علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

در صورت بروز نفخ شکم به صورت متعدد، لازم است که به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید، نوبت اینترنتی یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر قاسم ولی زادگان فوق تخصص گوارش و کبد است. برای دریافت نوبت از دکتر قاسم ولی زادگان روی دکمه دریافت نوبت کلیک کنید.

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,616 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من زن ۶۵ ساله هستم معده خود را عمل کردم ۳هفته پیش ‌ هرچی میخورم نفخ دارم و دلم درد میکنه و ۰۰۰ چکار کنم اصلا غذا نمیتوانم بخورم و با سرم قندی زنده مانم تا حالا

  • سلام
   علت جراحی معده را ذکر کنید؟
   قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   و قرص دایمتیکون جویدنی و قرص فاموتیدین بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی و آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 2. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما عزیزان
  40سال دارم
  من بعد از ماه رمضان نفخ معده زیادی دارم طوری که اذیت کننده شده برام در ضمن اطراف مقعدم هم قرمز شده

  • سلام
   قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی و شربت منیزیوم هیدروکساید یک قاشق بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی و آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. سلام من کولون عصبی دارم و تنگی نفس و سوزش سر دل دارم و نفخ میکنم خیلللللی ازیت میشم تورو خدا چ کار کنم از نفخ خسته شدم نفسم بالا نمیاد

  • سلام
   قرص دمپریدون قبل از ناهار و شام نصف قرص
   دایمتیکون جویدنی بعد غذا یک عدد
   قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام یک عدد
   قرص فاموتیدین همراه غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 4. سلام خسته نباشید من خیلی معدم اذیتم میکنه نفخ خیلی زیاد دارم شب ها از در سینه اصلا نمیذاره بخوابم ممنون میشم از راهنماهیتون

  • سلام
   قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی و قرص فاموتیدین بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی و آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام خانم دکتر من همیشه نفخ دارم غیر طبیعیه واحساس میکنم شکمم باد کرده خیلی هم سفت میشه نمیدونم مشکل از معده ام هست یا روده لطف کنید راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی و شربت منیزیوم هیدروکساید بعد از غذا مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی و آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 6. سلام خسته نباشید.چه راه درمانی بجز جراحی برای بواسیر هست؟البته مدتی از پماد ونوپلنت استفاده کردم ک خوب بوده ولی کامل از بین نرفته و بعد مدتی دوباره شروع میشه مشکل . ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   مصرف پماد و شیاف آنتی همورویید را ادامه داده و از یبوست پیشگیری کنید
   اما اگر درجه هموریید بالا باشد درمان قطعی اصولا جراحی است

   • سلام خسته نباشید برای نفخ شکم و اسهال چه درمانی میتونم انجام بدم؟حدود یک هفته ست که دچار این مشکل شدم،ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

    • سلام
     اگر اسهال بیش از روزی ۳ الی ۴ مرتبه است باید آزمایش مدفوع انجام شود
     در غیر اینصورت قرص مترونیدازول ۲۵۰ و قرص هیوسین هر ۸ ساعت یک عدد تا ۵ روز مصرف شود

 7. درود
  آیا فمی لاکت برای بادمعده زیاد مناسبه؟ نیاز به تجویز پزشک داره یا…؟
  کلا بهترین درمان چیه؟

  • سلام
   فمی لاکت یک ترکیب سین بیوتیک می باشد که برای کاهش علایم سندروم روده تحریک پذیر مثل نفخ،کاهش درد شکم،یبوست و بهبود هضم و جذب مواد غذایی به کار می رود

   • سلام خسته نباشید.مادرم روی ماه پیش اندسکوپی کردم.الان هم دردداره.هم بی حس وبیحال .چشاش تارمیشن.نفع شدیدهم داره.دکترنمونده دیگه بردم.لطفامیشه راهنمایی ام کنید.چکارکنم .چ داروهایی مصرف کنه

    • سلام
     دوست گرامی نتیجه آندوسکوپی چه بود؟
     مادر شما چند سال سن دارند؟؟
     آیا برای مشکلات خود تاکنون دارویی مصرف کرده اند؟ایا با مصرف دارو علایم بهبود یافته است؟؟

 8. سلام
  من ۵۲ ساله هستم و از دوران جوانی مشکل نفخ را داشته ام اما در حال حاضر در صورتیکه بعد از نهار بخوابم
  و فعالیت ورزشی نداشته باشم شبها نفخ خیلی شدیدی دارم که مانع خوابیدن من میشود
  و این نفخ خارج نمیشود فقط سرو صدا دارد و احساس نفخ و حرکت هوا در روده آزار دهنده است
  صبح ها پنتو پرازول قبل از غذا می خورم ولی تاثیری ندارد من فقط شبها مشکل دارم البته اگر بعد از نهار نخوابم و فعالیتی داشته باشم شب راحت تر هستم
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  • سلام
   علاوه بر پنتوپرازول صبح ناشتا
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی و قرص فاموتیدین بعد از غذا مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی و آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 9. اول از همه خدا خیرتون بده که جواب سوالات رو میدید.
  من مدتی است بواسیر دارم هر دارویی رو هم که استفاده کردم نتیجه‌ای نداشته و الان هم مدتیه که نفخ میکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   شیاف انتی همورویید هر شب یک عدد
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید

 10. سلام
  مرد و ۳۴ ساله هستم دوسالی هست که احساس نفخ شدید دارم به قدری که ناحیه شکم ورم میکند و همچنین بعضی وقتها دیگه قابل تحمل نیست و‌ باید جهت تخلیه باد شکم حتما به سرویس بهداشتی برم، همچنین در همین مدت احساس کسالت هم دارم ضمنا یک‌سالی است که بدنسازی رو شروع کردم.

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی و آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 11. سلام من دکتررفتم مترونیدازول ولاکتوکر میخورم ولی وقتی که اب وغدامیخورم انکاری دارم میترکم ودلپیچه میگیرم چیکارکنم

  • سلام
   قرص دمپریدون قبل از ناهار و شام یک عدد
   دایمتیکون جویدنی بعد غذا یک عدد
   قرص امپرازول ۲۰ صبح ناشتا یک عدد
   تا ۲ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 12. سلام.زن۲۱ساله هستم.حدودا سه ماهی هست دچار نفخ معده شده ام.هر چیزی میخورم شکمم ورم میکنه و احساس پری معده میکنم ولی دردی ندارم و آروغ هم نمیزنم.بنظرتون این نفخ معده اس؟پیشنهادتون چیه؟
  با تشکر

  • سلام
   از غذاهای نفاخ مثل حبوبات کمتر استفاده کنید
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید

 13. با سلام و احترام
  امروز متوجه شدم شکمم ورم زیادی کرده حالت تهوع و اروغ ندارم.فقط ورم شدید شکم.مشکل اجابت مزاج ندارم.خیلی نگرانم.

  • سلام
   قرص دمپریدون قبل از ناهار و شام نصف قرص
   دایمتیکون جویدنی بعد غذا یک عدد
   قرص امپرازول ۲۰ صبح ناشتا یک عدد
   تا ۲ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 14. سلام من خیلی نفخ شکم دارم به حدی که دکمه های لباسم را باید باز کنم از شما کمک میخوام

  • سلام
   قرص دمپریدون قبل از ناهار و شام نصف قرص
   دایمتیکون جویدنی بعد غذا یک عدد
   و قرص پنتوپراوزل ۴۰ صبح ناشتا یک عدد مصرف شود

 15. سلام من جوانی ۱۸ساله هستم چن روزی هست هم یبوست دارم هم نفخ دارم احساس میکنم بادتومعدوروده هام هسته وخمیازه میکشم نفسم میگیره احساس میکنم ازتوگلوم مثل یه حلتی گرفته گی وت معدم هم همیطوری به قدری که نمیتونم نفس بکشم نفس عمیق میکشم عاروق هم زیادمیزنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از ناهار و شام و صبحانه
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   مصرف شود
   جهت رفع یبوست مصرف مایعات زیاد و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک مصرف شود
   در یبوست شدیدتر قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   درصورت عدم بهبود جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 16. سلام من بعضی وقتها که غذا می خورم یک نفخ شدید دارم و احساس فشار در شکم و روده و معده دارم و دایمتیکون و اسید کلدینیوم هم مصرف می کنم ولی خوب نشدم وقتی نفخ می گیرم معده و روده هم ورم کرده و احساس پری شکم دارم .پیشنهاد شما چیه ؟با تشکر

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا میل کنید

 17. سلام. من ۲۱ سال دارم الان تقریبا چار ماهه که معدم انگار ورم داره دردی ندارم ولی موقعی که غذا میخورم ورم معدم بیشتر میشه. به پزشک مراجعه کردم عفونت باکتریایی نداشتم سونو سالم بوده حتی آزمایش تیروئید هم دادم و گفت مشکلی نیست. ولی همیشه این مشکلو دارم که بعده غذا خوردن قسمت بالای شکمم باد میکنه تا یکی دو ساعت بعده غذا خیلی سنگینه و نفس کشیدن برام سخته ولی بعدش یکم بهتر میشم انگار معدم جای غذا رو نداره.ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سلام
   قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دایجستیو همراه غذا
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی یک قاشق قبل از خواب
   به مدت ۳ هفته مصرف شود
   درصورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 18. سلام۳۲سالمه متاهلم تقریبا ۳ ساله که متوجه شدم سندروم روده تحریک پذیر دارم البته برای شکم درد اسهال و استرس به دکتر مراجعه کرده بودم بیخوابی و بدخوابی دارم وزنم تقریبا مناسبه تو بی ام ای بدن. الان نفخ شدید دارم نمیتونم تو محل کارم بشینم قبلا فمی لاکت رو برای ibs ام میخوردم فکر کنم پنتو پرازول هم داد که نخوردم. مصرفش کنم؟ دیگه چی مصرف کنم خواهش میکنم راهنمایی ام کنید واقعا کلافه ام

  • سلام
   علاوه بر پنتوپرازول صبح ناشتا و فمی لاکت
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از شام و ناهار و
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل هر وعده غذایی
   مصرف شود

   • سلاممن خانمی ۴۳ هستم سه ماه که نفسم میگیره بعضی موقع هاهم حالم خوب میشه و نفخ شکم دارم حالاامکان داره نفسم به خاطرنفخ شکمم باشه لطفاراهنماییم کنید

    • سلام
     تنگی نفس علل زیادی دارد که یکی از آن ها نفخ است
     اگر احساس سیری و تنگی نفس بعد از خوردن غذا ایجاد میشود
     قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
     و قرص دایمتیکون بعد از غذا
     تا ۳ هفته مصرف شود
     در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 19. سلام من 35سالمه بیشتر وقتها شکمم نفخ می‌کنه.مخصوصا وقتی به روستا میرم به اصطلاح این عوض میشه بیشتر نفخ میکنم

  • سلام
   دوست گرامی
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   مصرف شود
   درصورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 20. سلام خسته نباشی حدودچندماهی است صبح هاهمیشه ازخواب بلندمیشم حالت تهوع دارم وخیلی حالت تشنگی میکنم که حتمابایدآب فروان بخورم…وشکمم همیشه نفخ داره به طوری که هرغذایی میخورم احساس ورم شدیدمیکنم..حتی خیلی جلوهست شکمم لطفاراهنماییم کنید.من ۳۷سالمه بعدازهرغذایی احساس پری میکنم

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی یک قاشق قبل از خواب مصرف شود
   درصورت عدم بهبود جهت آندوسکوپی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. سلان و وقتتون بخیر. من ۲۱سالمه و مدتیه از درد دل و نفخ و یبوست شدید رنج میبرم. من قرص سیبل مصرف میکنم و هرچیزی که میخورم باعث نفخم میشه همچنین رفلاکس معده هم دارم. واقعا خیلی اذیت کنندست پیشنهاد شما چی هست؟

  • سلام
   پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد نیم ساعت قبل از غذا میل کنید

 22. سلام من ۲۲ سالمه تقریبا تنبلی روده و یبوست دارم غذا دیر هضم میشه و نفخ دارم چند روزی با تشکر اگه راهنمایی کنین چیکار کنم

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید

  • سلام من به مدت دوسال سندروم روده تحریک پذیر به تشخیص دکتر دارم وهمش ونفخ ودرد شکم ویبوثت دارم .وزنم زیاد نمیشه .به تازگی آزمایش هم دادم مشکلی نداشت باید چکار کنم .ممنونم اگر راهنمایی کنید.

   • سلام
    قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی
    قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
    قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از ناهار و شام
    قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
    مصرف شود
    جهت رفع یبوست مصرف مایعات زیاد و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک مصرف شود
    در یبوست شدیدتر قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
    درصورت عدم بهبود جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 23. سلام ببخشید من چند روزه نفخ دارم با حالت تهوع تقریباً چهار پنج روزه یبوست دارم دکترم رفتم قرص دایمتیکون ۴۰ با کپسول ژری لاکت هم بهم داد ولی هنوز خوب نشدم

  • سلام
   شیاف بیزاکودیل ۱۰ یک عدد استفاده کنید
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق استفاده کنید

 24. سلام من ۲۹ سالمه الان هم یبوست دارم وهم وقتی غذا میخورم احساس میکنم شکمم درد میکنه ولی این درد ها همیشگی نیست به طوری که پهلوها هم درد میپیچه ودرضمن احساس نفخ هم میکنم با تشکر

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت لاکتولوز هر شب دو قاشق میل کنید

 25. با عرض سلام خدمت اساتید محترم
  نفخ بسیار زیاد معده و روده دارم با مصرف داروهایی از قبیل : بیسموت ، پنتا پرازول ، دایمتیکون ، کلیدینیوم C ، شربت ضد اسید، امپرازول نتیجه نگرفتم و تا حدودی بی اختیاری نفخ دارم. چه دارو و درمان جدیدی را توصیه می کنید؟

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب تیم ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا میل کنید

   • سلام خسته نباشید من ازکودکی نفخ دارم چندبارم هم متخصص داخلی رفتم قرص جویدنی شربت دادن فایده نداشت میشه راهنماییم کنیدلطفا

    • سلام
     از تماس رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک و توضیح بیشتر در مورد علایم خود و راهنمایی بهتر استفاده کنید

 26. سلام خانم 42سالہ ھستم الان دو ھفتہ است نفخ زیاد دارم طوری کہ ھمیشہ زیاد آروغ میزنم و موقع خواب مخصوصا شبھا نفسم بند میاد نمیتونم بخوابم خیلی اذیت میشم ممنون میشم راھنماییم کنید کہ چہ دارویی بخورم کہ دہگہ نفسم موقع خواب بند نیاد و بتونم راحت بخوابم

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد قبل از غذا
   قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب یک عدد پس از غذا میل کنید

 27. مرد ۳۴ ساله ای هستم نفخ زیاد دارم و بعد از غذا خوردن آب یا غذا به مقدار کمی بالا می آورم به مدت یک ساله

  • سلام
   کپسول امپرازول ۲۰ صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   میل کنید

 28. سلام
  قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
  قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب یک عدد پس از غذا میل کنید

 29. سلام مرد ۳۰ ساله هستم و نفخ زیاد دارم البته با خوندن مطالب شما فهمیدم ک تقریبا نرماله ولی شب موقع خواب از دست خودم خارجه و واقعا اذیت کننده است دکتر هم رفتم دایمتیکون تجویز کردن که آنچنان موثر نبود ممنون میشم کمک کنید

 30. سلام .مرد 37 ساله هستم . از بعد از ماه رمضون هر چي ميخورم يهو شكمم باد ميكنه حتي آب هم ميخورم شكمم باد ميكنه.معده و دور تادور شكمم درد ميكنه و درد مدام در حال حركته .رفلاكس معده هم چند ساله دارم ., و احساس ميكنم بعد از غذا خوردن غذا تو معده ام فاسد شده .

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا استفاده کنید

   • سلام خانم ۴۰ ساله هستم نفخ زیاد دارم دارو خانگی زیاد استفاده کردم بهتر میشم بعد از مدتی دو باره میاد سراغم ی جوری هس که همه بدن رو گرفته ممنون از راهنماییتون.

    • سلام
     قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
     قرص دایمتیکون هر ۸ ساعت پس از غذا
     استفاده کنید

    • سلام.من ۲۸ سالمه وفک میکنم خیلی بیش از حدمعمول نفخ دارم الان ۳_۴ماهی هس داره اذیتم میکنه مشکل گوارشی دیگ ای مثل یبوست،حالت تهوع اینا ندارم …ممنون میشم راهنماییم کنید

     • سلام
      قرص دایمتیکون صبحو ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر