزن :97 کیلوگرم
  سپاس از راهنمایی شما

  • سلام
   رفلاکس ممکن است حالات فوق را ایجاد کند
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف کنید
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

  • سلام من ۴۰سال س دارم بعد از غذا احساس نفخ زیادی میکنم و باد شکمی هم خیلی زیاد دارم لطفاً راهنمایی کنید من ۱۰۰ کیلو وزن دارم و قدم ۱۷۶است ممنون . ضمنا قبل فتق بالای ناف داشتم و برای انسداد روده لاپاراکتومی شدم و روده بزرگ ۲۰سانت سیاه شده بود که انرا از کنار روده ام برداشته اند

 5. سلام بادشکم زیاددارم حتی شبهاوقتی میخابم مدام شکمم صداداره واقعاازخجالت خواب ندارم همه اش احساس میکنم بایدتوالت بروم 46سالمه درضمن موادمصرف دارم لطفاراهنمایی بفرمایید

  • سلام
   قرص فاموتیدین همراه غذا
   قرص مبورین و دمپریدون قبل از ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از شام‌مصرف شود

 6. سلام یه مدت بود معده ام اذییت میکرد رفتم پیش فوق تخصص اندوسکوپی گرفت گفت ورم معده دارم دوتا قرص داد اس امپرازول و لیبرو-سی وقتی قرصارو مصرف میکنم احساس خشکی گلو و بینی میکنم دهنمم زخم میشه نفخ م میکنم شکمم سفت میشه چیکار باید کنم؟

  • سلام
   کلیدینیوم سی قطع شود
   قرص سی لاکس روزی یک عدد مصرف شود
   مایعات فراوان میل کنید

 7. سلام پدرم ۵۲ سالشه و الان شکمش باد سفت و هم پاش باد کرده…. البته بیماری قند و هپاتیت ب داره
  لطفا نظرت؟

  • سلام
   دوست عزیز
   ورم پا میتواند ناشی از تاثیر قند بر کلیه باشد
   همچنین به جهت هپاتیت باید چکاپ شوند
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 8. باسلام . مدت زیاده باد شکم دارم . قبلا سر معدم درد داشت که رفتم پیش متخصص گفت دریچه معدت مشکل داره و معدت میکروب داره که خدا رو شکر معده دردم خوب شد ولی هر کاری میکنم باد شکمم کم نمیشه . الان فقط باد شکم دارم دیگه هیچ مشکلی ندارم . ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   قرص مبورین و دمپریدون قبل از ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از شام‌مصرف شود

 9. سلام من نزدیک به یک سال هست که شکمم بزرگ تر شده ( به نظرم از استفاده روغن مایع زیادی در غذا هست ) البته چاق اندامم نیستم . و معدم دائم نفع میکنه . چ موقعی ک غذا میخورم و چ موقعی ک شکمم خالی باشه . انگار دائم داره باد تولید میکنه خستم کرده . وضعیت بدیه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   با توجه به علایم بهتر است جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید
   فعلا میتوانید
   قرص مبوراید و قرص دمپریدون قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف کنید

 10. سلام دکتر من از روزی که عمل روده انجام دادم شکمم خیلی نفخ داره حتا تو محیط اجتماعی نمی تونم باشم لطفا من راهنمایی کن ممنون از شما

  • سلام
   علت جراحی روده را ذکر نکرده اید
   علت جراحی مهم است

 11. سلام ، من پهلوهای شکمم درد میکنه و گه گاهی شکمم صدا میده ،حالت تهوع هم دارم. همش آروغ میزنم.اسهال هم دارم.

 12. با سلام
  شبها در خواب که هستم باد شکم از من خارج میشه با صدای زیاد جوری که خودم از خواب میپرم واقعا خجالت زده میشم لطفا راهنمایی کنین با عرض معذرت …

  • سلام
   قرص مبورین و کلیدینیوم سی و دمپریدون قبل از ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از شام‌
   تا ۲ هفته مصرف شود

 13. با سلام.بعضی اوقات مخصوصا نزدیک دوره پریودم.با خوردن هر چیزی دچار نفخ شدید میشم طوری که نفسم تنگ وحالم بدمیشه وحتی دگه لباسم بسته نمیشه.خیلی در عذابم .چه کنم

  • سلام
   هنگام نزدیک شدن به دوره قاعدگی
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود

 14. سلام خسته نباشید،من 17 سالمه و حدود دوساله که قسمت معده من ورم داره و وقتی که به قسمت معده خودم دست میزنم کاملا میفهمم و حتی با چشم هم دیده میشه که قسمت چپ شکمم برجسته تر از قسمت راست شده، نمیتونم زیاد غذا بخورم،معدم سوزش داره،هر چند وقت یه بار هم به قدری درد میکنه که مجبور میشم فقط بخوابم،دکتر هم رفتم ولی دکتر گفت چیزی نیست،به نظر شما این علائم میتونه علائم چه بیماری هایی باشه؟؟؟؟

  • سلام
   با توجه به علایم بهتر است جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید
   فعلا میتوانید
   قرص مبوراید قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف کنید

 15. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  هر از گاهی حالت ترش شدن معده و تنگی نفس رو دارم که با استرسی که کمی میگیرم حس میکنم نفسم بد میاد بالا یا سخت. احساس میکنم معدم ی خورده ورم داره و فشار میاره و گاهی اوقات هم اسید معدم میزنه بالا و داخل گلومو اذیت میکنه(حالت ترشی). شده حتی بعد غذا یا وعده غذایی بعد غذا شکمم ی خورده صدا میکنه(نه همیشه) . پارسال به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کردم داخل دهانمم دیدن بهم گفتن اسید معدت زیاد زده بالا باعث پوسیدگی بعضی از دندونامم شده بود که قرص امپرازول دادن که هم صبح هم شب بخورم به مدت1ماه و خوب هم شدم بعدش ازمایش بلع باریومم دادم که چیزی نبود خداروشکر و نرمال شده بود همه چی ولی الان کم اشتها هم شدم ی خورده. برای حال الان چی مصرف کنم به نظرتون.(یکمم حالت استرسی بودن هم دارم گاهی اوقات)

  • سلام
   قرص مبوراید یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   داروها تا ۴ هفته مصرف شوند

 16. سلام . من باد گلو و احساس اینکه چیزی داخل گلومه دارم و ترش هم میکنم . باد هم جمع میشه داخل شکمم زیاد و درد میگیره مواقعی . چه کنم دکتر

  • سلام
   تا ۲ هفته
   قرص مبوراید و دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

 17. ممنون از راهنمایی

 18. سلام من هموروید داخلی دارم و بعد از مصرف هر وعده غذایی شکمم بزرگ میشه و صفت آیا میتونه بخاطر هموروییدم باشه؟ یا اگه غیر از از اینه لطفا راهنمایی کنین

  • سلام
   ربطی به همورویید ندارد
   از قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا استفاده کنید

  • سلام من یه مدت حالت تهوع داشتم ونفخ ازمایش دادم هلیکو باکتر دارم یهو معده ام مفخ شدید میکنه میزنه به کمرم ومیسوزه ازخواب بیدارم میکنه روده هام صدا میده دارم امپرازول ومترونیدازول میخورم ایا زخم معده دارم؟؟

   • سلام
    زخم معده فقط با آندوسکوپی مشخص میشود.
    داروهای مصرفی شما جهت هلیکوباکتر کافی نیست
    نحوه دقیق مصرف داروها و اینکه پزشک تجویز کرده یا خیر را ذکر کنید تا راهنمایی صورت گیرد

 19. سلام من ضایع نخاعی هستم زیاد نفخ معده دارم و شکمم بزرگ میشه باید چکار بکنم راستی تنقیع میکنم سپاس از سایت تون

  • سلام
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   شربت لاکتولوز روزی ۵ الی ۱۰ سی سی جهت رفع یبوست

 20. سلام من چند روزه معده درد گرفتم و درد در همه جای بدنم میپیچه از زیر دلم تا پشت معدم شب از شدت درد حتی نمیتونم بخوابم و سابقه ورم معده هم دارم الانم معدم ورم کرده
  اشتهام کم شده و خیلی بعد از غذا معدم درد میگیره احساس میکنم اینها باد معده هست ک خارج نمیشه
  و یبوست هم دارم لطفا کمک کنید

  • سلام
   قرص مبوراید و دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   تا ۲ هفته

 21. با سلام
  ممنون از مقاله پر محتواتون . هر از چندگاهی نفخ دارم . همیشه بعد از نفخ اسهال میشم ، دوباره خوب میشم . اما الان چند روزه پشت سر هم نفخ دارم اسهال هم شدید شده همراه ضعف چه میفرمایید در این مورد ؟

  • سلام
   جهت تشخیص قطعی باید به فوق تخصص گوارش مراجعه و معاینه و آزمایش بشوید
   فعلا میتوانید فاموتیدین همراه غذا
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص لوپرامید هر ۱۲ ساعت نصف قرص مصرف کنید

 22. سلام خانمی 27ساله هستم چندماهی هست وقتی غذا میخورم احساس سنگینی دارم و روده هام خیلی صدا میده باد شکمم زیاد شده چه چیزی مصرف کنم؟

  • سلام
   قرص دایجستیو و فاموتیدین همراه غذا
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود

 23. سلام
  من اقا 34 سال سن دارم.شکمم بزرگ شده احساس نفخ شکم دارم به طوری که نمیزاره شکممو به داخل جمع کنم و دفع نفخ در این حالت صورت نمیگیره (احساس نفخ بیشتر زیر ناف هستش)
  صبح ها که معدم خالیه شکمم به راحتی جم میشه ونفخ ندارم
  لطفا رانماییم کنید

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از صبحانه ناهار و شام
   قرص فاموتیدین همراه غذا
   قرص مبورین و دمپریدون قبل از ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از شام‌مصرف شود

 24. سلام من یک ساله نفخ شدید دارم آزمایش مدفوع آزمایش خون و کولونوسکوپی انجام دادم فقط تو مدفوعم خون دیده شده.دیگه آزمایشام هیچ مشکلی نبوده توش.خیلی اذیت میشم حتی آب هم بخورم شکمم باد میکنه و بادی که توی معده م هست به راحتی خارج نمیشه و احساس درد شدید دارم .چند بار دکتر رفتم ولی بی نتیجه.

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   قرص مبورین و دمپریدون قبل از ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از شام‌مصرف شود

 25. سلام من مدتی نفخ بیش از حد دارم وقتی شبها باعث می‌شود که تا صبح نخوایم بعلاوه علائمی همچو سرد و گرم شدن شکم اطراف ناف هم دارم

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   قرص مبورین و دمپریدون قبل از ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از شام‌مصرف شود

 26. سلام خسته نباشید
  من در معدم اصلا حس نفاخی ندارم ولی در رودم بسیار شدیده و جوریه ک پایین معدم باد ودرد میکنه و فرقیم نداره ک چی میخورم همیشه اینجوره چن ماهیه خیلی شدید شده و اینم بگم چند سالیه یبوست متوسط دارم و ۲۱ سالمه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی صبح ها یک عدد
   قرص مبورین و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا تا ۲ هفته مصرف شود

 27. با سلام و احترام.من سندروم روده وتحریک پذیر خفیف و سندروم ژیلبرت دارم ولی تا دو ماه پیش مشکی نداشتم
  الان دو ماهه معدم به شدت نفخ داره و آروغ میزنم و اگه بیش از حد غذا بخورم حالت تهوع بهم دست میده مایعات هم اگه بخورم حالت تعوع بهم دست میده بعضی اوقات هم اجساس سیری دارم اوایل سرگیجه هم داشتم ولی الان سرگیجم بهترشده

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   قرص مبورین و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا تا ۲ هفته مصرف شود

 28. سلام ، خسته نباشین ، من هنرجو آواز هستم ، اکثر روزهای سال صدای من رگه دار هست ، وقتی به دکتر گفتار درمانی مراجعه کردم و عکس استراپوسکوپی گرفتم گفت رفلاکس شدید داری و باعث دیسفونی مزمن تو حنجرت شده ، در صورتی که من اصلا حالت ترش کردن ندارم ، ولی از طرفی مشکل من با معدم اینه که وقتی غذا میخورم حتی مقدار کم بعد چند دقیقه احساس میکنم شکمم دیگه جا نداره و به پوست شکمم فشار میاد ، سوالم اینه که آیا ممکنه من رفلاکس داشته باشم یا نه ؟ و آیا رفلاکس میتونی باعث دیسفونی مزمن بشه یا نه ؟ ممنون میشم کمکم کنین

 29. سلام همسر من الان چند روزی هست بعد از غذا خوردن، معده درد همراه با دل درد ونفخ شدید میشه لطفا چه داروی مصرف کنه ممنون

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا

 30. سلام من نفح دارم شکمم باد کرده و حس گازبد از معده دارم چیکارکنم بهتر شم

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   قرص مبورین و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا تا ۲ هفته مصرف شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر