علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۶۱۶۰۵ بازدید
 • 2,856
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,856 دیدگاه در حال حاضر

 1. باعرض سلام وخسته نباشید ببخشید بنده معمولا شب کار هستم ووقتی شبا میخوابم کنترل باد معده برلیم سخت است وهمین امر باعث خجالت وناراحتی میشود اگرلطف کنید وبنده را راهنمایی کنید باتشکر

  • سلام قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي همراه با قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يك عددمصوف كنيد

 2. سلام و خسته نباشید ، من مدت زیادیه نفخ شکم و روده دارم (البته چند سال پیش ازمایش هلیکو باکتری دادم و مثبت بود ) که نفخ روده به مراتب بیشتر است اما مدتیه هنگام مدفوع درد و سوزش از ناحیه مقعد احساس میکنم اما خونی در مدفوع دیده نمیشه ولی وقتی خودم را میشورم و با دستمال پاک میکنم لکه های خون بر روی دستمال مشاهده میشه . و تا مدتی بعد از مدفوع احساس سوزش و خارش هم دارم . (ناگفته نماند تیرماه کرونا گرفتم و خوب شدم اما چند روز مدفوعم سیاه قیری بود و یبوست هم داشتم ) ضمنا دوسال پیش آندوسکوبی انجام دادم و گفتن التهاب معده دارم .
  با سپاس از راهنمایی که می فرمائید .

  • سلام
   چندتا مسیله مطرحه
   یکی سابقه وجود مدفوع تیره قیری رنگ که نشون دهنده خونریزی گوارشی
   یکی وجود درد و سوزش هنگام دفع ک میتونه بعلت شقاق یا همورویید باشه
   بنظر بنده اگه بالای ۴۰ سال هستین حتما کولونوسکوپی کنین اگر زیر ۴۰ سال هستین آزمایش مدفوع از نظر خون مخفی بدهین

 3. سلام چند ساله که خبلی خیلی نفخ دارم نه درد نه چیز دیگه اما بوی بد و خجالت می کشم اگه دارویی داره بفرمایید

  • سلام
   برای رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا تا ۲ هفته مصرف شود

 4. سلام خانم دکتر
  من ۲۳ سالمه
  و از چند ماه اخیر مشکلی گوارشی برام ایجاد شده
  به اینصورت که تازگیا باد شکم رو نمیتونم کنترل کنم و حتما باید فوراااا برم دسشویی تا دفع کنم
  که خیلی برام سخته و در هر مکانی شرایط مساعد نیس
  مثلا تو دندانپزشکم
  وسط غذا خوردن تو مهمونی
  یا سر کلاسم
  و اینکه وقتی نمیتونم دفع کنم
  عرق سردی سرتاسر بدنم رو فرا میگیره که فکر کنم بخاطر استرس اون لحظه باشه
  لطفا اگه دارویی برای درمان هست رو معرفی کنید
  واقعا خیلی در عذابم

  • سلام
   نیم ساعت قبل از قبل از حضور در مکان های استرس زا قرص پروپرانولول 20 یک عدد میل کنید

 5. سلام من مدت یک ماهه شکمم بدجور نفخ میکنه البته فقط تو خواب زیاد نفخ دارم و زیاد باد از شکمم خارج میشه و باعث خجالتم شده

  • سلام
   قرص دایمتیکون صبح و ظهر و شب پس از غذا بجوید

 6. فقط بعد از غذا گاز معده زیاد دارم ولی بقیه هیچ درد شکم یا مشکل گوارشی ندارم
  لطفا بفرمایید چه کنم؟
  سپاس

  • سلام
   دوست عزیز ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا قرص دومپریدون میل کنید

 7. سلام من چند ماهی هست ک نفخ میکنم ولی این اواخر خیلی شدید شده شکمم باد می کند و صدای زیادی دارد باید از چه دارویی استفاده کنم ممنون؟

  • سلام قرص كلوفك هر ٨ ساعت يك عدد مصرف كنيد
   همراه با قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد تا ٧ روز بخوريد
   غذاي نفاخ هم نخوريد

 8. بیشتر وقتا نفخ شکم دارم ک علتش برام مشخص نیست غذام هم ب آرامی می خورم آدامس یا نوشابه گاز دار هم استفاده نمیکنم نمیدونم علتش از چیه

  • سلام
   عزیزم گاهی غذا به خوبی هضم نمیشه
   می تونید از قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا مصرف کنید
   همچنین از کپسول فمی لاکت جهت کمک به هضم غذا روزانه یک عدد مصرف کنید

 9. سلام من سندروم روده تحریک پذیر دارم تو بیمارستان مشغولم .الان چند روز بعد فوت همکارم براثر کرونا،نفخ روده شدید دارم بطوریکه دهانم خشک میشه صدام میگیره،غذا میخورم بهتر میشم .چه دارویی استفاده کنم به جز کلیدینوم سی،ممنونم

  • سلام
   قرص نورتریپتیلین 25 هر شب یکی
   قرص پروپرانولول 10 هر صبح یکی
   میل کنید

 10. سلام،من مدتی هست که شکمم ورم میکنه و حالت نفخ داره…چطور میتونم این مورد رو برطرف کنم؟

  • سلام غذاهاي نفاخ نخوريد ماست پرييوتيك مصرف كنيد
   شير بدون لاكتوز بخوريد
   قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد اگه بهتر نشديد بعد از ١ ماه توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 11. جندسال پیش بخاطر استرس و بی اشتهایی دچار ورم معده بودم گاهی درد بقدری زیاد بود نمیتونستم بخوابم حتی به پهلو بشم یا حرکتی کنم گذشت تا که دوسال جاری بخاطر فشارها و تنش های زیاد معده دردم شروع شد و میشه گفت دوساله به یبوست دچارم و نفخ خیلی زیاد معده همیشه درد دارم نمیتونم غذا بخورم برای اینکه سنگینی شدیدی در معده احساس میکنم ولی شکم و معدم گاهی خیلی بزرگ میشه . دو سه ساله تقریبا هر صبح حالت تهوع شدیدی دارم .خانم هستم و 33ساله

  • سلام
   کپسول ازونیوم 40 صبح ناشتا
   قرص متوکلوپرامید صبح و ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر 8 ساعت یک قاشق پس از غذا
   میل کنید

   • سلام ممنونم از پاسخ شما
    طبق دستور پزشک موتیدون قبل از ناهار و شام و دایجستیو بعد از ناهار و شام مصرف میکنم ولی تاثیر چندانی نداشت .
    سونوگرافی از کبد و کیسه صفرا انجام دادم چیزی مشاهده نشد .

    • سلام
     از قرص کلوفاک هر 12 ساعت یکی استفاده کنید
     در صورت عدم بهبود باید جهت بررسی از نظر موارد دیگری مثل هلیکوباکتر پیلوری به متخصص داخلی مراجعه کنید

 12. سلام خسته نباشید من نفعق شدیدی بعد از خوردن نهار وشام دارم اگر غذا برنج باشه بدترم علت چی ممنون وچه دارویی بخورم

 13. سلام.من شکم درد شده بودم رفتم پیش پزشک که واسه من آزمایش خون و سونوگرافی از من گرفت که خدارو شکر مشکل خاصی مشاهده نشد.شکمم مقداری حالت باد کرده به خودش گرفته و همچنین دفع ندفوع هم به سختی انجام میشه.دکتر به من گفت از اعصابت هست.نظر شما در این خصوص چیه؟تشکر

  • سلام
   قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا یکی
   شربت منیزیوم هیدروکساید هر 8 ساعت یک قاشق پس از غذا
   مصرف کنید

   • سلام، من حدود 37 سالمه، شکمم بزرگه علتش رو نمیدونم، از طرفی هر چی میخورم حتی اب اروغ میزنم،باد معدم هم زیاده که موقع خارج شدن از ناحیه مقعد دچار درد میشم ،اگه خودم رو کنترل کنم باعث ایجاد صدا میشه که خجالت اوره که حتما باید توالت برم وگرنه خیلی اذیت میشم لطفا راهنماییم کنید، با تشکر از شما

    • سلام
     دوست عزیز می تونید از قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا
     قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا مصرف کنید

 14. سلام دکتر من ۲۶ سالمه
  شش ماه پیش بعد یک سرما خوردگی اسهال دارم با مصرف دارو خوب میشم و بعدش دوباره همون حالتی میشم دکتر رفتم دارو های مختلف دادن و آزمایش مدفوع هم دادم که گفت مشکلی نداری قرص لوپرامید از همه قرص هایی ک خوردم بهتر بود ولی بعدش میل به دفع مدفوع نداشتم تا دو سه روز در حالی ک در حالت عادی بعد غذا و خواب باید میرفتم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   ممکنه دچار سندروم روده تحریک پذیر باشید
   بهتر است از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت توضیحات بیشتر و راهنمایی بهتر استفاده کنید

 15. سلام من ۳۴ ساله هستم شکمم باد زیاد میکند اگر کنترول کنم درد داره و روده ها صدا دارد چربی کبد هم دارم لطفا راهنمایی کنید

 16. سلام . 34 سالمه . من از برج 11 باد گلو میزدم رفتم دکتر بهم پنتوپرازول و دومپریدون داد وتقریبا کم شد و قطع شد . برج 1 و کرونا و استرسم و خونه نشینی 1ماهه بخاطرتعطیلی دوباره باد گلو و نفخ شکم و احساس چیزی داخل گلو داشتم که قرص پنتو پرازول و دومپریدون و دایمتیکون خوردم تاثیرینداشت . البته درد و سوزش هیچ موقع نداشتم و ندارم . مبورین و مترو نیدازول هم خوردم ماه پیش . الان در حال حاضر احساس اینکه چیزی داخل گلومه و باد شکم دارم که خالیمیشه اروم میشه شکمم البته خیلی بهتر شدم نسبت به اوایل . تشخیص و راه درمان چیه ؟ بخاطر کرونا میترسم برم دکتر و کلافم کرده

  • سلام
   دوست‌ گرامی کپسول ازونیوم 40 صبح ناشتا یکی مصرف کنید
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید
   قرص کلیدینیوم سی هر شب یک عدد میل کنید

 17. سلام من ۶۰ سالم خیلی شکمم نفغ میکنه و باد زیادی تو شکم جمع میشه جدیدن خیلی دل درد میگیرم واقعا اذیت میشم هی استرس بهم دست میده لطفا راهنمایم میکنید ممنون

  • سلام
   دوست عزیز فعلا دو هفته از داروهای زیر استفاده کنید
   کپسول ازونیوم 40 صبح ناشتا یکی
   قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا

 18. سلام وقتتون بخیر
  مرسی از اطلاعات کافی و پاسخ گویی تون
  من سی و یک سالمه،مشکل حادی در زمینه نفخ ندارم یعنی نه درد یا اسپاسم دارم نه تهوع و نه اسهال یا یبوست،مشکل من صداییه که شکمم میده،که کاملا غیر ارادی بدون دفع نفخ و از جابه جایی گاز توی رودم اتفاق میفته جوری صدا میده انگار من دارم گاز معدم رو دفع میکنم ولی اینطور نیست وقتی دستمو میزارم رو شکمم کاملا متوجه میشم که گاز داره جابه جا میشه،این مساله خیلی برام استرس ایجاد میکنه که یه وقت توی جمع دچار همچین مشکلی نشم،چون اصلا کنترلی روش ندارم،گاها بعد از دستشویی رفتن بهتر میشه ولی قطع نمیشه،این مشکل من درمانی داره ؟

  • سلام
   دوست عزیز استرس و اضطراب باعث ایجاد چنین حالتی می‌شه
   می توانید قبل از ورود به مکان هایی که دچار استرس میشین
   نیم ساعت قبلش از قرص پروپرانولول 20 استفاده کنید

 19. سلاممن نفخ معده وشکم دارم تواین ماه دوباراینجوری شدم حالت تهوع م دارم تواین حالت چکاربایدکرد

 20. سلام من ۳۲سالم مدتی هس یبوست دارم و درد شکم زیاد نه خفیفه ولی گاهی یکم زیاد عارق میزنم فورا بعد عذا و در ضمن سیگاریم هستم و تو مدفوعم خون نیس. گاهی یزره عفونت و خلت مانند کوچیک هس ممنوون میشم راهنماییم کنید دارو معرفی کنید

  • سلام يك ماه قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر روز صبح مصرف كنيد قرص فاموتيدين شبها
   و قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يك عدد
   اگر بهتر نشديد بايد اندوسكوپي بديد و از نظر ميكروب معده بررسي شيد

 21. سلام و عرض احترام
  من حدود دو سالی هست که هر نوع غذایی مصرف میکنم به شدت نفخ میکنم ،و نفخ زیاد به قفسه سینه فشار میاره و خارج نمیشه،حتی صدای حرکت باد داخل روده ها را میشنوم که گاهی به ندرت ممکنه به صورت باد گلو خارج بشه ،داروهای مترونیدازول ،بیسموت سولفیت،فامیلی لاکت،ریفاکسیمین ،زینک وایتال،موتیدون هم استفاده کردم که در دوره مصرف خوب بوده ،اما بعد از اتمام دوره مصرف احساس میکنم حتی بدتر هم شدم ،و حتی زمانیکه که هیچ غذایی هم مصرف نکردم شکمم متورمه و نفخ داره
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   دوست گرامی سعی کنین از غذاهای نفاخ مثل حبوبات کمتر استفاده کنید
   غذا را به آرامی میل کنید و خوب بجوید
   بین غذا سعی کنید آب ننوشید
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا
   و قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب یکی پس از غذا
   میل کنید

 22. سلام ، ممنون از پاسخگوییتون ، من پسری ۲۷ ساله هستم تا اونجا که یادم میاد بیشتر مواقع مدفوع من حالت سفت و کامل نداشته (خمیری و گاه بیشکل یا بریده بریده)، استرس و مقداری وسواس در زمینه این موارد هم برام ایجاد شده ، مدفوع من بی شکل گاهی هم نرمال هست مطالبی در رابطه با مدفوع باریک خونده بودم بعضی وقت ها باریک به نظرم میاد و باز بعضی وقت ها نرمال هست ، از مدتی پیش مطلبی خوندم و حساسیتم به این قضایا بیشتر شده و صدای شکم دارم و مخصوصا استرسم زیاد میشه سمت چپ شکمم بیشتر قارقور میکنه ، تقریبا چند هفته هست هرزگاهی اسهال میشم و مدت پیش هم اسهال و مدفوع سبز تیره داشتم که بعد از یکبار دفع رنگ نرمال شد اما قوام بیشکل و گاهی بعد از مدفوع بیشکل روی اون اسهال و بلغم و کف هم ایجاد میشه یا قبلش ، جوری شده که موقع دفع استرس میگیرم که نکنه مورد دیگه ای باشه !تعداد دفعاتم هم نرمال هست و شاید روزی ۲بار دفع داشته باشم اما اسهال مخصوصا تو این چند هفته کمی پایدار هست گاهی هم مدفوع شکل و قوام نرمال هست … ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام
   نگران نباشین بعید مورد نگران کننده ای مطرح باشد
   اما جهت بررسی علل اسهال مزمن باید آزمایش بدهید
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 23. با سلام خسته نباشید درد و نفخ معده دارم دکتر رفتم آزمایش نوشت عفونت معده نشان داد دارو را خوردم تاثیری نداشت اگر میشه راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ و قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 24. سلام من ۱۹ سالمه و خیلی شکمم نفخ میکنه دل درد و اسهال هم میشم چند بار دکتر رفتم ولی خوب نشدم بنظرتون چکار کنم؟ممنون میشم جواب بدین

  • سلام قوص كلوفك هر ٨ ساعت بخوريد
   يك دوره قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يك عدد تا ٧ روز

 25. سلام من شکمم با معدم ورم میکنه بد باد گلومم بوی بدی میده شکمم صدا میده بد وقتی شدید میشه حالت تهوع میگیرم

  • سلام
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
   تا ۲ هفته مصرف شود

 26. سلام.ببخشید راستش من هم بادگلو دارم هم شکمم نفخ میکنه و هرچیم میخورم مثل عرق نعنا یا حتی چایی زنجبیل هیچ اثری نداره اگر میشه کمکم کنید ممنون

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب یکی قبل از غذا میل کنید

  • سلاممن نفخ معده وشکم دارم تواین ماه دوباراینجوری شدم حالت تهوع م دارم تواین حالت چکاربایدکرد

   • سلام
    ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
    و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
    تا ۲ هفته مصرف شود

    • سلام وقتتون بخیر
     من بعد از ی سرماخوردگی سخت حدود پنج ماهیه که اسهال دارم بطوریکه بعد غذا یا بعد خواب نیاز به دفع پیدا میکنم با مراجه به دکتر دارو های مختلفی مصرف کردم ولی بعد قطع مصرف آن ها دوباره همونطوری شدم تنها دارویی که ب طور کلی منو خوب میکنه قرص لوپرامیده ولیبا مصرف زیادش طوری سفت میشه که تا دو سه روز میل ب دفع ندارم و همچنین باعث ایجاد زخم در انتهای لوله گوارشم میشه ….
     آزمایش مدفوع هم دادم که گفتن مشکل خاصی نداری

     • سلام دوست گرامی بغیر از لوپرامید چه داروهایی مصرف کردین و به چه مدت؟

 27. سلام35سالمه متاسفانه بدلیل مصرف متادون 6ساله یبوست دارم یک ماهی هست معدم نفخ میکنه وگاهی اوقاتم کمی درد میکنه.البته 40روز پیش کرونا هم گرفتم وخوب شدم نمیدونم این مشکل معدم از کرونا هست یایبوست.چندماهی هست که متادونم رااز15سی سی به 2سی سی کاهش دادم ولی یبوستم خوب نشده.لطفا راهنمایی کنید.متاسفانه بدلیل مشکلات مالی دکتر نمیتونم برم.خیلی ممنون.

  • سلام
   شربت لاکتولوز هر 8 ساعت یک قاشق پس از غذا میل کنید

 28. سلام،باتشکرازشما ۴۱سالمه دوسال قبل بیماری پنیگ همون استرس داشتم چندین بار دکتر اعصاب وروان رفتم داروهای که تجویز کردن تاحدودی درمان شدم چن ماهی هس نفخ شکم شدیدویبوست دارم متخص گوارش رفتم تاثیرنداشته جدیدا قرص دایمتیکون وشربت lactulose هم استفاده میکنم ولی تاثیر ندارد،همیشه احساس پربودن شکم وعدم گرسنگی دارم به نظرتون نفخ شکم ویبوست مرتبط بابیماری استرس هس وایا مجدا به متخصص اعصاب وروان مراجعه کنم؟؟؟

  • سلام
   فعلا از قرص دومپریدون ظهر و شب یکی قبل از غذا
   قرص بیزاکودیل روزانه یک عدد استفاده کنید

 29. وقتتون بخیر. من چند روزی هست که خیلی روده هام ورم کرده و شکمم بزرگ شده. طوری ک نفس کشیدنم سخت شده میشه راهنماییم کنید چیکار کنم. خودم احساس میکنم بخاطر آب شهریه ک میخورم ی مدت قبلا اینجوری شدم آب تسویه خوردم خوب شد الان ی چند وقته دوباره آب لوله کشی خوردم دوباره ورم کرده بنظرتون این میتونه دلیلش باشه

  • سلام
   فعلا از قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب یکی پس از غذا استفاده کنید

 30. سلام آیا کشیدن تریاک باعث نفخ معده میشود اگر میشود چکار باید بکنم

  • سلام بله ، قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با ترك ترياك

  • سلام خانم دکتر ببخشید من۳۸سالمه همش نفغ دارم درضمن وقتی میخابم درخواب باد شکم ازم خارج میشه تندتند یوبس میشم شکمم بزرگه ایادرمانی دارد

   • سلام
    برای یبوستتون مایعات زیاد بخورین
    روغن زیتون در غذاها مصرف شه، سبزیجات و آلو و انجیر بخورین
    شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی بخورین
    جهت رفع نفخ رعایت عدم مصرف حبوبات و غذاهای نفاخ انجام بشه قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر