علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

در صورت بروز نفخ شکم به صورت متعدد، لازم است که به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید، نوبت اینترنتی یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر مجید افلاطونیان فوق تخصص گوارش، کبد و تغذیه کودکان است. برای دریافت نوبت از دکتر مجید افلاطونیان روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,533 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانون دکتر مامانم هرچی غذا میخوره شکمش نفخ میکنه بالا میاد چه کار کنه هرچی داروی گیاهی هم فایدهای نداره

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا

 2. سلام آیا نفخ تاثیری در لاغر بودن طرف دارد یا نه ؟ چون از بنده همش باد شکم خارج میشود . آیا راه درمانی دارد تا به وزن ایده آل برسم ممنون .

 3. سلام خانم دکتربعد از هر وعده غذا نفع زیادمیکنم ببخشید باد زیادی ازم خارج میشه واحساس میکنم شکمم خیلی سنگین شده ومعده درد سوزش معده عرق زیادبا کل بدنم درگیر شدم یعنی کل بدن درد میکنه 3ماه پیش کیسه صفرا م را جراحی کردم ممنونم راهنمایی کنید

 4. سلام دکتر
  مامانه من چن وقته ک هرچی میخوره نفخ شدید داره
  معدشم خیلی بزرگ شده
  چیکار کنه؟

 5. سلام خانم دكتر من دو سه ماهي هست ك شكمم نفخ ميكنه يبوست هم دارم ك باد تو روده هام ميپيچه ب قرص مترونيدازول هم حساسيت دارم

  • سلام، قرص فاموتيدين ٤٠ هر ١٢ ساعت يك عدد قرص كلينديوم سي هر شب بك عدد بخوريد
   دايمتيكون هم هر ١٢ ساعت بخوريد( جويدني)
   اگر بهتر نشدين يك دوره سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز بخوريد

 6. با سلام , لطفا سوالم ثبت بشه بار چندم هست میپرسم و ثبت نمیشه , بنده ۲۵ سالمه و نفخ شدید و تعداد دفعات بالا در طی روزدارم , و معمولا بدون بو هست , ممنون میشم راهنماییم کنید واقعا اذیت میشم

  • سلام قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد تا ٧ روز
   قوص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يك عدد
   قوص دايمتيكون هر ١٢ ساعت يك عدد جويدني تا ٧ روز مصرف كنيد
   اگر سوزش معده داريد قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي مصرف كنيد

 7. با سلام، من سه سال هست که دردی در زیر قفسه سینه دارم که اولین بار به دلیل یبوست و فشار برای دفع مدفوع در سرویس بهداشتی آن را احساس کردم. درد شدیدی در انحنای قفسه سینه سمت چپ بود. بعد از آن این درد با من همراه هست و گاهی کم و گاهی آنقدر زباد می شود که احساس می کنم نفسم بند می آید. نمی توانم زیاد به حالت خمیده باشم چونکه دردش زیاد می شود. همچنین سالهاست مشکل یبوست داشتم که همورئید و شقاق در رکتومی ایجاد شده و ملین های بسیاری مصرف کرده و دکترهای متعددی هم مراجعه کرده ام. الان دو سال هست پیدرولاکس مصرف می کنم که مانع یبوست می شود و باز همچنان گاهی خونریزی های رکتومی دارم. دو سال پیش کنولوسکوپی شدم و مشکلی نبود. نفخ شدیدی دارم به همراه بوی بد. کمی هم آن بخش شکم ام متورم شده است. دکترها تشخیص درستی نداده اند. معمولا کمی بعد از خوردن غذا دردش زیاد می شود و اگر کمی وعده ی حجیمی داشته باشم که امانم را می برد. نمی دانم مشکل از چیست لطفا راهنمایی کنید. البته دکتر داروی اس امپرازول صبحها ناشتا داده است. قبلا یکبار آنتی بیوتیک باکتری های بی هوازی مصرف کردم که درد را تقریبا از بین برده و نفخ را کاهش داده بود.

  • سلام دردتون به درد معده ميخوره توصيه ميكنم اندوسكوپي شيد و از نظر ميكروب معده بررسي شيد
   گرچه دردهاي قفسه سينه ميتونه ماهيت عصبي عضلاني داسته باشه كه با شل كنند عضلاني بخبود ميتبد
   لذا علاوه بر درمان معده قرص متوكاربامول هر شب يك عدد و قرص كلرديازپوكسايد ٥ ميلي گرم هر شب نصف بخوريد

 8. سلام خسته نباشید 30 سالمه آندسکوپی رفتم میکروب معده و اسید و التهاب داشتم دوره درمان تمام شده الان باز درد داره معدم دستشویی رفتنم هم نامنظم شده باد معده هم دارم چیکار کنم

  • سلام مجددا بايد توسط متخصص گوارشتون ويزيت شيد و اندوسكوپي انجام بدين

 9. سلام
  بنده 49سال دارم اکثرا نفخ معده وشکمم دارم آزمایش دادم اچ پیلوری 86 و 2/62 بوده به مدت دوماه آنتی بیوتیک وکلیند سی وپنتوپرازول 20 مصرف میکنم وهمچنین قرص پیروکسیکام10 .ولی زیاد خوب نشدم صبح ها اکثرا با آروغ زدن بیدار میشم. البته اشکهایم بسیار خوب است.ممنون میشم راهنمایم کنید متشکرم

  • سلام
   قرص نولپازا ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   شربت آلمینیوم ام جی یک قاشق قبل از خواب
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۳ هفته مصرف شود
   اگر بهتر نشدید جهت انجام‌تست اوره آز تنفسی برای پیگیری ریشه کن شدن عفونت اچ پیلوری اقدام کنید

 10. سلام آقایی ۴۵ ساله ام اکثر اوقات درد اطراف ناف ونفخ زیاد در طول روز دارم در دوسال قبل آندوسکوپی هم دادم چیزی مشاهده نشد زمانی که یه مقدارپرخوری میکنم نفخ شدید همراه با اسهال دارم لطفا راهنمایی فرمایید

  • سلام يك دوره قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم مصرف كنيد هر ٨ ساعت يك عدد تا ٧ روز
   قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يك عدد
   در صورت عدم بهبود آزمايش مدفوع دهيد

 11. عالی بود

 12. سلام دکتر نفخ معده شدید دارم طوری که شکمم بزرگ شده البته تیرویید دارم پرکار خیلی اذیت میکنه چه داروی مصرف کنم

  • سلام
   قرص دایجستیو بعد از ناهار و شام مصرف کنید

 13. سلام خانومی ۵۰ساله هستم باد معده زیاد دارم ک باعث خجالت من شده و اصلا مهمانی نمی تونم برم خواهش می کنم راهنماییم کنید با تشکر

 14. سلام
  همسرم مدتیه که دچار نفخ شدید شکم شدند،اما یبوست ندارند.این نفخ هم ربطی به مصرف مواد نفاخ نداره و مرتب نفخ دارن ایشون مشکل آسم و ریه هم دارند.و داروهایی رو هم برای آسم و حساسیتشون مصرف می کنند. لطفاً راهنمایی کنید.

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیو پس از غذا مصرف کنند

  • سلام. من 19 سالمه همش نفخ شکم و باد شکم دارم و خیلی اذیت میشم شکمم درد میگیره جوری انگار که تو شکمم تیراندازی میکنن میخواستم ببینم چیکار میشه کرد لطفا راهنمایی کنید ممنون

   • سلام قرص ديسيكلومين هر شب يك عدد
    قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد
    قرص دايجستيو هر ١٢ ساعت يك عدد جويدني

 15. سلام وقت بخیر
  من ۲۹ سال دارم مدتی هست دچار درد شکم و گاهی معده میشم و نفخ شدید میگیرم یه حالت تهوع بدون استفراغ هم میگیرم انگار میخوام باد گلو بزنم اما نمیتونم و یبوست هم دارم
  و تو مدفوع هم گاهی خون میبینم خون تازه و رنگ روشن …
  دکتر رفتم داروی ضد نفخ داد قرص پریبیوتیک‌ داد قرص روغن کرچک داد اما خوب نشدم …

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص متوکلوپرامید ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید

 16. سلام.وقت بخیر..شکمم باد داره..همراه با یبوست..معده دردندارم.ممنوندمیشم.اگ راهنماییم کنید..درضمن قرص آسنترا دکتر روانپزشک داده مصرف میکنم..واس استرس

 17. سلام خدمت شما خانم دکتر های عزیز بزرگوار خسته نباشید بنده یه سوالی داشتم خدمتتان ببخشید بنده 39سالم حدود چند سالی نفخ شدید دارم ،مدفوع هم شل بعضی وقتها آخر مدفوع خون چرکی هم دیده می‌شود لطفاً راهنمایی بفرمایید از زحمات شما بهایت سپاسگزارم 🌹💐🙏

  • سلام
   اگر سابقه خونریزی در مدفوع نیز دارید
   بهتر است جهت بررسی بیماری های التهابی روده به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

 18. سلام وخسته نباشيد خدمت دكتر عزيز
  بنده 22سالمه …و تا به الان پيش 5دكتر رفتم كه دو تاشون داخلي بودن…
  اما من با وجود اين همه دكتر رفتن حالم خوب نشد
  بنده اولن كه بسيار بي خوابي پيدا كردم..و صبحا تپش قلب دارم…و بعضي وقتا هم عصر ها..بنده خيلي وزن كم كردم..و حس ضعيف شدن بهم دست داده با اين كه حيلي به خودم ميرسم..و حس خستگي دارم اما اورژانس ك ميرفتم ميگفت علايمت خوبه..و دكتر عمومي بهم قرص ارامش بخش ميداد…بعد از مدتي ديدم هنوز حالم خوب نيس..و پيش دكتر داخلي رفتم و بعد از گفتن علايمم و ديدن زبونم گفتن كه زبونت زبون جغرافياييه..و مشكل معده داري..و بهم اين قرصارو دادن..ميترانيدازول هر 8ساعت يكي
  و اموكسي سيلين هر 12ساعت دو عدد
  امپروازول صبح ناشتا يكي
  ابتدا كه شروع به خوردن قرصا كردم…بعد از خوردن ميترا و اموكسي حالم بهتر شد..اما امپرازول ك خوردم صبح ناشتا تپش قلبم يهواي بالا رفت و اسهال شدم و تب خفيفي كردم كه ترسيدم و ديگ نخوردم…تا يه هفته فقط ميترا و اموكسيو خوردم و بعد وخوردم..و بازم با وجود خوردن تپش قلب و استراس داشتم…و دوبارع بهى كتر مراجعه كردم و دوباره فقط بهم كلوزپام كه ارامش بخشه داد شبي نصف..اما من هنوز خوب نشدم…نميدونم چمه مشكل از كجاست…تا اين كه امروز من هندوانه خوردم و يك ساعت بعدش سالاد اولويه..و يك ساعت بعد نفسم سنگين شد..و تپش قلبم بالا رفت..و سريع. نعنا و زنجبيل خوردم با چاي سبز و الومينيوم امجي..كه خداروشكر نفسم بهتر شد..اما با اين حال خيلي استرس دارم…رفتم ديروز همه ي ازمايشايه ممكنو دادم كه فردا جوابش مياد..من عكسه ازمايشمو از كجا براتون بفرستم دكتر لطفا كمك كنين..من خيلي نگرانم

  • سلام
   در صورت نرمال بودن ازمایشات جهت کنترل استرس و اضطراب خود به روانپزشک مراجعه کنید
   به نظر می رسد علایم شما بیشتر ناشی از اختلالات اضطرابی می باشد

 19. سلام خانم 36ساله هستم .چندسالی هست که معده درد دارم و اکثر مواقع با خوردن شربت معده و دراز کشیدن دردش آروم میشد ،حدود ده سال پیش مشکل عصبی داشتم و یه مدت بلغم خونی دفع میکردم و خوب شدم .دوباره حدود دو ماه پیش برام یه مشکل عصبی پیش اومد و حدود یک ماه پیش روز سوم پریودم خیلی زردآلو خوردم و روزش عصبی شدم یکدفعه معده درد دل درد و پهلو دردم شروع شد وهر چی شربت و قرص خوردم آروم نشد و روز بعدش بلغم خونی (خون روشن )دفع کردم و دیگه ندیدم .تو این مدت بیشتر پهلو (بیشتر سمت راست )وزیر شکمم درد میکنه بعد از خوردن غذا دچار معده درد میشم واحساس سنگینی دارم و بین دو تا کتفم می سوزه

  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   مراجعه به متخصص جراحی عمومی و در صورت صلاحدید کلونوسکوپی پیشنهاد می شود

 20. سلام. من دوسه ساله با مشکل درد روده و نفخ و یبوست مواجهم دکتر هم رفتم اما داروهایی ک دادن درمان مقطعی داشت . یمدت خوب بودم الان دوباره درد روده و نفخ و مشکل یوبس دارم . حتی رو خوابم هم تاثیر گذاشته . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید

 21. سلام.من یکی دوسالی هست که وسط شکمم حس میکنم باده…این باد تا بالای معده جمع میشه و من حس اینکه باید این بادو از دهن خالی کنم بصورت آروغ همیشع هست…بقدری که بعضی وقتا حس میکنم اگر خالی نشع نفسم تنگ میشه و ب محض خالی شدن حس راحت شدن دارم…ازونیوم ۴۰ مصرف میکنم صبح ب صبح …

  • سلام قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد مصرف كنيد همراه با قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت يك عدد جويدني تا و قرص كلينديوم سي هر شب يك عدد تا دو هفته
   اگر بعد از دو خفته بهتر نشدين به متخصص گوارش مراجعه كنيد

 22. سلام خانم دکتر.خسته نباشید.من سندرم روده دارم.خیلی تو خواب باد شکم دارم.اکثرا نفخ دارم شکمم باد میکنه.راهنمایی کنین ممنون میشم.

  • سلام هر شب قرص ملينديوم سي و هر ١٢ ساعت قرص ديسيكلومين و قرص جويدني دايمتيكون بخوريد

 23. خیلی ممنون

 24. سلام خسته نباشید من ۲۵ سالمه پنج روز پیش تب کردم و رفتم دکتر و سرم زدم خیلی کم گلو درد هم دارم الان سه روزه تب ندارم و تقریبا اشتهامم باز شده دچار یبوست شدم دقیقا بالای دلم احساس سنگینی میکنم آروق و باد معده هم دارم آب فراوان میخورم تقریبا دو سه ساعتی خوب میشه مشکل رفلکس هم داشتم سنای مکی مصرف کردم یروز شکمم بهتر شد ولی انگار بالای شکمم سفت شده خالی نمیشه دکتر هم قرص ازیترومایسین وناپروکسن تجویز کردن

 25. سلام
  احتراما دچار باد روده هستم درد معده ندارم مشکل در دفع و انتهای سیستم گوارش است در دفع ابتدا با یبوست و بعد شل می شود. دفع باد با سوزش است اگر مترونیدازل مصرف شود خوب میشوم اما بعد از مدتی دوباره افت میکند

  • سلام
   قرص دایجستیو پس از هر وعده غذایی میل کنید
   کپسول فمی لاکت پس از ناهار یک عدد میل کنید

  • با سلام من چند ساله گاز روده دارم معدم درد نمیکنه اروغ هم میزنم باید چی مصرف کنم چه مدت

   • سلام ٧ روز قاص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت بخوريد
    همراه با ديسيكلومين هر ١٢ ساعت و قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت تا يك ماه

 26. باسلام .خانمی ۶۴ ساله هستم مدتیه بعد از خوردن غذا دچار ورم معده و آروغ شدید میزنم و درد شدیدی در معده و روده احساس میکنم

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا

 27. سلام من نفخ شدید دارم
  حتی اب هم نفاخه واسم
  موقع نهار و شام اگه یکم قوز کنم همونجا احساس گاز گرفتگی تو پیچ رودم رو احساس میکنم سمت راستم منظورمه
  انقد نفخ دارم که زیر سینم درد میکنه
  ویک شب از فرط درد بیدار شدم و تو طول روز نمیتونستم رو ماهیچه های زیر سینه و بالاشکمی فشار بیارم از لحاظ تخلیه مشکلی ندارم و حتی بیرون رویم زیاده و بیشتر اسهالم ولی گاز معدم دفع نمیشه و فقط اروغ میزنم اونم روزی ۲۰ ۳۰ تا اروغ ا که احساس میکنم هنوز مقدار زیادیش داخل معدم میمونه 34سالمه داییم روده تحریک پذیر داره و مادرم سالهاست صبح امپرازول میخوره دارو فشارخونم میخورم

  • سلام
   با توجه به توضیحات شما بیشتر به نظر می رسد شما دچار سندروم روده تحریک پذیر هستید
   جهت تایید تشخیص به متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. سلام بادشدیددررو ده ۸سال این بیماری رودارم به پزشک روانپزشک رفتم خوب نشدم درجمع نمیتونم بمونم مدفوع تیکه تیکه همراه بایپوست میشم حالت یا چشام َضعیف یاتارمیبینن اضطراب افسردگی دارم

  • سلام هر روز قرص منيزيم بخوريد هر ٨ ساعت شربت لاكتولوز ٥ سي سي مصوف كنيد

 29. باسلام خسته نباشی خانوم دکترببخشید من چن وقته نفخ شدیددارم همیشه ورم معده دارم وقتی غذا میخورم ورم معدم بیشترمیشه آروغ هم زیاد میزنم بعضی اوقات معده دروهم دارم لطفاراهنماییم کنید

  • سلام
   بنظر بنده شما برای مدت ۳ هفته داروهای زیر رو مصرف کنید
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص اس امپرازول ۴۰ میلی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دایجستیو وسط غذا و دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   اگر بهتر نشدین جهت آزمایش و بررسی بیشتر به فوق تخصص گوارش یا متخصص داخلی مراجعه کنید

 30. حدودا ۲۰روزی استاد داد معده در رنج ام همراه با یبوست شدید از راهنمای تان متشکرم

  • سلام
   بنظر بنده شما برای مدت ۳ هفته داروهای زیر رو مصرف کنید
   قرص اس امپرازول ۴۰ میلی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دایجستیو وسط غذا و دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   برای یبوست مایعات و روغن زیتون و میوه هایی مثل آلوزرد و زردآلو و همینطور شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی مصرف کنید
   اگر بهتر نشدین جهت آزمایش و بررسی بیشتر به فوق تخصص گوارش یا متخصص داخلی مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر