علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

در صورت بروز نفخ شکم به صورت متعدد، لازم است که به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید، نوبت اینترنتی یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر قاسم ولی زادگان فوق تخصص گوارش و کبد است. برای دریافت نوبت از دکتر قاسم ولی زادگان روی دکمه دریافت نوبت کلیک کنید.

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,618 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من نفخ دارم و اینکه شب موقع خواب بی اختیاری باد شکم دارم ک اذیت کنندس مشکلم حدود دوهفته پیش گفتم همینجا گفتید که دمپریدون قبل ناهار و شام بخورم و قطع غذاهای نفخ دار الان بعد اینکارا خیلی بهتر شدم ولی کامل رفع نشده چون یبوست هم دارم که گفتید شربت لاکتولوز استفاده کنم که چند روزیه دارم ازش استفاده میکنم تاثیر داشته ولی برای درمان کامل بی اختیاری باد شکم موقع خواب ممنون میشم بازم راهنمایی کنید چون واقعا اذیت کنندس

  • سلام، قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت يك عدد جويدني بعد از غذا مصرف كنيد

 2. سلام خانمی ۳۳هستم. سالهاست که با مشکل بادشکم درگیرم چندسال پیش دکتر رفتم دارونوشت ولی تغیری نکردم .طوری هست که نمیتونم جلوی خودم روبگیرم وممکنه درهر جایی بادازشکمم خارج بشه که واقعابرام مشکل ساز شده لطفا راهنمایی کنین خانم دکتر

  • سلام
   دوست گرامی
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل
   و قرص دایمتیکون جویدنی نیم ساعت بعد از هر وعده غذایی تا ۳ هفته مصرف بشه

  • باسلام مردی هستم۴۰ساله که مدت دوساله با معده دارم و الان نزدیک یک ساله به شدت زیاد شده و ناخودآگاه روزانه بیش از۴۰بار باد معده از شکمم خارج میشه و بخصوص در شب و با توجه به قدم شکمم هم بزرگه این شده باعث آزارم که موجب ناراحتی روحی برایم شده خواهش میکنم راهنمایی کنین ممنون میشم

   • سلام
    دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
    قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
    قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا

 3. سلام در ابتدا از مطالب اموزنده تون تشکر میکنم و از اینکه امکان مطرح کردن مشکلمون رو فراهم کردیدن بیشتر سپاسگزار و ممنونم . من 50 سال دارم هیچ مشکل گوارشی و معده ایی ندارم به غیر از این نفخ زیاد شکم و روده بطوری که که چند قدمی من باشید صدای حرکت گاز توی روده ام رو میشنوید و این خیلی منو اذیت میکنه چون باد شکم رو میشه کنترل کرد و.لی باد روده رو نه متاسفانه ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید .
  البته هر غذایی بخورم فرق نمیکنه فقط قوت و ضعف داره

  • سلام
   خواهش میکنم
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود

 4. سلام خانم دکتر من همیشه صبح ناشتا دهنم تلخ میشه واب دهنمو که بیرون میریزم به رنگ زردی میزنه همیشه نفخ دارم و باید ببخشید آروغ زیادی میزنم چه قرصی باید مصرف کنم

  • سلام
   بنظر بنده شما برای مدت ۳ هفته داروهای زیر رو مصرف کنید
   قرص اس امپرازول ۴۰ میلی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص فاموتیدین یک عدد قبل از خواب
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   اگر بهتر نشدین جهت آزمایش و بررسی بیشتر به فوق تخصص گوارش یا متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام خانوم دکتر من فقط احساس میکنم شکمم الان میترکه خیلی بزرگ میشه و دردناک حتی نمیتونم خم شم لطفا راهنماییم کنید ممنونم

  • سلام
   قرص دایمتیکون صبح و ظهر و شب پس از غذا میل کنید

 6. ایانفخ حرکت چرخشی درشکم دارد؟

 7. با سلام
  من از وقتی یادم میاد نفخ دارم شکمم باد می‌کنه و در مجالس یه پام همش دستشویی هستش برای خالی کردن باد شکم و همینطور ریفلاکس معده هم دارم. لطفاً راهنمایی کنید

 8. سلام خانم دکتر
  هر غذایی میخورم شکمم هوا میکنه ،داخل شکمم سر و صدای ناخوشی میاد ،راه حل لطفا

 9. سلام‌وقت‌بخیر احساس میکنم هرچی میخورم معدم باد کرده هرچی میخورم اروغ میزنم زخم معده دارم و نفخ و ورم معده دارم هرچیم میخوره معدم بزرگ میشه دایمیتون و اپرازولم مصرف میکنم و مترانازول ۲۵۰ هم مصرف میکنم و اب دهنمم زیاده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا

 10. سلام
  عفونت روده ممکنه باعث بوی بد دهان بشه ؟

  • سلام
   علل شایعتر دیگه مثل عفونت های دهان و دهان و ریفلاکس و باکتری معده و سنگ لوزه بیشتر مطرح هستند تا عفونت روده ها

 11. باسلام، بعد از حدود ۳ سال داشتن دردهای مختلف شکمی و انواع آزمایشی که دادم مشخص شد هلیکوباکتری دارم، ازونیوم ۴۰ نیم ساعت قبل از غذا، آموکسی، بیسموت و کلوتیرمایسین تجویز کردن، استفاده کردم یه مدت، دردها کمتر و مدلشون تغییر کرده، نفخ شکم هم بعضی اوقات بسیار شدید می شود، ممنون می شم از راهنمایتون که حدودا تا کی درگیر هیلکوباکتری هستم و این دردها و نفخ ها کی تمام می شوند.

  • سلام
   ۲هفته دارو مصرف کنید
   پس از ان دو هفته دیگر داروی ازونیوم به همراه فاموتیدین ۴۰ هر شب یک عدد مصرف کنید
   سپس جهت مشخص شدن ریشه کن شدن هلیکوباکتر تست بدهید

 12. سلام من هم یبوستددارم هم معدم التهاب داره هم نفخ میکنم شکمم ب شدت باد داره کمکم کنید ازاتون ممنونم🙏🙏🌹🌹

  • سلام
   شما باید برای مدت ۳ هفته داروهای زیر رو مصرف کنید
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص نولپازا ۴۰ میلی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دایجستیو وسط غذا و دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   اگر بهتر نشدین جهت آزمایش و بررسی بیشتر به فوق تخصص گوارش یا متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. سلام من هروز بعد ازظهر دچار نفخ شدید میشم که گاهی اوقات فکرمیکنم مشکل ریه هستش چون نفس کشیدن برام سخت میشه ..پنتو ۴۰ایتفاده میکنم ولاکسی ژل ولی فایده ای نداره ..چکار کنم

  • سلام
   قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا میل کنید

 14. پریا
  سلام خستە نباشید .
  مدت یک سالەهرچی میخورم دچارنفخ شکم میشم البتە کاری بەغذاخوردن ندارە دایم شکمم نفخ دارە طوری کەدائماتوی توالت هستم معلوم نیست اسهالم یایوبوست سونوگرافی هم کردم چیزی نشان نداد باتشکر اگه جواب بدید

 15. با سلام خدمت شما. من ٣٦ سالمه و مرد هستم. دچار نفخ زياد هستم و درد خفيفي در شكمم احساس ميكنم و معمولا مدفوع شل دارم و بعضي مواقع اشتهايم كم ميشود و حالت تهوع دارم. لازم به ذكر هستش من مشكل اضطرابي هم دارم. خواستم لطف كنيد بگيد كه بايد چي كار كنم؟

  • سلام
   قرص نولپازا ۴۰ میلی صبح ناشتا
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل غذا
   و دایمتیکون جویدنی بعد غذا برای مدت ۳ هفته مصرف شه
   اگر بهتر نشدین جهت آزمایش و بررسی بیشتر به فوق تخصص گوارش یا متخصص داخلی مراجعه کنید

 16. سلام خانم دکتر ببخشین..ولی من این ۵ ساله کیست pciهستم واز اون موقع تا الان خیلی باد شکمم بد شده اصلن راحت نیستم ..آیا این نفخ من از کیست منه یا از معدم؟؟؟؟ ممنونم

 17. سلام من سه الی ۴ روز میشه شکممم زیاد باد کرده ومعده ام هم نفخ میکنه زیاد احساس خیلی بدی دارم لطفا بگین دلیلش چیه و چیکار باید بکنم

  • سلام، قرص دايمتيكون جويدني هر ١٢ ساعت بخوريد هر ١٢ ساعت هم قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم كصوف كنيد

 18. سلام خانم دکتر گاهی اوقات شکم من زیاد بزرگ میشه گاهی اوقاتم کوچیک میشه اضافه وزن یه 8کیلوی دارم میشه راهنمایی کنید بدنم هم گاز زیاد تولید میکنه چون از دهان نفس میکشم البته در کودکی یه جراحی از ناحیه شکم هم داشتم که یه خرده از تعالمو برداشتن میشه بگید من چکار کنم بهتر بشم همه اعضا بدنم ماهیچه شده جز شکمم آب نمیشه هر چی ورزش میکنم چربی شکمم سفته

  • سلام آزمايش تيروييد بدهيد و از نظر كم كاري تيروييد بررسي شويد

 19. سلام .من یکسالەکەنفخ شکم زیاد همراەباصدای شکم،بیشترروزتوتوالت کەنمیتونم نفخ خالی کنم معلوم نیست یوبوستم یااسهال هم آزمایش هم سونوگرافی کردم چیزی معلوم نبود اگە راهنمایی کنید ممنونم

  • سلام
   قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 20. سلام من ۳۴ ساله مرد هستم چند سالیه نفخ دارم شکمم باد میکنه همیشه احساس میکنم روده هام گره خورده رفتم دکتر گفته از اعصاب و استرسه تحرک نسبی دارم خیلی هم پرخور نیستم ولی هر روز چاق میشم

  • سلام، شما از نظر كم خوني و كم كاري تيروييد بررسي شويد
   صمنا بايد از نظر ميكروب معده هم بررسي شويد

 21. سلام خانم دکترچندساله من دچارسندرم روده تحریک پذیرهستم.لطفاراهنماییم کنیدخیلی دچارگازمعده.وروده.واسترس هستم توتابستون هم وضعیتم بدترمیشه‌.هرچیزی بخورم سریع دچارنفخ وسروصدای روده میشم راهنماییم کنید.دچاراضافه وزن هم شدم‌.که کم نمیشه

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. با سلام.همیشه و بعد هر غذا نفخ و باد معده زیاد دارم بطوری که خودم اذیت میشم و الان چند وقتیه قرص دومپریدون و پنتو پرازول مصرف میکنم.لطفا راهنمایی کنید
  متشکر.

  • سلام
   علاوه بر این داروها قرص دایجستیو بعد از هر وعده غذا میل کنید

 23. سلام
  من سرگیجه داشتم به پزشک مراجعه کردم قرص بتاهیستین تجویز کرده الان نفخ بسیار شدید دارم از اینترنت سرچ کردم دیدم از عوارض این قرص می باشد به نظر شما آیا برای رفع آن داروی خاصی باید مصرف کنم ؟

  • سلام، بايد علت سرگيجتون مشخص شه
   بهتره توسط متخصص مغزو اعصاب بررسي شويد

 24. باسلام.خانمی ۲۸ساله هستم الان تقریبا یکسالی هست که نفخ شدید شکم دارم و هیچگونه دردی هم ندارم فقط نفخ شدیدوالبته یه خانم حساس و استرسی هستم و قرص میرتازاپین وسرتالین استفاده میکنم میخاستم بدونم این همه نفخ شدید شکم طبیعیه؟؟واقعا غیر قابل کنترل هست واسم

  • سلام نه ربطي به اينها ندارد بخاطر اضطرابتونه
   هر شب قرص كلينديوم سي مصرف كنيد همراه با دايمتيكون هر ١٢ ساعت بعد از غذا
   اگر بهتر نشدين بايد توسط متخصص گوارش بررسي شويد

 25. سلام ببخشید من دو سه هفته ای میشه که شکم درد دارم مثلا در طول روز چهار پنج بار اتفاق میفته و معذرت میخوام اسهال هم میشم باید به دستشویی برم باد شکمم زیاده داخل شکمم همش صدا میده ممنون

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   قرص دایمتیکون پس از غذا میل کنید

 26. سلام من یکسال میشه نفخ شدیددارم دکترهم رفتم قطره دایمتیکون وامپرازول بهم دادن الان به حدی نفخ شدیددارم که بی اختیاری بادشکم گرفتم نمیدونم روده هام مشکل داره یامعده ام لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا میل کنید

 27. باسلام من رفلاکس معده دارم و اینکه هر روز و هر ساعت دچار نفخ شدید هستم و شکمم درد زیادی دارد قبلا قرص جویدنی دایمتیکون مصرف کردم ولی بهتر که نشد هیچ بدتر هم شدم …

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. سلام خانم دکتر
  من 28 سالمه، نفخ دارم، بصورتیکه بعد از خوردن هرچیزی شکمم باد میکنه و زیر قفسه سینم سفت میشه
  مدتی هم هست که دچار اسهال شدم

  ممنون میشم راهنماییم کنید، ممنون

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   کپسول ازونیوم ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   مصرف کنید

 29. سلام وقتتون بخیر من دو سه روز نفخ دارم انگار یه گازی هست که هر کار میکنم خالی نمیشه معده و رودم انگار درگیر کلا. رفتم پیش پزشک عمومی دو هفته دارو تجویز کرد گفت دو هفته استفاده کن دارو هاش پنتوپرازول آموکسی سیلین و مترونیدازول سه روز استفاده میکنم تغییر نکرده واقعا دارم عصبی میشم چیکار کنم؟
  قبلا صبحانه نمیخوردم یا مسافرت میرفتم نفخ میکردم ولی زود خوب میشدم الان واقعا درگیر همش احساس نفخ میکنم ولی خالی نمیشه

  • سلام
   قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

   • سلام.وقت بخیر من از نفخ شکم عاجزم چه دارویی باید مصرف کنم که ازبین برود.باتشکر

    • سلام
     قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
     قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
     و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
     تا ۳ هفته مصرف شود
     در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

   • معده احساس خفگی دارم گلو درد دارم شب که میشه سرم سنگینی میکنه

    • سلام
     علایم شما میتونه به نفع ریفلاکس باشه
     قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
     و قرص فاموتیدین همراه ناهار و شام
     و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب
     تا ۳ هفته مصرف شود
     از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 30. سلام من از بچگی شکم بزرگی دارم به محض اینکه اب یا هر چیزی میخورم شکمم بزرگ میشه ولی صبح ها تخته و صافه تا چیزی نخورم باد نمیکنه .خیلی رو اعتماد بنفسم تاثیر بدی داره خواستم ببینم چی کنم؟

  • سلام
   کپسول امپرازول ۲۰ و قرص کلیدینیوم سی صبح ناشتا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر