علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۶۱۵۹۰ بازدید
 • 2,856
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,856 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من دختری سی ساله هستم که از کودکی از مشکل یبوست رنج مییردم. نزدیک شش ماه هم هست از نفخ رنج میبرم و احساس میکنم سایز شکمم بزرگتر شده. لطفا برای بهبود راهنمایی ام بفرمایید.

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب یکی قبل از غذا میل کنید
   شربت لاکتولوز هر 8 ساعت یک قاشق پس از غذا مصرف کنید

 2. سلام و عرض ادب
  بنده شبا باد شکم اذیتم میکنه و مدفوع بصورت تکه تکه میشه
  این روند چند روزی هست که ایجاد شده و شبا این حالت میشم
  ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   قرص دایجستیو ظهر و شب یکی پس از غذا مصرف کنید
   شربت منیزیوم هیدروکساید یک قاشق پس از غذا مصرف کنید

 3. سلام ،من حدود یک سال و نیم هست که حتی آب میخورم به شدت نفخ میکنم.سنوگرافی شکم هم انجام دادم مشکل نبود ،داروهای موتیدون،ریفاکسیمین،مترونیدازول،بیسامین،روی هم طبق تجویز دکتر مصرف کردم مادامی که دارو مصرف میکنم ،اوضاع خوبه،به محض تمام شدن دارو دوباره نفخ های شدید،ترجیح میدم چیزی نخورم چون نفخ به قفسه سینه ام فشار میاره ،به نظرتان درمانی داره ؟

  • سلام
   از داروها مرتب استفاده کنید
   از غذاهای نفاخ کمتر استفاده کنید

 4. سلام خانمی هستم ۵۳ ساله خیلی سال مشکل معده دارم و دچار نفخ شدید معده هستم حتی اب هم میخورم اروغ میزنم مصرف غذاهای نفاخ ندارم و هیچی نمیتونم بخورم احساس میکنم چند پرس غذا خوردم .دکتر هم تا دلتون بخواد زیاد رفتم ومشکل سندرم روده تحریک پذیر دارم داروهایی زیادی مصرف کردم ولی باز هم دوباره بیماریم برگشته و به دلیل نخوردن غذا چون نمیتونم لاغر شدم لطفا راهنمایی کنید

 5. سلام دختر۴ساله ام ۱۰روز میشود که بیشتر اوقات درحال آروغ زدنه همش بادگلو میزنه،غذاهم نجویده قورت میده چکار کنم

 6. با سلام بنده با کمترین حجم غذا شکنم نفخ میکند واحساس میکنم چند پرس غذا خوردن لطفا راهنمائی بفرمائید

 7. سلام
  مطالبو خواندم و از کارهایی که نباید کرد متاسفانه بنده قلیان میکشم و غذا هم تند میخورم . گاهی اوقات کمی خون هم در مدفوع میبینم . خوراکم خوبه ولی وزنم ۹۵ کیلو با قد ۱۷۰ میباشد . آدامس و نوشابه نمیخورم . ولی مصرف قند و نمکم زیاده . هیچ مشکل دیگری جز باد گلو و شکم ندارم. هیچ قرصی هم مصرف نمیکنم . ممنون میشم کمکم کنید . تحرکم فقط تو کارمه و ورزش نمیکنم . فنی هستم . پهلو ندارم . فقط از ناحیه شکمم بزرگ شده .

 8. سلام قرص مبورین 200 روزی چندتا میخورن ؟ برای نفخ شکم

 9. سلام دختری هستم۳۲ساله چندین ساله که باد دارم واین مساله خیلی منو ناراحت کرده وگاهی اوقات اختیار از دستم خارج است به،متخصص گوارش مراجعه کردم آزمایش ادرار و سونوگرافی شکم و رحم برام نوشت انجام دادم معلوم شد که کلیه سمت راست به طور مادر زاد ندارم برام امپرازول۴۰۰ نوشت ولی مصزف نکردم وهر غذایی که میخورم بلافاصله بعد از غذا باد شکم میگیرم یه طوری که تو جمع نمیتونم باشم چه دارویی مصرف کنم که خیلی خوب جواب بده ممنون

  • سلام عزیزم
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت برای ۵ روز
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی قبل هر وعده غذایی برای ۲ هفته بخورین

 10. با سلام و خسته نباشید
  مادر من ۸ سال هست که دچار الزایمر شدند و از اگزلون و رمنیل و زولوفت برای درمان استفاده میکنند.
  تقریبادو سالی میشه که نفخ های شدید پیدا میکنند .
  دکتر براشون دایمتیکون و شربت کولیک و قرص دایجستیو دادند.
  خیلی فرق نکرده.

 11. به تشخیص پزشکم در رابطه با نفخ دایمتاکون تجویز نمودند و علت را IBS گفته و برای آن نیز مبورین و دومپریدون و ریفاکسیمین تجویز نموده اند و در کنار آن قرص نورتریپتیلین تجویز نموده اند آیا لزومی دارد این داروی اعصاب را استفاده نمایم و آیا درمان با این نسخه کفایت می کند؟
  با تشکر

  • سلام
   میتوانید در ابتدا مصرف نکنین و سایر داروها مصرف شود
   اگه خوب نشدین نورتریپتلین هن مصرف شود

 12. من از کودکی تا الان که سی و دو سال دارم از مشگل باد شکم بخصوص در خواب رنج میبرم واقعا خیلی بده یکی دو بار به پزشک مراجعه کردم نتیجه خاصی نگرفتم صبح از خواب بیدار میشم درد شکم لحظه ای اما شدید وخیلی از وقتها یبوست درد معده آزارم میده حقیقتا دسترسی به متخصص با این وضع مالی (نچندان خوب) ندارم در منطقه محروم سیستان و بلوچستان زندگی میکنم.به نظر شما این مشگلات میتونه علت یک بیماری خاص باشه واگر امکانش هست برای درمان راهنمایی یا کمکم کنید. سپاسگذارم

  • سلام
   شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت یک قاشق
   قرص دمپریدون و مبورین نیم ساعت قبل صبحانه ناهار شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف شود.

 13. سلام مطلب بسیار آموزنده و مفیدی بود با سپاس فراوان

 14. سلام من ۲۰ سالمه ۶ ماه دچار نفخ شدم و فیستول انال دارم و هر چی زور میزنم نمی تونم دستشویی کنم نفخ شکم داذم وبی اختیار باد از سکممم خارج میشه التهاب روده دارم چ کار باید بکنم ب نظرتون برای درمان نفخ شکم

  • سلام
   شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت یک قاشق
   قرص دمپریدون و مبورین نیم ساعت قبل صبحانه ناهار شام مصرف شود.اگه خوب نشدین
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کتید

   • سلام و خسته نباشید
    مشکل نفخ من فقط شبهاست و بعد خوردن شام، روزها هر غذای نفاخی هم بخورم مشکلی نیست ولی شبها کمترین غذا از هر نوع باشه نفخ شکم اذیتم میکنه.
    ممنون میشم راهنماییم کنید تا مشکلم بر طرف شه

    • سلام
     قرص پنتوپرازول ۴۰ قبل شام
     قرص دایجستیو و قرص فاموتیدین ۴۰ همراه شام
     و دایمتیکون جویدنی بعد شام بخورین تا ۲ هفته

 15. سلام . من قرص مبورین ۲۰۰ و قرص مترونیدازول مصرف میکنم برای شکمم که باد داخلش جمع میشه ایا داروهای خوبی هست؟ مترونیدازول ۱هفته گفته هر ۸ساعت و قرص مبورین و یکی صبح و یکی شب قبل غدا ولی قرص مبورین نگفته تا چه مدت ؟

 16. سلام و احترام
  من از این پرسش و پاسخ ها بسیار استفاده میکنم عالی است . ممنونم
  مادرم هشتاد ساله هستم. و فعلا به دلیل کرونا در روستا زندگی می کنند نفخ شدید و یبوست شدید دارند . به دلیل نفخ معده مدام فکر میکنند قلبشان مشکل دارد اما بررسی شده اند و ناراحتی قلبی ندارند. برای نفخ چه کنند . امکان دکتر رفتن درحال حاضر ندارند . سپاسگزارم

  • سلام قرص mebeverin هر ١٢ ساعت يك عدد بخورن غذاهاي نفاخ هم مصرف نكنن
   پودر پسيليوم هم هر ١٢ ساعت يك ساشه را داخل آب حل كنن و بخورن

 17. سلام سه روز هست ک شکمم گاز بر میداره و درد شدید در ناحیه شکم داره ممنون می شم اگر هر چه سریع تر جوابم رو بدید

 18. سلام من قره قروت خوردم و ۵ روزه که دلم بهم می پیچه و صدا میده غذا هم زیاد نمیتونم بخورم معدم میسوزه ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 19. سلام چند سالی هست مشگل معده دارم حالت تهوع و سردرد و خستگی و بی حوصله گی علت چیه

 20. سلام خانم دکتر چهل سالمه چند سالی هست نفخ معده دارم ولی روز به روز بیشتر میشه مخصوصا غروب و شب معدمم خیلی بد کار میکنه اگر جایی باشم معدم کار نمی کنه نمیتونم جایی برام خجالت می کشم سه سال پیش اندوسکوپی و میکروسکپی هم انجام دادم پارسال هم عفونت معده داشتم دو دوره دارو مصرف کردم یه مدت بهتر بودم ولی الان دوباره شروع شده لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   قرص دمپریدون و کلیدینیوم سی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. سلام خانوم دکتر.دختری ۳۲ساله هستم ک قبلا سوزش معده داشتم و با انتی بیوتیک و …درمان میشدم ولی دو ساله ک هر چی میخورم تبدیل ب گاز میشه و با صدا خارج میشه و گاهی هم بی اختیار و ب طرز ابرو برانه.واقعا بخاطر این مشکل قید ازدواج رو زدم.شما بگید چکنم

  • سلام عزیزم
   جای نگرانی نیست
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و قرص دمپریدون و قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل هر وعده غذایی تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 22. سلام ببخشید من چند وقته معدم پر میشه از باد و دل درد میگیرم و شبا خیلی باد های روده از شکم میاد بیرون و اذیت میشم چیکار کنم خوب بشم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد آزمایش مدفوع و کشت مدفوع بدهید

 23. سلام چند ماهه داخل شکمم باد جمع میشه و اذیت میکنه و باد که خالی میشه اروم میشه . جکار کنم خستم کرده

 24. سلام من سی ویک سالمه چند ساله مشکل معده دارم عصاب معده وروده ولی این اواخر گاز شکمم خیلی زیاد شده شبها هم بعضی اوقات بیدار می شم وگاز شکم خالی می کنم وقتی دسشویم هم می گیره قسمت راسته شکمم یه کم درد داره لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت تا ۵ روز
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون قبل صبحانه و شام به مدت ۱۴ روز مصرف شود
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد آزمایش مدفوع و کشت مدفوع بدهید

 25. سلام اقایی هستم۲۶ساله ۶ماهه بطور مداوم نفغ میشم ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام قرص كلوفك هر ٨ ساعت يكي بخوريد اگه بهتر نشديد توسط متخصص گوارش از نظر رشد باكتري روده و عدم تحمل لاكتوز بررسي شويد

 26. سلام اقایی هستم ۲۵ساله تقریبا یک‌ساله نفغ میشم حتی آب هم میخورم نفغ میشم ممنون میشم راهنماییم کنین

  • قرص ازونیوم ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص کلیدینیوم سی قبل ناهار و شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 27. سلام من ۲۲سالمه حدود یکساله که هرچی میخورم اذیت میشم دل درد میگیرم و نفخ معده دارم و مدفوعم گاهی اوقات مثل قیره و بیشتر به صورت یبوست و گاهی هم به شکل اسهال و سردرد شدید دادم و سردردم همش از درد روده و معدمه پزشکا گفتن مال اسید بالای معدته ولی با هیچ دارویی برطرف نشده و گاهی وقتها وقتی مدفوع نکردم سردرد دارم و گاهی وقتها وقتی شکم درد دارم و آندوسکوپی انجام دادم پزشکاگفتن میکروب داره معده و روده ات و ورم معده داری و درد شکمم از زیر ناف تا قفسه ی سینم درد میگیره و گاهی وقتها سرفه میکنم حالامیخوام اگه میشه کمکم کنین

  • سلام
   دوست گرامی داروهایی که مصرف کردین ک مدت مصرف رو ذکر کنید

   • قطره گاسترولیت باریج حدود یک هفته،ساشه پسیلیوم ۸روز،ایرمیب۲۰۰ ودیجستیو حدودسه هفته

    • برای شما سندرم روده تحریک پذیر مطرحه
     داروهای زیر رو به طور مرتب برای ۳ هفته مصرف کنید
     قرص کلیدینیوم سی و قرص مبورین نیم ساعت قبل ناهار و شام و صبحانه
     قرص پنتوپرازول ۴۰ نیم ساعت قبل صبحانه و شام
     قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا

     • سلام این داروهارو یکی دوروزه مصرف می کنم ولی وقتی داروهارو می خورم جلوی سرم و سر چشم هام درد میگیره و معده ام تیر میکشه رو طرف قلبم و خیلی بی حالم می کنه حالا ممکنه مشکل داروها باشه؟؟اگه مشکل داروعه داروی دیگری وجود نداره؟

     • سلام
      داروها این عوارضو ندارن
      جهت مشاوره بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

     • ببخشید دکتر این داروها برا سه هفته کافیه؟؟ بعد این سه هفته نیازی نیست دارویی چیزی مصرف کنم؟؟بعد برا دفع میشه ساشه یا برگ سنا مصرف کرد؟

     • سلام
      بله فعلا مصرف کنین و پاسخ به درمان باید بعدش بررسی شه.
      برای یبوست شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی بخورین

     • سلام ببخشید خانم دکتر من شربت لاکتولوز هم می خورم ولی تاثیری تو دفع نداره داخل شکمم سفت نیست زیاد ولی خیلی درد شکم دارم و به خاطر اینکه دفع ندارم سرم خیلی سنگینه حالا میگم مشکل این نیست که روده ام پیچ خورده باشه یا چسبندگی داشته باشه؟؟ آخه علائم پیچ خوردگی رو هم دارم به جز استفراغ

     • سلام
      اگه با شربت برطرف نمیشه بله باید سایر علل بررسی شه
      باید معاینه شین و آزمایش بدین
      به متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. سلام من ۳۸ سال سن دارم، منم وقتی غذا میخوام بلافاصله هم دروغ میزنم وباد شکمم خیلی زیاد‌وخیلی بد بوهست،دوسال پیشم ازمایش باکتری هلیکوباکترو داده بودم ،میکروب معده داشتم تا اون موقع فقط اسهال میشدم،الان بعد از مصرف داروها از اون موقع به بعد یبوست ،همراه با نفخ زیاد معده واروغ وباد شکمم خیلی زیاده،بعضی وقتا که بدتر میشه دل پیچه وقفسه سینم درد میکنه، انگارقولنج میشم ،لطفا راهنمایی کنید

 29. سلام خسته نباشین .از زمانی که کرونا گرفتم نفخ معدم زیاد شده طوری که هر ۱۰ دقیقه باید خودمو خالی کنم .از دست باد معده کلافه شدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام هر ١٢ ساعت قرص كلوفك بخوريد
   غذاهاي نفاخ هم مصرف نكنيد

 30. سلام من همسرم ۴۰ ساله هستند ۱۰ روزه پیش جراحی برای درمان بواسیر به صورت لیزری انجام دادند بعد از عمل یه سری داروهای مسهل استفاده کردند بعد از ۳ روز از عمل به شدت نفخ کردند یبوست ندارند ولی گاز روده اشون خالی نمیشه ولی آروغ زیاد میزنند درد زیر جناق سینه و درد شکم دارند و سنگینی معده اشون اجازه نفس راحت کشیدن رو نمیده پیش متخصص داخلی رفتیم قرص مترونیدازول و بیسامین و شربت لاکسی ژل دادند فایده ای نکرد سی تی اسکن ریه و رادیولوژی شکم و سونوگرافی انجام دادیم چیزی نبود یه شیاف بیزاکودیل دادند بازهم فایده ای نکرده ممنون میشم راهنمایی کنید
  در ضمن خود جراح اشون قرص دایمتیکون جویدنی تجویز کردند و همپول دگزامتازون که بازهم جواب نداد

  • سلام
   کپسول ازونیوم 40 هر صبح ناشتا یکی
   قرص دومپریدون ظهر و شب یکی قبل از غذا میل کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر