علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • 1397-02-18
 • ۴۶۸۹۰۰ بازدید
 • 3,156
نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

3,156 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام . چند ماهه احساسمیکنم داخل گلوم چیزی گیر کرده و شکمم باد توش جمع میشه تا خالی نشه اروم نمیشه و البته خلط سفید هم دارم . دردو سوزش ندارم . داروهای پنتوپرازول و دایمتیکون و دومپیریدون و دایجستیو قبلا استفائه کردم . در حال حاضر قرص مبورین خوردم 1 ماه که احساس میکنم خیلی بهتر شدم باهاش . راهنمایی بفرمایید

  • سلام الان هم دمپريدون هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي
   اگه بعد از دو هفته بهتر نشديد به متخصص گوارش مراجعه كنيد

 2. خانم دکتر توروخدا خسته شدم از زندگی با نفخ شکم از زمانیک باردار شدم از سه ماهگی نقخ گرفتم الان دخترم ۴ سالشه من روز ب روز از قبل بدتر بدتر میشم جوریک همچیمو ازم گرفته نمیتونم یکساعت بشینم پیش کسی ابم بخورم نفخ شدید خارج کردن باد تورو خدا دیگ نمیدونم کجا برم از دست نفخ

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا تا ۲ هفته مصرف شود

 3. سلام خانم دکتر ۲۴ سالمه ۴ سال نفخ معده روده دارم روز ب روزم از قبل بدتر میشم همچیو ازم گرفته مثل یه زندانی نمیتونم جایی برم زیاد دکتر رفتم اندوسکوپی معده گرفتم گفتن باید کولونسکوپیم بدم

  • سلام قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با پودر پسيليوم هر ١٢ ساعت يك ساشه
   اگه بعد از يكه هفته بهتر نشديد كلونوسكوپي بديد

 4. سلام.معده من کار نمیکنه هفته یک یا دو بار کار میکنه کاهش وزن دارم مدفوع من خشک است.هر غذایی بخورم معده ام باد میگیره جایی نمیتوانم بروم خیلی اذیت هستم.لطفا جواب من را بدهید.

  • سلام
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دومپریدون نیم ساعت قبل از ناهار
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین
   تا ۲ هفته داروها را بخورید
   اگه خوب نشدین برای انجام آزمایش و بررسی بیشتر به متخصص داخلی مراجعه کنید

 5. سلام.معده من کار نمیکنه هفته یک یا دو بار کار میکنه کاهش وزن دارم مدفوع من خشک است.هر غذایی بخورم معده ام باد میگیره جایی نمیتوانم بروم خیلی اذیت هستم.لطفا جواب من را بدهید.

 6. سلام ممنون از مطالب سایت بنده بیشتر اوقات نفخ روده دارم همراه با اسحال چه غذای نفاخ بخورم یا نخورم البته بیشتر در فصول سرد سال اینجوری میشم وقتی هم نفخ میکنم بدنم بی حال و بدون انرژی میشه .

 7. با سلام و احترام
  من در فصل های پاییز و زمستون صبح ها شکمم صداهایی شبیه قار و قور گرسنگی میده البته نه هر روز و متاسفانه باعث خجالتم میشه.
  سیگار نمیکشم
  هر روز پیاده روی میکنم
  غذا کم میخورم
  28 سالمه
  سابقه بیماری گوارشی هم ندارم
  و فقط روزی یک عدد کپسول داکسی سایکلین میخورم
  اسهال نمیشم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   جهت رفع نفخ ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یکی تا ۵ روز
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا تا ۲ هفته مصرف شود

 8. سلام . ۴۳سالمه . ۷ماهه باد در شکمم جمع میشه و چیزی در گلوم گیر کرده انگار و خلط هم دارم ولی سفیده . داروهای پنتوپرازول و دومپیرویدون و دایجستیو و دایمتیکون مصرف کردم ک کلیدینیوم سی ولی تاثیری نداشتن . در حال حاضر ۱ماهه کلوفک مصرف میکنم و ۵روزه ازونیوم ۴۰ . البته از زمان مصرف کلوفک حس ارامش بیشتری دارم و خیلی بهترم و کم شده . ایا ادامه بدم یا داروهای دیگه ای مصرف کنم

 9. سلام خانم دکتر جوابمو ندادین من منتظر هستم رز هستم قرص colofacهمان کلوفک هس چون روی قرص نوشته کولوفک ۱۳۵ گرمی خاهشا زودتر جواب بدید

 10. سلام، من22سالمه، الان چندوقته که نفخ زیادی دارم و هر چندوقت یکبار به مدت چند روز اسهال میشم،با کمی سوزش معده،توی اون دوره ای که اسهال میشم مقدار خیلی کمی هم تب دارم، بعد از چند روز خوب میشم ولی نفخم خوب نمیشه، و اینکه تحت استرس و فشار عصبی زیادی هم هستم، گفتم شاید موثر باشه

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 11. سلام وقتتون بخیر خانوم دکتر
  من مدتی هست ک نفخ معده و روده دارم
  و جدیدا زیر دنده های هم راس و هم چپ احساس فشار و درد خیلی خفیف میکنم گاهی اوقات
  رفتم سونوگرافی کامل هم
  گفتند هیچ مشکلی ندارم
  جز کبدم چرب گرید ۱ بود
  امکانش هس راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیز
   جهت رفع این درد و نفخ ضمن عدم مصرف غذاهای نفاخ و سیگار و قهوه و چای زیاد و ادویه
   قرص کلیدینیوم سی و قرص پنتوپرازول ۲۰ میلی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص فاموتیدین ۴۰ و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از هر وعده غذایی مصرف شود
   داروها را تا سه هفته بخوری در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

 12. سلام من وسط بالای شکمم درد دارم میزنه به کمرم شکمم باد می‌کنه نفخ ندارم فقط گاهی اوقات آروغ واین درد خودش بعد یکی دو ساعت خوب میشه الان دوروزه شبا فقط واین درد هر چند وقت میاد ومیره

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. سلام.من شبهانفخ میکنم درطرف راست بالای شکم احساس پری ودرددارم وورم معده هم دارم دلیل دردمعده باوسط پشت میتونه ازعلایم زخم باشه قرص فاموتیدین ۴۰روزیدوباروقرص اندانسترون هم روزی دوبارمصرف میکنم

  • سلام بايد سونوگرافي كبد وكيسه صفرا بديد ممكنه سنگ كيسه صفرا داشته باشيد

 14. سلام وقت بخیر بنده ۳۳سال سن دارم نفخ روده ومعده شدیددارم هرنوع غذایی که میخورم چه اون غذا نفخ داشته باشه چه نداشته باشه باعث معده وروده ام بانفخ وباد وسرصدای شکمم همراه با دردپهلوی چپم وزیرنام است که خجالت اور است اینقدشکمم سروصدا میکنه وهمین موضوع باعث شده که خیلی مسافرتها وحتی مهمانیها نرم درمان ممون

  • سلام اولا اصلا خجالت آور نيست خب نفخ معدس چيز بدي كه نيست
   قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٢ هفته همراه با قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يكي تا دو هفته

 15. سلام
  بنده اعتیاد داشتم حدود40روزه ک پاکم
  یکم درد شکم دارم و باد معده و حالت بیحالی دارم از قرقر کردن شکم هم رنج میبرم غذا ک میخورم بیحالیم چند برابر میشه برا صبحانه ک شیر میخورم قرقر شکمم زیاد میشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنین
  بنظرتون پیشه یه متخصص برم ازمایش بدم یا چیکار کنم

  • سلام
   قرص دومپریدون و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

 16. سلام خانم دکتر من ۲۷ سالمه و مشکل شدید گاز در (یا معده یا روده) دارم و سیگاری هستم ،اسهال زیاد میشوم و به سردی و لاکتوز هم حساسیت دارم ،مسئله گاز و نفخ باعث شده سر کار خجالت بکشم و عصبی میشوم، لطفا سریعترین راه را پیشنهاد بکنید ،در ضمن روده من مشکل ازدیاد موکوس دارد ،خیلی ممنونم.

  • سلام قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد هم اه با قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت يكي تا ٢ هفته
   يك دوره ٧ روزه قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد

 17. سلام.من نفخ معده دارم گاهی وقت ها مثل صبح ها تنگی نفس می گیرم چکار کنم

  • سلام قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد
   شبها هم قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم تا يكماه

 18. سلام. من از بچگی همیشه نفخ زیادی داشتم و متاسفانه مشکل در کنترلش..در خواب هم این مشکل رو دارم و بعد از غذا بلافاصله باید برم دستشویی و الان ک ۲۴سالمه خجالت میکشم ازین اوضاع..قرص دایمتیکون روبعد از غذا چند روزی هست استفاده میکنم منتها اونم به طور کل مشکل منو برطرف نمیکنه و باز این مشکل رو دارم..حتی مواقع طولانی ک‌چیزی نخورم هم نفخ دارم و بوی بدی داره..لطفا راهنماییم کنین

 19. سلام خوب هستین شدیدا از نفخ و صدای روده رنج میبرم درحدی که مهمانی میترسم برم از شدت صدا به نظرتون چیکار کنم؟

  • سلام قرص دومپریدون نیم ساعت قبل از ناهار و شام تا ۱۰ روز
   و قبل از مهمانی هامصرف شود

 20. سلام نفخ شکم شدید با دردزیر دلم دلپیچه وگهگاهی حالت تهوع دارم لطفا بگید چکار کنم موقع دسشویی رفتن زیر دلم درد میکنه سمت چپ بیشتر

  • سلام از نظر تغذيه رعايت كنيذ
   قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي تا دو هفته

 21. سلام خسته نباشید من خیلی نفخ دارم و هنگام خواب بدون اینکه خودم متوجه بشم باد ازم خارج میشه آیا میشه راهنمایم کنید

  • سلام علی‌رغم عدم مصرف غذاهای نفاخ قرص دومپریدون نیم ساعت قبل ازناهار و شام مصرف شود

 22. سلام من و همسرم حدود ۱۱ روز است علایم کرونا داریم و در خانه قرنطینه هستیم امروز هر ۲ نفر بشدت معده مان درد می کنه البته من صبح یکم اسهال داشتم که دیگه نبود البته من خیلی عرق هم می کنم منتها خانمم حس چشایی و بویایی را از دست داده لطفا بفرمایید چکار کنیم ما یک بچه ۵ونیم ساله هم داریم که پیش ما است منتها او خدا را شکر علایمی نداشت البته ما هر ۲ نفر اشتها نیز نداریم

  • سلام
   دوست عزیز از قرص فاموتیدین ۲۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد استفاده نمایید سعی کنید در خان فاصله خود را با فرزند خود حفظ کنید در خانه هم ماسک بزنید

 23. سلام وقتتون بخیر مدتی هست شکمم نفخ میکنه در حدی که شب نمیتونم بخوابم و باد زیاد از من خارج میشود علاج ان چیست

  • سلام
   از قرص دایجستیو صبح و ظهر و شب یک عدد پس از غذا استفاده کنید
   کپسول فمی لاکت روزانه یک عدد مصرف نمایید

 24. من مشکل نفخ معده و روده دارم به زور حرف میزنم موقع حرف زدن به شکمم فشار میاد و پهلوم سمت چپ ام به شدت درد میکنه

  • سلام قرصدمپريدون هر ١٢ ساعت يكي بخوريدهمراه با قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي اگه بعد از دو هفته بهتر نشديد به متخصص گوارش مراجعه كنيد

 25. من
  مشکل باد پهلو _پهلوم درد➡ پهلو سمت چپ _شکم درد_ نفخ معده وروده ،و ورم روده_برای حرف زدن نفس کافی ندارم به زور حرف میزنم وقتی صحبت میکنم به شکمم فشار می آید

  • سلام جهت شرح حال کامل و معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 26. با سلام من مدتیه مشکل نفخ شدید دارم وگاهی ام اسهال میشم میخواستم بدونم چ دارویی مصرف کنم خیلی ممنون

  • سلام قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريدتا يك ماه
   همراه با قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي تا ٦ روز

 27. با سلام من مشکل نفخ و گاهی ام اسهال دارم واین که چند سال پیشم کیسه صفرا عمل کردم میخواستم بدونم الان باید چیکار کنم و چ مشکلی هست ممنون

  • سلام نفخ و گاهی اسهال از عوارض داشتن کیسه صفرا می تواند باشد
   اما شما باید ابتدا آزمایش مدفوع را کشت آن و بررسی چربی مدفوع انجام دهید

 28. با سلام
  بنده 45 سالمه 5 ساله اختلال اصطاب یعنی پانیک دارم ابتدا دچار تپش قلب می شدم و افزایش فشارخون با مراجعه به دکتر قلب و داخلی و اکو و تست ورزش و انواع آزمایشات داروهای پراپرانول و لگزاتال و ایمی پرامین تجویز کردن الان مشکل ضربان قلبم برطرف شده ولی به محض ناراحتی یا اضطراب دچار نفخ شکم و گاز معده میشم و هر از چند وقت شبها به محض دچار اضطراب میشم نفخ شدید و دفع مزاج تند میشوم و همچنین موجب بیداری از خوابم میشم ( خوابم میگیره فورا از خواب میپرم و دوباره همینور تا صبح نمیتوان بخوابم )از شما عزیزان درخواست راهنمایی دارم اینکه چه دارویی برای درمان این موارد بخورم؟

  • سلام به روانپزشک مراجعه نمایید و با مشورت با پزشک از قرص سرترالین استفاده نمایید

 29. سلام خانم دکتر،ورم معده بامیکروب داشتم،دودوره آنتی بیوتیک مصرف کردم دوره 15روزه بود، میکروب شدیدمعده داشتم،الان بعدازغذااحساس نفخ شدیدمیکنم،تادوساعت احساس گیجی وتنگی نفس دارم بانفخ،احساس میکنم هنوزمیکروب دارم،البته رفلاکس هم دارم،میشه لطفاراهنماییم کنید،به نظرتون آنتی بیوتیک مصرف کنم

  • سلام
   برای تشخیص ریشه‌کن شدن یا نشدن هلیکوباکتر می‌توانید تست تنفسی اوره دهید
   برای نفخ خود می‌توانید از قرص دومپریدون ظهر و شب یک ساعت قبل از غذا بخورید
   شربت آدی ژل هر هشت ساعت یک قاشق پس از غذا مصرف کنید

 30. سلام خسته نباشید من 30 سال سن دارم سابقه زخم معده با التهاب رود دارم چند ماهی بوده ک هیچ علائم یا دردی نداشتم چند روزیه درد شکم دارم به پشتم میزنه همرا بانفخ و برگشت غذا به گلو و ترش و سوزش گلو لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   غذای چرب و ادویه و نفخ و سبزیجات و چای زیاد و قهوه مصرف نکنید
   بعد از غذا تا دو ساعت دراز نکشید
   قرص فاموتیدین ۴۰ بعد از غذا یک عدد
   قرص پنتوپرازول ۲۰صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین به متخصص داخلی مراجعه کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر