علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۴۴۴۱۰ بازدید
 • 2,449
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

در صورت بروز نفخ شکم به صورت متعدد، لازم است که به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. برای دسترسی سریع‌تر به پزشک متخصص روی تصویر زیر کلیک(یا لمس) کنید، نوبت اینترنتی یا تماس تلفنی دریافت کنید.

دکتر محمد سبحانی شهمیرزادی متخصص گوارش و کبد است. برای دریافت نوبت از دکتر محمد سبحانی شهمیرزادی روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,449 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من ۱۰ روز است که عمل رحم انجام داده ام و مرتب نفخ معده و بخصوص روده دارم و خیلی اذیتم لطفا راهنمایی فرمائید!ضمنا قبلا کلیت عصبی داشتم

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 2. با سلام و احترام
  مدت زیادی است که مشکل نفخ و سوزش معده دارم.بطوری که گاهی اوقات شبها بر اثر سوزش معده از خواب بیدار میشم.تقریبا با خوردن هر غذایی هم گاز معده و باد شکم به سراغم میاد و خیلی اذیت میشم.ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

 3. سلام
  دو سه هفته ای است نفخ دارم بعد احساس می کنم یه بغض داخل گلوم هست
  اگه امکانش هست راهنمای بفرماید ممنون میشم.

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 4. سلام۳۴سالمه.. مشکل گوارش و یبوست ندارم ولی بشدت معده ام با غذاهای تفاخ ورم میکنه و در حالت طبیعیم معده ام شکمم بزرگتره چکار کنم ورم معده ام بخوابه؟

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 5. داروی موثر بر بی اختیاری در خواب چیست؟ ممنون

  • سلام
   قرص کلقرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 6. باسلام خدمت خانم دکتر.36سالمه.مدت زیادیه نفخ دارم خیلی اذیتم میکنه. ی وقتایی دستشویی اینقدفشار میاره که برای دفع مدفوع نمیتونم جلوی خودمو نگهدارم حتما باید برم دستشویی واگرنتونم درد خیلی وحشتناکی میپیچه توشکمم.قرص دایمتکون استفاده کردم ج نداد. واقعا باعث خجالت وکلافگی شده ی قرص قوی لطفا تجویز کنید جواب بگیرم

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 7. سلام
  معده ام به شدت نفخ داره ودردمیکنه جوری که هرچی میخورم حتی آب اذیت میشم.این عصبیم میکنه لطفا بگین علت چیه

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 8. سلام خسته نباشید
  من چند سالی هست که به شدت مشکل باد معده و روده دارم و همچنین باد گلو، بی اختیاری شبانه و گاهی بوی بد، معمولاً یبوست هم دارم، این مشکلات به قدری اذیت کننده شده که نه جرات دارم پیش کسی بخوابم نه خونه کسی برم. لطفاً راهنمایی بفرمایید
  ممنون

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 9. خانم هستم 30سالمه نفخ شکم شدید دارم هرروز رودهام پراز گاز صدای قارقور شکم شدید دارم اصلن بخاطر نفخ شکم نمیتونم جایی برم لطفاً راهنمایم کنید

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 10. سلام . خسته نباشد.
  45 سال سن دارم مدت دوسال هست که همیشه هر وقت ناهار یا شام میخورم بعداز چند دقیقه شکمم بدجور ورم میکنه به حدی که نفس کشیدن برام سخت میشه . البته با پوزش به محض اینکه دستشویی میرم خیلی خیلی حالم بهتر میشه .یه جورایی انگار به محض اینکه روده م حتی یه ذره پرمیشه نفخ شدید و شکمم ورم میکنه و سفت میشه .
  هیچ گونه درد و سوزش هم ندارم .البته سیگار زیاد میکشم.
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • سلام بايد از نظر ibs بررسي شويد
   سيگارتونو اگه ميتونيد قطع كنيد
   و به هر ٨ ساعت قرص mebeverin بخوريد

 11. باسلام
  دختری 25 ساله هستم، 3 روزه نفخ شکم دارم و زیرشکمم حالت گرفتگی داره، بعضی وقتا کمر و پهلوهامم درد میگیره. رنگ ادرار طبیعی و تکرر ادرار هم ندارم، امکانش هست از عفونت باشه؟

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید ویزیت شوید

 12. سلام یک سال نیم درد معده وروده فقط درسمت چپ داشتم سورش معده ازبین رفته ولی ازخواب که بیدار میشم انگار سمت چپ معده وپهلو از داخل باد کرد اذیتم‌میکنه تا شب همینطورم تاخوب که باد خالی شد راحت میشم تورو خدا کمکم کنید ازمایش سونو اندو دادم خوب بودن فقط کولون ندادم

  • سلام معده عصبي داريد
   قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عددو قوص كلينديوم سي هر شب يك عدد مصرف كنيد

 13. باسلام خدمت شما اقای دکتر من شکمم همیشه نفخ داره خیلی اذیت میشم خصوصا موقعه ای که حبوبات مصرف کنم و وقتی که جلو گیری میکنم از آزاد شدن گاز معده طرف چپ شکمم درد میگیره

  • سلام
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذای نفاخ
   تا ۲ هفته مصرف شود

 14. با سلام و خسته نباشید
  ۳۶ ساله مرد
  سوزش معده رفلاکس معده
  نفخ شدید روده و یبوست
  مدفوع تیکه تیکه

  • سلام
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 15. سلام من 46 سالمه و مدتی هست که در زمان عصر به بعد شدیدا دچار نفخ درد شکم و تورم و درد در ناحیه سمت راست بالای شکم دارم سونو از کبد و صفرا دادم مشکلات فقط کبد گرید 1 بوده و بعضی شب ها دچار رفلکس میشم و گاز شدید در روده دارم و صبح ها ناشتا قرص لوتیروکسین 50 میخورم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 16. سلام خسته نباشید
  من حدودا یک هفته است که نفخ و باد معده شدید دارم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 17. با سلام خانمى ٥٤ ساله هستم مدتى هست كه نفخ و ورم بالاى شكم دارم كه بعضى وقتا بالاى شكمم سفت ميشه قرص امى پرازول صبح ناشنا ميخورم با قرص دايميتىكون ولى زياد اثرى نداشته ممكنه راهنماىى بفرماييد

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد نیم ساعت قبل از غذا میل کنید

 18. سلام عرض خسته نباشيد
  من بعد ازخوردن غذاچندروزي است شكم من نفخ ميكند كه اذيت ميكند خوردن قرص جويدني هم مشكلم حل نميشود لطف كنيد راهنمايي بفرماييد

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد نیم ساعت قبل از غذا میل کنید

 19. سلام خسته نباشید. من نفخ شدید معده و روده دارم مرتب بادگلو دارم و روده هام خیلی نفخ داره . صبحها حالت تهوع دارم . خیلی استرسی هستم .

  • سلام
   قرص پروپرانولول ۱۰ هر صبح یک عدد
   قرص پنتوپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غا
   میل کنید

 20. با عرض ادب و احترام
  من دو بار پيكر تراسي كردم و به فاصله خيلي كم به علت نفخ معده و شكم اين نواحي خيلي ورم ميكنند و باعث افسردگي و آزارم ميشن كه حتي من رو منزوي كرده و ميهماني هم نميرم به نظر شما مشكل از كجاست ،خواهش ميكنم من رو راهنمايي كنيد؟

  • سلام
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 21. سلام
  چهل روز پیش به مدت دو هفته حالت اسهال و تحرک و نفخ در روده و معده داشتم همراه با گیج و منگی , تب و خستگی البته این علایم بطور گذری , اسهال با مصرف لاکتوکر یه مدت رفع شد اما همچنان نفخ روده و معده ادامه داره , در سمت راست روده احساس باد , سفتی و گاها درد آرام , اخیرا در کلیه چپم هم احساس میکنم چیزی غر غر میکنه و اونجام نامیزون میزنه , اکثرا با خوردن غذا نفخ میکنم , تمرکزم اومده پایین , انرژیم کم شده , و نکته دیگر از همان اول در ریه م هم احساس مشکل میکنم که همراه با حس تنگی نفس و گرفتگی ریه س … راهنماییم بکنید .

  • سلام
   ممکنه مبتلا به کرونا بودید و متوجه نشدید
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/Eانجام بشود

 22. دو روزه احساس نفخ ميكنم ، خيلي شديد نيست ولي مقداري زير ناف سفت و كمي متورم شده.
  يبوست هم دارم معمولا اگه كم فيبر مصرف كنم ،اين چند روز يبوست بيشتر شده ،مدفوع به صورت تكه تكه و كاملا خشك و درد در ناحيه مقعد .
  ٢٧ سالمه، بدنسازي كار ميكنم ،مكمل پروتئين و كراتين هم مصرف ميكنم ، اضافه وزن و هم ندارم
  درمان خاصي لازمه براي نفخ انجام بدم يا برطرف ميشه خودش؟
  سابقه نفخ به اين صورت نداشتم .

  • سلام
   قرص دایجستیو ظهر و شب پس از غذا
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید

 23. سلام من مدتیه نفخ دارم و تو خواب حالت بی اختیاری دارم هم دایمیتکون استفاده کردم هم دمپریدون تاثیر داشتن ولی کامل خوب نشدم واقعا اذیت کنندس ممنون میشم کمک کنید

 24. سلام خسته نباشید ببخشید مدتی شبا رفلکس معده دارم ینی نمیتونم شبا اب بخورم

  • سلام قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

 25. باسلام اقای دکتر الا ن ده روز است که این شکم من باد تولید میکند همراه با اسهال روم نمی شود به دکتر مراجعه کنم لطفا بفرمایید چه بکنم

 26. سلام دختری 24 ساله هستم نفخ شدید دارم درد در ناحیه دور ناف دارم و درد شدید زیر شکم ک احساس میکنم از تجمع گاز روده اینجوری میشه

  • سلام قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت يم عدد نصرف كنيد همراع با قرص هيوسين هر ١٢ ساعت يك نوبت

 27. الان چند ساله باد شکم آزارم میده از خجالت جایی نمیرم تو شلوغی نمیشینم اصلا هیچ جا نمیرم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا
   قرص پروپرانولول نیم ساعت قبل از حضور در مکان های پر استرس میل کنید

 28. سلام دختری۱۵ساله هستم مدتیه احساس ورم و سنگینی معده بعد غذا دارم و همچنین کلیه سمت چپم گاهی درد خفیف میگیره و تکرر ادرار هم دارم .ایا مشکل خاصیه. ممنون

  • سلام
   کپسول امپرازول ۲۰ هر صبح ناشتا
   قرص دایمتیکون ظهر و شب پس از غذا
   میل کنید
   ازمایش و کشت ادرار و ازمایش قند خون بدهید

   • با سلام .من ۲۷ سالمه .مدتیه ک نفخ و بعضی اوقات نهار میخورم شب هم گرسنم نمیشه .ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

    • سلام

     قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
     فرص دایجستیو ظهر و شب یک عدد پس از غذا میل کنید

   • سلام من قرص معده مثله امپرازول و کلیندیوم سی و دومپریدونو دایموتدین مصرف میکنم و مواد مخدر تریاک مصرف میکنم چند ساله که قصد ترک دارم خاستم بدونم تداخل دارویی ندارد رفلاکس شدید دارم و نفخ

 29. با سلام
  نزدیک به سه ماه است مواد مخدر به صورت خوراکی را ترک کرد ه ام بعد از ماه اول ترک درد های معده دم صبح مرا بیدار میکرد نزد دکتر رفتم قرص کلینیوم سی قبل صبحانه و شام فاموتدین ۴۰ بعد از صبحانه و شام تجویز کرد درد ها برطرف شد ولی الان بعد از صرف غذا درد زیادی در پشت کمر و زیر کتفم دارم نفخ شدید هم دارم دفع مزاج مرتب صبح انجام میشود ولی بسختی خارج میشود بدلیل ترک قرص جوشان مولتی ویتامین مصرف میکنم آزمایش دادم تنها ویتامین دی کم داشتم که روزانه هزار آن را مصرف میکنم ضمن تشکر از سایت و مطالب شما ممنون میشم راهکار بدهید.

  • سلام
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 30. سلام معده من دائمگاز تولید میکند احساس میکنم مسموم شدم واسهال ابکی دارم

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه