علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۶۱۸۰۶ بازدید
 • 2,858
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,858 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام بسیار جامع وعالی

 2. سلام من ۲۰سالمه الان نزدیک ۴ساله معدم خیلی تحریکپزیر شده ولی یه سالی میشه که بدتر شدم بعد خوردن هر وعده غزایی معمولا نفخ شکم دارم که دردش معده وقفسه سینم رو به درد میاره وتنفسم رو دچار مشکل میکنه تاجایی که احساس سوزش در قسمت تنفس قفسه سینه و احساس بی حالی میکنم قسمت کتفم رو هم به درد مباره وشبا به زور میخابم و بیشتر اوقات یبوست دارم کمکم کنین

  • سلام
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص کلیدینیوم سی و قرص مبورین نیم ساعت قبل غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود
   همچنین توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 3. سلام خانمی هستم 27 ساله چند وقته گاز معده ام خیلی زیاد شده که چیزی نمیتونم بخورم شبا خیلی بیشتره حتی تا صبح چند بار بیدار میشم و احساس پری میکنم باد گلو هم خیلی زیاد میزنم دردش بعضی وقتا به پشتم میزنه لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام
   قرص فاموتیدین ۴۰ بعد شام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایجستیو همراه غذا
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 4. سلام
  من حدود یکسال هست که باد معدم زیاد شده و باد گلو هم زیاد میزنم و گاهی اوقات روده هام صدا میده ….. و چند ماه هست که ریزش مو پیدا کردم… بنظر شما امکانش هست معده ام نمیتونه ویتامین ها و مواد مغذی رو جذب کنه.

  • سلام بله اين در شرايطي هست كه رشد باكتري روده زياد ميشه
   سك دوره قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت مصرف كنيد تا ٧ روز
   همراه با قرص كلوفك هر ٨ ساعت يكي
   و قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي
   هر شب قرص آهن بخوريد
   صبح ها روي
   هر ماه امپول ب كمپلكس و ب ١٢ بزنيد

 5. سلام.خسته نباشید.
  پسر ۲۰‌ساله ام که از اول تابستون شکمم باد کرد و به سختی دستشویی میرفتم.دکتر رفتم گفت معده ات عفونت کرده،قرص های امپرازول و دایمیتیکند برام تجویز کرد بعد از یک هفته استفاده بهتر شدم تا دوباره بعد از یک ماه یه روز حالت تهوع و سرگیجه بهم دست داد و خلی حالم بد شد، فک کردم مسمومیت هرچی کردم نتونستم بالا بیارم، رفتم دکتر دوباره گفت همون عفونت معده است باز دوباره همون قرص هارو تجویز کرد و گفت خاکشیر با آب ولرم بخور. استفاده کردم یه کم بهتر شدم ولی الان ۳ ماهه بازم اذیت ام شکمم باد میکنه همیشه اومده جلو، دستشویی یه سختی میرم. داخل شکم وگلو ام حالت اینکه باد هست بعضی وقتها از دهانم خارج میشه.بعضی وقت ها خیلی حالت تهوع میگیرم به خاطر اسید معده ام. به سختی میتونم مدفوع کنم.
  خیلی اذیتم. کمک کنید.ممنونم.

  • سلام دوست گرامی
   قرص کلیدینیوم سی و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   قرص دایجستیو همراه غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

  • سلام دوست گرامی
   قرص کلیدینیوم سی و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
   قرص دایجستیو همراه غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 6. سلام وقت بخیر خانم ۲۵ساله هستم سابقه رفلاکس معده و سوزش معده و یبوست داشتم در حال حاضر به شدت مشکل نفخ معده دارم شکمم در حد خیلی زیادی باد کرده و بزرگ شده در حد حامله بودن مممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 7. سلام من معده ام دردمیکنه وقتی درد میکنه دردش قفسه سینه ام میگیرد وروده ام باد میکنه حتی صدام میگیرد همه راهوامتحان کردم چندباردکتررفتم اندسکوپی هم گرفتم میگن ریفلاکس معده داری واقعا خیلی اذیتم میکنه نمیدونم چکارکنم منم

  • سللم بايد پرهيز غذايي داشته بتشبد
   پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي و قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي مصرف كنيد
   اگر بعد از يكماه بهبود نيافتيد بايد مجددا اندويكوپي شيد

 8. سلام سحر هستم ۳۶ ساله از بچگی همیشه ،مشکل نفخ شکم داشتم،،هیچ وقت وضعیت آداب مزاجیم تنظیم نبود ،،دربچگی اکثرمواقع یبوست داشتم،،،اما هرچی بزرگترشدم مشکل نفخ شکم دارم،،هرچیزی میخورم،،به محض خوردن هرچیزی از غذا گرفته تامیوه یاخوراکی،شکمم نفخ میکنه،،،بعضی اوقات حتی دفع نفخ هم دشواره ودلم مدام پیچ میزنه،تو مهمونی ها اذیت میشم،شکمم مدام صدا میده ،،این حالتها معمولا از بعدناهار تا شب بیشترمیشه،،،خیلی شبها حتی راحت نمیخوابم ازشدت نفخ شکمم ،،اینم بگم ادم حساس ولشوره ای و استرسی هستم ،،بخاطر تپش قلبم هم پرانول ۱۰ میل از ۱۴سالگی مصرف میکنم البته دوزش اون زمان ۴۰میل بوده ولی ب مرور کمتر شده،،این قرصو ب دلیل افتادگی دریچه میترال استفاده میکنم،،لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص مبورین
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 9. سلام،من حدود یکساله خیلی بد مدفوع میرم در صورتی که همیشه به حالت یبوست نیست و در مدفوعم بلغم داره و چیزی به حالت خلط سینه و گاهی وقتها دل درد دارم و نفخ معده و مشکل اصلیم سر درد شدیده آندوسکوپی هم دادم دکتر گفت معده و روده ات میکروب داره ولی داروهاش تاثیری نداشت و چیزهایی که در مورد روده مطالعه کردم درد شکم و رودم مربوط میشه به سندروم روده تحریک پذیرحالا خواستم از شما که کمکم کنین

  • سلام بايد از نظر ريشه كن شدن عفونت معدتون مطمئن شيد و براي دفعتون هر ٨ ساعت يك عدد ساشه پسيليوم مصرف كنيد
   زماني سندرم روده تحريك پذير مطرحه كه عفونت معده و روده نباشه
   در واقع آخرين تشخيصه

 10. سلام
  من سنگ کیسه صفرا دارم الان هر جی میخورم حتی اگر اهسته باشه و یا کم باشه بازم احساس نفخ و باد کردن شکم میشوم. زمانی دردم کم نیشود که شکمم خالی باشد. ضعف جسمانی ندارم حالت تهوع و استفراغ ندارم علت چیست

  • سلام ديس پپسي يا سوءهاضمه داريد
   اگر زيار ٤٠ سال داريد بايد قرص پنتوپرازل هر روز صبح يكي همراه با قرص كلوفك هر ٨ ساعت يكي بخوريد
   اگر بالاي ٤٠ سال داريد بايد اندوسكوپي بديد
   اول درد را مربوط به معده ميگيريم چون درد ناشي از كيسه صفرا با نفخ همراه نيست بيشتر با تهوع همراهه

 11. سلام.وقت بخیر.چند وقتیه مواد غذایی سرد که میخورم معده درد دارم و چند ماهه موقع خواب باد معده دارم که واقعا اذیتم‌میکنه.لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

  • سلام
   شربت آلمینیوم ام جی یک قاشق قبل خواب
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل ناهار و شام
   تا ۱۰ روز بخورین

 12. سلام من ۴۰ سال سن دارم غذا هم زیاد نمیخورم اما شکمم خیلی نفخ میکنه خیلی اذیت میشم بعضی موقع ها هم از ترس نفخ غذا نمیخورم لطفا راهنمایی کنید😀

  • سلام
   قرص مبورین و قرص دمپریدون و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. سلام خانم دکتر زهرا هستم نفخ شدید در طول روز بخصوص د سر کار دارم که در خونه اینجور نبود ولی تازگیا تو خونه ام شرول به نفخ میکنه نمیدونم چکار کنم اللته قبلا نفخ داشتم در دورون دانشجویی اما چون محیطبیشتر خانم بودیم مشکلی نداشتم اماحالامحیط مردانه هس و مدام مجبوریم بلند شیم واسه کار البته این رو هم بگم کهانجیر خوردم ساعت ۳بلند میشم قبل انجیر میخورم بعد چای و عسل بعد میخابم بعد ساعت۵بیدارشم عرق نعناع بخورم بعدبرم دستشویی نیم ساعت بشینم و دو سه بار هم برمتا ساعت۶:۳۰بعد برم سر کار که تا برسم نفخ شروع میشه سالت ۱۰ دایمتیکون میخورم بعد دوباره یک دونه دیگه البته تو بانک با خودم چای اویشن یا رازیانه مبرم ولی افاقه نمیکنه ممنون میشم اگه راه حلی برام بدین چون دیگه نمیتونم دوام بیارم

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز
   قرص کلیدینیوم سی و قرص مبورین و قرص دمپریدون قبل صبحانه و شام
   تا ۲ هفته مصرف شود

   • سلام خانم دکتر ممنون اما این قرصا دوره مریضی خانما تداخل نداره منظورم مفنامیک اسید هس یا استامینوفن یا ویتامین dالبته تازگیا صداهم میده و غیر قابل کنترل هس ببخشید خودش میا د و میره با بوی بیسیار بدددد لطفا راهنمایی کنین چکار کنم همش مجبورم ماسک رو دربیارم خواهش راهنمایی کنین

 14. سلام با تشکر از سایت خوبتون که اطلاعات مفیدی در اختیار کاربران میگزارید.من حدود یک ماهی است که مجددا ورزش بدنسازی را شروع کرده ام ودر این مدت اشتهام خیلی زیاد شده وحدود 8کیلو افزایش وزن داشتم،اما باد شکمم خیلی زیاد شده که بد بو هم هست و باعث خجالت من بین دوستان وخانواده شده ایا دارویی هست که مصرف کنم تا از بادمعده جلو.گیری کنه یا حداقل بوی بدشو از بین ببره؟

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز
   قرص دمپریدون قبل ناهار و شام یکی

 15. سلام.خانمی هستم۳۴ساله.تقریبا ۱ساله دچار نفخ میشم و شکم قار قور میکنه.احساس میکنم شکمم پرازبادشده چون متورم شده و هرکاری میکنم بهترنمیشم.خیلی هم یبوست میگیرم.چیکارکنم که بهتربشم

  • سلام
   قرص مبورین و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل غذا
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 16. سلام اقا هستم ۲۶ ساله من هنگام خواب ساعت ۲شب به بعد نفخ شکم همراه با درد دارم طوری که ازخواب بیدار میشم ممنونم راهنماییم فرمایید

  • سلام
   قرص دمپریدون قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی و قرص فاموتیدین ۴۰ بعد شام بخورین تا ۲ هفته

 17. سلام من 53 سالمه و حدودا 15 ساله یبوست دارم و حدودا سه چهار سالیه که نفخ و گاز معده و ترش دارم ودرد سمت راست شکمم هم اضافه شده وزیاد چاق نیستم فقط شکمم بزرگه. اندوسکوپی و کولو نوسکوپی انجام دادم و تشخیص دکتر معده و روده عصبی و هلیکو باکتری بود که با مصرف چندین انتی بیوتیک به مدت 2هفته و بعد از آن مصرف کپسول گروه امپرازول و لانزو و پنتوپرازول صبح ناشتا تجویز کردن که 2ساله مرتب مصرف میکنم بهترم ولی تا یک روز قطع میکنم حالم بد میشه یبوست هم اذیتم میکنه قرص سیلاکس وپودر گیاهی مصرف میکنم ولی بازم اذیتم ایا باتوجه به پوکی استخوان که دارم دیسک کمروارتروز زانو و گردن این داروی لانزو پرازول عارضه ندارهَ؟ ودارویی هست که بدترم نکنه؟ ایا درمانی برا یبوست هست؟

  • سلام
   دوست عزیز قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر 8 ساعت یک قاشق پس از غذا میل کنید
   سعی کنید برای رفع یبوست آب و مایعات فراوان بنوشید
   سبزی و میوه زیاد بخورید

 18. با سلام . خانمی هستم ۲۰ساله ، چند وقته که بعد از غذا خوردن شکمم به حد خیلی زیادی باد میکنه به حدی که به لباسم فشار میاد که انگار حامله ام ، حتی چایی هم میخورم باد میکنه خیلییی اذیت میشم ، شبا هم موقع خواب باد معده دارم که خیلی اذیتم میکنه که دیگه روم نمیشه پیش خانوادم بخوابم ، ۴ روز یکبار هم مدفوع دارم . تورو خدا کمکم کنین خیلیی اذیت میشم

  • سلام حركات دستگاه گوارشتون كند شده
   قرص دمپريدون هر ٨ ساعت بخوريد همراه با پود پسيليوم هر ١٢ ساعت يك ساشه در آب حل كنيد و بخوريد
   غذاتون كم حجم باشه
   نفاخ نباشه
   شير نخوريد و ماست اگه خورديذ پروبيوتيك باشه

 19. من خانم ۶۷ساله هستم از ۵۰ سالگی به بعد هر ۵ سال یک بار کولونوسکپی کردم فقط بار اول یک پلیپ داشتم که دکتر ان را برداشت. الان هم تقریبا ۴ سال است که اخرین کولونسکپی را دادم و مشکلی نداشتم اما همیشه من امادگی یبوست گرفتن بودم و با خوردن میوه و سبزی زیاد جلوش را میگرفتم. اما حالا حدود پانزده روز است که شکمم روزی دو یاسه بار شل کار میکند و پهلوی راستم کمی درد دارم‌ سنوگرافی دادم دکتر گفت همه چی سالمه ولی روده شما در سمت راست کمی پف دارد مثل نفخ و من احساس میکنم بعد از اجابت مزاج هم برطرف نمیشود علتش چیست خیلی ممنونم بخاطر کرونا الان میترسم برم کولونسکپی بدم

  • سلام قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   همرا با قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يك عدد بعد از غذا
   از نظر تغذيه اي رعايت كنيد كته ماست بخوريد
   اگه بعد از دو روز بهتر نشديد ٧ روز قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گر هر ٨ ساعت يكي بخوريد

 20. سلام خسته نباشید من نفخ دارم و حس میکنم یچیزی تو گلومه دل پیچه خفیف دارم جدیدا امپرازول ۴۰ خوردم ی دوره ولی تاثیر چنانی نداشت این حس ک انگار تو گلومه خیلی بده و همچنین گاهی دلپیچه راهنمایی میکند

  • سلام .قرص کلیدینیوم سی و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام و قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   در صورت عدم بهبود جهت انجام آندوسکوپی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. سلام . چند وقت پیش باد گلو و نفخ شدید شکم و احساس توده داحل گلو داشتم البته بدون درد و سوزش که فرمودین استرسی و عصبیه . خانم دکتر آتش زر شما فرمودین فاموتیدین 40 هر 12 ساعت و کلیدینیوم سی هرشب بخورم .البته قرص پروپرانول10 هم روزی 1 دونه میخورم . بعد 1ماه خیلی بهترم و تقریبا فقط مواقعی احساس باد داخل شکم دارم که خالی میشه اروم میشم . ایا قرص هارو ادامه بدم ؟

 22. با سلام وخسته نباشید من خانمی ۵۵ ساله هستم الان حدود یک هفته هستش هرروز درد معده ،گاهی اوقات حالت تهوع ونفخ بسیار شدید به حدی که شکمم خیلی بزرگ میشه وبخاطرش درد شدید میگیرم دایمتیکون میخورم یه کم آروم میشم ولی دوباره بعد از چند ساعت بلافاصله بعد از خوردن هر چیزی حتی به مقدار کم دوباره درد شدید دارم وشکمم بصورت افتضاحی بزرگ میشه،گاز معده آنچنان ندارم فقط درد وبزرگی بیش از حد شکمم اذیتم میکنه،ممنون میشم راهنماییم کنید.با سپاس از شما

  • سلام حركت معدتون كم شده
   قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   اگه بعد از يك هفته بهتر نشديد بايد اندوسكوپي بديد

  • سلام حركت معدتون كم شده
   قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   اگه بعد از يك هفته بهتر نشديد بايد اندوسكوپي بديد و توسط متخصص گوارش ويزيت شيد.

 23. سلام وتشكرازپاسخ شما
  من هرموقع غذا ميخورم نفخ زيادي ميكنم و٤انگشت بالاي ناف من مقداري كمي درد ميگيرد شكم من هم كم كارميكنددكتررفتم به من مرازول ٢٠ ولاكتوز ودايمكت ٤٠داد زياد تاثيري ندارد لطفا راهنمايي بفرماييد درضمن من مشكل كليه دارم

  • سلام بهتره اندوسكوپي شويد تا از نظر عفونت هليكوباكتر معده بررسي شويد

  • با سلام ، من متاسفانه مشکل معده ندارم ولی خیلی باد شکم دارم و این منو ناراحت میکنه و بی اختیار بادشکمم خارج میشه و این خیلی ناراحت کننده است و زمان خواب هم شدیدتر هست میخواستم لطفا کمک کنید که باید چکار کنم .

   • سلام ضمن رعايت رژيم غذايي و نخوردن غذاهايي كه قند ساده دارن مثل خرما يا مثلا شير و حبوبات
    قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد

    • سلام خسته نباشید من 29 سالم من اسید معده دارم نفخ شکم دارم حالت تهوع دارم صورت می جوش زده توش خیلی میکنم چی برام خوب تشکر ممنونم

     • سلام يكماه اين داروهارا مصرف كنيد در صورت عدم بهبود بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شيد
      هر روز صبح ناشتا قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم
      هر شب قرص كلينديوم سي
      هر ١٢ ساعت قرص كلوفك

  • سلام خدمت خانوم دکتر ببخشید راه حلی میخواستم برای رفع باد شکم ممنون میشم راه حلی بفرمائید

   • سلام قرص كلوفك هر ٨ ساعت بكي بخوريد
    غذاي نفاخ هم مصرف نكنيد

 24. سلام چرا سوالم پاک میشه ؟؟؟؟
  دخترم ۹ سالشه مدتیه دور نافش و جدیدا بیشتر زیر نافش شب ها بعد شام درد میگیره دوبار بردمش دکتر داروهای معده و کلیدینیوم سی و دایمتیکون رو استفاده کرد موقتا بهتر شداما بعد مدت کوتاهی دوباره دردش برگشت ازمایش عفونت ادرار منفی بود. شبها که باد معده یا شکمش کار کنه خوب میشه ولی روزها معمولا یکبار شکمش کار میکنه.تقریبا دو سه ماه اینطوریه لطفا بگید چیکار کنم

  • سلام
   علاوه بر داروهاش
   قرص پنتوپرازول ۲۰ میلی نصف قرص نیم ساعت قبل شام
   نیم ساعت قبل ناهار مصرف بشه
   داروها تا ۱۴ روز بخورد
   اگر خوب نشد به فوق تخصص گوارش اطفال مراجعه شود

 25. سلام من 21 سالمه شلوار لی میپوشم دکمه شو میبندم باعث باد معده میشه ویا غذا میخورم بعدش همین مشکلو دارم وبعد از غذا خوردن کم میخورم احساس میکنم معدم سنگین شده درد میکنه و بازم باعث باد معده میشه الان از خواب بیدارشدم احساس میکنم قسمت معدم شکمم باد کرده درد میکنه واقعا این باد باعث استرس و خجالت اوری میشه تو جمع این باد خارج نشه چیکار کنم ممنونم از شما 🙏

  • سلام
   قرص مبورین و دمپریدون قبل از مصرف غذا بخورید تا ۲ هفتع

 26. سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه مشکل رفلاکس معده و سندروم روده تحریک پذیر دارم به همین علت لبهام متورم شدن و گاهی اوقات سوزش ادرار دارم تجویز شما چیه؟

  • سلام
   تورم لب و سوزش ادرار ربطی به ریفلاکس و ibs ندارد
   باید ویزیت شوید

 27. سلام ٣٠ سالمه . يك سالي هست كه دچار نفخ شديد شدم به طوري كه سمت چپ شكمم هميشه درد داره و در دفع گاز مشكل دارم انگار محبوس ميشه و مدام در پهلوهام ميپيچه و صدا ميده. اغلب احساس پري شكم دارم در صورتيكه غذا زياد نخوردم. تا حالا دكتر زيادي رفتم و داروهاي زيادي خوردم اما اصلا خوب نشدم . ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • سلام قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا دو هفته
   همراه با قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي تا ٧ روز
   غذاي نفتخ و چرب هم نخوريد

 28. سلام سنم ۲۷ساله ۶ماه پیش رفتم چکاب کامل معدم میکروبی بوده ویتامین Dبدنم هم خیلی پایین بوده بااستفاده از داروهای دکتر درد معدم خوب شده اما چند هفته ای هست شکمم خیلی صدا میده نفخ دارم و مدفوع هم شله دل درد هم میگیرم میشه راهنمایی کنید ممنون

  • سلام بايد ٦ روز قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد
   همراه با قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت يكي
   شير بدون لاكتوز بخوريد
   ماستم پروبيوتيك باشه

 29. سلام سه هفته ای میشه درد روده دارم و هر وعده غذایی ک میخورم نیم ساعت بعدش باید برم دسشویی تمام قسمتای شکمم درد داره خیلی اذیت میشم چیکار کنم

 30. سلام ممنون بابت پاسخگویی شما
  مردی هستم 40 ساله .چاق نیستم فقط کمی شکم دارم حدود 2 سال است که به شدت باد معده دارم و مشکل بزرگ من کنترل خروج آن از مقعد در هنگام خواب است که بسیار بسیار استرس آور است. حتی اگر شب هم غذا نخورم ولی متاسفانه این مشکل خروج باد معده را دارم. لطفاً اگر ممکن است دارویی تجویز بفرمایید تا از این کابوس راحت بشوم. باز هم ممنون.

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر