علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۷۶۵۱۳ بازدید
 • 2,043
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

مشاوره تلفنی با پزشک

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. برای رفع مشکلاتی از قبیل نفخ شکم، می‌توانید با استفاده از امکان ویزیت تلفنی به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2,043 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید من 30 سال سن دارم سابقه زخم معده با التهاب رود دارم چند ماهی بوده ک هیچ علائم یا دردی نداشتم چند روزیه درد شکم دارم به پشتم میزنه همرا بانفخ و برگشت غذا به گلو و ترش و سوزش گلو لطفا راهنمایی کنید

 2. سلام من ااز باد روده زیاد رنج میبرم گاهی اوقات هم این باد روده همراه باد گلو هم هست

  • سلام وقتتون بخیر مدتی هست شکمم نفخ میکنه در حدی که شب نمیتونم بخوابم و باد زیاد از من خارج میشود علاج ان چیست

 3. سلام خانم دکتر،یه مدت هست موقع غذاخوردن،احساس نفخ میکنم،آروغ زیادنمیتونم بزنم، رفلاکس شدیدمعده هم دارم،ورمم خوب شده، میکروب هم داشتم، فوق تخصص باچندضربه به شکمم گفت که مشکل ورم ومیکروب حل شده،موقع غذاخوردن شکمم نفخ میکنه،بعدازدوساعت احساس گیجی وتنگی نفسی دارم،یه کم راحت میشم،بعدیه کم سردردخفیف دارم،بعدازاون سمت راست پشتم که کم دردخفیف میگیره،داروواسه نفخ واسم نوشته،چندروزه استفاده میکنم،به نظرتون مشکل خاصی ندارم.33یالمه

  • سلام داروها را تا دو هفته مصرف کنید اگر بهبود نیافتید آندوسکوپی شوید احتمالاً مشکل خاصی نیست و همان التهاب معده علت است

 4. سلام من روده بزرگم نفخ میکنه باید چه کنم

 5. باسلام خدمت شما من مدت دوسال هست که باد معده زیاد دارم مدتی قبل از غذا قرص دمپریدون مصرف کردم اما بهتر نشدم خواهش میکنم را ه حل قطعی بدید دیگه واقعا خسته شدم نورده سالمه مممنون

 6. سلام من غذا خیلی کم میخورم ولی با این شرایط شکمم مثل تبل میشه نمیدونم چیکار کنم غذا هم آهسته میخورم لطفا راهنمایی کنید

 7. با سلام و خسته نباشید من هر چی میخورم شکمم باد میکنه و مرتب باد گلو و از پایین باد دفع میکنم. صبح اول صبح چندین ساله امپرازول میخورم اگر نخورم اسد معدم بالا میزنه اذیتم میکنه واقعا خسته شدم ورم معده و رودم بالاست

 8. سلام من نفخ شکم دارم و روزی بیس بار باد معدم زیاد چ قرصی بخورم تا تو مهمونی خجالت زده نشم و تازه نامزدم.لطفا کمکم کنین نعنا میخورم فایده نداره

 9. سلام ، بیماری سندروم روده ممکنه بعد زمانی به کلی از بین بره ؟؟؟ برای نفخ شدید چیکار کنم ؟؟؟

 10. سلام خدمت دست اندرکاران عزیز
  دو ساله که ورم روده دارم ولی هیچ دردی در ناحیه شکم حس نمیشه بهم گفتن تا چهل روز بره موم بخور خوب میشی ولی خوب نشدم هر قرصی میخورم فایده ای نداره حالا میخوام از نظریه شما عزیزان بهره ببرم ممنون میشم اگه کمکم کنید

  • سلام سمت چپ شکمم ناجور درد داره که دردش میزنه به پایین شکمم فکر میکنم سمت چپم سنگین شده بعضی موقع اسهال دارم نه زیاد ولی همیشه درد دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

   • سلام نیاز
    به معاینه و بررسی بیشتر می باشد لطفاً به متخصص داخلی مراجعه فرمایید

  • سلام ، من هم نفخ دارم هم یبوست و هم اینکه ترش میکنم ،، قبلا پماد ام جی باریج استفاده میکردم دردم کم میشد الان ولی اثری نداره بعلاوه اینکه ترشم میکنم جدیدا ک خیلی اذیتم میکنه.
   میتونه عصبی باشه ؟؟؟؟ .

 11. سلام دکتر ممنون از شما بابت پاسخ دادن به پیام همه
  دکتر عزیز بنده بعد غذا نوشابه بخورم یا اب رودهام صدا میده و نفغ چیکار باید کنم

 12. سلام من معدم خیلی نفخ داره خیلی تند تند غذامیخورم ونمیجو ام و پشتش هم اب میخورم اصلنم نمیتونم کنار بزارم این عادتو لطفا راهنمایی کنید

 13. باسلام آقا هستم ۳۳ سال مدت ده ماه دل پیچه واسحال بودم الان درد قسمت چپ دنده پیدا شده وکاهی به سمت راست بغلم میره باید کاری کنم کمک ام کنید

  • سلام
   برای انجام معاینه شکم ،آزمایش و بررسی بیشتر به متخصص داخلی مراجعه نمایید

 14. سلام خدمت خانم دکتر اتش زر . چند ماهه احساس میکنم چیزی داخل گلوم گیر کرده و البته احساس باد در شکم دارم . داروهایی که مصرف کردم قبلا پنتوپرازول و دومپیریدون و دایمتیکون .
  در حال حاضر مبورین مصرف میکنم ۱۵ روزه فقط . سوزش و احساس درد ندارم . بخاطر کرونا دکتر هم نمیتونم برم راهنمایی بفرمایید

 15. سلام ببخشید وقتی غذا چرب میخورم رودهام صدا میده یا نفغ میشه

 16. سلام خسته نباشید من مادرم معده اش نفخ کرده وخیلی هم اذیت است لطفا بگوید چه کار کنم

 17. سلام خسته نباشید من ۶ساله سندروم روده تحریک پذیر دارم به حدی این بیماری بده که زندگی من زیر ورو کرده دیگه واقعا هیچی نمیتونه منو خوشحال کنه جز برگشتن سلامتی.نمدونم چیکار کنم نفخ مداوم یبوست اسهال نیاز مداوم به دسشویی موندن غذا رو معده دارم. داروهایی که دکترا میدن فقط یه مدت کوتاه جواب میده چیکارکنم

 18. سلام با تشکر از پاسخگویی شما. من خیلی زیاد معده ام باد میگیره . هم شکم پر و هم خالی مرتب آروغ میزنم بعد باد هم میگیره تو بدنم و فشار میاره رو سینم و باعث طپش قلبم میشه . نمیدونم مشکل گوارش دارم یا مشکل عصبی هست لطفا راهنمایی بفرمایید. ۴۰ سالم هست . ممنون

 19. سلام خانم دکتر دختر ۱۴ ساله هستم چند سال پیش از سر دلم نفسم تنگ میومد بیرون و تازه بعد از چند دقیقه نفس عمیق می کشیدم خیلی هم زیاد خمیازه می کشم الان تو این چند هفته دوباره شروع شده خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی اذیت میشم سابقه بیماری اصلا ندارم داروهای خاصی هم مصرف نمیکنم ممنون

  • سلام عزیزم سوزش معده و احساس برگشت مواد غذایی و اصطلاحاً ترش کردن هم دارید؟ بادگلو و آروغ زدن چطور؟

 20. سلام وعرض ادب
  من مدتی هست که خیلی نفخ میکنم مخصوصا عصرها وشب درد در ناحیه شکم وورم شکم دارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 21. سلام وقت بخیر.اقایی هستم چهل سال سن دارم.حدود یک سال است که زیاد نفخ میکنم و باد معده بسیار من را آزار داده چون حتی موقع خواب هم بی اختیار باد معده خارج میکنم و این موضوع من را بسیار شرمگین کرده است.ودر طول روز نیز از شکمم صدای زیادی به گوش می‌رسد لطفاً داروی مناسبی را تجویز بفرمایید و همینطور مدت زمان مصرف آن.بنده خدا را شکر هیچ گونه حساسیتی و یا بیماری دیگری ندارم.سپاس از شما

 22. سلام وقت شما بخیر
  ببخشید سولاتی داشتم ممکنه راهنماییم کنیدمن چند ساله ورم معده دارم شکمم ورم میکنه باد شدیدی میگیره بعضی وقتا سوزش سر سینه شدید میگیرم

 23. سلام من مدتی هست که نفح شکم دارم تند تند غذا میخورم چربی خون وکبد چرب هم دارم چه درمانی پیشنهاد میکنید

 24. سلام خانم دکتر من هر روز دچار باده معده شدید میشم هر راه حلی رو طی کردم اما خوب نشدم .
  لطفا راه حلی رو ٻیشنهاد کنید خیلی ممنون میشم

 25. سلام
  باتشكرازشما
  بنده ٦٢سال سن دارم مدتي است معده ام دردخفيف دارد چند بار دكترگوارش فوق تخصص زفتم داروهاي متفاوتي دادالان به اينجانب داروي اكتاب ٢٠يكي براي صبح ويكي براي شب ويك قرص دايمكتون هم داد مشكل من حل نميشه مدت حدودا ٢ماه است. الان صبح ها دهن من مقداري احساس ترش وچها انگشت بالاي ناف درد خفيف بعضي اوقات دارد ضمنن شكم من صداهاي خفيف ميكند ١٣ ماه قبل كلونسكوپي ازروده كردم فقط پوليپ بود برداشتن گفتن مشكل نيست
  خواهشمندم راهنمايي بفرماييد

 26. سلام .امیدوارم حالتون خوب باشه
  ازوقتی کرونا اومد کلا استرس واضطراب شدید گرفتم
  ازقبل هم یکم سوزش سرمعده داشتم .این استرس واضطراب که بهش اضافه شد روز به روز بدترشدم. کم کم بادگلوزدنام شروع شد.یه مدت داروگیاهی مصرف کردم مدت یک ماه و نیم اسهال شدم بعدرفع شد.امابعدش همین بادگلوموندبرام.هرچقدراسترس واضطرابم بیشترمیشدمعدم بیشتربهم میریخت.
  الان ۴ماهه اعتیادهم پیداکردم که باعث یبوست شده.افسردگی گرفتم. بعدازاینکه اعتیادپیداکردم کم کم وزنم کم شد.به همین خاطرنمیدونم کم شدن وزنم به بحث گوارشم مربوطه یااعتیادم .البته که ۳ماه قبل اعتیادمم همین مشکلات نفخ و باد رو داشتم اما وزنی کم نکردم.
  توحالت شکم خالی هم نفخ و باد دارم .
  چندروزیه حالت تهوع هم دارم .روزاول ببخشیدا.استفراغ داشتم اما بعدش فقط حالت تهوع
  راهنماییم کنین لطفا

  • سلام
   دوست گرامی به نظر می‌رسد شما دچار سندروم روده تحریک پذیر هستید با توجه به اینکه مدت زیادی از شروع اعتیاد شما نگذشته است باید حتماً به روانپزشک مراجعه کنید تا با کمک پزشک بتوانید اعتیاد را کنار گذاشته و سندروم روده تحریک پذیر خود را درمان نمایید

 27. سلام خسته نباشید دکتر گرامی
  حدود دوماه علایم نفخ داشتم و اینکه بعد از خوردن هر چیزی حتی آب هم آروغ میزدم
  به دکتر مراجعه کردم قرض دایمتکون فعال و دی سیکلومین و است امپرازول و کلگارد دادن بعد از چند روز علایم مقداری کم شد ولی دوباره برگشت دوباره به دکتر مراجعه کردم آزمایش خون و مدفوع دادم گفتن که از نظر باکتری و گلبول خون و آنزیم کبد مشکلی نیس ، آندوسکوپی دادم که در اندسکوپی نتایج از وجود هایکو باکتری در معده و کمی هم گشاد بودن دریچه معده رو ذکر کردن ، تجویز دکتر داروی ازونیوم و دی سیکلومین و مترونیدازول ۵۰۰ وبیسموت سال سیترات و فرومیلید بود ، حدود یک هفته از درمان میگذرد علایم کمتر و خفیف تر شده ولی هنوز پابرجاست توصیه شما چیه و آیا آزمایش دیگه ای هم باید بدم؟

 28. به دکتر فوق تخصص هم رفتم تو سونگرافیام چیزی نشون داده نمیشه سالم سالم واونام منو به اندوسکوپی مینویسن که من نرفتم من یبوست هم دارم .

 29. سلام خسته نباشین منم تقریبا ۷ یا ۸ساله نفخ شدید دارم ولی متاسفانه اصلا درست نمیشم و دایمتکون ودایجیستو هم کاری نمیکنه فقط صبحها که از خوب با دردش بلند میشم میترسم درمان نشم ومشکل برام بوجود بیاد لطفا راهنماییم کنین ممنون میشم ۳۶ سالمه

  • سلام دوست عزیز
   شما باید از نظر سندرم روده تحریک پذیر بررسی شین
   به فوق تخصص گوارش مراجعه کتید

  • سلام وقت بخیر خانم دکتر
   من بعضی وقتا شکمم باد شدیدی میگیره وهر کاری میکنم خارج نمیشه و رنج میبرم تو مجالس هم نمیتونم برم به نظرت چکار کنم

 30. سلام چند ماهی است معده من خیلی خشک شده هر غذایی بخورم فورا معده من باد میگیره حتی مدفوع من خشک است باید سه چهار روز یکبار دستشویی بروم وزن من خیلی پایین آمده بدنم ضعیف شده.لطفا راهنماییم کنید چکار کنم.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر