علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۶۱۶۰۶ بازدید
 • 2,856
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,856 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من یک ماه سزارین کردم خیلی نفخ شکم دارم مدفوع بسختی دفع میکنم رنگشم سیاه قیر ماننده بچه هم شیر میدهم لطفا کمکم کنید

  • سلام
   از شربت منیزیم هیدروکساید صبح ظهر شب پس از غذا دو قاشق غذاخوری استفاده کنید

  • باسلام،پس ازخوردن هرچیزی،نفخ شدیدهمراه باخروج گازصداداروبدبوبه تعدادزیاد میباشد.
   آیادرمان قطعی دارد؟
   اگرنه،بایدچکارکرد؟
   ممنون.

   • سلام
    ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
    قرص پنتوپرازول ۴۰ و قرص دمپریدون صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام یک عدد
    و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا
    تا ۲ هفته مصرف شود

 2. سلام من1سالی هست که شکمم سمت چپ موقع نفغ میکنم خیلی دردمیکنه انقد دردش شدید که باهیچ مسکنی اروم نمیشه رفته بودم دکتر گفتم معده ام دردمیکنه دکتر گفت که نه این روده دردش خیلی تا1ساعت توخونه غلط میزنم ازشدتش تا اینکه خودبه خود خوب میشه

  • سلام
   دوست گرامی اگر درد شما اینقدر شدید است باید حتما توسط متخصص جراحی عمومی معاینه شکم شوید

 3. سلام من بعلت گلودرد انتی بیوتیک استفاده کردم چندروز ضعف داشتم مدام گرسنم میشد ولی این مشکلم که حل شدالان مدام نفخ دارم ووقتی بعداز ناهار میخوابم تپش قلب میگیرم چی بایداستفاده کنم ممنون اززحماتتون

 4. حمید
  سلام حدود یک ماهی دیستانسیون شکم دارم خصوصا در ساعات نزدیک ظهر که معده خالی است
  بعد غذا کمتر است این حالت با درد یک نقطه در ناحیه مهره کمری همراه میباشد این ارتباط درد با معده و درمان آن رالطفا پاسخ فرمایید.

  • سلام تحرك معدتون كم شده
   قرص دمپريدون هر ٨ ساعت يكي بخوريدهمراه با قرص دايجستيو هر ١٢ ساعت يك عدد بعد از غذا
   اگر بعد از يكماه مصرف برطرف نشد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 5. سلام.مادرم کرونا گرفته بود ۱۱روز تو آی سیو بستری بود الان چند روزه آوردیمش امروز هرچی میخوره شکمش باد میکنه و درد میکنه یکم یکم دفع داره ولی تا چند ساعت اونجوریه عصر یکم نوشابه خورد دردش کم شد الان باز شام خورده شروع شده.چی بدم بهش؟

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین با متخصص داخلی مشورت کنید

 6. سلام عمل بیضه انجام دادم شکمم خیلی باد کرده باید چکار کنم

 7. سلام
  من شب با احساس تنگی نفس از خواب بیدار می شوم یک کم آب می خورم خوب میشم دکتر مراجعه کردم آندوسکپی هم گرفتم گفتند رفلکس معده دارم که گاز معده در خواب ایجاد اختلال میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر

  • سلام
   قرص پنتومید ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص فاموتیدین همراه ناهار و شام
   شربت آلمینیوم ام جی یک قاشق قبل خواب تا ۱۰ روز مصرف شود

 8. با سلام
  لطفا بفرمایید که چه داروی برای نفخ معده استفاده کنم؟

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 9. سلام خانم دکتر عزیز واقعیتش شکمم بزرگ شده و حس میکنم غذا دیر هضم میشه بااینکه ورزش میکنم ولی شکمم چند ماهی هست بزرگتر از حالت معمولی و سفت شده یه سردی خواستی داخل معدم حس میکنم بیشتر مشکلم بخاطر بزرگ شدن شکمم

  • سلام
   قرص دایجستیو همراه غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 10. سلام من ۲۹ سالمه، دو ساله که مشکل یبوست و نفخ دارم و بارها دکتر رفتم و الآنم دمپریدون،پنتومید،رولاکس،سوپرمینت باریج مصرف میکنم، اما یک هفته ست که یبوست و نفخم شدید شده
  ممکنه راهنماییم کنید لطفا

  • سلام
   از شیاف بیزاکودیل برای رفع یبوست استفاده نمایید
   سعی کنید آب و مایعات فراوان بنوشید سبزی و میوه زیاد مصرف کنید

 11. سلام من علیم هاشمی هستم تقربا مدت شش ماه می شود که معده من خوب نیست مخصوص شب که میخوابم بالای معدم ناراحتم می کند و بعضی وقت ها هم شکمم باد می گیرد

 12. سلام، معمولا یبوست دارم و با انجیر بهتر میشم، زیاد نفخ میکنم اماروزهای تخمک گذاریم انگار خیلی شدید تر میشه و دل و کمرم خیلی دردناک میشه، یکبار مراجعه کردم گفتند روده تحریک پذیره، درد و گاز داخل شکمم واقعا ازار دهنده اس، لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   نیم ساعت قبل ناهار و شام قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون بخورین

 13. سلام خسته نباشید
  زیرشکمم بسیار باد می کند ودرد بسیار شدیدی دارم وشب هابیشتر می شودوبه سختی می توانم دست شویی میروم

  • سلام لطفا آزمايش ادرار بديد و از لحاظ عفونت ادراري بررسي شويد

  • سالهاست درد معده گاهی همراه نفخ دارم گاهی باخوردنلیمو ترش ونارنج وسبزیجات زیاد شروع بهدرد می گیرد لطفا راهنمایی کنید باتشکر 59ساله رشت

   • سلام
    قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
    قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
    اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 14. سلام زیرشکمم شب ها درد می کندوبسیار باد می کندوشکمم سفت می شود وبه سختی به دست شویی می روم ودرد بسیار زیاد وقرص اکتاپ هم می خورم اگه می شه راهننایی کنید

  • سلام قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   آزمايش ادرار و مدفوع بديد
   شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي بخوريد پودر پسليوم روزي ١-٢ بار بخوريد

  • سلام
   مدتی است که شدیدا نفخ میکنم. مخصوصا بلافاصله بعد از خوردن ناهار نفخ و باد شکم خیلی زیاد می شود

   • سلام قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يك عدد همراه با قرص كلوفك هر ٨ ساعت يك عدد تا يكماه بخوريد اگه بهتر نشديد از نظر رشد باكتري روده بررسي شويد

 15. سلام خسته نباشید
  یک هفته ای هست که وقتی غذا میخورم معدم سنگین میشه و بعدش دیگه سوزش و ضعف شدید دارم
  چه دارویی باید بخورم

  • سلام قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يم عدد همراه با قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم صبح ها و قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم شب ها
   فذاي حجيم و چرب هم نخوريد

 16. سلام خانم دکتر من فبلا نفخ داشتم اما از زمانی که سر کار رفتم بشدت زیاد شده که دیگه تحمل ندارم ابرو رفته مدام نفخ میکنه با بو بد کارم جوریه که مدام باید کنار میز ریسس کار کنم البته من تا ساعت ۲.۵ سرویس نمیرم چون همکارا کلا مرد هستن هر نوع گیاه دارویی بجز زنیان رو امتحان کردم اگه اون روز که معدم کار نکنه نیمیرم از خجالت حالا که زمستونه دیگه نمیدونم چکار کنم تا حالااسپیلت روشن بوده اما زمستون چکار کنم ای خدا راستی من برای اینکه معدم کار کنه ساعت ۳ ازخواب بیدار بعد انجیر خیس خورده بعد صبحانه باعسل بعد دوباره میخابم بعد ساعت ۵بیدار عرق نعنا تا معدم کار کنه تا ۶.۳۰که برم سر کار تاکه برسم شروع میشه خواهشا کمگم کنید

  • سلام يك دوره انتي بيوتيك مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت مصرف كنيدتا ٧ روز
   قرص كلوفك هر ٨ ساعت يك عدد بخوريد تا ١ ماه
   غذاهاي نفاخ نخوريد

   • ممنون اما با بوی بد چکار کنم خواهشا راهنمایی کنین من حتی نوشابه و ادامس هم نمیخورم کلا چیزای نفاخ نمیخورم اما سر کار مدام نفخ دارم لطفا راهنمایی کنین

    • قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم صبح ها فاموتيدين ٤٠ شب ها بخوريد
     اسيد معدتون كه ميزانش كم شه بوي دهانتونم درست ميشه

 17. سلام.من احساس میکنم چیزی میخورم معدم بزرگ شده وقتی میرم دستشویی مدفوع میکنم خوب میشم اونم به حالت شل هستش.ونفخ زیاد دارم.چه دارویی باید مصرف کنم.من سرماخورده بودم به علت داروهای انتی بیوتیک اینطور شدم.

  • سلام حركات معدتون كند شده
   قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد همراه با قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد

 18. سلام من چند روزی با حالت تهوع شدید و اسهال از بوی بیشتر غذا حالت تهوع میگیرم و حساسیت پیدا کردم به بوی پیاز و تخم مرغ مزشم ک میاد تو دهم حالم بد میشه الا اسهال و حالت تهوع بهتر شده ولی شکمم باد کرده معد درد دارم و اسید معدم زیاد شده و غذا خوردن خیلی سخته برام بزور چند قاشق میخورم چیکار باید بکنم دکتر رفتم دوتا امپول برای حالت تهوع زدم و یه قرص برای اسهال بهم داد ولی هنوز نمیتونم غذا بخورم

 19. سلام. خسته نباشید. من ۳۳ سالم هست. هر از گاهی یبوست میگیرم ولی اسهال نه. ولی شدیدا نفخ دارم. خیلی خیلی اذیتم. شکمم بزرگ شده، احساس میکنم ورم معده هم دارم.. نمیدونم چیکار کنم دیگه. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام پودر پسيليوم روزي ٢-٣ بار مصرف كنيد
   همراه با قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يك عدد
   غذاتون بيشتر ابكي باشه و حاوي فيبر زياد

   • سلام وادب خانم دکتر ببخشید ۳۲سالمه ورفلاکس معده دارم گلوم کمی میسوزه احساس میکنم چیزی تو گلومه .وموقع اجابت مزاج از مقعدم خون می ریزه البته موقع زور زدن.ممنون از راهنماییتون

    • سلام براي رفلاكس معده به مرس قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر روز صبح و قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر شب بخوريد
     براي خون در مدفوع چون خون روش ميريزه بايد حتما توسط متخصص گوارش ويزيت شويد
     مايعات مرتب مثرف كنيد روزي دو ليتر آب بخوريد و ميوه و سبزي هم زياد بخوريد
     شربت منيزيم هيدروكسايد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي مصرف كنيد

 20. سلام من داروهای مبورین و کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل صبحانه و ناهار و شام وقرص پنتوپرازول نیم ساعت قبل صبحانه و شام و قرص دایمتیکون جویدنی بعد ناهار و شام میخورم برا روده ام حدود سه روزه تاثیر تو روده ام داشته ولی به هیچ وجه نمی تونم مدفوع کنم حتی با این حال پزشک گفت شربت لاکتولوز هم هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی بخور اونم خوردم ولی هیچ تاثیری نداره حالا خواستم اگه میشه برا دفع یه کمکی بهم کنین با تشکر

  • سلام
   از شیاف بیزاکودیل ۱۰ استفاده کنید
   علاوه بر آن شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف نمایید

 21. سلام خسته نباشید
  من خیلی وقته مشکل نفخ دارم مخصوصا شبانه تو خواب که خیلی ناراحت کننده و خجالت آوره یا دلم فقط صدا میده بلند مخصوصا وقتایی که زیاد یا سریع غذا میخورم سعی کردم درستش کنم ولی هنوز مشکل نفخ دارم و خیلی دیر و بعضی اوقات دلم ورم میکنه و سفت میشه درد میگیره میشه راهنمایی کنید چه قرصی میشه خورد؟چندروز؟چه مقدار؟

  • سلام
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود تا ۳ هفته
   همچنین برای یبوست شربت لاکتولوز هر ۱۲ ساعت ۵ سی سی بخورین

 22. سلام، دو روزه تو ناحیه شکم و روده هام نفخ دارم و ناحیه شکم و کمرم درد هم میکنه، یبوست نیستم ولی معمولا یبوست دارم که با خوردن انجیر ناشتا حل میشه. صبح ها هنگامی که بیدار میشم یه قسمت رودم ورم کرده که انگار رد میشه هر روز و همیشه اتفاق میافته، ولی نفخ و درد این دو روز خیلی آزار دهنده اس، راهنمایی کنید لطفا

  • سلام قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب پس از غذا یک عدد بجوید
   شربت لاکتولوز هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف نمایید

 23. سلام شکم قار قور میکنه و اسهالم دارم چیکار باید کرد

  • سلام توضیحات شما کامل نیست لطفاً از مشاوره تلفنی رایگان دکتردکتر استفاده کنید

 24. سلام خسته نباشید من یک ماهه شکمم باد میکنه اونقدر که فکر میکنم الان شکمم می ترکه اسهال سیاه دارم با باد شکم بعضی وقتا هم که میرم دستشویی مدفوع به حالت کف مانندی مثل تف دهن به اندازه نیم استکان خارج میشه لطفا راهنمایی کنید

 25. سلام عرض ادب
  بنده سه ماه میشه هر چی غذا میخورم بلافاصله به روده ام فشار میاد مجبورم سریع برم w.c و نفخ میکنم چیکار باید بکنم

  • سلام
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا قرص دایجستیو صبح ظهر شب پس از غذا یک عدد میل کنید
   کپسول فمی لاکت روزانه یک عدد مصرف کنید

   • با سلام خانم دکتر عزیز سپاس بابت زحمتاتون. بنده کپسول فمی لاکت و کپسول مبورین 200 هم استفاده کردم. ولی در بیرون روی بنده هیچ فرقی نکرد. نفخم صبح زیاد است. خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

    • سلام
     از قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب بعد از غذا استفاده کنید
     قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا بخورید

 26. سلام خسته نباشید
  قسمت زیر شکمم باد کرده و صدای قارو قور میده و باد شکمم زیاد شده و دچار یبوست شده بودم که بعد رفعش حس میکنم مقعدم زخم شده چون بعد مدفوع خون روشن خارج میشه

  • سلام شربت منيزيم هيدروكسايد هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخوريد اگه خيلي دفعات دفعتون زياد شد يك يا دو بار در روز بخوريد
   قرص كلوفك هر ٨ ساعت بكي
   براي خونريزي روشن لازمه توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 27. سلام ی چن هفته ای هست همش حس پری شکم دارم و نفسم هم میگیره‌‌‌..‌ن سوزش و ن درد معده هیچ ندارم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌…..فقط حس میکنم شکمم پر هستش و نفسم تنگ شده…چی کار کنم؟

  • سلام قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا میل کنید

 28. سلام.مدتی است .شکمم نفخ میکند قولنج میشم.گاه گاهی پشت م پایین تر ازکتفهام بیشتر سمت چپم درد می کند.مدفوعم شل است .سونوگرافی کبد صفرا بقیه اعضای شکم سالم است

  • سلام قرص ملوفك هر ١٢ ساعت بك عدد بخوريد همراه با قرص پنتوپرازول صبح ها يك عدد اگه بعد از دو هفه بهتر نشديد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 29. سلام خسته نباشید
  من مدتیه که مرتب نفخ میکنم و شکمم باد میکنه و درد شدیدی هم داره

  • سلام قوص كلوفك هر ٨ ساعت بخوريداگه بهتر نشديد شبريني جات نخوريد ماست پروبيوتيم بخوزي شير و لبنيات را محدود كنيد
   اگه بازم بهتر نشديد قرص مترنيدازول ٢٥٠ ميلي گرم يك دوره ٧ روزه بخوريد هر ٨ ساعت يك عدد

 30. سلام به مدت يك هفته است ك قسمت پايين سمت راست شكمم درد ميكنه و دردش به پشت كمرم و پاهامم تا زانوم ميزنه خيلي هم نفخ ميكنم ك اين نفخ بعضي وقتا واقعا اعصابمو بهم ميريزه ، تو اين يك هفته يك روز خوب شدم ولي باز شروع كرد. ميشه راهنماييم كنيد؟؟

  • سلام علت های زیادی ممکن است مطرح باشد باید به متخصص داخلی جهت معاینه مراجعه فرمایید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر