علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۶۱۵۴۷ بازدید
 • 2,856
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,856 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ممنون از راهنماییهاتون. بنده چند وقتی است احساس افزایش ملموس باد شکم داشتم ولی فکر نمیکردم مریضی باشه. بعضی وقتها حالت تهوع خفیف دارم. خصوصا با خوردن فست فود حالت تهوع بیشتر میشد که دیگه نخوردم . الان دو روزه خصوصا شبها بسیار زیاد آروق میزنم و مدام احساس فشار روی معده دارم. به حدی هست که نمیزاره بخوابم. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام قرص متوکلوپرامید ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید

 2. سلام من خانوم ۳۵ساله هستم الان چند روزه ک از ناحیه شکم(از سر معده تا زیر شکم) درد شدید دارم و شکمم هم ورم کرده و هم خیلی سفت شده و هم باد داره ولی بااین حال که بادش حارج میشه همچنان ورم داره،مشکل چیه؟ باتشکر

  • سلام قرص دایمتیکون صبح ظهر شب پس از غذا میل کنید
   کپسول فمی لاکت روزانه یک عدد مصرف نمایید

 3. سلام وقت بخير.من حدود دو ماه نفخ و گاز روده م خيلي زياد شد و سرگيجه و حالت تهوع هم دارم. دائم تا چيزي ميخورم حتي آب شكمم صدا ميده و ميپيچه به هم.اطراف ناف رودم بعضي وقتها تير ميكشه درد بدي ميكنه.در ضمن من همانژيوم كبد هم دارم.لطفا كمك بفرماييد

  • سلام قرص متوکلوپرامید صبح و ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید

 4. سلام و عرض ادب
  چند هفته ای هست که معدم ورم کرده و اندازش انگار تغییری نکرده و نفخ داره ،اسید معدم چندباری توی دهنم اوگده و خیلی سنگین هستم و غذا خوردن واسم سخت شده به دکتر مراجعه کردم قرص آمپرازول قبل ناشتا برام نوشتن اما فقط سوزشم از بین رفته ممنون میشم پاسخ بدین.

  • سلام
   علاوه بر امپرازول از شربت آلومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا
   و قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا استفاده کنید

  • سلام ارز ادب من یک هفته است ک شکمم باد میکند و بوی بد از معدن در چکار کنم که هم نفخ شکمم از بین بره وهم بوی بلعیده معدن ممنونم خانم دکتر رحمان از ارومیه

   • سلام قرص كلوفك عر ١٢ ساعت يك عدد بخوزيد
    احتمالا عفونت باكتريال معده داريد كه بايد توسط متخصص گواوش ويزيت شويد تا انتي بيوتيك مناسبى تجويز كنن براتون

 5. سلام خدمت شما.من از خوزستان به شهر ازنا در لرستان سفر کردم و در دلم پر از هوا شده به قول عامیانه هوا تو هوا شدم خواستم بدونم راه درمانی داره

 6. با سلام و عرض ادب
  من چند هفته ای هست که معده درد دارم و اسید معدمم گاهی وارد دهانم میشه احساس میکنم معدم ورم داره انگار که نفخه دکتر مراجعه کردم آمپرازول واسم تجویز کردن ولی فقط سوزش معدم برطرف شده اما همنچنان ورم دارم و به سختی غذا میخورم لطفا پاسخ بدین ممنون

  • سلام قرص امپرازولو صبح ها بخوريد قاموتيدين هم شب ها مصرف كنيد

 7. سلام ۲ماهیه احساس میکنم تو پایین گلوم چیزی گیر کرده

  • سلام احتمالا رفلاكس معده بهموي هست لطفا هر روز صبح قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گر بخوريد اگه بعداز يكماه بهترنشديد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 8. سلام.وقتی غذا میخورم بسختی از مری ام وارد معده میشود.بعضی وقتها هم گیر میکند و بوسیله آب پایین میرود.شب هنگام مری ام گاز دارد و خیلی آروغ میزنم تا آرام شوم.البته این عارضه ۱۲ سالی است دچارشم.به پزشک هم مراجعه کرده ام.هم اندوسکپی وهم عکسبرداری کرده ام تشخیص کندی حرکت دودی مری بوده.نمیدانم چکار کنم.محمود ۵۶ ساله .با تشکر لطفا راهنمایی کنید.

  • سلام
   قرص دومپریدون یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید
   تعداد وعده های غذایی را بیشتر و حجم هر وعده را کمتر کنید

 9. سلام.من از برج ۲ امسال هست که مدفوع من خشک و سیاه است که زمانیکه دستشویی میروم خیلی اذیت هستم. حتی غذا که میخورم معده من باد می گیری خیلی اذیت هستم وزن من خیلی پایین آمده.لطفا راهنماییم کنید.

  • سلام هر ١٢ ساعت پودر پسيليوم يك ساشه بخوريد همراه با شربت منيزيم هيدروكسايد هر روز ٥ سي سي

 10. سعید.ر هستم بادشکم زیاددارم وپشتم قسمت راست دردکمی دارم.لطفا توضیح وراهنمایی بفرمایید

  • سلام بهتره سونوگرافي از لخاظ كبد و كيسه صفرا انجام بديذ
   قرص كلوفك هم هر ٨ ساعت يك عدد بخوريد

 11. سلام من از برج دو امسال است که وزن من خیلی پایین آماده.هر غذای بخورم فورا شکمم باد میگیره.حتی مدفوع من خیلی خشک و سیاه است.لطفا راهنماییم کنید چه دارویی استفاده بکنم.ممنون

  • سلام مدفوع شل سياه يعني خونريزي معده كه احتمالا به دليل عفونت هليكوباكتر هست
   بايد اندوسكوپي بديد

 12. سلام خسته نباشید خانم دکتر. ممنون میشم راهنمایی کنید. به شدت باد شکم دارم چند ماهیه. مخصوصا بعد از غذا.سعی کنم خودمم کنترل کنم معدم درد میگیره و باد میکنه

  • سلام قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد همراه با قرص كلوفك هر ٨ ساعت يك عدد

   • سلام من معده ام که درد میگیره دردش میزنه به پهلو چپ و پشتم در ضمن وقتی نهار یا شام میخورم معده نفخ شدیدی همراه با باد میشه ممنون راهنمایی کنید

    • سلام قرص كلوفك هر ٨ ساعت يك عدد بخوريد همراه با قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم صبح ها يك عدد و قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم شب ها يك عدد تا يكماه اگر بعد از يكماه بهتر نشديد بابد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 13. سلام خسته نباشید ببخشید من چند ماهی به شدت باد معده دارم مخصوصا بعد از غذا. ببخشید اگر سعی کنم بادمو نگه دارم شکمم به شدت درد میکنه و نفخ میکنم. واقعا داره اذیت میکنه باده شکمم

 14. سلام من مدتیه حالت تهوع دارم ومعدم ورم کرده همیشه هم احساس گرسنگی دارم بعد غذاهم خیلی آروغ میزنم ضعف وسستی هم دارم

  • سلام
   کپسول ازونیوم 40 هر صبح ناشتا یکی
   قرص متوکلوپرامید صبح و ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا میل کنید

 15. سلام من مدتیه معده درد دارم طوری ک نافم به شدت درد میکنه و عفونت درمیاد ۶تاامپول جنتامتازول زدم و قرص قبل صبحانه و شام خوردم تموم شد ولی بازم دور نافم باد میکنه و درد میگیرل

  • سلام لازمه سونوگرافي از لحاظ آپانديسيت بديد و اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff esr crp ldh
   U/A

 16. سلام من یه هفته اس نفخ دارم زیر دلم وکمرم گاهی درد میگیره میتونیدراهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دی سیکلومین هر ۸ ساعت به مدت ۵ روز
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E
   انجام بشود

 17. سلام و عرض ادب،
  من حدود ۳ سال هست که کولیت روده الستراتیو دارم.
  اوایلش هم اسهال داشتم هم خونریزی و دل درد.قرص مزالازین روزانه ۶ بار دکترها تجویز کردن.خدا روشکر خوب شده بودم و دیگه خونریزی نداشتم فقط گاهی دل درد و اسهال.
  ۳ هفته هست که دوباره دل درد نفخ شدید و بوی بدش و گاهی اسهال و مدفوع تیره دارم.
  امروز توی مدفوع خون دیدم .
  لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم و چه دارویی مصرف کنم
  ممنون

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به اهمیت درمان و تنظیم دقیق دوز دارو در کولیت اولسرو از مشاوره تلفنی با متخصص گوارش برای شرح حال بیشتر و تجویز دارو استفاده کنید

 18. با سلام خدمت شما
  من مشکل نفخ دارم و مدتی هست ک دهانم بوی بد میده و مدام روی زبانم زرد میشه و ببخشید گاز معده ام هم زیاد شده
  ،عصرها هم بعداز بیدار شدن معده درد و سردرد دارم ..
  میتونید کمکم کنید ؟
  باتشکر

  • سلام عزیزم
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دمپریدون نیم ساعت قبل ناهار
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 19. سلام روزتون بخیر من دیشب مشکلم رو مطرح کردم یک مدت است که احساس نفخ آروغ و سوزش ته گلو واحساس باد در گلو دارم پارسال هم به علت استرس زیاد و مصرف آنتی بیوتیک زیاد دچار همین مشکلات شدم که با مصرف قرص پنتومید در صبح وبیسموت سه بار در روز مشکلم حل شد ولی باز دوباره همون طوری شدم نمی دونم چکار کنم بیشتر هم احساس سوزش ته گلو و آروغ دارم خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

  • سلام قرص كلوفك هر ٨ ساعت يكي و قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد اگه بهتر نشديد بعد از يكماه مصرف داروها بايد اندوسكوپي كنيد

 20. مطالب خوب بود

 21. سلام. من یک سالی هست درگیر نفخ شکمی هستم.حالا شاید قبلا هم بودم زیاد توجه نمیکردم.اما الان چندوقته ذهنم همش مشغول همین صداهای شکمم هست.همش باید فکرکنم امروز سرکار عابروریزی نشه.چون کارم هم طوری هست که باید همش کنار کارفرمام باشم.دیگه واقعا خسته شدم معمولا صبح ها قبل بیرون رفتنم دستشویی هم میرم و یبوست ندارم.اما نمیدونم چرا اینقدر شکمم صداهای عجیبی میده.😖😓

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   قرص پنتوپرازول ۲۰ و قرص دمپریدون صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   به مدت ۵ روز مصرف کنین
   اگه با مصرف داروها علایم بهتر نشد باید آزمایش ,, ,S/c , S/E
   انجام بشود

 22. مدت ۳ هفته است نفخ شکم واسهال ودرد وپیچش روده دارم وبدنم عرق میکند.گیجی وگزگز لحظه ای صورت دارم.به پزشک مراجعه کردم داروی بیسموت.دی سیلوکمین.آمیزول۵۰۰.سیپروفلوکساسین۵۰۰ را ۵ روز مصرف میکنم البته آزمایشم به پزشک دادم

 23. سلام خسته نباشید من 60ساله هستم و مدتها که نفخ دارم به خصوص شبها خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 24. سلام.مدتی هست که یبوست دارم و دفع برام مشکله.و اینکه نفخ روده هم دارم که اونم گاهی اوقات دفعش برام مشکله..این حالتا زمانی ک سرکار هستم بیشتره.لطفا راهنمایی کنین چه قرصی مصرف کنم..

  • سلام
   برای رفع یبوست اولین قدم تغییر لایف استایل هست
   مایعات زیاد بخورین، روغن زیتون در غذاها مصرف شه، سبزیجات و آلو و انجیر بخورین، شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی بخورین
   جهت رفع نفخ رعایت عدم مصرف حبوبات و غذاهای نفاخ انجام بشه
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و اگه بادگلو هم دارین قرص دایمتیکون بعد از غذا بخورین

 25. سلام خسته نباشید
  من نفخ معده دارم به صورتی که تا می‌شینم مدت زیاد یا بعداز غذا شکمم نفخ می‌کنه وبررگ میشه حالا سوالم این هست نفخ معده باعث زردی دندان میشه یا کلن چه مشکل گوارشی باعث زردی دندان میشه؟
  از پاسخ شما ممنونم.

  • سلام
   خیر نفخ ربطی به زردی دندان ندارد
   اما ریفلاکس معده یعنی همان ترش کردن میتونه سبب آسیب به دندان ها و تغییر رنگشون بشه

 26. با سلام
  من تقریبا یکسال قبل دچار سرما خوردگی شدم دکتر رفتم گفت اظطراب داری با یه آمپول و سرم بهتر شدم ولی روز بعدش دچار نفخ شکم و اسهال شل شدم روزی ۵ و ۶ بار حالا دکتر بعد معاینه و تجویز داروهایی نظیر مبورین،دایجستیو ،دایمتیکون،کلیدینیوم سی و مترونیدازول ک هیچ گونه اثری نداشتن اخر رفتم کلونوسکوپی شدم بیوپسی از رکتوم هم انجام شد که خوشبختانه هیچ مشکلی نبود بعدش دکتر بیسموت و پودر لاکتول تجویز کرد که بهتر شدم ولی بعده اتمام دارو دوباره مثل قبل شدم،یکم استرس دارم یبوست ندارم اصلا ولی نمیدونم مشکلم چیه یکی میگه دچار روده تحریک پذیر شدی یکی بیسموت تجویز میکنه که برای هلیکو باکتری مصرف میشه حالا ممنون میشم راهنماییم کنین با علایمی که گفتم مشکلم چیه گاهی وقتا دچار حالت تهوع میشم

  • سلام
   با توجه به علایمتون و همچنین کولونوسکوپی نرمال
   و اینکه علایم بعد از یک سرماخوردگی بروز کرده ibs یا همان سندرم روده تحریک پذیر بعنوان تشخیص اول مطرحه و درمانش هم رعایت رژیم غذایی و پرهیز از مواد غذایی محرک هم داروهایی که تحرکات لوله گوارشو کم میکنن
   اگه استرس و مشغله ذهنی بالا دارین اضطراب هم باید درمان بشه

 27. سلام خسته نباشید
  من ۱۶سالمه درطول روز نفخ دارم واصلا دلیلش رو نمیدونم چیه میشه راهنمایی کنید چیکارکنم ممنونم

 28. با سلام بنده شکمم خیلی بزرگ هستش ولی همش نفخه چون صبح که از خواب بیدار میشم دستشویی که میرم رودهام تخلیه میشه شکمم صاف میشه همین که صبحانه یا موقع نهار که میرسه میخورم شکمم سر جای اولش میاد ورم میکنه بزرگ میشه

  • سلام
   همراه غذا قرص دایجستیو
   یک ساعت قبل ناهار قرص دمپریدون
   بعد غذا قرص دایپتیکون جویدنی بخورین
   تا ۲ هفته

  • سلام من الان چند سال که نفخ شکم دارم وهمش گاز روده هام زیاد شده.واین باعث خجالت من شده.و این موضوع باعث اضطراب من شده و شکمم سرو صدامی دهد و مدفوع هم شل نیست بلکه سفته انگار شکمم ورم دارد

   • سلام پودر پسليوم هر ١٢ ساعت يك ساشه بخوريد همراه با قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي
    شربت منيزيم هيدروكسايد روزي ٥ سي سي بخوريد

 29. سلام مدتی است شکمم کارنمی کند و قرص وسربت کارکن میخورم تا کارکند الا دوماهی است بدنم جوش ریز زده و خارشت شدید بعضی اوقات دارم هنگامی که خوابم بیشتر ممنون

  • سلام
   باید آزمایش cbc, diff, bun, cr, fbs, Ast, Alt, Alk-p, bill T, bill D بدهید

   • سلام من ۲۹ سالمه دو سالی هست که مشکل یبوست دارم و شکمم خیلی ورم میکنه و حتی آب هم میخورم حس میکنم دارم میترکم! بارها دکتر رفتم و دارم دارو مصرف میکنم اما الان یک هفته ست که یبوست و نفخم شدید شده

    • سلام
     علاوه بر داروهاتون قرص دایجستیو همراه غذا
     شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت ۵ سی سی
     قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا بخورین

 30. سلام خانم دکتر من چند ماهی درد شکم دارم عدا میخورم فورا عارق میزنم خصوصا مثلا ابگوشت باعث دلپیچه و عارق زیاد میشه. یبوستت دارم اول مدفعومم یکم اندازه مثلا یه نخود مثل خلت سفید یا عفونت میاد .سمت راست شکمم پایینش اگثرا یه درد خفیف .پری روز حرف زدم باهاتون گفتم توصیح کامل بدم .۳ روز دارو پنتاپرازول ۴۰ فاموتیدین و قرص کولوفین خوردم یزره حس میکنم بهتر ممنون این قرص ۲۰۰مصرف کنم یا ۱۳۵. و اینکه دارو دیکه نیاز یا نه

  • سلام بله داروها رو تا ۲ الی ۳ هفته مصرف کنید علاوه بر داروها دایمتیکون جویدنی بعد غذا هم بخورین

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر